Volks. §0 KERKELIJK NIEUWS. ■■HCMMMHBi Bureel Kapellestraat, 13, Aalst. Van alles wat. Waarschuwing. WAAROM Op Chipka, Vrijdag achternoen om 5 uren. De Penningen. UIT lYEDEHBRAREL. 1 VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den inde scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieijes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. 5° JAARGANG. NUMMER 226. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwslij- 20 centiemen per regel. Aankondigingen op dc 3e bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4® bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Viaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal -per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal ach tereen - Aalst, den 6 Mei van het jaar O. H. 1899. volgens zal verschijnen.Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Personen die, naar het schijnt, England bewo nen, doen in de dagbladen aankondigen dat zij, in zeer voordeelige voorwaarden, geld leenen, op handteeken, aan handelaars en achtbare personen. Zij die daarop ingaan, ontvangen eenen gedruk- ten omzenbrief, geteekend Holt, King, Harris, Grafton of Burt, en eene formuul tot aanvraag der leening. Tevens worden zij verzocht eerst en voor al een bedrag van omstreeks 2 fr, 50 c. te storten voor kosten van briefwisseliug en dergelijke. Wanneer men het eens geworden is omtrent het bedrag der geldleeniug, dan wordt den ontleener bericht dat alvorens de overeengekomen som te ontvangen, hij den geldleener 5 t.h. van dat bedrag moet overhandigen, tot waarborg van een jaar interest. Wordt door den ontleener aan dat verzoek voldaan, dan is de oplichting gelukt, en er wordt geen antwoord meer gegeven op de reklamatiën. Verscheidene personen werden aldus bedrogen voor bedragen van 50 tot 250 frank. De belanghebbenden moeten op hunne hoede zij a en zich met dergelijke onderhandelingen niet inlaten, dan na inlichtingen genomen te hebben omtrent diegenen waarmede zij in betrekking treden. Moniteur Goede maatregel. Minister Vanden Peere boom heeft besloten, de kabien-, wissel-, signaal-, en brugwachters der spoorwegen, die posten bedie nen waar er volledige nachtdienst is, in de week eikanderen te doen afwisselen en hun alle twee weken een rustdag, des zondags te verzekeren Razernij. Van 12 Februari 1895 tot 1 Ja nuari 1899 zijn er in het gesticht Pasteur te Rijsel, 796 gebeten personen verzorgd geworden. De be handeling duurt gewoonlijk 18, dagen en wordt soms 8 dagen verlengd als dc beten zeer erg zijn. Vijf dezer personen zijn bezweken. De dieren die de hoogergenoemde personen gebeten badden, wa ren 771 honden, 22 katten, 2 paarden en 1 ezel. Onder de gebeten personen bevonden er zich 515 uit het Noorderdepartement, 169 uit Pas de Calais en 112 uit België. De groene opleiders van Chipka schijnen ook nijg gebeten te zijn door de harde waarheid van kardinaal Rampolla. Sedert dat zulk nieuws uit Rome gekomen is, schuimbekken zij, roepen en schelden zij dat het een wonder is. Het wordt hoog tijd dat zij naar 't gesticht Pasteur trekken. Militie-loting;. Er is spraak van de militie loting te hervormen. De Heer Schollaert heeft aan al de arrondissements-kommissarissen hun gedacht gevraagd over het stelsel door den Heer Bonet aanbevolen. Het bestaat in de loting te stellen, op eenen en denzelfden dag, in al de gemeenten van hetzelfde kanton of zelfs van geheel het land. De heer minister vraagt ook, en in afwachting van de wijziging der wet, of het niet goed zou wezen eenen zelfden dag te bepalen voor de bewerkingen der militie-loting in al de kantonshoofdplaatsen. Verbod. De minister van Landbouw komt bij omzendbrief aan al de beambten van zijn departe ment te verbieden, rechtstreeks of onrechtstreeks betrokken te zijn in den handel van alcoolische dranken, of bij herbergiers of drankslijters binnen te wonen. Het is ook verboden aan de bedienden of boodschappers der bureelen van zijn ministerie, gedurende hunne diensturen in herbergen te gaan. Getrouwe lieden. De groene democraten van Antwerpen hebben reeds een staalke van de getrouwheid en de genegenheid hunner bondge noten, de socialisten, 't Schijnt dat die roode vo gels in de meetingen enkel propaganda maakten Vo°r hunnen rooden winkel. De groenen dulden 'lat niet en hebben besloten alleen meetingen te geven op den buiten. Helden van Cbipka, wat staat er u ook nog te wachten van dat rood boelke Ah gij hebt dat verbond met zulke kerels maar aangegaan voor de Evenredige Vertegenwoordiging en het Algemeen Stemrecht, 't Is zeker ook om dat doel te bereiken dat gij in de meetingen, godslas- terende schriften tegen de Voorzienigheid, tegen den Godsdienst, tegen de Biecht en andere geloofs punten door uwe logebroeders laat uitdeelen Is koffie met suikerij vervalsclit? Wilt gij het weteDdoet het volgende Op eene glas plaat of een stuk hout legt men een stuk wit fil- treerpapier, dat vooraf met water geheel bevoch tigd is. Daarna strooit men den te onderzoeken koffie op 't papier. Is de koffie gemengd met sui- kerij, dan ontstaan, om de stukjes suikerij, heel spoedig bruine ringen, terwijl de koffie dat ver schijnsel niet vertoont. Het stelsel berust hierop, dat in de suikerij stoffen voorkomen, die in koud water bijna aanstonds met bruine kleur oplossen* iets wat bij koffie niet het geval is. Ontslag. De Heer DeBeucker, de gekende volksspreker, leeraar aan de hof-en landbouwschool van Vilvoorde, komt zijn outslag in te dienen ni^rt alleen als bestuurlid, maar zelfs als lid van de Christen-demokratenpartij te Antwerpen. Dit ont slag werd uitgelokt, zegt het «Handelsblad», door verscheidene redens, onder anderen het misnoegen over de richting door de partij ingeslagen en over de eischen door de christen-demokraten aan de Meeting gesteld. Daarbij kon vader De Beucker, als vurige katholiek, zekere handelingen der partij niet langer, al was het ook slechts met zijnen naam, goedkeuren. koopt Jaak den ezzel, met zijnen leeren zak uit Algeriën, zijnen tabak en zijn rollekens in de tabakfabriek der groenen niet Waarom hen die kleine winst niet gejond Waarom zijnen tabak koopen in de Pontstraat Moet ge daarvoor nog in Algeriën geweest heb ben, om zoo ondankbaar te zijn Pië zit bezig met op tafel den Daenspenning te tellen... Tien en twelf is 22 en 60 is 82 en 30 is 112 en 20 en 38 is 170 frank... Een goeie week ge had.... Pakt maar vier weken in de maand.... vier keereu 170 is680 fr. en twaalf maanden in 't jaar is.... 8160 fr. De werkende man moet tegen woordig veel doen voor zijn brood Oh, die broodroovers De kinderen komen binnen. De kindeeen. Oei, papa, zooveel geld is dat allemaal van ons, papa Pie. Jaat, allemaal van ous. De kindeeen. Papa, van waar komt dat al lemaal eh Pie. g'En meugc zoo krieus nie zijn. De kindeeen. Ai toe, papa, zeg het ons. Pre. Allé, toetoe, loop ne keer buiten spe len. De kindeeen. Ai, papa, 't is buiten bezig meê regenen. Papa, krijgen wij elk ne cent Pie. Zondag, als ge braaf zijt, en ge zult dan allemaal meugen meê gaan naar Brussel van die centen. Mama gaat beur uen besten hoed koopen en een nieuw kostum voor u allemaal. Is 't nu wel? De kindeeen.Jaat, papa, wij zullen eerlijk braaf zijn. Pie. Maar wat voor een lieken hebt ge daar gisteren avond bij 't meissen in de keuken zitten zingen eh ik en kost het van hier niet verstaan, alla, zing het eerst ne keer dat ik het hoor, en loopt ten speleu. De kindeeen. Papa, 't is een lieken dat er ons een kind geleerd heeft, 't is zulk schoon lie ken 1 Pie.Alla, zingt het ne keer, maar schoon zel- lé, op uw beste, allé allemaal gelijk, j De kiuderen beginnen 1. Indien Pierlala bij geval nog eens op aarde kwam Hij schoot hem zeker rechte naar den Dam, En hij zou gelijk hebben, jandooreleeren Den held van Chipka te gaan komplimanteeren. Refrein Ribbedibbedibbedoe Alle zakken open En de mijnen toe Toetoetoetoe. 2. Die schameteur, moeje weten, meê een moestasch En op zijn hoofd een overgroote plasch, Heeft nu gevonden van zonder renten Toch algelijk te leven op zijn korrenten. Refrein. 3. Dien lekkren held had immers zijn gat verbrand En zat nu op de bleinen, half verlamd, Maar den duivel leeft van streken en paretten ]£n hij vond om zich aan eens anders teel in te vetten. Refrein. 4. Luistert: hij roept koleerig en rood als ne kallekoen Dit alleman moet hebben een pansioen, Maar, menschen, laat ons eerst met 't mijn beginnen, g-Eu kunt niet allen d'eerste zijn, elk zal zijnen toer wel [vinnen. Refrein. 5. En sedert, socialist en al da niet en docht Betaalt pensioen aan Pië, die hun zijn ziel verkocht En sedert komen centen en franken in zijn kasse rollen, 't Is de prijs van zijn ziel die daarvoor is af te bollen. Refrein 6. En dat duurt zoo al een maand drij of vier Dat 't al betaald, en knecht en boer en herbergier. Maar begint men te vragen Wanneer is 't nu mijne keer 't Is aardig sedert spreekt hij van ons pansioen wel nie- [meer Refrein. 7. Maar Pië zegtVoor alleman en kan 't nog nie zijn, 't Moet toch komen geeft eerst nog iets voor 't mijn. Zij ne keer wijs 1 Elk komt mij vragen awé, hoe is 't 't Is t'onnoozel, verblomme, 'k geloof dagge gaier mist 1 Refrein. 8. En azoo zet z'hij aan de deur, en elk is nog kontent Yan iets te mogen geven voor zoo nen habielen vent. Alsg'honger hebt, zegt hij, 'k zal ekkik voor u schreeu- [wen En dan gevoelt g'het niemeer, al duurd het in der eeuwen? Refrein. 9. En Pië mag dat zeggen, 't is toch al voor 't volk Dat hij eet en drinkt en al da goed is, vervolgt. Ook na zijn dood zal hij een standbeeld krijgen, Is 't in de peperkoek niet, 't zal zijn in kaboozevijgen. Refrein. 10. En er zal opstaan Hier is Pië, den breabatti 1 Hij stichtte voor hem 't pansioen als zijn kas was fotti. De duivel speelde voor 'tgeld zijn ziel schampavi, En Pië riep 'k ben kontent'k ga meê, erdabi Fie van ons Als t'OIsjt de Woesten maar zijn debi 1! En gij, christen, leest voor zijn ziel de lange litanie, Opdat hij niet terugkome, en hem niemand meer zie God vergete zijne zonden, en vergeve hem die Maar leest ervoor, want wie kant 't weten wie, wie, wie?!! Pie. Allé, buiten met da lieken, 't is een slecht lieken, watten en den eersten die 't ik nog hoor zingen, en gaat zondag nie meê naar Brus sel Priesterlijke benoemingen. De E. H. Drossens, onderpastoor te Doorseelendries, is benoemd tot onderpastoor te Sulsicque, en wordt te Doorseelendries vervangen door den E. H. Sanspeur, onderpastoor te Sulsicque. Oude postzegels. Wie ons zijne oude postzegels opstuurt verricht een uitstekend goed werk ten voordeele der Missies. Beste Lezers, hebt gij oude timbertjos, weiuig of veel, ze worden met dank op ons bureel aanvaardt, eu de Missionaris sen zullen u zeker in hunne gebeden niet vergeten. De Donchen bedelen voor 1° den turnclub, 2° voor den strijdpenning, 3° voor 't muziek, 4° voor de ziekenkas, 5° voor de mislukte sprekersboud en sessen, zeven, en achten. En dat brengt tocht zoo weining op: 't is al voor den priesterdaenspenning. Waarom staat de vier de man zaliger, niet wat af van zijne penningen de Daenspenning brengt toch zooveel op waarom moet dat al van den armen man komen? Als wij die lijst onderzoeken, wij vinden daar de namen niet der kopstukken onze broeder geeft niets mijnheer den ezzel geeft niets, mijnheer Norber geeft min dan zero. 't komt al van den werkenden man. Eene liondcrdjnrige. Kent gij Nederbrakel, geachte Lezers Hebt gij het nog zien liggen, lachend in zijn bed van groen en omringd van eene prachtige hemel- kroon Schoon is 't en schilderachtig, en als ge dan in de meimaand, ge lijk nu, de zoete nachte gaal op de takken hoort preeken van vrede, van liefdeen van geluk, dau zweeft ongetwijfeld het gedacht door uwen geesthier moeten brave en gelukkige menschen wonen. Nooit zoo schoon, nooit zoo schilderachtig was ons stadje, nooit zoo gelukkig zijne bewoners dan maandag laatst. Hoort, uit den ouden toren klinken de klokken en ginds verre op dien heuvel antwoordt de doffe plechtige stem der kanons. Ze vertellen aan el kander hoe Brakel nu eene honderdjarige bezit, ons meetje Male, zeggen ze hoedat berg en toren getuigen waren van haar spelen, werken en bid den hoedat ze nu gaat gevierd worden en hoe blijde dat ze met hunne machtige grove stem den bas zullen uitmaken van den jubelzang die 't allen kante zal opstijgen. Prachtig weder Grillig dartelend waait de wentelende kriekleur aan alle woningen. Groepen van nieuwsgierigen drentelen door de straten of staan druk met el kander te praten. Ginds wordt de praalstoet ge vormd. Van verre ziet men de gendarmen met hunne ontzaglijke haren mutsen, flinke soldaten, voorwaar Dan volgt eene aaneenschakelii g van bontgekleurde groepen, 't Zijn sansculotten en boeren van 1798, verbeeld zoo schoon en zoo def tig door de werklieden van M. HoebekeKeizer Napoleon met zijne schitterende lijfwachtKoning Leopold I met zijne officieren maagdekens, mu ziek, vaandels en maatschappijen, en daarachter de wet, plechtig in eene reeks rijtuigen g- zeton waarvan een straks de honderdjarige zal bevatten. Kijkt, daar komt ze. Bij duizenden staan de nieuwsgierigen met gerekten hals naar de eeuwe- linge te zien wiens rijtuig bezwaarlijk door die saamgekoopte menigte heen kwam. Jubelmis met 7 priesters, aanbieding van een. kostelijk portret met gouden jubelkruk en bloem tuilen Wat al aandoeningen voor die brave vrouw! Welke schoono belooning voor eene zoo wel afgelegde lastige levensbaan. En dat prachtig banketHeere toch, wat wij daar gezien en gehoord hebben zullen wij nooit vergeten. Verbeeldt u onze Male, met goud ge kroond in 't midden der eeretafel. Rond haar hare kinderen en kleinkinderen met het puik der Bra- kelsche bevolking en de geestelijkheid van Brakel herkomstig of er geleefd hebbende. Elkeen had de oogen op de eeuwelinge die er gezond en vroolijk uitzag. Met den meesten smaak van de wereld at het brave oudje vau de fijne ge rechten en toen zij haren beker ledigde deed zij zulks zoo wel en met zulke vaste hand dat elkeen toejuicktte. Waarom plakken zij dan in de handen, zei het oudje, drink ik niet precies gelijk een ander 1 I jgy*

De Volksstem | 1899 | | pagina 1