ONZE JONGENS VAN 1798 Gust en Tist. KUNST- EN LETTERNIEUWS. Provinciale Tentoonstelling Vogelschrik. Nieuws uit het Vaderland. Stadsnieuws. Katholieke Jonge Wacht. Meermaals flood zij gansch de zaal door hare snedige antwoorden in uitbundig gelach losbarsten, zelfs zong zij nog met klare stem een liedje uit den ouden tijd. 'tEnis niet noodig vau te zeggen hoe het gezang van die honderdjarige onthaald werd, en na verscheidene heildronken, allen bestempeld door die intiemiteit, door die gulhartige vriend schap die gansch het feest beheerschte werd de j u- bilarisse terug naar hare woning gebracht. En volk dat er was Nooit misschien heeft de wijk waar onze Malia woont zulk een feest gezien. g'Eu hoordet niets dan feestgezang, muziek, juich en jubelkreten, alles in de beste vriendschap en in de grootste deftigheid. 's Avonds, op dien Klei berg, waar over honderd jaren onze boeren zoo'n schrikkelijken strijd voer den tegen de Frausche overweldigers, daar, op die hoogten stonden in de duisternissen met honder den menschen, 't zou immers vuurwerk zijn Too- verachtig was 't om zien als die sissende vuurslan- gen daar in lichte laaie vlam schoten en boven knettereud uiteenspattten, bij 't jagen en zoeven van de lichtende molens, bij 't gebulder der ka nons... 't Was als een machtige kreet die naar den hemel steeg en heil riep over de eeuwelinge Neen, dat leest gaat uit niemands geheugen, en 't is met een gevoel van onuitsprekelijk genoegen dat wij Amalia De Vos geluk wenschen over haar jubelfeest. Dat God u nog lange jaren verleene braaf en kristel ijk vrouwtje,'zulks is de wensch van al die u gekend hebben en van al die u maan dag met zooveel ie ver en ijver gevierd hebben. Jan Audax. Tist. Ah, Gust, hoe is 't man Zijde nu ten volle genezen Gust. Jaak, Tist, nog wat slap op de beenen, ik denk toch uu al rap heel hersteld te zijn, uu dat het goed weder daar is. Tist. 't Is hetgeen ik u wensch, man. Hoe lang zijt gij nu iu het Hospitaal geweest, Gust Gust. Negen weken en twee dagen, en men is er wel, onder alle raporten, ik voor mij moet zeg gen, dat ik opgepast geweest ben beter als nen koning. Tist. Hebt gij al naar de mis geweest vandaag Gust. Ja, naar de die van 8 uren. Tist. Ah, dan zijt gij liber willen wij eene wandeling doen langs den Osbroek en terug komen langs de Zoutstraatpoort en een glas bier gaan drinken bij Soo Callebaut Gust. Dat is wat te ver ik zou er te moei van zijn, maar den toekomenden zondag als het we der goed is. Tist. Ook content, dan Zondag na de hoogmis of s' namiddags zoo als gij wilt. Gust. Na de hoogmis, gelijk ge zegt. Tist. 't Is verstaan maar a propo, gij weet dat de Paters hier geweest zijn, niet waar Gust Gust. Ja, dat hebben zij mij in het Hospitaal gezegd, en zij hebben schoon en wel gepreekt, en niet een woord tegen de Daensisten. Tist. Ja, Gust, jongen! en als zij op de ongehoorzaamheid preekten aan de kerkelijke Overheid en op de zoogezegde demokraten gazet - ten, op de vuigé lasteringen zijn de Daensisten daar misschien nie mêe besmet Gust. Ja, ja, k' hoor u ne weer al komen, nog altijd den zelfsten en altijd tegen de daensisten Tist. Zeker, Gust, man katholiek, onveran derlijk want, geloof mij, zij zullen tegen mij geen judas kunnen zeggen, die uit hoogmoed, of voor eigen baat zijne partij veraden heeft. Gust. Tist, ik kan daar niet op antwoorden 'k trek de Pontstraat in. Tot Zondag. Tist. Als 't God belieft, Gust, na de hoogmis Arme Weezen romantische schets in dicht, ten voordeele van den propagandapenning van den Alg. Weezenbond van België. Prijs 0,25. Deze versjes zijn wat stroef, maar men vergeet het gauw als men bedenkt met welk edel doel ze geschreven zijn. Warm aanbevolen. DOOR IP^TTYTST, priester. 17 Ik zie ze nog staan, allen op ééne lijn vóór de communiebank, roerloos, onbeweeglijk als steenen beelden, de kap over het hoofd geslagen en de breede, wijde mouwen kruiselings over de borst gevouwen. Cannaert houdt hun eene aanspraak toe zijne stem klinkt ongewoon hol en ruw onder het hooge gewelf. Ik zie den man met den steek op het hoofd en den driekleurigen sjerp om de lenden de armen naar de paters uitsteken, m heftige ge baarden. Burgers, roept hij, ge zijt vrij. De Republiek verbrijzelt heden de boeien welke het bijgeloof rond uwe harten smeedde. Voortaan hangt ieder van u slechts van ziju geweten af en van de wetten van het land. Gaat dus en leeft als trouwe onder danen van de Republiek meer vraagt zij van u niet. Hij zweeg geen enkel pater verroerde. Cannaert ontvouwde eene groote rol papier wel ke hij in de hand hield en las hoe in name der Republiek hij hun klooster met de aanpalende gron den als nationale goederen'aansloeg dat zij op staanden voet de plaats moesten verlaten en indien OflEÜN'T- Vau 1 Juni tot 1 October, wordt dit jaar te Gent, cone provinciale tentoonstelling gehouden van handel en nijverheid,schoone kunsten, wetenschap pen, landbouw, euz. enz. Deze tentoonstelling, welke zal plaats hebben in de prachtige tuinen van het Park en belooft alles zins merkwaardig te zijn, zal eene oppervlakte beslaan van 12 hectaren, De groote hallen met bijzalen hebben eene op pervlakte van 13.000 overdekte vierkante meters, bet paviljoen voor Congovoortbrengselen is 1.500 vierkante meters' groot en de feestzaal, waar prachtige muzikale uitvoeringen en ook tijdelijke tentoonstellingen zuilen plaats hebben, heeft eene uitgestrektheid vau 18.00 vierkante meters. Er zal ook eene zaal gebouwd worden voor schoone kun sten, waar de artistieke historische werken zullen tentoongesteld worden der schilders, beeldhouwers eu bouwkundigen, die sedert 1830 tot beden in Oost-Vlaanderen, geboren werden, geleefd eu ge werkt hebben. Er zal verder een paviljoen voor de drukpers worden opgetrokken, waar ruim 150 dag- en week bladen, alsook tijdschriften, welke iri Oost-Vlaande- ren verschijnen, zullen tentoongesteld worden aan deze zaal zal een leeskabinet gevoegd worden waar bovengenoemde bladen en tijdschriften ter inzage van het publiek zullen gesteld worden. In de machienengalerijzal men 9 mekanieken kunnen bewonderen, welke eene in werking zijnde spinnerij zullen uitmaken. In de afdeeling der druknij verheid, welke ook uiterst belangrijk zal ziju, zal men letters zien gieten en een blad, uitgegeven door twee drukkers der stad Gent, geheel zien opmaken en drukken. Van dc afdeeling militaire kunst zegt men het meeste goed. Zij zal 600 vierkante meters beslaan en men zal er alles aantreffen wat betrekking heeft met het leger en bijzonderlijk met de regimenten welke in Oost-Vlaandeien, hun garnizoen hebben. De weefnijverheid zal waardig vertegenwoordigd zijn. Al de fabrikanten van Gent en van de provin cie (meer dan 60 in getal) nemen er deel aan. In de tuinen, waar ruim zeventig tenten van vermakelijkheden en aantrekkelijkheden zijn op getrokken, zullen dagelijks, door een besteadig or kest, 3 concerten gegeven worden. Dat orkest, sa mengesteld uit 40 muzikanten van de beste gehal te, staat onder het bestuur van den heer Th. Le brun. Er zal gedurende de 4 maanden der tentoonstel ling een bestendig festival gehouden worden, waar voor het Uitvoerend Comiteit 10,000 fr. heeft ter beschikking gesteld. Verscheidene congressen zullen tijdens de Ten toonstelling gehouden worden. Ook worden er eene menigte kampstrijden uitgeschreven en feestelijk heden op touw gezet, welke van aard zullen zijn om eiken Zondag duizenden vreemdelingen naar Gent te doen stroomen. In de maand Juni, zal o. a. een reuzenstoet uit gaan. Nog nooit zal iets dergelijks te zien zijn ge weest. Het Uitvoerend Comiteit spaart geene kos ten om aan dezen stoet zooveel luister mogelijk bij te zetten. Ter gelegenheid dezer Tentoonstelling, staan de onder de hooge bescherming van Prins Albert van België, en ingericht met de ondersteuning van den Staat, van de Provincie en van de Stad Gent zal in den loop van de maand September een Congres van Voeding plaats grijpen, met Interna tionale Tentoonstelling van Voedingsproducten. Men kan het programma en alle noodige inlich tingen bekomen bij het Bestuur der Provinciale Tentoonstelling, Leopoldboulvard, 47, te Gent. Die musschen! Ge zoudt ze allemaal den nek omdraaien, als ge ze maar kondet krijgen Welk eigenaar van eenen hof of hofken heeft dit reeds niet eens gebromd, ol ten minste iets wat er op trekt, 't Is dan wel zoo kwaad niet gemeend, maar 't is toch vervelend als de vogels mee gaan zij aan dien eisch niet gewillig voldeden zou de ge wapende macht hen met geweld verdrijven nogtans zij hoefden niet te vreezen voor de toe komst: de Republiek in hare moederlijke bezorgd heid kende aan iedereen hunner een pensioen van twee honderd livers 's jaars toe. Alweer eene poos stilte de kloosterlingen ble ven even roerloos staan Cannaert wierp het hoofd achterover, kwage- zind Gij weigert dus aan de bevelen der Republiek te volkomen riep hij streng. Een korte doch krachtdadige ja van Pater Simoen, die mij nog in de ooreu klinkt, was het antwoord. Zeker had Cannaert zich daaraan ver wacht, want oogenblikkelijk deed hij teeken aan de karabiniers. Ik weet niet wat een angstgevoel als eene schroef mijn hart toeneep ik vloog de kapel ijlings uit en hield slechts op het einde van den langen gang stil, onder de menigte die intus- schen sterk was aangegroeid, Één voor één werden de paters tusschen twee soldaten aan de deur geleid of beter gesleurd. Want er waren er die worstelden. En 'twas iets droe vigs om zien, iets dat het hart deed bloeden, die weerlooze schepsels, waaronder stokoude grij- zaards, bevend van de koude, blootshoofd en baar- voets, in 't putje van den winter, aldus aan de deur van hun eigen huis gegooid, als een troep vreemde schooiers. hovenieren. En wat moet ge er aan doen Goede raad krijgt men genoeg, maar met de meeste maat regelen heeft men weinig bijval. Witte draden over de bedden spannen daar schrikken ze voor, want die vallen in 't oog. Neen, zegde onlangs een mijuer kennissen, zwar te draden, die zien ze niet en daar kunnen ze* dus niet aan gewoon worden. Ik wil eens vertellen, hoe hij het deed, want hij heeft groot succes en misschien kent iedereen het middel nog niet. Zijn erwtjes stonden prachtig, maar de musschen hielden er verschrikkelijk feest bij, zoodra de fraaie rijen er spoedig gehavend uitzagen. De openingen werden bijgevuld en nu spande hij eemge draden gewoon zwart naaigaren dat tot op een hoogte van 4 a 5 centimeters reikte over de geheele rij. Komt er eene musch bij de planten, dan stoot zij den kop of do vleugels tegen den draad en waarom, dat moet zijzelf weten zij komt niet meer terug. De draden moeten vooral niet te hoog gespannen wor den. 't Is licht te probeeren Dciideclmulciii. Verleden maandagavond is er alhier een schrikkelijk feit voorgevallen. Vier vrienden waren aan het tuisschen met het topjes- spel. Op eens ontstond er een twist en een hunner, de genaamde Roelandt Jan-Baptist, oud 56 jaren, kreeg een kap in zijn hoofd, met het deksel der stoof, zoodat de man ten gronde viel en overvloedig bloed verloor. Roeland is vrijdag morgend, om 4 ure, aan zijne wonde bezweken. De drie andere spelers zijn door de gendarmerie van Ninove aangehouden en ter beschikking van den prokureur des konings te Dendermoüde gesteld. Zclc. Vrijdag namiddag is M. H. Pieters, ge neesheer te Zele, schielijk overleden, terwijl bij zich in het huis eener zieke bevond, in consultatie met andere geneesheeren. De rouw is algemeen in Zele, daar hij door zijnen minzamen omgang de vriend was van eenieder. Dcynze. Do koophandelsrechtbank van Gent heeft maandag morgend de failliet uitgespro ken van den notaris Roels, van Deynze. Stccnbisizc. De gendarmerie van Sottegem heeft een inwoner van St-Lievens-Essche aange houden, die verdacht wordt in den nacht van 23 op 24 April alhier een bewoond huis in brand ge stoken te hebben. Gent. Te St-Denijs-Westrem bereidt men zich tot groote feestelijkheden, ter gelegenheid der inhuldiging van t gemeentenhuis. Verscheidene hooggeplaatste personen zijn tot deze plechtigheid uitgenoodigd en een banket zal te hunner eer gege ven worden in de groote zaal van het gemeente- huis. Brussel. Maandag kwam eene dame in het telegraafbureel van de Koninklijke Plaats, om 25 timbers van 10 centiemen. De bediende zegde dat hij niet meer mag voikoopeu dan 10. Een oogenblik later kwam zij terug om nog tien, en toen om de laatste vijf. Dit was toch niet verboden. Er is niets schooner dan een reglement. Op 7 Mei geeft Bmxelles Attractions eenen wedstrijd voor alloenzang. 36 meedingers, (waar onder 19 mannelijke) zijn ingeschreven, van Ant werpen, Aalst, Mechelen, Hoei, Thienen, Charleroi, enz. Niet allen zijn beroepszangers. Zoo heeft men onder hen een bouwmeester en de vrouw van eenen dokter. Charleroi. Te La Hestre beeft de schepene van onderwijs aan de deur der school strooibrief- kens aan de kinderen uitgedeeld, hen aanzettende den 1 Mei uit de school te blijven hij belooft aan al de fatsers roode viagskens. Wachtebeke. Dinsdag nacht heeft op de wijk Langeleede eene botsing plaats gehad tusschen smokkelaars en douaniers. Twee douaniers, die langs daar op ronde waren, betrapten eene bende smokkelaars die met eene koei de grens wilden overtrekken. De smokkelaars losten verscheidene geweerscho- Ik keek rond mij om vele vrouwen stonden met de tranen in de oogen. Niemand zei een woord; doch, de mannen, doodsbleek, nepen de lippen dicht opeen, alsof ze bang waren dat hun hart hun ontsnappen ging. Naart de smidsknecht die nevens mij stond, een man met armen lijk tronken, wrong krampachtig de vuist om den zwaren mokker. Hadden ze maar gedurven, wat zouden ze die vreemde schurken een aardig danske geleerd heb ben I De laatste van allen was de guardiaan, vader's vriend. Mij ook stolde het bloed in de aderen van verontweerdiging, wanneer ik mijn ouden meester, den braven pater Simoen, als een bandiet tusschen twee gendarmen op den dorpel zag verschijnen. Hij nogtans stapte fiks door, kalm en gelaten dat goedig, open wezen stond niet minder vreedzaam dan wanneer hij met vader iu de eetzaal een glasje gebruikte. Wat is een rustig geweten toch eene sterke borstweer tegen alle de wederwaardigheden des levens Op den dorpel bleef hij staan. Pater Simoen be zat eene heldero, zware stem. Elkeen zijner woor den is mij bijgebleven, also! ik het slechts gisteren hoorde. Met luider stem nam de guardiaan God en zijne Heiligen tot getuigen, dat hij en de zijnen niet anders dan uit dwang hun klooster verlieten dat zij hunne vervolgers vergiffenis schonken en dat zij van God de genade afsmeekten de beproeving uit te staan in afwachting dat de hemel hen terug in ten en een der douaniers werd deerlijk getroffen. ^Ej is gauscn overdekt met wonden, en de genees- heei die hem verzorgd heeft, heeft er wel een veer tigtal loodkorrels uitgehaald. De koei is in beslag genomen eu een der smokkelaars aangehouden. Zondagrust. Zondag toekomende blijft de apotheek open van M. Meganck, Leopoldstraat. Vergeven. De genaamde Backvis Judocus, werkman bij M. Oscar Van Gaesbroek, was gelast bier aan de verwers te geven, doch deze klaagden dat het bier zoo flauw was. Backvis zegde dat hij het zou gaan proeven hebben, doch hij vergiste zich van flesch en nam eene flesch vitriool. Nau welijks had hij er van gedronken of hij kermde van pijn de eerste zorgen zijn hem toegediend ge weest door doktoor Lacompte. De toestand van Backvis is reeds veel beter. Brand. Woensdag middag is er brand ont staan bij Frans Vernimmen, boekbinder, Oude \ischmarkt. Gansch het bovengedeelte van het huis werd de prooi der vlammen. Ons moedig Pompierskorps vlug ter plaats was na een uur wer- kens het vuur meester. Aangaande de schade en oorzaak is nog niets gekend. Feest ter gelegenheid van den naamdag van den H. Michael, haren patroonop Zondag 7 Mei. Om g 1/2 uren 's morgens bijeenkomst bij den heer V. Keppens, Groote Markt, om jfPSa zich van daar stoetsgewijze, met Muziek en Vaandel aan 't hoofd.—F 9 naar de St Martenskerk te bege- ven alwaar ten 10 uren eene plechte Mis zal gezongen worden. Na de mis kleine wandeling door de stad en buitengewone vergadering in de zaal van den Café Universel, Groote Markt. Aanspraak door den heer Leo Gheeraerdts, Burgemeester. Voor onvoorziene redens is de uitstap des namiddags uitgesteld. 's Avonds, om 8 uren Pi-ijjsloting en groot concert, gegeven door het muziek en eenige leden der maatschappij, in de zaal van den Café Universel. Maandag 8 Mei, om uren, Mis voor de afgestor vene leden der Maatschappij. Ariu gebroken. Vrijdag namiddag wilde de 9jarige Leopold Bombeeck, wonende Lede straat, op eenen boom klimmen, om een nest uit te trekken, doch hij viel en brak den arm. Hij is onmiddellijk naar het hospitaal gedragen. GebetenDe genaamde Philip Van Dries- sche, oud 9 jaar, wonende Botermelkstraat, was bezig met eenen top te spelen, toen hij opeens vreeselijk door een hond gebeten werd. Zijn toe stand is zorgwekkend. Be Kruisplnutiug van onzen betreurden Vriend Arthur De Troch heeft Zondag namiddag onder een grooten toeloop van volk plaats gehad. Wij bemerkten in volgorde 1° de Katholieke Trom- pettersclub 2° de Katholieke Jonge Wacht3° De Meesters der Zondagschool4° De Vrije Bolders 5° De vlugge Reepers 6° Alles door het werk en 7» De Anti-Socialistische Vakvereenigingen, allen met vaandel of kartel. Op het kerkhof las de heer Emiel Vande Meers- sche, de ieverige en geachte Eerevoorzitter der Kath. Trompetters, de hiernavolgende lijkrede Mijne Heeren, Als Voorzitter van den Catholieken Trompetters Club is mij den droeven plicht opgelegd ons duurbaar en betreurd medelid en vriend Arthur De Troch, een laatste vaarwel toe toe te sturen. En zie, dat laatste vaarwel valt ons zoo bitter en pijnlijk, want hij was een zóo goede, zoo brave en beminnenswaardi ge vriend, altijd opgeruimd, altijd gedienstig voor zijne medeleden. hun duurbaar klooster leiden zou. Deze korte aanspraak geschiedde in't fransch, De aanwezige soldaten antwoordden met een luiden spotlach. Sergeant Wilmotte, dezelfde aan wien Karei Goedertier's meid den palm der zachtzinnig heid toewees, riep op eeu hoonend toontje Met uwen hemel... Wat zult ge staan gapen indien er geen hemel 'is. En wat zult ge nog aardiger staan kijken vriend, indien er eene hel bestaat, bejegende de guardiaan gezwind. Waarop de sergeant, gebolgen om.lat het laatste woord aan hem niet bleef, den ouden man een klappereaden vuistslag toebracht. Een gemor van afgrijzen steeg uit de menigte. Doch oogenblikkelijk gebood sergeant Wilmotte gelederen sluit u I Meteen hieven zijne mannen uit de donkere oogen eenen blik naar ons groep- ken op, die allen lust ontnam om verder met hun ne bajonetten te redeneeren. Pater guardiaan sloeg de hand aan het aange zicht hij bloedde. Wij stoven uiteen, Koo Teunis en de maatjes, elk naar zijn huis met de droevige mare. Aan den hoek van 't Zesstuiverstraatje kwam ik den overste tegen. Hij trachtte te lachen terwijl hij mij vriendelijk in de ooren kneep on- derwege had hij het bloed met een handsvol sneeuw van kin en wangen drooggeveegd. Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1899 | | pagina 2