t Sterfgevallen. ONZE JONGENS VAN 1798 Vies gezelschap. V olksparlement. Ernstige Vragen. Verschillend Nieuws. titf. Waarom kwamen ze clan voor den werkman niet op waarom gaven ze dan geene meetingeu? waar om lieten zo dan 't werkvolk loopen waarom was hun christen herteken dan zoo ongevoelig aan 't lijden van den armen werkman Waarom, waarom Omdat de werkman nog geen stemrecht had. Maar nu, nu is het veranderd, de werkman heeft stemrecht, hij i? kiezer nu is er geld te verdienen met volksvriend te spelen als ze gekozen worden trekken ze 4000 ballekens. En 't zijn die 4000 Irank die hun hertj en ont roerd heelt, maar niet de liefde en genegenheid voor den werkmau. Gaat ze na wat is het eerste dat die fameuze volksvrienden doen Hun eigen zeiven op de lijst zetten. Daeus n° 1, Daens n° 2, Planckaert, Lambrecht, Pelsmaecker, Ducatillon, Lebon, Beun de Beer, zij hebben er allemaal opgestaan. Och, ze beminnen 't werkvolk zoo hertelijk zij zouden er alles voor slachtofferen, maar ze moeten eerst de 4000 fr. trekken. Die mannen zijn juist gelijk de kunstenaars op de fooren eerst nen Irank op het tapijt, of wij doen geene toeren eerst in de kamers en 4000 Ir. of ik trek mij den werkman niet aan. Geheele dagen en halve nachten zit Pastoor Daens overhoop met liberalen en socialisten, 't Is al heel wonder nen priester gedurig in gezelschap te zien van mannen die gezworen vijanden zijn van de religie maar wat er nog veel aardiger moet zijn, dat moeten de onderhandelingen en gesprek ken zijn van die heeren onder malkander. Waarover zouden die rollen M. Daens, ge moest ons eens zeggen waarover dat gij zooal spreekt, als gij bij M. Galle zijt, en bij M. De Blieck, en bij Moentjen? Spreekt gij met die Heeren van de kerk, en van 's zondags naar de mis te gaan, en dat nen christen zijnen Paschen moet houden, en over 't vloeken VienKoziju, hedde zon dig de korteege gezien van de Jonge Ivatelieke Wacht? Stien. Ai, kozijn, zwijg daar mijn hoofd af, als ik da jong goed azoo zien in stoet gaan, mijn hert gaat open, en 'k vergeet al mijn tchateka en roozematis. Vien. Jong zijn, kozijn, wa ne pertekelieren tijd en als 't voor 't goed is, 't verdient lof en 't is 't kontentement van d'ouders. Stien. En dat er, wij moeten 't zeggen, op onzen tijd veel gedaan wordt om 't goed in liet menschdom 't houden, oprecht veel. Vien. 't Is noodig kozijn, er en mag niet ver- ningeleseerd worden. Stien. Over veertien dagen was 't onzen toer niewaar, van de Werkmauskring, héje van uw le ven zooveel volk gezien, 't stad was bekanst te klein. Vien. Ze zeggen da Pië Donch, als hij ons korteege gezien had van al die honderde en dui- zende menschen, dat hij naar huis geloopen is ge lijk eenen die 't niemeer en kan houden, en dat hij al onder 't muurken van zijnen hof onder den oün Dender gekropen is om te kunnen vergeten. Stien. Dat hij nog een betjen wacht, wij zul len hem nog ander chikskes doen pruimen eer da 't kiezing is. Vien. Ik heb hooren zeggen dat als hij op de kiezing peist, van nu af alle nachten bijkanst on der drij kollikken bezwijkt en galtreerd wordt. Stien. Wat is dat eb kozijn, kollikken Vien. 'k Geloof dat dat een soort van kolen moeten zijn, van die groote stukken. Stien. Awel, awel, 'tis om onder te bezwij ken ook, meedoen mee socialisten en liberalen en anarchisten, en in uw hert en in uw ziel weten dagge moet sterven en voor 't oordeel komparee- ren DOOR PATTYN, priester. 18 -))))§((((- Ha Wilhemke, zijt gij daar, ik ging juist naar uw huis een jatje koffie bedelen Ik laat u oordeelen hoe de arme kloosterling, met welke gevoelens vaa medelijdende verbazing, bij ons ontvangen werd. Alles was door de republi- keinsche overheden zoo wel in stilte beraamd en belegd geweest, dat de burgers slechts bij hun ont waken het droevig nieuws vernamen. Onmiddellijk liep eenieder naar het klooster toe om de verjaag den te zien, hun een gastvrij onderkomen in hunne woning aan te bieden, het klooster nog eens te be zoeken. Te laat eilaas, op de toegezegelde poort der kapel hing een plakkaat in 't fransch in name der wet, verboden ingang Terwijl pater Simoen de gebeurtenissen van de zen morgen van naald tot draad vertelde, werd hij menigmaal door moeders zuchten onderbroken O die deugnieten God zal ze vinden is 't mogelijk Vader sprak eerst geen woord in koortsachtige spanning trommelde hij met de vin geren op de vensterruiten. Laat ze maar begaan, laat ze maar begaan, pater overste, zei hij eindelijk met een onheilspel- Vien. Kozijn hoe vindt ge 't Meiweer Stien. Beter wintnie werm genoeg en des 's nachts nog de vriezemau, azoo klapten ze t'Hof- stoi. Vien. Ik geloof da 't waar is, azoo gaat het altijd iemand tegen, regent het binst den dag, de champetters klagen, en regent het 's nachts, 't is den toer van d'hennekenieten. Stien. En hoe staat het nu in de Walen met 't werk Vien. Ik heb gehoord, kozijn, dat de koolput- ten wedrom meest aan 't werk zijn. Stien. 't Is best, kozijn, want fleus verkoopen ze de kolen alzoo duur als geraffineerde karbon- kelsteenen. Vien. En die sukkeleers van steenbakkers hebben daar over vier weken ook hun werk laten staan wegens van opslag dat ze vroegen, en zie 't is nu mis, ze werken nu voor 't zelfde geld van vroe ger. Stien. Maar vier weken erremoei geleen. Vien. Waarschijnlijk, kozijn, en dadde voor eenige chenapans die opstoken en de menschen op koteren om 't werk laten te staan, den held van Olsjt was daar ook weerom al bij. Stien.'tZou moeten reglement en wet zijn dat degeen die de menschen doen uitscheên mee opstokerij en fiskefooskes die nooit nie goed en ko men, zouden moeten 's wijlens de daghuur betalen aau 't werkvolk, die bandieten dat z'het zijn. Vien. Ja, dat ze azoo ne keer een wet maken, ge zult allemaal die parademakers en chikaneers niemeer zien als 't hunnen zak moe kosten. Stien. Waarheid, kozijn, ziet hier ne keer naar vogelstruisch van de Werf, wie heeft er hier altijd de kleinste daghuren betaald mee al zijn dui- zende franken winst Vien. Wij en mogen nie vergeten, kozijn, dammen fleus binst de negen dagen, naar Leê moeten gaan bij onze Lieve Vrouw. Stien. Ai, niemen, kozijn, dat en mogen wij zeker nie vergeten, eu 't ware nog den eerste keer van mijn leven, jo z'hebben er t'huis ook al van ge sproken. Vien. 't Zal u nog rappeleeren, kozijn, als de Franciscanen van Olsjt daar verleden jaar in bee vaart waren dat ze aangerand en uitgejouwd wier den van brokkelingen en gemeene scherven van donchisten. Stien. Da komt eraf, kozijn, van mee socia listen en liberalen te loopen, 't spreekwoord zegt die bij den hond slaapt, krijgt van zijn vlooien. Vien. Leê ge gaat er naartoe langs Schaar beek waar dat de sekses zoo goed trekken, en waar dat er gedurig nieuwe straten bijkomen. Stien. Alla, wij gaan dat te samen doen, on zen bceweg, maar nie langer wachten als tot Sinxen. Vien. En wij komen terug langs Erpe aan de Vijl Huizen, daar zal misschien nog ne peerdekes- meulen staan. Stien. Och, kozijn, waar dagge van spreekt, op ons jaren van ne peerdekesmeulen. Ze klappen voort. Zaterdag is on der ne grooten toeloop van tal rijke vrienden en kennissen begraven tot Cruishau- tem, de E. H. De Keyzer. Gedurende 7 jaren was hij professor in St-Martensgescicht, waar hij door zijn minzaan karakter, door iever en bekwaamheid de algemeene achting heeft verworven. In het jaar 1893 zonl zijne hoogw. de Bisschop hem naar Parijs, als medehelper van Kanunnik Beyaertwien hij na twee jaren opvolgde als be stierder van het werk der Vlamingen. Na zich gedurende 5 jaren lang teenemaal ge slachtofferd te hebben, heeft de ziekelijkheid hem verplicht naar zijn vaderland weder tekeeren. Daarna te Kruishautem genoemd, als bestuurder der Franciscanersen heeft hij nauwelijks 10 maan den dit ambt, kuunen uitoefenen. Zijne Ziel rust in vrede. Men meltons ook het overlijden van den Eerw. Heer Steyaert, bestuurder der zusters van lietde tot Vottington, in England. Verscheidene jaren had hij hier tot Aalst met veel bekwaamheid het ambt uitgeoefend van bestuurder van ons Sint-Martens- gesticht. R. I. P. lenden trek om de lippen hoe meer zij ons plagen hoe eerder hun rijk zal uitgeloopen zijn. Straks vliegen de kasseidesteenen langs de straat hun van zelfs naar den kop. Verder bood hij zijn huis aan den weerden over ste tot schuiloord aauzoolang de vervolging duur de. 't Zal een zegen voor de mijnen zijü later zei hij bewogen, dat Gods dienaar in den nood onder mijn dak heeft geschuild. Doch pater Guard iaan schudde treurig het hoofd. Hartelijk dank, vriend. Dat mag niet. Uwe vriendelijkheid zoudt ge duur betalen. Weet ge dan niet hoe de wet dezelfde straffen toepast op de ré- fractaire priesters en dezen die ze verbergen n Na een paar dagen rust zou hij een oud kleeder- pak van vader aanveerdeu, en aldus vermomd er gens in Duitschland een vrij onderkomen zoeken Hij had nog te Emmerich een ouden oom kanunnik wonen. Die zou hem wel een stuk brood en een bed bezorgen. Meteen trok hij mij tegen zijne grove pij toe, ze gende mij op het voorhoofd met een kruisken en zei op innig, overtuigden toon. Leer, Wilhemke, dat men voor 't geloof veel moet kunnen verdragen maar hoe schoon ook zal de Hemel dan niet zijn indien wij hem ten koste van zoovele pijnen koopen Zooals bleek uit de officieele opgave zouden de Wie gaat er in Aalst 's zondags naar geene kerk Wie houdt er zijnen Paschen niet Wie heeft er durven lachen met de Missie Wie roept er achter de geestelijken Wie vloekt er gelijk wilde beesten Wie zou de katholieke scholen willen in den grond helpen Wie zou de Eerste Communie willen afschaffen en 't huwelijk voor de kerk Wie gaat de berechtingen voorbij zonder knie len, met de muts op 't hoofd Wie spot er met de processiën en bedevaarten Wie schuifelt er achter de bedevaarders van Lede Wie zou de Katholieke stad van Aalst willen ver anderen in nen beestenhof? Dc Socialisten. De socialisten... En wie spant er met de socia listen te zamen Daens-Mayart, de zoogezegde christen demo- kraat. Hij vraagt socialisten in 't bestuur Hij vraagt socialisten op 't landhuis, in de ge meenteraad, in 't armbestuur, in de hospiciën hij vraagt socialisten overal, socialisten, socialisten Hij staat op een en dezelfde lijst met de socia listen. De Paus van Rome roept Bestrijdt de socialisten, bestrijdt ze uit al uwe macht, 't zijn de ergste vijanden der religie. Daens, antwoordt maakt akkoord met de socia listen; brengt ze in de besturen ondersteund hun ne sociëteitenhelpt hen, viert hen, geeft ap plaus. Naar wie moet gij luisteren Naar de bisschoppen en de priesters die den Paus volgen, of naar Pië Daens-Mayart Viaue.Zaterdag avond werd het gespan van den landbouwer Van den Eynde, dat de spoorbaan overreed aan den bareel van Viane-Moerbeke, door een trein verrast de kar werd verbrijzeld en het peerd in de gracht nevens de baan geslingerd, doch niet gekwest. M. Van den Eynde werd door de stukken zijner kar getroffen en erg gewond. Hij is door werklieden van den staatsspoorweg naar zijne woning gebracht. Gent. Er heeft maandag in Vooruit een vrieudenmaalplaats gehad. De deelname moet niet groot geweest zijn, want er is zeer veel sto- verij j) overgeschoten. Wat met dien overschot gedaan Hem gegeven aan de werklieden die, omdat zij op 1 mei verlet hebben, dees week niet meer mochten werken Ge zijt er wel mee I Foucaert en nog een gezel zijn naar de Volkskeuken gegaan, en hebben aan den baas voorgesteld die stoverij over te nemen.... aan prijs van taktuur. Maar de waard heeft hen wandelen gezonden, zeggende Geeft uwe stoverij aan de arme dut sen die door uwe schuld deze week niet mogen werken. Brussel. Een ernstig feit is aau de Boude- wynkazerne voorgevallen. Twee soldaten, die na het appèl over den muur wilden klimmen, raakten in gevecht met de schilwacht, die hen het ontvluch ten wilde beletten. De schildwacht bracht eenen der vluchtelingen eenen bajonnetsteek toe. De gekwetste moest naar de ziekenzaal overgebracht worden. Daarenboven zal hij met zijnen makker voor den krijgsraad verschijnen. Amerika. Een millionnair, M. Plumb, heeft in het Hotel Burlington, met een revolverschot, een anderen millionnair, M. Masterton, gedood. Eens zijne misdaad volbracht, gaf de schuldige bevel aan den bediende van het hotel, de policie te gaan halen. Toen de comissaris kwam, overhandigde de moordenaar hem eene memorie, geschreven met de schrijfmachiene, waarin hij zijne daad trachtte rechtveerdigen. De misdaad is het gevolg eener serie processen, tusschen de twee personen gevoerd. republikeinen, indien zij op eene rijke vangst ge rekend hadden, zich erg bedrogen vinden. Buiten drij zilveren kelken in de kerk, eene ciborie, eene remonstrancie, zes bloemtakjes, ongeveer zestig alben, vijftig choorhemden, veertig kazuifels, zes koorkappen, vier-en-twintig antependia, een kope ren kroonkandelaar en vijf schilderijen, was er in het klooster niets dan oude, versleten rommel. De stoelen behoorden zelfs aan bijzondere burgers toe. Wel is waar berustten er in de bibliotheek onge veer vijftien honderd boekdeelen doch wat kon den de karabiniers al veel met kerklatijn verrich ten De goede man moest zeil lachen met die opsom ming van miserie-troef. Als de Republiek naar onze meubels wacht om zich in huishouden te stellen, zei hij, zal 't een po ver beestje zijn En wat later, weer ernstig gestemd Ook hebben zij het op onze schatten niet zoo veel gemunt als op onze zielen die echter zullen zij wat moeilijker in hunne klauwen krijgen. Pater Guardiaan had mij vele en goede lessen gegeven nooit echter genoot ik er eene die mij zoo diep in de ziel drong als 't gesprek van dien morgen. Tegen den avond zagen wij den weerden man op eens droevig gestemdhij zat peinzend in het hout vuur te staren en zei niets. We dorsten hem niet ondervragen, doch na eene Eene begrafenisrepetitie. Eene excentrieke millionnair te Chicago, Parker Mason genaamd, heeft op zijn villa eenige uren voor zijne dood eene repetitie gehouden van zijn eigen begrafenisplech- heid. Een presbyteriaansche geestelijke en eenige kerkzangers celebreerden in zijne kamer, in tegen woordigheid van zijne bloedverwanten en vrienden, den lydienst en daarna hield een vriend eene wel sprekende lijkrede op den toekomstigen doode. Deze was ten zeerste ingenomen met de redevoe ring, betaalde den geestelijke en de zangers met eene flinke som geld en liet een begrafenisonderne mer bij zich komen, met wien hij alle bijzonderhe den voor zijne teraardebestelling regelde. Tien uren later ontsliep Parker Mason kalm en zacht, blijkbaar zeer voldaan, omdat hij zelf zijne geheele begrafenis in orde had gebracht. St-Jans-IWolenbcek. Er kunnen wonder lijke dingen in de wereld gebeuren, die daarom toch geene mirakelen zijn. Zaterdag morgend werd er te Sint-Jans-Molenbeek ne kolonel door eenen eierboer aangehouden, 't is waarachtig waar, en ziehier hoe de zaak gebeurde. Er reed neu luite nant kolonel langs de Boudewijnlaan, op eenige stappen gevolgd van zijn ordonnans. Op eens ver schiet het peerd van den ordonnans door het ge fluit van den stoomtram, begint te steigeren en slaat het karreken van nen eierboer in grijsele menten kapot. De eierboer talmde niet, achter volgde den ruiter en wilde hem beletten zijnen weg voort te zetten. De kolonel, den twist hoorende keerde zich om, en vroeg wat er gaande was. Ah sa, riep de eierboer, gij zijt de meester van dien kerel daar. Gij moet mede naar het commissari aat,.en met een greep hij het paard van den kolo nel bij den toom. De kolonel sloeg met de rijzweep doch de boer loste niet. Aan de Antwerpsche poort kwam een policieagent toegeloopen en deze maak te op verzoek van den boer, proces-verbaal. Toen was.'t kluchtspel gedaan. Parijs. Voor rechtbank te Parijs stond dezer dagen een handelaar te recht, die bussen verkocht met de aanlokkelijkste etiketten pasteien van leeuwerikken, fesanten, patrijzen, eenden, hazen, enz. echte lekkerbeetjes voor de fijne smullebroers en die leverde hij voor 25 en 50 centiemen per bus. 't Is ongelooflijk hoe alles thans goedkoop is. Maar, moeder justicia, die fijnen neus en smaak heeft, doorgrondde het ding wat dieper en welhaast bleek dat al wat die koopman aan zijne klanten leverde, voortkwam van afgekeurde vigelantpeerden, met vet en een sausken van likeur toebereid, en om zich te verontschuldigen, zegde hij dat hij het 8 jaar gedaan had, precies gelijk zijn voorgangers het deden, en dat er nooit een klant een enkel reklaam ingediend had, daarbij kon ieder wel oordeelen en merken dat hij voor dien prijs geene echte fesanten en leveren kan, zegde hij zoo. Moeder j usticia was echter zoo moederlijk niet die verontschuldiging ter goeder trouw aau te ne men en ze stak den pasteifabrikant voor 8 maan den in de doos, terwijl het vonnis aan zijn huis en op 50 verschillende plaatsen zou aangeplakt wor den. Doornijk. Donderdag morgend, vaarde eene stoomsleepboot op Schelde, van Zele-Dijk. naar Doornijk gevolgd van een vaartuig op sleeptouw. Tegen Doornijk ontplofte opeens de ketel en de personen die zich op de boot bevonden vlogen in de lucht. Een van hen lag meer dan 200 meters verre geworpen, geheel vaneen geslingerd. Een ander lag op het dak van een huis dat rechtover de plaats der ramp staat. De sleepboot zonk onmid dellijk na de ontploffing. Ziehier de namen der slachtoffers Blindeman Alfons, kapitein zijne vrouw Judith Troch, eu hun dochterken Cesarina, en hun knecht De Clerck Alfons, allen geboortig woonachtig te Zele-Dijk. Scfaeldewindeke. Een hevige brand is maandag namiddag, omtent 3 1/2 ure, uitgebroken in de woning van M. Serafien De Smet, fabrikant in kantwerk. Geheel de bovenverdieping, met al de meubelen en eene groote hoeveelheid kantwerk, is de prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan eene fout iu de schouw. wijle brak hij zelf de stilte af. Ik zou u wel iets willeu vragen, opperde hij, ware het niet te veel van uwe goedheid gevergd. Eu daar vader welgemeend den braven pater verzekerde dat alles hier te zijnen dienste was, hernam hij Welnu, de Franschen zullen terug- keeren. Ze zullen de kapel ontheiligen, lijk zij het klooster geplunderd hebben. Hoe deerlijk hebben zij niet geleefd met de gewijde vaten, beelden eu graftomben in de kerk van Watersnee Ik schud en beef als ik denk wat er met het wonderbeeld van Onze Lieve Vrouwe Ter Hagen te gebeuren staat. Kom, zei vader die aanstonds pater Simoens gedacht geraden had, wij gaan het halen. En zonder dralen ging hij den bollanteern klaar maken de pater drukte hem zichtbaar bewogen de hand en zei heel zacht God zal 't u loonen vader Hoeven. De straat was pikdonker en de sneeuw die in den dag weer aan 't vallen ging, verdoofde de stappen. Moeder had ons willen vergezellen ondanks het la te uur. Altijd zal 't mij heugen hoe wij Maijan de bede vaartgangster, die sedert jaren en jaren voorde rijke meuschen dienen ging, naar de meest ver maarde heiligdommen, vóór de deur der kapel op den sneeuw vonden bidden. Wat zijn er toch een voudige, brave lieden in den wereld Wordt voortgeeet).

De Volksstem | 1899 | | pagina 2