ONZE JONGENS VAN 1798 Portefeuille van Kiheladoeken. -J®£- -:«©•:- Moerbeke.- Efne schrikkelijke mis- Vienl «ie pai'aili'c C^halekens, een beetje attansjonen silensiom, gelijk in 't sacristij, als 't u belieft: Ge zijt allen ge ïnviteerd op Zondag na middag, ten half 3 bij on zen achtbaren Vriend, M. Frans De Wilde, achter het Belfort, om met de Ka tholieke Jonge Wacht naar GcersbaE'ge te trekken... Muziek en vaandel, gevolgd van al de groote en kleine Kibeladoekens, jalen meê.... Hoe grootere hoop, hoe betere koop, tot spijt van Loekcdoe. Hebt ge nu van uw le ven zoo'n weertje beleeft?... Een momentje wordt het wel en warm, en dan weer is het zoo koud dat men de winterfrak zou moeten voor den dag halen Dan is 't meer, dan is 't minder Koud is 't hier, warm is 't ginder. Nen gebonden hond, een eerlijk hert en nen reizenden man kunnen soms veel afzien en on derstaan. De zwarte statieoverste van N'Kui- 1m, in Congo, M. Victor Maca, heeft over eeni- ge dagen het paleis van Laeken bezocht. De jonge zwarte heer was zoo paliet en charmant, dat de Koningin hem zelf proficiat heeft ge- wenscht. In Ncw-Orlcaus is een schip toege komen vol met serpenten... Brrr... Ik zou ze niet gaarn helpen lossenDie lieve beestjes moeten dienen voor de expositie van Parijs en kosten 't bagatelleken van 250 duizend ballekens. Zulke dingen worden er ook alle dagen niet gestolen te üiugciie heeft een stuk van nen Waal nen biechtstoel uit de kerk gelangen... De champetters kregen het in de gaten, gingen eens snuffelen en vonden den benk, in zijn huis, bezig met van den biechtstoel eene kleerkas te maken. Georges Hugo, de kleinzoon van den grooten Franschen dichter Victor Hugo, heeft rond het miljoen verkwist en nu vraagt zijn vrouwken de echtscheiding; dat moet nen lekere zijn de kleinzoon van een grootman. In de bureelen van het stadhuis te Brugge heeft men stukken ontdekt, waarvan men niets meer lezen kon, of schoon ze nog maar 3 jaar oud zijn... Die stuk ken waren met aniline inkt geschreven... Niets weerd deze inkt vergaat door het licht en door de vochtigheid... De Gazet van Overmeire geeft een flink hoofdartikel, waarop Pie Daens en Loekedoe niet weinig zullen pruimen. Wel ge- tapeerd, confrater Ai, ai, aiVoorden wed strijd tot het begeven van 't emploiken van gar- de-convoi, die in het begin der aanstaande maand moet plaats hebben, zijn er niet minder dan 840 Vlaamsche en 1500 Waalsche kandidaten inge schreven... En dat voor twee dozijn plaatsjes 7~n de Zuidstatie van Geut zal het binnen ee- nige dagen met den elektriek verlicht wor den. Er blijven nog slechts eenige kleinighe den in orde te brengen. Nen landbouwer, Jules D'Hondt, die maandag op de negenmei- markt van Geut eenen stamp van een peerd be kwam, is aan zijne wonde bezweken. In de week van 30 April tot 6 Mei 1899 heeft de Bel gische Staatsspoorweg 9,893 wagons minder te vervoeren gehad dan in de overeenkomstige week van 1898... door de gevolgen der Werkstakin gen in de Koolmijnen, die nu gelukkiglijk ten einde zijn. Jan neemt wat hij nemen kan Uit de beurzen, uit de zakken, Uit de kisten, uit de pakken, Uit den ketel, uit de pan Jan is een «ïïnemend man. Nergens mag er nog eene feest plaats hebben, of die mannen met uitnemende hoedanigheden zijn er bij als palingen slibberen zij door het volks gedrang en pikken er uwen portemoriné, horlo- gie of ketting... Zoo is er Zondag eenen filoe ge knipt te Antwerpen, op eene meeting der Daen- sisten het was nen heelen grooten want hij meette 1,94... Op die meetingen der groenen wmriTigmgiTMmi'TfflTWfcnrCTWM'g'ir.aB—mmiiwiiwhiiim DOOR PATTYN, priester. 20 Maar alsdan was het heel iets anders deze die ge dienen moest waren uwe vijanden, de verdruk kers van uw volk, ze zouden u, God wist waar heen, tot in Egypten, om te gaan oorlogen voor za ken waar ge volstrekt niets aan hadt, ja, die u eer der vijandig en schadelijk waren. Wat, slagen krijgen en dan nog de botten lik ken van deze die u slagen, neen, dat niet, had Krans Heyvaert in eene eerste vergadering in den Arend uitgeroepen, liever vluchten 1 En dit woord was het ordewoord der jeugd van Boschloo geworden. Liever leven lijk de wilde dieren in de bosschen met water en kruiden dan den Fransch- man dienen 1 a Men kan zich moeielijk voorstellen wat voor ee nen tegenstand die wet bij ons ontmoette. Dienen tegen wil en dank viel reeds lastig voor lieden wien de vrijheid broodnoödig is, maar den vijand die nen 1 Te Watersnee zaagde men den vrijheidsboom in vier planken inet dewelke men eene doodkist miek. Te Wommelghem werd de plakbrief die de jongelingen tot de lotbus riep 's nachts met drek besmeurd. Te Crazeele was er geen enkele loteling valt er op te passen gewoonlijk is er daar geen gebrek aan dat volkje, welke men pick-pokets of kreemers van anker en zonne noemt... M. Beernaert is dijnsdag der verledene week naar den Hang vertrokken om de opening der Vrede- conferencie bij te wonen... Die Conferentie zal ook nen hennen dood doen Sapperpillepot- jes, de historie van die ontvluchtte zeehonden te Luik wordt hoe langer hoe kluchtiger... De zee hond, die men dijnsdag gevangen had, was eene blaas... Ja, eene echte blees flauwe truters had den die bruin geschilderd, aan eene koord ge bonden, die door een katrolleken liep, vastge maakt aan eenen steen, dien zij op den bodem der Maas hadden laten zakken... Na groote moeite en schrik had men hem gevangen... Ge ziet van hier welk gezicht ze trokken als ze dien viezen zeehond van nabij beschouwden... 'tZijn mannen van d'Hoogeschool, die de fars hebben op touw gezet... Studenten zijn venten. Met de kermis van i'aiuci werd zekere Jan Van der Kelen bijna doodgeslagenhij ligt nog plat te bedde. Het ei van eene baai is misschien een van de zonderlingste uitziende dingen, die men denken kan. Het heeft geene schaal, maar de in houd is beschermd door een dik lederachtig om- treksel, dat bijna zuiver zwart is. Het onweer in de dagen van Mei, Doet de Rogge bloeien in de hei. eeds 80 muziekmaatschappijen hebben zich laten inschrijven voor den Stoet van Woeste op i8 Juni aanstaande... Aalst, zal dien dag weggedragen worden van 't volk het handsvolleken donchen zal onder den grond krui pen van arrage en van nu af valt Pië van d'een appelflauwte in d'ander, als hij op den 18 Juni peinst... Ter eere van Admiraal Dewey, de overwinnaar van ülauilla, in den Spaansch- Amerikaanschen oorlog, zal er een banket plaats hebben en de lekkerbekken, die er willen in meê- doen, mogen 500fr. ieder afdokken... Sarnibleul daar zal 't ook meer als peliepatatten met haring zijn. Het dagblad 't Vlaamsche Volk is Ad-Patres, overleden. Zekere Elisa Hart van Blachpool, in Amerika, moet thans voor den tribunaal verantwoorden omdat zij vier mannen heeft gehuwd, waarvan er nog 3 in leven zijn. 't Is een door en door gemeen wijf, van eigen, en ze moest waarlijk geen hart hebben om haar hart zoo dikwijls weg te geven, of hield zij misschien geern collectie in mannen JTuist 300 man in 't al en in 't geheel waren er in 't Stoetje der daensisten van Wette- ren, die verleden Zondag hun ongewijden groenen dwijl inhaalden... Van Aalst zijn er 40 opgetrokken, horzels, kleddens en kreemers meêgerekend.'t Zelfde spelleken als hier greep te Wetteren plaats... De groene manifestanten wilden er met vaandel en trom de kerk binnen, doch ze vonden de deuren voor hunnen neus ge sloten op bevel van M. den Deken geen ■groene vod binnen en de scheurmakers buiten. Eene bakkersvrouw, Marie Sunie, van Buda- PestJi, leverde haar brood met vergif in gebak ken. Eene gansche familie (ig personen) bevindt zich dientengevolge in stervensnood. Welk mon ster moet dat zijn De Moniteur bevat eenen oproep tot de erfgenamen van Karei .faussens, zoon van wijlen Katrien Janssens, 't Antwerpen overleden den 10 Februari laatst en aldaar ge woond hebbende Abdijstraat, 35... Allo, Jans- sensen, op zoek er zijn spijkers bij 1 Vrijdag heeft men te Saint-Nazaire, in Frankrijk, twee bloedhonden een kopken kleiner gemaaktFe lix Geoffroy, 25 jaar en Adrien Samson, 24 jaar, die een braven grijsaard vermoord en daarna verbrand hadden... Men had die schurken ook moeten roosteren. De Minister van Oorlog in Frankrijk is er van onder getrokken omdat hij niet wilde meêroeren in den aangebranden hutse pot van Dreyfus. De politieagenten van Aalst, zeggen dat een impermeable of kapot met kap hun zeer wel zou van pas komen, want zoowel bij dag als bij nacht, bij slecht en goed weêr moeten zij de straat op... Met natte kleeren loopen, 't en vau de klas van 1798 ia het dorp meer te vinden, de municipale raad van Saroley werd opgeschorst omdat hij weigerde de wet uit te voeren. En zoo was het overal. Het zou moeielijk te bepalen zijn waar die kort stondige beweging onder den naam van Boerenkrijg in de geschiedenis geboekt, eigenlijk begonnen is. Wanneer een hooischelf door't lange, 'tlange broei en eindelijk in brand schiet, toon mij als ge kunt op welk punt de eerste vlam is uitgeslagen. De wet op de loting was het eerste vonkske dat alle gistende elementen van opstand met de snelheid van den weerlicht samentrok en in een reuzachti- gen brand deed oplaaien. Met duizenden en duizenden exemplaren werd de volgende proclamatie door onbekende handen, in de huizen, 's nachts, rondgestrooid. Vlaamsche jongens van de rekwisitie, komt zonder uitstel en tot den laatsten het leger der catholieke patriotten versterken tegen de barba- ren van de Republiek. De ouders die hunne kinders, de meesters die hunne knechten zouden weerhouden, zijn land- i' verraders op hunne manier I Wee degenen die achterblijven maar drij- dubbel wee aan dezen die den vreemden dwin- geland zullen in de hand werken tot val van kerk en vaderland. «Wij verzoeken verders alle goede christenen te willen bidden, vasten en andere goede wer- fSBssssrssa is niet aangenaam...—De E. H. P. Jesuit Swan- net, van Tourhout, zal te Kiau-wcatza, E. P. Liagre, onlangs overleden, gaan vervangen. Hij vertrekt op 8 Juni aanstaande. De liedjesdich ter de Cormel, die veel bijdroeg tot Boulanger's succes, is te Parijs, in den ouderdom van 53 jaar overleden. Hij heeft meer dan 700 liedjes geschreven en laat een vermogen na van meer dan 700 duizend franks 't en is voor alle dich ters zooveel niet. Over eenige dagen heeft het exaam plaats gehad voor degenen die het diplo ma van schoolopziener verlangen te bekomen. Er waren 68 mededingers, waarvan 13 het diplo ma hebben bekomen, zes Vlamingen en zeven Walen. Eene vrouw, wier dochtertje op O. H. Hemelvaart, te Vervier», hare eerste com munie moest doen, had in eene goudsmids eene bracelet en een paar oorringen gestolen... Toen zij donderdag uit de kerk kwamen, herkende een champetter de gestolen voorwerpen, en ma dame werd met haren Eerste Kommuniekant in den amigo gedraaid... z'Haalt er eer af! De voorziening van Van Lierde, tot levensdurigen dwangarbeid veroordeeld voor de moord op zij ne vrouw, te Uosteudc, gepleegd, is door het Verbrekingshof verworpen. Mgr Ireland, aartsbisschop in de Vereenigde Staten, verblijft voor het oogenblik te Brussel. Meert roert zijnsteert... Het bureel Veritas heeft eene lijst openbaar gemaakt van het aantal verongelukte schepen in Maart 11. Daaruit blijkt dat 139 sche pen vergaan zijn, waarvan 101 zeilschepen met 39,331 tonnen inhoud bovendien zijn nog 436 schepen min of meer beschadigd. Is Mei koel en nat, volle, schuur en vat. Het schepencol- legie van Brussel heeft besloten dat de weder- spannige garde-civikken, op eisch van den offi cier die hen straft, in het gemeentegevang zullen opgesloten worden. De klokken van den Brusselschen beiaard zijn hergoten en zullen bin nen eenige dagen door onzen Stadgenoot M. Ka- rel De Mette beproefd worden. Zondag gaat te Soltcgcui een liberale stoet uit. 't Schijnt nu zeker en vast, dat Dreyfus naar Parijs zal wor den overgebracht. F rij dag nacht zijn dieven ingebroken in het Justiciepaleis van Naineu... De stoutmoe digheid der dieven kent waarlijk geene pa len meer... 1000 frank hebbeii ze uit den koffer fort van den griffier kunnen halen. Uit Rome wordt gemeld dat de gewezen keizerin Eugenie erg ziek is.Vrijdag avond is de Albert-Ville uit Congo te Antwerpen aangekomen, met 80 pas sagiers aan boord, waartusschen kloosterzusters en missionnarissen... Twee stierven onderwege. Te Boma was het zoo heet en zoo doefals in nen bluschtobben verscheidene reizigers wer den door zonnesteken getroffen en moest men groote brokken ijs op het hoofd leggen. Prins Albert heeft donderdag de wapenfabriek van Herstal bezocht, en te Brussel winnen de briefdragers meer dan te Parijs, alhoewel hun werk bijlange zoo lastig niet is als dat hunner Fransche confraters te Parijs moeten ze 's mor gens ten 4 uren beginnen en hebben maar 's avondsteng uren gedaan. Dat is niet om uit te houden. De oudste der Belgische generaals, de gepensioneerde generaal de Mazière, is don derdag te Luik overleden in den ouderdom van 86 jaar. Twee provinciale kiezingen moeten den 11 Juni aanstaande plaats grijpen, eene te Nedcrbrakel en eene te Audcnacrdc... Ka tholieken, liberalen en daensisten zullen in het strijdperk treden. Elk is vriendelijk gesale- weerd. KIBELADOEKEN daad, m de wreedste omstandigheden gepleegd, is hier ondekt geworden en heeft eene diepe ontroering in onze streek verwekt. Op Donderdag 13 April had de herbergierster Prndentia Vervaet, echtgenoote Haeck wonende op het gehucht Koewacht te Moerbeke, hare wo ning verlaten om naar de markt van St. Nikolaas ken doen, bijzonderlijk het kwaad vluchten, ten einde Gods zegen over onze wapenen te trek- ken Later hebben wij geweten dat zij van het comi- teit van Hal uitging. Mij ook had die koorts van strijdzucht aangegre pen. Ik ga meê, ik ga meê vechten riep ik soms in geestdrift opgetogen, mijne rijzige gestalte op de teenen rekkend om die nog langer te doen schijnen. Als moeder mij aldus hoorde spreken was zij om te sterven van augstdoch de smeekende blik welken zij op vader wierp, in de hoop dat hij mij in haren zin ging beprediken, bleef zonder ant woord. Vaders verbittering groeide van dag tot dag aan. Rond dien tijd beviel moeder van een frisschen zoon. Wat al tranen hebben de komst van mijnen jongsten broeder niet besproeid Van den pastoor als dooppriester wilde moeder niet hooren, om re den van den eed en priester Janssens, de marte laar, was op weg naar Cayenne. Nu het trof juist dat wij eenige dagen te voren eenen brief uit Hol land ontvangen hadden van pater Simoen, die te Boxtel verborgen zat bij brave burgers. Laat Wilhem daar heen gaan, gaf moeder aan vader op, dit zal hem misschien alle die gedachten van weggaan uit het hoofd steken. Ik nam stok en slobkausen uit de kas en trok moedig naar Holland den braven pater halen. Hij kwam, verkleed in eenen voermansknecht, te gaan, en was niet meer wedergekeerd. Langs alle kanten werden er opzoekingen gedaan en de zon derlingste geruchten werden verspreid, die weinig vereerend voor de verdwenen vrouw waren. Maandag namiddag zag een werkman op het wa ter, te Koewacht zelf, eene baal drijven, en haalde ze dadelijk uit de sloot aan kant* Hoe groot was zijne ontsteltenis, toen hij den zak opende en er edne vreeselijk verminkte romp van eene vrouw in verborgen vond Het hoofd, even als de armen, de beenen tot aan de knieën waren afgesneden en ook de borsten. De afgesneden gedeelten waren niet in den zak en zul len waarschijnlijk in de sloot liggen, of wel door den moordenaar op eene andere wijze verborgen zijn. Deze is de vrouw van eenen orgeldraaier. De man wordt in 't algemeen nogal geacht doch hij scheen eene vrouw te hebben die aan hare plichten te kort kwam. Prudentia Vervaet is 50 jaar oud en geboortig van Stekene. Het gezin telde verscheidene kinderen. Zoo gauw de gruwelijke misdaad ontdekt was, heeft de policie een onderzoek ingesteld om den dader te vinden. De vermoedelijke dader August Misseghers hoort toe aan eene deftige, welstellende en talrijke fa milie, welke Moerbeke en omliggende bewoont. De bevolking heeft vooral medelijden met zijne moeder, eene bejaarde brave vrouw, die op Koe wacht (Holland), met twee van hare dochters huis houdt. De put waarin de akelige, vondst gedaan werd ligt 2 tot 300 stappen achter het huis van August Misseghers. Hij is 14 stappen lang en 13 breed, en raakt bij na de Belgische Hollandsche grens. In den put zit visch, en het is omdat de eigenaar vreesde, dat het ontbinden van den vermeenden hond, het water zou bederven en den visch dooden, dat hij den zak deed uittrekken. Er was niemand die gaarne dat. karweitje ver richtte. De eigenaar sprak daarvoor een man aan die allerhande werk doet en hij bood hem twee pinten bier of 10 cents om den hond te delven. De man nam aan, hij verkoos de 10 eens en ging maandag aan 't werk. De man had veel moeite om den zak boven te krijgen, daar hij zoo zwaar was 't was hetgeen hem deed deuken dat het geen hond kon zijn die erin stak. Werklieden stonden op eenige stappen te kijken en met hem te lachen omdat hij zoo hard moest trekken Men weet wat er verder gebeurde. De man heeft gansch den nacht van maandag tot dinsdag bij den romp gewacht, alsook dinsdag. Immers men kon den vleeschklomp die gansch in onbinding was in geen huis of gebouw neer leggen. Niemand wilde dat op zijn erf aanvaarden. L'Arl de connaitre et soigner les montres et les pen dulesguide pratique utile a tous, uu volume de 320 pages, 105 gravures. 1 fr. en timbres ad. Jln- uius Gondy, horloger-fabriuaut, a Besangon. KERKELIJK NIEUWS. Jongelingen-Congregatie. Aanstaande Zondag zal er om 11 ure geeu Vergadering der Congregatie zijn, maar de H. Mis die om 10 ure ia de kerk van het Colege voor de Vereeuiging der Apostolieke School van Turnhout, bij gelegenheid van haar 25 jarig bestaan, gezongen wordt, zal voor vergadering dienen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Z. H. Mgr. de bisschop heeft de EE. HH. ka nunniken Cantaert en Goethals tot leden van zijnen bisschoppelijken raad en examinatores cynodales benoemd. Zondagrust. Zondag toekomende blijft de apotheek open vau M. Vau Caeleubergh, Leopold- straat. en doopte het kind onder den uaam van Simoen Joseph. Zeker heeft den zegen van den heiligen banneling het kind geluk gebrachtwant heden ten dage is de kleine Simoen plebaan van Onze Lieve Vrouwe kerk te Antwerpen. Overal op mijne reis trof ik de minst onloochen bare bewijzen aan van een nakend ODweer. Met benden liepen de oproerlingen den buiten af, zin gend, plunderend, vechtend. Ze waren gewapend met zeissens, oude vuurroeren, kluppels, tot vor ken toe en droegen den alledaagschen kiel of jas. Niets was zonderlinger om zien dan dit samenraap sel van alle de neiringen en ambachten uit de la gere standen der maatschappij, wieu een en dezelf de haat tegen den vreemden indringer tot gemeen schappelijke band diende. Zoo ik vernam, ging de eerste verzameling van dien aard in Vlaanderen van Overmeiren uit. Hun strijdkreet was 't Lied van 't Patriotiek, de Vlaamsche Marseillaise. Te Sas van Gent hingen aan alle gevels plakka ten uit iretLeve de Keizer 1 Iets wat ous later veel schade heeft gedaan iu de openbare opinie, want de Fransche speurhonden maakten het zich ten bate om ons als uitgekochten van Oostenrijk te doen doorgaan, terwijl vaderlandsliefde en vrij heidszin alleen ons tot richtsnoer dienden. Te Hulst heb ik vóór het tolhuis alle de koopwaren welke aldaar opgestapeld lagen publiek zien verkoopeu ten voordeele van het patriottenleger. [Wordt voortgeut).

De Volksstem | 1899 | | pagina 2