Twee Schoone Woonhuizen DE DONGHEN. UIT NEDERRRAKEL. OfgDEOTDING imi Aardigheid. Provinciale Tentoonstelling Verschillend Nieuws. Stadsnieuws. Om tc lachen. Burgerlijke §tan«l, Aalst. OPENBARE VERKOOPING Employé.- Wekelijhsche Markten. Veemarkten. wam mm 't Is waarlijk aardig om zien hoe de Donchen te werke gaan Hier tot Aalst geven zij meeting op meeting, met liberalen en socialisten. Anseele ontmoet hier Lorand, 't kopstuk der liberalen, en smeden met onze groenen plannen te samen, om de katholieken van het landhuis te krijgen. Dit alles geschiedt onder den naam van Rechtveerdigheid en nogthans, hoe dikwijls heeft onze oude Paus niet gezeid spant toch nooit met de vijanden van onzen H. Godsdienst. En die twistzoekers van Aalst, die op alle ma nieren schermen met de encycliek van de Paus die ropfujs voor die encycliek, zij trappen de woorden van onzen H. Vader onder de voe ten, en spannen meê met de medehelpers van sa tan. En hoe aardig toch I Waar willen die mannen, die zoogenoemde kristene volkspartij oprichten In al die steden of gemeenten waar de katho lieken de bovenhand hebben Op die plaatsen waar de liberalen alleen niets vermogen. B. v. wat kunnen de liberalen hier doen tot Aalst wel hoegenaamd niets 't Is een hoopken pretentieuse onnoozele man nen die strijden voor taal en vrijheid Hoevele liberalen zijn er tot Yperen, Moes- croen, Kortrijk wel bijna geene. 't Is vijftig, zestig jaar dat de katholieken daar boven liggen voor Gemeente, Senaat en Kamers. En als daar geen twistzoekers tusschen ko men, gelijk ons artisten hier van Aalst, blijven de katholieken daar gekozen, tot in der eeuwig heid. Nu, 't is juist in die steden, waar zij zeker mo gen rekenen op de stemmen en medewerking der liberalen dat de donchen, hunne verraders-partij willen stichten. Waarom de katholieken bevechten Hebben de katholieken al geen vijanden genoeg om te bestrijden Waarom richten de donchen geen partij op b. v. te Bergen, te Charleroi, te Luik, te Soignies, enz.? Dat zij daar strijden dat zou iedereen ver staan. 'tZou zijn tegen liberalen en socialisten. Dat zij die van 't stadhuis werpen. Maar, halte-la, hier ligt 't peerd gebonden, moesten zij daar opkomen, ze zouden daar alleen staan. De katholieken zouden natuurlijk met zulk volksken niet meêdoen, en de liberalen en socialisten zouden hunne tegenstrevers zijn. Iedereen zou er compassie meê hebben en zou zeggen geeft 't kind zijn dingen weer Daarom dan, om te kunnen lukken tegen de katholieken, moeten zij strijden in katholieke steden en gemeenten. Zoo trekken zij naar hun nen kant al dat niet en deugt. Liberalen, franc- mayons, mannen van 't jaar 79, socialisten, aide misnoegden trekken met hen aan een zeel, tegen de partij van Paus, Bisschoppen en Priesters, tegen de kerke Christi. Van dees week is tot Denderbelle bij P. Macha- ris nen drijling, drij kloeke jongens, en bij Uitersport twee jonge dochters geboren. Alles op éenen dag. 't Is eene benedictie. Hebt ge nu ooit zulk een slecht weer als Zondag laatst, geachte lieden 't Is waarlijk spijtig 't zou moeten mei weder, lenteweder zijn, en als ge 't waagt 's zondags een uitstapje te doen, ge komt met eene natte kazak 't huis. Te Ma- ria-Lierde, al dat volk, ondanks den regen, die schoone broederfeest, muziek en gezang ter eere van het vaandel der Franciscus-gilde. De inwoners van Maria-Lierde hebben zich te beloven, 't Is een goede dag geweest voor de stieldoende menschen. Nu, 't wonderbaarste van al is 't volgende. Daar stelt hem uit die gemeente een specie van 'nen kandidaat voor tegen M. Pierre Verhaegen voor de aanstaande provinciekiezing. Die kandidaat (voor Zondag teeken ik u hem eens uit) is vooruitgeste- ken door deBrakelsche liberalen, die zelf het kans je niet durven wagen omdat ze zeker zijn nooit te kunnen gelukken. Welnu, had hij voor 5 eens ver stand gebruikt, wat zou hij gedaan hebben Hij moest meewerken om het volk naar die feest, naar zijne gemeente te trekken, anders toonde hij zich tegen zijne eigene geburen en tegen zijne eigene gemeente. Welnu, die slimmerik deed dienzelfden dag eene zwansmeeting aankondigen te Nederbra- kel, waar het kleed en den naam van 'nen afge- straften priester als reklaam dienden om eenig ▼olk aan te lokken Maria-Lierde onthoudt dat. Ondanks die tegen werking zijn de Brakeleers met honderden u komen bezoeken, terzelvertijd als M. Verhaegen, de ka tholieke volksgezinde kandidaat en met de mede werking van al de andere maatschappijen is uwe leest opperbest afgeloopen. heggen wij eenige woorden over de komedie die maandag te Nederbrakel gespeeld is. De leeuw Blanckaert heeft zijnen steert ingetrokken omdat 11 gevoelde dat hij hier in 't kanton ging afgekapt worden, en zoo blijft tot spot van elkeen tegen den katholieken kandidaat 'nen Maria-Lierdschen ad- vokaat, wien de liberalen van Brakel het hoofd vol geblazen hebben om er mee den gek te 1 mn u houden en die opkomt als zoogezegde domn -kr at, 'n en naam die hij waarachtig verdient. Nu 't ging meeting zijn I Groote schrikkelijke meeting, want alhoewel de held van Somerghem voor zichzelf meende te mogen komen pleiten dierf hij zijn aangekondigd bezoek niet laten. En de af gestrafte priester ging komen, en hij ging hierin een barakske staan zei men, ingang tien centiemen voor den Dauspenning met eene encycliek op zij nen rug geplakt en d'afkeuring van den Paus en de bisschoppen op zijn voorhoofd gestempeld... enfin 't was een spel van den anderen wereld. En wie sprak er voor, wie liep er voor Eenig liberale gaaien, altijd dezelfde, in klein getal, die dan ook van Domien kommando gekregen hadden van in hunne handen te kletsen als er luide gesproken werd, al was het dan ook voor praters die eigen lijk van hunne partij niet zijn. Welk een armoed je Nu, alles is uitgeloopen op niéts. Eenige her- bergmeetingskes, gezeever zonder einde maar zon der belang, waar 't volk, buiten twee of drij dwa zerikken en de liberale kiesdravers van daareven totaal onverschillig aan bleef. Waar elkeen plezier om had was toen de kandi daat dommekraat zijne redevoering afgaf. 'kEn kan 't u niet weergeven, menschen, ge zoudt er zijn wezen moeten bij zien. 't Is 'n en halven frank weerd. Luistert nu wat hij vertelt Menschen Katterbi Ze zeggen Katterbi, dat ik niets en kan, Katter bi 'k En ben pertang Katterbi geenen ezel Katter bi, ik kan veel voor u doen, kiezers, KatterbiIk zal uwe hemden wasschen, Katterbi, uwe hennen tasten, Katterbien als uwe knechten Katterbi te veel eiers eten, geef ze Katterbi een rot ei op, Katterbi. Dat zijn Katterbi, Kiezers, de bijzonderste Katterbi punten van mijne Katterbi dommekratie! Zet u een beetje manneke Allé liberale gaaien, toe dan bravo bravo En 't was alzoo ook Yoch Alle die geusen songen Kyrie Eleyson Alle verstandige lieden die weten hoe zeer die zwanskandidaat hier ën op den buiten belachen wordt, die weten hoeveel geestdriftigen bijval inte gendeel de heer Verhaegen op al de plaatsen be kwam waar hij reeds meeting gaf. Wij halende schouders op voor zoo eene flauwe propaganda en wij kunnen niets doen dan ons innig medelijden uitdrukken voor die liberalen, die uit onmacht ge dwongen zijn voor eene andere partij te loopen. Carabine. C3-B3STT. De plechtige opening der Provinciale Tentoon stelling is bepaald op Donderdag 1 Juni. Zooals wij reeds gemeld hebben, zal deze opeDing gedaan worden door zijne Koninklijke Hoogheid Prins Albert van Belgie, Hoogbeschermheer der Tentoon stelling. Het bezoek van Prins Albert zal gansch officiéél zijn hij komt als vertegenwoordiger van den Koning en in gala. Er zal uit Brussel eene staatsiekoets naar Gent gezonden worden. Prins Albert zal te Gent aankomen, kwart voor 3 ure en uit deze stad om 6 ure vertrekken. De burgerwacht en het leger zullen hem bij de aankomst en bij het vertrek de krijgseer bewijzen. Den avond voor de opening, den Woensdag 31 Mei, zal een militaire fakkeltocht de bijzonderste straten der stad doortrekken. De inwoners zullen verzocht worden hunne hui zen te bevlaggen en te verlichten. In een volgend nummer zullen wij het program ma mededeelen der feestelijkheden welke geduren de de maand Juni zullen plaats hebben. Kciuseke. Woensdag avond, rond 6 ure, waren eenige kinderen aan 't spelen aan de Kruis straat de genaamde V.., een voerman uit Hulst, vau St. Pauwels kwam met eenen wagen waarop een orgel gestaan had. De kinderen liepen weg, maar ongelukkig kon de 3 jarige Juliette Lauwers niet bijtijds wegspringen en werd geraakt door een der wielen. De dood was oogenblikkelijk. Andegera. Gedurende het onweer van don derdag namiddag, omtrent 3 ure, is de bliksem langs de schouw in de bewaarschool der kinderen gedrongen en heelt verscheidene dakpannen ver brijzeld. De schrik der ouders in de buurt was onbesohrijfclijk. De slag was zeer hevig geweest. Het bord waar de kinderen aan schrijven, werd van den muur gerukt. Gelukkig is er niemand gekwetst. Scboonaarde. Verleden maandag is er hier aan den molen tegen het dorp een ongeval ge beurd, dat erge gevolgen had kunnen hebben. Ter wijl de molen aan het draaien was, is er een der zeilen losgeraakt en een eind verder in den grond gevlogen. Gelukkig dat er geene menschen aan of omtient waren. Luik. De zoon van een Antwepschen schip per Lerigur genaamd, wiens schip in de Maas gemeerd lag, wilde zaterdag namiddag per zeilboot een tochtje op de rivier doen. Het vaartuigje had door den zwaren wind veel te lijden en de jongeling met zijn gezel, bang wordende sprongen in het wa ter om naar den oever te zwemmen. Alleen de jongste gelukte erin de andere verdronk. Hoei. M. de minister van oorlog heeft aan de weduwen der onderofficieren Baeckelandt en Lecre- nier laten weten, dat hij haar, buiten het pensioen, waarop zij recht hebben, een jaarlijksch hulpgeld toestaat van 365 fr. Bij dit bericht was eene som van 100 fr. voor elk der vrouwen gevoegd, alsook de toelating, het fort te blijven bewonen, tot de militaire overheid de lokalen, welke zij betrekkon zou uoodig hebben. Saflfelnerc. Het parket is hier dinsdag een onderzoek komen instellen over een kindermoord. Hcldcrgem. De groene demokraten uit Denderhautem hebben hier zondag gevochten. Een inwoner der gemeente heeft een gevaarlijken mes steek bekomen. Poging tot zelfmoord. Dinsdag heeft ze kere Nierinckx, 22 jaar oud, huidenvettersgast, Scherreveldstraat, zich in den Osbroek, bij middel van eeneu revolver, willen zelfmoorden. Verbrand.Het 2jarig kind van de echtge- nooten Meert, Postweg, 136, is in eenen pot ko kend water gevallen en werd zoo ijselijk verbrand dat het eenige uren later den Bij Koninklijk besluit van 23 Mei is het burgerlijk Eereteeken van Eerste klas verleend aan de Heeren Callebaut, De Vos en De Wolf, Armbezoekers onzer stad. Proficiat I Programma van het Concert, dat zal worden op Zondag 28 Mei, om 11 1/2 uren, ter Groote Markt, door de fanfaren der soldatenschool, onder het bestuur van M. Vanderlinden 1. Marche des Régimentaires, Vanderlinden. 2. La Bruyére, ouverture, Kessels. 3. Simple aveuromance sans paroles, Thomé. 4. Sij'étais Rot, fantaisie, Vanderlinden. 5. Armida, valse de concert, Ursin. Voor de rechtbank. Luibrechts verschijnt voor de rechtbank, beschuldigd van diefte. Dat is nu toch jammer, zegt liem de reehter, ge hebt u nu reeds 6 maauden braaf gehouden, en nu herbe gint ge weer uwe misdaden!... Ja, ziet gij, Mijnheer, antwoordt Luibrechts, ik heb zoolang verhinderd geweest door eene zweer aan mijnen vinger. Geboorten Mannelijk 13 Vrouwelijk 15 28. Huwelijken. J. De Mette huisschilder roet A. Braeckman z.b. J. Van Cauter vuurst. met E. Huylebroeck z.b. A. Verhoeven tw. mot M. Steenhout br.F. Verbestel tw. met J. Hereman tw. F. Van Geit voerm. met M. Van de Meerssche tw. N. De Moor poliss. met M. Verbruggen br. A. Cassi- man bob. met Mergan kleerm. P. De Coninck tw. metM. Verstraeten z. b. L. Ballinckx suikerb. met M. Seré br. P. Smet landb. met L. De Clip- pel br. E. Tayon accijnsb. met L. De Vleesch- houwer bed. Overlijdens. C. Moens nijveraar 44 j, Molenstr. J. De Brouwer z.b. 67 j. Ledebaan. E. Smet m. De Smet witter 42 j. Windmolenstr. A. De Clercq vr. Vernieuwe z.b. 59 j. overleden te Gent. J. Temmerman 27 j. overleden te Gent. M. Poriau vr. De Brouwer z.b. 41 j. Ledeweg. P. Yves ra. De Meurichy spoorwegbed. 58. Denderm. steenw. F. Van Nuffel m. Lemmens schrijnw. 57 j Nieuwstr. C. De Smet m. De Lantsheere kom- mission. 57 j. Lauge Ridderstr. 6 kinderen onder de 7 jaren. BIJ STERFGEVAL. VAN te AALST, in de Leopoldstraat. De Notaris Limpens te Aalst, zal ten ver zoeke van die het behoort met gewin van palmsla gen en gelagen openbaarlijk verkoopen Eerste koop. Een schoon en welgelegen woon huis, hebbende drij benedenplaatsen, vier boven kamers, grooten zolder, gestaan en gelegen te Aalst, in do Leopoldstraat, geteekend n° 56, ge kend bij kadaster sektie A nr 200a aldaar groot 70 centiaren, palende van voren aan de Leopoldstraat, van de eene zijde aan Juffr. W" De Pelsmaeker' van achter aan den heer De Vuyst en van de ande re zijde aan den volgenden koop. Bewoond door Mad. W0 De Clercq. Tweede koop. Een schoon woonhuis, gestaan en gelegen te Aalst, nevens voorgaande, geteekend n° 58, gekend bij kadaster sektie A n>' 199a aldaar groot 50 centiaren, hebbende ook drij beueden- plaatsen, vier bovenkamers en grooten zolder, pa lende van voren aan de Leopoldstraat, van de eene zijde aan den eersten koop, van de andere zijde en van achter aan den heer De Vuyst. Bewoond door den heer A. Chasscllc, aau 24 fr. bij de maand. Voorschreven twee woonhuizen zijn voorzien van pomp en regenwater. ZITDAGEN Instel Maandag 29 Mei Verblijf j) 5 Juni 1899 Telkens om 3 ure namiddag ter herberg genaamd in St. Mauris gehouden door den beer Corne- iiis De Clercq, te Aalst, in de Leopoldstraat. Pour aider a diriger une fa- brique de rolles a Alost et faire un peu les voyages, on cherche un employé hounête et marié sachant tenir les livres et faire la correspondance. Ecrire B... 1000, Office de Pu- blicité Bruxelles. 171? \T 1T17I7D biedt kosteloos aan, aan allen die JjIjLi IlJjiMl aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, chronisch© bronchieten, borst-, maag- en blaasziekten. rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer VINCENT, 8, place Victor Hugo, te Grenoble, die kostelloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlich tingen opsturen zal. Alvorens er eene proefneming van gedaan te hebben kan niemand het overgroot voordeel kennen van Scott's Emulsie op de gewone traanolie. De meest bebloemde taal zou u niet met meer zekerheid kunnen overtuigen dan uwe persoon lijke ondervinding, maar wij mogen met de grootste gegrondheid verzekeren, dat, indien gij traanolie noodig hebt om uw gestel te voeden en te regelen, gij deze olie, onder den gemakke- lijksten en doelmatigsten vorm, in de Scott's Emulsie vinden zult. Deze toebereiding ver- wijdertdemoeielijkheid welke de verteringsor ganen beproeven bij 't innemen van de gewone olie en zij is z<>o sma kelijk, dat de meest tengere personen haar met het grootste gemak 'unemen. Behalve de traanolie, behelst, de Scott's Emulsinog hypophos- phieten van kalk en soda, die van overgroote waarde zijn, en wer kelijk tot de vertering der olie helpen. In den volgenden brief geeft een heer zijne, oordeelvelling over de Scott's Emulsie, 'die hij gebruikte, aangezien het hem onmogelijk was gewone traanolie te verdragen. St-Jean-Ligoure (H,#-Vienne), Frankrijk, 8 Mei 1897. Mijnheer, Door eene algemeene verzwakking en eene ziekte der ingewanden aangetast, ten gevolge mijn ver blijf in 't onderwijs, te Tunis, had ik gebruik gemaakt van een hoop geneesmiddelen, die niet de minste verbetering in mijnen toestand brachten. Daar ik de walgende traanolie niet verdragen kon, nam ik uwe Scott's Emulsie, dien ik met veel gemak verteerde en toeeigende, en thans heb ik eene bloeiende gezondheid. Aanvaardt, Mijnheer, de uitdrukking mijner innigste erkentelijkheid. (Geteekend), Valéry, toegevoegd onderwijzer. De Scott's Emulsie vindt men in alle goede apotheken. Algemeen dépótCh. Delacre en Apothekers, Brussel. AALST, 20 Mei 1899. Tarwe Masteluin Rogge Garst Haver, per 100 kilos Spelt Aardappelen roode de 100 k. Aardappelen geele nieuwe Boter de 3 kilos Eiers de 25 Vlas, per 3 kil. Viggenen, per stuk Ajuin, 100 kilos. volg. kw. fr. 17,00 a 18,00 16,00 a 00,00 00,00 a 00,00 00,— k 00,00 17,50 a 18,00 00,00 a 0,00 5,50 a 6,00 0,00 a 0,00 5,94 a 6,75 1,49 5. 1,58 0,00 k 0,00 fr. 25,00 a 35,00 00,00 a 00,00 Hopmarkt. 000 balen nieuw gewas, fr. 000 a 000 1* KWALITEIT, 00 Balen 00 a 00 frs. BOTERMARKT. Zaterdag werden 733 klon- en boter ter markt gebracht, wegende te sa men ongeveer 5860 kilos Antwerpen. Alle dynsdagen. Prijzen der bloem. Tarwebloem inland. N O 80,50 a 21 00 Tarwebloem inl. N' 00 21,50 a 22^00. Roggebloem inlandsche 25,03 a 00,00. Ninove. Alle dynsdagen. Tarwe 100 til. IC,00 a 16,50 Rogge 13,00 a 13,50 Haver 16,50 a 17,00 Aardappelen 5,00 a 5 50 Boter de kilo 2,08 a 2,34 Eiers de 25 0,00 a 0,00 Geeraardsbergen. Alle maandagen. Tarwe 100kil. 19,—a 19,00 Masteluin 16.00 a 16,00 Rogge 15,00 a 15,00 Haver 16,50 a 16,53 '1 oonen 17,00 a 00,00Aardappelen 5,06 a 0 00 Koolzaad hec. 00,00 a 00,00 Boter de kil. 2.00 a 2 18 Eiers per 25 1,50 a 0,00 Ruw vlas 1 kilo 0,95 a 0 00 Lijnzaad 26,— a 26,— Sottegem. Alle dynsdagen Tarwe 100 k. 17,00 a 18,00 Masteluin 14,50 a 00 Rogge 13,75 a 00,00 Haver 16,50 a 17 00 Boter de kilo 2.50 a 2,70 Eiers de 25 1 60 a 1*70 Biggen 00,00 a 00,00 Dendermonde. Alle maandagen. Lynoliö 39.50 Bruine koolzaadolie 45,50 Gez. koolzaadolie 51,25 Inl. lijnkoeken 17 50 Koolzaadkoeken 00,00 Raapkoeken lü'oo Raapkoeken Jamba 10,00 Ravisorikoeken 08J>0 Assehe. Alle dynsdagen. Tarwe 100 kil. 16,00 a 16,50 Rogge 15,00 a 00.00 Haver 17,00 a 17.25Aardappelen 5.0o a 6 00 Boter de kilo 2,25 a 2,34 Eiers per 25 1.55 a i'd5 Viggen 't stuk 28,00 a 3(1,00 Kiekenenid. 2.00 a 2'öO Konijnen id. 1,50 a 3,00 Hesp per kil. 0.00 a 0 00 Hop 50 kil. 000,00 a 000,00 ANTWERPEN. Alle woensdagen. 095 ossen prijs per kilo 0,82 0,72 0 62 125 koeien 0,00 0,00 0 00 18 veerzen 0,75 0,65 0 55 042 stieren 0,70 0,60 0 50 17 kalveren 1,05 0.95 0^85 GENT. Alle vrijdagen. Getal te koop gestelde hoornbeesten: 000 Melkkoeien 042; groote ossen 4; jonge ossen 098; vaarzen 126; vette koeien 180; stieren 132 magere beesten 225; schapen 10; lammeren 25- kalveren 203; varkens 369: loopers 10: viggens 381. Do goede stalbeesten golden gemiddeld van 1,20 tot 1,40. De grasbeesten 00,0 tot 0,00. De varkens van 70 tot 100 kilos en daarenboven levend gewogen, van 0,68 tot 0,75. SM?

De Volksstem | 1899 | | pagina 3