y wksi Aan de deur des hemels. JUBELFEEST IN AALST. Aalst. Kapellestraat, Bureel DE BEDELER AR. Van alles wat. St. Pieter. Wie zijt gij Tweede 7 n September De Papieren Afgod. Eenige vraagskens. De Roningsvogel. Portefeuille van Kibeladoeken. i'Vvti ZATERDAG. VERSCHIJNT El,KEN BLAD Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven noeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moetenden dijnsdag avond op onze bureeleu toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. 5° JAARGANG. NUMMER 230. Aalst, den 3 Juni van het jaar 0. H. 1899. Vonnissen: 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3® bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4* bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Er wordt gezegd dat Pie Daeus hem eene groene frak gaat lateu friaken met zeven groote zakken in. Eenen voor den Priester-Daenspenning eenen voor den strijdpenniug eenen voor den turnclubpenning eenen voor den barparaleil-penning eenen (nen dobbelen) voor de profijten van drukwerk eenen voor de profijten van broeken- en elle- goedwinkel eenen voor de bijzondere giften. Al die zakken zullen langs onderaardsche goten samenkomen in eenen algemeenen zak van achter in de slippen der frak De halve censkens, die geofferd worden, zullen dienen om een pensioen te stichten voor Pie zijn werkvolk, 't Eerste pensioen zal zijn voor Gustaaf Petit, oud-werkman van Mijnheer Daens-Mayart, den volksminnaar, thans moetende leven van aal- moesen der katholieken. Zondag, onze vrienden der Apostolieke Scholen, een bloeiend genootschap voor de voortplanting van 't Geloof, gevestigd bij M. Frangois Callebaut, in de Zoutstraat, ze vierden hunnen jubilé van 25 jaar bestaan 's morgens algemeene communie in de groote kerk, om 10 uren solemneele mis in het Collegie, 's namiddags banket. Vroeger maakte Pie Daens ook deel van dit genootschap nu niet meer nu loopt hij bij de liberalen, naar den Comte d'Egmont, en bij de socialisten. Nu, die Heeren vierden hunnen jubilé, zij zon den eenen telegram aan den Paus van Rome 's anderdaags kwam er per telegram antwoord bij den Voorzitter, M. De Coninck, antwoord van Kardi naal Rampolla, in naam van den Paus De H. Vader zegent de Katholieke Maatschappij der Apostolieke Scholen van Aalst. De daensisten hebben reeds in de twintig tele grams gezonden naar den Paus heeft de Paus al één maal geantwoord Daens, wij beroepen u Kunt gij ons eenen telegram uit Rome toonen, êenen, eenen enkelen, waarin de Paus zegt dat hij de daensisten zegent Brengt hem ons wij drukken hem in letters zoo groot als onzen titel. cn te vuur gezetde verdienstelijke generaal van 't katholiek leger begekt en bespot, belogen en be lasterd, en door sluiksche middelen getracht hate lijk te maken in Land en Werkman den klassen strijd geprediktgedoemd door de bisschoppen Pie. G...g...g...g.., St. Pieter. ...meetingen gegeven met de vij anden der H. Kerk, in slecht befaamde huizen Pie. Onzen Broeder hekikke... St. Pieter. ...de vuile historie van 't wijf, de beroemde nooit gevondene Jezabelgedonderd en gebliksemd op pastoors en priesters uwen Bis schop gelasterd, en uwen H. Vader den Paus tot in de ziele bedroefd Pie. P..P,.P...Ponnet.... St. Pieter. ...al wat eerbaar is door de mod der getrokken op het einde van 't spel met open visier gestreden met 't gebroed der helle de geu zen en de socialisten. Pie. Po...po...po...po...porchionel. Eene donderende stem dit den Hemel. Anker en Zonne, die naar geen kerk gaat, is ne goe'de christene, omdat hij Pie Daens aanbidt. 't Advokaatje, dat naar geen kerk gaat, is een goede christene, omdat hij Pie aanbidt. De vloeker is een goede christene omdat hij Pie Daens aanbidt. De socialisten, (de grootste vijanden der Religie, zegt de Paus) de socialisten zijn brave menschen, omdat zij voor den papieren afgod knielen en voor hem kiezen. Die zijne voeten likken zijn heiligen die voor hem niet buigen willen, zijn schelmen en deuge- nieten. Héél de strijd van den afgevallen katholieke Pie Daens is in den grond anders niets dan HOOVEERDIGHEID en GIERIGHEID. UI. Afgeschaft. De heer Minister De Bruyn heeft het gedacht slachting van mager vee aan de Dat hij ga, de verrader, in 't eeuwig vuur, de ke- j grenzen laten varen. Het stelsel dei- quarantaine tel in I En Pie, gelukkiglij k, de slaapmuts over zijnen hollandschen kaas, met doodelijk zweet bedekt, kreunde en zuchtte op 't grondgebied Chipka, on der zijne mollige groene sprei. Azzoo droomenll Pie, man, vergeet de H. Barbara niet. - Top, top... Pie. (Half levendig van schrik). St. Pieter. Wie daar Pie. H. St. P...p..p.Pieter, 'k b...b,..b.. ben te kikke. Pie. K...k...k...kikke, H. St. Pieter, kikke, Pie van Chipka. j St. Pieter. Pie van Chipka Aalst, Belgiek! Pie. Jist, b..b...besteP..p...p..patroon. St. Pieter. (Zijn boek doorbladerende). Ah j hier zijn we erbladzijde 1313, 13de regel Pie van Chipka, broeder van den gestraften priester, gazetschrijver, gewezen speculateur in den Argen tine, fabrikant in onderbroeken en slaapmutsen, sigaren, tabak, chikskes en snuif. Pie.Jist, S..St. P.p..p..Pieter, en alles in eerlijkheid en deftigheid m...m...mag ekkike b... b. .binnen. St. Pieter. Een oogenbliksken, man, eerst goed de boeken nagezien, goede rekeningen ma ken goede vrienden. Pie. Z.,.z...zeker St. P.p..p..Pieter, móir, S—£...g St. Pieter. Luistert Pie Daens, tot in 93 voor de halve kluiten van de boeren, altijd den hoogmoed bedwongen en veel onnoozelen rimram verkocht, met nen schijn van eerlijkheid en deftig heid dan niet meer kunnen houden, door onzen Broeder opgemaakt, en gansch het land van Aalst, dit door en door katholiek arrondissement te vlam TE GEE R A AIS I>8B ËRGE1Y Schande Schande Driedubbele schande Wij hebben het bijgewoond en met eigen oogen gezien Hoe onze Jonge Wacht van Aalst is aangevallen. In de kortege, alles deftig, niemand te kort ge daan, alles in eerlijkheid en deftigheid. Na de aanspraken van onze heeren Van der Lin- den, Bethune en Woeste, doen onze vrienden nog een klein rondeken in de stad gaan bij Pier en 1 Pauwel een glas bier drinken of een endeken sau- cis eten, en begeven zich vandaar in stoet naar de j statie. Daar als er op 120 van ons mannen zekerlijk reeds 100 in de statie waren werden de laatsten verraderlijk in den rug aangevallen. Het krapuul, I opgemaakt door liberalen en socialisten, wierp met steenen en rotte eieren, sloeg met stokken en l verbrijzelde de ruiten der statie. Aan zooveel lafheid hadden onze vrienden zich niet verwacht. 't Was wel dat de hoofdmannen der Jonge Wacht alles in het werk stelden om hunne man kers te stillen, anders hadden er zeker betreu- f renswaardige feiten plaats gehad. Is de talrijke policie van Geerardsbergen onbe kwaam de orde te handhaven, ofwel spant zij met dat gemeen volk Al wie voor Pie Daens niet buigt en knielt wordt vermaledijd in zijne gazet en grauw en blauw verweten de Bisschop, Zijne Hoogw. Mgr Stillemans, is nen uitgekochten de pastoors en onderpastoors zijn voetlikkers der rijken de brave katholieken zijn Farizeeërs, volksver drukkers, politieke smeerlappen de werklieden, die hun oud katholiek geloof en hunne geestelijkheid getrouw blijven, worden door Pie Daens uitgescholden voor pladijzen, schoen- kuischers, platzakken, slekken, enz., enz M. Woeste, die door zijn krachtig woord de hel- sche schoolwet van 79 verbrijzeld heeft, M.Woeste wordt uitgegeven voor nen Jood. Integendeel, Al wie Daens zijne voeten kust is nen heilige, hij mag zoo slecht zijn als hij wil. De liberalen zijn goede christenen, omdat ze Pie Daens aanbidden. van 10 dagen aan de grenzen voor het mager zooals voor het vet vee, integendeel, zal beter zijn in 't geheel niet nadeelig aan de landbouwbelangen. Het is naernstig onderzoek en enkwest in Enge- land, waar de slachting aan de grenzen bestaat, dat minister Ce Bruyn van dien eersten maatregel I afziet, en de quarantaine aanneemt. Voorwaardelijke vrijstelling. Sedert het in voege brengen dezer wet, blijkt het dat op 1.607.787 veroordeelingen er 390.570 voorwaarde- i lijke waren; van deze laaste zijn er slechts 11.008 hervallingen aan te teekenen. De voorwaardelijke vrijstelling werd dus met goed gevolg toegepast in 96 gevallen op de 100. Verzendingen. Het bestuur der Spoorwegen heeft besloten het gewicht der pakken, gefrankeerd bij middel van den bijzonderen plakzegel, op 50 ki los te brengen, als deze pakken gemakkelijk kun nen behandeld worden. Deze maatregel zou uitmuntend zijn, daar hij het werk der Vortrekbu- reelen merkelijk zou verminderen. Wc groei van den nienscli. Door waar nemingen betreffende den groei van den mensch zijn de volgende opmerkenswaardige feiten ge bleken. De meeste groei is onmiddelijk na de geboorte 1 een kind groeit in zijn eerste levensjaar ongeveer 8 duim. De groei vermindert naar evenredigheid van lieverlede tot den leeftijd van 3 jaar. Dan heeft het kind de helft van de grootte, die het bereikt wan neer het volwassen is. Na vijf jaar neemt de groei zeer geregeld toe tot den zestienjarigen leeftijd gemiddeld 2 duim in het jaar. Boven de zestien is de groei zeer zwak, zijnde voor de volgende twee jaren ongeveer 3/5 duim in het jaar terwijl van achttien tot twintig de groei 1 in lengte zelden meer dan 1 duim is. Op den leef- I tijd van twintig jaar houdt het groeien op, behalve in zeldzame gevallen. M. ge valt altijd uit op de rijke menschen. Ze verpachten hun land en hunne huizen aan te groo- ten prijs. M. gij zijt ook rijk g'hebt duizende en duizende franken gewonnen met uwen Werkman. Gij woont in uw eigen huis. Het is uw huis. Gij hebt nog andere huizen, die gij verhuurt aan werkmenschen. g'Iiebt land, en veel land. Verhuurt gij uw land beterkoop dan iemand anders. Hoeveel moeten de menschen per week betalen voor hun huizeken Laat gij de werklieden beterkoop wonen dan an dere IV. De oude werklieden moeten een pensioen heb ben. Wij zijn daarop t'akkoord. Waarom M. geeft gij, die schatrijk zijt, geen klein pensioentj en aan uwen ouden knecht, Gustaaf Petit, die voor u zooveel geld verdiend heeft. Waarom laat gij toe, of kunt ge zien, dat die ou de mensch, nu bij de brave katholieken moet gaan hulp vragen, voor hem en voor zijn huisgezin. Waarom die mensch op straat jagen in zijnen ouden dag Is hij in staat niet meer, gelijk vrpeger, van voor u geld te verdienen Waarom geeft gij hem niet een deel van uwe winst Waarom laat gij hem voor niet, niet wonen in een van uw huizen Tot later, M., i. Hoeveel treffelijke menschen spannen in Aalst meè de Donchisten Aan hoeveel treffelijke en eerlijke lieden, zou men hier in Aalst mogen zeggen, zonder ze kwaad te maken, of zonder dat zij het op hun affront zouden nemen ge zijt Donchist M. Daens, geef eens de lijst van uwe mannen noemt er eens tien Wel te verstaan treffelijke en eerlijke menschen, en geen liberalen of socialisten. II. Gij roept altijd dat het werkvolk goed moet kun nen leven met zijn dagloon. Durft gij zeggen hoeveel uwe knechten meer winnea dan die van audere drukkerij en der stad. Zondag was 't Ko ningsscheut bij de liberalen t'Aalst. Neeion hebben ze laten den oppervo- gel afschieten. Nee- Ion is dus Koning. Neelen verdient dat; Neelen is een groot verstand Neelen heeft lange, lange jaren gestudeerd op d'universileit. Hij heeft er zelf eene groote verzameling; buizen behaald. Ze zeggen dat Neelen die buizen ten ge schenke gaat geven aan de Maatschappij als 't waar is, dat is een fijn gedacht van Neelen; hij heeft er juist genoeg om de wip van onder tot bo ven te laten beslagen met blik. Van nu af aan dus is Neelen Koning. In 't vervolg, die aan hem moet schrijven, op gepast op 't adres. Zoo moet het zijn Mipiheer Neelen, Student en Koning van de Gaaischieting Aalst. 'enheer Petrus zal nog apothekersbollekens 'kvooraleer de feesten van onzen Woeste zullen plaats hebben... Zoo het schijnt krijgt hij den eenen attak op den ande ren, nie als van te peinzen op dienen 18 Juni... Gaat het zoo voort, 'k vrees voor n zijne groene frak en zijn^ arm hoofd, waar geen haar I meer op staat... Och Heere. Een inwoner van Elsene, die de daensistische gewoonte had, als I hij met een stuk in zijne kraag thuis kwam, zij ne beminnelijke eega wat af te spriegèlen eer hij te bed ging, heeft deze week van zijn vrouwke volle kwittancie gehad... Maandag sloeg de bre- 4 abatti opnieuw zijne echtgenoote; maar't mensch

De Volksstem | 1899 | | pagina 1