CIGARSN WOESTE ONZE JONGENS VAN 1798 DE BO\n<.E\OÖTE\. Van alles wat. Altijd 't zelfde Liedje. Portefeuille van Kiheladoeken. En uwe geestelijke overheden vraagt de onderpastoor. Ze moeten weten wat ze doen. De vraag van den Paus is uitdrukkelijk, het is eene zaak buiten d'artikels van ons geloof. Maar den Bisschop Ik eerbiedig onzen Bisschop, doch hij heeft het recht niet zich te stellen tnsschen den Paus en het christene Volkde Encecliek is direkt uit Roomen ge komen naar 'l Volk. Zoo schrijft het groen vuil blik van Chipka. Als wij nu de Encecliek nemen, wat lezen wij aan het hoofd ervan Aan onze eerbiedweerdige Broeders, de Patriarchen, PrimatenAartsbisschoppen en Bis schoppen der katholieke wereld in vrede en gemeen schap met den Aposiolischen Stoel, Leo XIII, heil en apostolieke zege. Is het zoo dat de Encecliek direkt naar 't volk is gezonden en dat de Bisschoppen het recht niet heb ben zich te stellen iusschen den Paus en 't christen volk Heeft men ooit ellendiger en laffer weten liegen?... Weldra zal de groene scheurmaker van Chipka laten weten dat de Encecliek van den Paus alleenlijk en uitsluitelijk naar de Daensisten van Aalst en Somergem gezonden werd en dat zij van wege den Paus als apostels en verkondigers der Encecliek aangesteld zijn, om - buiten en tegen den wil der Bisschoppen het woord van den Paus te prediken de wereld door. Eene leugen min of meer maakt de zaak niet bij de groenen. Katholieken van 't arrondissement Aalst, wilt gij een lekker troksken doen op de gezondheid van on zen achtbaren Volksvertegenwoordiger Herbergiers, wilt gij uwe kliënten eene uitmun tende cigaar aanbieden Koopt d.iu dc cigaar-Woeste Het kistje van honderd, met prachtig portret 7,00. Per 500, 32,50. Per duizend, 60,00. Proefcigaren op aanvraag kosteloos. De bestellingen worden aanvaard op ons Bureel, Kapeilestraat, Aalst. Liberalen en sosialisten, de bondgenooten onzer zoogenaamde demokraten, zijn tegen den Gods dienst niet, zoo schrijft Pie alle weken. En nochtans Zondag verleden met de proces sie, als het Allerheiligste werd gedregen voorbij de Comte d'Egmont ofte Grauwen Steen, zag men daar de kopstukken die overeenzitten met de jannen van Chipka, met verachting aan het venster staan, met den hoed op het hoofd, de cigaar in den mond, spottende met Onzen Lieven Heer QtjeU tt-CCl 3R.CLI Ui f1"- - -x oxjguuregen werd, is zoowel hunne Weldoener als de onze. Voor hunnen God, geen lichtje, geen bougieken! Moest de afgestrafte Pastoor of Pie Daens geko zen zijn, dan zouden er wel bougies branden. En met zulke mannen spannen onze groene soci alisten mede. Kwamen zij ooit op het stadhuis, het eerste ware hunnen haat en nijd uit te werken tegen de Religie. Dat ziet men genoeg tot Geertsbergen en Ninof. Ge moet toch alle eergevoel verloren hebben om meê te heulen met kerels die hunnen P.tschen niet houden, die nooit den voet in de kerk zetten, die geene priesters groeten als zij hun voorbijgaan, die zich op de knieën niet willen zetten als Onze Lieve Heer in processie wordt gedragen. Waarlijk, daar voor moet ge diepgevallen zijn Onze H. Vader de Paus roept en smeektSpant toch nooit meê met de vijanden van onzen Gods dienst, want hun eenig doel is aan het bewind te geraken om de Religie te kunnen vervolgen en zoo mogelijk te vernietigen. Geen een katholiek mag noch kan zulk gedrag goedkeuren. Niette verwonderen hetgeen Kardinaal Ram- polla over eenigen tijd zei aan M. Huyghe de Daensisten doen Zijne Heiligheid de Paus veel ver driet aan. DOOR PATTYN, priester. 22 -))))§((((- Jantje sloeg met de lange roede op het zeildoek, dat eene soort van poesj enel afbeelde in't wit op een kerkhof, kijkend met gekruiste armen naar eenen hoop vluchtende boeren in de verte, achter volgd door blauwrokken. Hij komt eens zien of alles nog den ouden gang gaat in de wereld. Bah neen 't, zei Pierlala Wees niet bang voor zijnen kalen kop en bloote beentjes. Onder de groene sar- gie hoeft men voor geen valling of verkoudheid meer te vreezen. 't Is wreed zei de uil en kuste zijn jong. Opgepast, ik begin. Zet ooren en beurzen open, dan zult gij wat vernemen en ik wat verkoo- pen. De viool viel weer aan 't krassen en de stem zong Meiavond, vier en negentig, Om reden Mareus' dag Men zegtelk vast en zorgt voor zich. Maar 't was een droef geklag Elk riep de Franschen zijn in 't land, Men alles pakt en moordt en brandt Trekt uit! zei Pierlala. Inmiddels, ongemerkt van allen, we- De X ve ijsfabriek. Men zegt dat eene maatschappij van belgische kapitalisten te Terneuzen een ijsfa briek gaan stichten. De noodige gronden zijn reeds gekocht. Het bestuur zou toevertrouw worden aan den heer Monsen. Telegraaf zonder draad. Het stelsel van den telegraaf zonder draad is thans ter studie in het belgisch leger de kapitein Brifant, de bevel hebber der kompagnie vuurwerkmakers en vesting telegrafisten, die de proefnemingen in Engeland heeft bijgewoond, is door de belgische regeering met die taak gelast. Vrouwenwerk. De wet op den vrouwenar beid die verbiedt van vrouwen en meisjes beneden de 21 jaar nog in de onderaardsche mijnwerken aan te nemen, heeft het getal mijuwerksters sterk doen verminderen. In 1891 waren er in Henegouw alleen 4000. Dat getal is in 1893 tot 2050 gedaald. In 1895 waren er nog slechts 1197, in 1897 maar 589 en eindelijk in 1898 nog slechts 386. Die ver mindering is bijna dezelfde in al de kooldistrikten. Bevolking; van België. België telde op 31 December 1897 6.586.593 inwoners en in 1898 6.669.732. De meeste bevolkte gemeente is Antwerpen, welker bevolkingcijferklom van 271.284 op277.576 inwoners. De minst bevolkte is Zoetenaai welker bevolking klom van 24 op 28. Tegeii ratten en mnizen. Een uitstekend middel om ratten en muizen te verdrijven is chloor kalk. Men plaats eenige tellooren met chloorkalk, die met water of azijn bevochtigd, op eenigen afstand van eikanderen en de knaagdieren trekken er al spoedig van onder. Verwijderen van aanlaadsel uit ketels. Om gemakkelijk het aanlaadsel uit ketels te verwijderen moet men er rauwe aardappelschillen tot moes in koken. Men kookt ze zoolang, tot dat het aanlaadsel heeft losgelaten en schuurt dan'den ketel wel uit. Blijft er nog wat aanhangen, dan her haalt men de behandeling. Citoyen Daens, verdwaalde en afgestrafte Priester, loopt gelijk een liedjeszanger 'tland rond overal 't zelfde deuntje zingende. Tegen wie i. Tegen de priesters, wier kleed hij no'*ii 'Ht J-fl7*regen "cfeTijKên1; 7Tiê"riemvin"den tijd uit den nood hebben geholpen - 3. Tegen het leger, omdat zijne geestelijke overheid hem in den tijd niet benoemd heeft als krijgsaalmoezenier. Wat vertelt hij zoo in zijn liedje 1. Dat de Paus, de Bisschoppen en al de Pries ters ongelijk hebben hem te vervolgen 2. Dat noch Paus, noch Bisschop, noch Pries ter het Evangelie verstaat 3. Dat hij alleen, hij afgestrafte priester, een goede priester is 4. Dat men naar hem alleen, en naar geen an deren priester mag luisteren 5. Dat hij alleen het volk geern ziet 6. Dat hij alleen gelijk heeft tegen Paus, Bis schoppen en Priesters 7. Dat de katholieken nooit iets gedaan heb ben, maar dat hij alles zal doen 8. Dat al de anderen hooveerdig zijn, maar hij niet 9. Dat al de andere dommerikken zijn, maar hij niet 10. Dat niemand weerdig is in de Kamer te zitten, maar hij wel. (Land van Oudenaarde). 'tLiedje is te bekomen voor alle stemmen en voor alle instrumenten, op Chipka, Aalst. Eindelijk, beste lezers De warme dagen zijn aangebroken Doen z'er bij u ook azoo broksken op? De zon geeft warmte en de warmte geeft dorst... 't Is verschrikkelijk gelijk er den dag van vandaag gelampet wordt... En voor ne manue- mensch zou ik er nog al licht overstappen, maar dat er vrouwen gevonden worden, die hun verstand op den bodem der flesch laten, zie, dat en kan ik maarniet begrijpen... Het versken van Vader Cats komt hier goed van pas Voor mij, ik spreke rond en uit een vrije borst 't Is meer dan ezelswerk, te drinken zonder dorst. Het totaal verlies in de laatste werkstaking der mijnwerkers wordt berekend op 3,361,555 fr. Leg ze mij daar, Mizje-Wanne De Argenllju- sclic Itcpperbliek zal met grooten tra-la-la het verjaringsfeest vieren harer onafhankelijkheid Zou zij niet beter doen van te peinzen aan de schulden die zij in Europa en bijzonderlijk in Bel gië maakte Te Brussel is senator Peltzer in 'n botsing tusschen zijn rijtuig en een ander, dood gevallen. 't Is nen justen, en ge moogt het aan heel de wereld voortbabbelen Dreyfus wordt naar Pnrijs teruggebracht voor de herziening van zijn proces... 't Spookt er leelijk in dat Frankrijk... Er zijn maar weinige huizen, waar het geluk een voortdurende bewoner is. Meestal is het slechts een tijdelijke gast, soms niet meer dan een landloo- per, die aan de zijdeur klopt en niet eens wordt binnengelaten. Daags voor Siuxen lag in Swe den de sneeuw nog 2 meters en half dik. Margriet Boyenval, vau Frankrijk, is donderdag het 17e jaar van haren slaap ingetreden. Ze slaapt nu reeds sedert 29 Mei 1883. Zij is nu 35 jaar oud en zoo mager als een priemken men voedt haar met lavementen nooit wordt zij wakker... Enfing, een aardig geval. Ducatillon ofte Kattejonk, laat nu in de gazetten weten dat hij gaat trouwen met ze kere Wieze Kassaert. 't Is te hopen dat hij daar mee wat wijzer zal worden ook. De Koningin van Engeland is 80 jaren oud geworden van zon dag. Zij regeert nu sedert 62 jaar. De beiaard, of liever het ijzerenpottenspel van 't broodhuis van Brussel, gaat heel en gansch vernieuwd worden. Het schoonste klokkenspel is dat van Brugge, het oudste dat van Aalst, het beroemdste dat van Mcspelaer, en in Frankrijk kent men geen bei aards. Een loodgieter van 17 jaar, die op het „dak der St-Baasfkerk, te Gent, werkte, is op een slag dood. Dsjeugt oorifeeltde ouderdom' Vei'- tusschen de aanhoorders geslopen. Tweede coupleet, riep Jantje, de Franschen Ze dragen wel geenen steert en toch zijn het ge- vleeschde duivels. Hun opperhoofd heeft gezworen dat hij den laatsten priester zal verwurgen met de darmen van den laatsten burger. Schrik zei schroom K Altemaal leugens riep eene stem uit den hoop. Iedereen keek verbaasd om. 't Was De Neve. Alleen de liedj eszanger scheen zich weinig met de onderbreking te bekreunen, want hij zei bedaard na een vluchtigen blik al onder op naar dat gehate wezen Die niet besnoten is, veege zijnen neus niet af! En de zang herbegon. De roep dat Kortrijk stond in brand En aan de Franschen was, Bracht een' verschrikking in het land. Van leper tot aan 't Sas Elk droeg, elk reed zelf met één wiel, 't Een brak of scheidde en 't ander viel. Rijdt voortzei Pierlala. Hier ziet ge de galgetien, een monster door Lucifer in persoon uit de Hel gespuwd dat zich met menschenhoofden voedt. Het rijdt van dorp tot dorp en blijft vóór alle huizen stil staan. Als ze g«e< honderd duizend koppen per dag vet londe heel is ze nie; tevreden en zegt dat ze nog hongi De dwaze steunt op tijdelijk goed, Dat als een schaduw henenspoed De wijze zoekt wat niet vergaat, En kiest zijn God tot toeverlaat. Iemand die wel wil, maar die niet en kan is M. Buis, de burgemeester van Brussel. Voor den honderdsten keer meldeu de gazetten nu, dat Buis stellig besloten heeft er van onder te trekken en het ambt van burgemeester te laten varen... De eerste en de grootste moeilijkheid is maar altijd, wie, wie, wie er hem vervangen zal... Verdraaid, dat vind ik aardig op 't kleinste boerendorpke vindt men er met dozijnen die burgemeester zou den willen en kunnen zijn, en in de hoofdstad vindt men er geen enkele. Op den duur zal de ouder domsdeken, Menneken Pis, dat ambt ad interim nog in handen moeten nemen. Hebt gij u ver brand, legt er aanstonds tarwemeel op dat belet het blazen trekken en stilt de pijn. Nen koetsier te Antwerpen, die geen onderscheid kon maken tusschen zijn koetspaard en nen officier van de garde-civiek, en per abuus dezen eenen zweepslag toediende, werd deze week met 26 frank boet ge straft. Hij kent nu den prijs, in afwachting dat hij heeft, n Men vroeg hun doen ze kwaad in 't land, Dat gij zoo schreeuwt en klaagt Elk zeizij steken 't al in brand En schenden vrouw en maagd Zij plunderen 't al, en kerk en kluis Wat heilig is slaan zij tot gruis 't Gaat wreed zei Pierlala. De Neve deed een teeken dat hij moest uitschei den. Die 't niet hooren wil kan zijne duimen in de ooren steken, zei Jantjen spotziek. Opgelet, mênschen ik herbeginEn hoeveel kost dat meesterstuk van zang Vandaag een oordjen en morgend gratis. En avanl La musiqne. Als Pierlala dat all'maal zag, Dan riep hij luidop in 't publiek Ik ben nog liever dood, ja, ja Dan levend met de Republiek. Op 't kerkhof slaapt ge zonder schroom, Atjuus, atjuus, ik trek weerom In 't grafzei Pierlala. De Neve schoot vooruit. Genoeg gezeverd nu, kreet hij en meteen velde een krachtige vuistslag stok en doek op den grond, 't School weinig of Jantje tuimelde mede van den stoel. Het volk dat boos werd kwam in woeling dreigende vuisten gingen naar omhoog. Doch hij, mei de hand op 't gevest van den degen, ging rlm en misprijzend den weg naar zijn huis nog eens zoo'n abuusje begaat. M. de Minister De Bruyn, heeft Zondag te Bergen de tentoon stelling geopend van Schoone Kunsten. Waarmeè zult gê vragen, met nen sleutel Neen, met eene redevoering. De Zomer begint den 21™, en dan korten reeds de dagen. 'k Ontvange daar uit Cliciice nen doodbrief als uitnoodiging tot de bur gerlijke begraving der twee zeehonden van Lnlk. Ik ben er niet naartoe geweest, om dieswille de begrafenis te vroeg op den dag plaats had, om half 3 's morgens... Ik betuig den .verzender-mijne inni ge deelneming. De moed doet veel, doch men moet dien niet afmeten naar zijn eigen kracht, maar ook naar de kracht van zijnen vijand. Voor alles is er middel. Zoo pretendeerde er over eeni ge dagen wel eene, dat de reporters van de dagbla den in de steden heele nachten met opzicht iu de Cafés blijven zitten om het laatste nieuws te kun nen geven. Dat is een middel gelijk een ander, maar tot hiertoe hoorde ik neoit zulke filosofie uit eendoen. Vertrouw geen Jood die eeden doet, Geen wolf die u op weg ontmoet, Noch bouw niet op den lach van vrienden. Gedenk het woordeken misschien. Gij kunt u, 't is al meer gezien, Van alle drij bedrogen vinden. W©vJ Kunt ge mij zeggen waarom nen mensch twee oogen en twee ooren heeft en maar éenen mond?... Omdat men dubbel zooveel moet kunnen hooren en zien als dat men verpraat. Nen babbelaar zal lang moeten klappen eer hij nen zwijger beschaamd gemaakt heeft. Andre. een natuurkundige, is over twee jaren uit Zweden met eenen luchtballon naar den Noordpool geva ren, en hij is nog niet terug. Is hij ginder aange komen Men weet het niet'k en zou in allen ge valle geen groote aktie durven nemen op zijne we zenlijke levenswaarde. De schrijvelaarkes uit De Waarheid van Kortrijk betitelen al de Kamerleden met den naam van kwibusWat ge leerde bollen moeten dat ginder toch zijn Een Engelsche Pezewever heeft uitgerekend dat hij in 't verleden jaar 11 miljoen 800 duizend woorden gesproken heeft en zoo maar 1200 handdrukken uitgedeeld. Die vent verdiend een kruis,... op zij nen rug. Te Parijs worden nu nieuwe patatten gefabrikeerd Men schelt de oude en brengt ze in eenen vorm, waarna zij voor eenige dagen onder eene laag aarde begraven worden. Bij 't opdelven is er een nieuw velleken aan en 't zijn Pommes de terre nouvellesSedert donderdag rijdt er een sneltrein van Brussel naar Parijs in 4 uren, alhoe wel de afstand tusschen die twee stedeu zoo maar 383 kilometers bedraagt, 't Is straf, te straf. Over eenige jaren, op eene zitting van het Taalgil- de t'Aalst, Jaak den Ezzel leest een werk van eigen vinding de Sociale Kwestie... De zagerij duurde 1_1 l .1Vf T>:«. Koor- Voorzitter dat den zeeveraar moest zwijgen... Is 't nog lang, M. Jaak? vroeg de President. Och, ba neen 't, menheer, zei Jaak, nog 27 pagekens... En 't was half een In dit leven duren de smarten langer dan de tranen verkwist dus de tranen niet door te beweenen wat onherstelbaar is. Alla 'k en kan er niet aan doen, maar 'k heb het vandaag op 't dichten Door allen, die uw roem eu eer, Door moed en kundigheden Steeds prezen, roemden o, zoo zeer Wordt gij het eerst gemeden Met sombre kleuren afgemaald, Zoo ras zij ondervinden, Dat u geluk en voorspoed faalt. Dus reken op geen' vrienden TT oe men aPea vangtDe negers weten dat MM de martikos gaarne bier drinken aan den ingang van een bosch plaatsen zij eene ton bier seffens komen de apen af, drinken met volle teugen en worden zoo zat dat zij geen negers uit apen meer onderscheiden. Wanneer nu eeu zwarte nen martiko met den poot pakt om met hem naar de prochie te gaan, dan komt een tweeden, nen derden en nen vierden, en zoo gebeurt het dat een enkele neger met nen heelen troep apen, hand in weerom in. We zaten rustig aan tafel op 't Wedhof en praat ten over 't gebeurde in den morgen toen een ver ward geluid van stemmen en voortshollende men- schen langs den straatkant ons op den dorpel riep. En wat zagen wij Eene bende gewapende boeren jongens, zichtbaar beschonken, die met eenen man dorpwaarts liepen. Pachter Claessens zei mij dat het Steven Bolle was, de veldwachter, De Neve's rechterarm. Wij zagen hem met hangende haren en ge scheurde kleederen nuttelooze pogingen doen om aan het grauw te ontsnappen. Telkens duwde hem een stamp of een schop terug in de rangen. Van al le kanten riep men sla dood en naar de kerk... wij willen de kerk weer open hebben Ofschoon ik slechts ten halve mijne bekomste had kon ik aan mijne nieuwsgierigheid niet weer staan en liep mede. Toen bemerkte ik dat de veldwachter twee ver bazend zware sluitels aan een touwke rond den hals had hangen. Zeker de sleutels van de kerk welke te zijnent in bewaring lagen, sedert dat het huis Gods gesloten was. De jongens zullen die in hunne opgewondenheid van dronkenmans bij hem gaan opeischen zijn. Al door het raam van het groote hoekhuis aan de kerk, waar hij woonde, kon de burger-commis saris alles zien wat er langs de straat gebeurde. Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1899 | | pagina 2