Twee Schoone Woonhuizen ZILVEREN JUBELFEEST Grootschs Betooging. UIT NEDERBRAKEL. Stadsnieuws. PIERRE VEUHAECB1, Volksparlement. Verschillend \ieuws. 1874. - 1899. KAKEL WOESTE, Zondag 18 Juni 1809. ONTVANGST VAN DEN JUBILARIS, MIS VAN DANKBAARHEID Verlichting der üroote Markt Blui'gci'lijkc Stand, Aalst. OPENBARE VERKOOPING P. Ringoir-De XuUe, Te bekomen bij F IR MIN DE VYLDEK, hand, dansend als kermisgasten, in 't dorp aan komt... Ze zeggen dat dit soort van Neger bier zeer zwaar is en spoedig naar den kop gaat.Zoo dat men met bock zoo wel apen als menschen zou kun nen vangen. De Burgemeester van Baasrode komt te overlijden in den ouderdom van 67 jaar. R. I. P. Voor de Provinciale Tentoonstelling van Gent zijn meer dan 5000 abonnementen ge nomen. Kibeladoeken heeft een ontvangen, gratis mergi, heeren, gij moogt mij ne keer verwachten. Nog 279 Geus.che schoolmeesters zijn er in't land, die sedert 1884 hun wachtgeld trekken zon der er iets voor te doen Dat is oprecht schande lijk 1 't Leven is beter dan de dood en toch is 't beter doodmoe als levensmoe. Onze koningin is naar Spa getrokken. De Nieuwe Kieswet werd zaterdag in de middenafdeeling aangenomen met 4 stemmen tegen 3. In de Burgerwacht van Ant werpen zijn 564 vrijwilligers. Ze moeten goei goes ting hebben. Strauss, de wereldberoemde toon dichter, is te Weeuen in den Heer ontslapen. Hij had den ouderdom van 80 jaren bereikt. Nog een overlijden de E. H. Scheerlinck, pastoor van Selzaete. Aan elk nen hartelijken plak en den beleefden groet van uwen gezwoeren kame- roöd KIBELADOEKEN Zondagrust. Zondag toekomende blijft de apotheek open van M. De Waele, Kerkstraat. Couccrt Tan den Avant Troupe, te geven op Zondag n Juni, om half twaalf voormiddag, op het kiosk ter Qroote Markt, onder het bestuur van M. Vanderlinden 1. L'arrière Gardemarche Van der Linden, ills. 2. Ouverture de concertBaumann. 3. La Milamise, caprice Coseti. 4. Dragons de ViUars, fantaisie Van der Linden. 5. Entile, polka voor piston Dorchain. A propos van de Kiczing. Beste menschen Kloek Brakelsch volk, begaafd met gezond verstand, katholiek tot in de ziel g'Hebt naai' de meeting geweest zondag, te Brakel en te Maria-Lierde. Die meeting, 3 a 400 manspersonen en zooveel geestdrift. Als ge dat allemaal hoort, is er niet veel uit te leeren Plancquaert die onzen Pieter Verhaegen uit schold voor vreemdeling en die zelf als vreemde ling opkomt te Oudenaarde Plancquaert die oneindig veel babbelt, maar nog nooit iets voor den werkman deed Och, 't zijn al huichelaars, lieden van kwade trouw, die liegen, moedwillig liegen om hun hoofd uit te werken, of om aan een plaatsken te geraken. En heb ge 't gehoord, menschen, hoe M. De Meuninck, die felle spreker van Gent, van de familie Verhaegen sprak Dat het volksvrienden zijn, zegde hij, die het door WERKEN bewezen hebben en nog bewijzen Democraten, volksge- zinden, niet volgens het woord van nen ver dwaalden afgestraften priester die tegen Kerk en Paus opstaat en meeloopt in kroegen en dansza len met geuzen, socialisten en ander gespuis Niet gelijk deze, zeg ik, maar getrouw aan d'En- cycliek, getrouw aan hunne grondbeginselen en hunnen Godsdienst. En dien slimmerik van Maria-Lierde die zich tegen M. Verhaegen wil stellen Ongeleerd zijn, van anders niets kunnen spreken als van Katter- bi, van hemden wasschen en van hennen tasten Daar willen in den Provincieraad gaan zetelen om daar tot spot te dienen van elkeen, tot schan de en tot nadeel van ons schoon kanton Menschen, moest dat bij voorbeeld gekozen zijn, wat zou dat ginds gaan doen Wat zouden wij ervan kunnen verkrijgen? Niets hoegenaamd. Och kom, wij gaan er niet lang meer over rai- sonneeren, die een greintje gezond verstand heeft weet wat hem te doen staat: In plaats voor nen dommerik iemand kiezen die verstand heeft van zaken in plaats van nen onmachtigen her- bergprater, iemand die door zijne betrekkingen alles wat redelijk is voor zijne kiezers kan ver krijgen in plaats van nen twistzoeker die geene politieke kleur heeft, die ondersteund wordt door rood, blauw en groen crapuul, geven wij onze stem aan mannen die katholiek zijn, voor den Godsdienst gestreden en geleden hebben gelijk M. Verhaegen. Werklieden luistert naar de stem van uwe werkbroeders uit Gent, de moedige, machtige an tisocialisten, die u toeroepen M. Verhaegen is onze vriend, hij heeft het getoond niet enkel door woorden maar door werken Stemt voor nen waren katholieken Volksvriend Boeren en Burgers Richt u tot M. Verhae gen, die uwe belangen kan en zal verdedigen, die reeds bewijzen gegeven heeft van zijne macht en goedwillendheid, alles ten uwen dienste. Katholieken in 't algemeen Stemt voor M. Verhaegen, een ware goede Katholiek, en leven de Katholieke demokraten, goedgekeurd door Paus en Bisschoppen LEVE M. PIERRE VERHAEGEN Stemtonder N° 1, numero streep, voor M. Katholieke Volks- en Landbouwkandidaat Jan Audax. Vien. Stien, ik heb u zien opstappen in de proces sie van Zondag, ge marcheert nog gelijk een regiment gre nadiers Stien. Kozijn, da'k naar de processie nie en kon gaan, mensch, 't dunkt mij... alla 'k en weet nie, als ge Stien in de processie nie en ziet zegt alsdat hij dood is. Vien. En de processie, kozijn, wij mogen het zeggen tot eer en glorie van ons stad, 't is een waar achtig mirakel van schoon te zijn en verheven. Stien. Dat is de waarheid, kozijn, in geheel 't land staat da geboekt en genoteerd, scribit. Vien. Ik sprak daar van grenadiers, maar doen grenadiers schooneren dienst in de processie als de pompiers van Aalst, ik vraag het u Stien. 't En is perblé nie mogelijk, ze kun nen hunnen dienst met 't geweer zoo goed als rus- sissche kozakken als ge daar nog hooren van spre ken hebt. Vien. Van Rusland, jo zeker, kozijn, da koud land, daar en zou 't voor ons niet deugen, jongen, ons haar vroos daar van onzen kop. Stien. En de ksar, kozijn, van Rusland die azoo al de lauden van Europa bijeengeroepen heeft om den oorlog te bekampen en al te schaffen als 't mogelijk is, is da geen gedacht voor ne groo- te man en aan te prijzen op alle manieren Vien. De kou en belet de goei gedachten niet, kozijn. Stien. Dat hij zou willen, Vien, dat de groote kopstukken, als er een geschil bestaat of een ver schil in de meening, liever zoün overeenkomen, oen tribunaal maken van groote overheid, in de plaats van da vechten en oorlogen waar dat er zoo menige man zijn been breekt. Vien. Die dat kan bekomen, kozijn, van die vechtpartijen af te schaffen in 't groot, verdient een madolje die tot aan zijn knienen komt, ver dient z'hij Stien. Ai, kozijn, wat is er toch zoo schoon als vrede, iedereen stille en gerust mogen werken voor 't dagelijks brood. Vien. En in de stad ook, kozijn, en in de ge buurte wat is er beter dan aan elk vriendelijk te kunnen zeggen, goeien dag en goeien avond. Stien. Azzoo preekte mijnheer Collin zaliger: de vrede, zegde hijis een kind uit den hemel, en waar dat de vrede weg is, zie rond, er is nen dui vel opgekomen die ruzie stookt en 't werk van d'helle doet. Vien. Ware en krachtige woorden, kozijn, ze zoün mogen in de bijvoegsels staan van de Cate chismus. Stien.Die de vrede storen, kozijn, verdie nen 't kot en moeten gevlucht worden. Vien. Wa zegt ons oü spreuk, kozijn Ziet gij een vos omtrent uw slot Sluit dan maar gauw het hoenderkot. Stien. Maar kozijn, wat heb ik daar hooren zeggen da Pie Donch te Brussel in de stoet ging met de kopstukken van de socialisten en daar op de merkt geblazen en gehakkeld voor de Brusse- leers, Heus meent de mensch dat 't land hem nie en kan missen. Vien. Luistert kozijn Dronken menschen, kinders, zotten, Zijn gelijk aan open potten. Stien. -- Kozijn, gij kent al de stukken nog van buiten maar ze zeggen dat er de Brusseleers ston den om te lachen dat de tranen tot in hun getten vielen. Vien. Kan 't missen, Kozijn Den ezel kent men aan zijn ooren, Ne zot Iaat zich aan 't spreken hooren. Stien. Sjerniblé, waar blijft g'het halen, ko zijn, azoo rijmen Maar z'hebben Pie daar laten klappen, niemand en heeft er op geantwoord maar maar wel gelachen meê kaken gelijk blaasbalken. Vien. Och, kozijn, wa zoude op zulken zee ver antwoorden Hij heeft zijn tijd en arrebeid verloren, Die om de wol den ezel heeft geschoren. Stien. Kozijn, kozijn, ik loop naar huis, maar wie zou da peizen van al da rijmen I Klein Jeeken tot zijnen menonkel, die zoo kaal is als een lavoorbal Zeg, nonkel, gij kamt zeker uw haar met een scheermes \lionnmnlinvo laatons weten dat er op 13 llieuweiiuove Jlmi eene plechtige feeste lijkheid gaat plaats hebben in de kerk. Om 6 uren vroegmis ter eere van den H. Antonius van Padua, wiens feest wij dan vieren, en uitdeeling van brood aan den armen der gemeente. Om 9 1/2 uren wij ding door M. den Deken van Geeraardsbergen, van eenen prachtigen standaard, kunstiglijk gewrocht door M. Grossé van Brugge, verbeeldende het mi rakel van het H. Sacrament door den H. Antonius van Padua bekomen. Daarna hoogmis ter eere van den Heilige, waaronder omstandigheidssermoen door een vermaarde predikant. De kerk zal er we derom veel te klein zijn, want 't volk zal er als naartoe stroomen. Pll'lnil' - Van Asso. De grooten was de T dl - gatea ujt, en de kleinen was on der zero dus wij alleen zijn van comportensie. Haltseyevous. C. V. Hoe is met de boonen Jef. Ze doen er tegenwoordig brokskens op opge past voor de broek. Appelterre. Spijtig dat wij niet te huis waren. Bevere. Hoe is het met de rosten Malbroeck. Hoe is het met den uni- for Lucas. Hier is het vreed warm. Charel- ken. Wij hebben hier nog veel hesp en vlooien, zelle tot Zaterdag. Lcbbckc. Zaterdag rond den middag brand de alhier op het gehucht Klein Gent het Molenhuis ten gronde af met al wat het bevatte de molen is gered. Paincl-bij-Aiidenaarde. Een onderofficier heeft zich zondag alhier op de schandaligste wijze gedragen. Nauwelijks was de prachtige processie van het H. Sacrament in de kerk terug, of de ke rel zegde, in tegenwoordigheid van verscheidene personen dat geheel de processie eene smeerlap perij was en dat hij nooit den groet zou geven aan het H. Sakrament, zoomin bij berechting als bij processie, al zijn de militairen er toe verplicht 1 De verontweerdiging die deze woorden verwekten, was, zooals men wel denken kan, zeer groot. De pot geeft uit wat hij in heeftde onderofficier in kwestie moet een gemeene rekel zijn. Dcynzc. De rechtbank heeft de oppositie van den gewezen notaris Roels tegen zijne in fail liet verklaring verworpen. Mccliclcu. Den 3 Januari 1897, rond 10 u. 's avonds, wilde een bediende der statie van Me- chelen, die een koffer droeg, in deze statie over de spoorbaan gaan. Hij werd door eene lokomotief verrast en doodgereden, de weduwe spande tegen de stad een proces tot schadevergoeding in. Om haar proces te doen gelukken, moest men de schuld vaststellen der bedienden van den ijzerenweg. De weduwe vroeg om door getuigen te laten bewijzen dat de lokomotief op korten afstand den expres- trein volgde, dat de lokomotief niet floot, dat de machinist niet recht voor zich zag, en dat geen be diende de lokomotief vooruitging en geen rood licht het gevaar aanduidde. Het vonnis werd don derdag namiddag uitgesproken en de weduwe van haren eisch ontheven. Het vonnis zegt dat de loko motief den exprestrein mocht volgen en dat het fluiten, het rood licht, enz. maatregelen zijn, geno men in het belang der reizigers die de manceuvers niet kennen, maar dat de statiebedienden op de hoogte dezer manoeuvers moeten zijn en zien of de baamvrij is. De weduwe werd tot de kosten van het proces veroordeeld. Antwerpen. Schrikkelijke brand. Maan dag morgend, ten 4 ure, is op het fooreplein der Zuiderlei de cirk Guillaume afgebrand. Het houten gebouw vormde op eenige oogenblikken nog slechts 'e«A, vuurpoel en eenige aanpalende barakken wer den eveneens de prooi der vlammen. De hitte was groot dat een twaalftal huizen van den omtrek insgelijks in brand schoten. De pompiers gelukten erin langs den kant der huizen het vuur te beperken, niettemin werd het hotel Café Cosmopolitevier verdiepen hoog, in asch gelegdDe inwoners en de reizigers konden met de grootste moeite gered worden. In de cirk zijn vijftien peerden levend verbrand. Tusschen de vernielde barakken bevindt zich de hippodroom Antheunissen, daar ook kwamen verscheidene peerden in de vlammen om. De afgebrande cirk hoorde toe aan M. Bovin en had eene weerde van ongeveer 3500 frank hij was niet verzekerd. Het verzekeringskontrakt moest dinsdag geteekend worden. M. Bovin, die te Brus sel woont, werd oogenblikkelijk verwittigd. Het is in den stal, in wiens nabijheid een elektriekma- chien stond, dat de brand ontstaan is. De drie nachtwakers van den cirk gaven dadelijk het nood sein en maakten de peerden los, doch de verschrik te dieren vonden den uitweg niet. Buiten de peer den zijn nog een aap, een ezel, verscheidene hon den en eene geit in den vuurpoel gebleven. Een kunstenmaker van den cirk, die in het Café Cosmo polite verbleef, heeft een kofferke verloren, inhou dende voor 30,000 fr. juweelenen andere voorwer pen van weerde. De inwoners der bedreigde huizen, namen ten prooi aan den grootste schrik de vluchtde poli- cie en de pompiers moesten al hunne krachten in spannen om te beletten dat verscheidene hunner door de vensters sprongen. Eene vrouw, langs den kant der Scherpenheuvelstraat moest door twee pompiers gered wordeneens beneden kreeg zij een zenuwaanval. Ten 7 ure 's morgends was men het vuur mees ter. Tijdens den brand van den cirk gebeurden er hartroerende tooneelen. Een artist die een peerd wilde redden en daartoe geen mogelijkheid meer zag, heeft het dier afgemaakt om het eene schrik kelijke dood te sparen. De troep bestond uit 50 personen die alles in den brand verloren hebben. Wanneer de brand ge- bluscht was, zag men de ongelukkigen tusschen de puinen ronddwalen om te zien of het vuur soms iets gespaard had dat hen toebehoorde. Tijdens de reddingswerken werden een pompier en een stalknecht door brandende balken ge kwetst. Eenige liefdadige personen hebben reeds aan de stedelijke overheid de toelating gevraagd om in schrijvingslij sten tenvoordeele van de slachtoffers der ontzettende ramp in omloop te brengen. Er is ook spraak dat de drukpersbond een groot liefda digheidsfeest zal inrichten. Lokereu. Bij den vlashandelaar Puylaert, aan Kopkapel, is zondag namiddag een stal afge brand met den inhoud vlas en een 14tal kiekens. it it oMus si: 111. i l i.st. van den achtbaren heer Staatslui uister, Volksvertegenwoordiger vau liet Arrondissement van Aalst, seilert 8 Juni 187 4, OP «O))— Orde der fecstcïijliliedeii De Feestelijkheden zullen daags te voren door het luiden der triomfklok en kanongeschut aange kondigd worden. Hot nationale vaandel zal aan't Belfort en 't Stadhuis geheeschen worden. Om 9 1/2 uren zullen de stedelijke Overheden van Aalst en de heeren Afgeveerdigden der Steden en Gemeenten dos Arrondissements ten Stadhuize vergaderen om zich in stoet naar de sta tie begeven voor de aankomst van den trein uit Brussel om 9 u. 57 m. Welkomgroet aan den acht baren Jubilaris in naam der Catholicken van 't gansche Arrondissement, waarna, hij stoetsgewijze zal geleid worden naar onze Hoofdkerk van Sint- Martinus alwaar onmiddclijk eene zal gecelebreerd worden gevolgd van TE DEUK. Na de Mis feestzitting ten lokale van den Catho- lieken Werkmanskring alwaar do adressen van ge- lukwenschen der 5 Cantons en een bronzen Kunstvoorwerp den eerzamen Jubilaris zullen aangeboden worden. IHiildsigonlbiÊt. Om 12 1/2 uren ter Groote Feestzaal vau het Stadhuis den eerzamen Jubilaris aangeboden. De Afveerdigingen en Maatschappijen des Arron dissements en van 't Land zullen vergaderen om 2 1/2 uren 's namiddags ter Statieplaats en in de aanpalende straten en stoetsgewijs, onder 't Bestier der Catholieke Jonge Wachtde straten doorwan delen later door een bijzonder programma aan te wijzen. Openbar© Concert» na de betooging op verschillige kiosken. des 's avonds om 9 uren Geboorten Mannelijk 10 Vrouwelijk 10 20. Huwelijken. V. De Valkeneer, apoth. met R. Schuermans, bijz. A. Arys, z.b. metM. Callebaut, breist. J. Coppens, dagl. met M. Van Goethcm, twijnst. T. Van Vaerenbergh, mandem. met V. Veree- cken, breist. L. De Brucker, huissch. met M. Boone, twijnst. W. Van Rcnterghem, politiea gent, met M. Van Damme, dienstm. 5 kinderen onder de 7 jaren. BIJ STERFGEVAL. te AALST, in de Leopoldstraat. De Notaris Limpens te Aalst, zal ten ver zoeke van die liet behoort met gewin van palmsla gen en gelagen openbaarlijk verkoopen Eerste koop. Een schoon en welgelegen woon huis, hebbende drij benedenplaatsen, vier boven kamers, grooten zolder, gestaan en gelegen te Aalst, in de Leopoldstraat, geteekend n° 56, ge kend bij kadaster sektie A nr 200a aldaar groot 70 centiaren, palende vau voren aan dc Leopoldstraat, van de eene zijde aan Juffr. Wa De Pelsmaeker, van achter aan den heer De Vuyst en van de ande re zijde aan den volgenden koop. Bewoond door Mad. We De Clercq. Tweede koop. Een schoon woonhuis, gestaan en gelegen te Aalst, nevens voorgaande, geteekend n° 58, gekend bij kadaster sektie A n1' 199a aldaar groot 50 centiaren, hebbende ook drij beneden- plaatsen, vier bovenkamers en grooten zolder, pa lende van voren aan de Leopoldstraat, van de eene zijde aan den eersten koop, van de andere zijde en van achter aan den heer De Vuyst. Bewoond door den heer A. Chasselle, aan 24 fr. bij de maand. Voorschreven twee woonhuizen zijn voorzien van pomp en regenwater. LAATSTE ZITDAG Maandag 12 Juni 1899. Eerste koop ingesteld frs. 4200. Tweede fr. 3800. Telkens om 3 ure namiddag ter herberg genaamd in St. Mauris gehouden door den heer Corne- lis De Clercq, te Aalst, in de Leopoldstraat. MEESTER SCHALIENDEKKER EN WITTER Hoogstraat, 52, Aalst. Schoolstraat, 7, Aalst, alle soorten van wijnen en likeuren, alsook lastvrijc dran ken. Genever aan 1,10 den Liter Franschen aan 1,00 den liter. —Alles gewaarborgd zuiver te zijn en niet te bederven

De Volksstem | 1899 | | pagina 3