CHRISTOFLE ZILVEREN JUBELFEEST Grootsche Betooging. BRUXELLES f KERKELIJK NIEUWS. Vraagt en Koopt Stadsnieuws. Verschillend Nieuws. Het ballingschap naar §ibcric afgcscliatt. 18Ï4. 1809. LUIBRECHTS. Prij skamp-raadsel Van een boerken uit 't land van Audenaarde. Provinciale Tentoonstelling .i iioyinssvniyy t aalst. KAKEL WOESTE, Zondag 18 Juni 1899. ONTVANGST VAN DEN JUBILARIS, MIS VAN DANKBAARHEID erlichting der Uroote iarkt ZWEMDOK. Burgerlijke Stand, Aalst. P. Ringoir-De lYiiUe, Te bekomen bij FIRM IN BE V YLDEit, COUVERTS 0RFE YRERIE 31 MÉDAILLES DOR 5 DIPLiD HONNEUR ISTOFLE aanhoord toen hij in de kleinste omstandigheden verhaalde het mirakel van het H. Sacrament door den H. Antonius bekomen en wenschte dat nog vele bekeeringen door Antonius' voorspraak zouden mogen bekomen worden. Elkeen bewon derde de rijke prachtige standaard waarop dat mirakel verbeeld staat en die met zoo veel kunst gemaakt is door het huis van M. Joseph Grossé van Brugge. Alhoewel niet groot kost hij 300 fr. en wat tot lof der Nieuwenhoofsche spreekt is dat arm en rijk eenpariglijk 't zijne heeft bijge dragen om hem grootendeels te betalen. God verleene door de voorspraak van den H. Antoni us dat dezelfde eenparigheid van gedachten en gevoelens voor al het overige er moge bekomen worde voor de vrede en d'eendracht. MET PORTRET _A._A-lSr Oj25 CENTIEM, een brochunr van 16 bladzijden, groot formaat. Zoudngrust. Zondag toekomende blijft de apotheek open van M. Meganck, Leopoldstruat. Katholieke Jonge Wacht. Zaterdag 17 Juni, om 8 1/2 uren 's avonds, Algemeene Ver gadering, bij de W° Colson, In den Vlaamschen Leeuw Damkaai. Oostende. - - De koning vergezeld van prinses Clementine, kwam vrijdad morgend aan de haven statie alhier aan, waar hij op de gebruikelijke wijze werd ontvangen. Prinses Clementine stapte onmiddelijk aan boord van de in de haven gereed liggende mailboot Leopold II, waarmede zij op 't bepaalde uur naar Dover vertrok. Van daar gaat zij naar Balmoral,om er eenige dagen bij de konin gin van Engeland door te brengen. Zoodra de boot van wal was gestoken, wandelde Z. M. naar zijn paleis op den dijk, waar hij een gedeelte van den zomer zal verblijven. Ter gelegenheid van 's konings eerste bezoek in 't nieuw aangebroken seizoen, wapperde de natio nale driekleur aan bijna alle openbare gebouwen en aan talrijke woningen van ingezetenen. Ook de schepen in de haven prijkten in vlaggentooi. Lichtgeloovig is wel een fransch officierdie hier tijdelijk verblijf houdt, en zaterdag door een aftruggelaar leelijk werd beet genomen. De oplich ter had in de brusselsche bladen een bericht ge plaatst, waarin hij aan een bekwaam persoon eene betrekking voorstelde bij eenen bankier, waaraan een inkomen van 3 a 400 fr. per maand verbonden was. Onze Franschman, dit gelezen hebbende, wendde zich tot den persoon die de aankondiging geplaatst had om een zijner bloedverwanten aan te bevelen. De bankier, (zoo noemde zich de gauw dief was genegen de diensten van den Fransch man te aanveerden, maar vooraf moest eene borg stelling van 100C fr. gestort worden. Hieraan werd terstond voldaan. Men raadt de rest. Terwijl de officier zich naar het telegraafbureel spoedde om aan zijne familie de blijde tijding te brengen, had de zoogezegde ban kier plaats genomen in eenen tot vertrek gereed- staanden trein, en is met de 1000 fr. vertrokken, zonder zijn adres achter te laten. Dat de krijgsman niet zeer vroolijk gestemd was toen hij vernam hoe men hem had beet genomen, zal wel niet hoeven vermeld te worden. Brngge. De verleden week waren twee jon gelingen van Brugge, waarvan de een M. Louis Maus, student ter Hoogeschool van Gent, per tan dem uitgereden, hoe het kwam weet men niet, maar de tandem viel omver en de twee rijders stuikten ten gronde. Een had een arm gebroken en de andere had kneuzingen aan de knie. Hij meende dat zulks gemakkelijk zou genezen en gaf niet veel acht op zijne wonde. Deze is zoo zeer verslecht dat zijn rechter been zal moeten afgezet worden. phllippevillc. Een goed nieuws voor onze turnmaatschappijen. In het schilderachtig gelegen stadje Philippeville, provincie Namen, zal in Au gustus eenen turnwedstrijdplaats hebben, waarmeè voor 2000 fr. prijzen te winnen te zijn. Inlichtingen te vragen aan M, Jos. Rivir, bestuurder-voorzit ter van den Cerele gymnastic que, te Lodelmsart. Scbellebclle. Zondag en Maandag had al hier de alomvermaarde kermis, Potjesmarkt genaamd, plaats. 1009 peerden en veulens, 329 ossen, koeien en veerzen, 195 verkens en viggens ■werden te koop geboden. Van alle kanten is er veel volk gekomen en alles is in de beste orde afge- loopen. Audenaarde. Zondag namiddag werd een kostganger van het godshuis van Audenaarde, Vilain Franqois, 86 jaar oud, ter plaats gezegd Tack door den trein naar Brussel, het hoofd in stukken gereden. Dendermonde. Donderdag morgend, bij zijn ontwaken, bemerkte M. Point, kapitein-kwar tiermeester alhier, de verdwijning van zijne brie- ventesch, de som inhoudende van 800 frank in bankbiljetten. Een soldaat had denzelfden nacht de plaat gepoetst zonder zijn adres achter te laten. Ongetwijfeld zal het niet lang duren eer hij gepakt wordt. Deynzc.In den nacht tusschen donderdag en vrijdag, is er brand uitgeborsten in de woning van Gust. Baert, Kortrijkstraat. Gansch de inhoud van den ellegoederenwinkel en de herberg is de prooi der vlammen geworden. Het gebouw zelf is behouden, maar toch zeer beschadigd. De schade is aanzienlijk. Keizer Niklaas II heeft het edelmoedig ontwerp opgevat de verbanningnaar Siberië af te schaffen. Niet alleen onder jnenschlievend opzicht, maar ook onder ekcnomisch oogpunt is dat feit van zeer groote beteekenis. Door de verwijdering van het uitschot der maatschappij uit Siberië, zal de weerde dier rijke en uitgestrekte velden oneinigd stijgen en zullen er zich landbouwers komen neerzetten, die vroeger niet dierven uit vreeze voor de schelmen en bandieten die daar krioelden. De verbanning dagteekent reeds van het einde der XVI0 eeuw. Het verbannen nam zoodanig toe, dat binnen de laat ste jaren, er jaarlijks van 17 tot 18000 personen naar Siberië trokken. Men mag nogthans al die verbannen personen niet aanzien als gevaarlijke schelmen men tref er de politieke bannelingen aan, diegenen die verban nen werden om zich te hebben aangesloten bij eene godsdienstige seckte welke in Rusland verboden was, en ook anderen die mispikkeld hebbende, door de gemeentebesturen of gewone rechtbanken der waarts gezonden werden. De gemeenzame straf, welke de veroordeelden te Siberië ondergingen, bestond dus niet in eene opsluiting, maar alleen in eene verbanning naar eene bepaalde streek. er niet in kunnen. Alzoo zeiden de brave boeren mijnheer, omdat^ze zoo geschandeleseerd waren. En te Leupegem* hadden ze al 't zelfde gezeid, en had hij durven komen zij hadden daar 't zelfde ge daan. Ge ziet, niet waar, mijnheer dat de boeren hier aardige mannen zijn als ze beginnen, en dat ze niet en willen opgemaakt worden van eenen af- gestraften en verdwaalden priester. En sedert, mijnheer, en heeft hij hem hier niet meer laten zien, maar zondag gepasseerd heeft het kiezing ge weest, mijnheer, en de katholieke Van de Staepele ligt twaalf honderd stemmen boven, mijnheer, is dat niet wel, mijnheer. En nog nooit en is dat te Oudenaarde gebeurd van al 't plezier en al t volk dat er was, want te Beveren bij Oudenaarde haal den ze een beeld in van den Heiligen hranciscus, mijnheer en er waren daar al d' omliggenne paro chies mee hun Franciscanen, mijnheer, en als gij wilt weten wie dat daar allemaal was, zal ik u ze noemen, 't waren Eenaeme, Eyne, Mooregem, Maeter, Etichove, Asper, Syngem, Wortegem, Cruyshoutem, Iluysse, Maercke, Lede en ik kan misschien nog een vergeten hebben. Allemaal kiezers, mijnheer die 's morgens gestemd hadden, en z'hebben Van de Staepele dan te Audenaerde gezien, en hem hooren spreken en iedereen was zoo kontent dat ze dansten. En Planckaert was van in den achternoen algauw naar huis gereden met zijne velo om uit d'affronten te zijn. En doet nu de kom- plimenten aan paster Daens, mijnheer, dat hij nog mag komen als hij wilt, en als ik dan nog iet weet zal ik u dat schrijven mijnheer, als ik mag. Ik groet u, mijnheer van de Volksstem KAREL AN DRIES uit t' land van Oudenaarde. 0ct H°e §aat het met UW d00P" r «tl 1UI1 j js number I nog altijd vies 't Zal beteren, 't moet beteren, zegt Pie.— Moorsel. En toch gaan, hé, Julie? In handel en wandel, in zeggen en doen, zijt recht voor de vuist en gaat recht in uw schoenen. Pierken. 't Is haast kerremis Staat 't banksken al aan de deur Knopken. Droomen is bedrog 't komt somwijlen wel te pas Neelen. Zondag vree zen ze voor parantoners.Lucas. g'Hebt woens dag iets vergeten. Vanasso. Eerste sneê we zijn curieus. Congres bij den langen mageren. Charelken. Bedankt. Azoo lachen. Nonkel. Zondag verwachten wij u met hoeveel mannen komt ge De vader van Luibrechts was dood. 't Was groo te droefheid in huis, iedereen weende uitgenomen de kleine Luibrechts die speelde en liep gelijk naar gewoonte. Spiegels, die zijn nonkel was, weende ook, en zei op 't leste aan den kleinen Lui brechts Maar jongen, hoe is't mogelijk dat gij blijft spelen en plezier maken, als ge hier iedereen ziet schreeuwen Kan ekkik schreeuwen, antwoordde de klei nen, als ik geen slagen krijg Wie kan er met de letters O edel koe den naam samenstellen van eenen droef befaamden man uit de stad Aalst Voorwaarden i° Antwoord in verzen. 20 In te zenden ten bureele dezer. 30 Prijs Een myri- ameter saucissen. Jongelingen-Congregatie. Aanstaanden Zondag, 18 Juni, algemeene Communie in de Ka pel der Eerw. Damen, Molenstraat. De H. Mis om 6 ure. Vollen aflaat. Om 11 ure geen vergadering. De plechtige Opdracht den 25 Juni, eersten der 6 Zondagen van den H. Aloysius. Priesterlijke benoemingen. De eerw. heer Filliers, priester in het Seminarie, is benoemd tot coadjutor te Westrem. Mijnheer van de Volksstem van Aalst, Mijnheer, mag ik iet laten weten voor uw gazet, t' heelt kiezing geweest in ons land voor de provin cie tusschen Van de Staepele en Plaukaert. Mijnheer ik had al dikwijls hooren spreken van de paster Daens, maar hem nog nooit niet gezien. Maar op Heilig Sacramentsdag heeft hij t' Oude naarde geweest, mijnheer, en van in de bovenste venster van eenen café chantant waar dat de sol daten veel gaan, heeft hij gesproken aan de boeren die op de merkt waren mijnheer. Ai mijnheer, wat is dat toch nen aardigen paster, hij viel uit tegen de katholieke, tegen de ministers en dat ze geen verstand en hadden, en dat hij niet en wist of Woeste gedoopt was, en tegen de rijke zoowel als Plaukaert die nevens hem stond. Welke scandali- zatievoor de menschen, mijnheer, en ze zeiden, is dat ook ne pasterfoei, zulke gemeene klap. En 's namiddags is hij met Plankaert naar Nukerke gaan meeting geven mijnheer, en zat in d' herberg met ne gekende framasson. En daar hebbeu de menschen achter hem geroepen, mijnheer, geschui feld, protestant, doet uw kleed uit, deugeniet, ge geeft schandaal voor ue paster I En hij en heeft daar niets kunnen uitsteken, mijnheer. En zij had den ook gezeid, mijnheer, dat ze gingen naar Maercke gaan, nen dag of twee nadien, en daar waren de boeren afgesproken van zijn kleed uit te trekken, mijnheer, maar hij en heeft het hem niet verder meer durven riskeeren, als hij de koleere van 't volk gezien had te Nukerke, en de boeren hadden al gezeid ook te Maerke en als wij zijn kleed zullen uitgedaan hebben, zal hij daar staan, en hij zal van onzen braven paster geen ander krij gen, en 't zou hem toch veel te klein zijn, hij en zou GKEHSTT. Z. K. Hoogheid Prins Albert van België heeft den 1 Juni do plechtige opening der Provinciale Ten toonstelling bijgewoond en zijne hooge voldoening uitgedrukt over alles wat hij aanschouwd heeft. De uitstallingen iu de groote hallen en bijzalen, alsook deze in het Congogebouw bieden een ver rukkelijk uitzicht aan. In de tuinen is het alleraangenaamst. Langs al le kanten ziet men, tusschen bloemen en struikge was en onder het lommer van hooge breedgekruin- de boomen,tenten van vermakelijkheden en drank huisjes, waar het lekkerste Gentsche bier ver kocht wordt. Zondag 11. heeft binnen het terrein der tentoon stelling het eerste feest plaats gehad. Het bestond in de uitvoering der prachtige Cantate van Arte- velde, getoondieht door den heer Gevaert. 350 per sonen namen aan deze uitvoering deel. Het Comiteit der feestelijkheden dat eene lof waardige werkzaamheid aan den dag legt, heeft voor de overige Zondagen dezer maand zijn pro gramma opgemaakt en eenige aantrekkelijkheden voorbereid, welke van aard zijn om geheel Gent op de been te brengen en duizenden personen uit de provincie naar de Tentoonstelling te doen stroo men. Ziehier waarin de feestelijkheden voor de maand Juni zullen bestaan Zondag 11 Juni, om 4 ure, bloemenstoet, ge volgd door spiegelgevecht met bloemen. Voor den stoet zijn negen verschillige prijskampen uitge schreven. Voor het bloemengevecht hebben zich reeds talrijke liefhebbers aangemeld. Zondag 18, begin van den prijskamp met de krulbol in de verschillige herbergen der stad. Zondag 18, vergadering voor de mededingers, om 9 uren, in de zaal van Shating Ring, Bagatten- straat. Om 9 uren 's morgens, wapenfeest in de feest zaal der Tentoonstelling. Om 4 uren 's namiddags, voortzetting van het wapenfeest. Om 9 uren 's avonds, groot nachtfeest in de ho vingen van de Tentoonstelling en verlichting. Deze verlichting zal uiterst prachtig ziju. Beloo- niugen wordeu toegekeud aan deznn die 't schoonst huune tent, kraam of chalet zullen verlicht heb ben. Door de zorgen van het Uitvoerend Comiteit zul len ook de kiosken, de gondolen of venetiaauseke bootjes enz., verlicht worden. Op verschillige plaatsen der hovingen zal beu- gaalsch vuur gebrand worden. Dien avond zullen de tuinen een echt toover- achtig uitzicht hebben. Zondag, 25, om 4 uren's namiddags, groote reu- zenstoet gepaard met een gildenstoet, in de hovin gen der Tentoonstelling. Wij raden onze lezers ten zeerste aan op eenen der hoogcr vernoemde Zondagen aan de Tentoon stelling een bezoek te brengen. Zij zullen het zich voorzeker niet beklagen. Wij vernemen dat Zijne Majesteit Leopold II, Koning der Belgen, deze maand de Tentoonstelling zal be zoeken. van den achtbaren heer Staatsminister, Volksvertegenwoordiger van het Arrondissement van Aalst, sedert 8 .luni 187 4, OP ((O))— Orde der feestelijkheden De Feestelijkheden zullen daags te voren door het luiden der triomf klok en kanongeschut aange kondigd worden. liet nationale vaandel zal aan t Belfort en 't Stadhuis geheeschen worden. Om 9 1/2 uren zullen de stedelijke Overheden van Aalst en de heeren Afgeveerdigdeu der Steden en Gemeenten des Arrondissement* ten Stadhuize vergaderen om zich in stoet naar de sta tie begeven voor de aankomst van den ti cm uit Brussel om 9 u. 57 m. Welkomgroet aan den acht baren Jubilaris in naam der Catholiekeu van t gansche Arrondissement, waarna, hij stoetsgewijze zal geleid worden naar onze Hoofdkerk van bint- Martinus alwaar onmiddelijk eene zal gecelebreerd worden gevolgd van TE D E U M Na 'de Mis feestzitting ten lokale vau den Catho liekeu Werkmanskring alwaar de adressen van ge- lukwenschen der 5 Cantons eu een iiroiwcn Kunstvoorwerp den cerzamen Jubilaris zullen aangeboden worden. Om 11 1/2 groot Concert, op de Groote Markt, door de Fanfaar St.-Cecilia van Autoing. IMddagontbijjt. Om 12 1/2 uren ter Groote Feestzaal van het'Stadhuis den eerzameu Jubilaris aangeboden. De Afveerdigingen eu Maatschappijen dos Arron dissement» en van 't Land zullen vergaderen om 2 1/2 uren's namiddags ter Statieplaats nn in de aanpalende straten en stoetsgewijs, onder 't Bestier der Catholieke Jonge Wacht, de straten doorwan delen later door een bijzonder programma aan te wijzen. Openbare Concerts na de betoogiug op verschillige. kiosken. des 's avonds om 9 uren. STAD AELST. Er wordt kenbaar gemaakt, dat van 1" Juni de zwemdok open is allo dagen der week van zonsop- tot zonsondergang. De toegang tot de zwemdok is kosteloos dos Za terdags van 7 uren 's avonds en des Zondags van G uren 's morgens tot 's middags. Geboorten Mannelijk 10 Vrouwelijk 10 20. Huwelijken M. Van den Bogaert, we De Petter, z.b. 77 j. Ledestr. P. Do Spiegeleer, vr. Matthys, z.b. 53 j. Ledeb. P. Goens, vr. Van Lierde, z.b. 68 j. Zonnestraat. F. Do Witte, m. Tallier, bakker, 45 j. Dendermondsch.st.w. A. Droesbeke, w' Liebaut, z.b. 88 j. Hoogstraat. M. Trocb, z.b. 14 jScherrestraat. A. Podevyn, wr De Bruyn, landb. 70 j. Binnenstr. 6 kinderen onder de 7 jaren. MEESTER SCHALIENDEKKER EN WITTER Hoogstraat, 52, Aalst. Schoolstraat, 7, Aalst, alle soorten van wijnen en likeuren, alsook lastvrije dran ken. Genever aan 1,10 den liter Franschen aan 1,00 den liter. Alles gewaarborgd zuiver te zijn en niet te bederven 3 GRANDS PRIX

De Volksstem | 1899 | | pagina 3