Wk$ ZE KOMEN AF. Opbrakel. AALST. - DE ONLUSTEN. BureelKapellestraat, 15, Aalst. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. W ocste-Fcesten Van alles wat. BRIEF DIT ZELE. F eesten-W oes te Uit De Werkman. Och armen! GEEN AALMOESEN. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven noeven vrachtvrij toegezonden té worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be- «temmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. 5e JAARGANG. NUMMER 234. Aalst, den 1 Juli van het jaap 0. H. 1899. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3° bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4« bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicité, Rue de Ia Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarraakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Zij heeten de vereenigde volksgezinden 't is nen hutsepot van liberalen, socialisten en daensisten. Geen van die drij partij kens is op haar eigen machtig genoeg om op te komen. Zij zoeken steun bij malkander. Uit platbroekerij, om mal- kanders stemmekens af te bedelen, verloochenen zij alle drij hunnen naam. Zij hebben een nieuw uithangbord doen schilderen vereenigde volksge zinden en daarmeê loopen zij rond, en daarmeê meenen zij de kiezers te bedriegen Voor wie neemt gij de Aalstenaars meent gij dat zij stom en doof en blind zijn Omdat zij vereenigde volksgezinden heeten, zijn de liberalen en socialisten daar ne cent beter om? Welken schoonen trio Socialisten revolutionnairs, die van God noch meester willen. Liberalen die onder hun beste ar de stad van Aalst voor 400,000 fr. in de schulden dompel den en niets deden voor de welvaart van burger, landbouwer of werkman. Daensisten; zoogezegde christene democraten, die hunne oude katholieke partij verraden heb ben. Zulke mannen komen zich voorstellen aan 't kiezerskorps Deze zouden de stad van Aalst willen bestie ren Katholieke Aalstenaren, voor zulke mannen vragen zij uwe stem Wat zoude er van ons Aalst geworden moest die bende aan 't bewind komen Haat en nijd zouden floreeren want in hun hert zit anders niet dan vuile groene gal, vervol ging en broodrooverij hooge belastingen voor nieuwe liberale scholen; verdrukking van al wie katholiek is 't is immers de grond van hunne overeenkomstoorlog aan de kerk, aan de pries ters, aan de katholieken. Moest iemand zulk volk aan 't bestier helpen, hij zou geene geruste uur meer hebben in zijn leven, 't zou hem knagen tot op zijn sterfbed. Ze zeggen dat Pië Daens op den plechtigen feestdag van Woeste, vóór den noen, al drij maal van broek had moeten veranderen. Als 't niet waar is mag hij het logenstraffen, maar wij hoor den het toch van goede getuigen. De ininisteriëo in Frankrijk. Het fransch ministerie dat onlangs zijn ontslag gege ven heeft was het 33° der 3d9 republiek. Officieel den 5 November 1898 samengesteld, is het ministerie dus maar 7 maanden en 9 dagen aan het bewind geweestde gemiddelde duur van een ministerie in Frankrijk is 10 maanden en 25 dagen. Sedert 5 jaar hebben in Frankrijk 4 presidenten en 56 ministers elkander opgevolgd. 't Is eene schoone zaak als de groote staats mannen in een land gelijk Frankrijk er zoo dik loopen als de mieren. Wetsontwerp. Eene overeenkomst heeft plaats gehad nopens het invoeren der vreemde beeten. Het gouvernement heeft een wetsontwerp neergelegd, in hetwelk het voorstelt de beeten, die in eenen omtrek van 5 kilometers van de grens geplant worden, zonder lasten te laten binnenkomen. De middenafdeeling is dit ontwerp bijgetreden. Telegraaf iu Cougo.In 't kort zal men kunnen telegrafeeren van België naar Congo. In het begin van 't toekomende jaar zal het plaatsen der lijn van Boma tot den Evenaar geëindigd zijn. Telefoon. De uitvinder van den telefoon is, zeggen de Italianen een hunner landgenooten, een vriend van Garibaldi, met name Antonio Mencci. In 1849 was Mencci, oppermachinist van het Tacon-Opera-House te Havanna. Hij hield zich bezig met natuurkunde, met de trillingen der lichamen en met het meten der klanktrillin gen. Hij zou naar 't schijnt in 1851 den tefefoon uitgevonden hebben, nagenoeg zooals hij thans bestaat. Men zegt ook dat Antonio Mencci van zijne uitvinding werd beroofd door de Ameri- kaansche kompagniën aan welke hij zijne uitvin ding te koop bood. Eenige jaren geleden is hij, te New-York, van honger gestorven. Om gebroken porcelein of glas aaneen te plakken. Neemt een deel water en even veel brandewijn. Mengt daarmee 60 grammen ameldonk en 100 grammen fijn gemalen krijt doet er nog 30 grammen Venetiaanschen terpen- tyn bijRoert goed, om alles wel dooreen te mengen. Met deze pap kan men alle gebroken porcelein of glaswerk herstellen. Dat elk het eens beproeve. Beste Vriend, Ik kom met haast de pen in de hand te nemen om u eenige regelen te schrijven, eerst en vooral om u geluk te wenschen met uw feest van den heer Woeste en om u terzelfdertijd wat nieuws uit Zele te laten geworden. Liberalen, socialisten en schismocraten hadden een vlugschrift uitgegeven, waarop stond Zon dag 18 Juni Groote Volksbetooging te Zele; om 4 uren Monstermeeting.Sprekers 't Drij verbond.» Welnu, wilt ge weten wat die grrrroote Volksbe tooging beteekende Een dozijn arlakijns uit Den- dermonde, nen socialist of tien en de honden hun ner bakkerskar, want ze waren met een gerij g'ar- riveerd!.... En de monstermeeting? Van de 13 duizend inwoners van Zele waren er toch 13 die er een beetje op trokken enfin, in 't al en in 't ge heel 50 toehoorders, vrouwen en kinderen bijgere- kend. Ge ziet dat hunnen haring hier braadt Die meeting werd geopend door een heerschap dat eerst wat beter zou moeten leeren klappen, al vorens te Zele zijn onnoozel gezeever voor gangba re munt te willen doen doorgaan. De tweede spre ker was Beerblock, die voorgaf dat hij tegen den Godsdienst niet was, maar zoodanig tegen Kerk en Priester uitviel, dat zijne medemaat hem deed op merken dat A. S. en E. V. aan 't dagorde stond. De derde en laatste brabbelaar was nen melkbaard van Dendermonde die kwast vergeleek het oude Zele met het nieuwe en gaf ons voor dommerikken uit!! kermde dat het onderwijs hier niet genoeg was ontwikkeld en dat de jongens van Zele de school verlaten, wanneer zij weten hoeveel dagen dat Jonas in den walvisch gezeten heeft!... (Ze moesten dien ezel voor zijn penitentie eenige da gen in nen walvisch zetten). De eerste babbelaar kwam nog eens terug, om te verklaren waarom Pie daar niet was, en... daarmeê was de comedie uit. Binnen 14 dagen komen ze weer, en om een beetje succès te hebben, gaan ze hunnen pastoor zonder autaar meêbrengen. Hand en groet. H. R. Onder al de deftige katholieke vrienden, die onzen braven WOESTE zijn komen vieren, moet er eene bijzondere melding gemaakt worden van den heer P. Van Wijmeersch-De Ruyter, van Geeraardsbergen beter bekend onder den naam van Pietje Wijn, omdat hij toch zulke lekkre wij nen verkoopt. Wie kent immers zijne Chateaux Lanessan, Pavie, La motte, Coslabory, Giscours Paveilenz, enz, en zijn lekkere Juranconcs niet? Nauwlijks was de Heer Woeste in Aalst toegeko men, of hij vroeg naar Pietje waut sedert dat de j aarlij ksche Katholieke Vereenigingen bestaan heeft onze oude vriend Pietje nooit gemist deze bij te wonen. I Ik zeg onze oude vriend, want Pietje wordt im- f mers in October 83 jaren, en dat belet hem niet j nog dagelijks 2 of 3 uren te voet te gaan en nog een toerken of twee te pakken edoch hij houdt zich uitsluitelijk aan de wijnen hij wil nog van likeu ren, nog van bier. De likeuren verbeesten de menschen, de bieren maken ze dom, en de wijnen maken ze leutig, zoo zegt Pietje toch Goed middel om de waren te recommanderen Welnu op de Feest van onzen Woeste had Pietje ook een toeterken op de gezondheid van den Jubelaris gedronken,en voor hem nog al geflikkert, en "als hij te huis kwam was hij zóó vergenoegd over zijnen dag dat hij nog aan 't flikkeren viel. Gij (die Pietje nog niet goed kent; wilt gij hem I leeren kennen, gaat naar Geeraadsbergen, in de Begijnen straat, daar zult gij hem vinden en gij zult oprecht welkom zijn, want Pietje dat is 't beste harte van de wereld. Lode. schandalig 't Roept om wraak Hebben de Katholieken nu het recht niet meer van feest te vieren Vreedzaam en statig wandelt de ontelbare stoet van M. Woeste door de straten van Aalst. Luidruchtige vreugde heerscht alom, in deftig heid en treffelijkheid. Maar Blauwe afgunst, Groenen haat, Roode gramschap Wil mij die drijvuldige dweersdrij versboel daar ook al zijnen smikkel niet tusschen slaan, hein Wilt gij onzen Woeste haten, wel, haat hem. Ge toont daardoor dat ge alles zijt, behalve christen. Maar laat ons het recht van hem te beminnen. Laat ons het recht van te toonen dat wij hem beminnen Laat onze vreugdeliederen in vrijheid weergal men En berst ge van afgunst, vergaat ge van haat, loopt ge over van gramschap, omdat onze feesten zoo wel gelukken, blijft thuis, laat ons met vrede, stoort onze feesten niet door tergende en uitdagen de kreten, en vooral werpt niet met pintglazen op de betoogers,gelijk gij het gedaan hebt verbrijzelt de ruiten niet der katholieken, zoo als ge Zondag 11. weeral in den Katholieken Werk manskring gedaan hebt laat uwe stokslagers liever slapen dan ze's nachts uit te zenden om weerlooze menschen aan te val len en af te rossen geeft aan het dronkengemaakt en opgewonden crapuul geen blauwsel, geen messen in de hand Ellendige lafaards, dat recht hebt ge «iet In zijnen veroordeelden Werkman schrijft Daens de verledene week De hand dié werkt, zou nooit moeten bede len. Daens, zijt gij niet beschaamd van zulke din gen te drukken, gij die uwen ouden werkman, Gustaaf Petit, laat bedelen Wat moet uw werkvolk, wat moeten uwe knechten, uwe drukkers, uwe letterzetters den ken, als zij gedwongen zijn die schijnheilighe den te drukken De hand die werkt zou nooit moeten bedelen Uwe knechten kennen Petit, zij weten dat hij bij u gewerkt heeft, dat hij u heeft helpen rijk maken en nu zien zij hem be delen. De hand die werkt,... hoeveel hebt gij voor die werkende hand van Petit betaald Hoeveel ver diende hij per dag bij u Durft gij dat laten ken nen Als gij 30 duizend frank per jaar wonthoeveel won uwen werkman Petit dan Als gij huizen kocht, en land, en eigendom men, wat kon Petit dan koopen met den vetten loon, die gij hem betaaldet Nen bedelzak Valsche volksvriend, lage vleier, al uw schrij ven voor den armen werkman en de broodwin ning is oogenverblinding, oprechte liefde voor de werklieden zit er in uw hert niet, anders zoudt gij uw ouden werkman niet laten bedelen. Werkvolk van Aalst, wij leveren deze regelen aan uw overweging leert den huichelaar ken nen Is er nu onder de liberalen van Aalst toch geen enkelen die zes regels op 't papier kan zetten zes regelkens Vlaamsch Zij moeten aan hunne her bergen de plakbrieven uithangen van Pie Daens. Och armen, geleende plakkaten I Neelen, gij die zoolang gestudeerd hebt, dat is affrontelijk voor u. Maakt toch eene plakkaat op uw eigen. Gij moet u voor eenige foutjes niet ge- neeren, wij kennen u, wij zullen 't u vergeven. Geen aalmoesen, geen aalmoesen, roept de volksbedrieger van Aalst, terwijl ons Heer zegt in de Schriftuur Verzuimt niet aalmoesen te geven (Eccl.) geeft aalmoesen (Luc). Geen aalmoesen d' aalmoes vernedert. De daensen vinden de aalmoes vernederend als zij uit hunnen zak moet gegeven worden zij zijn niet geefachtig. Maar als de aalmoes dienen moet om hunnen zak te vullen, dan is ze niet meer vernederend alle penningen worden ingesteld om 't geld uit den zak te trommelen van 't werkvolk, daeuspenning, strijdpenning, jaarlijkschepenning, wekelijksche- penning, geheimepenning, 't is al penning dat de klok slaat. Neen, als 't voor zijnen zak is dan vindt hij de aalmoes niet vernederend. Hij schaamt zich zelf niet 5 fr. te aanveerden uit de hand van Reulens, den leurder van het laatste nieuws 't laatste nieuws, de vuilste gazet van 't land. Als hel den zak maar vult, dan is het al welkom; van liberalen, socialisten, framassons, arme werk lieden 't is al gelijk, als 't maar geld is geeft maar op Men schrijft ons Mijne achtbare Heer Ik en ben maar 'n en boer maar 'n en boer kan ook de waarheid zeggen, en als ge wilt de waar heid weten gelijk of dat het gebeurt is, ge moogt het aan uw talrijk en geacht publiek bekend ma ken. Ik zie in uwe gazet nog al dikwijls iet staan van Nederbrakel, maar van Opbrakel niet, om dat er hier niet veel en gebeurt en omdat men hier van geene straatbrakkerij of geen ramoelte houdt gelijk het bij de geuzen van Nederbrakel gevonden wordt. Wij zouden het ons niet aantrekken want elk is meester in zijn kot en of dat er te Nederbra kel loenschaards loopen die als het donker is de ruiten van de pastorij uitwerpen en zweeren ge lijk onbeschaafde beesten, wij laten ze doen maar wij laten daarom niet te peizen, maar zeg gen dat ze hier naar Opbrakel van hunnen neus komen maken en met ons boerenvolk en met on zen pastoor komen den zot houden dat en is niet gepermetteerd en dat zou geen twee keers ge beuren. Luistert, mijne achtbare Heer en al de brave menschen die De Volksstem leest, luistert hier wat volkske dat er bij de liberalen van Neder brakel woont. Ze kwamen hier over veertien dagen met hun

De Volksstem | 1899 | | pagina 1