Ce Woelingen in in Kamers. ONZE JONGENS VAN 1798 UIT NEDERB11AKEL. Sni p-Sn ap-Snoriom Stadsnieuws. Philisophie. stroomuziek paretten maken en den heer uithan- I kens wegen er gelukkiglijk 30 meer gen cn ze trokken met veel beslag naar den bosch waar danze de uilen gingen eene serenade geven en als 't avond was kwamen zij uit den bosch, met boschmanieren, natuurlijkzoo zat, dat heel den hutsekluts van den eenen kant van de straat naar den anderen zwierde, en d'een pooze was vloeken dat de steenen daverden, d'ander pooze toeten op d'estrementen, en 't was precies een kudde ezels die van de jaarmarkt kwam. Dat heeten ze de kiezing bewerken van Kat- terbi van Maria-Lierde, de gebuisde kandidaat voor de provincie, met zijne vorte eiers en met zijnen onnoozelen zeeber. Al met ne keer onzen M. Pastoor komt ze te- gen, hij ging de heilige rechten dragen aan een stervende. Wat deden ze Den hoed of de klak afnemen en eerbiedig zijn gelijk een deftig en welopgevoede persoon moet doen? Neen, neen, 't waren percies stieren die nen rooden doek ge zien hebben en als ze dien pastoor zagen, en om dat hij alleen was begonnen zij te huilen en te zweeren en hem uit te maken dat 't wreed was om hooren. En voor de pastorij was 't zelfde lieken, en daar was dan bijzonderlijk eenen, 'k moet mij inhouden of 'k noem hem, want zulke verkensmanieren mogen gekend zijn, eene bra- keLcheluis, en die slimmerik, omdat hij wat pinten bier in zijn lijf had mogen gieten stond daar voor de pastorij te tareesten en leven te houden en den zegen van den duivel op hem zel ve te roepen, percies gelijk of zulke platzakken iemand konden scandelizeeren. De geuzen van Brakel zijn nu zoodanig be schaamd over hetgeen zij uitgesteken hebben dat ze een sirculair uitgegeven hebben waarin dat ze willen zeggen exusie, menschen van Opbrakel, 't waren wij niet, 't was onzen mond Alzoo en fopt men toch de boeren niet. Die het gezien en gehoord heelt weet er meer van te spreken en 't was tijd dat die straatbrakkerij naar Nederbra- kel afzeilde want 't en schold niet veel of 't zou er gestoven hebben. Met al dat wijzen zij die ze zijn vijanden van priesters en kerk stout als ze met nen grooten hoop zijn en onbeschofte bullebakken als het donker is. Ik en zou er u niets van geschreven hebben want ik meende dat al de heeren van Nederbra- kel die in uwe gazet zoo schoone schrijven dat zouden gedaan hebben over veertien dagen. Zij kunnen dat veel beter zeggen nog dan ik en 't zou effekt gemaakt hebben op de kiezing en 't zou meer dan de helft van de stemmen geschol den hebben hadden de menschen dat geweten. Maar 't is beter laat als nooit en 't is goed om onthouden tegen de naaste kiezing. En daarmee, mijne geachte Heer, wensch ik u goeden dag en bedank u om uwe vriendelijkheid, en als er eene fout in staat, verbeter ze maar want wij meenen het beter dan wij het kunnen schrijven. Uw toegenegen, Een boerken van Opbrakel. Nen En- gelschen Lord Palmerston stond op trouwen, doch al met eens geraakte het scheef, en als tref felijk man zond hij 't portret van zijn gewezen lief terug. Op den omslag schreef hij Staal zon der weerdeUffra was daarover zoo nijg g'affron teerd, dat zij den afzender voor den juge-de- bracht. Kadé werd veroordeeld tot 20 fr. boet. Nen amerikaanschen miljardair heeft 2,720 dol lars geboden voor den geblutsten hoed van den Franschen President, doch hij heeft zelfs geen antwoord gekregen. Voor zooveel centen krij gen zz dia minute geheel mijn kollektie. Op Zondag 30 Juli zal de E. H. Van Haelst. geboor tig van St. Niklaas, zijn Jubilé van 5o jaren priester en 25 jaar pastoor van aiimiaiie. Er zul len groote feestelijkheden te dier gelegenheid worden ingericht. Prins Albert heeft Zondag verleden de groote feesten van B2cBidefi>mon<lc bijgewoond... Er was eene zee van volk. Hij gaat alwéér... Mie? wie? Wel, M. Buis, burge meester van Brussel, die voor den ioisten keer stellig besloten heeft er van onder te trekken Kandidaten zal men genoeg vinden om dit plaats je van 25000 fr. per jaar te bekleeden, en Brussel zal er niet veel bij verliezen, want de held van 7 September is nog geen drij maanden op éen jaar in de hoofdstad.Volgens den zoöloog Nilson bedraagt het gewicht van een volwassen Groen landsche walvisch honderd ton (100,000 kilo) of evenveel als het gewicht van 88 olifanten of 470 beeren. «Is het waar Mama, vroeg een jonge snaak, dat wij van de apen afstammen Dat weet ik niet zei mama. Ik ken de familie van uw vader niet heelemaal. In China wordt een soort ajuin gekweekt, zonder eenigen reuk. Ebourrifantastomagiecaricolentifi- quementalement. Aan elk den herte lijken goeden dag, veel geluk en ze-, gen 1 Wij kunnen onze lezers niet ge noeg waarschuwen tegen het groot gevaar der razende honden veel ge vallen doen zich thans voor. Opge past Als oude honden bassen, be hoeft men op te passen. Er staat geschreven en gedruktInvidia festos dies non agit't En is niet voldoende op 't Slot van Chipka te wonen, om man van vrede en verstand te wezener staat nog geschreven Die in haat leeft, Geen wijsheid heeft De Czar van Rusland, die zelf de Vredeconfe- rencie deed bijeenroepen, onderhandelt nu met de beroemste amerikaansche wapenfabrieken vóór de levering van 600 snelvurende kanons... Heeft die Czar 600 verschillige gezichten De hersens der vrouwen wegen gewoonlijk 20 gram men min dan die der mans, maar hunne tongs- Op de Hoogstraat te Brussel, staat een bordje in de vitrien bij een kruidenier waarop te lezen staatWaarom u op een ander laten bestelen Komt hier binnen 1 Te Parijs is men den Eifeltoren, die 300 meters hoog is, van top tot teen aan 't opschilderen tegen de expositie van 1900. Daar zal nog al een potjen verf aansnap- pen De tweede verflaag die men er op legt zal in den schijn der zon eenen goudglans hebben. Het schijnt dat de Parijzenaars dit doen om aan al de bezoekers van de tentoonstelling doen in acht te nemen, datschijn bedriegt en dat vooral in deze eeuw van licht en vooruitgang, alles geen goud is wat er blinkt. Het zijn de ech te filosofen die uit alles hunne zedeles weten te trekken. Als men eene nieuwe stalen pen ge bruikt moet men ze eerst met de puntjes eventjes in de vlam van een brandend steksken houden, zoo neemt ze van eerst af de inkt goed aan. Donderdag 22 Juni (4 Messidor jaar VII) was het 100 jaren dat het metriek, het tientallig stelsel ingevoerd werd. Negen jaar, eene maand en-sq dagen was men aan 't zoeken geweest, om de juiste maat van het 4de deel van den middagcir kel of meridiaan, naar welke de weerde van den meter genomen is, vast te stellen. De meter is gelijk men weet juist het 40 millioenste deel van den omtrek der aarde, zoo men die offlcieele maat eens verloren geraakte, of mocht erover die kwestie eenige milimeters verschil komen, men heeft altijd den wereld bij de hand om het ding na te meten de zaak is zoo simpel als 't groot is. Wie langzaam gaat, gaat ver Wie loopt, valt licht omver De naaste weg, door struik en heg, Is niet altoos de kortste weg Hoelang moet men slapen De eerste zes we ken moet een kind 22 uren van de 24 slapen. Van 1 tot 2jaar, 16 tot 18 uren. Van 2 tot 3 jaar, 15 tot 17. Van 3 tot 6 jaax, 14 tot 16. Van 6 tot 9 jaar, 10 tot 14. Van 9 tot 13 jaar, 8 tot 10. Van 13 tot 20 jaar, 6 tot 8. Van 20 tot 45 jaar, 5 tot 7. Ouder nooit meerdan 10 uren. Ik wil wedden dat de luiaards hiertegen protest zullen aanteekenen. In Transvaal zit het ook niet pluiskes. De En- gelschen willen er kost wat kost de Boers verja gen, doch deze laten zich zoo gemakkelijk op de teenen niet trappen. Men voorziet er zich reeds overvloedig van wapens en voorraad, en de Oranje- Vrijstaat neemt ook zijne voorzoi'geu, in geval er eenen oorlog uitbreekt ttruidagriisl. Zondag toekomende blijft de apotheek open van M. Callebaut, Botermarkt. Progi-.iiniua van het Concert, dat zal gegeven worden op Woensdag 5 Juli 1899, om 21 uren, ter Keizerlijke Plaats, door de fanfaar der soldaten school, onder het bestuur vauM. Vanderlinden. 1. Marche militaireVanderlinden. 2. Ouverture de concert. Kessels. 3. l'Oiseleur, fantaisie. Zeller. 4. l'Aurore, grand valse. Faust. 5. Pot-pourrisur divers opéras. Vanderlinden. Openbaar Concert, te geven door de Sym- phoniemaatschappijter feestzaal van 't Stadhuis, op dijnsdag 4 Juli, om 11 uren 's morgens, met do medewerking van Mej. J. Paquot, zangster, Laure aat van 't Koninklijk Conservatorium van Brussel. Programma 1° La Pie Voleuse, voor orkest. Rossini. 2" Murmure de Bal, interm. v. orkest. Grech. 3° Malgré moi, Melodij gez. door M. Paquot. Pïeiiter. 4° Le Barbier de Séville, voor orkest. Rossini. 5° Sérénade Mexicaine, Pizzicato. Lang-ey. 6° Habanera, gez. door Mej. Paquot. Bizet. 7° La Madriparivienne, voor orkest. Tellam. Voorbehoudene plaatsen zijn te bekomen aan 50 centiemen, aan den ingang der zaalde opbrengst, ten voordeele van den Armen. Wij lezen in Het Nieitws van den Dag Furnemont kwam met opgeheven vuist naar M. Huyshauwer geloopen en aan den trap gekomen van het bureel struikelde hij eensklaps over eene plooi in het tapijt en viel. De socialisten zagen dat M.M. Huyshauwer en De Guchtenaere, katholieke volksvertegenwoordigers van Gent, in de onmiddel lijke nabijheid stonden van Furnemont; zij dachten dat een dezer heeren hunnen partijgenoot tegen den grond geworpen had. Gansch de linkerzijde kwam dan afgestormd. Eene vechtpartij in regel volgde. Middelerwijl was Furnemont met M. Huyshau wer ook aan 4 slag geraakt. Langs de twee zijden spanden volksvertegenwoordigers alles in het werk om hunne kollegas tot bedaren te brengen. In 't midden van de woeling drong de socialist, Hubin naar de ministerieelo bank door en plaatste zich voor M. Vandenpeereboom, die kalm blijven zitten was, en hem met den vinger aanwijzende, liep hij hem toe Gij zijt verantwoordelijk voor wat hier gebeurt, voor de slagen die ei- vallen Gij zijt ver antwoordelijk voor al de onlusten die zullen vol gen Men hoorde ook roepen Trek de wet in 1 Geef uw ontslag Naar men vertelt heeft een socialist zijn spijt uitgedrukt dat hij zijnen revolver niet meegebracht had om eenige koppen te verbrijzelen. Anderen nog zouden erge bedreigingen uitgebracht hebben tegen M. Vandenpeereboom. Een lid der linkerzij had den stoel gegrepen van M. J. Van Damme, opsteller van het Beknopt Ver slag, om ermee te schermen tegen de katholieken, doch M. Van Damme ontwapende den woedenden socialist Bravo, Boerkensblad van STEKENE, dat schrijft Wij zeggen niet Woeste mag er zijn, maar Woeste MOET er zijn 't Was zondag laatst 84 jaren dat Napoleon den godsklop te Waterloo ontving. Kon hij heden herleven en Fran krijk nog eens zuiveren, de republiek stortte neder, zooveel verrotting heerscht er. Helaas, in dit land DOOR UP_A_' XJL 'Y"TSTpriester. 24 -))))§((((- Eens waren de Fracsche gendarmen op het punt ons te snappen en dan neg, zoudt gij het ooit gelooven door 't verraad van eenen landge noot. Wat loopen er toch lage zielen in de wereld gemeene schurken, die voor eenen stoop bier hun ne eigene moeder zouden lever"!). Zijn naam sta hier geboekt lijk kwapenniuk aan de toog ter eeu- wiger schande. Hij beete Meyers, van Watersneê, vroeger boog en pijlmaker van stiel, nu speurhond van 't Fransche magistraat, aan tien stuivers daags. Doch van dit laatste wist niemand iets onder ons. J)us, op zekeren morgen, leidt Koo Teunis, wien de kerel een heelen boel blauwe bloemekes op de mouw had gespeet, den voornoemden Meyers ter goeder trouwe binnen. Deze verklaart deel te willen maken van ons klein legcrke de Franschen hangen hem finaal de keel uithij is dat vreemd moordenaarsvolk .zoo beu als koude pap en veel vijven en zessen nog. Hij deelde ons verder een en ander belangrijk nieuws mede, wel geschikt om 't vertrouwen te schaken. Kortom Heyvaert, die niets beter vroeg dan nieuwe recruten in te lijven, heette den man welkom. Meyers kreeg een oud jachtgeweer en eenen sa bel. 's Anderendaags morgens waren jachtgeweer en sabel met den man verdwenen Laat ons op onze hoede zijn, waarschuwde Heyvaert ernstig, ik vrees het slechtste van die Vlucht, n Hij had wel gelijk, want eene uur later slechts zag do schildwacht, ginds boveu 'tjonge kaphout, de stekon der gendarmeu blinken. Er waren er eene heele brigade. Eu nevens hen grinnikte het judas- gezicht van Meyers, die met den vinger op onze standplaats wees. Mannen, fluisterde Frans Heyvaert, gauw op handen en voeten verder 't bosch in Aan weerstand viel er inderdaad niet te denken. Wij kropen als jonge hazen door het kaphout heen. Eenige kogelen floten rond onzeooren, doch schaden slechts de twijgen der elsenstruiken. Het was na dit wapenfeit dat wij het zoogezegde kamp ndieper in 't bosch, voor bepaalde leger plaats uitkozen Peins eens hoe nuchter wij nog waren, arme boerenjongens, tegenover die Fransche, fijne rat ten. Eens had Jan Bral, de zoon van den smid, een Franschen karabinier op verkenning gesnapt en sleurde hem mede naar het kamp. Dat goedje zat ons dag en nacht op de hielen. Ziende dat er met geweld toch niets te winnen was, zet de gevangene onderwege zijn aangezicht in een goedjeugdig plooike. Broeder, smeekt hij, waarom elkander zoeken te verdelgen? Hij kon een beetje vlaamsch. Zijn wij niet altemaal kinderen van denzelfden God? Hier begon hij bitterlijk te snikken Ginder op mijn dorpken heb ik nog mijne oude moeder... Op dit woord van moeder voelt onze sukkel van een Vlaamschen jongen zijn hart bewogen. In Godsnaam, denkt hij moest ik in 't zelfde geval verkeeren, ik zon ook graag willen dat zij hunne j klauwen van mij afdoen. En hij laat den deug- niet loopen. Doch wat gebeurt er Nauwelijks is deze een paar stappen ver, of hij keert zich scha- terlachend om, haalt een pistool uit den binnenzak te voorschijn en schiet op den smidszoon, die ge troffen in het linkerbeen, neerstort, vloekend, doch te laat, om zijne sukkelachtige teerhartigheid. 't Werd akelig, zeer akelig, om niet te zeggen onuitstaanbaar. Een moed van staal en ijzer zou onder zulk een leven van ontbering en gedurige ge jaagdheid bezweken zijn. Ook stel ik mij de vraag, of dit alles niet eenvoudiglijk op eene overgave L aan de Franschen zou uitgeloopen zijn, zonder ze ker bezoek ons ter goeder uur gebracht. Op een goeden morgen dus trad een geblinddoekt j heerschap het kamp binnen, geleid door een jon- van onrechtvaardigheid en schreeuwers, van voyoucratie op allerlei wijze, wacht men nog steeds naar den held die Frankrijk, dat een Augiasstal is geworden, zal reinigen en heropbeuren. Men meldt dat de toestand van Mgr. de Croliére, bisschop van Namen, geen hoop op herstel meer overlaat. Hoeveel soorten van potte» zijn erin de wereld Hier zult gij ze seffens kunnen tellen ooi koffieblaasachtige vrouwelijke schepseltjes is de koffiepot! Voor zieke menschen, de theepot! om cetliefhebbers, smullers en bienenspelers, de kaas- en boterpotVoor kleine kinderkens, de melkpot 1 Voor zwakke lieden, de suikerpot 1 Voor de platzakken van de daensenpartij de strijdpen- ningpotVoor do pennelekkers, de inktpot 1 Voor de hoovaardige Eva-dochterkens, üe pommadepot j Voor de vrekken en de gierigaards, de geldpot 1 Voor de lastige liën, de grolpot 1 en voor 't land van aelst, de zeeverpot 1 Een open pot, een open kuil, daarin steek licht een hond zijn muil, daar mee is het potkappittel af. Zekeren Jules De Clercq, sckrijuwerkergast, 46 jaar oud, wonende op den steenweg van Charleroi te St. Gilles kwam zaterdag nacht 'thuis en wilde nog een slaapmutsje pakken. Hij vergiste zich van flesch en dronk eene teug vitriool. Zijn toestand is zeer erg. Verschillige menschen zijn te Bi-nggc vergeven geweest door geperste zwijnekop, die hun door een boer van Ichteghem of Zwevezeele verkocht ge weest ts. Dank aan de zorgen van Doktor Deruyter zijn zij buiten gevaar. Maandag avond rond 9 1/2 ure is de genaamde Eugène Watteeuw bediende in de statie van Brugge, door een locomotief aan stukken gereden geweest. In England heeft men dees week honderd millioen fr. gestemd om nieuwe wapens aan te koopen. En men spreekt van ontwapening in Den Haeg. z. H. de Pans heeft Donderdag de 12 nieuwe cardinalen die hij benoemd heeft ingesteld. De Paus heeft met veel gemak de lange kerkplechtigheden voorgezeten. Op de Pbilippijncn zijn de Amerikaanders nog ver van te overwinnen. Een Amerikaansche officier verklaart dat er nog 150,000 mannen noodig zijn om den oorlog voort te zetten. Het Amerkaansch budget sluit met een te kort van 500 millioen fr. De katholieke volksvertegenwoordigers van Bolland weigeren deel te nemen aan het gastmaal door het gouvernement aan de afgevaardigden van het Vredecongres aangeboden, omdat Z. H. den Paus aan het congres niet ontboden geweest is. De Italiaausche generaal Glllcta, als spioen te Nizza aangehouden, zal Maandag voor de recht bank verschijnen. Dreyfus komt terug uit 't eiland der Duivels, in kostuum van kapitein, naar zijn geliefkoosd patat- terland. Er is een komiteit gevormd om in Congo een gedenkteeken aan deu moedige Pater Liagre op te richten. Donderdag was het 32 jaar dat keizer Maximiliaan te Querataro door den kop ge schoten werd. Baron de Christiani, die op zond°ag 4 Juni den President Loubet op het koersplein van Auteuil, een stokslag op den hoed toebracht, werd tot 4 jaar gevangenis veroordeeld. Te Zeilick werd donderdag een 13 jarige jongen door eene bie gesloken. De hand van het kind zwol geweldig op en zaterdag moesten de geneesheoren die afzetten. Zondag stierf de kleine, na drie dagen schrikkelijk lijden. De moordenaar van den huisbewaarder van M. baron Osy, te Brussel, is aangehouden en heeft bekentenissen gedaan, 't Is ne kaporaal van 't 9« linie, nen eerste pruts gelijk zijn slachtoffer. De stad Kortrijk was Zondag in feest, ter gele genheid der aanstelling van M. Tack, staatsminis ter, als eerevoorzitter van de onderlinge bijstand maatschappij Hulp in Nood. Een russisch blad heeft te Minsk eene boerin ontdekt, Francisca Cykorski genaamd, die in 1794 geboren is en die zich nog zeer goed den iutocht van Napoleon I in Warschau weet te herinneren. Ze is zeer gezond, eet tweemaal per dag en niets dan legumen I Belangrijke briefwisseling uit Nederbrakel ver schoven, bij plaatsgebrek. gen boer. Wanneer men hem het doek had afgeno men verklaarde hij ons te heeten Jan-Joseph ba ron van Meer, uit Moorsel. Ik ben de eenigste Vlaamsche edelman, voegde hij er bij, 't spijt mij voor den Vlaamschen adel die zijne hand in die van de boeren heelt geslagen. 't Was een schraal, dun manneke, van zoo wat vijftigjaren, met een kalen schedel reeds, maar met bijzonder levendige oogeu. Als het zijne zwar te kijkers vlak in de uwe richtte, scheen hot dat hij tot op den bodem uwer ziel las. Gansch't land door, zc-i hij, bijna in ieder can ton, zaten er dergelijke groepkes opstandelingen verscholen, die met meer of min bijval tegen de plaatselijke overheden oorloogden. Hij was gelast door't midden-comiteit van 't patriottenleger ze telend te Leuven, alle die verscheidene groepkes in een enkel groot korps te vereenigen. Afgeschei den wat konden zij creveereu van gebrek Veree- nigd hadden zij ten minste eenige kans van goeden uitslag. Frans Heyvaert moest bekennen dat zulks ge- grond was. u Gaat naar Diest, zei hij verder nog, op dit punt trekken tegenwoordig alle de krachten van den opstand samen. Ik zal u een woord voor gene raal Eelen meegeven hij zal u wapenen, oefenen, kleeden on u eene plaats onder ziju bevel aanwij- zen... "Wie is er hier uwe kapitein Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1899 | | pagina 2