Je woelingen Ie Brussel en in ie ïeMaer. Eene onrechtveerdigheid. ONZE JONGENS VIN 1798 Ware democrate Priesters. M. Lorand en pastoor Daens. De Kamer van Dins dag 4 Juli 1899. bestiert zij met een ongewoon beleid en een bewondersweerdige zelfopoffering dat aanzienlijk j gesticht dat zij de kunst verstaat zich van iedereen te doen achten en beminnen zal blijken uit den geestdrift en de uitbundige vreugde welke te Herdersem heerschen zullen. Immers, dit leest zal geen feest zijn voor de kloosterbewoners alleen gansch het Katholieke Herdersem, de Katholieke Vriendenkring aan 't hoofd zal er deel aan nemen. Heel het Katholiek Herdersem zal weten te toonen, dat het zijne ware vrienden kent, en huldigen en danken kan. Wij mogen niet vergeten, dat de Eerweerde Moeder niet alleen is om te jubelen ook zuster Agatha en zuster Catharina vieren den 25011 ver jaardag van hunne aankomst in het klooster van Herdersem. Aan de drie jubilarissen wenschen wij uitter- harte PROFICIAT 1 Ware democrate priesters, dat zijn priesters die uit louter liefde voor Christus, hen zeiven vergeten om den werkman in zijnen lichaamlij ken en geestelijken nood te helpen, te troosten en bij te staan. Ware democrate priesters dat zijn priesters die den armen versleten ouderling m zijn huis gaan bezoeken, met hem spreken, hem weten te troosten en te helpen. Ware democrate priesters, dat zijn priesters, die de arme zieke menschen gaan bezoeken, troosten en bijstaan. Ware democrate priesters, dat zijn priesters die de kinders der werkmenschen, die binst de weke moeten werken, den Zondag vergaderen in zon dagscholen om aan die kinders een onderwijs te geven, waarmede zij later zullen kunnen eerlijk en treffelijk door de wereld geraken. Ware democrate priesters, zijn priesters die den Zondag de dochters en jongelingen der werk menschen vergaderen, hen een eerlijk verzet verschaffen om ze van de verderfelijke herbergen te houden, hen leeren hunne ouders eerbiedigen en gehoorzamen en hunne dagure aan hunne ouders geven. Ware democraten priesters zijn priesters die den werkman leeren spaarzaam zijn en zorgen voor den zieken en ouden dag. Ware democrate priesters zijn priesters die, zonder gerucht en lawijt, altijd en overal ten dienste staan voor den werkman, voor zijne vrouw en zijne kinders. Zulke ware democrate priesters gelukkiglijk zijn onze vlaamsche priesters in al onze gemeen ten en steden. Van den werkman maken zij hun werk zij ontzien geene moeite om den werkman overal te bevoordeeligen, zij kennen, ja, den weg der rijke huizen, maar 't is om er den advokaat te zijn der arme werkmenschen. En voor al hunne moeite en verwachten zij noch eere, noch rijkdom, zij verlangen geene plaats, noch in Kamers noch Senaat, het is hun genoeg de voldoening te hebben van gekweten plicht. Maar met dat zulke priesters het werkvolk van ongodsdienstig liberalismus en socialismus afhou den, zijn ze voor liberalen en socialisten niet- weerds en on deugen den. Gelukkiglijk dat men wel een oogenblik kan den werkman verblinden, maar hij ziet toch, hij voelt dat die soort van priesters zijne ware vrienden, echte priesters zijn. Nu men bij alle neringen en ambachten veree- nigingen ziet tot stand komen, om de belangen van het vak te bewerkenwerd onlangs eenen bond ge sticht tusschen de drukkers van Roussclare en Ise- ghem, waarbij al de drukkers van het arrondisse ment uitgenoodigd worden, ten einde tot eenen ar- rondissementsbond te geraken, en later zoo moge lijk, tot eenen provincialen bond. Ten allen kante, op elk dorp, om zoo te zeggen, DOOR PATTYN, priester. 25 Aller blikken wezen Frans Heywaert aan of schoon het woord van kapitein nog niet eens werd uitgesproken, kenden wij hem sedert lang de daad toe. Meteen was de vreemdeling in zijne tesch ge gaan 6n haalde er eene handsvol gouden kronen uit, welke hij onzen hoofdman ter hand stelde. Dit diene u- om de eerste reiskosten te dek ken. Ik zou u aanraden zonder uitstel, van avond nog, te vertrekken. Hoe eerder hoe beter, want te Parijs schijnt men eindelijk te willen begrijpen dat er hier iets veel ernstiger op handen is dan een eenvoudige boerenoploop. Het Directorie beraamt groote maatregelen om den opstand in het ei te verpletteren. Daarom langs onzen kant spoed ge maakt Wij vroegen natuurlijk niets beter dan te mo gen opstappen alles liever dan deze verlam mende leeglooperij Geerne genoeg ware ik nog eens tot aan vaders huis geloopeu. De tijd echter ontbrak wij zouden voorzichtigheidshalve met het eerste vallen van den avond langs verdoken paadjes het bosch verlaten. ziet men thans alle slach van beambten, onder den dekuaam hunner vrouw en zelfs ouder eigen naam, zich als drukkersstellen, de drukkers van bedrijf het gras van onder de voeten wegmaaien en vele onzer confraters tot den ondergang doemen. Met een heimelijk aangezicht gaan zij het werk afbede len en schamen zich niet al den iuvlocd te gebrui ken, welke hunne bediening hun ten dienste stelt, om zich werk aan te schaffen. Dat is een schreeuwend onrecht, waaraan een einde moet komen. Schoolmeesters, gemeentesecretarissen eu post meesters en zelfs vethetaalde Staatsbeambten wor den thans drukker en leven ton onzen koste Zelfs grefïïers van rechtbanken, met jaarwedden van 1800 tot 3000 frank, mogen zich stellen als drukker 1 Negen keereu op tien en drukken zij zelt niet, maar laten dit werk uitvoeren in 't stad, mits een commissiegeld door den drukkersbaas to betaleu, van 10 of 20 per honderd 011 meer nog. Om drukwerk to krijgen gebruiken zij al hunnen invloed, en 't werk dat vroeger in de stad gedaan wierd, komt er nu ook, maar door hunne tusschen- komst en mits.... zooveel aftrok. Onze bazen doen alzoo het werk en vreemdelin gen, die niets en doen dan een briefje schrijven, gaan met, de profijten weg. Dit misbruik bestatigd zijnde, moeten wij uitzien naar een middel om het te bestrijden. Dit is doodeenvoudig. Moesten al de bazen van de stad overeenkomen om zulk geene percenten meer te betalen; moesten zij dan in onderhandelingen komen met de bazen van naburige steden eu gemeenteu, de zaak ware in korten tijd effen en geklonken. Aangezien zij geen alaam en bezitten en zouden zij hun drukwerk niet zelf kunnen doen, en de overeenkomst met de bazen zou hun dwingen te betalen wat den drukkersbaas vraagt, cn niet meer gelijk nu, wat zij geven willen. Zoo de Staat, Provincie of Stad hunne bedienden geene voldoende jaarwedden geven, is het wel recht dat men uit den zak der drukkers het té kort klop- pe En zoo Staat, Provincie of Stad oordeelen dat hunne jaarwedde, die door de algemeenheid der lastendragers betaald wordt, voldoende is, met welk recht komen zij 011s dan onderkruipen en ons van voor den neus het werk en het bestaan wegha len? Theodorico Martino. Het is klaarblijkend, dat de socialisten ter gele genheid van het nieuwe kiesontwerp eene revolu tie op touw hebben gezet. Drie achtervolgende dagen heeft het gewoeld in de Kamer, de socialisten hebben door alle soorten van lawai, schuifelen, kleppen met de lessenaars, alle bespreking willen beletten. Alle soorten van scheldwoorden, dieven, moordenaars werden den minister en de katholieken naar het hoofd gewor pen. Dinsdag brak op eenmaal de storm. Furnemont kwam met opgeheven vuist naar M. Huyshauwer geloopeu en aan den trap gekomen van het bureel, struikelde hij eensklaps over eene plooi in het tapijt en viel. De socialisten zagen dat MM. Huyshauwer en De Guchtenaere, katholieke volksvertegenwoordigers van Gent, in de onmidde- lijke nabijheid stonden van Furnemontzij dach ten dat een dezer heeren hunnen partijgenoot te gen den grond geworpen had. Gansch de linkerzij de kwam dan afgestormd. Eene vechtpartij in re gel volgde. Middelerwijl was Furnement met M. Huyshau wer ook aan 't slag geraakt. Langs de twee zijden spanden volksvertegenwoordigers alles in 'twerk om hunne koliegas tot bedaren te brengen. In het midden van do woeling drong de socialist Hu bin naar de ministerieele bank door cn plaatste zich voor M. Vandenpeereboom, die kalm blijven zitten was, en hem met den vinger aanwijzende, riep hij hem toe Gij zijt verantwoordelijk voor al de on- De hoofdman hield er aan dat niemand te Bosch- loo iecs wist van onze afreis. Ik durf er niet op bogen dat mijn hart niet een beetjen inkromp wanneer ik aan eenen omdraai van den Gentschen steenweg den toren van mijn geboortedorp voor de laatste maal te zien kreeg. Deze indruk echter werd spoedig in een dommelend geroffel mijner trom verdoofd. Nu wij het grond gebied van Boschloo uit wareu, hoefden wij ons zoo zeer niet meer in acht te nemen. Met lichten tred en blij van harte stapten de jongens vooruit. Wat deed het deugd de vrije lucht in te ademen na den benepen toestand in het bosch, een toestand zon der uitzicht. We waren als gevangenen die men loslaat. De woorden van baron van Meer vervul den ons met even veel hoop en geestdrift als wij vroeger ter neer geslagen waren. Al de kleinen ste den en dorpen waren in onze macht van hier tot DiestHerenthals, Lokeren, Dendermonde, Meer hout, Moll, Westerloo. Er zou dus nog vrijheid, nog verlossing zijn. Wij zouden naar ons dorpke weldra mogen terugkeeren met de blijde tijding dat Vlaanderen van het Fransch gespuis gezuiverd was. Eu die zuivering zou ons werk zijn Dank^o God, dank 't School weinig of de jongens waren aan 't dansen gevallen en aan 't zingen lijk eene vlucht dronken lijsters 'in den bessentijd. Mijn trommel, aan de spits van ons troepke, klonk in gezwinden slag de vreugde onze> Ik herinner mij nog hoe wij in ion/.! rden Pas- lusten die zullen volgen Men hoorde ook roe pen Trek de wet in Geef uw ontslag. Naar men vertelt heeft een socialist zijn spijt uitgedrukt dat hij zijnen revolver niet meegebracht had om eenige koppen te verbrijzelen. Anderen nog zouden doodsbedreigingen uitgebracht hebben tegen M. Vandenpeereboom. Een lid der linkerzij had den stoel gegrepen van M. J. Van Dam me, opsteller van het Beknopt Ver slag, om ermee te schermen tegen de katholieken, doch M. Van Damme ontwapende den woedenden socialist. Nooit zag onze kamer zulk schouwspel. Gemeen, door en door gemeen, heeft de socialistische partij zich aangesteld. Ze hebben de Marseillaise en de Carmagnole gezongen als zij de Kamers verlieten, overal dreunde het van Leve de RepubliekLeve de Revolutie Dat is nu wellicht een voorloopig staaltje van hetgeen wij te verwachten zijn, als deroode gezel len de volksregeering eens in handen zullen ne men. Men beweert dat al die beweging slechts plaats heeft om den koning schrik aan te jagen en om er hem toe te brengen het kiesontwerp in te trekken en... zijn ministerie weg te zenden. Heel het land is rustig en men bekommert zich niet met de beweging, welke te Brussel door de 33 woelmakers wordt op touw gezet. Ook verzekert men dat Z. M. zich volstrekt niet zal laten ontrus ten of geleiden door dit gewoel, het zal dus, nutte loos géfloten ziju. Hoe meer rumoer men maakt, hoe minder men dit doel bereiken zal. Wij weten niet tot hoeverre die beweering zal bewaarheid worden. Do minister Vandenpeereboom zit bij al dat leven, kalm en vastberaden op zijn bank en schijut zich om al dat lawaai niet eens te bekom meren. De minister, wacht als een schoolmeester de kalmte af, als de fluitjes en trompetjes hunne rols zullen gespeeld hebben. Discuteeren, wil hij, men zal hem steeds op zij nen post vinden, maar aan die kwajongensstre ken der socialisten doet hij niet meê. De regeering heeft toch in vooruitzicht van de wanorders, waarmee de socialisten en huuue vol gelingen, de liberalen, de stad Brussel bedreigen, nieuwe veiligheidsmaatregelen voorgeschreven. De kolonels der burgerwacht zijn aanzocht in de magazijnen kardoezen to komen halen, van de soort, die men werkstakerskardoezen noemt. Deze zijn derwijze gemaakt dat zij minder verre dragen dan de oorlogskardoezen. Een aantal gendarmen uit het binuenland naar Brussel geroepen, om daar gedurende zes maanden te verblijven. Ook zal het personeel van den policiepost bin nen het onzijdig terrein aanzienlijk versterkt wor den. 60 gendarmen, toebehoorende aan de verschilli- ge brigaden van West-Vlaanderen, zijn bij helft uit Brugge en uit Kortrijk, met bijzondere treinen naar Brussel vertrokken, om er de gendarmerie te versterken, ten einde desnoods de orde te hel pen handhaven. BRUSSEL. - De socialisten hebben drij dagen lang tot diep in den nacht Brussel overhoop gezet. Vitrieuen, gazlantaarnen gebroken, barikaden op geworpen en de zaak tot het uiterste gedreven, Le ve de Republiek geroepen, enz. De gendarmen en policie hebben als wat moge lijk is moeten doen om de bovenhand te houden, er is geschoten uit de groepen der woelmakers en uit de bovenverdiepingen der huizen, enz. De socialisten hebben het vooral op de gendar men gemunt, op verscheidene plaatsen hebben de ze gebruik van hunne wapens moeten maken. Er zijn reeds gekwetsten en zelfs een doode. Geweld boven recht schijnt het ordewoord der socialisten te zijn in de Kamer beletten zij alle discutie en schuifelen en schreeuwen en schelden, en in de straten makeu zij oproer en breken zij ai- les af, alsof ze op voorhand wisten dat zij den Ko ning het hart in de schoenen jagen kunnen. sant, halfwege Gent en Boschloo, eenen fluitspeler aantroffen. Toen de weerdin ons zei dat de man den heelen morgen voor eene kompanjie Fransche hoe- zaren had gespeeld, ging Frans Heyvaert naar hem toe, «Geblaastal lang genoeg voor den vijand, be vool hij hem, nu gaat gij een deuntje voorde jongens spelen. En willen of niet, de Franschge- zinde muziekant moest een heelen eind wegs mede in den nacht, altijd maar spelend voor de jongens. VI. Hoe wij te Aersehot vaarden. Ons laatste maal hadden wij in den Reizenden Passant genomen. Wat al dorpen en wijken wij achterreeks doorgetrokken zijn, weet ik u niet te zeggen. Wij stapten maar altijd door, nu eens over eene helling, dan weer in de vlakte, onverpoosd, zonder stilstaan. Telkens dat wij een gehucht naderden sloeg ik den trommel en, alhoewel doodvermoeid, deden wij nog ons best om met het hoofd keersrecht goed op stap te blijven. De lieden kwamen over hunne halve deuren liggen en zeiden medelijdend 't Zijn lotelingen, arme jongens 1 Wij moesten echter alras van alle betooging af zien. Gaande door ik weet niet meer wat dorpje, omtrent Temsche, kwam een dikbuikig man met een norsch, rood gezicht, die ergens achter een herbergraam zijne pijp aan 't smooren was, op ons 'los en kort weg. ot wij geen troep rebellen waren Later heeft het gebleken hoe het De Zaterdag avond werd te Koekelberg eene mee ting tegen de nieuwe kieswet gehouden. P astoor Daens en MLorand voerden er onder ander het woord. Pastoor Daens zegde dat M. Vanden peereboom, met zijne kieswet voor te stellen, eene zware fout als kristen begaan heeft en zich in staat van doodzonde bevindt en dus moet te biechte gaan. Dit gezegde werd op spottend ge lach onthaald. Toen M. Lorand later zijne redevoering begon, richtte hij zich tot pastoor Daens. Wij zullen, zegde hij aan M. Vandenpeere boom de absolutie geven, niet waar, mijnheer pastoor, indien hij in zijne goede intenties vol hardt En pastoor Daens antwoorde te midden van het algemeen gelach Maar hij zal zijne penitencie moeten doen. Ja, M. Daens doet zijne toehoorders lachen, door aldus den spot te laten drijven en zelfs te drijven met het Sacrament der Biecht. Ais prie ster had hij nogtans de eerste moeten zijn om te protesteeren tegen de gemeene spotternijen van M. Lorand, den godlochenaar. Maar hij lacht mee en doet de anderen lachen Overigens, dat moet ons niet verwonderen van wege een priester, die staat te lachen terwijl eene bende liberalen en socialisten, die hij aan voert, d bas la calotte schreeuwt voor eene kerk, terwijl daar binnen de zegen met het H. Sacra ment gegeven wordt. In den omtrek van het paleis der Natie staan, ondanks het doorslecht weder, eenige groepen nieuwsgierigen. Alles is volkomen rus tig en de ordedienst wordt door het gewoon getal policieagenten gedaan. In de voorbehoudene tribunen bevinden zich talrijke damen de tribuun van het diplomatisch korps is goed bezet en de openbare tribunen zijn door een beperkt getal personen ingenomen. De militaire dienst in de openbare en voorbehouden tribunen is zoo streng als verleden week ingericht. De zitting wordt ten 2 ure geopend onder het voorzitterschap van M. Beernaert. M. Vandenpeereboom vraagt het woord (bewe ging.) Verleden vrijdag heb ik aan de Kamer verklaard dat het gouvernement bereid is tot een verstandhouding te geraken. Ik verzoek dus de Kamer al de verschillende ontwerpen van kies wet die zullen gedaan worden naar eene biijzon- dere kommissie te verzenden, waarin al de partijen vertegenwoordigd zijn. (Beweging.) Wij verzoeken de leden der Kamer zoo mogelijk nog voor het einde der week hunne voorstellen neer te leggen. De regeering had een ontwerp neergelegd, waarin het dacht rekening te houden van de verschillende meeningen, en dat zij aanzag als eene weerzijdsche toegeving. In tegenwoordig heid der oordeelen er tegen uitgebracht, en welke ik aanzie als verkeerd, heeft de regeering beslo ten de hand te leenen tot een nieuw onderzoek der zaak, en zij drukt de hoop uit dat men zal geraken tot een uitslag, voordeelig voor de be langen des lands. (Zeer wel Toejuichingen rechts.) M. Theodoor legt een wetsvoorstel neder, dat de onbeperkte evenredige vertegenwoordiging toepast voor de Kamer en Senaatkiezingen. M. Vandervelde. Namens geheel de linkerzijde sluit ik mij aan bij het voorstel van M. Vanden peereboom. De linkerzijde zou ongelijk hebben het niet te doen daar het voorstel de feitelijke intrekking is van het wetsontwerp van het gou vernement. Toejuichingen links.) Namens de linkerzijde verklaar ik dat zij eens en eensgezind zal blijven om in 't vervolg alle voorstellen te beletten die een staatsaanslag zouden zijn. (Toe juichingen links.) Spreker vraagt dat de kom missie ook het voorstel van het referendum door M. Lorand gedaan, zou onderzoeken, in geval Kever was, commissaris voor 't kanton Haasdonck, eene der hatelijkste trawanten van dien hatelijken tijd. Gelukkig las Frans Heyvaert in den toon der vraag de opgaaf van het antwoord. Doch De Kever wou hem niet gelooven. Wij wa ren wel rebellen, vluchtende lotelingen, op weg naar Leuven waarschijnlijk. Kortom, de schurk sloeg den nagel op den kop. Oogenblikkelijk liep hij de gendarmen halen, aan dewelke wij slechts ontsnapten door eene spoedige vlucht in de nabu rige bosschen. Van dan af vermeden wij zorgvul dig alle groote wegen. Rond den middag was het gaan sneeuwen, voor den eersten keer dit jaar. Wij plasten in de mod der en weldra wareu mijne kousen nat van dat fij ne sneeuwwater dat door de kleinste reetjes dringt. Ik kan niet zeggen dat mijne voeten of beenen mij pijn deden, maar ik voelde zülke trekkingen in den buik... God, wat heb ik alsdan op mijne tanden gebeten denkend aan de warme haardstee in 't va derlijke huis I Wat hadde ik niet gegeven voor een paar versche kousen of schoenen met dikke zolen Te Bonheyden, op den uitkant, voor eene soort van boerenherberg welke In 't Hop van Oostenrijk uithing, hielden wij stil. Oüze hoofdman bestelde spek met aardappelen en een fermen pot bier voor elkeen van ons. 't Werd hoog tyd, die lange marsch na een gedwongen vasten van drij weken hadde ten lange laatste eenen os neergeveld. (Wordt oo-or tg er-ei).

De Volksstem | 1899 | | pagina 2