Schandalen te Aalst. Ja, se zijn jeMü Eet Werkman lp loolplap. MAMDAG. Daensisten en Geuzen geven preuven van Vrede, Verdraagzaamheid en Orde ZATERDAGAVD1D, ZOUDAG. Eerste Vertooning. Tweede Vertooiiing. Stadsnieuws. DIJASDAG. moordhol WOEIAÜDAG. FEESTEN Processen, Het Parket Itiirgcrlijkc Stand, Aalst. Over le nemen P. Ringoir-De IVutte, Te bekomen bij FlKMIiY DE VYLDER, men het land niet wil raadplegen door de Kamers te ontbinden en nieuwe kiezingen te be\elen. M. Woeste legt een wetsontwerp neer, het eennamig stelsel invoerend met waarborgen voor de verschillende partijen, en vraagt de ver zending van zijn voorstel, evenals van alle voor stellen, naar de bijzondere kommissie. Deze kommissie zal samengesteld zijn uit 15 leden, 10 van de rechter- en 5 van de linkerzijde. De Ka mer zal deze leden te kiezen hebben M. Vandervelde sprak op het einde zijner redevoering van eene partijwetdaar is in dees geval geen spraak van geweest. (Protestaties links). Men heeft kunnen verschillen over de manier om de kieshervorming te doen, doch het is 't oogenblik niet om dat te bespreken. Ik vraag op mijne beurt aan de rechterzij vereenigd te blijven om den regelmatigen gang der openbare machten en de orde in het land te handhaven. (Zeerwel rechts.) M. De voorzitter vraagt of de Kamer de sa menstelling van eene bijzondere kommissie van 15 leden, volgens de aangeduide verdeeling, goedkeurt. (Ja, ja). M. Vandervelde. Het is verstaan dat de linker zij hare vijf leden zal benoemen en de rechterzij hare tien M. Vandenpeereboom. Ik sluit mij volkomen bij dit gedacht aan. s Avonds was alles rustig, dank aan de noodige voorzorgen, door de Overheid genomen, om al e wanorders te beteugelen. Eenige vechtpartijen zonder groot belang, stonden op de uitkanten der stad. ont- Onze helden van 1899 Heel de stad is in opschudding van verontweer- diging. Nooit hebben wij schrikkelijker dagen beleefd. Het crapuul, opgestookt en betaald door de li berale, daensistische en socialistische kopstukken hebben gedurende vier, vijf dagen de stad in eenen oprechten moordkuil herschapen. om 9 uren, had eene woelige meeting plaats, door de daensisten op touw gezet. De geus Galle, een socialist en na hem Petrus Daens voerden er het woord. Wij weten het van menschen die er waren Nooit, zegden zij, hoorden wij meer aanhitsende uitvallen en oproepen alzoo het werkvolk opma ken en in 't garen jagen, 't was ongehoord Pie Daens kondigde daar aan, dat 's anderendags op de Groote Markt een concert zou plaats hebben door de Koninklijke Harmonie een schoon en prachtig concert, verklaarde hij, waar gij allen moet komen naar luisteren... We zullen daar el kander vinden, om te samen een liedje te zingen en al eens te roepen Leve 't Algemeen Stem recht Na de elf urenmis werd de Kermis geopend met het concert der Harmonie. Eene groote menigte volks was opgekomen, stadgenooten met hunne vreemde familiën, rijken en armen, die met welbe hagen naar het muziek stonden te luisteren. Maar de mannen van 't verbond waren er ook... Pas hadden de muzikanten het eerste stuk uitgevoerd, of zij werden onthaald op gezang en gehuil, op ge tier en gefluit, terwijl daensisten en geuzen met steenen, ijzeren bouten en looden ballen naar de muzikanten wierpen. Het muziek moest het kiosk verlaten. De politie kwam tusschen en was ver plicht de wapens te trekken. Zoo veranderde de stille kermisvreugd in eene bloedige vechtpartij De vreemdelingen namen verschrikt langs alle kanten de vlucht.... De eerste agent, Leonard Gits, werd vastgegre pen en tegen den grond geslingerd en ontving daarenboven een looden gewicht op het hoofd. Verscheidene aanhoudingen werden gedaan. Petrus Daens werd uit de oproerlingen gehaald, aangehouden en opgesloten. Ruelens, de verkoo- per van 't Laatste Nieuws, 't vuilste bladje van België, die Pië Daens (zijnen boezemvriend) wilde - uit de handen der politie halen, moest eveneens achter den grendel gebracht worden. De komst der gendarmen stelde een einde aan de woelingen. Van dan af hebben we gazegd De Kermis van Aalst is om zeep De gebeurtenissen van de latere dagen hebben onze bewering bewaarheid. Volk van Aalst 1 Gij hebt nu gezien hoe die verbondmannen den vrede en den voorspoed Tan Aalst verstaan Dat noemen zij in het belang werken der Aalstenaars Dat noemen zij den intrest der neeringdoende burgerij verdedigen zoo ontvangen zij de vreem delingen I Alle feesten doen mislukken naar rustige lie den met steenen en ijzers werpen de politie, die onpartijdig haren dienst doet, mishandelen en wonden toebrengen. Aalstenaars, oordeeltdat is een eerste staaltje van de verdraagzaamheid, die zij u beloven 's Namiddags, om 3 uren, werd Torenwachter Pie uit zijn celletje gehaald om voor den Politie commissaris te verschijnenna een verhoor te hebben ondergaan, liet men hem naar Chipka te- rugkeeren... Met geblutsten hoed, de frak vol wit sel en een gezicht gelijk een stoofscheelken mee een hol in, laveerde hij, onder het algemeen spot gelach, de Molenstraat af't Was koddig om zien. De liberale Concordia verliet 's morgens de stad en vertrok naar Gent, zoogezegd om een bezoek te brengen aan de Provinciale Tentoonstelling. Van dan af zongen zij en brachten bedreigingen uit op hunnen doortocht tegen al wat maar deftig en bur ger was... Zij konden 700 man sterk zijn, kinderen en alles meegerekend... Het getal kiezers met 4 stemmen van V Woensdags, was ontelbaar... Zie hier wat het Fondsenblad van Gent schrijit over hun bezoek aan Gent. Onze lezers zullen dan kun nen oordeelen De Aalsterscbe liberale werklieden in de Provinciale lento,instellen- Maandag hebben een 700 honderdtal Aalstersche liberale werklieden, die naar Gent 's morgens kwamen manifesteeren tegen de ontworpen kies- wet, 's namiddags een bezoek gebracht aan de i Provinciale Tentoonstelling, alwaar zij tamelijk veel last verkocht hebben. Vele waren bij drank, enkele bliezen als uitzinnigen op genikleerde trompetten, anderen, zongen de Marseillaise, O Van den Peereboom! In de tentoonstellingzalen werden de bewa- kers alsook de van dienstzijnde soldaten brutaal uitgescholden door bedronken mannen van het kopland zij maakten bet zelfs zoo bont, dat men gedwongen was eenige dier typen buiten te leiden. 't Is toch jammer dat sommige lieden, als zij een glas gedronken hebben, vergeten dat de ten- toonstelling een onzijdig gebied is, alwaar niets u mag noch kan geduld worden, dat aanstoot geeft ol andersdenkenden kwetst. Wanneer dan toch zal bet waardigbeidsgevoel bij zekere personen ontkiemen en wortel schie- ten Ziedaar 't En zal dus niemand verwonderen, dat, des avonds in de stad toegekomen, die bende, die dronken was, zooals eene Gentsche gazet het schrijft, aan hare oproerzucht den vollen teugel gaf. Zooveel te meer, daar de muzieken van So cialisten en Daensisten de liberale Concordia aan de statie afwachtten... Brullend, vloekend en hui lend kwam de bende, alsdan een 1500 man sterk, naar de stad, defileerde op de Groote Markt, drei gende met stokken, ijzers en lampen. Verscheide ne betoogers waren gewapend met revolvers, bei tels en kneukelijzers. In de Molenstraat, nevens het daensistenlokaal, staat de herberg Het Lelieken, bewoond door vreed zame katholieke menschen men had er, voorzich tigheidshalve, deur en luiken gesloten, wanneer de bende langsdaar afzakte. Een verbruiker, die zich er binnen bevond, wilde naar huis men liet hem buiten, doch nauwelijks had hij het hoofd buitengestoken, of hij werd vastgenomen men trok hem binnen en sloeg de deur vasthunne prooi ziende ontsnappen, werden de betoogers als razend opeens vloog eene brandende lamp door den waaier der herberg dat was het sein tot eene onbeschrijfelijke verwoesting... Al de ruiten van onder tot boven werden uitgeslagen de blaffetu- ren verwrongen en de deur doorploegd met ijzers en beitels een regen van looden bollen, stokken en kneukelijzers viel in de herberg neer... Op dit oogenblik draaide het crapuul de lantaarns uit en in de grootste duisternis werd de verwoesting voort gezet... Zelfs in hun eigen lokaal, sloegen zij, in het donker, de ruiten uitschurken poogden bij middel der lampen, die de muzieken hadden verge zeld, de magazijnen van den heer Burgemeester in brand te steken. Op andere plaatsen der stad werden verschei dene katholieken aangevallen en deerlijk gewond. Talrijke processen verbaal zijn opgemaakt. Wij hebben dijusdag morgen menschen op het policie- bureel gezien, wiens hoofd éene enkele wonde uitmaakte Een policieagent toonde onszijne ar men, die gansch zwart geslagen waren enveloppen, enz., enz., Eene flesch was gevallen in eene glazen kas, die op den toog stond de kas wierd verbrijzeld en den inkt stortte over heel den inhoud, bestaande uit kostelijke kanten beelde kens, paternosters in ivoor, enz. Men rekent de schade op meer dau 400 franks. De ploeg zakte naderhand naar de Pontstraat af, en verwoestte er, om zoo te zeggen, heel den lin kerkant der straat. De vernieling begon ter her berg Het Gravenhofwaar geen ruit geheel bleef transparanten en stors waren in stukken. Hetzelf de gebeurde bij M. Jozef Van Cauwenbergb, waar den waaier uitgeslegen werd bij de Weduwe Van den Bonne, de vitriens bij M. Jozef De Looze, een prachtige waaier bij M. Alfons Ronsmans bij M. Victor Roggbé bij de Kinderen Weymeis bij Mej. Catharina Vermoesen. Zelfs eene gazlantaarn wierpen die christene de- mokraten aan stukken. De heeren gebroeders Van den Bonne, die ter ruste waren, werden evenwel gewekt, sprongen de straat op en Hepen de schurken achterna deze vluchtten langs de Stoofstraat en OndeVischmarkt. Men verzekert ons, dat op het eiland Chipka de deur van eenen Verbondman openstond om de vluchtelingen te ontvangen. En hoever de stoutmoedigheid van het gepeup- sel ging, blijkt hieruit dat zij, alhoewel achter volgd zijnde, nog de glazen insloegen bij Judocus Vermoesen, Eilandstraat. Wij kunnen de bevolking het genoegen en de verzekering geven, dat de schurken gekend zijn en naar verdienste zullen gestraft worden. Vrijdag verschenen 21 daensisten, met pastoor Daens aan 't hoofd, voor het vredegerecht, om.op 21 Mei laatstleden's avonds, ondanks het verboa van den burgemeester, in stoet door de stad ge trokken te zijn. Zij kwamen terug van eene mee ting te Wetteren. De liberale advokaat Galle pioe voor de betichten deze werden allen veroordeeld tot 5 frank boete of 1 dag gevang. 13 der compag nie waren reeds voor andere feiten veroordeeld, voor dezen is de straf dus niet voorwaardelijk. Wij ontvangen van verschillende kanten inlich tingen en bijzonderheden over die woelige dagen, o. a; de volgende Op de Hoogevesten, maandag, nen aartkapoen, (de naam, op ons bureel,) die zijnen bettel schoor. Iteeds verschillige malen voor diefte veroordeeld, zijnde, zóo trok hij natuurlijk meê naar d expositie van Gent... 's Avonds, om 7 uren kwam naar huis en vroeg aan zijne ouders geld... Daar hij geen kreeg, sloeg hij aï de ruiten uit, met zijnen stok, die hij 's morgeus van den eenen of anderen opsto- ker gekregen had. Om 10 uren 's avonds ne vent van d'hoogeves- ten, die insgelijks met de Kartellisten naar Gent was geweest, zekere Jan D. B., kreeg bet demo cratisch gedacht, zijne vrouw eens van den stok te laten proeven, die men hem 's morgens in de hand had gestopt... 't Was liefelijk om zien, hoe hij er bovenarms oprammelde I Zondagrnst. Zondag toekomende blijft de apotheek open van M. Bonner, Bisschopstraat. STLA-D AELST. De burgerwacht en de pompiers zijn gecon- sineert, De katholieke burgerij heeft, op hare kosten, groote plakbrieven op de muren der stad doen uithangen. In eenen oproep tot het deftig volk van Aalst, schandvlekt zij de schandalen, door het laag gespuis uitgestoken. Zij klaagt de libe ralen terecht aan de stokers en de bewerkers van al wat er betreurensweerdig voorviel, en besluit Mislukt de Kermis, durft de vreemdeling naar Aalst niet komen, is er neer noch verteer, wij we ten wie nu daar de oorzaak- van is. De dag ging nog al kalm voorbij.'t Weer was doorslecht. Geen 50 menschen op de Markt, en 't was Kermis-dijnsdag. Geen enkele buitenmensch te zien De foormannen hielden voor het meesten- deel hunne tenten gesloten... 's Nachts, wanneer alle vreedzame burgers rustig lagen te slapen, kwam het gespuis uit zijne krochten en plaatste de kroon op zijne schoone heldendaden. Gekleed met capuchons en gewapend met stok ken en loodeu bollen, trokken zij naar de Hoog straat, en verbrijzelden er al de vensterglazen bij M. Camille De Vos, herbergier. Vandaar gingen zij naar de drukkerij van M. J. De Smedt-Van Ha ver, uitgever van 't Weekblad, Lange Zoutstraat, en sloegen de vitrien in gruis. Heel de boekwinkel gelijkt nog slechts een puinhoop verscheidene groote inktflesschen zijn verbrijzeld en bedierven-, door hunnen val, riemen kostelijk papier, boeken, Of Torenwachter Pie nu in zijn manifesten liegt en zeevert van omgekochte ruitenbrekers of niet, dat is al boter aan de galg zelfs zijn eigen Volk lacht mee zulken armtierigen praat, en zegt Onze Pie schiet weer al ne keer mee SPEK Komaan, heeren liberalen, aanschouwt het werk uwer hooggeroemde verdraagzaamheid Allo, Pier Daens, waar blijft ge, om de uitwerksels uwer zuivere inzichten, van uwen zoeten Vrede te be wonderen Fameuze Verbondmannen Door de wraakzuchtige ophitsingen, door de revolutionaire taal, op uwe meetingen gevoerd, hebt gij het ein delijk zóo ver gebracht, dat men Aalst een noemt, waar niemand meer vrij over de straat gaat, zóo ver dat de buitenlieden met schrik naar hier komen, zóo ver dat neering en handel met ver val en ondergang bedreigd zijn. Maar, Cartellisten, als ge denkt ran derwijze het bestuur van Aalst in handen te krijgen, dan zijt gij deerlijk mis Heel uw spel is verbrod 't En zijn de ruiten niet der neeringdoende bur gers maar UW EIGEN ruiten, die gij hebt uit geslagen II Doet maar voort uw bestSlaagt ge heel de stad Aalst in gruis, des le verachtelijker «uit ge ii maken in de oogcii van dcltig volk des te schitterend zullen de katholieken niet October zegevieren Hier en daar liepen dronken daensisten, arm aan arm met socialisten uit den fij nen bak, hui lende en balkende O Van den peereboom en van tijd tot tijd roepende Viva Pastoor Da.ens ver gezeld van eenen reesem vloeken... De E. H. Pas toor van het Begijnhof, die door de Brusselscke- straat kwam, werd door eenen dronkaard op grove wijze beleedigd, en de lafaard zou den priester mishandeld hebben,hadde deze niet kunnen vluch ten. Opmerkenswaardig tusschen zijne godslaste ringen riep de rekel aanhoudend Viva paster Daens 1 A bas la calotte Sten vraagt het Parket. Binst den dag kwamen Jud. Vermoesen en Petr. Kieckens, twee katholieke, voorbeeldige werklie den, langs de Groote Kerk. Eene bende schurken viel hun laf en verraderlijk op het lijf. Zij werden ten gronde geslagen en zoo lang en onmenschelijk wreed mishandeld, dat P. Kieckens in erbarmlij ken toestand naar het politiebureel moest overge bracht worden. Zijn gelaat was onkennelijk en aan het hoofd had hij eene schrikkelijke wonde, door een ijzer toegebracht. Een doktoor heeft ter Wacht de wonden der ongelukkigen toegenaaid. De moordenaars zijn gekend. Men noemt eenen o. adie 's nachts te voren aan de verwoesting der Pontstraat meègeholpen had. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat P. Kie kens bedlegerig is en schrikkelijk lijdt. Zijn toe stand is zeer erg. Kiekens, schrijnwerker van stiel, en vader van huisgezin, staat de stad door bekend voor een vreedzaam en oppassend mensch. DE BURGEMEESTER EN SCHEPENEN Gezien do beraadslaging van den gemeenteraad van 7 April laatstleden Stellen vast dat de Kermisfeesten zullen begin nen den Zondag 2 Juli en eindigen den Zondag 16 er op volgende. ZONDAG 9 JHJLI Om 11 1/2 uren 's voormiddags,"ter Groote Markt muzikaal Morgcndfteest Te geven door de Koninklijke Maatschappij van Harmo- ïie. Groote Prijskamp met den Balboog Ingericht door de Schuttersgilde St. Rochüs geves tigd in het Klein Gent, bij de Wed. Van Neck, Nieuw- straat. 600 frs. prijzen. s Namiddags, op het Esplanadeplein Opstijging van eenen Luchtballon en CONCERT door de Fanfarenmaatschappij De Jonge Aelstenaers. DONDERDAG 13 JULI Om 9 uren 's avonds, ter Keizerlijke Pla'ats Concert Door het Muziekkorps dér Vrije Brandweêr. ZONDAG 16 JttJLI muzikaal morgcndfccst Om 11 1/2 uren 's voormiddags, ter Groote Markt door de Fanfaren van de School der Kweekelingen van het Leger, 's Namiddags Plechtige Inhuldiging van het Nieuw Hospitaal. Om 10 uren 's avonds, op het Statieplein Luisterrijk Vuurwerk. De Kermis zal gesloten worden den 16 Juli 1899. De Burgemeester en Schepenen, De Secretaris, M.-L. GHEERAERDTS. Oscar REYNTENS. Het getal processen is overgroot. Er zal dus werk op de plank zijn voor het Gerecht. Wij raden de heeren van 't Parket aan, eens goed hunnen bril op te zetten en een bezoek af te leggen in de verwoeste huizen en winkels en bij de gewondenZij zullen zich dan met eigen oogen kunnen overtuigen, van wolken kant de aanvallers komen, langs welken kant de uitdagers zitten en langs welken kant .zij de moordenaars zullen vinden. i.i|,ii» biedt kosteloos aan, aan allen die !iL! HJLjfiJtl aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst-, maag- en blaasziekten, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer VINCENT, 8, place Victor Hugo, te Grenoble, die kostelloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlich tingen opsturen zal. Geboorten Mannelijk 14 Vrouwelijk 5 19. Huwelijken. F. Van der Biest, rijtuigm. met M. De Bundel, z.b. L. De Baeckor, magazijn, met M. Godyns, z.b. L. Ringoir, doozenm. metV. Van den Bos sche, twijnst. J. Ghysbrecht, telegraafbed. met I. Schollaert, z.b. F. Joos, schipper, met De Backer, z.b. A. Steenhout, wever, met R. Wau- ters, z.b. C. Goeman, schrijnw. met V. Wese- mael, dienstm. A. Van der Cammen, werkm. met C. Mattbijs, z.b. F. De Cock, metser, met F. Aelbrecht, twijnst. Overlijdens. R. Van de Maele, vr. Van de Velde, z.b. 34 j Binnenstr. V. Le Roy, w° Willems, z.b. 79 j. Klapstr. 3 kindereu onder de 7 jaren. Merceriewin- kei, aan zeer voor- deelige konditiën. Mits goede borg mag men het geld laten staan aan 2 1/2 0/o- Zich te bevragen ten bureele van De Volksstem. MEESTER SCHALIENDEKKER EN WITTER Hoogstraat, 52, Aalst. Schoolstraat, 7, Aalst, alle soorten van wijnen en likeuren, alsook lastvrije dran ken. Genever aan 1,10 den üter Fransehen aan 1,00 den liter. --Alles gewaarborgd zuiver te zijn en niet te bederven

De Volksstem | 1899 | | pagina 3