m Een Vaderlijk Bestuur. UIT NEDERBRAREL. Bureel Kapellestraat, Aalst DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. BIESBOEL Eene les uit de Geschiedenis. Van alles wat. HOE STICHTEND Ezclswci'kcn Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieQes zijn ten laste van den be- stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden, j i 5° JAARGANG. NUMMER 236. Aalst, den 15 Juli van het jaar O. H. 1899. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3° bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4°Bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicüé, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 'sMaandaags. 't Was wel te peinzen. Wij hebben het zoo lang gezegd. Dat kon niet houden Liberaal Ikalleen, Socialist Slokketalop, en Daensist Mij kiezen, Overeenkomen Ja, tot zoolang als 't duurt. 't Is al gedaan Opspelen dat 't schuim op de lippen komt Ruzie maken dat ge 't drij straten verre kunt hooren I De liberalen worden gloeiend op de Daensen. Dat en verwondert ons niet. 't Is immers het uitschot van onze partij 't zijn verraders van de katholieke zaak dus, ver raders. Met zulke mannen overeenkomen, dat is enge- lenwerk, en liberalen en socialisten zijn nu juist geen engelen. De Daensen vragen maar éen din gen Wij gekozen Jamaar, dat maakt de reke ning niet van liberalen en socialisten, die de kie- zersstemmen geerne voor hun eigen zeiven zou den bewaren. De socialisten vloeken als ketters en verwen- schen den Godsdienst. Dat mogen ze Hoe meer hoe liever, zeggen de liberalen, wij geven er u sedert jaren het voorbeeld van. Doet maar op, zeggen de Daensen. Gaat de Godsdienst niet om zeep, wij zien ons nooit ge kozen te geraken Jamaar, de socialisten vragen den portemoné Halte-la Dat is wat anders Alzoo niet, zegt Galleken En de cofferfors van de vrienden Halte, saë-voe. En mijn land te Denderhoutem, roept Pie Mijne schoone akkers te Denderhautem, die an dere menschen met hun zweet vruchtbaar ma ken, en die mij jaarlijks zulken ronden stuiver opbrengen En mijne huizen tot Aalst Ze trachten hunne ruzie nog zooveel mogelijk te verbergen, maar als ge kunt tusschen de re gels lezen, ziet ge 't reeds duidelijk in Land van Aelst en in Dender galm. Nog eenige weken geduld, en 't zal schoon zijn ge moogt er op rekenen. Wij vragen voor Aalst een vaderlijk bestuur roept de verrader van de Vischmijn wij vragen een bestuur van eerlijkheid en deftigheid, ge steund op de liefde. Een vaderlijk bestuur II Zij hebben ons in de kermisweek getoond wat zij verstaan door va derlijk besturen, in eerlijkheid en deftigheid Verraderlijk de katholieke muzikanten aan vallen, met steenen, ijzers en gewichten huilen lijk wilde beesten om de harmonie te beletten van te spelen de kermis storen, de menschen schrik aanja gen, de vreemdelingen door hunne beestigheden uit de stad houden, en zoo duizenden franken doen verliezen aan de neeringdoende menschen 's nachts de ruiten uitslaan der katholieken brandende fakkels in de huizen werpen vloekende rond de stad loopen huilen aan 't collegie der paters Jezuiten en aan 't gesticht van de Broeders, op de Vesten weerlooze werklieden aanranden, gelijk zij ge daan hebben met D. Wuytens, met B. Vermoe- sen, met P. Kieckens, met L. Spitaels, dat hee- ten zij vaderlijk bestieren I 't Zijn mij de vader- kens I Moesten zij aan 't bewind komen, 't ware met Aalst gedaan.'t Zou hier 't Schrikbewind zijn gelijk te Parijs in 't jaar 70. Laat ons eens op 't landhuis zijn, nep een daensist uit de St Janstraat, WIJ ZULLEN U LEEREN I 'tZal wat anders zijn als ruiten uit slaan ons plannen liggen gereed. Allons, brave Aalstenaren, kiest voor die lam- mekens, en te naaste jaar leeft gij onder hun va derlijk, onder hun vaderlijk bestuur; zij zullen u wel de keel toewringen, maar 't zal toch vader lijk zijn. Die les, op de ondervinding gesteund, is deze c Wacht u van de paters die hun klooster verla ten, omdat het juk der kloosterbeloften hun te zwaar weegt. 1. Pelagius, een der eerste ketters, die met dui zenden zielen aan de Katholieke Kerk ontrukte, was een uitgeloopen pater. 2. Lutherde aartsschelm en schaamtelooze leugenaar, die in de jaren 1500 't protestantismus invoerde, en door zijne ophitsingen geheel Euro pa in vlam en vuur zette, Luther was een uitge loopen pater. 3. Dathenusdie te Gent de ketterij van Lu ther verspreidde, was een uitgeloopen pater. 4. Jozef Lebonde groote halsrechter van Ar ras, die honderden menschen onschuldig op het schavot deed sterven, ten tijde der Fransche Re volutie, Jozef Lebon ook was een uitgeloopen pater. 5. Giordano Brunoaan wien deframassons van Italië een standbeeld hebben opgericht, recht over 't Vatikaan, om den Paus te beleedigen en te tergen, Giordano Bruno, die revolutionnair en kerkvervolger geworden is, was een uitgeloopen pater. 6. Loyson, beter gekend onder den naam van Pater Hyacinthe, die, tegen den Paus op, eene nieuwe Religie wilde stichten, is (want hij leeft nog) een uitgeloopen pater. 7die zijn klooster verlaat omdat hij 't leven van vrijwillige armoede, eeu wige zuiverheid, volkomene gehoorzaamheid te lastig vindt Wereldtentoonstelling te Gent. Gezien denbuitengewonen bijval der Provinciale Tentoon stelling, is er van heden af besloten in 190b eene wereldtentoonstelling te Gent in te richten. Al de laatste verhandelingen over de genees kunst raden de Walthérypil aan, niet alleenlijk als het beste purgeermiddel, maar ook als het doel treffendste voorschrift tot het bestrijden der slij men en van ziekten veroorzaakt door kliergezwel len en bloedeloosheid. Uitgesteld. Meer dan waarschijnlijk zal de Tentoonstelling van hoornvee der twee Vlaanderen, die te Gent op St. Pietersplein moest gehouden worden, geen plaats hebben. Het mond- en klauwzeer breidt zich hevig uit en heerscht reeds in meer dan 50-gemeenten der twee Vlaanderen. Tegenover diengeesel zal minister De Bruyn, op dezen oogenblik, gedwongen zijn de Tentoonstelling uit te stellen tot een gunstiger tijdstip. Men zal zich moeten vergenoegen met de tentoonstelling van peerden en landbouwma- terialen. Droevig Op eene meeting te Verviers heeft, volgens le Bien du Petipleeen blad der christene demokraten, pastoor Daens gezegd Ik wil u met dwingen te biechten en te communie te gaan. Er zijn maar al te veel pharizeërs en kweze laars die enkel uit belang uaar de mis gaan Le Bien du Peuple zegt zelf dat het nu over zijn hout gaat en dat de meetiugen van pastoor Daens ellendig worden. Het Verbrekingshof. Heeft in zijne laat ste zittingen beslist dat de minste daad van geloofs belijdenis van wege een stervende, en vooral als hij biecht en de H. Sacramenten ontvangt, voldoende is om de bepaling van zijn testament te vernietigen, waardoor hy verklaart burgerlijk te willen begraven worden. Dat is verstandig en rechtveerdig ge oordeeld ook zijn framassous en de andere lijken jagers ten zeerste verbitterd over die uitspraak. St.. Baafskcrk tc Geut. 1° Op zun-en feest dagen mag men kosteloos de Hoofdkerk van St. Baafs bezoeken en de schilderijen zien na het einde i van den kerkdienst. (Van 10,20 tot 11 uren en van l 12 tot 1 uur.) Onder de feestdagen zijn begrepen de maandag en dijnsdag der Gentsche feesten, alsook 2d0 Paaschdag en 2d0 Sinxendag. 2° Eiken Donderdag is zulks ook toegelaten van 11 1/2 tot I 12 1/2 uur mits 0,25 fr. per persoon. 3° Op andero dagen en uren zal meu zich moe- ten schikken volgens het bestaande tarief. Nog- thans de werklieden-maatschappijen die bij tijds eene aanvraging zullen sturen kunnen kosteloos toegelaten worden. Die aanvraag moet gedaan worden aan den Z. E. lieer Deken van het kapit- I tel, schriftelijk en door den Voorzitter der j maatschappij zij moet voorzien zijn van de goed- 1 keuring der geestelijke of wereldlijke overheid der plaats waar de maatschappij haren zetel heeft (Op adres E. H. Byl, secretaris van Z. fioogw. den Bisschop.) 4° Om op den toren te gaan, zullen de persouen dL ontslagen zijn van het betalen van 't gewoon tarief minstens te zamen 2 fr. betalen. Voor de liefhebbers. De cliristciic demokratenZiehier den volledigen tekst van de depeche uit Rome aan den Daily Telegraphwaarvan wij reeds gesproken heb ben Het Vatikaan is pijnlijk ontroerd geweest door de revolutionnairo houding, aangenomen door de christene demokraten van België. Men verze kert mij dat kardinaal Rampolla teil zeerste ver- j ontweerdigd is over hetgeen hij noemt hunnen op- i stand tegen de onderrichtingen der Kerk en de herhaalde aanbevelingen der bisschoppen. Uit de nieuwstijdingen uit België blijkt dat de christene demokraten niet alleen den strijd tegen de wette lijke overheden begunstigd, maar zich bij de revo- lutionnaire partijen aangesloten hebben in het vooruitzicht eener revolutie. Er heeft eene drukke gedachteuwisseling plaats tusschen het Vatikaan en de belgische re geering, van den eenen kant, en Mgr Rinaldini, nuncius te Brussel, van den anderen kant. Men zegt hier dat de Paus, die zeer gehecht is aan Bel gië, waar hij z< lf nuncius was onder den vader van den tegenwoordig-ai koning, een dokument zal af kondigen om de christene demokraten te veroor- deelen en zo terug te brengen tot de gehoorzaam heid aan de bevelen van Rome. Vi'iiclileiivlckkcii in linnengoed. De vruchtenvlekken kan men wegkrijgen door ze aan beide kanten met geele zeep in te wrijven dan doet men wat hou+asch in de stof en doopt het goed in kokend water. Dit gedaan zijnde legt men het gevlekte deel in de zon en korts nadien is de vlek gansch verdwenen. Vrouwen advokaten. De fransche kamer heeft zaterdag met 319 stemmen tegen 174 eene wet gestemd, waardoor aan de vrouwen toegelaten wordt den eed van advokaat al te leggen en voor de rechtbanken te pleiten. Dat zal daar een ge praat zijn I Doncliism cn socialism versmolten. Dagorde door de Donchisten aangenomen De Kristene volkspartij in algemeene vergadering vereenigd, drukt den wensch uit dat al de leden van den Brusselschen bond alle mogelijke midde len in 't werk zouden stellen, en dat met moed, desnoods geweld tegen geweld gebruikende, om aan de dwingelanden en volksverdrukkers de E. V. en het Algemeen stemrecht te ontrukken De versmelting van groene scheurmakers en socialisten wordt dus meer cn meer volledig en onloochenbaar. De bloedeloosheid, die de oorzaak is van I zoovele kwalen (zwakte, bleekheid, hartklopping, zenuwpijn, verval, enz.,) is op korten tijd genezen door de Pil van Doktoor Raphaël. Fr. 1,75. Hoe stichtend moet het zijn voor Baasken Van de Wiele, zijn menonkel, die priester is, naar huis te zien brengen door de liberalen en socia listen hem te hooren begroeten met revolutionnaire liederen hem de hand te zien drukken van mannen die nooit naar geen kerk gaan of geenen paschen houden. Hoe stichtend moet het zijn voor dit kind, on der de venster van menonkel, te hooren roepen Vivan Pastoor Daens I met nen reesem vloe ken achter. Hoe stichtend, menonkel te hooren uitvallen tegen de dompers, de katholieken. Hoe stichtend, menonkel te zien thuis komen met de Réjorme, de Chroniquede Etoile Beigeen wie weet, met wat al liberale gazelten nog. Hoe stichtend, als hij leest in de gazet dat me nonkel 5 fr. gekregen heeft van Ruelens, den uit- verkooper van 't vuil Laatste Nieuws. Hoe stichtend voor dit kind, 't Land van Aelst en De Werkman, de gazetten die vader drukt, wekelijks te hooren uitvallen tegen M. den Deken, tegen de priesters van Aalst, tegen den Bisschop van Gent, tegen de Paters Jezuïe ten, tegen de Broeders, tegen de nonnen, maar nooit tegen liberalen en socialisten. Stichtend is het, ja, voor dit kind, en gelukkig moet het zich achten zulken menonkel te bezit ten. Wet op de riviervisclivangst. Die wet wordt in het Staatsblad van zaterdag afgekondigd. Wij laten er hier de voornaamste bepalingen van volgen Om te mogen visschen in de waters, waarop de wet van 19 januari 1883 toepasselijk is, is er een vischverlof noodig. De overtredingen worden ge straft met eene boete van 26 tot 100 fr. De kinde ren heneden de 16 jaar, vergezeld van vader, moe der of voogd, deze laatsten van een vischverlof voorzien, mogen op zondagen en wettelijke feest dagen visschen zonder verlof. Om met twee hand lijnen in de stroomen, rivieren en vaarten te vis schen, moet men voor zijn vischverlof dubbelen prijs betalen. De vischverloven zullen afgeleverd worden door het postbestuur. Zij kosten 2 frank om alle dagen met eene handlijn te visschen, en slechts 1 frank voor 't visschen op de zondagen en wettelijke feest dagen. Gedurende den verboden tijd mag de visch- vangst met eene enkele handlijn en zonder schep net, door den koning toegelaten worden op de zon dagen en wettelijke feestdagen de aldus gevangen visch mag niet verkocht worden. Menschen wilt ge nu iets weten 'k zal 't u ver tellen zoo ik het gehoord heb van die 't bijwoonde en die mij verzekerd heelt de volle waarheid te spreken. 't Zal gaan die machtige tooneelbond deed zondag een uitstapje naar den bosch te Opbrakel. Daar gekomen deden de leden zooals het er altijd toegelaten was tot groot voordeel van den pachter van het boschhuis zingen en spelen zonder ie mand te kort te doen, alles in deftigheid en ple zier. 't Gezelschap bestond uit de eereleden der maat schappij en hunne familie, al treffelijke katholieke familiëu van Brakel, broederlijk vereenigd met de 't Zalders, zoodat men ei geen verschil van stand of fortuin in acht neemt, inaar do leden, werklieden of burgers behaudeld worden als vrien den en broeders Kan het missen dat er gulle vreugde heerschte

De Volksstem | 1899 | | pagina 1