CHRISTOFLE jBRUXELLESj Te Lozer Stadsnieuws. Volkswijk Schaerbeek. Patronage H. Jozef. Provinciale Tentoonstelling w^o-Eisr. Plechtige Inhuldiging FEESTEN op Zondag 16 Juli 1899. Programma van den praalstoet Burgerlijke Stand, Aalst. Over te nemen P. Ringoir-De Natte, Te bekomen bij F1 IS Al IV »E VYLHER, 0RFE VRERIE 31 MÉDAILLES O OR 5 DIPLID H0NNEUR Exiqerlenom supchaque pièce DÉPOT CENTRAL Ruë S~ Jean 2 waren, ging een policieagent naar de waschkuip. Ziehier hare samenspraak met den peliciebeamte Eh wel, trouwt ge nu, ja of neen Ja zeker trouw ik, maar wij moeten toch maar vrijdag achternoen om vijf ure trouwen. Juist: waarom zijtge dan niet naar't stad huis gekomen Och Heere, is dat nu vrijdag vandaag De waschkuip werd aan den kant gezet, iedereen ging op loop achter bruidegom en getuigen. Om 7 1/2 waren bruid en bruidegom voor goed vastge ketend. De bruid en bruidegom waren de eene 17, en de andere 18 jaren oud. gniiiisler vaodepercntoooin. Ofschoon hij in de leste dagen met de onversaagde en dwaze socialisten meer afgezien heeft als een schoenma kers paard, denkt nog maar altijd en gedurig om het volk meer en meer nuttig te zijn Bij den gewonen reisgids heeft hij eene afzonder lijke kaart doen voegen wederzijds gedrukt, langs den eenen kant de kaart van België, heel nauw keurig en uitgebreid, met al de staties kleine halten van het gansche land en langs den anderen kant de kaart van Europa. In den handel zou die kaart zeker zooveel moeten kosten als heel het abonne ment van den reisgids. De reisgids in het vlaamsch of in het fransch is, met de schoone afzonderlijke kaart, in elke statie verkrijgbaar voor 30 centie men, 't is een kindergeld, en dan kunt gij heel Europa doorreizen zonder onderweg een levendige ziel te moeten aan spreken, of naar inlichtingen te vragen. En dan heeft hij aan den verkoop nog een klein benefiecieken vastgehecht voor zijne kleine ambtenaars, 3 centiemen per gids 't is wel niet veel, ze zullen er precies niet vet bij worden maar, alia, alle baten helpen, zei de schipperinne, en ze roeide meê een breinaalde. Rijwielen. Volgens eene statisiiek zijn er tegenwoordig 20 millioen rijwielen in geheel de wereld, dit is een machien per 74 inwoners. Indien men deze machienen achtereen plaatste, zouden ze eene lijn vormen van 40, 000 kilomet., ongeveer de ronde der aarde aan den evenaar. Aan den prijs van 240 fr. ieder, vertegenwoordi gen zij eene totale som van 5 miljards. De wielrij ders zijn, in evenredigheid der bevolking, het talrijkst in Duitschland. Men telt er 3 millioen, hetgeen komt een op 16 inwoners. «reyfus is reeds tot Rennes aangekomen hij ziet er wel te pas uit. Mad. Dreyfus vroeg om bij haren man in zijne cel eens te mogen gaan. Dit werd haar toegestaan. Ongelooflijk was de vreugde die er heerschte van beide kanten bij het terugzien van elkandereu. liet proces zal waarschijnlijk in het begin van Augusti plaats hebben. AnnpllPPl'P heefteen jeugdigen leerling I r van het Collegie van Grc- rardsbergen, Vergalle, alhier stillekens aan zien uitsterven. Verleden maandag werd hij begraven. Een dertigtal zijner medeleerlingen van Gee- rardsbergen kwamen, onder het geleide van hun nen E. H. Professor den lijkdienst bijwonen. Hunne ingetogene tegenwoordigheid, alsmede hunne stichtende godvruchtigheid heeft alhier een diepen en zaligen indruk gemaakt op de me nigte, die onze kerk bij die treurige plechtigheid vervulde. Ook brengen wij hier door 't Stemme- ken eene openbare hulde van dankbaarheid aan het Collegie van Geeraardsbergen, voor den blijk van ware genegenheid gebracht aan onzen betreurden, jongen medeparochiaan. beid uwer huwelijksfeest heden U aanbiedt, uit erkentenis voor uwe edelmoedige, uwe ieverige plichtvervulling... HeilHeilonzen dierbaren Voorzitter is onlangs overleden de oudste pastoorsmeid van het Bisdom en wellicht de oudste dienstmeid van gansch het land. 't Is Alexandrina Briels, overleden ter pas torij van Lozer, in den gezegenden ouderdom van 93 jaren, na dertig jaren aan haren meester getrouwen dienst te hebben bewezen. Tot de laatste dagen van haar leven deed zij nog een deel van 't huiswerk, en is uitgegaan als eene kaars, in haar volle verstand en in de godvruch- tigste gevoelens. PlRLO/R. D. W. Quantum mutatus ab illo Ja. Er zijn 200 nrs in 't pak. Uit ganscher hertedank. iMostaardlepelken. Op 17 Februari 1898. De pompiers zijn te laat gekomen. Alles is in den brand gebleven. Bartholomeus. jjier doen zij er tegenwoordig brokskens op. Balkon Un musicant cbaussé de clouts ne peut jamais en- trer dans la Beurse ce n'est pas son style. Dolf. Hier, manneken, is bet warm. Nu geen kas- kens meer. Erpe. Artikel te laat gekomen. Lucas. Wat denkt gij van de procureurs? Van Asso. Allerbeste pennen te verkrijgen bij 1 erry, Montagne de la Cour, Brussel. Pierken. I fear we shall have a very bot summer. Was 't daarom dat gij er zoo vies uitzaagt Ik zie geern iemand neerstig voortwerken, zonder opzien. Schaar beek. Mar... Wat peinst gij nu van de daensisten Malbroeck. Twee keeren scbeeren per week is genoeg. Wie bezorgt ons n1' 232 der Volksstem? rioe, vrienden, eens gezocht, a. u. b. Kortrijk. Besten en hartelijken dank voor de twee nummers. TJXT T ■"Fl'HPi ontvangen wij woensdag eene aanbevolen briefwisseling dus te laat om in 't nummer dezer week te kunnen opgenomen wor den. (Zie ons regiem, aan 't hoofd van bet blad). Zondngriisl. Zondag toekomende blijft de apotheek open van M. Gkysselmckx, Molenstraat. Karmelieten-Kermis, op Maandag 17 Juli, in de groote- en kleine St Jorisstraat. Feestverga- dering en redevoeringen, in het lokaal, bij M. De Zwans, Broederlijk noenmaal ter Café Riche van M. Buys, optocht, volksspelen, verlichting, enz Ziet de plakbrieven. f Overlijden. Zondag 11. is alhier godvruch tig in den Heer ontslapen M. Pieter De Mol, eer ste Prijs van Rome voor toonzetting, kapelleme ter onzer St Martenskerk, eerebestuurder onzer stedelijke muziekschool en oudbestuurder onzer koninklijke Maatschappij van Harmonie. M. De Mol was geboren te Brussel den 7 Novem ber 1825. Dc burgerlijke decoratie van eerste klas is verleend aan eenen onzer geliefde Senateurs M. Karei Van Vreckem, burgemeester van Meer beke. Onze hartelij kste geliikwenschen 1 Wanneer is 't Is't Comedie Spelende Turks?... Wordt er een feest gege ven Wij antwoorden Zondag 13 Oogst 1899 zal er een groot Turn- en Wapenfeest gegeven worden op den koer der Patronage, door de Katholieke Tur ners - Willen is Kunnen, om 4 1/2 ure stipt na middag. Wij zetten iedereen aan, dit feest niet te missen want er en zullen niet alleen prachtige gymnasti sche oefeningen te zien zijn, maar ook zal er leute zijn, dat staat vast. De Turners geven snoer de vrije oefeningen worden gedaan met kracht en vlugheid aan de toestellen werkt men zuiver, sans toucher roept Bert, én Emmanuel, énPeé en ze draaien... Daarbij, ze passen goed op en binst de oefeningen zijn ze boomstil 1 De tamboers kunnen nieuwe marschen, die lam men zouden doen gaan. Varistje krijgt 'nen nieu wen stok met 'nen zilveren appel en ze leeren fel op hun ballet, want 't is vergroot en verschoond. De clairons blazen kloek, met oogen Tijk cham petters. Die best kan, ne nikelen, 't is afgespro ken. De muzikanten hebben 't er op. Ze spelen alle dagen en ze schuren hunne instrumenten. Daarbij, z'hebben nieuwe pas-redoublés, ze krijgen splin ternieuwe lessenaars op 't feest zijn ze de eerste maal te zien. 't Is eene gifte van den schatbewaar der. Ze krijgen... haltik zwijge, ik en moet toch juist niet alles vertellen daarbij we zouden moe ten in de geheimen der muzikanten gaan en dat doen we niet. Degenen die er zullen van genieten zijn de beste. Bravo, M. Coppens, bravo M. Aimé Nog iets De ingang der Patronage wordt be stormd om de oefeningen te zien... ha, menschen, wacht, 't zal beter zijn voor u en voor ons Wij willen u iets puiks toonen, gij verzet u geerne. De Lange Ridderstraat, Keizerstraat en de Kat moeten goed vertegenwoordigd zijn op 't feest. Als 't mogelijk is, zullen wij ze vereeren met eene marsch en een aire muziek, ze verdienen het. Daar woont kloek en braaf volk, daar wonen flinke Tur ners. Programmas en plakbrieven volgen. Elk den vriendelijken goeden dag. T. N. B.Voor het kluchtige van't feest: M. Em. Amant is bezig met zijn programma op te ma ken, hij zal het mededeelen. GHEHsTT. Onze lezers zullen met vreugde vernemen dat de bijzondere Commissie gelast met het inrichten van eene officieele Tombola, in de Tentoonstelling, hare werkzaamheden begonnen heeft. Reeds heeft zij verscheidene rijke ameublemen ten bekomen en men verzekert ons, dat zij in onderhandeling is getreden voor het aankoopen van prachtige zilveren van de kunstigste stukken. Alles laat voorzien, dat de Tombola den zelfden bijval behalen zal die de Tentoonstelling zelf ge niet, 't is te zeggen dat zij volledig zal zijn. Het getal bezoekers neemt gedurig toe. De lieden der Provincie, die niet dikwijls naar Gent komen, koopen bij voorkeur livret-koepous. Deze livrets kosten 10 fr. en bevatten 20 ingangkaarten en 4 loten der Tombola. - Daar deze ingangkaarten niet persoonlijk zijn, men kan ze aan verscheidene personen overgeven. Dit is gemakkelijk en voor deel ig. Groep. We JJagersstoet. Hoornblazers. Kruisboogschutters. Valke niers. Pagen. Edel vrouwen en Ridders. Jachthonden. Wild. Ludwig van Duringen. Elisabeth van Hongarië. Hare meid. 9. De H. Martinus, Patroon der oude collegiale kerk. De H. Martinus verdeelt zijnen mautel. Soldaten te voet en te peerd. Martinus en de bedelaar. 10. De H. Joseph, patroon der Nieuwe Kerk en Beschermer der Werklieden. Groep. Knapen met zinnebeelden De bloeiende roede, de lelietak, timmergerief. De H. Joseph. Werklieden van alle ambachten, in kostuum der gilden van de XVI eeuw, met kartels en vaandels. 11. O. L. Vrouw, siuds zeven eeuwen patrones van het Oud Hospitaal. De verheerlijking van Maria. De wagen wordt gevoerd door de drij Goddelijke Deugden Geloof Hoop en Liefde. 12. De Koninklijke Harmonie Al Groeiend' Bloeiend. 13. Maatschappijen en Vereenigingen der Stad. 14. De Geestelijke en Wereldlijke Overheden. 15. Rij Stedelijke Pompiers. De stoet zal gévormd worden om half twee 's na middags, op het Esplanadeplein. STAD AELST. STAD AELST. Jonge Wacht. Verleden Vrijdag waren de Katholieke Jonge Wachten in den Kring De Vriendschap op post, ten einde hunnen Voorzit ter M. Désiré De Wolf eenparig en gulhartig ge luk te wenschen ter gelegenheid van zijn aan staande huwelijkfeest. 't Was, inderdaad, een genoeglijk feestje. Een prachtige brons De Over winning werd den geachten Voorzitter aangebo- den als bewijs van de verknochtheid die de Ka tholieke Jonkheid van Aalst hem toedraagt. De Heer Ondervoorzitter, H. Boone, bood met ee- nige korte, maar welgepaste woorden, den Heer De Wolf een geurigen bloemruiker aan. M. R Van Hauwe hield, ten slotte, de volgende toe spraak Waarde Heer Voorzitter, In den naam der vrienden onzer Jonge Wacht, kom ik u gel uk wenschen over de blijde gebeurtenis die wij, met U gaan vieren. Ik zeg die wij met U gaan vieren want de vreugde die dan uw hart zal vervullen, zal ook het hart doen kloppen van hen die in U deo achtbaren, den toegenegen Voorzitter erkennen der Katholieke Jonge Wacht van Aalst. Hoe dikwijls, Mijnheer, is het woord van dank baarheid voor uwe menigvuldige verdiensten niet op onze lippen gekomen Het verheugt ons dus zeer, de gelegenheid uwer blijde bruiloftsfeest te te hebben gekozen, om U onze dankzeggingen toe te sturen. Ja, onze dankbaarheid verdient gij welAls wanneer, den I88t6n van Septembermaand, dien onvergetelijken dag der inhuldiging, ons Vaandel onder de toejuichingen der menigte door de be- vlagde straten der stad trok, wees men met fierheid op UEn men hoorde zeggen Hij die daar voorop stapt, Hij die als Voorzitter der Jonge Wacht eenstemmig wierd uitgeroepen, is die eer lijke bediening wel waardig Hij zal vrijmoedig gebruik maken van zijnen tijd en van zijne midde len voor de belangen der Katholieke partij Hij zal zijne vrienden in alle omstandigheden ter hulp komen door wijzen raad en ieverige mede werking En wij, Heer Voorzitter met de innigste vreugde herhalen wij heden diezelfde heilspellende woorden, want wij wierden in onze verwachting niet te leur gesteld O neen onder uw geleide zal onze Jonge Wacht meer en meer voortbloeien met uwe medewerking zullen de Dompers meer en meer veld winnen, in onze dierbare stad van Aalst die toch altijd zoo katho liek blijft in het hart Eendracht maakt machtzegt het spreekwoord. Welnu, zóóveel krachtiger zal de Eendracht onder ons heerschen, dat wij meer genegenheid voelen naar onzen Voorzitter. Mijnheer, de schoonste dagen des levens gaan niet voorbij, zonder dat men deze door eenige ge dachtenis in het geheugen doe voortleven. Ontvang dus de geschenken, achtbare Heer Voorzitter, welke de Katholieke Jonge van Aalst ter gelegen- 1. Opening van den Stoet door het Muziekkorps der Pupillenschool. 2. De Scholen der Stad. De kinderen dragen bloemtuilen en opschriften hulde brengende aan de christeue liefdadigheid, aan de gasthuiszusters, aau de stichters. 3. De Faufarenmaatschappij De Jonge Ael- stenaars. 4. De Geloofszendelingen van Aelst. De H. Amandus predikt het christen geloof aan de heidensche inwoners van Aelst en bouwt het kapelleken van O. L. Vrouw-ten-Druiven op de Werf. De H. Ursmaar (644-713), Abt van Lobbes in Henegouw, kwam weinige jaren nadien de bekee ring onzer voorouders voltrekken en stichtte de Priorij van Lobbes buiten de Kattestraatpoort. Groep. Zegepraal van hel Kruin. Knapen, palm- en lauwertakken zwaaiend, hef fen lofzangen aan ter eere van het Kruis. M au nen dragende een rustiek kruis op eene ber rie van boomtakken. De H. Ursmaar en zijne kloosterlingen. 5. Stichting van het Hospitaal van O. L. Vrouw. Groep. Vier bazuinblazers. Vaandels van Vlaanderen en Henegonw. Wapenknechten, Valkeniers, Schildknapen, Ridders en Hofdamen. 6 Joanna van Constantinopel en Thomas van Savoyen, den vergunningsbrief dragende. Groep. 7. De eerste Weldoeners van het Hospitaal. 1241. Goswyn, heer van Schendelbeke en Ada, zijne echtgenoote. Groep. Klaroenen in kleedij der XVe eeuw. De Sauvegarden. Wapenherauten, gelast met het uitroepen der Sau vegarden. Dienaars, laten en pachters dragen de u de blazoenen en stocken ofte penseelen ver wapent met den wapeue der graven, bestemd oiu op de huizen, schuren, weiden, akkers en bosschcu, eigendom des Hospitaals, gestoken te worden, tot teeken der grafelijke bescherming. De Hoogbaljuws van het Land van Aelst gelast met hunne beschermers te zijn in name der Gra ven 1) Guidolf van Gruuthuuse, 1370. 2) Jan Pie- tersoenen, 1386. 3) Robrecht van Leeuwer- ghem, 1405. 4) Jan Van Vacrnewyck, Heer van Exaerde, 1420. 5) Maximiliaan Vilain, Heer vau Resseghem, 1573. De Graven van Vlaanderen 1) Lodewijk van Maele, 1370. 2) Philip de Stoute, 1386. 3) Jan zonder Vrees, 1405. 4) Philip de Goede, 1420. 5) Philip II, Koning van Spanic, 1573. Ridders en voetknechten. 8. DeH. Elisabeth van Hongarië (1207-1231) Patrones van de Gasthuisnonnen en van het nieuw Hospitaal. DE BURGEMEESTER EN SCHEPENEN Gezien de beraadslaging van den gemeenteraad van 7 April laatstleden Stellen vast dat de Kermisfeesten zullen begin nen den Zondag 2 Juli en eindigen den Zondag 16 er op volgende. DONDERDAG 13 JULI Om 9 uren 's avonds, ter Keizerlijke Plaats Concert Door het Muziekkorps der Vrije Brandweêr. ZONDAG 16 JULI Muzikaal Morgcndfeest Om 11 1/2 uren 's voormiddags, ter Groote Markt door de Fanfaren van de School der Kweekelingen van het Leger, 's Namiddags Plechtige Inhuldiging vau liet Nieuw Hospitaal. Om 10 uren 's avonds, op het Statieplein Luisterrijk Vuurwerk. Dc Kermis zal gesloten worden den 16 Juli 1899. De Burgemeester en Schepenen, De Secretaris, M.-L. GIIEERAERDTS. Oscar REYNTENS. Geboorten Mannelijk 14 Vrouwelijk 5 19. Overlijdens. F. Van Cauwenberg, rondl. 25 j. Postweg. J. Stiernon, z.b. 59j. Zonnestr. C. Van der Biest, m. Gillade, landb. 46 j. Bolleweg. P. De Mol, muziekleer. 73 j. St-Jorisstr. P. Weireld, man Goens, fabriekw. 64 j. Iweinstr. L. De Mol, m. Van Gucht, z.b. 66 j. Leopoldstr. 3 kinderen onder de 7 jaren. Merceriewin- kei, aan zeer voor- deelige konditiën. Mits goede borg mag men het geld laten staan aan 2 1/2 0/o« Zich te bevragen ten bureele van De Volksstem. MEESTER SCHALIENDEKKER EN WITTER Hoogstraat, 52, Aalst. Schoolstraat, 7, Aalst, alle soorten van wijnen en likeuren, alsook lastvrije dran ken. Genever aan 1,10 den liter Franschen aan 1,00 den liter. Alles gewaarborgd zuiver te zijn en niet te bederven 3 GRANDS PRIX

De Volksstem | 1899 | | pagina 3