ONZE JONGENS VAN 1798 Iets over Mexico. Vlaamsche optocht. Gemengde berichten. De ministerieele krisis. nog troostelijk dat z'het bekennen voor dat z'hun pakken maken voor d'eeuwigheid, ep. ons Heer is eeuwig bermhertig. Stien. Jo, kozijn, zoo lang als ze gezond zijn, ze zijn herdi en frauk, maar jongen, kozijn jongen, als ze komen om de kaartjes te knippen... Vien. 't Is waar kozijn, 't is mee honderde keeren te zien geweest mee gekende framassons. Stien. Da pit jen de dood, kozijn, 'tis een manneken van ijzer en staal, en iedereen is er be nauwd af en bij houdt de wijsheid voor en de waar heid. Vien. Hoe kunt ge socialist zijn en op de dood peizen Stien. Och Heere, hoe gaat het in de we reld, ge komt daar stillekes in, mee naar de klubs te gaan en hun herbergen, g'hoort ze klappen eu ge zwelgt het in al stillekes aan en azoo geraakte den berg af en de ziel in de miserere. Vien. g'Hebt gelijk, kozijn, die bij den hond slaapt, zegt 't spreekwoord, krijgt van zijn vlooi en. Stien. Kozijn, onder ons gezeid, dat is 't ge val van alle katholiek zoo geestelijk als wereldlijk die met de slechte verkeert, ge moet er aan. Vien. 'k Zou 't gelooven, kozijn, 't kwaad is toch zoo machtig, 't is charlatan en drogist. Stien. Zie, mensch, mijn hert sleeg open en toe als ik d'ander week d'historie hoorde van 't le ven, van diene socialist Paquay uit de kamers die daar nu dood is. Vien. Kozijn, 't is of dagge van koleur veran derde. Stien. Luistert, kozijn, want da zijn exem pels en spiegels. Diene Paquay was in zijn jonge jaren braaf en christelijk opgebracht van zijn ou ders, zijn moeder leeft nog, 't mensch, christelijk en vol religie. Vien. Och Heere, hoe droef voor een christe lijke moeder. Stien. Eu als hij zijn stuudes gedaan had, heeft hij zelfs willen missionaris worden, kozijn... Vien. Goede God, en dan socialist daarach ter Stien. Ja, ja, kozijn, en twee jaar de zwarte kleeren aangehad en gedregen... Vien. Maar kozijn is dat waar en echt Stien. Zoo waar, kozijn, als wij tegeneen spreken... Vien. Maar hoe zijn zulke dingen toch moge lijk op de wereld Stien. Toetoet, kozijn, 't en is niet genoeg van de kleeren te dragen, 't werk zit al binnen in t hert en ge moet meewerken mee ons Heer, ko zijn, of ge bolt te kort. Vien. Kozijn, ik word er aardig af van dat te hooren. Watten die socialist had nog de zwarte kleeren gedregen Stien. En 't is daarom, kozijn, dat ons Heer boven de priesters de bisschoppen gesteld hoeft, elk in zijn Tand, om als ne priester misdoet om hem te verwittigen dat hij nevens de schreef loopt. Vien. Kozijn, ik en had nog nooit nie ge- peist dat alles in d'heilige kerk azoo zoo wel ge schikt was, 't is gelijk bij de soldaten, officiers en onderofficiers. Stien. Zeker, kozijn, en als ne priester naar den bisschop niemeer en luistert, 't is nen deser teur, wa zegde Vien. Da zegt geheel klaar, kozijn, da goed geld niet afgekeurd en wordt, en dagge mee een slecht bankbriefken niemand en zijt, al was 't nog zoo schoon als een ander. Stien. Mee geheel die historie, kozijn, is mijn pijp uitgegaan, 'tis gelijk, ik en kan niet trekken als ik azoo aan een raison ben. Vien. - -Ik zal daar van den avond nog op pei zen op al dagge daar gezeid hebt... Uit vertrouwbare bron en op grond van prac- tische kennis van land en volk worden zêer gun stige getuigenissen afgelegd betreffende de republiek Mexico en haar voortdurend toenemend handelsverkeer. Geen land ter wereld moet kunnen bogen op DOOR F-A-TTYlsTpriester. 29 Zijne troepen waren in goede orde op Herenthals teruggetrokken eu alles deed voorzien dat de dag van heden een beslissenden slag zou verlichten. Toen eerst bemerkte ik hoe de kapitein volledig uitgerust was voor den veldtochtransel, slob kousen, wijde patroontesch, niets was vergeten tot de mantel toe, in geval van koude nachten, die ge rold in eenen reep hem het lijf omdwarste. Hij liep eer dan hij ging en sprak met den grootsten geest drift van den te leveren slag. Nu gingen de poppen "voor goed aan 't dansen, de Frauschen zouden er slecht van thuis komen, ge zoudt het zien want als men strijdt voor eigen haard en godsdienst is men wat anders sterk dan de bezoldigde wapen knecht van den eenen of den anderen generaal. Die kapitein Sluyts was een vriendelijke man, zeer ge- spraakzaam met den gemeenen soldaatiets wat mij alras de hoofddeugd bleek te wezen van de oversten bij het vrijheidsleger. De geestdriftige taal van dien man blies mij moed in. Mijn hart vatte vuur. De voeten deden mij nog wel een beetje zeer, maar wat had dit te beduiden in vergelijkenis met de vorige dagen. Al zulk een onafgebroken gestadigen vooruitgang als Mexico. Dertig jaren geleden was een reiziger in dat land ieder uur in levensgevaar, want toen was de bloeitijd van het rooverwezen en omwentelingen waren aan de orde van den dag. Thans bestaat er misschien geen veiliger land voor den reiziger. Onder het presidentschap van generaal Porfiro Diaz is ieder zich daar meer op de zaken gaan toe leggen. In den loop der laatste elf jaren zijn de uitvoeren van 49 tot 129 millioeu gestegen. De waarde der uitvoerde koffie is toegeuomen van 21/2 millioen tot tien millioen dollars. In 1888 voerde men voor 500,000 dollars aan koper uit verleden jaar werd voor vier mjJ-lioen dollars van dit metaal uitgevoerd. De gouduitvoer bedroeg in 1888 500, 000 dollars, in 1898 was die uitvoer toegenomen tot 6 millioen dollars. De uitvoer van zilver is in hetzelfde tijdvak van 6 millioen dollars jaarlijks, tot 35 millioen per jaar gestegen. Het totaal bedrag der uitvoeren van Mexico is de laaste vijf jaren gestegen van 79,343,191 tot ruim 140,000 000 dollars. Zes jaren geleden werd door de Vereenigde Staten koren ter waarde van zes millioen dollars in Mexico ingevoerd. Verleden jaar bedroog de waarde van het ingevoerde graan nog niet ten vol le 50,000 dollars. Linnen enkele der laatste jaren, heeft de landbouw in Mexico als tak van bedrijf groote vorderingen gemaakt. Uit andere landen ziju lieden overgekomen, die er land hebben ge pacht en overal met goeden uitslag bebouwd. Katoenfabrieken verrijzen er allerwege, maken goede zaken en zouden nog gaarne aan veel meer arbeiders werk willen verschaffen. Ook is er de vraag naar mijnarbeiders groot. Het klimaat is er zeer gezond en de levenswijze goedkoop. Een aanzienlijk getal maatschappijen hebben zich reeds aangemeld voor den grooten optocht, die den 27® Augustus zal gehouden worden te Gent ter gelegenheid van de onthulling van Willems ge- denkteeken. Het bewijst dat de geestdrift groot is en iedereen de béteekenis van deze heuglijke gebeurtenis be grijpt. Het feest ter eere van Willems moet een ontzaglijk huldebetoon zijn van alle Vlamingen en een bewijs van onze eendracht op Vlaamschgezind gebied. Aan de honderden Noord-Nederlanders, die te Gent dien dag zullen aanwezig zijn voor het Nederlandsch Congres, moeten we toonen hoe vu rig ons hart klopt voor onze taal en ons eigen be staan in eigen land, h«e innig we degenen weten te vieren, die slechts om Vlaanderens heil hebben geleefd en gestreden. Alle Vlaamsche maatschappijen zullen naar Gent komen. Het ware wenschelijk dat elke stad een groep vormde. Te Lokeren is zulks besloten, Brus sel zal het voorbeeld volgen. Kortrijk neemt maat regelen in dien zin en toekomende week vergade ren de maatschappijen te Antwerpen om de beste middelen te beramen ten einde schitterend mede te werken tot het welgelukken van het feest. In de overige Vlaamsche gemeenten zullen wel eenige wakkeren te vinden zijn om de leiding op zich te nemen. Voor alle inlichtingen Oudburg, 21, Gent. Gcmblocrs.Een jong meisje vauGembloers heeft verleden week blijken gegeven van groote koelbloedigheid. Alleen in den wiukel harer ouders zijnde, kwam een heer binnen, die vroeg of haar vader thuis was, op het ontkennend antwoord stapte hij naar de bin nenkamer, zeggende Geeft mij dan dadelijk 100 fr. of het is gedaan met uw leven. Het meisje verschrikte en verzocht hem een oo- genblik te wachten Zij ging naar boven en, met eenen revolver te- rugkeerende, zegde zij De deur uit, of ik schiet De vreemdeling liet het zich geen twee keeren is men nog eens zoo vermoeid in de jongte, een goede nacht er over doet alles vergeten. Nu dat ik lekker geslapen had, voelde ik mij als 't ware een nieuw mensch, onder den koesterenden indruk van kapitein Sluyt's aanmoedigende woorden. Wilhemke, zei ik tot mij zeiven, mij denkt dat gij schik begint te vinden in uwen nieuwen staat. Wat zult ge kunnen vertellen wanneer ge weer naar Boschloo keertAls het zoo voortgaat wordt ge nog een tweede Karei den Barel. Alleen de eerste stap kost moeite. Op een soort van plein hielden wij stil, vóór een groot, lomp gebouw dat een klooster scheen te zijn, voor zooveel de duisternis mij toeliet te zien. 't Was inderdaad 't voormalig capuciener-klooster. Nu diende het den jongens tot stapelplaats. Sla het appél, bevool de kapitein. De trommel begon te roffelen dat de straat er van dreunde. En oogenblikkelijk aan alle dakvens tertjes en raarakes kwam er licht. Achter mij ging een groot kruisraam open. Wat is dat riep eene zware stem. De jongens van Bosch loo in Vlaanderen, antwoordde ik zoo luid mogelijk tusschen twee rof fels in. Ha zoo, dat de Vlaamsche broeders onze Kem pen niet vergeten hebben, zei de stem met een zweem van -tevredenheid, da's wel Toen keek ik om. Ik zag een dikken man, ge kleed net lijk de priesters als zij mis lezen, vóór bet zeggen. Hij wordt nu door de politie opgezocht. St-Dciiys-Wcstrcm. Zaterdag morgend bemerkten de echtgenooten J. B. Elias, herbergiers en winkeliers, Kortrijkschcn steenweg, bij de Sleutels alhier, wanneer zij om geld gingen in hun ne kas, ten einde eene betaling te doen, dat eene som van rond de acht honderd frank, bestaande in akties van de stad Gent en het overige in geld, ontvreemd waren. Niets was aan het slot der kas gebroken. De bewoners hebben niets gehoord of niets ver dacht gezien, maar, naar het schijnt, zou de diefstal moeten gepleegd zijn den vrijdag avond, terwijl de bewoners voor hunue deur in de koele lucht zaten te klappen. De dief zou een persoon zijn die goed het huis kent, want hij is langs de achtervenster, die open was, binnengedrongen en zal vandaar in de keukeu gegaan zijn, waar de kas staat en hij moet die met eenen haak of sleutel open gedaan hebben. De policie heeft de zaak in handeu. Wetteren. De voerman van M. Limpens, van Wetteren, kwam zaterdag voormiddag, met zijn wagen alhier Hoogstraat, toen zekere Vergey- len Camiel, ongeveer 8 jaren oud, in eenen bak kroop, die zich onder den wagen bevindt en die aan kettingen hangt. Eensklaps viel hij er uit, met het ongelukkig ge volg dat hem een der wielen over het been liep, hetwelk letterlijk gestroopt werd. Doktoor Vander Stegen, in allerhaast geroepen, heeft hem dadelijk verzorgd, en later naar het hospitaal doen over brengen. Tciiisclic. Zondag nacht, om half een uur, is er alhier in de veldstraat een hevige brand uitge borsten in de herberg Den Demokraat. Op korten tijd stond gansch het dak in brand de pompiers welke spoedig ter plaats waren, konden ongeluk kiglijk geen water genoeg krijgen. Gansch het huis alsook eene zekere hoeveelheid manden en wij men zijn vernield. Aangezien het verbrande huis merkelijk lager was dan de twee aanpalende woningen, zoodat het vuur zich moeilijk aan dezer daken kon mededee- len, zijn die gelukkig kunuen gespaard blijven. De kinderen zijn in tijds kunnen gered worden, alsook een groot gedeelte meubelen en koopwaren. De stoffelijke schade wordt geschat op 8 a 10,00 fr. Alles was verzekerd. Maandag avond ontstonden er alhier eenige moeilijkheden tusschen de bedienden van den schommelmolen, staande alhier op het kermisplein, en eenige inwoners dezer gemeente. Op weinig tijd liep de twist zoo ver, dat de policie verplicht was den molen te doen sluiten. De twistmakers hadden beloofd 's anderdags 's avonds terug te komen, en inderdaad, dindsdag rond 8 1/2 ure, was een groote hoop volk vergaderd aan den schommelmolen. Eensklaps werd er met eenen steen geworpen, en seffens daarop werd er met kasseien en steenen geworpen naar het orgel en ander getuig. De bedienden van den schommMmolen zijn daarop tusschen het volk gesprongen, gewapend met stukken hout, anderen zeggen met ijzeren staven, en hebben aldus het volk verwijderd, dat niettegenstaande altijd terug opdrong, zoodat de policie, welke intusschentijd was verwittigd, groote moeite had verdere ongelukken te vermijden. Woensdag morgend werd de schommelmolen af gebroken en des avonds ter statie opgeladen om donderdag 's morgens te vertrekken. Woensdag avond begon hetzelfde spel weer aan de statie, maar dank aan de krachtdadige tus- schonkomst der policie, is alles nog wel afgeloopen. Het parket van Dendermonde is naar Temsche gekomen om een onderzoek te doen* nopens deze zaak, aangezien in de woeling van dinsdag avond een jongeling van 19 jaar zoodanig gekwetst is, dat zijn toestand onrustbarend is. Kieldrccht. Zondag avond werden eenige jongens der gemeente door schuimers van St-Gillis- Waes aangerand. Een der slachtoffers, zekere Pilaet, werd een tiental messteken toegebracht. Een vriend van het slachtoffer, de genaamde Alois Van Landeghem kreeg 3 steken in den hals en raam staan. Achter hem lag een ruime tempel diepte, zeker de kapel van 't klooster, met pijlers, zerken en gewelven waarop spookachtige schadu wen dansten. En heel teinden, als zes sterrekes in den nacht, pinkelden zes kaarsen op een altaar, aan welks voet een jonge boer geknield zat. Wat zonderlinge missediener, boven den blauwen kiel stak "een geweer uit! De man met den kazuifel duwde het raam weer toe en weg was 't visioen. Weldra kwamen uit de naburige huizen de ove rige Boschloonaren toegeloopen. Wij waren geluk kig elkaar terug te zien allen zonder uitzondering legden lof op het goed onthaal der burgers. In ge dachten keerde ik weer naar Betjen en hare moe der. Die lieden moest ik, zoohaast er mij vrije tijd gegund werd, gaan opzoeken en bedanken. Alleen Lieven Vlaminck was achtergebleven in zijn bed hij lei, zei ons zijn kamaraad, met een verstuikten voet. 'tHad eigentlijk niet veelte beteekenen doch hij moest zich stilhouden. De kapitein liet ons echter niet veel tijd tot pra ten. In rotten tegen den muur, gebood hij. Intusschen was het dag geworden. Een purpe ren lichtstreng die al breeder en breeder werd om zoomde de oosterkimme. Weer schoof alles uit de duisternissen op den vóórgrond, lijk een floers dat omhoog gaatderooje daken, de sierlijke puntge- veltjes, de trapdeuren, de raamkes en boven dit alles in hare houding van vorstelijke fierheid, de den rug. De wonden der gekwetsten zijn niet gevaarlijk. De veldwachter die tusschen kwam werd mis handeld en ontwapend. De daders worden ieverig opgezocht. St-Araandsberg. Eene vrouw uit de Ver- bindiugstraat, Leonie Hautekeete, heeft maandag bij vergissing pheniekwater gedronken in plaats van genever. Zij is dijnsdag morgend om 4 ure overleden. Nazareth. Vrijdag morgend is er brand ont staan in de stalling van Emiel La Grange, land bouwer, wijk Dragonder. De schade beloopt op 2000 fr. en is door verzekering gedekt. Lokeren. Een dronkaard wilde zich zondag tegen heug en meug verdrinken in de Durme. Hij maakte ruzie tegen zijne redders en tegen iedereen en werd eindelijk te droogen gezet in Eet policie- huis. Laarue. Woensdag werd het kind van Louisa Bautens onder de steenkar van zekere steenbakker te Wetteren-ten-Eede, overreden. Een der wielen liep het kind over het hoofd. Het kind bleef op den slag dood. Brussel. Sedert eenigen tijd ontvingen ver scheidene kooplieden en winkeliers van Brussel het bezoek van een welgekleeden heer, rond de 50 jaar oud, die belangrijke bestellingen deed, aan zekere adressen in de hoofdstad af te leveren. Hij zegde M. Fabry, burgemeester der gemeente Fravelmont, te zijn. De personen, die de bestellingen uitvoer den, zagen geen geld komen, en maandag telegra feerden zij naar Fravelmont. De burgemeester dier gemeente, M. Fabry, antwoordde dat hij niets van die bestellingen wist en sedert maanden niet meer te Brussel geweest was. Een behendige bedrieger had misbruik gemaakt van zijnen naam. Eene klacht is bij de politie ingediend. Men meldt het aanstaande huwelijk tusschen Mej. Gabrielle Woeste, met M. Ivan Luteus. Sint Gilles. Sinds lang kloegen de hotel houders van aan de Zuidstatie dat jonge dieven couverten, glazen en reispakjes stolen die op de banken lagen, en de glazen voor den neus der ge bruikers kwamen uitdrinken. Zaterdag namiddag zag eeri policieagent een der jonge schelmen twee messen stelen hij wilde het kereltje aanhouden, doch het verzette zich al weenend. Voorbijgangers kwamen tusschen en op de Jamarlaan gekomen werd de agent door eene vijandelijke menigte om ringd en langs alle kanten aangevallen. Scheepslos sers die zich tusschen den hoop bevonden, wierpen den agent tegen den grond en een verwoed gevecht volgde. De agent trok den sabel en sloeg rechts en links om zich een uitweg te banen. Een tiental personen werden min of meer erg gekwetst en bloedden overvloedig. Vier rijtuigen werden opgeeischt en al de gekwetsten door den agent naar het gemeentehuis gevoerd. Eeu onderzoek is ge opend. Talrijke personen hebben hun kaartje op 't kommissariaat afgegeven om ten voordeele van den agent te kunnen getuigen. De kleine dief had van de woeling gebruik gemaakt om het hazenpad te kiezen. De benoeming van het nieuw ministerie is woens dag nog niet in het Staatsblad verschenen, en mogelijk zullen wij er nog een dag of twee mogen naar wachten. Buiten MM. Vandenpeereboom en Schollaert weet men nog niet juist welke ministers zullen aftreden M. De Bruyn misschien, alhoewel hij zich voor de E. V. verklaartmogelijk ook M. Cooreman, daar anders, met M. de Smet de Nae- yer, het ministerie drie gentsche afgevaardigden zou tellen, hetgeen wat al te strijdig zou zijn met de E. V. Het is M. Vandenpeereboom zelf, die den koning aangeraden heeft M. de Smet de Naeyer te gelasten met de oplossing der krisis. M. de Smet de Naeyer had geerne gezien dat M. Beernaert het voorzit terschap van den ministerraad aanveerdde doch, zooals men weet, heeft M. Beernaert in de kom missie der XV verklaart dat hij niet verlangt nog zware massa der gothische kerk als een levend zin nebeeld der onwrikbaarheid van 't geloof door het dagelijksch woelen heen. Het zou eene schoone dag worden, koud maar droog, een weerke naar wensch voor soldaten op marsch Dadelijk kwam dezelfde dikke man, die mij in misgewaad verschenen was, uit de kloosterpoort getreden. Hij droeg nu de korte gespenbroek, den langen jas en den drijtuit. Doch verbeeld u onze verbazing toen wij hem lachend de hand zagen j drukken van kapitein Sluyts, daarbij zeggende Kapitein, ga maar uw regiment vervoegen, 't wordt tijd ik zal mij met de wapenoefeningen wel gelasten. En oogenblikkelijk de daad bij het woord voe gende De duim op den naad van de broek, hoofd rechtbevool hij Een priester, de gezant van den God van Vrede, het kommando voeren op een oefeningsplein En waarom niet, alles wel ingezien Mijne eerste be weging was een verwonderd opkijken doch later bij een rijper onderzoek heb ik die helden uit Gods huis de vurigste béwondering toegewijd. Onze strijd was geen oorlog lijk alle andere, voor den roem van eenen man, of 't behoud van een stamhuis, of ijdele veten tusschen twee gekroonde hoofden. Wordt voortgezet

De Volksstem | 1899 | | pagina 2