Patronage H. Joze!. - Groot Tnmleest. CHRISTOFLE m SBRUXELL Een soldatenstreek. WED. CH. VAN DER TAELEN 0RFE VRERIE 31 MÉDAILLES D OR 5 dipl:d honneur m co Mgr Keesen. Stadsnieuws. Belgische nationale bedevaart 0. L. Vrouw van Lourdes. Provinciale Tentoonstelling Burgerlijke Stand, Aalst. Schoone occasie. Wijnen en Likeuren. AUGUST DE VYLDER, Ovpr tp npmpn merceriewin- ie m nun KEL aau zeer voor_ Te bekomen bij FlIlillV DE VYLDER, P. Ringoir-De Nutte, COUVERTS CHRISTOFLE sur chaque pièce DÉPOT CENTRAL Rue S-«Jtean 2 Schoon en aandoenlijk was het feest, dat de kleine kempische gemeente Tessenderloo vrijdag heeft aangeboden aan haren oud-pastoor, thans senateur, Mgr Keesen. Ik weet niet wie dit feest het eert, of den weer- digen priester, door zijne vroegere parochianen nog steeds geliefd, of het goede limburgsche volk, dat de verdiensten van zijn ouden herder heeft weten op prijs te stellen en hem, na zoovele jaren scheiding, nog zooveel genegenheid eu dankbaar heid bewijst. De bewoners van Tessenderloo hebben zich kun- ken overtuigen dat, alhoewel hij prelaat, wetgever, lid der eerste kamer van zijn land geworden is, Mgr Keesen niettemin de vriendelijke, eenvoudige, liefdadige priester is gebleven, die alles voor allen is, zooals zij hem vroeger gekend hehben. En voor dien priester, die om zoo te zeggen tegen zijnen wil in de eerbewijzen is geworpen, moet ook eene zoete ontroering geweest zijn eens voor een dag aan het slavenjuk der groote stad te kunnen ontsnappen, en zich nog eens tusschen zijne brave boeren te bevinden die hem als een vader aanzien. Men spreekt van democratische priesters. Er is geen priester die meer dan Mgr Keesen volksman is, omdat hij altijd de man Gods is Zondagrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Rombaut, Lange Zoutstraat. Veroordeeld. Zaterdag verleden werd een gekende socialist uit de Erembodegemstraat alhier, door de rechtbank van Deudermonde veroordeeld tot 8 dagen gevang en 26 fr. boet, voor het uitsla gen eener lantaarn in dezelfde straat. Herinrichting van het Davidsfond». Eenige Vlaamschminnende Stadgenooten hebben besloten het Davidsfonds, alhier sedert eenige ja ren vervallen, heropterichten. Te dien einde zal er op Maandag 28 Oogst, om 11 uren's morgens eene vergadering plaats hebben ten lokale van den Bur gerskring, Korte Zoutstraat... Zou 't gaan De Volksstem wenscht het uit den grond van haar Vlaamsch hert. Willen is Kunnen ziedaar de voortreffelijke leus waaronder onze Schaerbeeksche turnminnen- de jeugd sedert geruimentijd zich schaarde. Op Zondag 13 Oogst nogmaals heelt dit bloeiend ge zelschap, onder de koene leiding der HH. De Wae- genaere en Teirlincken ditmaal op eene schitteren de wijze, de waarheid dier aloude spreuke beves tigt. Het feest in zijne talrijke deelen beschrijven wa re te breedvoerig, maken wij enkel melding van de ontzeggelijke orde in zwenkingen en gangen, van de onbeschrijfelijke zwakheid in al de werkingen aan rek, ringen en dubbel barren van de bijzon dere gelijkheid en kloekmoedigheid in de scherm- oefeningen, op zoo eene nieuwe manier afgewisseld door den kunstigen schaatsendans, koddige tuimel- perteu der clows en het onovertrefbaar Tromme laarsballet. En wat gezegd van de verheerlijking de verde diging van het vaandel hoe dien groep beschre ven, dit is bijna aan geene pen eigen, maar wel aan den beitel van den begaafden beeldhouwer, aan 't penseel van den rijkbezielden schilder. Wa gen wij echter den stap. Een oogenblik hebben wij daar vertoeft in dien ingebeelden toovertijd waarvan men ons zoo dik wijls sprak in onze kinderjaren. Steenen wierden ondereen geworpen, en op een teeken der toove- raarsbaguet ontstond er een rijkgebouwt kasteel wier wanden ondringbaar schenen, wier zalen door de rijkste fluweelen versierd waren, wier gewelven ons voorkwamen als eene aaneenschakeling van onvindbare edelgesteenten. De dorre zandschalen der oneindige woestijnen zagen wij in die tooversagen, op eenen wenk her schapen in het weelderigste park, bezaaid door de bontkleurigste bloemen, beplant met de lommerig ste boomen. En hier krioelde het dooreen het frisch turn- volk, als de vlijtige bieënschaar rond hare eigen aardige woning, de grootste wanorde scheen daar teregeeren. Doch zie, als bij tooverslag, rijst er voor de oogen der toeschouwers, iets schoon, iets grootsch, iets machtig, iets treffend, iets ingebeeld gelijk aan die mitologische nimfen groepen, zoo kundig door Homerus bezongen. Wij zouden onvolledig wezen, zoo wij niet een woord repten, over den ievervolleu en nooit vol prezen bestuurder M. André De Waegenaere. Hij de eerste heeft eer gebracht aan de zinspreuk Willen is Kunnen even als de landbouwer die na een jaar ploegen en zwoegen de guide koren aren op zijnen akker, als loon zijner werken ziet rijpen, even als de kunstenaar die uit de hobbeli ge boomschors, het ruwe marmersteen, beelden doet oprijzen voor welke eene ingetogene menigte komt nederknielen zoo ook heeft hij, door zijnen stalen wil, zijne taaie verduldigheid, zijne gemeen de goedheid, zijnen bijzonderen omgang het werk manskind beschaafd en tot het punt gebracht dat eenieder wiens hart nog een enkelen sprankel be vatte voor het schoone, er voor in verrukking stond. Wij wezen hier de tolk van dankbaarheid der vaders en moeders der leden van den Schaarbeek- sche Turnclub aan M. De Waegenaere voor de achting waarmede hij hunne kinderen behandeld, en voor de goede zorgen waarmede hjj ze omrii gd, voor de liefde die hij voor allen zonder uitzondering koestert. Eeu tweede blijk van dankbaarheid van wege gansch de Catholieke bevolking aan dien koe nen leider, die haar toeliet een der schoonste fees ten bij te wonen welke ooit Aalst aangeboden wier den, en terzelvertijd aan den goeden rechtschapen Herder M. Van Boxstael, die het zoo ver bracht eene ruime, gezonde plaats aan ons volk aan te bieden om dergelijke feesten te kunnen opvoeren ten slotte, een vurigen dank aan den muzïekbe- stuurder M. Morre, die op zoo'n bepaalden tijd er in gelukte de fanfaar op dergelijken voet te bren gen. Leve lang nog in Aalst de Turnafdeeling Wil len is Kunnen der Schaarbeeksche Patronage. (Medegedeeld). NAAR -(O)- De personen die willen deel nemen aan de Be devaart, die omtrent 3000 ingeschrevenen telt, zijn verzocht zich zoo gauw mogelijk aan te bie den aan M. F1 Raikem, Quai de la Dérivation, te Luik, of wel aan de correspondenten in de bij zonderste steden des lands. De 4 September, vertrek (zonder verandering van rijtuig) van Brussel, Gent, Luik, Namen, Charleroi, met statie tot O. L. Vrouw van Ver- delais en tot Bordeaux. Deze reis (42 k.m.) van Bordeaux naar Verdelais zal met eenen stoom boot op de Garonne geschieden. De 5 September, vertrek der snelloopender treinen langs Luik, Namen, Charleroi. Men bericht het pnbliek dat de Pil van Doktoor Rapkaël, uitmuntend middel tegen de slij men, de zwakheid, hartklopping, bleekheid, ze nuwpijn, enz., thans in alle goede apotheken ver kocht wordt aan den prijs van 1,75. GKEHSTT. De Provinciale Tentoonstelling is, als sommige kinderen, met eenen helm geboren alles slaagt haar naar wensch en haar bijval verhoogt na elke ►nieuwe onderneming. De afgeloopen week was bijzonder gelukkig in dit opzicht, Wij noemen maar alleen vrijdag het groot concert, gegeven met de medewerking van Mev. Raïck dat drie maal meer menschen had ge lokt dan de feestzaal kan bevatten de tentoonstel ling van de meesters dezer eeuw die het glanspunt der tentoonstelling zal zijneindelijk, Zondag avond, het Italiaansch feest, dat elk heeft willen zien. De bijval was al te groot, zou men kunnen zeggen, want het publiek was zoo talrijk, dat het tusschen 9 en 10 uren onmogelijk was geworden rond te wandelen. Wat er ook van zij, de uitslag was prachtig, en de kas zal het hebben ondervonden. Naar aanleiding van deze feesten komt alle lof toe aan het inrichtingscomiteit en inzonderheid aan de heeren Lybaert, bestuurder en Jules De Bruyne secretaris, die nog werk noch moeite spa ren om ze te doen slagen. Tegenover iedereen, en in 't bijzonder tegen ovor de leden van de pers toonen zij zich dienstvaardig en bereidwillig en zij verdienen in dit opzicht warme bedanking. Hetzelfde kan niet altijd gezegd worden van sommige afzonderlijke comiteiten, die ruchtbaar heid verzoeken om hunne onderneming te doen slagen, maar die 's anderendaags de hun bewezene diensten schijnen vergeten te hebben. De provinciale tentoonstelling zal met gulden letteren in de annalen der stad Gent geboekt staan. Zij zal voor ons een glorierijk jaar uitmaken, en in de talrijke wijzingen en bewonderenswaardige nieuwe wegen, gebouwen en monumenten die over al worden aangelegd, zal zij het hare bijdragen om onze oude vlaamsche stad op te heffen en haar dén rang te doen hernemen van hoofstad, dien zij eenigzins verloren had. Een welbekend trompetgeschal klonk op de binnenplaats van de huzarenkazerne 't was het avondsignaal, dat de manschappen naar binnen riep. In weinige minuten waren de chambrées gevuld die verlof hadden haastig naar binnen alles ging zooals gewoonlijk. De Lange lat is er niet hoorde men fluisteren. Heeft hij nachtpermissie Wel neen. Nu, dan heeft hij zijne drie dagen te wachten Een onderofficier kwam afgeloopen en vroeg Heeft er iemand den kerel zien weggaan De Sergant-majoor kwam er bij en ging donderen tegen den wachtmeester omdat deze niet beter op zijn manschappen paste. En zoo giug het voort. Niemand ter wereld kon zekerder weten van iets, dan de Lange lat van. de drie'dagen arrest, die voor hem waren weggelegd. Intusschen zat de Lange lat n een boeren knaap, die door de natuur met eene vrij groote 1 mate van slimheid was bedeeld, met de grootste kalmte in de keuken van zijn beminde en hield nauwkeurige inspectie over de daar aanwezige eetbare waar. Liefde en honger hadden hem der waarts gedreven, de laatste wellicht nog sterker dan de eerste, en daar hij zeker was, geen verlof te zullen krijgen, had hij 't maar zonder verlof gedaan. De gevolgen? Och, wat gaf hij daarom Voor- loopig had hij liefde, boterhammen, hespe en bier in overvloed, want zijn Mietje was van alles ruim voorzien, en des te vrijgeviger, daar haar volk voor een paar dagen uit de stad was en zij't rijk alleen had. De Lange latwas buitendien in haar oog niet alleen de grootste, maar ook de volmaakste onder het menschdom. Zoolang Mietje dus hare gaven schonk, bekom merde hij hem om niets anders eerst toen hij merkte dat het lekkers op raakte, maakte hij ge- reedschepen om heen te gaan, na nog eerst zijne zakken volgepropt te hebben. Juist toen hij de kazerne naderde, hoorde hij het signaal 't was te laat om binnen te komen, zon der dat 'twerd opgemerkt, dat hij te laat uit geweest was. Hoe voordeelig het uitstapje ook geweest was, het was toch niet de moeite weerd, er arrest voor op te loopen. En dat was immers ook volstrekt niet noodig. De Lange lat en was er de man niet naar, zoo maar blindeliugs zijn verderf tege moet te snellen De kazerne was aan twee zijden omgeven door een muur, en in de straat langs een dier muren was men bezig met het maken van eene nieuwe riool, zoodat er hoopen zand, kruiwagens, planken en ander materiaal lagen. Daarop had de Lange lat zijne berekeningen gebouwd. Hij meende wel door een middel van steenen, zand of zoo iets een soort van verhevenheid te makea, die hem in staat stelde, over den muur en zoo in de kazerne te ko men, zonder de lastige wacht aan de hoofdpoort te passeeren. Voldaan over zijne slimheid, naderde hij den muur, toen hij ontdekte, dat er iemand nog slim mer geweest was dan hij, namelijk de regiments- kommandant, die juist dien morgen een buitenge wone wachtpost daar had geplaats. Het wie daar klonk onzen vriend al spoedig in de ooren. Maar de Lange lat en was nog zoo licht uit heur lood niet geslegen. Wilt gij zoo vriendelijk zijn uw mond te houden antwoordde hij, en ging naast den schild wacht staan, die geheel verbluft was over zooveel onbeschaamheid. Van waar komt gij vroeg de post. Kom, wat kan u dat schelen Help mij liever om over dien muur te klimmen. Dat en mag ik niet. Ik weet toch beter, wat een soldaat op post te doen heeft dan zoo 'n rekruut als gijKom gij en zult toch geen kameraad in den brand laten Meteen schoof hij den jeudigen wapenbroeder al tegen den muur, gereed, hem als ladder te gebrui ken. Maardaar naderden de voetstappen der manschappen, die den schildwacht kwamen af lossen. Drommels Dat bracht de Lange lat nog meer in nesten. Ik zal u moeten aanhouden, arme jongen zei de schildwacht. Aanhouden, nu, met een paar flinke worsten in mijn zak. Hij hield den kameraad een der worsten voor de oogen Die is voor u. Maar geef mij nu gauw uwen sabel en ga liggen, uitgestrekt op den grond, achter het schildwachthuis. Zijt ge zot Wat wilt ge vroeg nu de schildwacht, wien de Lange lat de sabel uit de hand getrokken had.. De aflossing kwam nader en nader. Domkop Hoort gij dan niets Ga op den grond liggen, anders brengt gij ons beiden in 't on- gelukt Denkt aan de worst en ga liggen Eindelijk, 't was hooge tijd, gehoorzaamde de ander. Of hij verlokt was door de belofte van de worst, dan wel uit vrees, dat de brigadier hem zou vinden, terwijl hij hem zijn sabel had laten ontne men, - in elk geval, hij ging liggen, en dat was 't voorzichtigste. Zoo mooi Blijf nu de schoone liggen. Gij zijt doodziek, bewusteloos, begrijpt gij Halt Wie daar De aflossing was er de Lange lat stond in positie voor het schildwachthuis, met de sabel van den jongen huzaar in de hand. De brigadier zag spoedig wien hij voorhad, en onderzocht de oorzaak van de verrassing. Waar is de andere Die is ziek. Hij ligt daar Ziet ge, ik slenter de zoo een kwartiertje voor het avondappel wat hier rond, om eens naar dat gemors en gegraaf te kijken ik ben immers vroeger metselaar geweest, en toen vond ik hier dien jongen liggen, Ik dacht eerst, dat hij morsdood was, maar hij gaf nog adem. Nu was goede raad duur. Hem alleen weg dragen kon ik niet, en buitendien, de post onbezet laten ging ook niet. Ze zouden op die manier de geheele kazerne kunnen wegstelen, zonder dat iemand er wat van bemerkte. Neen, Lange lat, jongen, zei ik bij mij zei ven, ge moet voor eenen kameraad in de bres springen, al zou 't u ook drie dagen kosten De brave rekruut speelde zijn rol uitstekend, en 't verhaal werd te geloofweerdiger, daar hij in 't geheel niet naar den drank rook. Hij kwam tot zich zeiven niet, terwijl men hem naar het zieke n- huis overdroeg, De jonge doctor, die daar dienst had, mompelde iets van nona een belangwek kend val. Den volgenden morgen echter ontwaakte de zieke er was werkelijk beterschap. Hij antwoord de op de talrijke vragen zoo goed mogelijk en deed een heel verhaal over zijn plotselinge bezwijming, enz. Tegelijk vroeg hij angstig, hoe het met zijn aflossing gegaan was, en uitte dankbare woorden aan 't adres van de Lange lat, toen men van diens opoffering vertelde. De Lange lat en kreeg geen arrest, maar nog een pluimtje van den ritmeester. En zoodra de zieke n ontslegen was en zij samen verlof hadden, werd de worst genuttigd, met het noodige er bij. Er was echter éen, die bleef twijfelen aan 't ge val dat was de opperwachtmeester, die waarschu wend tegen de Lange lat, n Pas op, dat gij niet voor den tweeden keer een omgevallen schildwacht tegenkomt. PÏ7\I II17171) biedt kosteloos aan, aan allen die Julji 1 n Ihlhli aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst-, maag- en blaasziekten, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer VINCENT, 8, place Victor Hugo, te Grenoblo, die kostelloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlich tingen opsturen zal. Geboorten Mannelijk 06 Vrouwelijk 13 19. Huwelijken. L. Van der Biest, landb. met E. De Vulder, kleerm. O. Van den Steen, landb. met E. Boo ne, br. - F. Roelandt, schrijnw. met R. Janssens, tw. J. Oallebaut, tw. met C. Verbrakel, tw. L. De Kegel, bed. met C. Do ilaeck, kleerm. Overlijdens. J. Boone, fabriekw. 15 j. Zoutstraatp. M. Claessens, 8j. Stoofstraat. 8 kinderen onder de 7 jaren. Md) yrOclgt eene goede keukenmeid. Goed bureele van ons blad. loon. Zich te bevragen ten To ltriï*on Magazij n en Zolderingen, Mout- straat, (bij de Vaart). Zich te bevr. bij de Jufvrouwen Seps, Nijverheidstraat. Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 l'rank, een aan 100 en een aan 75 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold- straat. NAZARETHSTRAAT, 20, AALST. Groote Markt, 16, Aalst, Agent der Assurantie De Vereenigde Belgische Eigenaars tegen brandgevaar en ongevallen der The Securitas Compa ny, tegen dief tevan La Garantie Beigetegen het breken van vensterglazen en serren der Maatschappij Stutgart, op het leven. deelige konditiën. Mits goede borg mag men het geld laten staan aan 2 1/2 0/o- Zich te bevragen ten bureele van De Volksstem. Schoolstraat, 7, Aalst, alle soorten van wijnen en likeuren, alsook lastvrije dran ken. Genever aan 1,10 den literFranschen aan 1,00 den liter. Alles gewaarborgd zuiver te zijn en niet te bederven MEESTER SCHALIENDEKKER EN WITTER Hoogstraat, 52, Aalst. 3 GRANDS PRIX

De Volksstem | 1899 | | pagina 3