Poeiers de Cock WED. CH. VAN DER TAELEN Stadsnieuws. Uitslag van den Prijskamp Snij lessen. De H. Stoel en de V redesconferentie UIT TER HAND TE KOOP P. Ringoir-De Nulte, Burgerlijke §land, Aalst. AUGUST DE WEDER, Schoone occasie. TE KOOP Wijnen en Likeuren. Tc bekomen bij F1RMIA DE VYLDEK, 'ELIXIR S^WjtjCEMTWS' zijn erkend, en met reden, als het doelma tigste middel om alle maagaandoeningen te genezen, den eetlust terug te brengen en de spijsvertering te bevorderen. Overal 2 frank de doos. Zondagrnst. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Arthur Ghysse- linckx, wonende Molenstraat. IwcinszouenZaterdag aanstaande, om 8 uren 's avonds stipt, prachtig Avondmaal en Con cert voor de leden der Maatschappijop de groote bovenzaal van den Katholieken Kring, Gr. Markt. 's Maandags, 18 September, om 10 uren, plech tige Mis, in St Martenskerk. Maandag toekomende, om 8 1/2 uren 's avonds, vergaderingenter herbergen In Jan Breydel, bij M. Verdoodt en In de Platen Ploeg, bij M. F. Col- paert, Rozemarijn straat. Niemand mag afw. blijv. Poll. De Polls tot het aanduiden der defini tieve candidaten voor de Gemeentekiezingen van 15 October, zullen geschieden den Zondag 24 Sep tember. Daartoegedrukte uitnoodigingen zullen vergaderplaatsen en uren aanduiden. Cathollcke Vereenigiug. Zondag 17 Sep tember, algemeene Vergadering voor de catholie- ke kiezers, om 5 uren 's namiddags, in de zaal van den Katholieken Werkmanskring, Korte Zoutstr. Al de laatste verhandelingen over de genees kunst raden de Walhérypil aan, niet alleenlijk als het beste purgeermiddel, maar ook als het doeltreffendste voorschrift tot het bestrijden der slijmen en van ziekten veroorzaakt door klierge zwellen en bloedeloosheid. Dc mannen van jqau De lantaarns uit Ziedaar thans het ordewoord onzer eerlijke tegenstrevers. Dijnsdag nacht waren er ander maal eenige dier schoelies hun deftig werkje aan het uitvoeren. Maar slecht bekwam het hen. Op de komst van eenige burgers namen de schavuiten de vlucht, doch eenen hunner werd door M. Fer dinand Keppens, lid der Jonge Wacht, bij de flankaards gepakt en naar het policiebureel ge bracht. Hulde aan M. Keppens I De Wacht staat op post en waakt Verdronken. Maandag avond, rond acht uren, sukkelde een achtbare ouderling, door het elektrisch licht der fabrieken van den Tragel op een dwaalspoor gebracht, te dier plaatse in het water. Toen men er hem uithaalde, was hij nog slechts een lijk. Bond der oud leerlingen van de Sint Jorisscliool. Wij vernemen de stichting van dezen Bond alhier. Tot dit einde zal er eene eerste vergadering ge houden worden in 't Gesticht der Eerw. Broeders, Keizerlijke Plaats, op Zondag 24 September aanst., onmiddellijk na het Lof, dat om 17 uren (5 uren 's namiddags) in de kapel, zal gezongen worden. De oudleerlingen welke geene uitnoodiging zou den ontvangen hebben, en die verlangen het doel wit aan te kleven, hoeven slechts hunne bijtreding te behandigen aan den Eerw. Bestierder der Broe ders of aan de heeren inrichters: Prosper KeppensFrans De WildeHendrik Nan de Velde. Drukwerk. Onze Vrienden en Lezers, die fakturen, vizietkaartjes, programmas, plakbrieven of welkdanig drukwerk van noode hebben, zullen op onze drukkerij altijd goedkoop en spoedig be diend worden. De drukkerij van een strijdend poli tiek blad heeft natuurlijk meest ondersteuning noo- dig, en zij heeft er, van wege de partij, recht op.-- Bericht, en besten dank bij voorbaat. Nijverheidsschool van Aalst. De prijs uitreiking aan de leerlingen der Voorbereidende Afdeeling en 19 Studiejaar, zal plaats hebben ten lokale der school, den Zondag 24 September, om 10 uren. Tram. De plannen voor het leggen van den tram zijn op 't Stadhuis ter inzage van het pu bliek. Men denkt dat de inhuldiging van den buurtspoorweg zal kunnen geschieden op het einde van den zomer van het toekomende jaar. Ongeluk. Ter spinnerij en weverij der Kei zerlijke Plaats werd het meisje Nathalie Vinck, oud 18 jaren, de 3 vingers der rechterhand afge draaid. 'k Ben ze zoo beu als kaaa pap hoorden wij maandag avond nen verstokten daensist tegen zijnen kamaraad zeggen. 't E verwonder mê gi spier dat er mor eenigte janevelwoiven nimmer notoe en kommen... 't Esatoid dezelfste zjeever en zogeroi..Doboi de dompers teiven dor aal er state moil kommen rieren en hemmen der ons maanen a leereke zoken gezeit. Flees riezje en... den bak in. d'Ak nimmer en gon. Die vent bedoelde de zwansmeetingen van 't Kar tel, waarop er gewoonlijk een dozijn wijven en kinderen aanwezig zijn, en waarvan den Uil van Chipka een cliché bezit nen stroom van volk die hij wekelijks in zijne gedoemde gazetten afdrukt. De bloedeloosheid, die de oorzaak is van zoovele kwalen, (zwakte, bleekheid, hartklopping, zenuwepijn, verval, enz.) is op korten tijd genezen door de Pil van Doktoor Raphael. Prijs 1,75 Tnmhnli» Deofïïcieele trekking Ul van de prachtige tombo la der Nationale Arbeidsbeurs Onderst .mewij elkander zal plaats hebben den i October aanstaande. De briefjens worden verkocht aan io centiemen, ondanks het groot getal enden rijkdom der loten (400 prijzen, voor meer dan 20.000 fr. waarde). Men kan zich briefjes ver^ schaffen in al de lokalen waar er plakbrieven of lijsten hangen. Men mag zich ook rechtstreeks wenden tot den algemeenen bestuurder, M. Th. De Wit, 22, Locquenghienstraat, Brussel. Met hem postzegels op te sturen voor de waarden van het getal briefjes dat men verlangt, ontvangt men deze per keerende post. Tusschen de bijzon derste loten vindt men eene piano (1,200 fr.), een harmonium (700 fr.), een fransche biljard Toulet, volledig (800 fr.), naaimachienen Singer, veloci- peden, muziekinstrumenten, kunstwerken, enz.. der landbouwscholen van België. Een der oudste opvoedingsgestichten onzes lands, 't Pensionaat der Josephieten, te Geeraads- bergen, in onze gewesten overbekend voor grondige beroeps en landbouwstudiën, komt eenen nieuwen lauwer te hechten aan zijne reeds zoo rijke kroon. De tentoonstellingen van BruggeLeuven Antwerpen en Brussel kendcu 't Beroepsonderwijs der Josephieten talrijke medaliën toe, en nu komt de Jury, gelast met het onderzoek van den prijs kamp tusscheu de verschillige scholen des lands die deelnamen aan de tentoonstelling der beide Vlaanderen te Gent, den eeuigen vergulden cerepeuning toe te wijzen aan de landbouw school onder toezicht van den staat, aan dc reeds zoo vermaarde kostschool der Josephieten van Geeraardsbergen. Onze beste wenschen aan de Eerw. Heeren Leeraars. Snijlessen, lemons de coupein 't fransch. 't Is een schoon dingen als ze wel gegeven zijn... Maar waar om snijden ze Pie Daens niet eens eene broek die hem past? Al zijne broeken zijn slodderbroeken. Eene slodderbroek is schadelijk aan den achter- bouw alleen is ten minste eene halve el goed te veel gebruikt. En daarbij eene slodderbroek misstaat M. Petrus, wij gelooven dat gij netter zoudt zijn met een spanbroekskon. Zend eene van uwe slod derbroeken naar de snijlessen, lemons de coupe, ze zullen u uitééne slodderbroek, twee schoone span- broekskens snijden. De Osservatore Romano, het verdienstelijke katholieke blad van Rome, deelde in 't begin dezer een drietal artikelen mede over de uitsluiting van den H. Stoel van de Haagsche Vredesconferentie, waarin de rol, door het Pausdom en het Italiaan- sche gouvernement in deze zaak gespeeld, zeer duidelijk is uiteengezet. Toen Nicolaas II zijn bekende omzendbrief rondstuurde, deed hij dien overhandigen aan Z. H. den Paus, Hem verzoekende uit al zijne krachten, met al de macht van Zijn zedelijk gezag, het groote werk van den zege te steunea. De vraag van den Czaar was voor den Paus de verwezenlijking van den droom zijns levens, zoo dat hij natuurlijk van ganscher harte zijn steun aan dit grootste werk beloofde. Bijna onmiddelijk werden de wenschen van den H. Stoel door zijne onverbiddelijke vijanden, zelf onbekwaam eene gedachte op te vatten, verdraaid en voorgesteld als hebbende voor eenig doel, de gelegenheid der Vredesconferentie eischen om de wereldlijke macht te stellen. Voor de eerste maal sedert lange jaren werd de H. Stoel geraadpleegd over den toestand van Europa, en hij beantwoordde die vraag als geeste lijke en zedelijke macht, zonder een oogenblik de sfeer der grootste denkbeelden te verlaten. Hij nam de vredesconferentie onder zijne bescherming, zon der ook maar een enkel woord van protest te laten hooren. En zelfs toeu de uitsluiting een voltrokken feit was, veranderde Z. H. geen iota aan zijne hou ding, welke die was van Vader der geloovigen, door God gelast met een zending van vrede. De vrijmetselarij had er evenwel belang bij de inzichten van den H. Stoel te verdraaien en hierop was dan ook de werking der Italiaansche diploma tie gegrond. De zedelijke steun van den H. Stoel, zoo plechtig gevraagd door Nicolaas II aan Paus Leo XIII, en de toedreding des H. Vaders, wekten den argwaan van het Italiaansche liberalisme. Het zag in die bijzondere oplettendheid van- den Czaar aan den Paus eene soort van beleediging tegen Italië, en het trilde bij het denkbeeld, dat een vertegenwoor diger van H. Stoel op de Conferentie zou zetelen. Te St. Petersburg had men natuurlijk geen oogenblik gedacht, dat dergelijk feit schadelijk kon zijn voor de eenheid van Italië in Italië evenwel dacht men het wel, of ten minste men wilde het denken, niettegenstaande er in den omzendbrief van den Czaar uitdrukkelijk bepaald was, dat niets zou besproken worden, wat niet op het programma der Conferentie voorkwam, En hier vooral springt het verschil van houding der twee machten te Rome in 't oog. Zij die het voorwerp was geweest van een bijzondere onder scheiding van de Russische regeeriug onthield zich van elke vraag dc andere macht, die eenvoudig behandeld was gelijk de overige Staten, wachtte zelfs niet tot de eerste gevraagd had deel te mogen uitmaken van de Conferentie, om hare uitsluiting te vragen. Weken achtereen hoorde men in de Italiaansche gouvernementeele pers niets anders, nu op be velenden, dan op smeekenden toon, dan Fate uscire il Vaticano (Sluit het Vatikaan uit). Maar het Vatikaan hield stand in zijne waardige houding en zeide geen enkele maal Falemi entrare(Neem mij op). Het Vatikaan liet Italië protesteeren. Men zegt nochtans dat admiraal Canevaro, de voorganger van Visconti-Venosta, in 't begin hoe genaamd niet vijandig was aan een deelneming van den H. Stoel. De Italiaansche diplomatie werd nu aan het werk gezet, en zij dreef haren wil door, niettegen staande verschillende mogendheden haar voor oogen hielden, dat het niet vertegenwoordigd zijn van den Paus op de Conferentie, in 't nadeel was van Italië. Deze handelwijze werd afgekeurd, niet alleen door de Katholieken, maar ook door vele liberalen, namelijk door al degenen, die niet, met handen en voeten gebonden, aan een sekte zijn overgeleverd. De Paus heeft de vraarborgenwet niet aangeno men, maar voor de Italiaansche regeering zou het een punt van eer moeten zijn, aan de wereld te toonen, dat ze dezelve eerbiedigten, gelijkvormig aan deze wet, de vrije uitoefening der geestelijke macht van den Paus niet belet, maar bevordert. Het Staatsbestuur heeft eene schoone gelegen heid verloren om ditto bewijzen. Als een blind kind door de vrijmetselarij geleid, heeft het inte gendeel bewezen, dat de zoozeer opgehemelde waarborgen niets anders zijn, dan eene zeepbel. Wie heeft nu in die geschiedenis het ellendigste figuur gemaakt Het Vatikaan is in dien kleingeestigen strijd verheerlijkt te voorschijn gekomen, en het gedrag van den Paus, zijne wijsheid en tact, zijn het onderwerp geweest van de algemeene bewon dering. Z. H. behoeft dus geen spijt te gevoelen over het gebeurde, maar mag zich integendeel verheugen, omdat het edelmoedige initiatief van Nicolaas II Italië gedwongen heeft met open kaart te spelen. De Paus beklaagde zich, omdat het verlies zijner tijdelijke macht hem belette in volle onafhanke lijkheid zijne geestelijke macht uit te oefenen was het nu in 't belang van Italië de klachten van den Paus zoo zonneklaar te rechtvaardigen. Niklaas II had ten duidelijkste de medewerking van den Paus verzocht. Een paar jaren geleden had het Vredescongres te Budapest vereenigd, den Paus bedankt voor zijne talrijke vredelievende werken en hem eerbiedig verzocht voort te gaan in zijnen kruistocht voor de verbroedering der volkeren. Noch de wetenschappelijke congressen, noch de kabinetten der vorsten stelden zich eene vredesconferentie voor, zonder de medewerking van den Paus. En toch is Leo XIII door het wroe ten van Italië buiten de conferentie van 's Graven- hage gehouden. En toen de geloovigen in de Katholieke landen, de nieuwsgierigen in de Protestantsche, aan hunne gouvernementen vroegen waarom die uitsluiting, antwoordden zij Omdat de Romeinsche kwestie bestaat. Kan men het als eene behendigheid van de Italiaansche diplomatie aanzien, dat zij de Romeinsche kwestie heeft doen herleven na zoo dikwijls verklaard to hebben, dat zij voor altijd was opgelost De Italiaansche regeering heeft meer dan eens Pius IX en Leo XIII uitgenoodigd om samen te werken in alle groote zedelijke kwesties, die heel de menschbeid betreffen, en in 1899 nu voor de eerste maal sedert de inneming van Rome de menschheid voor eene dier groote kwesties staat en zij een beroep heeft gedaan op het geestelijk gezag van den Paus nu die uitnoodiging op 't punt scheen zich tegen de vervulling harer eigen voor stellen verzetten. Vertegenwoordigers van koningen en volkeren in Den Haag hebben vastgesteld, dat, terwijl Italië gelukte in hare inspanningen, dé H. Stoel en de volkeren eene ondervinding rijker waren. Dergelijke zegepraal voor Italië is niet van zul- ken aard om de Katholieken te bedroeven, want er is een einde gesteld aan de huichelarij van eerbied voor de vrijheid van het geestelijk hoofd der H. Kerk, zoolang geveinsd door hen zelf, die nu met eigen haud het masker hebben afgerukt. Met eigen hand heeft Italië de beruchte waar borgen wetten verscheurd, welke het zoo dikwijls inriep. Het gedrag der Italiaansche diplomatie inde Vredesconferentie tegenover den Paus, zal een document blijven van hare dubbelhartigheid, van haar vaststaand besluit ook de vrije uitoefening der geestelijke macht van den Paus te beletten, welke zij altijd beweerd had te willen eerbiedigen. De wereld heeft reeds geoordeeld. LUIBRECHTS had een erfdeel getrokken. Spiegels, hem tegen komende, wenscht hem proficiat. Gij hebt nog al veel getrokken Ja, ja, zei Luibrechts, onder anderen al het keukengerief, en het is geheel en gansch in 't zil ver, tot zelfs den ijzeren marmit. aan zeer voordeelige prijzen verschillige schoone kerkgewaden, kasuifels, dal- matieken, koorkappen, stoolen, missalen, prachtig koperen wierookvat, groote bel, ampullen, enz. Verdere uitleg op ons kantoor. MEESTER SCHALIENDEKKER EN WITTER Hoogstraat, 52, Aalst. Geboorten Mannelijk 10; Vrouwelijk 12 22. Huwelijken. 0. Do Schryver, metser, met C. De Voor, twijn- ster. L. Pollyn, twijnder, met M. Wauters, twijnster. C. De Boeck, twijnder, met M. De Petter, twijnster. L. Spaenhoven, gladslijper, met O. Van Mol, twijnster. J. De Pril, twijn der, met R. Ottoey, twijnster. Overlijdens. N. Schaltin, man van Van de Velde, bediende, 39 jaren, Vrijheijdstraat. B. Mertens, hovenier, 76 jaren, Asscherendries.'C. Van den Broeck, weduwnaar Luycx, zonder beroep, 87 jaren, Leo- poldstraat. J. De Backer, 8 j. Hoogevesten. 10 kinderen onder de 7 jaren. Groote (Markt, 16, Aalst, Agent der Assurantie De Vereenigde Belgische Eigenaars tegen brandgevaar en ongevallen der The Securitas Compa ny, tegen dief tevan La Garantie Beigetegen het breken van vensterglazen en serrender Maatschappij Stutgart, op Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 irank, een aan 100 en een aan 75 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold- straat. schoone VELO, 90 fr, Aalst. Denderstraat, N° 34, NAZARETHSTRAAT, 20, AALST. linrPSl Magazijn en Zolderingen,Mout- straat, (bij de Vaart). Zich te bevr. bij de Jufvrouwen Seps, Nijverheidstraat. Schoolstraat, 7, Aalst, alle soorten van wijnenen likeuren, alsook lastvrije dran ken. -~ Genever aan 1,10 den liter Franschen aan 1,00 den liter. —Alles gewaarborgd zuiver te zijn en niet te bederven 1^*5 8P® li VOLLEDIGE G EN EZ IK G Eenlg bijzonder veroorloofd middel. m Voor inlniht'ncrun, z ch to bevragen bij deZUSTERS van LIEFDE, 105, Rue Sr.-Dominlcrue Parila. QUINuT, Apotckcr-Ciiimist.1, Passage Snulnier Parijs' Algemeen Depot oh. o^IiAorb. Hmxciie* in alle a PC)teken. Vlug-;chrifi Franco Depot bij M. De Valkeneer, Esplanade. DE

De Volksstem | 1899 | | pagina 3