DE LIJST DER SCHANDE. III 'T WERK Ze zijn weer eens gewonnen Uit Holland. Nellie Van Kol. Ik zal voor de Katholieken stemmen. Tc werken. 1111 Holland Uil Rome Waar blijven ze MANT en KAZZEN. Stadsnieuws. Verschillend Nieuws. weeg brengen. Maar, ge kletst den ouden heel meester onophoudend zooveel zeem op 't gezicht dat gij misschien peist dat hij dezen kwaadwilligen kaakslag niet gevoelen zal. Of,,, was uw venijnige schicht misschien aan anderen bestemd De haat maakt u onvoorzichtig.. De derde bladzijde van 't zelfde nummer, bevat een tweede voorbeeld van groene Pieter 's waar heidliefde... Gisteren vrijdag (29 September) zekere De Goet, uit 't Meulestraatje, die te Brussel werkt, hij komt ten half 6 naar de Statie geloopen, springt op den trein, valt, en wordt den - arm afgereden, naar 't Gasthuis gebracht, enz. En, ziedewel menschen, Pie explikeert, zoo klaar als de Zon, dat dit malheur is voorgevallen, om dat.... de Volksarmoede in Aalst schrikkelijk is, en veel menschen naar ander streken moeten om werk loopen, in levensgevaar en last.... en omdat het nog donker is, en de reiziger haastig is, op 't leste knipken enz. van zeeveraar zeeverorum, Amen... Ah, Mijnheer Gheeraerdts, hadt gij dat ook allemaal gezeid in uwe kiezingaanspraak, dat malheur ware misschien niet voorgevallen, in de statie, in onze statie.... Zou Pie nu nog niet weten dat De Goedt, uit 't Meulestraatje van Aalst geboortig, reeds geruimen tijd met zijne vrouw en twee kinders te Erembodegem woont dat hij dagelijks uit die statie van Erembodegem naar Brussel vertrok, dat dit droef malheur te Erembodegem om half 5 ure en dus wel niet te Aalst om half 6 is voorgevallen ingezien dat de Heer Pastoor van Erembodegem daar seffens ter plaats toegesneld, den ongelukkigen dompelaar het H. Olijsel toediende En... zoo schrijft Pie de historie Wat schelen hem juistheid en nauwkeurigheid van feiten of za ken, als hij er maar eene occasie in ziet om de dompers, de woesten, de katholieken van Aalst aan 's volks afkeer of misprijzen ten prooi te werpen En zoo staan er dikwijls onmaarheden in 't groene blad van den dollen afgevallene... En altijd zijn zijne vertelsels met bijtende gal en haat vol venijn gesausd zooverre, dat men al lezende zich af vraagt of de kinkel het in den bol voor goed verdraaid zitten heeft, zooniet of hij soms wel de pen in de Cognacflesch meer dan in den inktpot dopt? Alzoo dachten wij, bij voorbeeld, bij 'tlezen van zijn zoutloos en aartsdom artikel over Otter- gem. Geeft 't slodderbroeksken ne eens zijn krolle- bolleken is naar de maan. Nu is't zeker en vast. Triomf!... De zegepraal is verzekerd Mon Albert Passera au premier tour Dijnsdag, in den vroegen morgen, werd reeds in den Comte d'Egmont eene kolossale transparant binnengedaan, om Zon dag en 8 dagen voor het venster te steken.... Eene transparant, waarop een reusachtigen leeuw met vlammende oogen, wuivende manen en kronke lenden staart gekladpot staat, en eronder de woor den Onze leeuw heeft al de dompers opgeëten. Wat geniale gedachte Vrienden, begint u dus maar te prepareeren al vorens door de maag van het driekleurig monster te slibberen Wij lezen in de BREDASCHE COURANT, een socialistisch blad, onder handteeken yan een socialistisch wijf Nellie Van Kol de volgende stichtende regels Priester Daens is een priester naar mijn hert. Dat gevoelde ik zoo levendig den avond van den 16 September, toen mijn man en ik (socialisten), in onze stille huiskamer zaten te praten met priester Daens.... Priester Daens doet mij den- ken aan LUTHER. ken welstand onzer stad betrachten volgens de katholieke grondregels die alleen overeenstemmen met den zekeren vooruitgang der maatschappij, met het verbeteren van het lot der werkende en noodlijdende klassen, met het geluk en den zegen hunner huisgezinnen, koophandel, nijverheid en alles wat tot waar genoegen hier op aarde strekken kan. Ouidat ik christen ben, in den Godsdienst op gevoed, getrouw aan God en zijne Kerk. Omdat de liberalen, daensisten en socialisten, slaven zijn van de vrijmetselarij, van wie zij het ordewoord ontvangen dat zij samen alles wat ons het dichtste aan het herte ligt, zoeken te vernielen. Omdat het eene zware plicht is voor alle ware kinders der Kerk de liberalen en socialisten te bestrijden, die dagelijks den spot drijven met priesters, paters, nonnen, met de H. H. Sacramen ten, Bisschoppen en Paus, ja, met God zelve, met de H. Maagd Maria, in een woord, met al wat heilig is. Omdat ik wil hulde brengen aan ons bekwaam en werkzaam stadsbestuur dat de ware belangen der stad gadeslaat en met zoo grooten ieyer behertigt. Omdat ik geen onbezonnen sprongen wil wagen in het duister met den goddeloozen geuzen- boel en hunnen afgrijselijken steert, de bloedroode socialisten. Omdat de katholieken onze ware belangen zullen behertigen en handhaven, vrede, orde,goede zeden doen heeerschn, den zedelijken en stoffelij- Daens Adolf, priester. Marcel, socialist. Galle, liberaal. Vanopden Bosch, gew. schoolmeester van 79. M. Daens, gij zijt priester. Wij vragen u Is het wel de plaats van nen priester in het gezelschap waar gij u hier boven bevindt Kunt gij in België op de 6 duizend priesters éé- nen vinden, éénen enkelen, die uwe plaats zou willen innemen Welhoo, gij, priester, gij staat de eerste op eene lijst die niets bevat dan vijanden van 't H. Geloof, dat gij gezworen hebt van te verdedigen. Gij zet u op rang nevens eenen socialist, die juicht als hij in zijne gazetten blasphemiën leest, tegen dien grooten God, wiens priester gij zijt. Gij legt uwe hand in de hand van nen ouden geuzenmeester, die gediend heeft in de scholen zonder God, van 't jaar 79. - Gij werkt te zamen met mannen, die nooit naar geen kerk gaan, die geeuen Paschen houden, die spotten met de H. Mis, welke gij, priester, hon- derde malen hebt opgedragen. Denkt toch na, weet gij dat, M. Daens Denkt na Gelijk het uw broeder Pie het zoo dikwijls schrijft DE RECHTVEERDIGE GOD LEEFT NOG. Ja, hij leeit nog, en de dag zal komen dat hij u rekening zal vragen over de kiezing van 99. Met een innig gevoelen van vreugde bestati- gen wij dat er geestdrift èn eendracht èn broederlijkheid heerscht in het katholiek kamp. Burgers, Werkers staan, hand in hand, ge schaard onder de plooien van het christen vaandel, gereed om de Verraderskliek, den Geuzenboel en het roode monster te bestormen. Zóo is het goed, makkers In de vergadering van onzen geliefden Werk manskring stond gij bij honderden en honderden aandachtig luisterend naar het edel woord van on zen Burgemeester, naar de geestdriftige taal van M. De Clippele, naar de gloedvolle en krachtige rede van doktoor Bauwens, naar de broederlijke aanspraak van M. Geeroms. En de vijand knarsetand. Dit alles voorspelt ons den zegepraal. Nu echter is de tijd der redevoeringen voor bij De zegepraal wordt niet behaald met op bij eenkomsten en feesten luid en lang te schreeuwen: Leve de Katholieken Zeker, er moet geestdrift zijn, en veel De gemoederen moeten opgewonden worden Geen enkele Katholiek moet vreezen van zijn aangezicht te toonen. En daarom hopen wij, dat onze vrienden, binst deze dagen van strijd, op straat zullen komen en zich toonen in 't openbaar. Aalst is aan de Katholieken Het volk van Aalst wil van geen geuzen weten en veracht verraders en kazakkeerders. Maar zij onze strijd krachtig en manmoedig, hij weze ook deftig en eerlijk. Met overtuiging ons woord doen, waar en gelijk overal tegen wie ook, zonder iemands eer of deftigheid te krenken Zóo handelt de ware katholiek 1 Hij strijdt in eerlijkheid en deftigheid. Dat onze mannen een oog in 't zeil houden dat zij waken over de vrijheid van burger en werk man Er moet GEWERKT worden, van nu af tot in het laatste uur, GEWERKT met hardnekkigen wil en zelfopoffering. Wat ons moet aanmoedigen, het is de woede en de schrik, verbloemd onder 't straatla- wijt, van den vijand. Wat ons moet aanmoedigen tot het WERK, het is de verwaande koppigheid, de schaamteloo- ze hardnekkigheid van eenen gestraften priester. Hij die slechts werkt uit eigen belang, uit haat tegen de katholieken, hij voert eenen strijd zóo verwoedend, zóo stout, dat heel het land zijne werking met pijnlijke verbazing volgt. Welk eenen iever, welke hardnekkigheid moe ten wij, katholieken, dan niet putten uit de verhevene Zaak, die wij de eer en het goluk heb ben te verdedigen Wij, die strijden voor God en Kerk, voor het geestelijk en tijdelijk welzijn on zer Moederstad, voor de vrijheid en de verheffing onzer werklieden, onze medebroeders, voor de rechtveerdigheid en den bnrgervrede, zullen wij min ieverig zijn Dit kan en dit mag niet Wat staat er ons te doen Te werken, onverpoosd, onbevreesd, onver moeid, hand in hand. Dat iedereen zijnen invloed gebruike op fa milieleden, vrienden en kennissen. Niemand mag zeggen Ik heb genoeg gedaan, niemand Niemand Dat iedereen op den dag der Overwinning aan zijn eigen de zoete getuigenis kunne geven IK HEB MIJNEN PLICHT ALS CHRISTENE, ALS AALSTENAAR GEDAAN. Allen dus van stonde af aan de handen aan 't werk, dapper en welgezind voor onze uitgelezene kandidaten IWEINSZOON. Priester Daens is een priester naar mijn hert. Nellie Van Kol, socialiste. Priester Daens doet den H. Vader den Paug veel verdriet aan. Kaedinaal Rampolla. 9 Waar blijven de vertegenwoordigers van den landbouw en de werklieden op de lijst onzer tegenstrevers Och, kom, de kartelmannen zijn wel gerust in werklieden en boeren. Het werkvolk en de boeren zijn niet godde loos genoeg en zouden niet willen medewerken in den oorlog tegen tegen God en Kerk I Daarom hebben zij zulke mannen niet noodig. Kiezers, onhoudt het, en stemt volgens God en consciëntie tegen de partijgangers van het on geloof Leve de Katholieken Mant. Ehwel, Kazzen, nu be ginnen de slimmerikken van 't mons terverbond hun te krinkelen, hé Kazzen. Lijk palingen op de panne, Mant Mant. 't Is wreed, Kazzen Kazzen. En Aalst dat alzoo een gelukkige stad gaat worden, als de geuzenprotters en de verraders aan 't hoofd gaan komen Mant. - Zwijg mij daar af, Kazzen Eerst en vooral geen erreme menschen niemeer Kazzen. Boem, Mant, boem, terraboem! zul len de kofferforts van ons geuskes misschien open springen Mant. Ze zijn toch rijk, Kazzen, en ze kun nen geven als ze willen Kazzen. Kunnen en doen is twee, Mant, en ge zoudt nog eerder nen kei zijn vel afdoen als de portemonnée van nen geus open krijgen, voor nen erremen mensch t'helpen Mant. En dat verstaat hem, Kazzen; die nen erremen mensch helpt en bijstaat, doet dat voor ons Heer omdat hij weet dat den erremen sukke leer toch zijn broeder is en 't kind van God lijk hij en erfgenaam van den hemel lijk hij Kazzen. En de geuskes peizen er anders over, hé Mant Mant. Wat trekken die jannen hun ons Heer aan, Kazzen? z'En gelooven er niet aan, en hoe zouden ze dan den erremen man helpen om zijnent wille Kazzen. 't Is te belachelijk, Mant maar ze schermen bijzonderlijk mee paster Donche die d'erreme menschen toch zoo geerne ziet, zeggen ze Mant. Tuttuttut, Kazzen, zijnen numero is ook te wel bekend om daar eenen mensch mee te foppen wat zou dienen liefhebber en grootspre ker voor den erremen ooit van zijn leven gedaan hebben vóór 't jaar 93 Waar is den erremen suk keleer die er vóór dienen tijd ooit iets van gezien heeft En van dan af is hij gaan beloven buik sta bij en heeft hij misschien ook wel alhier en aldaar wat gegeven uit oogenverblinding, om gekozen te geraken en de vier duizend ballekens op te strij ken in de Kamers Kazzen. Alzoo is 't, Manten veel beslag en allerbesten sier heeft de slimmerik gemaakt in de grootste hotels van Brussel en van als hij uit de Kamers buiten geborsteld is, bedelt hij nu de cens- kens af van 't erm volk om weerom den grooten jan te kunnen uithangen En nu komt hij weêrom alles beloven om kunnen berremeester te geraken van Aalst en alzoo weêrom van zijnen«snoefel te kunnen makenmaar 't zal hem gedenken, Mant Mant. Zal 't hem gedenken, Kazzen En wat dat ik daarvan zeg, man, dat is dat er misschien in geene stad van de wereld voor den erremen man bijzonderlijk, en voor 't welzijn van iedereen zoo veel gedaan wordt als hier 't Aalst Kazzen. Dat is ook mijn zeggen, Mant't en houdt niet op g'hebt eerst en vooral al die scho len waar dat de kinderen voor niemendallen een goed en godsdienstig onderwijs genieten g'hebt al die prijsdeelingen g'hebt al dien onderstand ver leend door 't armbureel en door onze zoo talrijke gestichten van weldadigheid g'hebt al die bezoe ken die ten huize zelve door liefdadige personen bij d'erreme menschen gedaan worden en daarbij die gedurige werking van onze brave priesters en weldenkende katholieke menschen om d'ongelukki- gen op te zoeken, t'helpen, te troosten en t'onder- steunen. Mant. Wel gezeid, Kazzen; 't en zou er voor zeker alzoo niet gaan onder een bestuur van geu zen en verraders en socialisten Kazzen. Onzen lieven Heer verlost ons daar af, Mant, voor eeuwig en drij dagen want 't waar er meê gedaan meê ons lief Aalst Mant. En zie nen keer, Kazzen, waar dat ge zoudt komen meê de religie Kazzen. Maar zwijg, Mant, ze zullen de re ligie respecteren, zeggen ze Mant. Jamaar, Kazzen, zeggen en doen is nog nen keer twee 't zijn mij de mannekes om de religie te respecteren kerels die nooit van hun leven den voet zetten in een kerk tenzij om te gaan figureren op d'een of d'ander begrafenis van hun ne kliek Kerels die noch aan God noch aan zijn geboden gelooven Brr... Kazzen. En hunnen paster Donche dan, Mant, en den horlogieslinger, en den beroesten sa- fel Mant. Den numero van de donchisten is ge kend voor 't geen dat de religie aangaat, Kazzen nog een beetjen uitwendigen schijn en daarentus- schen afgeven en bassen op ons brave en dienst doende priesters en 't volk proberen uit de kerk te trekken Overigens als paster Donche de religie respecteert, dat hij eerst en vooral begint meê te gehoorzamen aan zijnen bisschop en hem te gedra gen lijk al andere priesters Verstaat ge dat, Kaz zen Kazzen. Of 't ik verstaan, Mantdaar en is niemand niemeer mis op, dan tenzij diegene die wetens en willens willen mis zijn nen priester die op een en dezelfde kieslijst staat meê geuzen en socialisten I? Brrr, Mant 't En wilt nie gepeisd zijn 1? Mant. Zie, Kazzen, 't is een openbaar affronc dat ze ons deftig Aalst aandoen van aan geheel de wereld te toonen dat alzoo een rommel van ertis- ten tegen 't Katholiek durft opkomen Kazzen. 't Is ons plicht, Mant, van ons eer en reputatie te redden en 't handhaven en 't monsterverbond moet niet alleenlijk geklopt worden meê de kiezing van Zondag en acht da gen, maar 't moet vergruisd en begraven worden onder d' algemeene verachting en schande Mant. 'T staat hun te wachten, Kazzen Duizende katholieke herten branden van ongeduld om 't schandaal te dempen Kazzen. 'T moet zijn, Manten tot weder- zieus. Zondagriist. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. De Valokeneer, Es planade. Ons mengelwerk De Jongens van 1798 is verschoven tot na de kiezing. Katholieke Antisocialistische Kiezers- bond van Aalst. Zondag aanstaande 8 Octo ber, om 5 uren 's avonds, algemeene vergadering ter groote zaal van den Katholieken Werkmans kring, Korte Zoutstraat. Dagorde Onderrichtingen voor den strijd. Kiesprogramma. Gij wordt allen ten dringendste verzocht deze vergadering bij te wonen. Op 17 September 11. hebt gij reeds door uwe tal rijke opkomst, getoond dat gij het eens zijt met ons in den strijd tegen eene kliek aangevoerd door vreemdelingen die ons Stadhuis wil bestormen, en onzen Godsdienst uitroeien. Sedert is het verbond der omwentelaars nog nau wer geworden onze liberale tegenstrevers scha men zich niet op te komen op eene en zeltde lijst met roode en groene socialisten onder het geleide van eenen opgeschorsten priester I Allen dus op uwen post Zondag aanstaande om, als ware Vaderlanders en deltige Vlamingen, te protesteeren tegen de verraders die de Nationale Driekleur onder de voeten trappen om zich te scha ren onder de bloedige roode vlag der Commune van Parijs, in afwachting dat gij ze, ter kiezing van 15 October, onder uwe stemmen verplettert Erembodegem. Maandag kwam een werk man aan den bareel, uabij de statie alhier, op het oogenblik dat een trein in voile vaart kwam aange- stoomd. De man, zekere V..., zeer haastig zijnde, sprong over den gesloten barreel, doch werd ver rast, door de lokomotief omgeworpen en onder de wielen verschrikkelijk verminkt. Kort daarna is de ongelukkige bezweken. Lokeren. De ouderling Augustin Baert, wo- neude Postdreef, die verleden vrijdag bij vergissing vitriool gedronken had, is buiten ieders verwach ting zaterdag nacht overleden. Sarlardiiigen. Woensdag is alhier een he vige brand uitgeborsten in de woning van Frans Cornil. Geheel het gebouw is vernield. De koei, het varken en eenige meubelen zijn gered. Drougcn. Vrijdag nacht heeft er alhier een droevig jachtdrama plaats gehad. De jachtwachter van M. Firmin De Smet, van Vinderhaute, heeft 6 pensjagers betrapt, die bezig waren met jagen op

De Volksstem | 1899 | | pagina 2