CHRISTOFLE Poeiers de Cock DITJES EN DATJES. iBRUXELLESj OPENBARE AANBESTEDING WEB. CH. VAN DER TAELEN 0RFE VRERIE 31 MÉDAILLES D OR 5 D1PL:D H0NNEUR Werkbeurs van Aalst. Redevoering van M. Woeste in de Kamer. Parloir.L Cleopatee. Wij verwachten bet hondejonk. Vau Asso. IV. 73SO.OO Aan dfi dnnvptl - Eene n.ik<! dame, welke UUUVBII. genezenis van haredoof_ Tooncel. UIT TER HAAR TE KOOP Kci'iclit. P. Ringoir-I)e Nutte, ItMi'SPrliJkc itand, Aalst. AUGUST DE VYLDER, Schoone occasie. TE ÜbOI> Wijnen en Likeuren. Te hek omen bi j I I it Tl 1 A lie V¥L»ER, Exiqerlenom CHRISTOFLE sur chaque pièce DÉPOT CENTRAL Rue S1 Jean 2 zijn erkend, en met reden, als het doelma tigste middel om alle maagaandoeningen te genezen, den eetlust terug te brengen en de spijsvertering te bevorderen. Overal 2 frank de doos. het land gebruikt door Romanus Mesdach. De wildstroopers hebben geschoten op den jachtwach ter en deze, zich in staat van wettige zelfverdedi ging bevindende, heeft terug geschoten. Zaterdag morgend in de vroegte heeft men het lijk vaneen der pensjagers gevonden en daar dicht bij zijn ge weer. De overleden wildstrooper is hier niet ge kend. Lootcnhnlle. Maandag namiddag is eene kleine mijt met vruchten afgebrand, toehoorende aan de weduwe Vermeersch, nabij het dorp. Het schijnt dat kinderen het vuur hebben aangestoken. Een gehuwde persoon, kennende Vlaamsch en Frausch, vraagt plaats als magazijnier in werkhuis of fabriek. -ï,v Zitting van Vrijdag 22 September 1899. M. WOESTE. De Kamer weet dat ik naar aanlei ding van de kieswet mij van mijne vrienden moet afschei den of beter, ik misspreek mij, 'tis 't ministerie dat zich van ons afscheidde. En nochtans wij zijn het die afgekeurd, aangerand en hevig gehekeld worden Toen het kabinet Vandenpeereboom werd samengesteld, verklaarde de Bienpublic, de voornaamste tolk van de evenredige vertegenwoordiging, dat het blad er niets ge meens mee had. 't Was eene oorlogsverklaring. Thans worden wij door hetzelfde proportionalistisch blad bedoeld, wanneer het schrijft dat de minderheid de meening diè zij aankleeft moet opofferen. Dus zouden wij nog enkel een plicht te vervullen hebben, ons te onderwerpen. Ziedaar hoe men ons behandelt. Anderzijds heeft de Brusselsche berichtgever van hetzelf de blad den heer Collaert beschuldigd, met eenen afgeveer- digde van de linkerzijde te zijn overeengekomen om wat hij noemt de streek Smeets voor te bereiden. Mijn achtbaar medelid heeft protest aangeteekend en niemand heeft het recht zijn woord te betwijfelen. En nochtans houdt gemelde r berichtgever zijne bevestging staande en verteld hij dat de beer Colaertden heer Smeets de hand heeft gedrukt.(Gelach) Hij steunt op het getuigenis van dagbladschrijvers en, alhoewel de heer Colaert ontkent, gaat hij steeds voort met te verzekeren dat niemand twijfelt of eene overeenkomst werd gesloten tusschen eene kleine groep van de rechterzij de en een deel van de uiterste linkerzijde. En ten slotte zegt hij dat hij die feiten kenbaar maakt om hen, die in 't donker tegen de Regeering werken, tot groo- tere voorzichtigheid aan te zetten. Wij zouden dus eene overeenkomst met de uiterste lin kerzijde gesloten hebben I Men noemt niemand en men on derteekent die lasterlijke beweringen niet, waarvan ik de waarheid stellig ontken. Doch ik klaag de naamlooze laste raars aan. De berichtgever, die ons aldus aanvalt, is de hoofdopsteller van het Journal de Bruxelleseen Regeerings- blad. Ziedaar hoe men de leden van de rechterzijde behan delt. M. Demblon. Zoo handelt de clericale pers gewoon lijk. M. WOESTE. Die doellooze onderbrekingen laat ik onverlet. Ik wil mij niet van mijne baan laten afleiden. De redevoering van den minister van binnenlandsche zaken heeft groote verwondering gebaardhij drukte geen hoege naamd leedwezen uit over de wanorde die onder de meer derheid heerscht. Hij vergastte zich op het lezen van uit treksels uit liberale bladen. Treurig schouwspel M. de Trooz, minister van binnenlandsche zaken en open baar onderwijs. Ik ben naar de linkerzijde overgeloopen. [Gelach, links.) M. Destrée. Naar 't centrum M. Cavrot. Gij zijt de bondgenoot van pater Jozef [Herhaald gelach.) M. WOESTE. Dit gezegd, ga ik over tot den grond van hét debat. Een van de groote gebreken onzer kiesinrichting, is 't be staan van te groote omschrijvingen, naast minder groote en zeer kleine. Nergens elders treft men dat aan en, bestond het niet, niemand zou er aan denken, het in te voeren, 't Is dat stelsel waartegen zoozeer werd opgekomen, dat de Re geering opnieuw wil bekrachtigen en ik vraag haarwat doet ge met uwe vroegere overtuiging en uwe herhaalde verklaringen in dit opzicht. Zeg niet dat de evenredige ver tegenwoordiging een verzachtend middel is dat is niet ge grond. Wat gij ook moogt doen, het kwaad zal blijven be staan. Zoo het Congres de aloude omschrijvingen handhaafde, is 't omdat geen enkel kieskollege toen in België meer dan zeven vertegenwoordigers telde, terwijl Brussel er binnen kort 22 óf 23 zal hebben en, bijgevolg, zal beschikken over het zesde van de nationale vertegenwoordiging Men heeft dus ongelijk den wil van het nationaal Congres in te roepen. Ook hebben, sedert lang, de meest bevoegde mannen van de twee groote partijen eene gansche omwerking van onze kiesdistrikten gevraagd. De heer de Trooz heeft dienaangaande zekere getuigenis sen van 1877 aangehaald. Ik verklaarde mij toen met den heer Pirmez tegen de groote arrondissementen dan deed men enkel tegenwerpingen van beginsel gelden, doch sedert de herziening van de Grondwet, heeft men begrepen dat er eene practische oplossing moest worden gevonden. Ook de heer Beernaert had insgelijks gewezen op de be zwaren van het bestaande stelselalhoewel voorstaander van evenredige vertegenwoordiging, stelde hij vast dat de eenige oplossing was, de verdeeling van de groote arrondis sementen ofwel de vertegenwoordiging van de minderheden. Hij voegde er nochtans bij, dat heteennamig stelsel toch beter zöu wezen dan hetgeen thans bestaat. Daar de heer Hougears zijne verwondering over die mee ning uitdrukte, voegde de beer Beernaert er bij dat heteen namig stelsel mindere bezwaren opleverde dan het huidig stelsel. Men mag zich dus verwonderen over den banvloek die sedert zes maanden over het eennamig stelsel wordt uit- Zijnerzijds, wanneer er sprake was van de verhooging van het getal volksvertegenwoordigers, onthield de heer de Smet de Naeyer zich alleen onder al de leden der rechter zijde, omdat hij het onbepaald verhoogen van het getal af gevaardigden niet goedkeurde en hij verklaarde dat, naar zijne meening, het bestaan van arrondissementen, die 18 volksvertegenwoordigers benoemen, een erg gevaar is. Hij voegde er bij dat hij besloten was nooit meer voor eene ver hooging van het getal zetels te stemmen, zoolang de tegen woordige toestand bleef bestaan. M. de Smet de Naeyer, minister van financiën en open bare werken. Een gevaar onder het meerderheidsstelsel M. WOESTE. Zoo iets hebt gij niet gezegd M. de Smet de Naeyer, minister van financiën en open bare werken. Dat is klaarblijkelijk de beteekenis van mij ne woorden. M. WOESTE. Toen waart gij geen aanhanger van de evenredige vertegenwoordiging... M. Destrée. Dat is 't. M. WOESTE. .....maar van de vertegenwoordiging van de minderheden Uwe woorden zijn dus zeer klaar en de protestatie die gij thans laat hooren heeft geen zin. Nevens de lieeren Beernaert en de Smet kan ik nog den heer minister Van den Heuvel noemen hij schreef dat de wetgever, na de herziening natuurlijk de groote kiesom schrijvingen moest wijzigen om de bestaande ongelijkheid te doen verdwijnen. Hij verdedigde de èvenredige vertegen woordiging, maar zegde tevens dat deze de splitsing van de groote arrondissementen niet belette. Ilc antwoord dat het stelsel van evenredige vertegenwoor diging niet verhinderen zal dat te Brussel tien tot twaalf candidaten worden verkozen, terwijl de kiezer van Veur__ of Virton slechts voor een enkel candidaat mag stemmen De macht der groote arrondissementen zal blijven bestaan. Naast de politieke en godsdienstige vraagstukken bestaan er vraagstukken van stoffelijk belang, vraagstukken van huishoudkunde, van financiën, enz. Daarom zullende afge vaardigden van Brussel en van de groote arrondissementen steeds overwicht zijn in het parlement. Om dat overgroot kwaad te verhelpen, kwam bij velen het denkbeeld op de groote arrondissementen te splitsen. Voorzeker is dat geen volstrekt redematig stelsel, doch het levert dit voordeel op, dat het al de arrondissementen op eenen zelfden voet plaatst. Welnu, toen wij het kwaad wil den verhelpen, ontmoetten wij tegenkanting van wege den heer de Burlet, die, schijnt het, verbintenissen in tegen- overgestelden zin had genomen. En de heeren Liebaert, Schollaert, Helleputte en ik waren zwak genoeg om niet aan te dringen Toen de heer De Smet het bewind in handen nam, ver klaarde hij slechts eene enkele splitsing te zullen aanne men, die van het arrondissement Brussel in tweeën, met de Zenne tot grensscheiding. Evenredige vertegenwoordiging verklaarde hij slechts aan te nemen voor bestuursverkie zingen en niet op wetgevend gebied. [Gelach, links.) M. de Smet de Naeyer, minister van financiën en open bare werken. Ge zijt verkeerd ingelicht. M. WOESTE.O! dat hebt gij mij reeds twintigmaal gezegd. M. de Smet de Naeyer, minister van financiën en open bare werken. De Regeering veranderde niet om die re den. M. WOESTE. 't Is om andere redenen welke ik straks zal doen kennen. Toen kwamen de verkiezingen van 1898 ze liepen kalm al. Maar twee nieuwe feiten deden zich voor het liberalis me schoot uit zijnen slaap en de voorstaanders van evenre dige vertegenwoordiging werden bedlegerig. Wordt voortgezet). Gramschap en Traagheid. Zonder faut de naaste week. Iebbejoem. Com. prcec. Ge zijt verwacht. Van Espen. Vijf-en-twintig Vb. uit Hol land. Uwe verontwaardiging is billijk. U moet bepaald eens naar Aalst komen. - - Malbroeck. Treksels van mosstaard is daarvoor het beste. Stillekens aan komen wij aau de winterdagen, in t korte zullen de stoven te voorschijn komen en leve de kooleommercie! En a propos van kolen men heeft uitgerekend dat de hoeveel kolen die die zouden noodig zijn om gedurende een jaar de hitte der zou te bekomen, gelijk staat met de voorbrengst kolen van den ganschcn aardbodem, op voet van de huidige voortbrengst, gedurende 600,000 jaren. De heetste sterren verwarmen de aarde zooveel als eene baars zon doen op 9 kilo meters afstand. Zoodat wij op de sterren niet veel moeten rekenen in geval zekeren dag de zon uit gaat. Italië. Een die belooft voor de toekomst. De kamer van inbeschuldiginstelling te Rome, heeft deu advokaat Luigi Crispi, zoon van den ex- eersten minister, voor het assisenhof verzonden, onder beschuldiging vau gekwalificcerden diefstal- de zaak zal op 23 November worden opgeroepen. Er is een aanhoudingsmandaat afgeleverd te»en den beschuldigde, die gevlucht is dank aau de medeplichtigheid der policie. Luigi Crispi wordt beschuldigd de diamanten van gravin CelKre te hebben gestolen. De Paus heeft Mgr Thomas Heylen, prelaat der abdij vau Tongerloo, benoemd tot bisschop van Namen. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat de Deonsche expeditie, die op zoek was gegaan naar Audi-éc en zijne makkers welke per luchtballon de Noordpool trachten te bereiken, te- rug is gekeerd naar Mandal, alle hoop de landvor- schers weer te vinden, opgegeven hebben. Te Leneschina (Russisch Polen) werden 31 Trouwen verstikt ten gevolge vau den angst welke ontstond in eene synagoog door het omvallen eener lamp. Men bericht het publiek dat de Pil van Doktoor Raphael, uitmuntend middei tegen de slij men, de zwakheid, hartklopping, bleekheid, ze nuwpijn, enz., thans in alle goede apotheken ver kocht wordt aan den prijs van 1,75. Hoe schrikkelijk toch die dramas der zee. De engelsche steamer Woodruff die aaukwam te Charleston (Zuid Carolina) bracht er de matro zen Andersen en Thomas aan, tweo overlevenden der ekwipagie van het Noorweegsch driemastschip Drot dat nabij Florida zonk. Negen man verdron ken toen. Acht andere vluchtten opeen vlot dat den dag na de schipbreuk, in twee brak. Op een der stukkeu zaten mannen die later opgenomen werden door een duitschen steamer en ontscheep ten te Baltimore. Op het andere gedeelte zaten zes matrozen, waaronder Andersen en Thomas. Een hunner werd zot en sprong in zee twee anderen stierven van uitputting en een vierde, door het lot aangeduid werd gedood door Andersen en Thomas die zijn bloed dronken en zijn vleescli aten. Wan neer het vlot opgemerkt werd door de baakwachter van Woodruff, zaten de beide matrozen op een stuk hout, naast de lijken hunner gezellen hunne verdwaasde oogen duiden aau dat zij het verstand hadden verloren. Thomas, gewapend met zijn mes sneed stukken vieesch van de lijken en wierp ze naar de haaienDe beide geredden zijn nog te zwak om de ijselijke tooneelen te vertellen die het vlot voorvielen. De bijzonderste bewerker der eer herstelling van Dreyfus en die tijdens het proces van Rennes reeds ziek was, M. Scheurer-Kestner is reeds overleden en begraven. Oostcurijk De bladen melden dat de ter dood veroordeelde jood Hilsner, verschrikt door de toebereidselen van de oprichting der voor hem bestemde galg, aan den rechter te Koetenberg verklaart heeft den moord op het 19 jarige christen meisje te hebben bedreven met. twee medeplichtigen, wier namen hij heeft genoemd. Volgens de Narodny Listy is te Trebitsch een jood als medeplichtige van Hilsner reeds aangehouden. Dc onzuiverheid van het bloed en de ziekten der huid (dauwworm, puist en, ecrémas, zweren, jeuktens) komt voort uit de slijmen 't is daarom dat zij zoo gemakkelijk over wonnen wordt door de anti-slijm achtige Walhéry- Pil Er. 1,25. Pbovincie Oost-Vlaandeeen. GEMEENTE DENDERHAUTEM. der werken vau opbouw van een doodculiuis met afsluitiugsmuur cn grilje rond bet nieuw kerkhof. Het College van Burgemeester en Schepenen der gemeente ÜENDERHAUTEMzal op Woensdag 8 November 1899, om 9 ure 's morgens, ten Gemeentehuize, overgaan tot de openbare aanbe steding der werken van opbouw van een doodenbuis met afsluitingsmuur en grilje aan bet nieuw kerk bof dezer gemeente uit te voeren, en waarvan bet bestek beloopt tot De aanbiediflgssc.hriften op zegel geschreven, moeten bij aanbevolen brief toegezonden worden aan den Heer Burgemeester der gemeente Dender- hautem, onder dubbelen omslag, in de post besteld, drij volle dagen vóór den dag der aanbesteding, dus ten laatste den 4 November 18»!». De bui tenomslag moet het adres dragen van den Heer Burgemeester, en moet voor opschrift drag6n Aanbieding voor de onderneming van openbare werken. De binnenomslag moet voor opschrift dragen Aanbesteding voor de onderneming der werken aan het nieuw kerkhof te Detiderhantem. De aanbiedingen waarvan de buitenomslag den poststempel zou dragen van eene latere dagtee- kening dan die voor de nederlegging bepaald, zullen niet in aanmerking kunnen genomen worden De plans, bestek en lastkohier, liggen ter inzage der belanghebbenden ten Gemeentesecretariaat alwaar men er kennis kan van nemen alle werk dagen van 9 tot 12 ure voormiddag. Denderhautem, den 28 September 1899. De Secretaris, De Burgemeester, E. ROELANDT. C. SCHOUPPE. heid en gedommel in de ooren door de Artifieieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aau haren Institut de somme van 25,000 franken gege ven, opdat alle doove menschen die geene midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Longcott, li Gunneesbuey, London, W. Nog slechts eenige exemplaars van 't Klucht spel 'i In 't Misverstand, door P. Van Nuffel, zijn voorhanden. De lielhebbers moeten zich dus haas ten om dit puik en gemakkelijk te vertolken stuk je aan te koopen. Te Oostakker werd het opge voerd, ter gelegenheid der prijsuitreiking aau de leerlingen der Teekenschool en oogste er een onge- meenen bijval in. Wij waren er, en hebben daar hartelijk zien lachen van 't begin tot het einde. Het werd ook opgevoerd in do Katholieke Pa- tronagio van Harame binnen eenige weken is het de beurt aan Wichelen, Watervi-iet en Lede, waar het in studie ligt... Alle Patrotiagiën, alle Werkmanskringen en Zondagscholen van Vlaande ren zullen 't Misverstand op de plankon brengen met den aanstaanden winter. Een groote bijval is hun verzekerd. De prijs blijft 1 fr. op ons bureel. aan zeer voord eel ige prijzen verschillige schoone kerkgewaden, kasuifels, dal- matieken, koorkappen, stoolen, missalen, prachtig koperen wierookvat, groote bel, ampullen, enz. Verdere uitleg op ons kantoor. Buitengewone prijskamp op den GrootenBillard, naar zeer schoone prijzen, ter estaminet Het Beiershof (Café Riche), bij den heer Jan Kes- tens, Groote Markt. Inleg 0,50 fr. Men kan zich van heden laten inschrijven. MEESTER SCHALIENDEKKER EN WITTER Hoogstraat, 52, Aalst. Geboorten: Mannelijk 9; Vrouwelijk 11 20. Huwelijken. T. De Naeyer, geneosb. met D. Matthys, bijz. P. Schollaert, gladsl. met O. Corthals, twijnst. J. Hallaert, kleerm. met A. Bonner, breist. P. Bal, tw. met C. Walgraef, twijnst. Overlijdens. Sack, m. Van Hcrrewege laudb. 41 j. Postw. V. Van Malderen, we De Waen, z. b. 64 j. Gent- schenstw. M. Van Mol, z. b. 72 j. Groenstr. H. Le Clercq, handel. 69 j. Nieuwstr. H. Van den Abeele, m. Dc Vos, tw. 64 j. Eilandstr. M. Van Holderbeke, vr. Meganck. z. b. 46 j. Ledow. P Dicriekx, w° Goossons, z. b. 71 j. Leopoldstr. 9 kinderen onder de 7 jaren. Groote Harkt, 6 6, Aalftt, Agent der Assurantie Dc Vereenigde Belgische Eigenaars tegen brandgevaar en ongevallen der The Securitas Compa nV> tegen dief tevan La Garantie Beige, tegen het breken van vensterglazen en serren der Maatschappij Stutgxrt, op het leven Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 Irank, een aan 100 en een aan 75 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold- straat. schoone VELO, 90 Ir. Denderstraat, N° 34, Aalst. NAZARETHSTRAAT, 20, AALST. Te lmren Magazijnen Zolderingen Hout straat, (bij de Vaart). Zich te bevr. bij de Jufvrouwen Seps, Nijverheidstraat. Schoolstraat, 7, Aalat, e soorten van wijnenen likeuren, alsook lastvrije dran ken. Genever aan 1,10 den liter Franschen aan 1,00 den liter. --Alles gewaarborgd zuiver te zijn en niet te bederven alles 3 GRANDS PRIX

De Volksstem | 1899 | | pagina 3