STEMT ONDER Nr 2 WERKLIEDEN 1 VROEGER NU. 500,000 f!'.!!! s Kiest voor de mannen van Orde, Godsdienst en Deftigheid Kiest voor de kandidaten der Katholieke lijst, onder A° 2 Bauwens Isidoor, Doctor. Claus Eugeen, Landbouwer. De Clippele Paul, Advokaat, Schepen. De Gheest Victor, Aotaris, Schepen. DeWolf Disdeer, Koopman. Eeman Achilles, IY ij ver aar. Geeroms Leo, Weverij bediende. Moyersoen Komaan, Advokaat. -a s e fee ai g s 3 öc s "s s s 3 s Mijl heek en §cliaarl)ccfe willen vertegenwoordigd zijn in den Ccinccntcraad. Daarom zuilen zij onder ininiiner 2 .stemmen Stemt onder nummer 2 Wreekt het gestort bloed van vreedzame stadgenooten! Groot Volksparlement. KIEZIN GSLIED, Stemt onder nummer 2 Wreekt uwe medeburgers, wier huizen verwoest werden! Zondag avond werd aan de Molenstraatpoort een stervende nienseli berecht. 4 policicageiiten mocslcn den Priester met het Aller heiligste Sacrament verge zellen en beschermen tegen de woede en razernij der partijgangers van pastoor Daens. Dei'lige burgers en werk lieden, gaat in uw gemoed Zult i 5.-te 'j aan zulk volk uwe stem geven Wat Petrus Daens schreef den 26 Juni 1876 Kazzen. Wel doeizend heb ik er alzoo hooren klappen, Mant Mant. Zie, Kazzen, ik en ben ook pertan maar nen erremen werkman, maar 'k wil die verga dering van gepasseerden zondag niet laten nog voor geen tien frank. Kazzen. Jamaar en ik ook niet, zelle Mant, want alzoo een bijeenkomst dat is spek aan 't hert, en dat geeft nen mensch een koeragie en een overtuiging die voor geen en doeivel en zou achteruitwijken Mant.En schoon en deftig en kloekmoedig dat daar gesproken is, he Kazzen Kazzen. Dat geloof ik wel, Mant, dat is een ander dingen als al die klodden, die leugens, die uitvallen, die lasteringen en die goddeloosheden die g' hoort uitbraken op de meetingen en de ver gaderingen van de monsterverbonders Mant. Ha, Kazzen, 'twas meesterlijk en treffend. Hoe klaar en duidelijk en meê bewijzen in d' handen en hebben ons felle katholieke man nen daar al de leugens van de Judassen niet een voor een, niet alleenlijk wêerlegd, maar gheel en gansch vernietigd en vergruisd Kazzen. En dat in een taal die uit 't herte kwam, Mant, waar ge d'overtuigingen en de rechtzinningheid voeldet doorkomen Mant. Ja, Kazzen, 't was puik man 't was puik Had suikere pie dat moeten hooren zien, hij waar van schaamte in de steenen gezonken 1 Kazzen. Hij kon dood gevallen zijn van arragie, Mant Mant. Hij en zou, Kazzen want die kerel heeft remedie voor alle ziekten en kwalen hij zou hij seffens naar huis geioopen hebben en daar zat er hij seffens op meê Kneipp 1 Kazzen. Hewel, Mant, dat zou hem nog kun nen te pas komen zie, zondag avond alzoo meê ten acht of ten negen uren Mant. Als er alzoo al eenige burokes zullen gaan gekend zijn, wilt ge zeggen, Kazzen Kazzen.Just, Mant, en als hij dan korts naardien d' eerste tonen zal hooren wêergalmen van onzen geliefden beiaard 1 Mant. Jamaar, Kazzen, er zal wel een jatte- ken Kneipthee en een flesch azijn nevens hem staan, en ge zult dat zien man van s' anderendaags 's morgends staat lieve Pie weêrom al aan zijn deur mêe vuile briefkens in zijn hand te roepen aan de werkmenschen en bijzonderlijk aan de waterratten die hunnen kop zullen boven 't groen water ste ken menschen menschen Kiesbedrog, kiesbe drog, kolossaal kiesbedrog! Die verdomde bokken! die stinkende waterratten Nu komen ze 't leste peilken haar van mijnen kletskop trekken Ze zullen nog mijn ooren afbijten O die dompers WoesteWoeste Kazzen. 't Is verloren, MantPie is toch nen feilen kadée En laat hem dan nen keer zijn spanbroeksken aan hebben Mant. We zullen 't hem passen Zondag, Kaz zen I En meê gezondheid mag't hij verslijten Kazzen. Ja, ja, Mant, de gezondheid wensch ik hem ook, bijzonderlijk in zijnen kop, om nen keer serieus t'herdenken hoe diep en schrikkelijk diep hij gevallen is helaas, helaas!! braaf ge weest, 't goed verdedigd, 't kwaad bestreden, en nu en nu bondgenoot van geuzen en socialis ten Mant. Waarlijk, Kazzen, had hij Kneipp niet gehad, hij ware wel duizend keer al bezweken onder de knaging en 't verwijt van zijne censcien- tie! Kazzen. Dag consciëntie En wat zal 't nu gaan zijn Binnen eenige maanden komt hier in de stad een fabriek van caoutchou en Pie zal wel.. Mant. —Zwijg, Kazzen, dienen man heeft re medies voor alles, zeg ik u. Spijtig dat hij 't land niet en mag bestieren Kazzen. -- En d' heilige Kerk, Mant, en geheel de wereld Want alzoo nen kop Mant. En daar toch geen eenen treffelijken mensch van willen 't menschdom, 't menschdom Kazzen. Alla, Mant, 'k moet voortgaan, en tot zondag als ge wilt 'k zal u komen roepen en wij zullen samen gaan doppen Mant. Ja, Kazzen, komt om half negen, we kunnen dan van daar naar d' hoogmis gaan Kazzen. Goed, Mant wont met uwen Werkman ALLEEN 2) dat gij daarmeê achter IEDEREN van uwe werklieden 16 fr. wont per dag. 3) dat gij bovendien nog vette Minsten had van drukwerk vanwege het Stadsbestuur(men ge bruikt op 't landhuis NOG ALTIJD van uw ge leverd werk), beeldekens, boeken, enz. En gij Iiebt de cijfers van doctor De Nacyer niet kunnen weerleggen. Op 2O jaren dus wij zullen niet meer ne men hebt gij met den Werkman ALLEEN zuiver 500 duizend fr. gewonnen, 't is te zeggen EEN HALF MILLIOEN. Bijna al geld van de werklieden, want 'twas toch wel meest 't werkvolk dat uw gazet jen las. Hebt gij met die kolossale winsten iets gedaan voor 't welzijn van uw werkvolk hoe hebt gij uwe volksliefde getoond De werkman moet iets kunnen sparen voor den ouden dag, schrijft gij en roept uw broeder paster Daens WAT heeft uw werkvolk kun nen sparen van den loon die gij gaaft Noemt ons eenen van uw oude werklieden, die op zijn gemak kan leven Uwe oude wertanaii moet BEDELEN LEVEN door de aalmoesen der katholieken Hij, de ouderling, GUSTAAF PETIT, die u heeft helpen rijk maken. De werkman moet een pensioen hebben 1 roept gij en uw broeder. Wat hebt gij gegeven om aan uw werkvolk een pensioentj e te ver schaffen GEENEN CENT van al die kolos sale winsten Met eenige honderden frankskens af te staan van dit half millioen, hadt gij hun allen kunnem verzekeren voor den ouden dag. Maar dat staat in uwen almanak niet. De volksliefde der daensen is papieren volks liefde, veinzerij en oogenverblinding. Voor dat 't werkvolk stemrecht had, lieten zij de werklieden hunne gangen gaan en streken huuue centen op maar als 't stemrecht kwam, sprongen zij vooruiter was EER en NOG MEER GELD te winnen. Van de valsche volksvrienden verlost de stad van Aalst Zondag toekomende a ft S> "55 s O «j zet gestaan dat Reeds 15 maal heeft De Volksstem aan Daens gevraagd om te zeggen hoeveel zijn werkvolk wint. Hij zwijgt. Waarom antwoordt hij niet Als hij een schoonen loon betaalt, hij de werkmansvriend, dan moet hij niet beschaamd zijn hem te laten kennen. Nog eens, Daens, hoeveel betaalt gij aan uw werkvolk Daens, hoe durft gij van liefde voor den werk man spreken Uw oude werkman, Gustaaf Pe tit, moet zijn brood gaan vragen. Hoeveel aal moesen krijgt hij van u Maar wacht, gij zijt voor geen aalmoesen, gij zijt voor den grooten en rechtveerdigen loon, de deftige broodwinning. Welnu, hoe groot was de daghuur van Petit bij u Was zijne deftige broodwinning zoo klein, dat hij zelf geene drooge korsten heeft kunnen over houden voor zijnen ouden dag Daens, M. doctor De Naeyer heeft in uwe eigene gazet De Werkman bewezen x) dat gij jaren lang, ieder jaar, 25,ooo frank VROEGER dreef de afgestrafte priester Daens de stoutmoedigheid zoo ver, zijn portret nevens dat van den Paus te doen drukken, niettegenstaan de hij door Dezen was afgekeurd geworden, dat hij zijne Encycliek verkeerd uitlegde en dat hij Hem niet mogen zien heeft toen hij naar Rome geroepen werd. NU is dezelfde opgeschorste priester zoo onbe schaamd, zijn portret te laten drukken in 't mid den van socialisten en vrijdenkers. VROEGER,'t was in 1895, schreef Daens het volgende De socialisten spotten met Ons Heerze zullen vallen. NU, in 1899, gaat Daens en priester Daens hand aan hand met de socialisten om hen op 't stadhuis cener aloude christene stad te helpen NU spot hij in zijne schriften en meetingen met de Kerk, met de BIECHT (meeting gehouden door priester Daens op de Zoutstraatpoort) met zijne geestelijke overheid aan zijnen Bisschop gehoor zamen, dat doet hij niet meer hij zegde het don derdag zelf op eene meeting. VROEGER vond men de smeerige historie uit van 't wijf, dat de katholieken zouden moeten uit gekocht hebben om Priester Daens te misleiden. NU, op't laatste oogenblik, zal men alles uit vinden om 't Volk van Aalst te bedriegen. Reeds strooide men uit, dat de E. H. Bockstal, onderpastoor van St Jozef, de mensehen aanzet om onder n° 1 te stemmen. Dat is eene schandige, gloeiende LEUGEN Er is daar niets, VOLSTREKT NIETS van II Maar de verachtelijke leugenaars loopen van den duivel bezeten zij zijn reeds verzekerd van de verpletterende nederlaag die hun te wachten staat en daarom liegen zij, daarom schieten zij met re volvers, steken zij met dolken, daarom verwoesten zij de woningen der katholieken. Achteruit, moordennnrsklick 1 Alle def tige Aalstenaars verachten u Zondag wordt ge verpletterd onder een meerderheid van 1000 stemmen Kloemp. Ai, mijn zike- ri 1 dag, Lommen wa ple zier, menschen, vanu tezienl Lommen. Och, 't is nog waar, Kloemp maar dien ongelukkigen Donsjhé Kloemp. 't Heeft ge passeerde week nog in de ga- Bisschop aan Daens verbiedt van hem voor te stellen, om der wille van 't schan daal en dat hij de Religie kapot maakt. Lommen. Ja maar, weet gij al, Kloemp, dat hij daar acht dagen in Holland de revolt en 't mas- sakker van 't katholiek geweest proeken heeft Is mij dat ne priester, met protestanten allieeren. Kloemp. En, Lommen, dat de protestanten zeggen 't is ne goeien, dat is onze man, brrr. Lommen. Spijtig, Kloemp, dat z'hem daar geen protestantscho kapelle opgedregen hebben, als hij hen aanstond, daarmeê waren de schanda len hier gedaan tot profijt van de Kerk. Kloemp. Ik geloot dat't zondag een van de schoonste dagen zal zijn van mijn leven, Lommen. Lommen. Dagge wilt zeggen, Kloemp, om de wille van uwe kop ne keer uit te werken Kloemp. Ja, zie, da'kazoo meester waar, ik haalde de buizen uit de grond, van de gaz. Lommen. Ai, ai, ai, zwijg Kloemp, nog nen dag of twee 1 Kloemp. Watten, willen paster zijn, en u durven voor 't volk presanteeren in compagnie van mannen liberalen en socialisten die roepen toert met de religie geene God of geen ziel I Lommen. Kloemp, 't doet ne mensch zijn hert waggelen 1 Kloemp. Met socialisten loopen die in de Voobuit schrijven, als wij meester zijn, zullen wij met plezier den laatsten priester op 't schavot brengen, hen ophangen hen omverschieten en met plezier hunnen doodstrijd bijwonen 1 Lommen. Sakrilegie, Kloemp, en maledikse 1 Kloemp. Rondloopen, ne priester, Lommen, mee oude schoolmeesters van 79, van den tijd dam men 's zondaags overal in de kerken allemaal ge lijk moesten antwoorden van de scholen zonder God, verlost ons Heer I Lommen. En nu zulke mannen opgehemeld worden door nen opgeschorsteu priester, in oorlog met den paus en den bisschop, en durven komen aan christene menschen hunne stem vragenDat daar nog schaamte in ware... Kloemp. Manuen die noch mis hooren of hunne paschen sedert jaren niemeer en houden. Lommen.Mijn stemme, Kloemp, 'k verloor nog liever mijn één been I verloor ik nog liever 1 Kloemp. Lommen, zondag avond, want 't ka tholiek zal winnen, de menschen zeggen allemaal tusschen vier oogen, dat te ver gaat deze keer, zondag avond zal Oljst nog nooit azoo ne kermis gezien hebben. Lommen. Ik ken er, Kloemp, die over eenige jaren, braaf ge weet wel, en van nie beter te we ten, met Donsj meedeén, maar dagge ze nu moest hooren klappen. Kloemp. Och, Lommen, iedereen kent er azoo wa treffelijk man die een betje op zijn res pect is, zal gaan stemmen voor azoo een brosseling van ne lijst van doncbist en geus en socialist Lommen.Ai, Kloemp, zwijgt, azoo ne lijst, 't is een teel pijnskes, alles ondereen. Kloemp. Meenen die ertisten na dammen zullen gaan stemmen boven ne lijst van nen halven kilo gekaptO die ennes 1 Lommen. Die hennekenieten, wacht een betj en, wij zullen z' arrangeeren komilfo, halt savé I Kloemp. Er wordt gezeid in de gebuurte, in IS84 gedichtgedrukt en uitgegeven door Mijnh. PETRUS DAENS. (op cTair van illalbronck). 1 Wij gaan de Waarheid zingen, Miriton, miriton, mirontaire, Wij gaan de waarheid zingen, Sa, Kiezers, luistert wel (3 maal) 2 De liberalen loopen Miriton, miriton, mirontaire, De liberalen loopen, Met leugens in nun vel (3 maal) 3 Ze spreken van te sparen, Miriton, miriton, mirontaire, Ze spreken van te sparen, En hoe ging het vroeger tijd (3 maal) 4 Z' uitlekten alle potten, Miriton, miriton, mirontaire, Z'uitlekten alle potten En gaapten dan nog wijd (3 maal) 5 Ze deden Geuzen komen Miriton, miriton, mirontaire, Ze deden Geuzen komen En vloeken op 't Stadhuis. (3 maal) 6 De Burgerij mocht zwijgen, Miriton, miriton, mirontaire, De Burgerij mocht zwijgen En alles ging in 't Fransch. (3 maal) 7 'tWas toujours van te leggen, Miriton, miriton, mirontaire, 'tWas toujours van te leggen Yoor hunnen Geuzendans. (3 maal) 8 Maar't Yolk is opgesprongen, Miriton. miriton, mirontaire, Maar 't Volk is opgesprongen En elk schoot in zijn vuur. (3 maal) 9 De Geuzen komen weder, Miriton, miriton, mirontaire En nu ze komen weder, Met leugens grof en groot. (3 maal) 10 En schepen vol beloften, Miriton, iniriton, mirontaire, Met schepen vol beloften, Omdat ze zij in nood. (3 maal) 11 Ons geld zou moeten dienen, Miriton, miriton, mirontaire, Ons geld zou moeten dienen, Voor Satan en zijn wijf. (3 maal) 12 Maar ze gaan zich builen loopen, Miriton, meriton, merontaire, En ze gaan zich builen loopen, Ja builen op hun lijf. (3 maal) 13 En nu nog eens gedronken, Miriton, miriton, mirontaire, En nu nog eens gedronken, Op ons eendrachtigheid. (3 maal) 14 Want eens den Geus verdreven, Miriton, miriton, mirontaire, Wat eens den Geus verdreven Vrede voor altijd. (3 maal) Pethus Daens. WAARSCHOUWINGEN. Kiezers, past op 1 de liberalen zijn listige vossen... Ze willen u met leu gens of geweld van de kiesbus verwijderen. Ze zullen u valsche depêchen en brieven zenden; ze zullen valsche eigenaars rondzenden. Past op 1 Lommen, als Pië op de kïezing peinst, op zondag j Ze zullen rumoer maken ze zullen u zondag achternoen, dat z'er in één charge mee slodder- avond trachten in hunne herbergen te krijgen... broek en al en zonder hoed, op t' einde van zijnen op hof moeten mêe loopen, recht den oün Dender in, om de de wille van de hitte, den brand en t vuur in zijn lijf, en dat z'hem daar in 't water hangen mêe een katrolle. Lommen. Wat da' k al verschillige keeren hooren vernoemen heb, Kloemp, 't is dat daar wekelijks drij duivels b'ldnen gaan in burgersklee- ren om hem op te stoken eu tonijn op te gieten, en al achter hunnen stoort uit hun broek... j Kloemp. 't Zuilen dezelfde zijn, Lommen, die vreest dit rumoer nietGAAT IN GEENE VER DACHTE HERBERGEN blijft bij uw volk, bij uwe vrienden Ze zullen op het oogenblik der kiezing roepen 't brandtFast op 1 Zegt Ja, 't brandt onder den marmit. Zo zullen misschien in en buiten de kieszaal wat lawijt maken... Vreest die ganzeblazerij niet we zijn in overgroote meerderheid ons braaf werkvolk is nevens ons de wet zal daar zijn, op- W Ci AV wiXV 10 I KjHtJ UUÜ UL "LU ÜCAl UUU1 wij daar op Goede rijdag zien binnen trekken j Qr(je njet mjnB(e gestoord worde. En, hebben 's achternoens, om te zweren van t katho- liekte verdestreweeren met de kamerkiezing, Lommen. Waarschijnlijk dezelfde, maar laat ze maar zwereDKloemp, wij zullen wij Zondag als 't God belieft, ne keer'hun pampieren teekenen dat hun lijf zal vel zweren staan. Kloemp. Zoo gezeid zoo gedaan, alla Lom men. Lommen. Alla, tot overmorgen zelle. Kloemp. Ja, tot Zondag, en teekenen zelle Lommen gelijk ne prokereer de rooi. zijt zeker, de liberalen zullen zich koes houden. Brengt uwen kiesbrief meê draagt zorg voor uw briefje KOMT TÉ SAMEN naar de stembus, het hoofd omhoog, het hert verheugd 1 en alles zal gaan gelijk op een ijsbaantje. Goeden moed 1 opge trokken onder .den oorlogskreet onzer voorouders Leve 't Geloof 1 Leve de Vrijheid Leve de Eendracht Petbus Daens, opsteller van 't Land van Aelst.

De Volksstem | 1899 | | pagina 2