1000 STEMMEN BOVEN. Eremhodegem. waarde DEFTIGE LIDERALEN. Ze vragen de E. V. TRIOMF Zondag avond op Chip ka. Uit Zwolle". Stadsnieuws. KERKELIJK NIEUWS. En profeet Donche had u nochtans gezegd dat hij u zou gered hebben als ge met hem wildet meêdoen !?0 dien donche, dien donche Wan neer zal hij toch ophouden van liegen Noch tans, lieve en zoete geuskes, troost u Pie heeft weêral nieuwen moed En hij zegt: ülcnschen, de Verlossing Is uitgesteld en dat het bin nen vier jaar toch zal lukken, als ge wilt voort gaan meê zijn slaven te zijn en meê hem t'onder- steunen 1? Toemaar, roept maar meê al't kra- puulVivan Dolf en Pie Hewel, dat geloof ik, zie Als ge u anders niet kunt weren, als ge man tegen man niet durft opkomen, als ge in open yeld, leger tegen leger, het onderspit moet delven eu niet in staat zijt, spijts list en lagen, spijts leugen en bedrog, op negen zetels er éénen te veroveren. Hewel, dat geloof ik, dat ge dan uwen toevlucht neemt tot de Evenredige Vertegenwoordiging 't Geen ze niet kunnen bekomen al vechterij dat willen ze bekomen al bedelen. Heeren Katholieke represantanten, geeft ons, als 't u belieft, de E. V. Dan liggen de dompers gekortvleugeld, ontwapend Dan kunnen ze niets meer Dan is die leeuwenklauw die wij zondag zoo duchtig gevoelden, van den eersten keer en voor goed afgekipt. Wat ze ook doen, hoe ze ook strijden, liberaal Galle, socialist Marcel en Pastoor Zonderkleed tronen hier, midden van de dom pers, op het Landhuis Toe, katholieke represen tanten 1 Anders kunnen wij niets, en met de E. V. komt het van zelfs Als 't ulder belieft, toe O schoone, o edele Evenredige Vertegenwoordi ging Troosteres der bedrukten, toevlucht onzer vijanden, hulp der scheurmakers De slag is geleverd. 't Was een reuzenstrijd. Eén tegen drij. De Katholieke partij alleen, tegen de gezament- lijke hellemachten Liberale godsdiensthaters, SOCIALISTISCHE BLOEDHONDEN en de Judassen der verraderspartij. Ze kwamen af, gewapend met valschheid, leugen en bedrog. Ze kwamen af op ons, Katholieken, alleenlijk gesteund op Recht en Godsdienst. Den persoonlijken wrok hadden ze vergeten. De liberalen vergaten eenen oogenblik dat de socialisten vlammen op hun geld, en goed. Zij de onverzoenbare vijanden van Godsdienst, gaven den broederkus aan eenen Priester. De socialisten gingen hand aan hand met de oude pruiken van de liberale geldmacht. Een priesterkleed boezemde hun geenen afkeer in. De verraders, de judassen, de vroeger zoo chris telijke, ja zoo vurige katholieken spanden samen met de aartsvijandeu onzer moeder de H. Kerk. Alle veete was vergeten Eén vijand het Katholicismus De slag is geleverd, en zegevierend keeren wij terug uit den strijd. Onze vijand ligt verslagen, machteloos, zielto gend, aan onze voeten. Klokken luiden Kanonnen brommen Vreugdeliederen weergalmen Leve de Godsdienst I Leve de Kerk Leve het Katholicismus 1 Pie Donsj zit t'huis vol hoop, zeker dat de ju- daskliek zal gekozen zijn. Om 3 uren. Vrouw. Pie, ik kom daar van de markt, al les zal just komen. Pie. Wij zullen ten minsten 8 honderd stem men bovenliggen. Vrouw. Ons volk zei daar, dat 't nog meer zal schillen. Pie. Toe, vrouw, haal nog eene flesch op van den besten, op die lappers hun gezondheid Wacht een bet jen, da spelleken is hier vandaag uit. Om halver 4. Vrouw. 'k Was daar buiten, en kwamen mij daar geen twee stinkende bokken, die achter mij riepen de vrouw van Judas, oeioei't waren zeker twee waterratten. Pie. z'En zullen binnen twee uren niemeer roepen, die vervloekte afrodieten 1 waarom en slaat g'uw hand in hun muil niet, morgen zijn wij toch meester Vrouw. Ze riepen dan nog dat z'al 50 stem men boven lagen. Om 4 uren. Vrouw. Baasken Van de Wiele is daar t' huis gekomen en zegt dat ze vertellen dammen zoün 75 stemmen onderliggen. Pie. Onnoozel wijf, wa weet da kind daaraf, tettetet. Vrouw. Hij zegt dat hij 't hooren zeggen heeft van ne socialist die ne revolver had, en die van 't landhuis kwam. Pie. Mmmmmm.... als ekkik u zeg dammen zullen 500 stemmen boven liggen. Om halver 5. Loekedoe. Ze moesten morgen allemaal ge- rokken liggen, de rakkers! Pie. Wat is 't, wat is 't Loekedoe. Ik kom daar van 't lokaal van de socialisten, en er kwam daar éénen binnen met zij nen kop tusschen zijn beenen, dammen tot hier toe zoün onderliggen Pie, Jommer, 't is jandommelingen zeker toch om te lachen Als 'twaar is, gebeuren er malheuren. Loekedoe. 't En is maar, als we het nu nie door en halen, dan is 't spel om zeep, zelle... wie zou da gepeisd hebben, ik ga nog ne keer zien, ik. Pie. Stomme beesten I... Cartoechen I gloeiende dieven 1... Om 5 uren. Loekedoe. Pie jongen, 't en is nie gelooüijk, ze zeggen daar in de cercle liberal dammen 150 stemmen zoün onderliggen Pie. Watten onderliggen donchist en libe raal en socialist Loekedoe. En ons beste buros zijn dan nog al meegeteld, volgens dat ze zeggen. Pie. Och erremen, Loekedoe Loekedoe. Halthaltwat doet ge stille Pie, laat gerust... Pie. Doe mij naar mijn bedde of er zijn mal heuren 1 Loekedoe. Stille, Pie, stille, g'en kunt het nog nie weten... die kaualjen... die rotte vagebon- ben... Vrouw.Toe, laat hem ons boven doen, wij kuunen daar ook't nieuws afwachten... toetoe... 't zal nog keeren... koeragie... Om halver 6. Loekedoe. Pie... blijf stillekes liggen, jon gen,... 't en is niet... de bokken liggen boven met 200 stemmen tot hiertoe... Pie. Geef mij mijn geweer... da'k naar de merkt ga... Vrouw. Halt... halt... blijven liggen... toe, Lippen, helpt mij of anders springt hij uit zijn bed de... Pie.'k Doe malheuren... waar zijn ze... 'k schiet... 'k steek!... Vrouw. Ai Pie zwijgt... blijft liggen... ge zult ons iets doen krijgen... Pie... astablieft... Pie. Die beesten.., die kwezels... diene Pol enStant... en Woeste... ze moesten ze... mmm... Vrouw. Ai, Pie, astablieft... zijt stille... en doet ons toch de dood niet aan... al da schuim uit zijnen mond... Heeretoch toe stille... wij zul len winnen... wacht, zie... ééne minuut, wij moe ten eerst uwe lakens vernieuwen, en slaapt dan schoon... Om 6 uren. Vrouw. Pie... wa zegde... toe., 't en is niet, wij liggen drij honderd stemmen onder. Loekedoe. VAe, doktoor, ge moet hem lee- ken zetten achter zijn ooren of hij wordt razig of zot. Doktoor. Toe, Pie, ge moet dat vergeten, 't is al ten minsten den dertigste keer da 'k ik een buis krijg. Pie. Die phariseërs,... bandieten.... stijf staan... Advokaat. Halt Pie, stille toe... ik ben ook bij u... wat is dat onderliggen Da moest toch azoo komen, ge weet dat wel. Baasken Van de Wiele, Papa, wij zijn ze ker gewonnen, de menschen steken hunnen drapo overal uit... Loekedoe. Zwijgt,... gie str...jongen 1 Pie. Hoort... den beiaard speelt al... ga weg, ga weg.,, zeg ik... ga weg.., Doktoor. Halt, Pie, halt, ik ben den dok toor.., halt, zie ge zijt hier bij al uwe vrienden... al de kandidaten zijn hier... Vergeet alles... 't en is niets als 't kan uw hert passeeren... Pie. Dood.,, ze moeten dood... ga weg... Doktoor. Stille, Pie, stille, 't zou hem an ders nog kunnen op de lever zetten ook... wacht, zie... ze gaan u nog ne neer ververschen van lijn waad. Vrouw. Die kiezingen die kiezingen 't zal onze dood zijn onzo dood,.. Boem Boem Boem 't Slaat negen uren op den toren... Op straat,., geroep... gehuil... getier... triomf En boven al... 't kanon en 't beiaardspel Refrein Och God, Wat droevig lot, De ketel is gesprongen, En hij is kapot I Met iooo stemmen gingen zij boven liggen, 't was zeker, zeker gelijk een punt van 't geloof Een van de kopstukken had et zelf 500 fr. op verwed, en zij liggen onder och God.,., Betaal, M. Jozef, 500 fr. 't en is voor u maar een blieksken. Iff De bloemen voor den triomf lagen van 's mor gens vroeg al gestooid vóór de deur van Adolf Daens, twee beddekens dalias en rozen op nen meter afstand van malkander, juist plaats genoeg voor de voetjes. En aan den dorpel van Leveau, ook al blommekens bloramekens voor azoo ne grooten mensch, en toch nog onder liggen och God.... Wat nu gedaan met de 36 Sparrenstaken die vrijdag naar den Grauwen steen gevoerd zijn?De plafon moest ondersteund worden want zij gingen de zaal aan stukken dansen, en och arme zij liggen onder. En die zes manden champagne Madame, laat ze maar in den kelder rtaan, want wij liggen onder, och God.... Jongens, wij hebben waarlijk compassie met u. 't Is om er van te sterven Schoone transparanten gemaakt, en ze niet mogen uithangen Nen grooten kolossalen lichter gereed gezet om den bok te begraven, en hem niet dood gekregen Een liedeken geleerd op de dompers, en het niet mogen zingen Bloemkorfkens gekocht voor de gekozenen, en ze niet mogen dragen En uwe 150 kartonne watterratten, zonder steert, die Roggéken gemaakt had Zet ze maar op den zolder, want gij ligt onder. Och God... Onderliggen is verdrietig, bijzonder voor die fiere liberalen, die om boven te geraken, aan de voeten gekropen zijn van nen gestraften priester en de handen hebben gelikt van den zwarten Marcelnen socialist. In de Lange Zoutstraat. Madame. Kin- ders, als wij boven liggen krijgt ge 't avond elk een dozijn oesters.... En ze liggen onder, och God.... de ketel is ge sprongen en hij is kapot IVinnvp Hengstenkeuring zal plaats hebben den zaterdag 28 October ten 10 uren en niet den Vrijdag zooals het eerst afgekondigd was. %3 kiesbewerkingen in volle leute zijn geschiedt, dat is wel Erembo- degem, waar de Katholieke lijst tegenover de li berale met 229 stemmen zegepraalt. De socia listen bekomen elk 7 stemmen te weten de hunne en deze van de 5 liberale kandidaten, met wie zij de laatste dagen hand in hand hebben ge werkt. Maar de socialisten zijn door de liberalen ge fopt geweest. De drie manifesten van de libera len, vóór de kiezing verschenen, zijn naar de Vlaamsche Academie gezonden, met verzoek de ze te encadreeren en te laten dienen als een mo del van hooge letterkunde. Een boerken van Tereën. Vóór de kiezing is door 't bestuur van den libe ralen Burgerskring eea gesloten briof aan de kie zers rondgestuurd, waarbij 31 van de bijzonderste liberalen der stad verklaren dat zij voor geheel de lijst der vereenigde partijen zullen stemmen, ook voor den gestraften Pastoor en voor de socialisten. Wij laten de namen van die Heeren volgen, 't is goed die te kennen en te onthouden MM. Banneville Edm. rentenier. Boine Emiel, goudsmid. Boterbergh Leon, koopman. Breckpot Edmond, notaris, Callebaut Prosper, nijveraar. Callebaut Edouard, niiveraar. De Clercq Ferdinand, koopman. De Clercq Henri, koopman. De Smedt-Blondiau, koopman. De Stobbeleir Gustaaf, koopman. De Witte Josse, koopman. De Pauw Gustaaf, notaris. I)ucaju Emeri, boekbandelaar. Franckx JSmiel, wisselagent. Leclercq Hector, nij veraar. Leclercq Isidore, niiveraar. Meert Emiel, bandeidrijver. Michiels Paul, handeldrijver, Nys Frans, winkelier. Parewyck Gustaaf, rentenier. Schouppe Benoit, handelaar, Schrevens Karei, fabrikant. Schuermans Karei, nij veraar. Steleman Edward, rentenier. Van Branteghem C. rentenier. Van den Broeck Camiel, nij veraar. Van der Schueren August, rentenier. Van der Schueren Raymond, brouwer. Yan Trappen Isidore nij veraar. Van Vaerepberghe Leonce, nijveraar. Wauters Petrus, nijveraar. Verbrugghen Eugeen, advokaat. Borreman Hippolyt, nijveraar. Camu Lodewijk, nijveraar. De Büeck Jozef, brouwer. De Bruyn Evarist, fabrikant. Grégoire Alphons, geneesheer. Michiels Gustaaf, nijveraar. Yan der Schueren Qdilon, broqwer, Schotte Jozef, leertouwer. Zoo, zoo M. de notaris Breckpot, en M. de nota ris De Pauw, M. Karei Schuermans, gij stemt voor de socialisten, gij zoudt ze geern aan 't bestuuur der stad zien, gij keurt ze goed, gij zijt hen gene gen. Als't zoo is, Mijnheeren, waarom zoudt gij niet nen socialist op uw bureel nemen of in huis voor 't handwerk Wij raden de socialisten aan zich bij bovenstaande Heeren aan te bieden, al die Heeren zijn hun genegen, zij hebben immers voor hen gestemd, en wij twijfelen niet, of zij zullen doen al wat zij kuunen om de socialisten, hunne vrienden, te bevoordeeligen en plaatsen te bei- zorgen. Waarom zou M. de wisselagent Franckx, niet eenen nemen om koeponskens af te snijden M. Boin, om zijnen goudwinkel te doen, M. Schouppe voor zijne commercie die 31 rijke Ileeren kunnen gemakkelijk elk nen socialist plaatsen voor den dienst van hun huis of hunnen handel. Allons, compagnonskomt maar af. Wij zijn kurieus om te weten hoeveel zij er gaan aanveerden Eene oude geneesheer zegde ons gisteren, dat, naar zijn ad.ies, de antislij machtige Waltérypil, waarvan men alom tegenwoordig zooveel spreekt, niet alleen het beste eu zuiverste purgeermiddel is, maar ook een goed geneesmiddel tegen veelerlei kwalen. Wij drukken over uit een Hollandsch blad Wiet veel meer waard. In Zwolle is er natuurlijk ook sprake van ge weest, dat Abbé Daens daar zou komen spreken. Het bestuur der Soc. Dem. Arbeiderspartij zou voor de uitnoodiging zorgen. Ook Zwolle zou door de goedheid der S. D. A. P. het genot genieten den ongelukkige, waarmede de sociaal-democraten sollen en dien zij tot eigen propaganda exploiteeren, te hooren spreken. Wij worden echter verrast door een bericht, voorkomende in de Zwolsche Ct. van 9 Oct. Daarin werd oen kort verslag gegeven van een gehouden huishoudelijke vergadering der Afd. der S. D. A. P. waarin de vo lgende leuke zinsnede Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van Abbé Daens werd besloten niet in te gaan op de financiëele voorwaarden, door dezen heer ge steld voor zijn optreden hier ter stede. Is er zoo weinig propaganda mede te maken dat deze de kosten niet waard is gebleken Een Ingezonden stnk var Langejau. In Recht door de Zee leest men Vriend Redacteur, In 't hoofdartikel vau verleden week in Uw blad is een gedeelte, dat niet erg duidelijk is. 'k Bedoel 't gedeelte, dat aldus luidt«Daens, de katholieke priester, noemde hen zijn vrienden, verklaarde, dat 't best was voor de arbeiders, thans met hen saam te werken. De opmerkzame lezer zal echter wel begrepen hebben, dat met dat hen de socialisten bedoeld werden. Dankend voor de verleende ruimte. Uw. Dw. A. LANGEJAN Az. Dat niet erg duidelijk zijn schijnt toch wel een hoofdgebrek te zijn van Langejau. Hoe hij nog durft schrijven van opmerkzame lezers is een raad sel. Hij moest juist lezers hebben, die niets op merkten, Zondngrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. De Waele, in de Kerkstraat. Aalst, 13 October 1899. Mijnheer Jan Van Nuffel, In een artikel verschenen in uw bladje De Volksstem eerste bladzijde vierde kolom getiteld Een heel klein v.haagsken. onder dagteekening van 14 October 1899, randt gij mij op gemeene wijze aan. Nooit heeft iemand mij hooren vloekennooit werd ik buiten geworpen bij M. Courteaux te Meer- beke waar ik vriend van den huize was en koste loos les gal aan den zoon, thans onderwijzer in de zoogezegde geuzenschool op de Kat. De rest van mijn antwoord zalde Justicie u bezor gen. Ik eisch dat gij dit briefje in uw eerstvolgend nummer op neemt. G. Vanopdenbosch Wie te VEEL bewijst, bewijst NIETS, M. Van opdenbosch, Brief vail M. Galand, landmeter te Lyon. Zend mij nog 3 doozen Pastillen Walthéry, tegen den hoest en de keelpijn. Ik bevind er mij zeer wel mêe, en mijne vrouw ook. Elke maal dat wij er van genomen hebben, was óene doos genoeg om ons te genezen. Gelief er ook eene doos antislijm- achtige Walthéry Pillen bij te voegen. Kerk der aruie Claren. Vollen Aflaat in de kerk der arme Claren Coletinnen, ter gelegenheid der gedurige aanbid ding van het Allerheiligste Sacrament des Autaars. Woensdag 25 October. Order der Goddelijke diensten, s' Morgens ten 6 ure de eerste mis. Om 8 ure de 23s mis. s' Namiddags ten 4 ure sermoon door den Eerw. Heer Rogiers, pastoor van het Gasthuisdaarna Lol en te Deum. Kerk der religieuzen Theresianen. Zondag 22 October, ten 9 uren, solemnele mis. 's Namiddags ten 5 uren Lol eu vjaamsch sermoen. Maandag 23 October. Verjaardag der instelling van het H. Kind Jesus van Praag. Ten 9 uren, solemnele Mis, vlaamsch sermoen en toewijding der kinderen aan het II. Kind Jesus. Ten 5 uren Lof, fransch sermoen en toewijding der kinders. Zondag 22 en Maandag 23 October, zullen de ser moenen gepredikt worden door eenen Eerwaarden Pater Cnrmeliet Discals. Priesterlijke Benoemingen. De E. H. Puissant, pastoor te Meirelbeke, is benoemd tot pastoor van St-Miohiels, te Qent. i*'l rlm CLEOPATER. t Bast al en 1 't geeft al pootjes. PETROL- KANNEKEN. Geben sie einmal aberewie. Van Asso. Komt ge niet eens vieren Vu. hit Holland. Spijtig dat ge niet gekomen zijt. De Bok heeft zijne traditioneele ronde gedaan. Pastoor Daens heeft nog altijd zijn kleed aan. Dklboxh. De groeten van de wateratten.

De Volksstem | 1899 | | pagina 2