CHRISTOFLE Poeiers de Cock iBRUXELLESl Redevoering van M. Woeste in de Kamer. Aan de dooven - Eeue njke 'lt- w,elk,e OPENBARE AANBESTEDING WED. CU. VAN DER TAELEN 0RFE VRERIE 31 MÉDAILLES D OR 5 DIPLID'HONNEUR Overal 2 frank de doos. IV. 7320.00 UIT TER HAND TE KOOP Schoone occasie. TE KOOP Wijnen en Likeuren. P. Ringoir-Do JYulte, AUGUST DE VYLDER, Te hekounen hij F1 It UI 1IV DE VYLDER, Bericht. Burgerlijke Stand, Aalst. CHRONISCHE HOEST surchaque DÉPOT CENTRAL Rue S- «Jean 2 zijn erkend, en met reden, als het doelma tigste middel om alle maagaandoeningen te genezen, den eetlust terug te brengen en de spijsvertering te bevorderen. Zitting van Vrijdag 22 September 1899. VERVOLG. De heer Beernaert riep socialisten en progres sisten op, ten einde een wetsvoorstel aan te bieden om de evenredige vertegenwoordiging te huldigen, die de meerderheid moest ontredderen. Een be roemd engelsch Staatsman, sir R. Peel, zegde dat men nooit een verbond moest aangaan met man nen die andere beginselen zijn toegedaan. Heeft, ten overige, de heer Beernaert, op 5 Mei 1894, niet verklaard dat hij de vertegenwoordiging van de belangen enkel in gemeen overleg met zijne vrienden wilde tot stand brengen. De heer Beer naert wilde dus de evenredige verwezenlijken, doch in gemeen overleg met vrienden, en ik loof hem toen die inzichten te hebben gehad. Maar de toestand veranderde weldra en de her- vormingsbond gaf tegen de ontworpen verdeeliug van zekere arrondissementen een manifest uit waarin, aan 't slot, te lezen stond dat dergelijk ont werp bij de openbare meening eenegroote opschud ding zou maken. Dat was onbewimpeld beroep doen op bedreiging en woeling, doch die woeling duurde niet lang. Tusschentijds kwam de ministerieele crisis en ik ben niet van zins te ontsluieren wat toen gebeurde, tenzij men er mij toe dwingt. {Beweging M. Destrée. Dwing hem M. WOESTE. de heer de Smet in een soort van vangijzer was gevallen. Hevige ontevre denheid gal zich lucht en uitleggingen werden ge wisseld tusschen den heer Vandenpeereboom en den heer de Smet. Wanneer de nieuwe leider van 't ministerie ver klaarde dat hij de zaak wilde onderzoeken, werd hij onderbroken door den heer de Smet, die ver klaarde dat de oneenigheid was ontstaan naar aan leiding van 't éénnamig stelsel en dat het op dit punt was dat het cabinet zich had verdeeld door zijn vertrek en dat van den heer Nyssens. De ver warring vermeerderde de ontevredenheid men zocht een slachtoffer en men klopte op het éénna mig stelsel als ware 'tde schuld van alles. {Gelach.) De tegenstaanders van 't eennamig stelsel, met de proportionalisten aan 't boofd, maakten zich, op behendige wijze, meester van den toestand men beweerde dat het eennamig stelsel opgedrongen werd door den heer Bara en zij, die zich bij de so- cialisteu en de progressisten hadden aangesloten om de evenredige vertegenwoordiging te doen aan nemen, sloegen zich met afschuw de handen voor de oogen 't Was de heer Bara die heerschte en ro geerde. Wij lochenstraften die beweringen, doch hoe meer wij dat deden, hoe meer men dezelfde bewe ringen herhaalde. Nog heden zijn er die denken dat, wat in Janu ari laatstleden gebeurde, het werk was van den heer Bara. Tegenover dien toestand, was de heer Vanden. peereboom ontwapend 1 Hij was hardnekkig tegen evenredige vertegenwoordiging en beging deze on uitlegbare daad, van den heer Cooreman, voor stander van evenredige vertegenwoordiging, in zijn ministerie op te nemen 1 Van dat oogenblik af was hij verlamd en, om al les met een enkel woord te zeggen, gedurende de zes maanden van zijn ministerie, had hij geen vaste houding. {Rumoer. Door de opeengehoopte misslageu, vermeerderde de warboel en bevinden wij ons tegenover een mi nisterie, dat voor zuiver evenredige vertegenwoor diging is. Evenredige vertegenwoordiging is een ongeluks- stelsel, dat reeds drie ministeries verslonden heeft; het verdeelde onze gelederen en verwekte pijnlijke krenking tusschen soldaten onder dezelfde vlag, die zich in dezelfde gevechten onderscheidden 1 Men antwoordt mij en de drukpers, en de ver- eenigingen, die tot evenredige vertegenwoordiging werden overgehaald Ware dat zoo, is het parle ment dan de blinde slaaf van de verdwaalde open bare meening Moeten wij deze niet inlichten Maar wat men van de drukpers en de vereenhnn- gen zegt is enkel een spiegelbeeld. De meening der drukpers vertegenwoordigt meesttijds enkele personen 't is geen legioen en te nauwernood een peloton. Zoo worden de brieven aan den Bien Publicten voordeele van evenredige vertegenwoordiging, geschreven door den hoofdop steller van het Journal de Bruxelles, en schrijft een ander opsteller van dat blad in La Métropole insgelijks voor evenredige vertegenwoordiging. (Ge lach.) V Overigens, van de Brusselsche drukpers, zijn er twee van de vier groóte katholieke bladen tegen evenredige vertegenwoordiging. Het belangrijke vlaamsch blad, het Nieuws van den Dag, heefter zich ook uitdrukkelijk tegen verklaard. En in de provincie? In mijn arrondissement zijn de vier groote katholieke bladen insgelijks tegen evenredi ge vertegenwoordiging. Den 9n Augustus laatstleden, zegde de heer Lammens in den Senaat, dat de evenredige verte genwoordiging de goedkeuring-had weggedragen van 't meerendeel der katholieke vereenigingen, die zich tegen het eennamig stelsel en voor evenre dige vertegenwoordiging hadden verklaard. Pe "heer Lammens zal dat waarschijnlijk hebben gele zen in den Bien Public {gelach), maar ik raad hem sterk aandatbladte mistrouwen. {Herhaaldgelach.) Van zijnen kant deelde Le Pairiote eene lijst me de van 62 vereenigingen die in Januari laatstleden zich voor evenredige vertegenwoordiging en tegen het' eennamig stelsel zouden hebben verklaard. Daaronder zijn er eenige katholieke kringen, eeni- ge vereenigingen, eenige comiteiten, zelfs ëene maatschappij tot onderlingen bijstand en eene jon- "3 wacht 1 Doch er zijn verschillende honderden katholieke yereenigingen van dien aard in 't land Er zijn ei genlijk maar ?even stedelijke en twee plaatselijke yereenigingen, dje zich voor evenredige vertegen woordiging verklaarden. Te Brussel zelf waren er geen 200 leden aanwezig op de vergadering van de behoudsgezinde vereeniging, waar men de evenre dige vertegenwoordiging heeft toegejuicht. Gelach li?iks.) Daar dit alles tamelij k armzalig was, heeft men aan de feiten meer belang trachten te geven, {n een dreigend artikel heelt Le Patriote aan de rech terzijde doen opmerken dat meestal de katholieke kringen zich yppr de evenredige vertegenwoordiging uitten, terwijl, inderdaad, slechts eenige katholie ke kringen van kleine steden er gunstig oor co- stemd waren! En 'tschoonste van al is Jai het Journal de Bruxelles de katholieke vereeniging van Aalst onder deze heeft genoemd, alhoewel de heer de Kerckhuve d'Exaerde per brief tegen dit stelsel opkwam. In Juli laatstleden heeft men nieuwe toetredin gen uitgelokt. Men deed eenen oproep tot Brussel, tot de Ver eenigingen, doch de toetredingen waren zeldzaam alhoewel men daaronder kringen begreep, die zelfs nog niet vergaderd waren, zooals die van Sottegem bijvoorbeeld. Wij teekenden verzet aan geen en kel behoudsgezind blad nam onze protestatiën op. {Gelach, links.) M. Destrée. Rat is de eerlijkheid van de clericale bladen. M. WOESTE. Ik had eens een schrift gele zen van het democratisch Verbond van Brussel ten voordeele van de evenredige vertegenwoordiging ik vroeg aan den heer advocaat Graindor, wiens naam onderaan het stuk stond, of hij aanhanger van de evenredige vertegenwoordiging was gewor den Hij antwoordde neen en voegde er bij dat zij ne handteekening zonder zijne toestemming op het stuk geplaatst was. Welke handelwijze M. Carton de Wiart. Evenredige vertegen woordiging staat op ons programma, dat hij onder teekend heeft. M. WOESTE. Iemands handteekening onder aan een stuk plaatsen zonder toelating, verdient door ieder eerlijk man te worden gelaakt. Toen ik in de middenatdeeling en de commissie der XV zegde dat de openbare denkwijze, zooals men ze mij voorstelde, eene grap was, bleef ik ins gelijks in de waarheid. Maar, zegt men, evenredige vertegenwoordiging, dat is rechtvaardigheid De heer Beernaert had dit de eerste gezegd, de heer Theodor herhaalde het en na hem al de voorstaanders van evenredige vertegenwoordiging. M. deTrooz, minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs. Gij zelf hebt het gezegd. M. Gilliaux. Gij hebt het de eerste gezegd. M. WOESTE. Vergeet niet, waarde collega, dat het raadzaam is zijne tong zevenmaal om te wenden vooraleer te spreken. M. Gii.liafx. Herlees uwe verklaringen van in de maand Januari. M. WOESTE. Wees maar gerust, ik zal u antwoorden. Zou men beweren dat alle volken tot hiertoe in richtingen hadden, die op onrechtvaardigheid wa ren gegrond België heeft sedert zestig jaar het meerderheidsstelsel en dat veroorloofde uitmun tende wetten te maken. Waarin ligt de onrecht vaardigheid Bestaat zc, dan heeft men lang ge wacht om zulks gewaar te worden En thans wend ik mij tot mijne katholieke vrien den Geen enkele bisschop noch godgeleerde wees ooit op die zoogezegde onrechtvaardigheid. Dus zouden ze te kort gebleven zijn aan huDne plichten als leiders van ons geweten t Schijnt dat wij in dwaling verkeerden met voor katholieken te stemmen om rechtvaardig te zijn moet.-n wij liberalen en socialisten in de Kamers doen benoemen (Zeer wel rechts.) Langen tijd hebben de voorstaanders van even redige vertegenwoordiging het stelsel van de be perkte stemming verdedigd. Doch schielijk daagt het stelsel D'Hondt op. 't Was het licht naar het schijntMaar na onderzoek vonden andere voor staanders van evenredige vertegenwoordiging er tal gebreken aan. Andere formules ontstonden die van den heer Mommaert, van den heer Struye, van den heer Rosseeuw. Maar op hare beurt wer den zij hevig beknibbeld. Niet meer wetende wat doen, kwam men terug tot het stelsel D'Hondt dat door de Regeeriug werd aangenomen. Zoo elk dier stelsels aan ernstige beknibbelin gen is blootgesteld, is 't omdat de vrijheid der kie zers, het quorum en de orde van voorkeur tegen hen pleiten. De heer Van den Heuvel heeft overi gens bekend dat de moeilijkheden van toepassing der hervorming niet loochende. Welnu in plaats van te wachten tot dat ondervinding en studie de bezwaren uit den weg ruimen, wil men spoedig te werk gaan. Of het eene hervorming is van rechtvaardigheid, daarop hebben mijne vroegere redevoeringen reeds geantwoord en ze werden in vlugschritt verzameld om overal te worden verspreid. Men brengt tegen mij in hetgeen ik geschreven heb, maar men zou ten minste nauwkeurige aanhalingen moeten aan brengen. Welnu, men leest enkel een gedeelte van het geen ik schreef en men vergeet dat ik verklaarde dat van het bestaande stelsel meer in schijn dan in wezenlijkheid onrechtvaardig is. M. de Tbooz, minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs. Gij hebt nog iets anders geschreven in vingt ans de polémique en wij zul len het. u herlezen. M. WOESTE. - Ja, doch ik heb dezelfde ge dachte verdedigd. En gij, mijnheer de minister, hebt in 1894 met ons tegen evenredige vertegen woordiging gestemd. Gelachlinks.) Zelfs hebt gij onlangs verklaard dat er, in uw verslag over het ontwerp van den heer Vandenpeereboom, geen woord zou zijn ten voordeele der evenredige verte genwoordiging. (Herhaald gelach, links.) M. de Tbooz, minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs. Ik logenstraf u uitdruk kelijk Gij waart onze vertrouweling niet. Toen be&treedt gij de Regeering niet I M. WOESTE, Het geldt hier niet het bestrij den der Regeering. Dat is eene uitvluchtIk be strijd een wetsontwerp, aangeboden door eene Re geering waarvan de meeste leden onlangs de even redige vertegenwoordiging bestreden. M. Cobemans. Allen allen I M. WOESTE. En 't is mijn recht mijzelven trouw te blijven. (Zeer wel, links.) Ik neem uwe logenstraffing niet aan niemand kon ooit mijn woord in twijfel trekken. M. de Tbooz, minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs. Ik handhaaf mijne logen straffing. M. WOESTE. Welnu, de Kamer zal oordee- len. (beweging.) De heer minister van binnenlandsohe zaken zin speelde op artikelen door mij indertijd geschreven over evenredige vertegenwoordiging. Die betreur ik niet. Het is waar dat ik zekeren dag geschreven heb dat evenredige vertegenwoordiging de vol strekte 5 rechtvaardigheid is, Zijt gij nu tevreden? M. de Tbooz, minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs. Ja, ten uiterste f Wordt voortgezet). genezen is van hare doof heid en gedommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somme van 25,000 franken gege ven, opdat alle doove menschen die geene midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Longcott, Gunnersbury, London, W. Provincie Oost-Vlaanderen. GEMEENTE DENDERHAUTEM. der werken van opbouw van een doodeuliuis met afsluitiiigsuiiiiir en gril je rond het nieuw kerkhof. Het College van Burgemeester en Schepenen der gemeente DENDERHAUTEM, zal op Woensdag 8 November 1899, om 9 ure 's morgens, ten Gemeentehuize, overgaan tot de openbare aanbe steding der werken van opbouw van een doodenhuis met afsluitingsmuur en grilje aan het nieuw kerk hof dezer gemeente uit te voeren, en waarvan het bestek beloopt tot De aanbiedingsschriften op zegel geschreven, moeten bij aanbevolen brief toegezonden worden aan den Heer Burgemeester der gemeente Dender- hautem, onder dubbelen omslag, in de post besteld, drij volle dagen vóór den dag der aanbesteding, dus ten laatste den 4 November 899. De bui tenomslag moet het adres dragen van den Heer Burgemeester, en moet voor opschrift dragen Aanbieding voor de onderneming van openbare werken. Do binnenomslag moet voor opschrift dragen Aanbesteding voor de onderneming der werken aan het nieuw kerkhof te Denderhautem. De aanbiedingen waarvan de buitenomslag den poststempel zou dragen van eene latere dagtee- kening dan die voor de nederlegging bepaald, zullen niet in aanmerking kunnen genomen worden. De plans, bestek en lastkobier, liggen ter inzage der belanghebbenden ten Gemeentesecretariaat alwaar men er kennis kan van nemen alle werk dagen van 9 tot 12 ure voormiddag. Denderbautem, den 28 September 1899. De SecretarisDe Burgemeester F. ROELANDT. 0. SCHOUPPE TE KOOP eene groote hoeveelheid zeer schoone kanada- pooten, staande nevens 't fabriek der heeren Borreman O, Tragel. Zich te bevragen bij M. De Coen-Moyersoen. aan zeer voordeelige prijzen verschillige scboone kerkgewaden, kasuifels, dal- raatieken, koorkappen, stoolen, missalen, prachtig koperen wierookvat, groote bel, ampullen, enz. Verdere uitleg op ons kantoor. Te llUl'en Magazijnen Zolderingen Mout- straat, (bij de Vaart). Zich te bevr. bij de Jufvrouwen Seps, Nijverbeidstraat. Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 lrank, een aan 100 en een aan 75 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold- straat. schoone VELO, 90 Ir. Dendorslraat, N° 34, Aalst. NAZARETHSTRAAT, 20, AALST. MEESTER SCHALIENDEKKER EN WITTER Hoogstraat, 52, Aalst. Groote Markt, 16, Aalst, Agent der Assurantie De Vereenigde Belgische Eigenaars, tegen brandgevaar en ongevallen der The Securitas Compa ny, tegen dief tevan La Garantie Beigetegen het breken van vensterglazen en sereen der Maatschappij Stut a art, op het leven. Schoolstraat, 7, Aalst, alle soorten van wijnen en likeuren, alsook lastvrije dran ken. Genever aan 1,10 den literFranschen aan 1,00 den liter. Alles gewaarborgd zuiver te zijn en niet te bederven Buitengewone prijskamp op den Grooten Billard, naar zeer schooue prijzen, ter estaminet Het Beiershof (Café Riche), bij den beer Jan Kes- teus, Groote Markt. Inleg 0,50 fr. Men kan zich van beden laten inschrijven. Geboorten Mannelijk 11; Vrouwelijk 1021. Huwelijken. A. IfHoker, tw. met E. De Schryver, br. J. Vertongen, tw. met Mi Van der Eist, tw.C. Van Bemten, schoenm. met D. Mertens, br. J. Van Geit, landb. met 1. Coppens, landb. C. Spitaels, bed. met L. Haleyt, klecrrn. Overlijdens. A. Temmerman, m. Van de Winckel, stofb. 37 j. Rozendr. C. De Goedt, katoenbew. 59 j. Erembodegemstr. M. De Backer, br. 22 j. Ker- rebr. M. Anckaer, 14 j. Koolstr. 6 kinderen onder de 7 jaren. - Tusschen de getneene ziekten van het leven is er eene zeer vervelende, de chronische hoest, die wederspannig is aan alle gewone behan deling. Dikwijls bestatigen wij, dat bij een kind de hoest zich vuordoet zonder merkbare oorzaak, en zich voortzet tot het kind verzwakt en vermagert en voor de ziekte heel en gansch bereid is. De chronische hoest of zelfs de voorbestemd- heid tot verkouden verraadt altijd een gebrek aan levenskracht. De beste behandeling van den chronischen hoest, ol van eenen algemeenen staat van vermagering bestaat in het nemen van Scott's Emulsie, den aangenaamsten vorm om den traan in te nemen, verbonden met de hypophos- phieten van kalk en soda. Scott's Emulsie is niet enkel een recht streeks werkend genees middel vooralle aandoen ingen vankeel en borst, maar schenkt ook aan het gansche stelsel le venskracht en bevecht de voorbestemdheid tot verzwakking. Scott's Emulsie doet zich altijd voor als een zeer doel matig geneesmiddel. Deze Emulsie is zoo aangenaam van smaak, dat zelfs de teederste personen hem kunnen itaiii i' -Thérêsc ajot; innemen zonder moeite en zijne herstellende werking op het stelsel is zoodanig, dal. zelfs de wederspannigste gevallen van verzwakking weldra genezen zijn. Het is met genoegen dat wij onder de oogen onzer lezers dezen brief brengen, betrekkelijk een vierjarrig kind dat van eenen chonischen hoest werd genezen en tot volle gezondheid werd teruggebracht. Villeneuve -sur-LotFrankrijk, 6 Mei 1897. Mijnheer, Met aanvang November 1806 werd mijn 4 jarig dochtertje door eene bronchitis aangetast waaruit zij eenen hoest hield tot in Januari 189?' hetgone mij erg bekommerde. Ik gebruikte uwe 'o s Junulsie en ben gelukkig u te kunnen melden dat na eenige dagen behandeling Jon hoest ten volle opge houden had en mijn dochtertje genezen was Aanvaardt, Mijnheer de nit.li nlking mijner bijzonder- gevoelens. (Ret.) Mev Sanjou, onderwijzeres. 3 GRANDS PRIX j DE

De Volksstem | 1899 | | pagina 3