IS, HIJ ZULT HIER SPREKEN. I BureelKapellestraat, 15, Aalst. Eenige uittreksels uit Het Land van Aelst De E. V. en de Kamer. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, o,UU. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- tomen zyn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- j scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle j tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieljes zijn ten laste van den be- j stemmehng. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 5" JAARGANG. NUMMER 251. Aalst, den 28 October van het jaar O. H. 1899. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4°bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. (Woorden van P. Daens.) De Alweter van Chipka kent het woord van Voltaire Liegt, liegt altijd, er zal toch iets van overblijven. En hij volgt goed dien raad. Om c onzen broeder wit te wasschen van zij ne veroordeeling, roept hij de Kerkelijke Ge schiedenis in. Jeanne d'Arc, Thomas Morus, Gre- gorius VII, ja, Onze Lieven Heer zelf zijn ver oordeeld geweest, en veroordeeld door de opper priesters, door aartsbisschoppen en bisschoppen en nochtans al die personen worden nu vereerd. Alzoo zal het ook eens zijn met onzen broeder. Kerkelijke Geschiedenis, spreekt. Wie zijn die personen met wie onzen broe der zoo ootmoedig vergeleken wordt Onze Lieven Heer laat ik van kant die onein dig verre boven alle menschelijke vergelijking is en 't ware blasphemie hem tegenover den held van Chipka te stellen 't ware de geschiedenis van Barabbas vernieuwen. Wie was Jeanne d'Arc Iedereen weet heteene eenvoudige, ongeleer de herderin die, op bevel van den Hemel, Frank rijk verloste uit de handen der Engelschen, en den koning Karei VII naar Reims geleidde om hem daar plechtig te doen zalven. Dat gebeurde den 17 Juli 1429. Jeanne d'Arc is een der reinste figuren in de geschiedenis als krijgsoverste, zóó wijs, zóó er varen en zóó heldhaftig dat iedereen blindelings hare bevelen volgtmaar ook in het midden van het kamp, te midden van de losbandigheid, zóó zuiver, zóó onberispelijk, zóó godvruchtig, dat iedereen haar bewondert en als een Engel des Hemels aanziet en vereert. Wie was Thomas Morus Om zijne geleerdheid en zijne deugd aange steld als Grootkanselier van Engeland, was hij vermaard als rechtskundige en als geleerde rechtschapen van karacter, was hij ook kracht dadig en onwankelbaar in zijne godsdienstige overtuiging. Koning Hendrik VIII, schismatiek en ketter, wilde terzelfdertijd Paus en Koning zijn. Al zijne bedienden moesten hem als dusdanig erkennen. Thomas verklaarde dat hij liever twintig jaar van zijn leven te verliezen had, lie ver dan eene geheele eeuwigheid, in andere woorden, dat hij liever stierf dan scheurmaker te worden. En hij stierf op de heldhafstigste wijze op het schavot den 16 Juli 1535. Wie was Paus Gregorius VII De zoon van eenen schrijnwerker die geheel zijn leven streedt tegen de Duitsche keizers, niet voor de vrijheid van 't christens volkmaar voor de vrijheid der geestelijkheidvoor de vrijheid der H. Kerk, die door de wereldlijke macht met de voe ten getrapt werd. Hij bevocht de Simonie, schreef aan bisschoppen en priesters hunne plichten voor, sloeg in den ban al degene die de weerdig- heid van hun ambt vergaten, en verbood aan de geloovigen deel te nemen aan de godsdienstige plechtigheden van priesters door Simonie aan gesteld of om hun gedrag oaweerdig verklaard. Waarin komt zulk streven overeen met dat van den held van Chipka Welke pretentie van onzen broeder bij zulke merkweerdige personen uit de Kerkelijke Geschiedenis te vergelijken Jeanne d'Arc werd als kettersche dochter tot den brandstapel veroordeeld. Als kettersche dochter en als tooverheks ver brand. Al hare ketterij en al hare tooverij bestond j hierin, dat zij, met bovennatuurlijke hulp, den i vijand van Frankrijk had verslagen, j Door wie werd zij veroordeeld Door den aartsbisschop van Beauvais met zijnen raad van kanunniken schrijft Daens. 1 Die raad van Kanunniken bestaat maar in de hersenpan van Pie. Wie was de aartsbisschop van Beauvais De vermaarde aartsschelm Couchon. Eenige feiten om te toonen wie hij was. i° In 't Concilie van Constance had hij tot groot schandaal van iedereen de moord dur ven wettigen door den vader van den hertog van Burgondië gepleegd op den hertog van Orleans. 2° Voor zijne belooning en niettegenstaande zijn onweerdiggedrag werd hij door den. hertog van Burgondië in bezit gesteld van het bisdom van Beauvais. 3° Toen Beauvais aan den vijand ontrukt werd, hadden de inwoners van Beauvais hem de stad uitgejaagd. 40 Toen Jeanne d'Arc den 23 Mei 1430 in de handen der Engelschen gevallen was, die bloed hond kocht haar af voor 10,000 fr. van den her tog, om op haar zijnen haat en wrok teugel te vieren. Wat dat eerlijk personaadje al in 't werk stel de, welke listen, welken dwang, welk bedrog hij gebruikte om Jeanne d'Arc te doen veroordeelen dat alles is in de geschiedenis genoeg gekend, en zou 'nen heelen boek vragen om te beschrijven. En 't is met zulken man dat men onzen acht baren bisschop durft vergelijken En die mannen spuwen vlam en vier als ie mand onzen broeder met een spijtig oog durft bezien gen dat het een kluchtspel is. Kluchtspelers waren die 30 zoogezegde bis schoppen te Brixen vergaderd. En bij zulke mannen durft men den Hoogw. Bisschop van Gent vergelijken die als rechter over den onderdaan die hem gehoorzaamheid heeft beloofd, eene plicht van zijn bisschoppelijk ambt vervult. Ik vind geene woorden om zulke taal te ichandvlekken. f Ja, Kerkelijke Geschiedenis, gij zult spreken 1 Gij zult spreken en gij spreekt van zoo vele ongelukkigen die de stem van hun geweten verdoofden en de moederlijke stem der H. Kerk verachtten. Gij zult spreken en gij spreekt van eenen Luther, van eenen Calvyn, van eenen Cramner, van eenen Lamennais, van eenen Döllinger en van zoovele andere, die den roem en de glorie der H. Kerk konden uitmaken,en die als ondank bare en onbermhertige kinderen, den schoot hunner Moeder de H. Kerk verscheurd hebben. God geve dat er geene nieuwe namen bij die droeve lijst gevoegd worden 1 Thomas Morus stierf als martelaar van de Eenheid der H. Kerk, en van het oppergezag van den Paus van Roomen. En wie was zijn groote vervolger, dien Pie den aartsbisschop Gramner noemt Luistert welk interessant personnaadje hij was: 't Was hij die de schuld was dat Hendrik VIII opvolgentlijk tot overspelen, tot scheurmakerij, tot ketterij overging. Als Cramner door bedrog en valschheid aarts bisschop van Cantorbery werd, was hij reeds Lu theraan, en in 't geheim getrouwd. Vruchtelooze pogingen gedaan hebbende bij den koning om het huwelijk aan de priesters te doen toelaten, verhaastte hij zich zijne vrouw en kinderen naar Duitschland over te zenden, omdat hij voor zijne en hunne veiligheid vrees de. Grootelijks door het toedoen van Cramner, stierven er samen met Thomas Morus, door de hand van Hendrik VIII, twee koninginnen, 12 hertogen engraven, 164 edellieden, 2 kardina len-aartsbisschoppen, 18 bisschoppen, 13 abten, 500 priors en monikken, 38 doctors in godge leerdheid en in beide rechten. Daens zal nog lang moeten wachten eer hij in zóó deftig gezelschap sneuvelt Nog eens, Cramner met Z. H. den Bisschop van Gent vergelijken Menschen, hoe is 't mogelijk En Paus Gregorius VII Den 30 Mei 1080 vergaderden te Brixem 30 bisschoppen, bisschoppen met den naam, meer wereldlijke prinsen dan bisschoppen, bisschop pen door de Duitsche keizers aangesteld, Simo- niaken en schismatieken, die opstaan tegen de vermaningen en tegen de bevelen van Paus Gre gorius, die hem als valschen Paus afstellen en eenen anderen in de plaats kiezen. De verkeerde wereld I de onderdanen die hun- ne oversten oordeelen, af of aanstellen. Bijna gelijk afgestrafte priester Daens, die met een dertig christene democraten van zijn soort zou samenkomen en zijnen bisschop afstel- j len en hem zelve in de plaats doen kiezen. Zouden alle eerlijke en deftige lieden niet zeg- Uit het Fondsenblad van 23-24 October, 1899. Zooals te voorzien was bevat Het Land van Aelst, ter gelegenheid van het bisschoppelijk bericht, acht dagen geleden door de Godsdienstise Week afgekondigd, eene gansche reeks uitvallen tegen Z. Hoogw. Mgr. Stillemans, bisschop van 1 Gent. Wij zijn niet van zin alles wat het orgaan der Aalstersche demokraten daarover schrijft in ons blad over te nemen. Eenige uittreksels zullen vol doende zijn om onze lezers te laten oordeelen over den geest van nederigheid en onderwerping welke die menschen bezielt. In eene soort van samenspraak, laat Het Land van AELST zich vragen welke zijne gedachten wa ren, bij de verschijning van het bericht. En het antwoordt Tèn eerste, dat die nota een kiezingstuk was, juist voor de kiezing, om alle antwoord te beletten; daags voor de kiozing, om de twijfelbare (sic) kie zers om te halen (resic). In de eene hand 't geld, 't geweld, den Broodroof; in de andere hand de nota van den Bisschop. Droeve Bisschop Stillemans 'ne rijke menschen Bisschop, zegt 't volk overal Ziedaar welk soort van eerbied men op Chipka heeft voor de geestelijke overheid en hare uitspra- j ken. Doch het blad gaat nog verder en zegt van de straf, door Z. Hoogw. aan eenen weerspannigen priester opgelegd 't Is ne kiestrok, menschen, voor de stad en voor den buiten. De Woesten wisten het. Sedert lang beloeren en vervolgen zij hun slachtoffer.... Daaruit moet de eenvoudige lezer besluiten dat alleen de belanghebbende van niets wist, terwijl uit de stukken door hem zelf afgekondigd blijkt dat hij sedert lang verwittigd was. Doch het blad gaat en zegt Och, menschen, in 1888, te Rome zijnde, we zagen daar in eene kerk, treffend afgebeeld, de tiende statie van den kruisweg .««sus. de eer ste priester, de Volkspriester bij uitverkorenheid, die weende als hij de ellende van het arm volk zag, Jezus, «ie kleeren worden van zijn lijf gel rukt, door zatgemaakte beulen en niet ver van daar staan do Scriben en de Phariseërs in hun ne handen te wrijven en roepen Nu zijn wij boven, voor altijd I 't ls gedaan met de verdedigers van dit klein volk Wat dunkt u, lezers van de vergelijkenis 't is de eerste maal niet dat Het Land van Aelst den eenigen priester die gehoorzaamheid weigert aan zijne geestelijke overheid, heiligschendend verge lijkt aan den goddelijken Zaligmaker en zijnen Bisschop aan Joodsche opperpriesters die Hem aan de beulen overleverden. Onnoodig, dunkt ons, hier opmerkingen bij te voegen, ten ware de enkele vraag In welke school van godgeleerdheid heeft Het Land van Aelst geleerd dat de Zaligmaker zich hoofdzakolij k bezig hield met den stoffelij ken toestand van het Jood sche volk en dat hij daarvoor ten dood werd gebracht In een volgend artikel luidt het alweer Kardinalen, Aartsbisschoppen, Bisschoppen, Abten en Prelaten kunnen falen en dwalen, kunnen slecht handelen en de volkeren van 'tgeloof aftrek ken. Het Evangelie verzwijgt het verraad van apostel Judas niet, zoomin als de zwakheid vau apostel Petrus. In de kerkelijke geschiedenis zien wij gedurig, gedurig zwakheden en afvallighe den van Bisschoppeu en priesters. Het Land van aelst aarzelt dus niet om Mgr. Stillemans aan zijne lezers voor te stellen als een afvalligen Bisschop. Want dat het woord tegen Z. Hoogw. is gericht lijdt geenen twijfel. Overi gens, indien er nadere bewijzen noodig waron, wij zouden ze vinden in een volgend artikel, waarin het demokratisch blad zegt Bisschop Stillemans zal in de geschiedenis ge boekt staan als de ootmoedige knecht der Woesten. Wij zijn zeker dat al de andere Bisschoppen van ons land zeggen 't gaat waarlijk te ver. Het blad dat optreedt als officieel orgaan van eenen Paus, die op 't eiland Chipka verblijft, schijnt aan zijne lezers te willen wijsmaken dat de Belgische Bisschoppen, in hunne vergaderingen, met elkander spreken over weer en wind en andere onbeduidende dingen en geenzins over de zaken en belangen hunner wederzijdsche bisdommen. Meer nog, het demokratisch orgaan verzwijgt zorgvuldig wat, niet door toedoen van Z. Hoogw. den Bisschop, maar door den man van Chipka zelf in een FraDsch blad is afgekondigd, te weten dat het besluit van Z. Hoogw. werd genomen met goed keuring der H. Kongregatie van het Koncilie. Het Land van Aelst, om zijne doorslechte zaak te verdedigen, haalt voorbeelden aan uit de kerkelijke geschiedenis, voorbeelden welke het blad zeillaat staan zijne eenvoudige lezersbij gebrek aan keunissen en elementen, niet in staat is te beoordeelen. Daardoor zoekt net enkel ver warring in den geest zijner lezers te brengen, om er twijfel te verwekken over de geldigheid van eenen maatregel, door den Bisschop, in verstand houding met Rome, genomen en om die arme lie den, doop hem op het dwaalspoor gebracht tegen hunne geestelijke overheid op te hitsen en te verbitteren. Helaas wanneer men zoover van den rechten weg is afgedwaald, dan wordt de terugkeer uiterst moeilijk. Laat ons hopen dat het nog niet te laat zij en bidden voor de verdwaalden I VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende JZroium-ij h't-nns Urn,ré, AALST. Wij nemen over van onzen uitmuntenden confrater De Dbnderbode het volgende puik artikel, waar wij ten volle meê instemmen De Kamer heeft de bespreking van het nood lottig wetsontwerp van E. V. hernomen. Vrijdag deed er M. Woeste eene aanspraak die een zijner meest welsprekende redevoeringen is, en tevens een aandoenlijke oproep tot de katholieken behelst. Thans blijft er geen twijfel meer over De katholieken die de E. V. zullen aannemen, zul len terzelfdertijd stemmen voor de opbeuring der haatdragende liberale partij. Wij hebben het vast betrouwen dat geen en kele onzer Volksvertegenwoordigers van Aalst zelfs door onthouding, de stemming van dit noodlottig wetsontwerp zal bevorderen. Alle stemming die geen volmondig en een voudig neen zou wezen, zou in Aalst en in het grootste deel van 't Arrondissement eene diepe misnoegdheid verwekken. Bovenal, na onze schitterende gemeentekiezingen van Aalst Geeraardsbergen, Sottegem, Erembodegem.' H»

De Volksstem | 1899 | | pagina 1