Engeland en Transvaal. Van alles wat. HAM en KAZZEN. ROMA LOC UT A. Stadsnieuws. Oorlog tusschen Moorsel enz., ware eene dergelijke houding onbe grijpelijk, daar zij de veroordeeling dezer zoo duur gewonnen katholieke gemeentebesturen zou wezen. Schier alleen zou de zieltogende Donchekliek eene dergelijke houding goedkeu ren En men zegge niet meer dat het evenredig stelsel alle samenzweringen tusschen liberalen, donchisten en socialisten moet onmogelijk ma ken men heeft het nu gezien te Aalst, te Nino- ve, Geeraadsbergen men heeft het gezien te Antwerpen. Te Aalst konden de liberalen, zoo wel alleen in het strijdperk treden als met hun monsterver bond aan te gaan, om hunne vertegenwoording in den Gemeenteraad te bekomen en nogtans hebben zij niet geaarzeld, zelfs de zoogezegde gemodereerden, van samen te slaan met de sacialisten en de daensisten. Wij hebben alle reden om te gelooven dat onze afvaardiging eenparig den wensch der katholieke kiezers zal verstaan en eerbiedigen, en dat zij zal werken volgens het verzoek der katholieken van 't Arrondissement, en niet volgens 't verzoek der donchen en liberalen. Zij is immers gekozen niet door deze, noch om deze te voldoen, maar wel door de katholieken en om de katholieke belangen voor te staan. Tegenstrijdige geruchten, die zouden in om loop gebracht zijn aanzien wij als een kiesma- noeuver der donchisten, en overigens als eerroovend voor onze eendrachtige katholieke afvaardiging. IV. B. Naar wij uit goede bron vernemen zal de E. V. door de Volkskamer verworpen wor den indien het quorum door 't Ministerie niet wordt aangenomen. Een groep katholieken heeft de gedachte op gevat, een verzoekschrift te sturen aan de heeren Volksvertegenwoordigers en Senatoors van 't Arrondissement Aalst, hen biddende het wetsontwerp van de E. V. te verwerpen Alhoewel wij dit verzoekschrift, aan onze afgevaardigden gericht, overbodig achten, doch toont het feit, dat op 24 ure tijds deze petitie meer dan 1000 handschriften droeg, hoe zeer het Volk van Aalst tegen het verfoeielijk stelsel der Regeering opkomt. Voor de proportfonaliotcn. Diegenen zijn ongelukkig die geene ondere meesters hebben dan de menschen, want de menschen gaan voorbij, terwijl de gedachten en de princiepen blijven. (Mgr Ireland.) Voor de soldaten in verlof. De minister van ooriog heelt besloten dat voortaan in de livrets der soldaten die in onbepaald verlof gaan, alleen lijk de veroordeelingen voor overtredingen en mis drijven, voor schandelijke feiten als diefstal, mis bruik van betrouwen, aftruggelarij, zedenschennis, enz. uitgesproken, zullen opgeschreven worden. Dus zullen de veroordeelingen voor vechten, bre ken, enz. van die zaken welke men jong zijnde, in een oogenblik van ophitsing aanvangt, niet meer aangehaald worden. De soldaten, in onbepaald verlof, welke het noodig achten, kunnen hunne li vrets opzenden om ze te doen veranderen. Prinselijk huwelijk. De hongaarsche graaf Lonyay, die binnen kort met aartshertogin Stephanie zal trouwen, en die protestant was, heeft zich tot den katholieken godsdienst bekeerd. De kolen. De kolen zijn nog eens drie frank per ton opgeslagenHet is te vreezen dat hot de laatste opslag niet zal zijn, daar de aanvraag naar kolen niet alleen in ons land, maar in Frankrijk in zulkdanige verhouding vermeerdert dat men de le veringen niet doen kan. Voegen wij erbij dat er geen of bijna geen voorraad is. De Duitschers zenden geene kolen naar België meer, daar zij in bun land hoogere prijzen kunnen bekomen en de Engelschen hebben al hunne kolen noodig voor den oorlog van Transvaal, zoodat zij eerlang ook geene kolen naar België meer zullen kunnen sturen. Verfplekken uit laken verwijdert men door een mengsel van 2 deelen spiritueusen ammoniak en 2 deelen gezuiverde terpentijnolie. Mant. He wel, Kazzen, w'hebben ons den verleden zondag wel g'amuseerd in den Werkmanskring he? Kazzen. 't Was er ple zierig, Mant'k en heb er van anders niets hooren spreken als van ons schoon viktorie in de kiezingen. Mant. 't Is nen machtigen triomf, Kazzen, bijzonderlijk als g'hoort wat helsch geweld er ge bruikt is door de monsterverbonders en wat schrik kelijk geld dat ze verteerd hebben. Kazzen. Ik heb hooren zeggen, Mant, dat de logie van de franmassons er tusschen gekomen is voor in de twintig duizend franken Mant.— En in 't geheel, zeggen ze, zijn er meer als veertig duizend franken uitgegeven door de geuzen en de revolutionnairs om de kiezers uit te koopen en valsche en vuile papierkes uit te ge ven Kazzen. 't Is wreed, Mant, en toen nog den ketel in meê geheel hunnen bazar Mant. 'tGeld en d'uitkooperij en kan er niets meer aan doen, Kazzen zij zijn te welge kend de schobejakken en 't treffelijk volk walgt er van. {Kazzen. Moest het binnen veertien dagen kiezing zijn, Mant, we lagen wel meê duizend steramen boven, nu dat het nog ne keer te meer uitgekomen is hoe dat die kwakzalvers durven lie gen en lasteren. Mant. 't Is bijzonderlijk 't Land van Aalst, Kazzen, die den genaden klop toebrengt aan dè deugenietenpartij Kazzen. 't Is toch te schrikkelijk, niewaar Mant, alzoo durven uitvallen op 't geestelijk en al- zoo de religie trachten hatelijk te maken en onder de voeten te brengen. Mant. Jaat, Kazzen, 't is te wreed En dur ven schrijven dat ze van ons slaven willen maken in onzen katholieken Werkmanskring 1 Dat en zal op geenen kouden steen gevallen zijn Kazzen. Jamaar neen't, Mant'k zou nen keer willen weten waar dat de werkmenschen meer vrij zijn als in onzen kring of't zou moeten zijn, omdat er daar niet en mag gevloekt worden of geen ander eerloosheden en mogen plaats heb ben I Mant. En daarvoor is 't de kring van de tref felijke menschen, Kazzen, en de vloekers of ander baldadigaards en zijn daar op hun plaats niet I Kazzen. Dat is mijn zeggen, Mant en al die durft kwaad zeggen van onzen werkmanskring en zijn maar gemeene kerels. Mant. Laat ze maar afgeven, Kazzen, de menschen die er in zijn, zijn geheel kontenten 't is troostelijk om zien hoe dat ons getal altijd meer en meer aangroeit't was zondag avond weêrom al de zaal vol Kazzen. En er zouden er nog meer moeten naartoe komen, Mantik en kan niet begrijpen hoe dat er èenen treffelijken werkman daar wilt uitblijven ge kunt er u amuseeren lijk ge wilt, g'en komt er niet tegen als deftige menschen, er worden van tijd tot tijd schoon feesten gegeven, en er is hulp en troost te vinden voor alle lijden en nood 1 Mant. 't Is 't geen dammen nog meer en meer moeten verspreiden onder 't volk, Kazzen; en 't is lijk onzen Direkteur ons zondag nog zegde, on zen kring is lijk een groot en deftig huisgezin, waarvan dat alle leden moeten zorgen en werken om nieuwe broeders op te zoeken en binnen te brengen. Kazzen. Wij en kunnen geen beter werk verrichten, Mantwant nog ne keer gezeid, in on zen kring is de werkman thuis, en vindt hij troost en geluk Mant. Hewel, Kazzen, sedert veertien dagen heb ik er al vier nieuwe leden naartoe gebracht 1 Kazzen. En ik drij, Mant 1 En 'k heb er nog verschillige in d'oog die ik gemakkelijk zal over tuigen bij d'eerste gelegenheid. Mant. Niet loslaten, Kazzen al ons werk volk zou moeten ingelijfd zijn bij 't groot katho liek leger overal anders maken zij den erremen man klodden wijs en trekken z'hem van den goeden weg af. Kazzen. 't Is alzoo, Manten tot den zon dag op 't Concert van onzen Kring, ge gaat er toch naartoe, he Mant Mant. Daar houdt ik aan lijk aan mijn vel, Kazzen tot zondag VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Fi'ffii# nmicé, AALST. Uit het Fondsenblad van 23-24 October Aan 't hoofd van Het Land van Aelst staat eene verklaring, onderteekend door priester Daens, waarin gezegd wordt dat hij in beroep gaat bij den Paus, tegen de beslissing van den Bisschop van Gent, en dat hij zich aan het vonnis van den Paus zal onderwerpen, volgens het woord der kerkelijke leer Roma locuta est, causa Jinita est. Dat wil zeg gen Rome heeft gesproken, de zaak is geëindigd.» Deze verklaring, reeds in De Werkman ver schenen, wordt besproken in Vooruit, bondgenoot der kristene demokraten te Aalst. Het socialisten blad beschouwt ze als het begin van het einde 't is te zeggen als het teeken dat priester Daens tot gehoorzaamheid aan zijnen Bisschop zal terug- keeren. Immers, zegt Vooruit Rome kan of zal geen ongelijk geven aan Mgr. Stillemans, aan al de bisschoppen van België. Vooruit weet nog verscheidene andere redens, waarom het Vatikaan de beslissing van Mgr. Stillemans niet zal verbreken. De belangrijkheid van Vooruits oordeel ligt echter daar niet in, maar in het slot van zijn arti kel, dat luid als volgt De heer Daens, is vrij te doen wat hij wil maar het oordeel van het publiek, van de soldaten over hunnen generaal zal niet in zijn voordeel zijn. Het was de moeite niet waard te beginnen om zoo erbar melijk te eindigen. Wij moeten erkennen datVooruit n zijn best doet om priester Daens tot inkeer te doen komen, door hem de diepte te toonen van den afgrond waarin hij springen moet,wil hij de achting der roo- de vrijdeDkers behouden. Indien priester Daens ook een voorbeeld wil van den indruk dien zijne laattijdige onderwerping op de verstokte afvalligen maken zou, hij leze in den Messager de Bruxelles het oordeel van den Franschen renegaat Charbonnel over deu terug keer tot de Kerk van pater Sallé, gewezen prior der abdij van Chévremont Dat de Kerk zegt Charbonnel ze terug ne me voor haar en ze goed beware, zij die in staat zijn aan het schamelijk brood der leugen en der schijnheiligheid de voorkeur te geven boven het bitter brood der ellende. Dat Legius en Doutre- loux (de hoofdopsteller der Gazette de Liège en de Bisschop van Luik) het vette kalf slachten om den terugkeer te vieren van hunnen dubbelen renegaat. Zij zullen niets anders hebben dan ee- nen ontmanden kloosterling, nauwelijks zou Vol taire zeggen, iets minder vuil dan de anderen. Zoo diep kan een weggeloopen priester vallen, dat hij in Voltaire, den aartsvader der vrijdenkers, slijk gaat zoeken om het te werpen naar het hoofd dergenen die tot hunnen plicht terugkeeren. Het is te hopen dat de vrees voor dien smaad priester Daens niet zal weerhouden tot inkeer te komen, integendeel. Het is immers de smaad van zulke lieden niet, maar hunne achting die te vreezen is. Van UI. E. Gardlcn, leeraar te Rijsel. Ik leed sinds twee maanden aan eenen hoest, die mij dag noch nacht rust liet. Dank aan de hoeststillen- de pastil van doktoor Walthéry, was ik in twee dagen genezen. WIF7F - Men schrijft ons Dinsdag 24 October heeft alhier de plechtige teraardbestelling plaats gehad van den heer Camiel Cooreman koster en schepen van Wieze, vader van den eerw. Alois Cooreman professor te Gijseghem en broeder van de eerw. heeren pastoors van Melsele en van Sint Maria- Oudenhove alsook van den Eerw. Pater Nivar- dus Bernardijn te Bornhem. De achtingsweer- dige man was een voorbeeld van echt christen leven van goedheid en edelmoedigheid des harten. Zijn meeste genoegen buiten de kerk, bestond in deel te nemen in de verschillige ge nootschappen en goede werken, strekkende tot eer van God en welvaart van den evenaaste zoo als dit van den H. Vincentius a Paula, waar hij de insteller en voorzitter van was. Ook genoot hij de bijzondere achting en de liefde van alle treffelijke ingezetenen. Zelden op den buiten, wellicht nooit op Wieze, greep er eene begrafe nis met meer deelneming en plechtigheid plaats. Zijne nagedachtenis blijft in zegen. De grond is vruchtbaar, ook zijn de Boers, meest allen Hollanders, behendige landbouwers. Trans vaal bezit ook rijke goud-, diamant-, koper-, ijzer-, en koolmijnen. 't Was in 1840 dat deze republiek door hol- lansche landverhuizers gesticht werd. In 1876 trokken zij ten strijde tegen de Zoulous. Na ecnige neerlagen ondergaan te hebben riepen zij de Engelschmans tot hunne hulp die ze verloste van die wilde vijanden en Transvaal aan het bestuur der Knaap aanhechten maar welhaast waren de Boers het juk van de Engelschmau moede, zij ver sloegen de Engelsche troepen en op 27 Februari 1889 bekwamen zij een onafhankelijk bestuur onder de naam van Zuid-Afrikaansche Republiek. Transvaal groeide en bloeide zoodanig dat den Engelschman er wel hadde willen de hand opleg gen. En sedert dient zoekt hij naar alle middelen om zich van dit land meester te maken. Maar hij rekent zonder den moed van dit held haftig volk en de hardnekkigheid van president Kruger, die weigerde aan de Engelsch landver huizers dezelfde rechten toe te kennen als aan de Boers van Transvaal. Daaruit is er een oorlog gesproten. Bij de Boers hebben hunne stamgenooten de inwoners van de republiek van Oranjen hun gevoegd en zijn ten getalle van 50,000 ten strijde getrokken. Amazonen, Een korps Amazonen wordt in Transvaal ge vormd om de Engelschen te bestrijden. De oorlogzuchtige vrouwen zullen eene pots dragen en een costunm van cyclisten. Allen zullen gewapend zijn met een goed Mauser geweer. Het plau der Eugclscheu. De engelsche krijgsoverheid bewaart het grootste geheim over het plan der krijgswerken dat zal worden toegepast wanneer het legerkorps, wiens vertrek men verhaast, in Z. Afrika zal aangeko men zijn. Men denkt dat de groote engelsche krijgsmacht zal ontschepen te East-Londen en Port-Elizabeth, van waar deze per ijzeren weg met al den voorraad naar de hoogvlaktens zal begeven, op zekeren af stand der grens, ten zuiden van Vrijstaat. Daar zou de samentrekking plaats hebben der engelsche strijdkrachten. Deze zouden daarna Vrijstaat overrompellen, optrekkend naar het noorden, en Transvaal bereiken na de eerste dezer Republieken te hebben doortrokken en bezet. Zondagrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Meganck, in de Leo- poldstraat. Prijsdccliug onzer Zondagscholen. Verleden maandag op garentwijndersdag, had hier in onze kerk van St.-Martinus plaats de j aarlij k- sche prijsdeeling aan de kinderen onzer heide zon dagscholen. Meer dan twee duizend vijf honderd prjjzen, kleedingstukken en boekeu, wierden aan de werkmanskinderen besteld. Eere en dank aan onze volkslievende en ieverige geestelijkheid die zich aan dit schoon en verheven werk slachtoffert Eere en dank aan de weldenkende en begoede stadsgenoten die er aan medewerken 1 Maar vooral eere en dank aan die talrijke Juffers en Heeren die geheel het jaar door een deel van hunnen zon dag weten te besteden aan het onderwijs der arme kinderen Ja openbaren dank spreken wij hun toe in den naam onzer gansche stad, en moge de Heer hen zegenen en loonen voor al het goede dat zij stichten En moge ook den werkmansstand zul ke zelfsopofferingen waarderen, en de ware volks vrienden van de valsche beter en beter onderschei den, om deze te verfoeien en gene te loven en te danken1 Verbraud. Maandag nacht rond 1 uur, toen de zoon Desaert, wonende op 't gehucht Schaar beek, thuis kwam, vond hij zijne moeder naast de stoof liggen. Onmiddellijk werd Dr Bauwens ge roepen die bevond dat de vrouw zulke erge brand wonden aan den rug, handen en voeten bekomen had, dat hare overbrenging naar het burgerlijk gasthuis niet kon uitgesteld worden. Men vreest dat de ongelukkige hare brandwonden niet zal overleven. SchnrkenwerkAan de houtzagerij Van der Schueren, Erembodegemstraat, lagen een deel buizen, bestemd tot het leggen der onderaardsche goten. Tusschen dijnsdag en woensdag nacht zijn die buizen moedwillig door onbekende schoelies verbrijzeld. De politie zoekt de daders op. De Geneeskundige Akademie van Parijs komt te verklaren dat de schele hoofdpijn en alle andere kwalen veroorzaakt door galachtigheid en slijmen, altijd zeker genezen worden door de slijm- verdrijvende Walthérypil, mits men het gebruik ervan eenigen tijd onderhoudt. Transvaal is een kleine republiek gelegen in 't zuiden van Afrika, die hare naam trekt van de rivier Vaal die aldaar vloeit. Haar gebied is 1297,175 vierkante meters groot, waarop 750,000 inwoners zijn. Het krijgsplau der Boers. Het schijnt dat de Boers langs alle kanten voor zichtig oprukken, de Engelschen blokeerend in de belangrijkste steden, Vrijburg en Kinberley op de westelijke grens, Dundee en Ladismith in Natal. In Engeland schijnt men te vreden dat zij zoo lang hebben gewacht voor een veldslag te leveren. Maar wellicht valt dit in het krijgsplan der Boers. Men mag ook niet vergeten dat de oorlog slechts op 12 October begon en dat de juiste tijdin gen, toegekomen uit Transvaal, slechts gedateerd zijn van 15 of 16 October. De Engelschen vergeten dat het geenszins een pleziertochtje is dat ze gaan ondernemen, en dat de oorlog lange maanden zal duren. De eerste veldslag;, Generaal White telegrafeerde Woensdag aan het Engelsch ministerie van oorlog dat de troepenbe weging door de bergengten van Drakensberg den 17 October was voortgezet geworden en hij er zich 's avonds aan verwachtte de Boers te Blaamba'nk westwaarts te ontmoeten. Waarschijnlijk zouden zij dan in aanraking ko men met de engelsche cavalerie tusschen Lady- smith en de bergengten van Drakensberg. Noordwaarts rukten de Boers van Ingagani vooruit met eenige batterijen artillerie op den Buffalostroom. De Boers van Vrijheid rukten op naar Vauts en Roerdrift. Nu, in den nacht van Woensdag op Donderdag kwam het bericht toe dat de patroelis der engelsche cavalerie in botsing kwamen met de Boers in de nabijheid van Acton Homes en Bonters (statie) op ongeveer 16 mijlen van Ladysmith. De eerste geweerschoten werden rond 10 ure 's morgeus gelost. Een trein gesprongen. Een geblindeerde trein gezonden om de spoor baan te herstellen nabij Mafeking, schoot op de Boers. Een burger werd gedood. Er zijn twee ge kwetsten. De Boers deden tevens een trein met dynamiet springen. Be Engelschen overal afgesneden. Ondertusschen is de voorhoede der Boeren onder generaal Kok, langs den spoorweg Zuidwaarts voortgerukt 2000 man sterk, met 16 stukken geschut, hadden zij Zondag Danhauser, bereikt, op 20 kilometers van het kamp te Glencoe. De Engelschen vreezen nu dat de Boeren zich in de Biggardsbergen ten Zuid-Westen van Glencoe zullen nestelen en hun den terugtocht naar Lady smith zullen afsnijden. Anderzijds meldt een bericht dat eene mijllenge kolonne van Boeren langs den Transschen oever I van den Buffelrivier trekt, gereed om bij een van 1 de talrijke driften tegenover Dundee die rivier over te steken en Dundee en Glencoe in het Oosten te bedriegen. Vluchtelingen uit het Noorden beraamden de macht van de boeren die naar het Zuiden trekken op 16.000 man.

De Volksstem | 1899 | | pagina 2