Poeiers de Cock In WEI). 01. 1i\ DER TAELEN elixir s^-viMos nti us y Redevoering van M. Woeste in de Kamer. Aan de dooven.- Eene rijke dTe' Tlkf Burgerlijke Sta ml. Aalst. Bericht. Te bekomen bij I I B tl B A BE VYLUEB, UIT TER HAAI) TE KOOP Schoone occasie. TE KOOI» Wijnen en Likeuren. P. Ringoir-De A'ulle, AUGUST DE VYLDER, zijn erkend, en met reden, als het doelma tigste middel om alle maagaandoeningen te genezen, den eetlust terug te brengen en de spijsvertering te bevorderen. Overal 2 frank de doos. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIBR der gunstig gekende Mlfouicerij Frans IJrutcc, AALST. Zitting van Vrijdag 22 September 1899. M. WOESTE. Doch ik voegde er onmiddel lijk bij dat evenredige vertegenwoordiging zulke erge practische bezwaren medebrengt, dat ik be vestigen mocht dat, zoolang ze niet uit den weg waren geruimd, die hervorming niet tot stand zou komen. Als gevolg, duidde ik als eeue van de mo gelijke oplossingen de splitsing van de groote ar rondissementen aan, en zegde ik dat het voor de partijen plicht was het eens te worden over eene van die hervormingen Ziedaar de door mij geuite meeningen in haar geheel. De Kamer is geen appel om ondereen te verdeelen. Beschouwt men de Kamer zooals 't behoort voor al bestuurd zooals zij is om tot toezicht aan de Re geering te dienen en de orde in het land te verze keren, dan is evenredige vertegenwoordiging eene onrechtvaardigheid, omdat zij het parlement het middel ontneemt om de Regeering te ondersteu nen en er desnoods toezicht over uit te oefenen. Evenredige vertegenwoordiging is in strijd met het beginsel van het vertegenwoordigend stelsel. De stemming is geen recht, maar een maatschap pelijk ambt. Evenredige vertegenwoordiging geeft aanleiding tot verbrokkeling van de partijen. Ik weet wel dat de heeren De Gucktenaere en De Jaer dat betwis ten, maar men kan nochtans niet betwisten dat de evenredige vertegenwoordiging voor het minst een rechtstreeksche uitdaging is tot verbrokkeling van de partijen. De tolk der handelaars van Brussel heeft reeds vastgesteld dat de evenredige vertegenwoordiging de tegenstrevers van de samenwerkende maat schappijen zal toelaten 10 tot 12 zetels te verove ren en aldus drukking uit te oefenen op de Regee ring. Wat waar is voor de handelaars, is insgelijks waar voor de werklieden, de landbouwers en ook voor de meeniugen Dus gaan wij regelrecht de verbrokkeling tegemoet. Bij de eerste verkiezing zullen de voorstaanders van evenredige vertegen-, woordiging voorwaar groote pogingen aanwenden om verdeeldheid te vermijden maar dat zal niet duren. Wij zegden ook dat er geen meerderheid meer zal zijn om te regeeren, daar de Kamer nog enkel eene vereenigiug zal zijn van minderheden. In de middenafdeeling, belast met het onder zoek van het wetsontwerp van den heer Vanden- peereboom, verklaarde de heer Lorand, door den heer Helleputte in zijne uiterste verschansing ge dreven, betreffende het punt te weten hoe men zal regeeren, dat hij wenscht dat men zoo weinig mo gelijk regeere LuistertIk haal het verslag aan van den heer de Trooz. Een lid in de rede vallend. Hoe zult gij, met uw stelsel regeeren? De redenaar.Wat verstaat gij door regee ren Een ander lid, in de rede vallend. Wat zult gij doen indien men weigert uwe begrootingen goed te keuren De redenaar. Indien er eene meerderheid bestaat, zal men dat niet weigeren. En bestaat er geene, welke minderheid zou dat weigeren, met het vooruitzicht dat zij eveneens het bewind in handen zou moeten nemen en op hare beurt aan zulke weigering zijn blootgesteld Een derde lid, in de rede vallend. Bij gemis van meerderheid, blijft nog altijd over een cabinet van zaken te vormen. Zoo worden thans de groote steden beheerscht De redenaar. De geschiedenis leert ons, dat weigering om de begrooting goed te keuren en kel het uiterste wapen is van het Parlement tegen de aanmatiging der uitvoerende macht. Voortaan is die macht alhankelijk van het Parlement. Er bestaat dus geene reden meer om dat uiterste mid del te beproeven Een lid, in de rede vallend. En zoo er en kel minderheden bestaan De redenaar. - Dan is het omdat er geene meerderheid zal zijn in het land. Ziedaar het stelsel 1 Men zal besturen zooals men kan, en de uitvoe rende macht aan de wetgevende macht onderge schikt maken. Doch de uitvoerende macht is de waarborg voor de openbare wet. En die macht zou aan de wetgevende macht onderworpen zijn M. Gilliaux. En met het eennamig stelsel M. WOESTE. - - Ge moogt het aanvallen, zoo ge wilt, doch ik bestrijd de voorgestelde evenredi ge vertegenwoordiging. M. Gilliaux. Zeg ons toch wat uw stelsel is. M. WOESTE. Op die vraag zal ik antwoorden en mijne daden hebben er reeds op geantwoord. Ik bevind mij trouwens tegenover een overgelegd ontwerp, dat ik doorslecht vind ik zal bewijzen dat het doorslecht is en ge zult mij van die bewijs voering niet doen afwijken. M. Van den Heuvel, minister van justitie. In deze bewijsvoering zult gij slagen, wanneer gij be wezen hebt dat uw stelsel beter is. Uitroepingen links.) M. WOESTE. Ik neem akte van die onder breking en zal er later op antwoorden. Overigens heb ik in de middenafdeeling en in de commissie der XV reeds duidelijk verklaard wat mijne ziens wijze was. De verslaggever voorziet dus het geval dat cr geen meerderheid in 't land zou zijn en hij voor ziet het aanstellen van een kabinet, dat zich uit sluitend met het afdoen der zaken zou belasten. Voorwaar men stelt zich daarmee zeer licht tevre den en ik vraag aan den heer verslaggever hoe hij onder die omstandigheden zal regeeren Hoe zou hij de ontwerpen doen aannemen, die hij voor de maatschappelijke of stoffelijke belangen van 't land noodig zou achten Het ministerie, enkel met het afdoen der loopen- de zaken belast dat is de uitvluchtHet woord is eindelijk uitgesproken Langen tijd heeft men beweerd dat dit het droombeeld was van den heer Beernaert en dat hij het wilde stellen tegen on7" eischen op schoolgebied Nu voert de he v i- slaggever dezelfde taal. Maar dergelijk ministerie zou het niet volhou den, het zou vallen als een rotte vrucht, en de an dere ministeriën van denzelfden aard, die het zou den opvolgen, zullen ook instorten als kaartenhuis jes De verslaggever heeft echter nog andere be weegredenen hij stelt vast dat er altijd eene meerderheid zal zijn, aan welke het bewind zal toe- behooren. En indien zij het niet wil Daarover zwijgt het verslag. De evenredige vertegenwoordiging is dus een groot gevaar voor 't land dat zij naar de regeering- loosheid zal leiden Men werpt op dat de verbrok kelingen van de partijen ook in den vreemde be staat met het meerderheidsstelselmaar de even redige vertegenwoordiging zet rechtstreeks tot die verbrokkeling aan welke veeleer dient tegenge werkt te worden. Vergeet 'overigens niet dat er in Frankrijk en Duitschland oorzaken tot verdeeld heid zijn, die in België niet voorkomen. In Duitschland bestaan er overigens middelen tegen de gevaren van de verbrokkeling. En we kunnen Engeland tegenover Frankrijk en Duitsch land zetten. De heer De Jaer heeft de meening van Gladstone ingeroepen maar die beroemde staatsman heeft de evenredige vertegenwoordiging enkel even ge groet en ik ben insgelijks bereid haar mijnen groet te bieden. Gelachlinks.) Engeland, dat een parlementair stelsel bezit, welk tot vorbeeld dienen kan, moet ons tot les strekken. Heeft dit land van de evenredige verte genwoordiging afgezien, dan is het omdat hare staatsmannen, die nooit anders dan de algemeene belangen van het land op het oog hadden, meenden dat zij enkel rampen kon stichten. De evenredige vertegenwoordiging behoudt de groote kiescolleges en denkt gij dat de kantons Hal, Wolverthem, Vilvoorde meenen dat zij op voldoende wijze vertegenwoordigd zijn in den schoot van de huidige Brusselsche afvaardiging De evenredige vertegenwoordiging zal gelijk staan met centralisatie die elk plaatselijk belang over het hoofd ziet. Zij is de rechtvaardigheid niet, zij is slechts de schijn der rechtvaardigheid. Zij belet anderzijds elke ernstige en duurzame Re geering en zal het begin zijn van den warboel, die weldra in 't land zal bestaan. En moest zelfs het beginsel van de evenredige vertegenwoordiging gerechtvaardigd zijn, dan nog heeft zij, wat betreft de toepassing, groote nadee- len die de heer Van den Heuvel waarschijnlijk bedoelde. Ik verzoek den heer voorzitter mij dit punt aan staanden Dinsdag te laten ontwikkelen. (Zeer wel op verschillende bankenrechts en links. De rede naar wordt door zijne vrienden gelukgewenscht.) Zitting; van i)iusd:ig '16 September 1899. M. BEERNAERT, Voorzitter. De heer Woeste heeft het woord om zijne redevoering voort te zetten. M. WOESTE. Mijue redevoering van verle den Vrijdag heeft mij de banbliksems van de proportionalistische bladen van links en rechts op den hals gehaald Le Flandre Libérale evenals Le Bien Publicde Etoile Beige evenals Le Journal de Bruxelles hebben mij niet gespaard. En toch moeten ze weten dat ik er sedert lang reeds onver schillig voor ben. Doch ik wensch de Kamer te laten oordeelen over sommige dier handelwijzen ik bedoel het regeeringsblad, Le Journal de Bruxellesdie te mijnen opzichte het volgende drukt. Een leger kan sommige schriften dulden van wege eenen beroemden veldoverste, doch nooit zal het aaunemen dat een veldoverste, in tegenwoor digheid van den vijand, al zijne krachten inspant om het te verdeelen en het zijnen goeden naam te ontnemen. Zoodus, ik ben het die de meerderheid verdeel welke in 1894 tegen de evenredige vertegenwoor diging stemde Weet men overigens niet dat zij er thans in den grond nog vijandig aan is De Journal de Bruxelles randt mij aan omdat ik aan mijne vroegere overtuiging getrouw ben geble ven en dat ik de eerste grondbeginselen niet met de voeten wil treden. Volgens de voorstanders van evenredige verte genwoordiging, geldt het enkel een regeerings- mecanisme. Doch een mecanisme kan soms groote gevaren opleveren dat heeft men in Frankrijk en Spanje gezien. En overings geldt het hier geen eenvoudig mecanisme, maar eene zaak van be- Neemtde toepassing van evenredige vertegen woordiging ten minste het hoofdgebrek van haar beginsel weg? Zeker getal bestrijders van het evenredigheidsstelsel hebben zich indertijd aange sloten bij het ontwerp des heeren Vandenpeere- boom, dat drie waarborgen bevatte, onder andere het quorom. Onder die leden noem ik de heeren van der Bruggen en Tack, die verklaarden niet verder te willen gaan. Een aantal bladen vereenigden zich in dezelfde voorwaarden van verzoening met evenredige verte genwoordiging de Patrievan Brugge onder andere. Doch toen er sprake was van de evenredige vertegenwoordiging uit te strekken tot de kleine arrondissementen, die 3 afgevaardigden verkiezen, kwam de Patrie daartegen op en raadde de leden der rechterzijde er tegen te stemmen. Thans neemt men de drie waarborgen terug, die de verklaringen der overgehaalden uitlokten. Ze mogen uitroepen: Adieu, veau, vache, cochon couvée 1 (De socialisten lachen.) De proportionalisten hebben zich meester ge maakt van het huis, en roepen hunne tegenstre vers toe als zekere personage in een tooneelstuk La maison est a moi, e'est a votfs d'en sortir Hunne driestheid is volkomen geene amende menten Ongetwijfeld zal de heer minister van binneDlandsche zaken zich vereenigen met het amendement der centrale afdeeling... M. de Trooz, minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs. Inderdaad M. WOESTE. Ge ziet dat onze gedachten soms overeenkomen. (Gelach.) Maar voor de hoofd bepalingen wil de Regeeringen van geen amende ment hooren de heer minister van financiën heeft het gezegd en de heer Lorand met de heeren Ham- bursin, Mouton, Heupgen en Magnette bebben het herhaald. De heer Lorand heeft het elders nog geschreven, in eenen brief aan L'Aurore, waarin hij de Regee ring er mede geluk wenscht geen amendementen aan te nemen. Eu hij voegt er bij, voor de leden der rechterzijde die voor de zaak werden gewon nen, dat het niet mogelijk is ze huiswaarts te laten keeren daar zij stellig den invloed zouden onder gaan van kasteelen en sakristijen en minder gela ten zouden zijn. Gij hoort het dus, vrienden der rechterzijde het is noodig u onder de drukking te houden van ik weet niet welke luchtpomp, want waart gij aan u zelven overgelaten, dan zoudt gij het ontwerp mis schien niet meer goedkeuren Buiten den heer Lorand, schrijft de heer Go- biet, een onzer meest onhandelbare vijanden, dat het ontwerp ne varietur en zoo spoedig mogelijk moet aaugenomen worden, mits de stellers der wet de gebreken ervan later verbeteren. En de heer Loslever, wiens ijver voor evenredi ge vertegenwoordiging noch perk noch paal kent, heeft die yan zijnen kant niet gezegd dat een amen dement, uitgaande van de rechterzijde, waarschijn lijk als verdacht zou voorkomen Dus, heeren der rechterzijde, stilte in 't gelid I Ziedaar waartoe men ons gebracht heeft. Is dat alles door het ontwerp gerechtvaardigd? Eerst en vooral huldigt het de afschaffing van de kleine arrondissementen met een of twee verte genwoordigers. Ik ben er altijd voorstaander van geweesthet politiek leven is er kalmer en meer beschut tegen allerlei hartstochten. Nochtans heeft de wet het geslachtofferd. Zoo verdwijnt Dinant om te worden versmolten Oos tende wordt versmolten met Veurne en Diksmui- de Zoo wil het proportionnalistische minotaurus 1 Zoo ook wat Roeselaere betreft. In Luxemburg vereenigt men Aarlen en Virton in een enkel ar rondissement dat twee afgevaardigden kiest. Waar schijnlijk om aan dien goeden heer Lorand eenen zetel te verzekeren (Gelach.) Wel zegt men dat later, met de volkstelling, dit arrondissement drie volksvertegenwoordigers zal hebben, doch niettemin blijft het onlogisch het ar rondissement Aarlen-Virton in 't leven te roepen, terwijl men het arrondissement Roeselaere af schaft, dat dezelfde bevolking bevat. Anderzijds nu eens behoudt het wetsontwerp de arrondissementen met 2 senatoren en dan weer schaft het deze af. Waarom Men zegt er niets over Nijvel, bijvoorbeeld, blijft behouden onder voorwendsel dat dit arrondissement een Waalsch gedeelte bevat. Alsof er ook elders geene in dit ge val zijn, namelijk Leuven en Ieperen Alles in dat wetsontwerp is zuivere willekeur. En zal de vrijheid van den kiezer nog bestaan indien het ontwerp wordt aangenomen, wanneer men hem verbiedt voor candidaten van verschillen de lijsten te stemmen, 't is te zeggen de kandida ten te kiezen die hem aanstaan De afvaardiging van Brussel bevat vier bestanddeelen de katho lieken, de katholieken, de onafhankelijken, de christen democraten en de Vlamingen. Wil de kiezer een keus doen en bijvoorbeeld voor den heer Theodor en den heer Gilliaux stemmen, dan verklaart de wet dat zijn stembrief nietig is. Hij heeft het recht niet meer een keus te doen hij mag zelfs niet bijvoorbeeld voor den heer The odor alleen stemmen want volgens het wetsont werp stemt de kiezer, in dit geval, voor de gansche lijst waar de naam van den heer Theodor op voor komt. Het wetsontwerp treedt dus de vrijheid van den kiezer met de voeten. En 't is onder zulke omstandigheden, dat de me morie van toelichting beweert dat al de kiezers de volledige vrijheid genieten. Men zegt dat, met het eennamig stelsel, de kiezer geene gemengde stem ming kan uitbrengen doch hij kan zijne stemming beperken en de stem telt enkel voor de verkozen candidaten. (Slot volgt.) genezen is van hare doof heid en gedommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somme van 25,000 franken gege ven, opdat alle doove raenschen die geene midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Longcott, Gunnersburt, London, W. Ptlivr biedt kosteloos aan, aan allen die LLn H. Ju Ju 11 aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst-, maag- en blaasziekten, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaanen beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer VINCENT, 8, place Victor Hugo, te Grenoble, die kostelloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlich tingen opsturen zal. Geboorten Mannelijk 07; Vrouwelijk 0815. Huwelijken. L. Steenhaut, tw. met A. Van den Broeck, tw. E. Ilerckenrath, bed. met Z. Gits, z.b. F. Cammu, polis, met M. De Neve, naaist. J. Van denBorre, kleerm. met R. De Smedt, br. F. Van Cauwenbergh, wever, met V. Van de Perre, br. I). DeRybel, wever, met Breckpot, tw. J. Ruyssinck, wever, met C. De Landtsheer, tw. P. Van den Bruele, wever, met E. De Backer, tw. F. Darkens, dagl. met J. Bastien, br. C. Van Nieuwenbove, stofbew. met A. Walgraef, z.b. E. Van de Type, landb. met H. Claus, land- bouwst. Overlijdens. P. Colaers, br. der krist. leer. 75 j. Keiz. PI. L. De Clippele, wr Van den Broeck, bijz. 30 j. Nieuwstr. 3 kinderen onder de 7 jaren. Buitengewone prijskamp op den Grooten Billard, naar zeer schoone prijzen, ter estaminet u Het Beiershof (Café Riche), bij den heer Jan Iies- tens, Groote Markt. Inleg 0,50 fr. Men kan zich van heden laten inschrijven. SclioolstiMat, 7, Aalst, alle soorten van wijnen eu likeuren, alsook lastvrije dran ken. Genever aan 1,10 den literFransoken aan 1,00 den liter. Alles gewaarborgd zuiver te zijn en niet te bederven TE KOOP eene groote hoeveelheid zeer schoone kanada- pooten, staande nevens 't fabriek der heeren Borreman C°, Tragel. Zich te bevragen bij M. De Coen-Moyersoen. aan zeer voordeelige prijzen verschilligo schoone kerkgewaden, kasuifcls, dal- matieken, koorkappeu, stoolen, missalen, prachtig koperen wierookvat, groote bel, ampullen, enz. Verdere uitleg op ons kantoor. Tc lm Magazij n en Zolderingen, Mout- straat, (bij de Vaart). Zich te bevr. bij de Jufvrouwen Seps, Nijverheidstraat. Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 frank, een aan 100 en een aan 75 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold- straat. schoone VELO, 90 fr. Deuderstraat, N° 34, Aalst. NAZARETHSTRAAT, 20, AALST. MEESTER SCHALIENDEKKER EN WITTER Hoogstraat, 52, Aalst. Groote Markt, 16, Aalst, Agent der Assurantie De Vereenigde Belgische Eigenaars tegen brandgevaar en ongevallen der The Securitas Compa ny, tegen dief tevan La Qarantir Beige, tegen het breken van vensterglazen en serren der Maatschappij Slutglrt op het leven. ftÉKÉÉiitÉiin l>ftVlV^iV<ViWlAAAi VQLLEDWE BEHEzmg Eenlg bijzonder veroorloofd middel. Voor 'n'^hlingeB. i oh to bevragen bij WCuSTERS van LIEFDE, 105, Rue St-Dotnlnlcrue P&rlla. QUiHET, Apoteker-Cbimist, 1Pajsajjs Sauinier. Parijs' Algemeen Depot oh. dklaork, Bruxella» in alle a poTtKKN. Vlugschrift Fr.tnco Depot bij M. De Valkeneer, Esplanade.

De Volksstem | 1899 | | pagina 3