Iel testament Tan Van der 11. ONZE JONGENS VAN 1708 sA^ •;]i' Een hongerlijder. Aardige christenen Blinde vinken. Later nieuws van binnen en buitenland. Stadsnieuws. het leuvensbier Burgerlijke Gods- Weeshuizen St. Amandsbera.- 'Tjs Z0,»Ja« 22 Gemengde berichten. eenen steen in de zee te werpen, en duizend wijzen zulJen er hem niet meer uithalen. De generaal Symons, die d' engelsmaus kom mandeerde in den Transvaal, is in den slag gebleven. D' engelsche gazetten schrijven erover als van eenen van de bekwaamste krijgs mannen van Engeland, die zich al dikwijls in d'oorlogen van coloniën ►onderscheiden had In Engels- Indië is een grooten opstand uitgebroken. Uit Bombay wordt gemeld dat 13.000 Indianen aan de grens hunnen zwarten snoeter gewezen hebben. Een leger soldaten is tegen de opstandelingen uit gezonden. Te Durban zijn in den oorlog elf spions gearreteerd. Verscheidene zullen door den kop geschoten worden, t' Aalst voor de kiezing wa ren door de geuzen en donchistenboel 300 spions op gang gezet, om de katholieke op d' hielen te zitten. Een groep transvaalsche studenten die hunne studies te Amsterdam deden, hebben inktpotten en boeken laten staan om naar Zuid- Afrika te gaan vechten, als vrijwilligers met de Boers. In New-York heeft de reverend Hughes Per ry, van de Moriahkerk, niet minder dan 48 dagen gevast. Gedurende al dien tijd gebruikte hij vol strekt geen voedsel, in welken vorm ook, en dronk alleen water. Deze hongerkuur werd echter niet voor ple zier ondernomen, zooals die van Dr Tanner, maar diende, om den geestelijke van eene chro nische maagziekte te genezen. M. Perry bleef dan ook niet in bed gedurende zijn vasten, maar maakte dagelijks wandelingen. In de eerste da gen gevoelde hij een vreeselijken honger, doch den overigen tijd was hij volstrekt niet onwel, hoewel hij zoo vermagerde, dat hij ten laatste weinig meer was dan vei over been De hongerlijder heeft echter zijne kuur glans rijk doorstaan en wat de hoofdzaak voor hem is hij is van zijne maagkwaal verlost. Zondag werd op bevel van Mgr Stillemans in al de kerken van het bisdom de nota betreffende den afgestraften priester Daens voorgelezen van op den predikstoel. De liberale dagbladen melden nu met genoegen dat in de kerken van Aalst, zekere geloovigen onmiddellijk, bij wijze van protestatie, de kerk verlaten hebben en geen mis hebben willen hoo- ren. Wij vinden dat dit heel aardige christenen(?) zijn, die meer aan een afgestraften priester dan aan de voorschriften van den Godsdienst te hou den, en die willen slimmer zijn dan den bis schop. De kerk zal niet veel verliezen bij het vertrek van zulke afvalligen, integendeel 1! Het testament van M. Cornelius Van der Bilt is publiek gemaakt, ter gelegenheid van de komst in Amerika, van den tweeden zoon Alfred-Gwyne Van der Bilt, die zich in Japan bevond. 't Is hij, die het grofste deel van het vaderlijk fortuin erft40 of 30 millioen dol]. De oudste zoon Cornelius, die in twist was met zijn vader, erlt slechts 1,500,000 dollars maar zijn meer begun stigde broeder laat hem 6 millioen om hem gelijk te stellen met zijne oudere zusters en broeders, en zijn paart te brengen op 7 1/2 millioen dollars. Voor het oogenblik trekt hij enkel het inkomen hij zal de helft van het kapitaal ontvangen op zijn 30" jaar en het overige op zijn 35® jaar. De andere kinderen krijgen hun deel bij het bereiken hunner meerderj arigheid Mevrouw weduwe Van der Bilt heeft het vrucht gebruik der residentie van de 5° Avenue van New- York en van Newport, met een inkomen van 250, 000 dollars. Daarbij trekt zij 2 millioen dollars. Bij hare dood komt die fortuin aan de 4 kinderen, met uitsluiting van Alfred en Cornelius. De aflijvige geeft 100,000 dollars aan zijnen broeder William, die zoo rijk is als hij, zooniet rijker; hij laat 200,000 dollars aan M. Chauncecy- Depew, den beheerder zijner goederen verschil lende legaten van 10,000 tot 50,000 dollars pensi oen aan bloedverwanten en vrienden. De heer minister van Justicie heeft de parket ten nogmaals de uiterste strengheid aanbevolen tegen degenen, die de vinken blinden door deze diertjes de oogen te branden. Blinde vinken zul len van nu af niet meer toegelaten worden aan de prijskampen. Dien maatregel kan niet dan goedgekeurd wor den. PARLOIR. Van Asso. Met dank aanvaard, en intrest er bij DOOR 3?-A-TT"Sr3Sr., priester. 38 Als een wervelwind, in het gekletter der zeis- sens, pieken, vorken en sabels, als eene bende uit gehongerde wolven, huilend, tierend, de woede in vreeselijke rimpels op 't gelaat, de blauwe kielen aan flarden, eenige met hun wezen vol bloed, valt de heele bende als één man op *t carré los. De Franschen wijken, de woedende zeissens booren breede holten in hunne rangen .Wij ook verliezen veel volk, totdat de vijand, teruggedreven aan den zoom van 't boseh, eindelijk den aftocht blaast en zoo goed hij kan den wijk neemt weêr naar Duffel. Alsdan heb ik een onvergetelijk schouwspel bij gewoond van geestdrift en verbroedering. De jon gens, nog zwart van 't buskruit, bebloed en gansch gehavend, vielen in elkanderens armen, weenden, lachten, dansten. Leve de jongens Al hun leed was vergeten Een onzer ontbrak aan den oproep, mijn arme Koo Teunis. Als dronken van hoogmoed om het schoone schot, was hij den vijand achterna geloo- pen, altijd maar door toeterend op den jachthoorn om hem uit te jouwen. Maar blijf dan toch hier, hadden wij hem nog Te Sichem, in Brabant, is ne g-anschen blok huizen in de Ka pellek en sstraat afgebrand, recht over de kerk, juist geteld, 7 huizen, 6 stallen en schuren.Te Zele een aller droefste geval, eene jonge meid met een klein bloeiken van een kindjen boven gaan, op den bovenstenden trap omvallen en bijna schielijk dood. Het kindje was maar al- leenlijk gekwetst. Op 15 Mei laatstleden werd de genaamde Henri Verschooren, verkooper van de Vlaming, rond de 70 jaar oud, in de Doornijk- sche wijk te Iiortrijk, door zekeren Leander Van de Moortel, een schelm van rond de 25 jaar oud, aangerand, erg mishandeld en zijne kleeren aan stukken gescheurd. Deze zaak is voor de rechtbank van Kortrijk opgeroepen en Leander Van de Moortel werd veroordeeld tot 3 maanden gevang. Binnen acht dagen zal te Ocnilei-moude Pie Donsj (voor den hoeveelste keer astablieft, mijnheer Pe trus op 't schabelleken zitten om den vrederechter van Aelst verweten te hebben in het uitoefenen van zijn ambt. In Dnitschland worden er veel de- vooiren gedaan door de katholieke volksverte genwoordigers om het order van de Jesuieten wederom in het keizerrijk te laten keeren. In den Rijksdag is alles al gestemd men wacht de goedkeuring af, of het plaket van den hoogeren raad. En t Aelst rand Pie Donsj de paters Jesu ieten aan, gelijk een gemeen vischwijf die heur marchandieze niet kwijt en geraakt. Wie nij digheid heeft in de zinnen, zal 't schoone zien en t niet beminnen. Keizer Wilhelm wendt weer pogingen aan om eene vermeerdering der duit- sche vloot te bekomen er is spraak hare getal sterkte te brengen op 30 pantserschepen van eerste klas. Gij die in naam van God moet spreken En voor uw oog den afgrond ziet. Al moest gij stalen weerstand breken, Vergeet uwe strenge plichten niet. Wee, die met Godes macht omgeven Met plicht en wetten roekloos spot 1 Dan weegt de wroeging opzijn leven En op zijn graf... de vloek van God 1 t' Aelst gaat 't parket van Dendermonde werk vinden voor 't bedrog der liberalen en donchistcn in de kiezing, gewerkt met vrees op de kiezers, met dwang, uitkooperij, enz.... Wie zal 't verwonderen Wat is geus en don- chist, als vervolging van vrijheid en godsdienst Te Brugge heeft de bisschop Mgr Waffelaert ook al eene herderlijke vermaning op den preek stoel doen aflezen om de menschen te bewaren van't donchism. Hetdonchism is kanker, men ziet het overal, die ermeê besmet is, vergaat er af, mortis. Zondagrast. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Callebaut, aan de Botermarkt. Verbrand. De vrouw Dessart, die in den nacht van 22 op 23 October zoo deerlijk ver brand werd, is alhier in het burgerlijk gasthuis overleden. Een schurk. Maandag, om 2 uren na middag, kwam een onbekende bij rustige lieden, wonende Cumontstraat, naar eten vragen. Met liefde werd aan zijn verlangen voldaan en zelfs ging de man van 't huis hem bovendien in de buurt nog een glas bier halen. Toen hij terug kwam, bemerkte hij dat de vreemdeling in de kas zat, om te stelen. Weihoe riep de man, gie schelm, hebt ge nu nog niet genoeg Voor alle antwoord ontving hij eenen geweldigen slag van een koperen voorwerp in het aangezicht. Op de hulpkreten van het slachtoffer kwam dezes vrouw van boven geloopen en riep op de straat om hulp. De heeren Karei en Benoni De Naey- er, die daar toevallig ter plaats waren, ontruk ten het slachtoffer uit de handen van de moorde naar. Met groote moeite hebben zij de schelm overmeesterd, en naar de gendarmerie overge bracht. Dijnsdag werd de moordenaar naar Dender monde gevoerd. Temmerman een prachtig geschenk aangeboden, Jat hem immer herinneren zal aan de liefde van de inwoners van 't H. Hart. Men kan denken hoe de eerwaarde gevierd was door die blijken van genegenheid en volksliefde, en zijne dankbetuigingen droegen zou zeer den stempel van die ontroering, dat deze zich aan alle aanwezigen mededeelden. Voorwaar een plechtig afscheidsfeest, dat den besten indruk in alle harten zal laten. Het Volk. Gansch Erembodegem, waar de volkslievende Beer lemmerman ontelbare vrienden telt, stuurt hem de Hartelijkste gelukwenschen. S. eld tot 3 maanden VRAAGT OVERAL der gunstig gekende Mtrouicerij Frans Dratcé, AALST. der Mad Aelst. De Besturende commissie der Burger-Hospi- ciën van Aelst, heeft de eer het publiek te be richten dat zij, in hare gewoonlijke Vergade ringszaal, op Maandag 6 November 1899, om 9 uren voormiddag, zal overgaan, bij gesloten Soumissiën, tot de openbare AANBESTEDING der levensmiddelen en andere voorwerpen, be schikt voor het dienstjaar 1900. Het kohier van lasten en bespreken berust ten Bureele der voormelde Commissie, alwaar een ieder er kennis kau van nemen, van heden tot den dag der Aanbesteding, van g uren tot 's mid dags en van 2 tot 4 uren des namiddags. Aelst, den 23 October 1899. De Secretaris, De Voorzitter, Frans Crick. Baron Paul Bethune. geroepen, waarom n nutteloos blootstellen Een vluchtende karabinier het hoongetoeter moede keerde zich plotselings om en zond den spotvogel eenen kogel in den buik. Wij vonden hem liggen plat op den rug, wit als sneeuw, de hand vastgeklampt aan den hoorn. Hij keek mij droevig aan uit de brekende oogen en zei Wilhem, jongen, mij spijt het niet, maar voor moeder Ik wilde hem in mijne armen opnemen doch hij deed een afwerend gebaar met de hand. Neen, neen... Hier of tien stappen verder,... komt dat niet overeen uit... Is er hier geen pries ter? Waarlijk 't is een hartverscheurend schouwspel aldus een ouden kamaraad voor zijne oogen te zien sterven zonder eenige mogelijke hulp. Wilhem, zei hij nog, en de reeds stijve hand zocht naar een kruisken op de borst, hier hebt gij t kruiske van den doodstrijd dat moeder mij be zorgd had als ik uittrok... Geef het haar weer, als ge terug zult zijn te Boschloo. Vervolgens gaf hij een grooten zucht Mijn God, 't was voor u n Brave Koo Teunis, altijd zoo lustig en zoo opge ruimd, ge zoudt dus de eerste uit ons troepke den tol des bloeds betalen aan de zaak der vrijheid. Ik zag zijne oude moeder, de goede vrouw, geze ten bij haar spinnewiel nevens den man die weef- o October feest ge- weest op de wijk van 't heilig hart Wanneer men ten minste ook een plechtig en hartroerend afscheid onder feestelijkheden mag rekenen. Ora acht ure 's avonds had in de werkmanskring, het afscheidsfeest plaats van den E. H. Onderpas toor Temmerman, geboortig van Erembodegem, en thans benoemd op de parochie van St. Coleta te Gent. Het hoeft nauwlijks gezegd, dat de kring stamp vol was, want de E. If. Temmerman heeft op de parochie van 't Hart zijne zending derwijze vervuld, dat al de inwoners hem als op de handen droegen. De E. H. Van Hulle, die hem opvolgt, heeft dan ook in roerende bewoordigingen de onschatbare verdiensten van den ievervollen priester geschetst, die voornamelijk als Bestuurder van den Werk manskring onovertrefbaar was en zich de harten der werklieden op bijzondere wijze wist te winnen. Namens den kring werd aan den Eerw. Heer de, in het huizeken onder de kerk. Vader treedt binnen met mijnen brief. Vrouw, hoorde ik hen> zeggen terwijl hij den blik elders wendde, uw Ja cobus, de zoon uwer werkende dagen en wakende nachten, het kind dat u zooveel moeite koste en tijd om er eenen man uit te maken, het is dood een Eransche kogel heelt uw werk in een enkelen oogpink vernield, vermoord. Ik zag den ouden vader hij dit treurig nieuws eerst het hoofd buigen sprakeloos als verpletterd, dan het weer opheffen naar het kruisbeeld, zeggende zonder woorden 't was voor u, mijn God, dat hij sneuvelde Op Allerzielendag, na middernacht, las pastoor Deprez mis in de schuur eener groote pachthoef te Rymenam. Meest allen gingen wij ten onzen Hee- re. Later heb ik bisschoppen en prinsen der Kerk in de majesteit hunner kathedralen zien hoogtijd houden, maar daar in co armoede van die schuur heb ik geweend als een kind. Op de krib had men in allerhaast een plank gelegd en op de plank twee roetkaarsen aansteken in den hals eener fleseh voor kandelaar: dit was het altaar. Een jonge boer diende de mis. En 't was iets indrukwek kends, iets dat nooit meer uit het geheugen gaat, wanneer die grijze priester dien wij gisteren nog in 't geschuifel der ballen en den rook van 't bus kruit onverschrokken aan onze zijde zagen staan, toen hij zich aan de communie met de kelk en de hostie in de handen naar ons omkeerde en ons het woord der eeuwige liefde en eeuwige hoop toe- Na de gemeentekiezingen hebben wij eens eventjes een oogslag geworpen op den nieuwge- vormden toestand, om te zien welke partij er 't meest hare kleeren bij gescheurd heeft. Aanstonds zien wij dat het de socialisten zijn welke 't meest van huuue pluimen gelaten hebben, de liberalen mogen kontent zijn, maar het zijn de katholieken welke vooral schitterend uit den strijd komen. Van de 300 gemeenten boven de 5000 zielen zijn er 161 waar de katholieken en 81 waar de liberalen de meerderheid in den raad hebben, 23 gemeenten hebben de plezante mannen, de socialisten aan het bestuur gehouden, zeven gemeenten hebbeu een mengelmoes van katholieken, liberalen en socialis ten, zonder regeerende partij, waar geen enkele de meerderheid heeft. De kleine gemeenten, zamen vertegenwoordigende eene bevolking van omtrent 3 milhoen inwoners, zijn om zoo te zeggen bijna gansch katholiek. Van de groote nieuwe volkspar tij, de zoogezegde Daensistcn, hoezeer wij ook zoeken in de diepste en verborgendste plooien van ons landje, is nog geen sfeertje, geen pluimpje van hen te ontwaren. Dat is wonder, oprecht wonder, maar misschien zal de verlossing overal uitgesteld zijn, gelijk te Aalst. De laatste tijdingen over den oorlog zijn nog altijd gunsting voor de Boeren, ofschoon ze over minder krijgsmacht beschikken dan de Engelschen gaan ze voortdurend vooruit. Generaal Symons is dood. Ladysmith is door de Boeren ingesloten, welke alle gemeenschap van ijzeren wegen in den omtrek vernield hebben. De Boeren beschikken hier over 19 duizend man en zwaar geschut. De Engelschen hebben hier maar 8 duizend man en 40 kanons. De Boeren hebben het 18' huzaren der Engel schen krijgsgevangen genomen en naar Pretoria overgevoerd. Men meldt uit Pretoria aan de Agence Reuter, 26 October. Het bombardement van Mafeking is begonnen. Men heeft aan vrouwen en kinderen den tijd gelaten om de stad te verlaten. Het zijn de strijdmachten van generaal Cronje welke de stad bombardeeren. Vele huizen staan reeds in brand. De toon door de Engelsche bladen aangeheven is reeds eene halve octaaf gezakt. Billik, duizendmaal, uw raad was goed. Dank aan eene enkeie doos uwer Waithérypastillen, ben ik genezen van allen hoest en alle maagpijn, waaraan ik reeds verscheidene maanden leed. Ge lief mij twee doozen te zenden voor vriendinnen. El. Caisset, préceptrice, Brussel. De gendarmen van Sint Quintens Lennick, wil den dinsdag nen ontloopen soldaat, die zonder verlof te Vlesembeke volop aan 't kermishouden was aanhouden, en als deserteur opleiden. De geelgestreepte kermisvogel ging vliegen als hij de gendarmen zag, maar hij werd in eene weide opge vangen en aangehouden. Doch nu kregen de gen darmen al het kermisvolk op den hals, meer dan 150 man bestormden hen met steenen, in zoover dat ze verplicht waren de wapens te gebruiken. Niets gekort, het volk werd al woedender en woedender, er werd een gendarm door een geweer schot getroffen en er was geen uitweg dan den sprak voor dezen die gevallen waren. Koene strij ders, martelaars, uw dorp waar gij het hart bla kend van hoop en geestdrift uit getrokken zijt, ziet gij niet meer terug maar daarboven reeds in de omhelzing Dezer voor Wien gij uw bloed vergoot lacht u een beter vaderland toe. Ik heb die rui ge, afgedunde wezens, wiens holle blikken laaiden als karbonkels, zien ontspannen en weenen, onder 't zalvend woord des priesters, lijk de ijssel van de boomen afdooitin het koesterend zonneke. Terwijl wij in de bosschen rond Rymenam nu hier nu daar verscholen zaten, kwam er in den morgen van den 10 November, een order getee- kend Eelen, toe om ons zonder uitstel naar Diest te begeven. Men had hem bij toejuiching als op perbevelhebber der vrijwilligerskorpsen aange steld en waarlijk beteren konden wij niet kiezen. Nog denzelfdcu avond vertrokken wij uit Ryme nam 's morgens daaropvolgend strekten wij ons ter rust uit in een groot bosch, nabij kechtel. Zij die er nog niet aan gewoon waren onder den blooten hemel te slapen, op gevaar na hun geheel leven aan flerecijn en rhumatiek mankte gaan konden zich niet beklagen over gemis aan oefe- ning. Wij waren niet dé eenigsten op weg. Alles was t Wordt voort gast).

De Volksstem | 1899 | | pagina 2