CHRISTOFLE Poeiers de Cock gBRUXELLESj WHO. CH. VAN DElï TAELEN 5 dipl:d'honneur Redevoering van M. Woeste in de Kamer. Burgerlijke ilaiid, Aalst. Tc bekomen bij F1KMIN DE VÏL DEK, Te huren Magazii nen Zolderingen, Mout- straat, (bij de Vaart). Zich te bevr. bij de Jufvrouwen Seps, Nijverheidstraat. Schoone occasie. TE HOOP Wijnen en Likeuren. Aan de dooven - Eene "JliH damc>welke UIT TER HAND TE KOOP P. Riiigoir-De Nul te, AUGUST DE VYLDER, COUVERTS 0RFE VRERIE 31 MÉDAILLES D OR CHRISTOFLE sur chaque DÉPOT CENTRAL Rue S- Jean 2 zijn erkend, en met reden, als het doelma tigste middel om alle maagaandoeningen te genezen, den eetlust terug te brengen en de spijsvertering te bevorderen. Overal 2 frank de doos. gevangene te lossen. Men deed zulks en dansende en springende sprong deze de danszaal in roepende vrienden hou op schiet niet meer ik ben vrij ik ben vrij Of deze nog dansen zal als hij in de kazerne zal komen, dat is eene tweede kwestie, maar 't schijnt dat hij nog altijd voortvluchtig is. Oe Douaniers van Néchin hebben korteliugs een rijtuig aangeslagen, dat in eenen dubbelen bodem voor 2,500 frank fijne likeuren en champagne bevatte. De voerman moest geroken hebben dat zijnen appel niet en kon braden, want hij was nabij 't tolbureel in eene herberg gegaan en langs den koer de plaat gepoest, geheel zijnen seuteboetiek in brand latende. Men berekent dat de binnen 't land gebrachte fijne borrelkens, zonder rechten te betalen tot eene som van 30,000 frank beloopt, uit den zak der Belgische douanen Er zijn toch nog mei gelukzakken in de wereld Te Londen woont nen zekere Leonard Van Tiffelen, hollander van afkomst, hij is beamte van een bu reel en daarbij koster in eene hollandsch kerk, twee postjes die waarschijnlijk niet te vet zijn. Op eens krijgt koster Van Tiffelen van hec hollandsch Consulaat de tijdingen dat van een verwijderden bloedverwant hem eene erfenis van 25 millioen bevallen is Als ik zoo nen steen op mijn hoofd moest krijgen als zoo'n dingen mij moest overko men, ik wierd er stapel zot van, en dan was 't nog al erger. In alle geval 't is nog beter een once ge luk als een pond verstand. Ziekten va ai het bloed en der huid. Dank aan de werking op de gal, de slijmen en de ongesteldheden des lichaams, is de zuiverende Pil ran Dr Walthéry een onfeilbaar geneesmiddel tegen de puisten, dauwwormen, roode vlekken, ecremies, jeuking enz. Een verwoed tooneel beeft Woensdag namiddag plaats gegrepen in de groote tent van den dieren temmer Alexandre. Een tijger en een beer gingen eensklaps aan 't twisten den beer viel den tijger te lijf en hield hem zon geweldig met den buik tegen den grond, dat 't beest in de onmogelijkheid verkeerde om eeuigeu weêrstand te bieden. Met woede en geweld begon alsdan de beer zijnen vijand letterlijk te verscheuren, terwijl men onder de toeschouwers angstkreten hoorde en de vlucht nam. Eindelijk kon men de lieve vriendjes schei den. Het ongeval greep plaats te Oostende. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brens.re.-ij Fraiiv f.rmrr, I Zitting van Dijnsdag 26 September 1899. De wet miskent dus de vrijheid vau den kiezer en het amendement van den heer Tibbaut is te begrijpen doch hij heeft niet gezien dat men, met zijn stelsel, tot dit ander gevolg komtaan zekere arrondissementen onnauwkeurige verkiezingen toe te kennen dat zag men tijdens de gemeentever kiezingen. Dus leidt het amendement van den heer Tibbaut insgelijks tot onsamenhangende uitslagen. Thaos hebben we 't vraagstuk vau het quorum of vereischt getal. Altijd werd de noodzakelijkheid ervan erkend, ten einde eene te groote verbrokke ling te vermijden. Ongetwijfeld leverde het dit be zwaar op, dat aanzienlijke minderheidsgroepen soms niet vertegenwoordigd waren doch de ver brokkeling was een zoo groot gevaar dat men toch het quorum had gehandhaafd. En thans schaft de Regeeriug het af M. Loslevee,. Omdat gij zelf ons in 1893 zegdet dat het afgeschaft moest worden. M. WOESTE. Maar ik ben geen voorstaander van evenredige vertegenwoordiging Ik heb doen uitschijnen dat het slecht is onder om 't even wel ken vorm en dat de slechtste van al die is welke overdrevene groepeeringen uitloktDe heer de Smet de Naeyer deelde die meening toen hij open lijk bekende dat de critieken tegen de evenredige vertegenwoordiging gegrond waren. Hij wilde een derde als quorum thans schaft hij ieder quorum af Dan hebben wij den voorkeurrang dit vraag- Al de uitstekende mannen, die aan hunne te genstrevers tot mikpunt hebben gediend. zu"-*n uit reden hunner waarde zelve opgeofferd woi .en. In alle opzichten is dus evenredige vertegen woordiging slecht. Alles is er overigens slecht in. En t is nochtans die evenredige vertegenwoordi ging welke men wil doen aannemen door de leden der rechterzijde die nog gisteren er tegen waren. En zulks omdat de heer Lorand verklaarde dat het ontwerp niet mocht gewijzigd worden. Welnu, ik zeg dat het niet waardig is van een groote partij zich door de radicale partij te laten dwingen. Zij deed het ongelukkiglijk ten tijde van de herziening der Grondwet en nu wil men dat zij opnieuw denzeltden dwaug onderga. Ik kom thans aan de tegenwerping die de heer van den Heuvel in eene onderbreking deed, wan neer hij mij vroeg te bewijzen dat mijn ontwerp beter is. Laat ons de quaes tie niet verplaatsen't Is de Regeering die moet bewijzen dat haar ontwerp goed is en moet aangenomen worden indien ze dat niet doet moet zij, ingelicht door de feiten, een beter stelsel zoeken. Doch zij dringt integendeel op die slechte wet aan en stelt zelfs de kabinetsquaes- tie. Dikwijls heb ik de Regeering toegeving aangera den doch aau alles is er eene grens en hier geldt het een allereerst nationaal belangDe lotsbe stemmingen des lands mogen niet in de schaal ge legd worden met de belangen van enkele mannen hoezeer wij hun ook verknocht zijn. Mannen verl dwij nen, terwijl 's lands belang blijft bestaan en den voorrang behoeft te hebben. Zij die overtuigd zijn dat evenredige vertegenwoordiging onze ver tegenwoordigingsinstellingen ten onder zal bren gen, kunnen ze niet goedkeuren. Eenige weken geleden deed de heer Vandenpee- reboom een warm beroep op vrije eendracht rond om het kabinethet land, zegde hij, verwachtte van ons die eendracht. I oen ik die woorden hoorde, was ik eenigszins verwonderd wanneer 's lands lotsbestemming op t spel staat, wanneer het geweten spreekt, dient dit laatste aanhoord te worden. Zoo de ministers verantwoordelijk zijn, eveneens zijn wij nog het te genover onze kiezers en tegenover ons zeiven We zijn geene slaven, maar vrije mannen, bezorgd om hunne stem I (Van verschillende zijde zeer wel Herinnert u wat tijdens de Grondwetsherziening geschiedde wij dachten dat, zooals ze gedaan werd, het een misslag was. En de heer de Smet stond aan onze zijde Wij volgden de Regeering niet. Sedert hebben honderden personen erkend dat men ongelijk had naar mij niet te luisteren. En tbaus herhaalt men den misslag, op onze vermoeidheid rekenende Zekeren avond stonden Luther en Katharina den starrenhemel te bekijken, en daar Katharina hem bewonderde, zegde Luther Helaas ik vrees sterk dat hij niet voor ons zal zijn Moeten we dan terugwijken klonk haar antwoord. Het is te laat, te laatte laatriep Luther uit. Het is te laatDat is het noodlottig woord dat den stempel drukt op alle onherstelbare din gen Vieest, waarde vrienden, dat ook dit woord zekeren dag uin bet oor weerkliuke... (Beweging.) Denkt gij dat bet mij aangenaam zij het ontwerp der itegeering te moeten bestrijden Maar sedert lang reeds ben ik niet alleen om de evenredige vertegenwoordiging te bestrijden. Moet ik de verklaringen herinneren van den beer Vandenpeereboom, van den beer Van der Bruggen, van den heer Schollaert, die zegde dat bij die nieuwe machien liever door anderen zag beproeven, daar hij vreesde dat dit stelsel hoogst gevaarlijk zou zijn. En tot dat stelsel verzoekt meu ons toe te treden 1 Tegenover dergelijke zwakheden, wil ik niet toe geven en ik zoek mijne toevlucht in mijn geweten! O 1 zoo wij de Regeering volgden, wat zou men ons lot toezwaaien 1 Met Tacitus zeg ik Pessimum minncorum genus laudantes. De vleiers zijn de ergste soort 1 -j .wwwunuug un viaag- stuk heeft altijd de voorstaanders van evenredige vertegenwoordiging bekommerd, die er zich op toelegden een middel te vinden tot bevoordeeling van de verdienstelijke mannen. 't Is zoo dat de beer Beernaert de voorkeurstem men voorstelde men deed echter opmerken dat de maatregel zonder uitwerking zou blijven. Thans worden ze aangenomen, onder voorwaarde dat ze talrijk genoeg zijn om het kiesquutient uit te ma ken. In feite zal de kiezing in de banden zijn van de peters en niet van de kiezers het middel acht ik dus ongrondwettelijk. In mijne afdeeling heb ik aan den heer de Smet de Naeyer doen zien dat het inderdaad zoo was. Ik heb hem 't arrondissement Gent als voorbeeld aan gehaald, waar hij in de laatste verkiezing 300 stem men minder bekwam dan zijne collegas. 't Zelfde gebeurde overigens met mij te Aalst. De heer de Smet antwoordde mij dat men geeu rekening moest houden met 200 of 300 mannen met slechte inzichten'bezield, maar met de duizen- de stemmen die aan de andere candidateu der lijst toegekend worden. Welnu, met het stelsel der evenredige vertegen woordiging zal de candidaat, die 300 stemmen min der zal hebben bekomen, van de hand moeten ge wezen worden ondanks duizende andere stem men, ten voordeele van hem die 300 stemmen meer zal hebben bekomen. Dat is nog een van de gebreken der evenredige vertegenwoordiging. Men heeft gevraagd wat onze voornemens zijn En in eene ondervraging heeft de heer Gilliaux be- weerd dat ik, dat ik, in Januari 1899, bet statu quo gevaarlijk heb gevonden ik heb reeds in 1879 gezegd dat het slecht is, maar toch moet men bet behouden zoolang we geen beter stelsel zullen heb- ben. Ik neem niet aan dat men zegge het huidige stelsel is slecht, Iaat er ons dus een ander invoe ren, al is het ook slechter. M. Gilliaux. 't Is juist wat ge zoudt moeten bewijzen. M. WOESTE. Luister, mijn waarde collega ge kent een beetje latijn... (Gelach.) Veroorloof mi <*us u te zeggen Aliquando bonus Homerus demi- tot Gij zult gedurende mijne redevoering geslui merd hebben en ik kan toch voor u mijne bewijs voering met herhalen. (Herhaald gelach.) Ik houd staande dat, wanneer men het niet eens is over eene belangrijke hervorming, de wijsheid vergt dat men wachte. Heeft de heer Frère-Orbau niet dertig jaar gewacht om de hervorming van het lager onderwijs voor te stellen Hij heeft die niet aan zijne vrienden opgelegd, hij dien men nochtans als een dwingeland afschilderde, hij eerbiedigde hunne vrijheid. De heer Beernaert was voorstaauder van per- soonlijkeu dienstplicht toch bood hij daarover geen ontwerp aan eu stelde de kabinetsqusestie met naar aanleiding van het ontwerp d'Oultre- monthij eerbiedigde de vrijheid van zijne partij- genooten. r J En hebben de heer de Smet de Naeyer en de heer Burlet, in hun belangrijk ontwerp tot overne ming van den Congostaat, niet toegegeven aau den tegenstand van de rechterzijde Zij eerbiedigden de vrijheid en waardigheid hunner veienden. Waarom moet het anders zijn voor die vervloekte evenredige vertegenwoordiging! (Rechts: zeer Er zijn andere stelsels, waaronder het eennamig dat de heer Beernaert in 1893 als een groote voor uitgang erkende. Welnu, laat ons dat alles bestu- deeren Het eennamig stelsel zal iu elk geval de partij en niet verbrokkelen. Evenredige vertegenwoordi ging invoeren integendeel is tot die verbrokkeling aanzetten. Nochtans verzekert men dat er niets anders meer overblijft dan algeheele evenredige vertegen woordiging. Welnu, geen enkel land heeft dit stel- sel aangenomen. In den koortsachtigen toestand, waarin de op eengehoopte misslagen het land hebben gebracht is het verstandig te wachten. Zoodra het stof van t gevecht opgetrokken zal zijn, zal men den toe stand met meer bezadigheid en koelheid kunnen onderzoeken. Raadpleegt de geschiedenis van 't menschdom overal gaat er onverwacht licht op om de ware op lossingen te doen voorkomen wat heden onmoge lijk scheen, wordt morgen mogelijk. Met thans de evenredige vertegenwoordiging te willen opdringen, verdeelt gij ons en die misslag is onberekenbaar in zijne gevolgen. Voorheen wilde generaal Brassine een wetsont werp invoeren om den persoonlijken dienst in te voeren. De heer de Smet de Naeyer, het kabinets- hoofd, was eerst van meening het hem te laten aanbieden doch, op oogenblik dat de kamer zou vergaderen, zag hij al de verantwoordelijkheid die op de Regeering zou wegen ten gevolge van de ver deeldheid die in de rangen der rechterzijde zou ont staan en hij verkoos zich af to scheiden van gene raal Brassine liever dan van de rechterzijde Waarom kan die wijsheid van voorheen ook de wijsheid van heden niet zijn Zijt gij niet ongerust over die loftuigingen, waar mede de heeren Lorand en Goblet u overladen Verontrust gij u niet over de vreugdekreten ge slaakt door de versletene en stijf geworden doctri naire vereenigingen Wantrouwt gij de uitbundige lofartikels niet van de liberale bladen die u gisteren nog hardnekkig bestreden Hebt gij dan het oude Vlaamsch spreekwoord vergeten Als de vos de passie preekt, boereu, wacht uwe ganzen (Goedkeurend gelach, rechts.) Maar ziehier den tuil van doornen die uwe bond- genooteu ons reeds aanbieden de afvaardiging van Brussel, neemt bij monde van den heer De Jaer, een kabinet aan belast met het afdoen der loopende zaken en dat maar weinig rouw over u dragen zal. (Gelach.) Dan schrijft de heer Feron, de bondgenoot van 1893, over welken men gee ne reden had zich tevreden te toonen, dat het algemeen stemrecht snel op de evenredige verte genwoordiging zal volgen, dank zij de hulp van een groot getal katholieken en zonder politieken strijd. Vervolgens is het de heer Herman Du mout die het eens is met den heer Feron hij ook kon digt aan dat de katholieken, redelijker gemaakt, door de evenredige vertegenwoordiging aan te ne men, tot het invoeren van het algemeen stemrecht zullen medewerken. En in een artikel dat later verscheen, voegt hij er bij dat de heer de Smet de Naeyer zich te ver geefs met de hoop vleit den strijd rond de kieswet ten te doen eindigen door de evenredige vertegen woordiging aan te nemen. Zijn werk, zegt hij, is geen boekdeel maar enkel een voorwoord het al gemeen stemrecht zal volgen, dan het referendum, dan de uitbreiding der arrondissementen, enz. Ziehier nu de Daensisten: de heer Daens schrijft dat de evenredige vertegenwoordiging zeker en binnen kort het algemeen stemrecht voor gevolg zal hebben. De heer Ducatillon zegt ongeveer het zelfde de Kamer, die uit de evenredige vertegen woordiging zal voortspruiten, zal volksgezind zijn, zegt hij, en het algemeen stemrecht voor provincie en gemeente zal kort daarna worden aangenomen. Aanschouwt ten slotte, de houding der liberale dagbladen en der doctrinairen die hun ongeduld moeilijk kunnen bedwingen. Door de pen van den heer Paul Hymans, een zeer bekwaam man, schrijft La Liberie, dat de evenredige vertegenwoordiging van de liberale groep in de Kamer, van het socia listisch pak ontlast, de kamprechter zal worden. Kan men zijne tegenstrevers niet beletten eene hervorming te doen aannemen dan begrijp ik dat men er in beruste. Doch met heu eeu verbond slui ten om van hen de kamprechters te maken, dat zal ik nooit(Zeer wel rechts.) Al trachten we ook een katholiek kabinet te steunen, de doctrinairen zullen het kunnen om verwerpen Willen mijne vrienden van de rechter zijde die rampen op 't land doen neêrkomen, dat zij het doen doch ik voorzeg het hun zo zullen leven eu sterven iu wroeging en verdriet. (Her haalde goedkeuring en toejuiching op verschillende de bankenrechts.) Geboorten Mannelijk 16; Vrouwelijk 09 25. Huwelijken. A. De Bolle, tapiss. met I. Quisthondt, z.b. T. Bibaut, tw. met R. Tas, herg. C. Cornand, schalied. met B. Oosterlinck, tw. J. Moeren hout. werkm. met M. Van den Steen, tw. F. Henninck, drukkersg. met M. Pots, br. J. Slachmeulen, met P. De Vylder, z.b. P. Pyck, landb. met C. Van den Bossche, br. T. Van den Driessche, kuiper, met S. Tas, tw. G. Van Geit, tabakbew. met M. Robberecht, br. P. Roel», dienstkn. met H. Scheerlinck, z.b. E. Maerenhout, tw. mot M. Roggeman, tw. A. Van den B« rgh, landb. met F. Reinhard, winkel. Overlijdens. A. De Pessemier, broed, der kristel, leer. 30 j. Keizerl. PI. J. Silon, w° Deshommes, z.b. 74 j. Hoogevesten. 2 kinderen onder de 7 jaren. Schoolstraat, 7, Aalst, alle soorten van wijnen en likeuren, alsook lastvrije dran- r?"' ïïMver aan I10 hter Franscken aan 1,00 den liter. —Alles gewaarborgd zuiver te zijn en niet te bederven TE KOOP eene groote hoeveelheid zeer schoone kanada- pooten, staande nevens 't fabriek der heeren Borreman C°, Tragel. Zich te bevragen bii M De Coen-Moyersoen. Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 Irank, een aan 100 en een aan 73 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold- straat. schoone VELO, 90 fr. Denderstraat, N° 34, Aalst. NAZARETHSTRAAT, 20, AALST. genezen is van hare doof heid en gedommel mrleooren door de Artificieele Oortrommels van deu Iustitut Nicholson, beeft aan baren Iustitut de somme van 25,000 fraukou gege ven, opdat alle doove menschen die geene midde- en hebben, zich de OortromrnoU kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut' Longcott, Gunneesbuby, London, W. SSCB'ÏClll. Buitengewone prijskamp op den Grooten Billard naar zeer schoone prijzen, ter estaminet Het Beiershof (Café Riche), bij den heer Jan Kes- tens, Groote Markt. Inleg 0.50 fr. Men kan zich van heden laten inschrijven. aan zeer voordeelige prijzen verschilligo schoone kerkgewaden, kasuifels, dal- matieken, koorkappen, stooleu, missalen, prachtig koperen wierookvat, groote bel, ampullen, enz. Verdere uitleg op ons kantoor. MEESTER SCHALIENDEKKER EN WITTER Hoogstraat, 52, Aalst. ftroote IHnrkt, 16, Aalst, Agent der Assurantie De Vereenigde Belgische Eigenaars tegen brandgevaar en ongevallen der The Securitas Compa ny, tegen dief tevan La Qarantie Beige, tegen liet breken lud leven Men serren ller Maatschappij Stutgart, op 3 GRANDS PRIX DEE

De Volksstem | 1899 | | pagina 3