ONZE JONGENS VAN 1708 NIEUWS VAN DEN ENGELSCÏi TRANSVAALSCHE OORLOG. IETS OVER TRANSVAAL. Adolf Daens in Holland. Verschillige Couriers. Mengelingen. Sint Huibrecht en de Razernij prijzen, kleedingstukken en boeken aan de werk manskinderen uitgedeeld. Eerste prijs Emma Paridaan Gauw, mijn dochter, stap maar aan. Tweede, Florentina Dossche, Derde Melanie Van Waas, Vierde Cisca Van den Bossche, Vijfde Rosalietje Raes. Ziet eens toch wat schooQe kleereu En als gij voort blijft leeren, 'k Geef u meer als Sint Niklaas. Twee engelsche generaals zijn in Transvaal in bal lon opgestegen om de ligging van den vijand af te sjoeren. De Boers keken ernaar gelijk eene kat naar ne vogel in een muit. Zondag middag moest pastoor Daens eene voordracht geven in de zaal der Vereeniging te Nijmegen, eene stad in overgroote meerderheid katholiek, 's Morgends, aan den uitgang der ker ken, waren brieljes van den volgenden inhoud uitgedeeld Katholieken Gij hebt de waarschuwing ge hoord. Zorgt dat de zaal ledig blijft. Zorgt dat priester Daens voor stoelen en banken staal. Zorgt dat hij nooit weer komt in de stad van den Zaligen Canisius. De Nijm. Roomsch-Katholieke Volksbond. 's Middags bevonden zich 7 a 800 nieuwsgieri gen in de zaal. Zij werden door de menigte, die op straat stond, uitgejouwd. Rond 2 ure begon men aan den ingang te vechten en zelfs met steenen en straatvuil te smijten. M. Van Oud- heusden, de pachter van het lokaal, verzocht pastoor Daens langs eene achterdeur te vertrek ken. Pastoor Daens zou geantwoord hebben Ik ben de voordeur ingekomen, en ik ga de voordeur uit. Onder de bescherming der politie verliet hij het lokaal en begaf zich, onder het gejouw der menigte, naar het Oranje-Hotelwaar hij eene kamer besteld had om te vernachten. Hij zag echter dat het voor hem te Nijmegen niet pluis was en achtte het geraadzamer ten 3 ure naar Arnhem te vertrekken. De koerier van Moorsel, neen van... Gent, op genomen als volgtZekere K. L... heeft zich in de fabriek van Baartsoen willen vermoorden, om dat hij zijnen boek kreeg. Hij nam zijn mes en bracht zich eene gapende wonde toe aan de keel. Hij verloor veel bloed en werd seffens verzorgd in d'apothekerij van de fabriek. In de Ossen- straat heeft er zich een coiffeursleerling, 19 jaar oud, op den zolder verhangen. Te Deuder- monde kwam de brouwerswagen van M. Calle- uaui ïangs ae markt gereden. Twee brouwers gasten zaten op den bok en een derde op eene ton, die op den wagen lag. Aan den draai van de Kerkstraat viel de ongelukkige van de ton en werd buiten kennis in den Onpartijdige ge dragen. Hij heet JBlindemans enisvanDen- dermonde gebortig. Men vreest voor zijn leven. Wanneer men wil verzichtig rijden, men moet veel omzien en veel mijden. Te Dendermonde ook prijsdeeling geweest voor de 1200 kinderen van de zondagscholen. Kleederen en boeken en gerief Ha, nu prijken hier de boeken, Meesterlijk verguld op sneê. 'k Heb ze lang staan uit te zoeken, 't Zijn toch ook wel schoontjes, hé Dezen met die zilvren sloten Is voor Anna Van der Ghoten. Neem, braaf meisken, draag hem meê. Nu zijn de boerkens gerustalles is gezaaid en heeft eenige vlagen regen gehad, zoo was de wensch. Iets dat gezaaid is, moet vocht hebben. Het beroep van landbouwer of den boe renstiel is de eerste bezigheid van al de volkeren der wereld geweest. In de eerste tijden beploeg den de grooten, de rijken, de vermaardste krijgs lieden met hunne eigene handen de akkers die hun toebehoorden, en voedden zich met de op DOOR PATTYNpriester. opbrengst van hunnen arbeid. Te Weldeii is de koster gestorven, mijnheer Goessens, Wel den op de linje van Sottegem-Audenaarde, waar Mgr Lambrecht zaliger in eene prachtkapel be graven ligt. Oesse mijnen kop de ameri- kaansche gazetten melden ons de vervaarlijke uitvinding van een elektrisch kanon, dat licht stralen werpt, die al doodden wat zij op hunne baan ontmoeten. Den uitvinder van dat vernie lingskanon is nen duitsch Hartman. Och mensch, vindt liever een kanon uit om de menschen wat langer doen te leven, gij zult er veel meer eer van halen. d'Ander week brak er nen don- chist van Moorsel de spille van zijnen korte- wagen; ja, zei hij, mijn spille kapot, en met de kiezing den burgemeester zijn spille, en De Smet zijn spille, en De Rop zijn spille, en Moens zijn spille en De Wolf zijn spille. 't Is krieus: voor de kiezing en sprak Pie Donsj niet als van wa terratten, en sedert dat die 300 waterratten hun nen kop laten zien hebben, en spreekt den ber- remeester van den Osbroek van geene waterrat ten meer. En lacht nooit met geene waterratten als ze van Aalst zijn. 39 Overal ontmoetten wij benden gewapende boe ren, wagens met buskruit waarop een vaantje met een geschilderd doodshoofd stak, karren met tar wemeel voor brood, enz. enz., heel het krijgsge woel eener campan je. Dit alles trok naar Diest, even lijk na een slagregen twintig beekjes langs allerhande richtingen naar de greppel stroomen. Onze kapitein wreef zich de handen. Heel goed, heel goed, juichte hij. Ik begrijp Eelens plan. De nieuwe kommandant toont dat hij zijner keuze waardig is. Wat ons miste was mili taire inrichting, iedereen vocht op zijne eigene hand. Hij wil alle de verspreide krachten welke wij ten nuttelooze in allerlei schermutselingkes ver spillen in een groot korps vereenigen en een be- slissenden slag wagen. Heel wel, zoo heb ik het liefstdat heet ik ten minsten deftig oorlog voe ren. Wij ook waren niet vies eens eenen grooten veldslag bij te wonen. VUL Hoe de jonger» 'sansten. Te Putte verbluf ik*dri. dagen en drij dachten Het is sir Redvers Bulier die den oorlog gaat voortzetten. Geheele schepen nieuwe soldaten en artillerie zijn op weg naar Zuid-Afrika. Op den 1 November hebben de Boers het bom bardement van Ladysmith voortgezet. De kanon niers van den engelschen kruizer Powerfulle die met het geschut van hun oorlogschip naar Lady smith gekomen waren, antwoordden krachtdadig op het vuur der Boers en hunne houwitsers ontplof ten dikwijls te midden der transvaalsche kanon niers. De verliezen der engelschen beloopen nu met den slag bij Ladysmith, op ongeveer 3300 officiers en soldaten, gedood, gekwetst of gevangen genomen. Om Ladysmith tot overgaaf te dwingen komen de Boers nu kanons van zwaar kaliber op te richten ten noorden en ten westen van de stad. Een korps van 1500 Boers is in aantocht langs het zuiden. Al de bewoners verlaten de stad. VRAAGT OVERAL HET LETJYEISrSBIIEIR, der gunstig gekende Mt routeer ij Frans BÈruiré, AALST. Volgens eene mededeeling van het ministerie van oorlog te Tjonden, hebben de engelschen achtereenvolgens de volgende verliezen gedaan. In den slag van Mafeking 2 dooden en 17 gekwet sten. Te Glencoë 36 dooden en 191 gekwetsten. Te Elandslaagte 51 dooden en 210 gekw. Te Riet fontein 12 dooden 103 gekw. Daarbij nog te voegen de slachtoffers van den slag van Kimberley 3 dooden en 21 gekwetsten. Nieuwe troepen vertrekken voortdurend uit Londen ora de geleden verliezen te herstellen. Het 1° regiment life-gaards van Windsor heeft bevel ontvangen eenschadron van 150 ruiters samen te stellen en bij afdeelingen van andere korpsen aan te sluiten om een regiment te vormen dat naar Zuid-Afrika zal gezonden worden. Er wordt ook gemeld dat men van zin is 29oorlogschepen, meest al kruisers te wapenen. De Boers hebben te Elandslaagte 30 dooden en een groot getal gekwetsten verloren, alsook 85 krijgsgevangen waaronder generaal Koek en kolo nel Schiel. De officieele depeche over den slag van Lady smith later geleverd, is van den engelschen generaal White die aan het engelsch ministerie van oorloj? leiegraieert ais volgt Ik üeb te Ladysmith al de troepen gebezigd die hier zijn, ter uit zondering van het verplichtend garnizoen om de wacht te houden bij het kamp. Ik heb de bergbatterij N° 10 en het Glocestershire-regiment doen post vatten op de hoogten die onzen linkerflank dekken. Die troe pen zijn zondag avond ten 11 ure opgerukt. Gedurende het geschut 's nachts heeft plaats gehad zijn de muilezels aan de kanons gespaunen, ver schrikt en weggeloopen met eenige der kanons. Ik hoop nochtans ze terug te krijgen. De twee batal jons zijn nog niet weergekeerd, wij verwachten ze dezen avond. Onze troepen zijn later aangevallen door eene afdeeling Boers onder het bevel van generaal Joubert. Zij hadden veel kanons en waren zeer talrijk. Eene latere depeche meldt dat de engelschen eene erge nederlaag te Ladysmith geleden hebben. In een hevig gevecht zijn de twee bataljons en het Glocestershire-regiment bijna gansch vernietigd geworden en de overlevenden moesten de wapens neerleggen De verliezen der engelschen worden geschat op 2000 man; het getal dooden was zoo groot dat de vijandelijkheden moesten gestaakt worden om de lijken te kunnen begraven. Generaal White die het verlies op zich neemt, heeft zijn ontslag gegeven. De slag heeft zeven uren geduurd. met Jan Bral. Die had in eene schermutseling met Fransche dragonders op verkenning eenen kolfslag op de ribbenkast ontvangen dat hij langs den tra gel achterover in de Nethe rolde. Gelukkig lag er daar een visschersbootje ik kon den drinkeling redden bij middel van een wilgentak. Ofschoon het bloed hem uit neus en mond vloeide, stapte hij leunend op mijnen arm tot aan den naastgelegen wijk. Een klompenmaker gaf ons brood, warm drinken en een bed van zeegras in zijn leemen hut- teke. Buiten dat Jan Bral als Boschloonaar een bijzonder recht bezat op mijne hulp, kon mij eens hetzelfde overkomen. Doe aan de anderen wat gij zoudt willen dat men u doe Na eenige dagen was Jan weêr op de been wel hoestte en kuchte hij op onheilspellende wijze maar in den oorlog mag men zoo nauw niet schaf fen. Wilhem, zei hij en hij drukte dankbaar, bijna weenend, mijne beide handen in de zijne, indien wij ooit Boschloo weêrzien zal ik u heel mijn leven geerne zien. De kwestie was nu hoe ons regiment terugge vonden Sedert een paar dagen was de dooi ingevallen het regende zonder ophouden onder eenen wolken hemel vol weewoed en tragedie. O, dat eeuwig plassen in de modder waar bij iederen stap uwe zolen blijven insteken, die nachten in de bosschen, dië marches en contremarchen waar geen einde Uit Santiago (Chili) wordt er ons gemeld dat de steert- ster van Biela in die stad ge zien geweest is en dat zij zicht baar is met het bloote oog. En nu zeggen ze dat prinses Stephanie niet en zal trouwen. Men vroeg op zekeren dag aan Alphonsus-den-Groote, die een zeer wijze prins was, welken mensch hij den gelukkigsten dacht op deze wereld Het is, ant woordde hijdegene die zich overgeeft aan den wil van God, en die alles uit zijne hand ontvangt, het kwaad gelijk het goed. Verleden zaterdag spraken de menschen van Ottergein met volle monden van hunne nieuwe kerk, schoon, zeggen ze, en groot en gemakkelijk. En de meubels en de nieuwe communiebank ze zal van Hoore- beek komen, zeggen ze. Zaterdag 11 Novem ber, Sinte Marten de groote kindervriend, bis schop gestorven te Tours, apostel van onze stre ken, patroon der hoofdkerk van Aalst en Lede, en wel van 25 andere kerken van ons bisdom. Toen Sint Martinus was soldaat, (Zooals er staat te lezen) Dan heeft hij een schoon werk gedaan, Dat wordt met recht geprezen. Martinus ziet eenen armen man. Die lag van koü te beven, Hij snijdt algauw zijn mantel door En heeft hem d'helft gegeven. Binst de maand September zijn er op zee vergaan zeilschepen 3 duitsche, 16 amerikaan- sche, 21 engelsche, 1 oostenrijksch, 2 chiliaan- sche, 2 deensche, 2 grieksche, 1 hollandsch, 4 italiaansche, 19 noorweegsche, 3 russische, 1 zweedsch. Totaal 74. Stoomschepen 1 ameri- Kcici.nov.ii, 10 vugvlovliv, x uusuemIJKscli, x bcl- gisch, i fransch, 1 japoneesch, 1 mexikaansch, 2 noorweegsche, 1 russisch. Totaal 27. Als tegen wet zich iemand redt Wanneer de nood is waarlijk groot, Dit is geen smetwant nood breekt wet. Het getal slachtoffers in. de ramp van Ant werpen, bij het instorten der aanlegbrug is 11. Er waren er omtrent 80 in de Schelde gestuikt. Er is eenen sterrenregen op handen in de nachten van 13 en 14 November, buitengewoon zeggen de sterrenlonkbuiskijkers. Ongelukkig lijk zal de sterrenregen maar te zien zijn na den ondergang der maan, om 3 uren 's morgends. Te Meldert hebben jachtwachters en brakon- niers naar een geschoten. Twee wildstroopers zijn getroffen en aangehouden. Te Bourg in Frankrijk is een meisken van 15 jaar over eeni ge dagen door eenen hond in het aangezicht ge beten en nadien in eenen aanval van razernij ge storven. Aan onze Lezers. Indien gij lijdt aan hoest, beklemdheid, bronchiet of maagpijn, neemt uwen toevlucht toe de uitmuntende hoeststillende Walthérypastil en gij zult verrast staan, zoo gauw genezen te zijn met een zoo goedkoop middel. (1 f.) Dépots te AalstMM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken aan komt, die ledige maag die gedurig om eten roept en van dag tot dag nauwer wordt toegeriemd om den honger te vergeten We vroegen niets be ter dan te mogen vechten, kappen, kerven, er me de eindigen. Ik begrijp nu hoe de oorlog de zachts- geaarde menschen in wolven herschaapt. Wanhoop baart ook helden In den vooravond van den 12 November kwamen wij in ik weet niet meer welk dorpke, nabij Diest, aan eene kruisstraat. Het weder was een beet jen opgeklaard van verre zagen wij de stadstorens en wallen met de bleekheid van oude printen op den achtergrond van 't landschap wegsmelten. Men had ons gezegd dat het korps van kapitein Heyvaert er gens in de buurt gehuisvest was we waren echter te vermoeid om vóór den nacht nog verdere opzoe kingen te maken. Ik weet heel goed hoe de brou werij De Koningaan een der hoeken van de kruis straat, luiken en vensters hield gesloten alsof er daar een doode was. Laat ons binnen gaan, zuchtte Jan die zich voortsleepte aan mijnen arm. Dat groot huis met zijn doodsch voorkomen sprak mij weinig vertrouwen in. Ik zou liever verder gaan aankloppen zijn doch mijn blik viel op den grooten houten Christus rechtover waar een lichtje vóór brandde. Het moeten brave menschen zijn, dacht ik en we trokken maar binnen. De huismeesteres, enne lange bleeke dame ia De dabladen hebben over eenige dagen de pijn lijke dood gemeld van een kind dat te Antwerpen aan de razernij overleed. Sedert dien zijn er menige andere droevige gevallen voorgekomen, zoodat de menschen waarlijk met schrik bevangen zijn, als ze het woord razernij maar hooren uitspreken. Welnu, sedert eeuwen staat St-Hubert bekend als patroon tegen de razernij. Hij was bisschop van Luik en stierf teTervueren, bij Brussel, in 727. In 825 werd zijn lichaam, dat nog gansch bewaard bleef alsof het levend was, vervoerd naar Audagmm, Audaineene oude stad in de Ardennen. Dat Audaginm verloor allengskens mettertijd zijnen naam en werd Sint Huibrecht, St-Hubertgeheeten. Sint Huibrecht genas in zijn leven meer dan eenen razenden mensch zijne relikwiën behielden die wonderbare macht. In geleerde geschiedkun dige werken wordt er bewezen dat reeds in 't jaar 825 de snede van Sint Huibrecht in volle gebruik was, en dat er te Audaigium, nu St-Hubert, ontel bare genezingen plaats hadden van menschen die van razende dieren gebeten waren. En wat is dat, de snede Ziet hier Als de Benedictijnen van Audagium de heilige relikwiën van Sint Huibrecht onder zochten, zoo bevonden zij het lichaam van den heilige wel bewaart en gekleed in bisschoppelijk gewaad. Zij legden het met veel eerbied in eene zilveren rijve, maar namen er den stool van, dien de heilige aanhad. Die stool is van witte zijde, met gouden draden doorweven. Van 't jaar 825 af gebruikten de Benedictijnen, die het klooster van Audagium bedienden, kleine deelkens van dien stool om de menschen, die van razende dieren gebeten waren, van razernij te be vrijden en men heeft berekend dat er met dien stoolgezien het deel dat er overblijft meer dan 400 duizend menschen de snede ondergaan heb ben, sedert het jaar 825. Komt er nu te Saint Hubert iemand die voorzekerwaarlijk, door een razend dier gebeten is, dan doet de priester met een klein mesken eene lichte snede in het vel, te midden het voorhoofd van den zieke. Daarin legt hij een klein draadje van dien stool van Sint Huibrecht en bindt eenen zwarten doek daar boven, dien de zieke negen dagen op zijn voorhoofd moet dragen, geheel zijne novene lang. Zoohaast de snede gedaan is, mag de gebetene naar huis keeren en aldaar de voorwaarden vol brengen die hem opgelegd zijn. (Vervolgt.) Paal Ki-ngcr. Do oorlog ia Transvaal heelt de algemeene aandacht getrokken op de fiere Nederlandsche Republiek en haren voorzitter Paul Kruger. Paul Kruger, wiens krachtdadigheid, gematig- heiden staatkundig doorzicht door de nieuwsbladen der gausche wereld geroemd worden, is een man van rond de zeventig jaar. Hij is groot van gestalte, goedaardig van opzicht, een echt Vlaamsch gezicht; hij geniet eene stalen gezondheid, en heeft blijken gegeven van buitengewoon groot verstand, zelfs in de moeilijkste omstandigheden. Van in zijne kinderjaren is Paul Kruger een geheelonthouder de smaak van sterke dranken, van wijn en zelfs van bier is hem onbekend. Hij drinkt alleen zuiver water ou melk, zelfs in de plechtigsle omstandigheden In 1884 bezocht Paul kruger met twee zijner ministers, de heeren du Toit en generaal Smit, de stad Brusselzij genoten er een allergeestdrif- tigst onthaal van wege de Vlaamsche bevolking. Den 21 April werd hun een prachtig feestmaal aangeboden bij 't nagerecht stond Paul Kruger op, bracht eenen heildronk aan het Vlaamsche volk, en dronk op het heil en den vooruitgang van ons vaderland met een glas Champagne in de hand Neen, meteen groot glas melk rouwgewaad met een droevigen trek om de lippen, ontving ons in den gang heel koeltjes. Nog al boe ren op logement; ze wilden dus van haar huis eene herberg maken 1 Sinds vier dagen waren er wel honderd langshier doorgetrokken, uit alle streken Meerhout, Tongerloo, Willebroek. Nogtans de bleekheid van vriend Jan scheen haar hart te ver teederen zij zond ons eerst eene brok eten in de keuken met de knechten, waarna deze laatsten ons eene warme plaats aanduidden op den hooischelf. Een hunner bracht ons zelfs een koppel sargiën van de zijne in 't verdoken. Neem, kamaraad, fluisterde hij mij indeoo- ren, 't is fijn koud en we zijn toch allen christene menschen ondereen, niet waar In den nacht maakte een geluid als van voorts- hollende wateren mij wakker. Ik neem den bussel hooi weg uit het kijkgat langs den straatkant, 't Was helder maanschijn. Zoover het oog maar reik te was de lange heirbaan naar Diest zwart van op rukkende benden jongens. Ik wilde mijnen kamaraad wakker wekken met den uitroep Jan, generaal Eelen is toegekomen met 't gros van 't leger doch hij sliep zoo schoon en had de rust zoo noodig God wat zijn er dien nacht jonge boeren voorbij de brouwerij De Koning getrokken. PW\rdt voort gout).

De Volksstem | 1899 | | pagina 2