Willen is Kunnen. DOODBEELDEONSi Poeiers de Cock lil SO DmGEN WED. CH. VAN DER TALLEN BEHEzm .mf/L Bloedarmoede elixir sT-vf Mcentius a Groote ramp op de Schelde. Patronage H. Jozef. Stadsnieuws. Latere berichten. Verschillend Vieuivs. TOONEEL. LUIBRECHTS Aan de dooven.- Eene rijke dame, welke J, VAN NUFFEL ödjoone ficus In 2 uren geleverd HET BESTEKOOP DER GANSCHE STAD Burgerlijke itand, Aalst. Bericht. UIT TER HAND TE KOOP Te bekomen bij FIBMMm g»i<; VYLDEB, Gaat Schoone occasie. TE KOOI» Wijnen en Likeuren. P. Ringoir-De Nutte, AUGUST DE VYLDER, V0LLEDIBE IfablJ zijn erkend, en met reden, als het doelma tigste middel om alle maagaandoeningen te genezen, den eetlust terug te brengen en de spijsvertering te bevorderen. Overal 2 frank de doos. M. Kruger heeft zijne heilzame beginselen ook aan zijne kinderen ingeplantzijn gelukkig huisge zin kent het gebruik niet van bedwelmende dranken. In het voorbijgaan gezegd, zijn gelukkig vaderland bezit geene enkele stokerij...zelfs geen fabriek van spoeling of draf. Gelukkige voorzitter Gelukkige republiek Kruger en onze taal. Ik vertaal letterlijk uit een schrijven van den Franscben violist Paul Viardot, die van een omreis door Zuid-Afrika te rugkeert van de boeren sprekende zegt hij Zij spreken allemaal Nederlandsch, een Neder- landscb dat een weinig verouderd is, en zij zelf, die, als voorzitter Kruger, zeer goed andere talen machtig zijn, gebaren ze niet te kennen 'affectent de les ignarer). Zoo hebt ge voorzitter Kruger, bij voorbeeld die zeer goed Engelsch en Duitsch kan, - - van 't Franscb echter geen dem maar bij eischt altijd een taalman, omdat bij volstrekt weigert een andere taal dan de Nederlanschete gebruiken (paree qu'il pretend ne répondre qn'en hollandais). Die onthaalt zijn bezoeker dus niet op Franscb Duitsch, zelfs op geen Engelsch, dat de tweede taal is van Zuid-Afrika. Welk een voorbeeld voor ons, Vlamingen I Wat de boeren in Transvaal eten. De Boeren, die heel sober zijn, eten eene groote hoe veelheid rijst, geroosten maïs en ossenvleesch, dat in de zon gedroogd is en hetwelk ze biltong heeten. Het gevogelte en het vleesch worden in Trans vaal in overvloed gevonden en laten niets te wen- schen over. De antiloop is misschien nog beter dan de hert, en wordt met alle soorten van sausen ge reed gemaakt. De Boeren schieten min gevogelte, omdat het hun te gemakkelijk valt het te vangen. Zij hebben nochtans zeer goede vogels zooals parelhoenen, faisanten, wilde kalkoenen, enz. Waterwild is wat meer zeldzaam. De visch is in Transvaal zeer kostelijk. De oesters komen uit Mozambika, en kosten in de gasthuizen van Johannesburg van 7 tot 8 frank de dozijn, en nog is de inhoud niet dikker dan een sigaretten blad. De groensels zijn bijna zoo duur als de oesters. Eene bloemkool verkoopt men gewoonlijk 2,50 tot 3 franken de aardappelen worden 2,50 de kilo gram verkocht. Ook krijgt men daarbij niets anders dan opgeleg- Vrijdag morgend, om 5,23 ure, kwam le 1 ruin uit St-Nicolaas aan St-Anueken. Hij was proppensvol. Met dezen trein komen de werklieden der bassins n ede, alsook veel vrouw volk, dat zich naar de wekelijksche markt te Ant werpen begeeft. Gekomen op den overgang, die tot de boot leidt, brak eensklaps de brug, naar het schijnt onder het gewicht, en een schrikkelijke angst ontstond. Een 100 tal personen vielen in het water, kof fers en andere voorwerpen werden door het water medegesleept. Dadelijk richtte het personeel van den spoorweg en van de statie den reddingsdienst in. Een veertigtal lieden werden gered. Weldra werden ook eenige lijken opgevischt en naar eene afhankelijkheid der statie overgebracht. Volgens latere berichten schat men het getal doodeu op 13. Twee vrouwen die bij de ramp gekwetst werden, zijn overleden. Zondag aanstaande 12 November zal de plechti ge inhaling plaats hebben der prijzen welke onze dappere werkmansjongens behaald hebben in den Nationale Turnkampstrijd te Binche, op 27-28 Augusti 11. Men zal vergaderen om 2 3/4 uren, ten lokale der Patronage II. Jozef, Meuleschettestraat, om zich vandaar stoetsgewijze met Muziek aan het hoofd te begeven naar het huis van den heer Eere- Voorzitter Gustaaf Moyersoen, Statiestraat, al waar de prijzen aan de overwinnaars zullen behan- digd worden. Wij manen alle onze katholieke vrienden aan dezen optocht met hunne tegenwoordigheid te willen opluisteren. 's Avonds om 5 uren zal er een prachtig feestje in de Patronage gegeven worden. Men zal opvoeren De Reis naar Binelic en plastieke houdingen. Zeer merkwaardig en leutig om zien. De ouders der leden der Patronage en alle ka tholieke vrienden zijn tot deze feest uitgenoodigd. VRAAGT OVERAL HET LEUVENTSBIER der gunstig gekende Mi routeer ij M'rans «riorr, A A K/S V. Zondagrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Bonner, in de Bis schopstraat. Bokkenrijders. Het Komiteit in zijne vergadering van 7 November laatst heeft beslist de 33® verjaring der Maatschappij de Bokkenrijders te vieren op Maandag 27 November 1899. Koninklijke maatschappij 't Land van Riem. Wij vernemen uit goede bron dat het Koninklijk Zang en Tooneelgezelschap 't Land van Riem, voornemens is op 11 Februari 1900, het melodrama Iwein van Aalst, in drij bedrijven, op te voeren. Messteek. Maandag namiddag, rond 2 ure, werd de genaamde August De Vos, werkman, wo nende te Erpe-Oonegeui, door zekeren V... een messteek in den arm toegebracht. De wonde is zeer gevaarlijk. De gekwetste werd door den apo theker De Valckeneer verzorgd. Moedige daad. Dinsdag morgend, rond 11 ure, ging het peerd op hol van M. Prosper Calle- baut, fabriekant. De scholen waren juist uit. De genaamde Alfons Meganck, verkooper van katho lieke dagbladen, sprong moedig voor het hollend dier en gelukte er in het tegen te houden na een twintigtal meters verre medegesleept te zijn. Groo te ongelukken waren voorkomen, daar de leerlin gen der Broeders der Christelijke Scholen op de Hopmarkt, waar het feit gebeurde, aankwamen. Zulke moedige daad verdient beloond te worden. Diefstal. Denzelfden morgend stool men bij M. Theofiel Bombeek, schoenmaker, Molenstraat, acht paar schoenen, voor eene weerde van 25 tot 30 frank. De dieven zijn onbekend. Er rusten ver moedens op rondleurders, die men tusschen 8 en 9 ure voorbij den winkel heeft zien gaan. Wonderbaar. Ik was ziek, ik nam niets meer in, ik leed aan hoofdpijn, aan maagpijn en bijzonderlijk aan verstoptheid. Niets kon mij hel pen noch verzachten, maar dank aan de bloedzui verende Walthéry-Pil, was dit alles op eenige da gen vergeten. Benaat Teillet, handelaar te Boubaix. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke neer, De^gele, Gysselinck, en in alle apotheken, Te Gent zijn de nieuwe magazijnen vau Vooruit met grooten tralala van muzieken ingehuldigd. Hij heeft zijn tijd en arrebeid verloren, die om de wol, den ezel heeft geschoren. Te Bonsse waren de menschen die d' ander week naar 't kerkhof gingen niet weinig verwonderd. Eene oude man had zich op het kerkhof aan eenen dennenboom opgehangen. Te Meire speelden gelijk altijd verschillige kinderen aan de beek, wat te bij geko men en een kind ingesukkeld en verdronken. De vader werkt nu op't oogenblik in Frankrijk. Te Meire aan de beek woont een van de beste horlo- giemakers van 't land. Hoort, menschen, welke droeve historie er in Sottegem is gebeurd. Geuzen- dom en Donchisteuboel deen daar ook samen voor de kiezing tegen de katholieke. Bij veel menschen hadden zij verdreegd, sommigen gebroodroofd. De geuzen moesten herkozen worden, en winnen de liberalen niet, zeiden zij, uw huis of uw land kwijt, of opslag. Mevr. Sevenant eene zeer brave huis vrouw, was van eene hertziekte aangedaan en nam die bedreigingen zoo hoog op dat zij eenige dagen nadien dood was. De verachting voor die schijnheilige werkmansvrienden is algemeen. En al de geuzen en donchisten zijn met de kiezing buitengekotert. Eenen van de volksfoppers heelt 's anderdaags van de kiezingen, al zijne lochtingen ter huur gesteld, nen anderen slaat met twee frank gelijk al zijn werkmanshuizen op 1 Archkadeé, toe maar jongens, Gij leert zot zijn van malkanderen Een zot maakt nog al licht nen anderen. 't Aelst zal de loting plaats hebben in 't Land huis den vrijdag 9 Februari om 9 ure. Mijnheer Woeste werkt fel voor een leger van vrijwilligers. Over eenige dagen schoot Pië Donsj in eenen keer wakker en riep Vrouw, de donchisten win nen toch te Moorsel, ewoor Och Petrus, z'en doen, allemaal de Woestisten zijn er gekozen 11! oeioeioeioeioei 1 en Pie lei hem weerom neer. Te Moorsel loting den 6 Februari, Te Haeltert den 15 Februari, Te Oordegem den 7 Februari, Te Herzele den 13 Februari en te Lede den 5 Februa ri. Twee vrienden geleken zoo wel aan elkander, dat, als deneenen wat te veel dronk, den anderen er zat van wierd. Tot slot van 't leste Onze St. Martenskerk van Aalst Jommer zelle 1 Die rijen stoelen daar zetten van de beneden kerk tot tegen de koordat is nu toch ganseh het schoone, het grootsche van 't monument bederven en weg steken... 't Zelfde met de stoelen voor H. Kruis en H. Anna.... Men moet van in de zijportalen gansch de kerk op éenelijn kunnen doorzien. Wij drnkken er krachtig op, de oude manier zien te hernemen en te volgen. Brugge. Zondag morgend rond 4 1/2 ure, toen de bazin van de herberg Gouden Arend Muntplaats, opstond, was zij niet weinig verwon derd een verstikkenden reuk gewaar te worden. Toen zij met de meid een onderzoek ging doen, be vond zij dat de reuk uit de kamer moest komen, bewoond door luitenant Leon Ghislain, 34 jaar oud, van het40 linieregiment. De twee vrouwen deden alle pogingen om de deur te openen, en daarin gelukt zijnde, vonden zij den luitenant in zijn bed uitgestrekt liggen, met zijn hemd gescheurd. Een doktoor onmiddellijk bijgeroepen bestatigde dat de ongelukkige overle den was ten gevolge van verstikking en eene brand wonde had aan den rechterarm. Volgens een eerste onderzoek zou de luitenant zich te bed gelegd hebben, nevens hem op de nacht tafel eene petrollamp latende branden. Wat later zal die lamp omgevallen zijn en het vuur aan het beddegoed gesteken hebben. Daar de kamer dicht gesloten was, zal de brand niet erg geweest zijn slechts een deel van het beddegoed en een stuk van het paneel is verbrand Zondag middag is het lijk van den ongelukkigen officier naar het militair hospitaal overgebracht. Brnssel. Een kerel, schijnende 25 tot 30 jaar oud, gekleed met een kiel en zeggende bood schapper te zijn, belt, sinds eenige dagen, aan ge sloten huizen. Hij verzekerd zich eerst van de af wezigheid der eigenaars. Aan de meid vraagt hij dan kleedingstukken voor hare meesters. De mei den denken dat de kerel door doze laatsten gezon den is en geven het gevraagde. Er zijn reeds een honderdtal klachten bij de policie van Brussel voorsteden toegekomen. Stekenc. In het Prinsenstraatje is de schuur afgebrand van Corn. Van Overloop. In 't kort een nieuw blijspel van P. V. N. Op St-Jozef leert men een puik stukje aan van onzen vriend A. D. W. Men vraagt een koetsier. Nog eenige exempl. van 't blijspelt Misverstand blijven te koop, i fr. net... De toondich ter Gustaaf Pape heeft er muziek opgemaakt verrukkelijk, gemakkelijk en lief... Te Water vliet, zal men er weten van te spreken... Moor sel gaat het ook aanleeren... Geesbergen heeft het deze week aangevraagd... Ge ziet, z'heeft trok..Heel Vlaanderen zal het willen opvoe ren, en d'eerste zijn altijd de beste... Dus, lief hebbers, ugehaast I... Meester Spiegels in de school. Luibrechts, wat hebt ge daar altijd met uwe zwarte krabbers in uwen luizenkop te zitten? Als 't nog gebeurt, krijgt ge straf. Luibeechts. 't Zijn ze zij die altijd eerst be ginnen, meester. genezen is van hare doof heid en gedommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somme van 25,000 franken gege ven, opdat alle doove menschen die geene midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Longcott, Gunneesbuey, London, W. DRUKKERIJ van AALST KAPELLESTRAAT meer dan 100 verschil lende soorten. LAGE PRIJZEN Zuivere en hture ulivoerinf/ Men gelast zich met het opstellen Doodbeeldekcns met portret. (cliché photo-tipygravure) Geboorten Mannelijk 11; Vrouwelijk 13 24. Huwelijken. A. Hoebeke, handelsreiz. met A. De Ridder, z.b. O. Claser, onderluit, met J. Banneville, z.b. Overlijdens. C. Lenssens, z. b. 37 j. Saskaai. V. De Bac ker, w° Desaar, z. b. 70 j. Ledestr. J. Pere boom, m. Slachmeulen, letterz. 38j.Burght. M. Pyck, we Meganck, z. b. 74 j. Mijlbeek. J. De Smet, vr. Thienpont, z.b. 71 j. Violestr. 2 kindereu onder de 7 jaren. Buitengewone prijskamp op den Grooten Billard, naar zeer schoone prijzen, ter estaminet Het Beiershof (Café Riche), bij den heer Jan Kes- tens, Groote Markt. Iuleg 0,50 fr. Men kan zich van heden laten inschrijven. aan zeer voordeelige prijzen verschillige schoone kerkgewaden, kasuifels, dal- matieken, koorkappen, stoolen, missalen, prachtig koperen wierookvat, groote bel, ampullen, enz. Verdere uitleg op ons kantoor. $cBiool»ti*u:it, 7, Aalst, alle soorten van wijnen ca likeuren, alsook lastvrije dran ken. Genever aan 1,10 den literFranscben aan 1,00 den liter. —Alles gewaarborgd zuiver te zijn en niet te bederven gij zult er voor uw drukwerk ten bureele van dit Bediend fjOedkoOp en rap zijn. Schoone Doodbeeldokens. TE KOOP eene groote hoeveelheid zeer schoone kanada- nooten, staande nevens 't fabriek der heeren Jorreman C°, Tragel. Zich te bevragen bij M. De Coen-Moyersoen. Te llUreil MagazijnenZolderingen,Mout- straat, (bij de Vaart). Zich te bevr. bij de Jufvrouwen Seps, Nijverheidstraat. Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 irank, een aan 100 en een aan 75 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold- straat. schoone VELO, 90 fr. Denderstraat, N° 34 Aalst. NAZARETHSTRAAT, 20, AALST. MEESTER SCHALIENDEKKER EN WITTER Hoogstraat, 52, Aalst. fti-ootc Markt, JC, Aalst, Agent der Assurantie De Venenigde Belgische Eigenaars tegen brandgevaar en ongevallen der The SecurilJ Cmpi ny, tegen iiefteran La Garantie Beigetegen het brehen hètUmn s "n en serren der Maatschappij Slulgjrt, "op bijzonder veroorloofd middel. r.rll.. SUINtT, Apotek.r-Chimist, 1, Cassia. Ssulnjor, Parlit' Algemeen Depoi on. nelack2, Bruxeii., IN ALLE A POTTEKEN. Vlugschrift F-onr* Depot bij M. De Valkeneer, Esplanade. □K

De Volksstem | 1899 | | pagina 3