^Wè Eerste Nieuws. BureelKapellestraat, 13, Aalst Evenredige Vertegenwoordiging. EEN PORTRETJE. Van alles wat. *.'K Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Yoor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 5° JAARGANG. NUMMER 254. Aalst, den 18 November van het jaar 0. H. 1899. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen den regel. _1 Annoncen op de 4® bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het OMce de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. (vervolg.) Wat wonder is, onder de katholieken zelf, voorstaanders van de nieuwe wet, vindt men er om zoo te zeggen geene die de E. V. verdedigen durven. 't Is wonder, maar 't is toch zoo. Niet éen katholiek is voor de E. V. en toch zullen onze katholieke volksvertegenwoordigers de wet stemmen die ons de E. V. geeft. Hoe dat uitgelegd Zulke katholieken redeneeren als volgtEerst en vooral zeggen ze, moet het ministerie, het gouvernement gered worden. Zulke redeneering is valsch. Wij zullen de min of meer katholieke overtui ging van sommigen onzer huidige ministers niet discuteeren. Maar dit blijft waar Een ministerie bestaat uit menschenen men- schen worden gemakkelijk door andere vervan gen, maar princiepen blijven bestaan. Wij besluiten Nooit mag men princiepen slachtofferen om een ministerie te redden. Valt vandaag het ministerie, morgen is er een ander. Op welke basis zou dat nieuw ministerie kun nen samengesteld worden Aangezien de katholieke drukpers zelf, het Eennamig Stelsel en de verdeeling der groote arrondissementen voorden oogenblik onmogelijk gemaakt heeft, antwoorden wij Op de basis van het statu-quo. Later zou men kunnen overgaan tot de ver deeling der arrondissementen. Zullen wij dan zooveel te winnen hebben door de E. V. dat men er toch zoo razig voor strijdt Wel, lieve Hemel 1 De verstoktste proportionalisten zelf erken nen dat onze grootste meerderheid in de Kamers gaat zijn 5 tot 6 stemmen En wat zijn wij met zulke kleine meerderheid genaderd Met eene groote meerderheid kunnen wij reeds zoo weinig. Dat komt hier bij dat onze vijanden over een onwettig middel beschikken, dat wij, deftige ka tholieken nooit zouden willen aanwenden, en dat middel is Straatlawijt en revolutie. En wat zullen wij dan met eene onbeduidende meerderheid vermogen En zelfs, dat is een ander punt, zullen wij de meerderheid hebben Bien Public zelf, die zoo katholieke proportio- nalistische gazet, twijfelt er aan. Voor ons is het bijna zeker dat wij van den eersten keer het onderspit gaan delven. Immers, om die berekening te maken stelt men zich gewoonlijk op een slecht oogpunt. Men maakt de rekening volgens de voorgaan de kiezingen. Dat is eene Blankenbergsche rekening. Inderdaad, wij moeten dit in oogenschouw ne men, dat bijna al de Doktrinairen in de laatste kiezing voor de katholieken gestemd hebben, omdat ze zelf geene lijst hadden maar nu, na tuurlijk, gaan ze strijden voor eigen rekening. Dat zijn dus weeral zooveel stemmen die wij van onze vroegere uitslagen moeten afrekenen. 't Geen maken zal dat wij waarschijnlijk van den eersten keer gaan onder liggen. Niet een deugdelijk argument is tot hiertoe ten voordeele van de E. V. uitgebracht. De heer kabinetsoverste zelf, minister de Smet- de Naeyer, van wien het noodlottig wetsontwerp uitgaat, heeft er niet éen weten te vinden. Hij heeft nochtans eene redevoering uitgespro ken 0111 zijn wetsontwerp aan te bevelen. Hewel, herleest die redevoering, en gij zult be kennen dat hij slechts deze twee dingen gezegd heeft i° Wij ontmoeten veel tegenkantingen van den kant der katholieken. 20 't Is volstrekt noodig dat de liberalen terug- keeren in de Kamers. Dat is alles. En inderdaad, niet éen bewijs spreekt ten voordeele van de E. V. 't Is de rechtveerdigheid hoort men bijwijlen zeggen elk 't zijne, wat kan er billijker zijn Ja maar, vrienden, vergeet niet dat wij hier zijn in zake van bestuur En het bestuur mag niet verdeeld worden. Het bestuur moet noodza kelijk één zijn of het leidt tot wanorde. In een huishouden waar ieder kind zijnen zeg te zeggen heeft, heerscht daar orde Is daar een goed bestuur Daarbij de wezentlijkheid bewijst genoeg de waarheid van ons gezegde. Wat zien wij in die gemeenteraden waar katholieken, liberalen en socialisten in bijna even groot getal vertegen woordigd zijn Lawijten, kijven, tot vechten toe. Maar wijs besturen Dat niet Slot volgt.) ¥T¥fcï*17 Men schrijft ons Maandag verle den was het hier volle feest voor de leden van de Onderlinge Vee verzekering. 's Morgends om acht' uren wierd er eene solemnele 11 is gecelebreerd ter eere van den H. Martinus, pa troon der maatschappij. Ruimschoots 200 man wa ren ter kerke vergaderd na de mis begaf men zich rechtstreeks naar het lokaal waar de presente bons uitgedeeld werden. Des middags groote tafel. Na het middagmaal stond de achtbare heer Voor zitter recht en zwaaide in korte maar wel gepaste woorden van lof toe aan den Eere-Voorzitter Ger maan De Vos en den Eerweerden Heer Pastoor Van de Putte en stelde voor aan allen op de gezondheid te drinken van de twee ieverige Eereleden. Daarna bedankte den heer Ondervoorzitter mijnheer J. Meuleman den heer Voorzitter voor al het goede die hij reeds gedaan heeft ten opzichte der Maat schappij en de opofferingen die hij nog dagelijks doet om de maatschappij in haren vollen luister te zien voortbloeien. In den namiddag deed men nog een uitstapje en zoo liep het feest rustig ten einde. Aan al onze geliefde lezers en lezeressen onzen vriendelijken groet, vrede en peis, vandaag, morgen, over morgen, altijd, in deugd en vreugd, want Er is geen vorst zoo groot, geen koning zoo verheven Die niet voor Godes macht en heerschappij moet beven. De winter nadert, 't waait, 't regent, 't rijmt, alles, voorteekens van 't zuur sezoen, de bladeren zijn weg, de boomen ontbloot, zoo gaat het met 't le ven de jaren zijn de bladeren, zij vallen, 't is de dood, er zijn planten die maar weinig bladeren hebben, daarom laat ons zijn als broeders, vriend schap duurt langst, den haat versteent het hert en verkort het leven. Het boek der spreuken zegt Wie twist stookt tusschen zijne broeders, is den Heere een gruwel. Albau Stolz, wiens boeken Daens zoo dikwijls rekommandeert, maar ze voor zijn eigen niet leest, schrijft het zoo schoon Als iemand socialist wordt, zegt Al ban Stolz, of libe raal, of begint uit te vallen op kerk en staat, op de overheid en de eigenaars, dan mag men altijd den ken dat hij iets op het geweten heeft dat hem hei melijk kwelt, of dat hij geprikkeld wordt door ee- nen hertstocht dien hij, kost wat kost, zoekt te vol doen. Welke treffende waarheden En wat moet een christene mensch zeggen en peizen van eenen verdwaalden, die, om menschen to misleiden, Kérk, Paus, Bisschop en Priesters uitmaakt en wétens en willens, honderden met hem in 't ver derf stortAl de gazetten van Engeland, de protestantsche zoowel als de katholieke spreken met den grootsten lof van den moed van eenen ka tholieken aalmoezenier op het slagveld van Ni cholson's Nek. Hij vergezelde de iersche fusiliers. De krijgskorrespondenten laten weten dat zij dien j priester de gekwetsten zagen verzorgen en do ster- yenden de laatste heilige Sakramenten toedienen j terwijl de kogels van de Boers als eenen hagel I rond hem vielen. De heldhaftige priester is met den overschot van de iersche fusiliers door de j Boers krijgsgevangen genomen. d'Ander week j zijn te Antwerpen, nog eens ter oorzake van dien droeven oorlog, de diamantslijpers zonder werk ge- vallen. De geuzegazetten en de socialisten val- len gedurig uit op den godsdienst (hoe is het toch mogelijk, de ziel van den mensch heeft al zoowel den godsdienst noodig als 't lichaam zijn eten) zij vallen uit op de biecht en de andere H. Sacramen ten wij lezen in het staatsblad van ons land De minister van financies heeft van wege een uaamloo- ze, door bemiddeling van eenen priester, de som van 2,526 fr. ontvangen als restitutie aan de schatkist van 'tland. Dat iedereen zijn tien gebo- I den onderhield er wierd nooit gestolen, en als er I gestolen wordt, dan is het de godsdienst alleen I die het gestolen goed doet weergeven. Te St-Gillis-Brussel deden over drij dagen twee brouwersgasten eene tonne bier in den kel der bij eenen herbergier van den Alsembergschen steenweg. Lambert Detroyere, die voorging, viel van den keldertrap en de zware ton rolde hem over het lichaam. Hij was erg gekwetst aan de knieën en inwendig erg gekneusd. Men heeft hem in be- denkelijken toestand naar het gasthuis overge bracht. Zijne heiligheid den Paus, zegde ons de ze week ne pelgrim die van Romen kwamis zoo gezond als nen bliek, zijne doktoors zeggen dat hij veel kans heeft van 100 jaar te leven. En de daen- sisten schrijven in hunne gazetten de paus is zie kelijk O gie menschenbedriegers! watten de Paus ziek Ziek, en alle dagen pelgrims ontvangen, ver hoor geven aan de hooge prelaten ziek en alle dagen bisschoppen en aartsbisschoppen in zijn Va- tikaan aanhooren en wijzen raad en woorden ge ven ziek en gedurig de wereld door, bullen, en- cyklieken en brieven zenden, en dagelijks nog tot laat in den nacht schrijven en studeeren en onder zoeken en bidden, en ziek zijn Weet gij waarom dat zij den Paus willen ziek hebben Omdat den opgeschorsten zijn papieren te Romen slecht zit ten, zoo zwert als ne schouwvager en dat hij weet dat er zal kondannatie komen. En dan moeten zij kunnen roepen De Paus is ziek, uitgekochte kar dinalen hebben hem doen teekenen Zondag kiezing te Iddcpgcm 't volk is er verbitterd op de wet van over vier jaar, ze moeten weg. De ka tholieken die er opkomen tegen den donchisten- boel, zijn gerespekteerd, geëerd en geacht. Maakt .maar uwe pakken en vertrekt met klikken en klakken, Iddergem zal katholiek zijn. Woens dag werdt te Brussel ne kerel gesnapt door de po litie op 't oogenblik dat hij ne portemené stool met 200 fr. in van ne zekeren heer Remi, wonende in de Paleizenstraat te Schaarbeek. Een spaansch spreekwoord zegtDie rijk wil zijn binnen een jaar, zal opgehangen worden binnen de zes maan den. Den engelschen generaal Withe heeft over' eenige dagen moeten telegrafeeren met duiven, de Boers hadden de draden afgesneden. Men had die duiven over eenige maanden van Durban meege bracht. Maar men had vergeten van er uit Ladys- mith naar Durban over te brengen en alzoo kon men aan den generaal zijne brieven niet antwoor den. Eea klein vogeltje in een klein nestje rustig leeft Daar menig groote vogel in zijnen grooten nest van onrust [beeft. Op Siut Jozef t'Aetot vraagt men wanneer het groot orgel gaat komen. Wij zijn krieus zou sinte Marten niet een betje jaloersch worden t'Aelst woont veel braaf volk, en edelmoedig van hert, dat veel menschen .bijstaat zonder trommel of fluit, 't Gerucht doet geen goed, en het goede maakt geen gerucht. Te Lede, iedereen slaat de ermen om hoog voor 't oud kasteel, hersteld en vergroot voor onderwijsgesticht voor edele, rijke en werkmans kinderen, er is ook eene parochieschool. Te Lede hebben de kiezers over 3 weken nen donchist uit de wet gekegeld, och erme sukkeleers van demo craten uw donsjeverf en houdt niet, ze gaat af, 't is nog getneener als frisko, wie zal 't verwonde ren 't Is 't land door, verliezen en verliezen en blijven verliezen. Iedereen weet, dat M. P. Daens en zijnen op- geschorsten broeder de nederigste menschen zijn van de wereld Sedert zes jaar vergelijkt hij zich zeiven en zijn broer in gazetten en op mee tingen aan den H. Antonius, aan Mgr Lam- brecht, aan den H. Bernardus, aan Gregorius VII, enz., enz., enz... tot zelfs, om den hemel te tergen y aan Christus zelf O, ongelukkige man, zoo durven vloeken! Zoo meêdoen met de ergste vijanden van God en Kerk, met socialisten, die zingen Christus de straat op, Maria in nen stal... O, Godtergende man, het verwonderd ons niet, dat God u schrikkelijk straft Welnu, de verleên week vergeleek M. Petrus zich aan TBiouias Mor us, rijkskanselier van Engeland, die Rome zal zalig verklaren, die vermoord is geworden omdat hij weigerde scheurmaker te worden in de H. Kerk... M. Pe trus meent nu dat in hem de groote ziel leeft van Thomas Morus Eenige woorden geschiedenis Thomas Morus zei aan zijnen Koning Lie ver mijn leven verliezen als mijn Geloof. En God versterkte de ziel van zijnen moedigen die naar, want wanneer Thomas op het schavot stond en de beul naderde, die hem moest ont- hoofden, Morus veranderde niet, bleef kalm, aan staarde den beul met gerust gemoed en zegde Voel mijnen pols, of hij sneller klopt 1 Drij maanden geleden, het was op den eersten Zondag van Aalst-Kermis... Op de markt was er gisting,... er ontstonden onlusten... Twee cham pettersgrepen M. Daens vast, en hij had nog maar pas hunnen kepi gezien of M. Petrus ver gat dat hij Thomas Morus was zijn wezen werd als gebleekt lijnwaad, zijne beenen knikten en uit zijnen mond kwamen blaaskens, gelijk uit eene mossel die in 't gezouten water ligt. Er stond hier nochtans geen schavot,... er was hier geenen beul, maar slechts twee politieagenten, twee brave jongens, die M. Petrus wei kent... En alzoo beven en benauwd zijn, en zweeten en schudden en daveren Allons, allons, M. Petrus, g'hebt uw exaam slecht afgelegd g'En zijt Thomas Morus niet. Nieuwe waggons. Naar alle waarschijnlijk heid zullen er tegen aanstaanden zomer, ook zongordijntjes in de waggons van 3di klas gemaakt worden. Een model van nieuwen wagen met gang 1 en gordijntjes is reeds in dienst gebracht, t' Is op- recht eene schoone verbetering. Senaat. M. baron 't Kint do Roodenbeke heeft per brief aan de leden van den Senaat laten weten, dat, gezien zijnen hoogen ouderdom, het hem onmogelijk is nog langer de plichten van 't voorzitterschap van den Senaat te vervullen. Diensvolgens verzoekt hij zijr.o collcgas hem niet meer te benoemen tot dit ambt en bedankt hen voor hunne groote genegenheid hem in alle om-

De Volksstem | 1899 | | pagina 1