IETS OVER TRAWAAL. ONZE JONGENS VAN 1798 Ongelukken en Avonturen. Oorlog. Over de E. V. De kouriers van Binnen en Buitenland. standigheden bewezen. In de vergadering van 14 dezer is Hertog 'd Ursel als Voorzitter van den Senaat verkozen. Minister Vanden Peereboom. Men ver zekert dat de achtbare M. Vanden Peereboom, na de stemming van het wetsvoorstel, het ambt van minister van ijzerenwegen opnieuw zal aanveerden. Zijne terugkomst zal voorzeker door iedereen, gansch het land door, toegejuicht worden. De bedienden van den ijzereuweg bijzonderlijk zullea hoogst tevreden zijn, want zij vooral kennen de ontelbare diensten door M. Vanden Peereboom, aan het beheer van spooorwegen bewezen, gedu rende de 15 jaren dat hij aan het bewind geweest is, en weten die naar weerde te schatten. Zoet worden der aardappels. In slechte kelders gebeurt het dat aardappels zoet worden. Ofschoon niet bedorven zijn zij toch voor de men- schen oneetbaar. Een middel om dien onaangena- men smaak weg te nemen is de volgende Men brengt zulke aardappels 3 of 4 dagen vóór het gebruik in eene plaats waar de warmte 15 tot 20 c bereikt, bijvoorbeeld in de keuken. De aardappels krijgen dan hunnen gewonen smaak terug, 't Zoet worden is niet te verwarren met het bevriezen. In dat geval immers, verrotten de aardappels zeer spoedig na het dooien. Oppositie. Eene vrouw die in de gazet gele zen had hoe de Kamer van Volksvertegenwoordi gers was samengesteld, vroeg aan haren man Wat is dat toch de oppositiewaarvan de gazet gedurig spreekt De oppositie in de kamer, vrouw, is hetzelfde wat gij in mijn huis zijt. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekeude Mifouicefij iMruicé, AAMjSV. M. Beleyn, officier van policie te Brussel, had vernomen dat een aantal verdachte kerels dag en nacht bijeenkwamen in eenen kel der der Eetwarenstraat. Woensdag trok er rond 10 ure eene brigade policieagenten daar naartoe en vonden daar eene bende van 14 kerels, echte chanapans, nen hutsepot van belgen, franschen en duitsmannen zonder papieren of mid delen van bestaau. Men heeft te Livorno, in Ita lië, eenige schokken van aardbeving gevoelt. Schokken, niet goed, 't en ware als ge lacht. In eene gazet van den Natal, zuid Afrika, zegt nen ambulancier dat hij de Boers met de meeste goed heid en menschlievendheid 70 gekwetste engelsche soldaten zien verzorgen heeft. De gouverneur van Natal zelf heeft brieven ontvangen van engelsche krijgsgevangenen die de Boers bedanken voor de goede behandeling die zij van hen genieten. Op den 15 October heeft Engeland bij zijne sterke en talrijke vloten, nog 142 schepen (gehuurd voor het vervoer der troepen) naar den Transvaal gezon den. Engeland betaalt daarvoor 16 schillings per ton en per maand. De onderhoudskosten der solda ten daarbij gerekend, komt men tot eene som van 60 a 70 miljoen franken. De engelschen hebben veertien dagen noodig gehad om twee stuks zwaar geschut van Durban naar Ladysmith, eenen af stand van 250 kilometers, te vervoeren. Men zegt dat de 6 November 3000 Boers komende van Pretoria op weg zijn om de zuidergrens van den Vrijstaat te beschermen. Naar het schijnt zijn zij vergezeld van eene sterke afdeeling duitsche ka nonniers met snelvurende kanons van een betrek kelijk hoog kaliber. Er wordt meegedeeld dat het transportschip 54 nabij de San Antoniokaap opgenomen is met gebroken mast en andere scha de. Het schip was den 29 October uit Engeland vertrokken met een schadron dragonders. De Boers DOOR E-A^TTYHST, priester. 40 -))))§((((- 't Was om zich af te vragen of er nog wel ergens in de Kempen een enkel zoon of knecht op 't hof gebleven was. Er kwam geen einde aan den op tocht de eerste waren reeds lang verloren, weg gesmolten met hun vaandel in 't holle van den nacht, ginds verre, toen er nog maar altijd voorts kwamen opdagen. En wat mij het meest van alles trof was de orde in de rangen, de diepe stilte, de Boerenkrijg had eindelijk een hoofd gevonden. Nooit vergeet ik mijne aankomst te Diest 's an derendaags rond den twaalven. Wat er verder in den nacht geschied was weet ik niet; doch ik meen de eene groote kazerne in te treden, vol woeligen ernst en krijgsrumoer, en ik viel te midden eener Vlaamsche kermis. Een onbeschrijfelijke geestdrift wond aller hoofden op. Overal zaten vlaggen uit, de klokken luidden triomf, op de dorpels wenkten de burgersvrouwen de jongens naar binnen om met haar de vriendelijke portie te nemen. Achter de bedoomde herbergramen raadde men vroolijke groepen drinkebroers wel en rustig gezeten in de weldoende warmte rond stoopen bier en braad worst. Zingende, joelende benden doorliepen de hebben in den Oranje-Vrijstaat al de spoorba- uen vernield er zullen tien maanden vandoen zijn om ze tot het gebruik te herstellen. Sedert den 9 October zijn er 53,000 soldaten onder de wapens geroepen in Engeland, waarvan er nu al 44,000 op zee zijn, op weg naar Transvaal. Er is appren- se van te Oostende krabben te kweeken gelijk men de mosselen kweekt te Philippienen en el ders.Verleden maandag groote peerdemarkt te Sinte Lievens-Hauthem, duizende peerden en veulens en voor degene die geen peerden koopen, mosselen en pinten bier. Ze zeggen, en als 't waar is, moest geheel den aardbol op Engeland schieten, ze zeggen dus dat de Engelschen aan hunne Maximkanons van hunne krijgsgevangenen Boers gebonden hebben. Te Louden zijn ze zoo kwaad dat ze aan generaal Whyte en zijne troepen aanraden van geheel Oranje in brand te steken. Jommer, heeren, dat gij kwaad zijt, dat weten wij al lang, en waarom ook, maar 't is vechten dagge moet doen, en winnen. Men vreest ook in En geland dat er vele peerden zullen sterven van de pest die ginder woedt onder de peerden. Op het schip Wardha dat het 9° lanciers vervoert, waren de slagen van het tempeest zoo hard, dat al de soldaten order kregen van zich aan den bals van hunne peerden te laten hangen, om deze te belet ten van dood geslegen te worden tegen de stijlen die voor hen staan. Maar 't en kon niet helpen, de stallingen gingen aan 't kraken en braken, al de peerden lagen overhoop op 't schip te henniken eü te klagen, vele werden in de zee met de baren meê ingeslagen. Op 150 peerden zijn er 90 op die ma nier omgekomen. Te Brest in Frankrijk liep deze week het gerucht dat een engelsch transport schip met man en muis zou vergaan zijn. Al de inwoners van Ladysmith, dat de Boers beschieten en bombardeeren, hebben in bijzonder opgerichte en bomvrije gebouwen eene schuilplaats gezocht. Tot hiertoe hadden de houwitsers die op de stad vielen nog niet veel schade aangericht, doch vol gens de laatste berichten is er eene bom gevallen op een hotel, terwijl iedereen aan tafel was, en heeft een groot ge cal personen gedood. Een groote schrik maakte zich van de bevolking meester en meestal de oude woningen werden verlaten. Men begint in Eugdaud te stoemelen tegen de reserven die gedurig binnen geroepen werden, de fabrieken zullen moeten stil leggen, en wie zal er al die kosten dekken De engelsche mylords zet ten den eenen bril achter den anderen op en zien nog niet klaar. Toebnavies. Den oor log hoe is 't Toebnaveis. Goed, de Boeren boven, Engeland zweet en gaat er met de force opzit ten. De Boeren zeggen laat ze maar komen. Toebnavies. En in de Kamers, is die wet al gestemd en wat is dadde? Toeenaveis. Dat is een blinkdoos. Toebnavies. En waarin bestaat dat Toebnaveis. Dat bestaat hierin dat degenen die wint niemeer gewonnen en is. Toebnavies. Ah, 't is daarmee dat de don- chisten blij zijn 1 Toebnaveis. Zeker, tot hiertoe moest ge winnen om gewonnen te zijn, en nu zult ge mogen verloren zijn en ge zult toch nog winnen. Toebnavies. En hoe noemen ze dat dingen Toebnaveis. Dat heeft van alle namen gelijk 't peerd van Napoleon. Toebnavies. En hoe zou dat hier t'Aelst in zijn werk gaan Toebnaveis. Die hier 20,000 stemmen zal hebben, zal zooveel hebben als eenen met 30,000 stemmen. Toebnavies. Hoe komt dat Toebnaveis. Dat komt bij de rechtveerdig- heid, zeggen ze. Toebnavies. Dan ben ik zestig jaar zonder tot hiertoe geweten te hebben wat dat de recht- veerdigheid was. straten, voorafgegaan door eene harmonica. Velen waren dronken en mengden op erbarmelijke wijze brokken uit geile liedekes aan den strijdkreet der patriotten Voor God en Vaderland I Wat was er hier aan de hand In den morgen om zeven uren, vertelde ons een voorbijganger, verscheen Eelen en zijn volk vóór de Antwerpsche poort, welke hij buiten iedereens verwachting open vondEr waren wel eenige wach ten, doch niet zoohaast kregen zij het Vlaamsche leger in 't zicht of zij vluchtten in de naburige hui zen. Eerst vreesde de Vlaamsche veldheer voor eene hinderlaag het bleek echter weldra dat de stad waarlijk ontzet was. Gisteren was de bezetting naar Herck opgetrokken, Jardon had aldaar de be volking te straffen die eene Fransche patroelje had vermoord. Zonder een schot te lossen dus traden de Vlaamsche boeren, hoog de roode kruisvaan, door de laaggewelfde poort de oude vesting bin nen. Terwijl die man mij aldus de toedracht der zaak uiteendeed, naderde een jongeling, gekleed als een deftig burgerskind. Zoudt ge soms Wilhem Hoeven van Boschloo niet zijn? vroeg hij mij, beleefd de muts afne mend. Dezelfde. Toen reikte hij mij eenen brief over. Hier hebt ge eenen brief van Boschloo voor H. n Mijnheer, zend mij nog, bid ik u, met weder- keerende post, tien doozen Walthérypastillen tegen den hoest en de maagpijnen. Wij vinden ze de beste en de gemakkelijkste om de leerlingen te genezen die eene verkoudheid hebben gevat. De Overste der Pbovidence, te Lyons. Dépots te AalstMM. Oallebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. PARLOIR. Malbboek. De Congo ligt boven. M. Chabel. De complementen van Phenenna dat gev.wat trager moet lezen. Gloibde-Dison. Hoe is 't mee de sperrekens Van Asso. Ze loopeu hier allemaal mee'nen riem aan, tegen dat 't Stemmeken uitkomt. Neelen. Ge moogt zoo curieus niet zijn om den Parloir te zien. - - Rosalie. Weet ge hoe dat ze in den Transvaal kanons maken Ze pakken eerst een hol, en dan doen ze daar ijzer rond. Del- both. Waarom zijt ge naar den Pappenthêe niet gekomen Jonmmoir 1 Joummoir 1 Wij hebben iu ons vorig nummer eenige be schrijvingen medegedeeld van Transvaal, het land van onze stambroeders. Ziehier eenige bijzonder heden over deze streek die den Engelschman zoo geern zou inpalmen. Transvaal is een der rijkste gedeelten van de wereld. De goudvelden van Transvaal, waarvan de be- roemheid tegenwoordig de diamantvelden van de Kaap heeft overtroffen, zijn op 60 kilometers ten Oosten der stad Lijdenburg gelegen op 150 kilome ters der hoofdstad Pretoria welke op eene hoog vlakte gebouwd is en die vijf tot zeven duizend voet boven de zee uitsteekt. De reusachtige goudberg van Lijdenburg gaat tot aan den Zambeziestroom, wat aanleiding geeft om te doen denken, dat daar de gepaste plaats zou zijn om den beruchten Ophir van den Bijbel te plaatsen, van wie koning Salomon goud zou getrok ken hebben om er den tempel van Jerusalem mede te bouwen. Be mineralen Transvaal is nog rijk aan andere mineralen zil ver, ijzer, koper, lood, cobalt, magnesse en tin. Men vindt er ook porceleinaarde, oker, marmer, salpeter, edelgesteenten en steenkool. Vooral vindt men steenkool, waarvan de voor raad onuitputtelijk is. Het vervoer van deze brandstof is echter zoo kostbaar dat ze nog de moeite niet beloont van ze op de markt te brengen Diamant vindt men in aanzienlijke mate. Het Klimaat. Het klimaat kan gematigd tropist genoemd wor den; het is over het algemeen zeer gezond. De gemiddelde temperatuur is in den zomer 70 graden Farenheit. Sneeuw, kapot genaamd, komt zelden in Trans vaal voor. Eindelijk kan men spreken van een regenseizoen, de regen valt het meest iu den zomer van Novem ber tot Maart. Soms regent het dagen achtereen, terwijl er dan weer in weken lang geen droppel water valt, tenzij zwaren dauw. Transvaal is ontegenzeggelijk een gezond en vruchtbaar land. Dc Katholieke Kerk iu Trausvaal. De Boeren zijn uitsluitend, zij verdragen geen anderen godsdienst dan het calvinismus, door hunne voorvaderen beleden, godsdienstigheid zegt Lion Cachet, die jaren lang het predikantsambt onder hen heeft uitgeoefend, gaat bij hen door voor een brevet van welgemanierdheid. Eertijds was Transvaal onafhankelijk van het apostoliek vicariaat van Natal; sedert 15 Maart 11. maakt Transvaal een missie op haar eigen toever trouwd aan de EE. PP. Oblaten. De eerste priester die in Transvaal landde was in 1858 E. P. Houdewanger. Bij zijne aankomst in Oordeel wat voor een koppel oogen Wilhem Hoe ven openspalkte van verbazing, toen hij inderdaad vaders geschrilt op den omslag bemerkte. De vreemdeling scheen zin te hebben in mijue verbauwereering, want hij glimlachte zacht. Toen zei hij ons dat hij mij aan mijnen trommel geraden had. Zijn naam was Joseph Schoofs. Ik moest mij nog wel dien naam herinneren in vroegere tijden deed vader Schoofs van Diest zaliger en vader Hoe ven samen zaken Gisteren bestelt de bode ons een schrijven van Boschloo met verzoek het daar- bijgevoegde brielken aan Wilhem te overhandigen indien wij den jongen ergens ontdekken kunnen. Want zij waren zonder nieuws vau hem in 't vader- lijke huis. Wat hij zich de boenen afgeloopen had I om mij te vinden Eindelijk valt hij toevallig op kapitein Heyvaert met de mannen van Boschloo. Ze waren niet ver van hier gebiljetteerd, in 't hos pitaal hij zou mij er straks heenleiden. Doch eerst en vooral den brief gelezen. Er rolde een wissel op de Schoofs uit. Brave, goede zielen ze dachten dus altijd aan mij. Mijne oogen bene velden. Vader deed erg zijn beklag. Waarom schreef de jongen niet? Moeder was om testerven van onrust. Hoe druk men het ook heelt in den oor log men vindt toch allicht een oogenbliksken om zijne moeder gerust te stellen. Ik kon toch wel denken dat een briefje van mij zou welkom wezen, nu meer dan ooit dat ik zoo ver van vrienden en Potchefstroom werd hem verbod gegeven van we gens het gouvernement mis te doen. Hij teekende protest tegen dit verbod en werd verbannen. Dank aan de pogingen van de katholieke inwo ners en bijzonderlijk van den gouwheer van Quilemaine die begeerde mis te hooren, werd dit verbod opgeschorst. Heden zijn er katholieke kerken in Pretoria, Joannesburg, Potchefstroom, Klerkdorp, Barbaton, Vluschfontein en Lyndenburg. De Broeders hebben te Joannesburg eeu collegie die 550 leerlingen telt en de Zusters van de H. Familie drie meisjesscholen. De Oranje Vrijstaat vormt ook een vicariaat, alsook Natal die op Kerst dag 1497 door Vasco de Gama ontdekt wierd en daarom Terra Natalis of land der geboorte genoemd wierd. Te Parijs (wat zullen wij nog al zien gebeuren zijn twee advokaten in een paleis van justicie aan 't vechten gegaan, Heeren, heeren, wat doet ge Eene les, ne spiegel voor de liberalen en geuzen en socialis ten hutsepot die hier durven spotten met den heiligen gods dienst Verleden dijnsdag moesten de nieuwe rekruus van de garde hunnen eed afleggen te Berlijn, hooldstad van Duitschland. De keizer was aanwezig, nam 't woord, herinnerde aan de rekruus den afgelegden eed en zeiEene man, een woord. Doet uwen dienst als goede soldaten en als goede christenen Dat waren de woorden van den keizer die aan 60 miljoenen menschen komman- deert, ent'Aelst zou Pië Judas de menschen zoo misleiden van hen te doen stemmen voor jannen en siskowieten die nooit geenen voet in de kerk zetten, of hunnen paschen niet houden, die dur ven zeggen er is geen God De minister van spoorwegen tot aldertijd, (want ze zeggen van langs om meer dat mijnheer Vandenpeereboom weer op de rails zal komen) awel, mijnheer Lie- baart nu heeft de lijst gevraagd van de weduwen, dienstdoende als barreelwachtsters, aan wie er uen opslag zou dienen gegeven te worden. Nen agent van de Congo, een belg, die door de congoleesche rechtbank tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld was om al te streng eenen opstand van inboorlin gen onderdrukt te hebben, heeft genade bekomen. Hij heeft reeds een jaar van zijne straf uitgedaan, en is, zegt men, erg ziek. Do koning heeft dijnsdag zijne, genade geteekend. Over twee jaar riep en schreef en bulderde Pië Als ge durft voor Woeste stemmen en Bethune, 't naaste jaar moeten al uwe zonen gaan sterven uaar de Congo, de wet ligt gereed. En de katholieken riepen gij liegt en bedriegt, gij weet het. En Pië bleef roepen Allen naar de Congo gaan verbranden en sterven van de koorts, enz... Waar is die wet nu, en wie moet er nu naar de Congo Niemand. Is leugentaal zoude? Nemna, te Deynze is er, zonder ongelukken, dat is nog wel, de lokomotief van een zijspoor ge- loopen, recht de meersch in van M. De Volder. Te Leuven is er in eene danszaal erg gevochten tusschen burgers en kanonniers. Een der vechters heeft eenen steek in den arm bekomen. —Te Zout-Leeuw, iu Brabant, woont Cornée, en 't dees is zijn historie Verleden week had er te St- Truiden een diefstal plaats gehad. De dieven wa ren naar Zout-Leeuw afgezakt, en werden door verschillige boeren van de gemeente achtervolgd. Als de dieven dat in de mot kregen, bedreigden zij de boeren. Niemand dierf er aan komen, toen op eens de moedige Willem Cornée, de vluchtende dieven achterna liep en eringelukte hen te Asseu- liove aan te houdenHij bond de twee schurken stevig met eene koord bijeen en leverde ze vervol gens aan de gendarmerie van Landen over. Mijn heer de minister van dekoracies, die man verdient een kruis dat geheel zijn borst volhangt. In Frankrijk is de toren der kerk van Puteaux maandag afgebrand. De brand moei gesticht zijn door elektrieke draden die in den toren liggen. kennissen te midden der gevaren leefde. Lag ik ergens ziek of gekwetst in een hospitaal, ik kon het aan vader alleen schrijven door de bemidde ling van pastoor Wallaert, op wiens naam ik den brief kon sturen. Nooit ging moeder slapen zon der eerst een keersken aan te steken vóór het beeld van Onze Lieve Vrouw ter Hagen... Verder kon ik niet, de tranen biggelden mij langs de kaken. Wie mij van kleinhertigheid be schuldigen zou, leere eerst hoe eene herinnering aan moederliefde op het hart van den mensch werkt als men ver van huis honger lijdt, koude en angst. Ik zwoer mij dat eer de avond kwam er een ant woord naar Boschloo zou vertrokken zijn. Wanneer de andere zag hoe ik weende, zei hij bewogen Wilhem, kom van avond te onzent slapen. Met mijnen kameraad? vroeg ik hem bruusk, naar Jan Bral wijzend die er uitzag alsof hij ster ven ging zoo bleek. Zeker, bejegende Schoofs, hij hoeft goede be zorging meer dan een ander nog. Engearmd trokken wij onze kompanjie opzoeken. Vóór het stadhuis was het een gejoel, een over- eu weergeloop dat u hooren en zien verging. Mij dacht er kwamen nog gedurig versche troepen aan; uit alle zijstraten regende het gewapende boeren, ammunitiewagens, estafetten te peerde, zingende benden jongens. Wordt voort/ml).

De Volksstem | 1899 | | pagina 2