CHRISTOFLE Poeiers de Cock IBRUXELLESj VOORZIENIGHEID der KLEINEN! Sint Huibrecht en de Razernij Stadsnieuws. Een veerpont gezonken. Verschillend iXieuws. BOEKWERKEN L U I B U E C 11 T S Burgerlijke Stand, Aalst. Aan de dooven - Eene rijkc dar- w,elk<° Schoone occasie. P. Ringoir-De Nutte, COUVERTS ORFE VRERIE 31 MEDAILLES D ÓR 5 DIPL.'D'HONNEUR Exigerlenom CHRISTOFLE surchaque pièce DÉPOT CENTRAL Rue S~<Jean 2 zijn erkend, en met reden, als het doelma tigste middel om alle maagaandoeningen te genezen, den eetlust terug te brengen en de spijsvertering te bevorderen. Overal 2 frank de doos. De Paus heeft verledene week met groote ce remonie in verhoor ontvangen den grooten her tog Georges Michailovich, kozijn van den keizer Niklaas II. De nieuwen burgemeester van Londen is met grooten esklander ingehaald, groote stoet, wagens, enz., maar d'engelschmans liepen dubineus, den Transvaal zit in hun hoofd. De minister van d'ijzere wegen heeft volk moeten inspannen in den Luxemburg om de ge vallen bladeren van den spoorweg te vagen 't schijnt dat de machienen mee blaren aan hun voeten niet meer rap genoeg vooruit en wilden. Wat zullen wij zeggen Een dak dat lekt, een stoof die rookt, en kwade wijven, Die zöun de beste mans licht uit hun huis verdrijven. Over drij dagen zijn te Gent aan den Antwerp- schen steenweg nen electrieken tram en ne ver huiswagen opeen geloopen. De schok was zoo hevig dat de twee voituuren ineen ten deele ge drongen zijn. 't Heeft twee uren tijd gekost om ze vaneen te krijgen. De voerman van den ver huiswagen kloeg van inwendige pijnen. Ver leden donderdag heeft er op 't tribunaal van Vervier» ne jongen avokaat voor zijnen eersten keer gepleten, die blind was van kleins af aan. Hij las zijne pleitrede af van een papier waar hij ze met puntjes opgeteekend had. Hoe, aflezen en niet zien Ja, op den tast met zijne vingers. De jugen loerden en sjoerden en luisterden als vin ken. Nen ouden engelschen generaal ver klaarde over eenige dagen dat vele Boers uit den Transvaal wel niet veel exercitie geleerd hebben maar dat zij soldaat en oorlogsman geboren zijn. Elke Boer, van jongs af, springt te peerd, kan schieten met 't geweer, en bemint en gehoorzaamt geerne aan zijne oversten. Dagelijks wordt er in 't kamp gelezen, God aanroepen over hunne wapens. Welk verschil met hiervele kleine offlcierkes meenen dat ze moeten geus zij n om te paretteeren 1 Verleden maandag viel er te Brussel nen Araab van zijn peerd, en hij riep op Mahomet. Och, mijnheer den Araab, had ge liever op nen Brusselschen champetter geroe pen Mahomet is dood en begraven en liet u in uwen araabschen toestand liggen. Mgr Grani- ti di Belmonte, de nieuwe nuncius te Brussel, zal deze week door kardinaal Rampola gewijd wor den tot aartsbisschop van Edessa. Hij zal den 20 November uit Romen naar Brussel vertrekken. Kardinaal Rampolla is, na den Paus, een der hoogste prelaten van het Vatikaan, dagelijks bij zijne Heiligheid, 't Was kardinaal Rampolla die over drij maanden publiek aan de belgische ga zetschrijvers verklaarde dat den afgestraften priester Daens zooveel verdriet aan den Paus reeds had gedaan. Op Sinte Martensdag 's morgens zonneschijn, 's noenens overtrokken, wind, vlagen, 's avonds storm en regen. Dat komt al uit den korf van sinte Merten. Ons leven is een winterpad, na weinig droogs al we der nat. Men heeft te East-Court in de wo ning van den engelschen generaal twee kassen dynamiet gevonden. Al wie naar St-Hubert gaat, moet de snede niet ondergaan. Als iemand twijfelt of hij gebeten werd ten bloede of niet, of als er twijfel bestaat over de razernij van het dier waarvan hij gebeten werd, dan ontvangt hij te St-Hubert wat men noemt uitstelvoor 99 jaren, in 't fransch gezeid le répit. Die uitstel wordt alleenlijk verleend als er inderdaad twijfel bestaat. Als die twijfel op houdt en dat er stellige bewijzen zijn dat het dier, waarvan men gebeten is, inderdaad razend was, dan is men, ondanks den verkregen uitstel, verplicht naar St-Hubert te gaan om de insnijding te onder gaan. Dat is een eeuwenoud gebruik sedert het jaar 825 worden er jaarlijks te St-Hubert honderden menschen van de razernij genezen. Niemand die dat ontkennen kan. In een tijdstip van 15 jaren telt men meer dan VEER DUIZEND ZEVEN HONDEED GENEZINGEN. Het ware eene wondere studie, eens te onder zoeken wie er al door St-Hubert genezen werd, en hoe het soms gebeurde dat vijanden van den Gods dienst er niet alleen de gezondheid van hun lichaam, maar ook de bekeering hunner verdwaal de ziel verkregen. De geschiedenis verhaalt ons diensaangaande de wonderbare genezing van den zoon van Calvijn, den aartsketter Die jongen was van eenen razenden hond gebe ten en Calvijn, de vijand van Kerk en Heiligen, zond hem naar St-Hubert. De jongen werd er genezen hij zwoer ook aldaar de ketterijen van zijnen vader af en bleef een getrouwe dienaar der H. Kerk. Over eenige jaren ook leefde er te Brussel een groote geus wiens naam thans nog nu en dan vermeld wordtzijn zoon werd van een razenden hond gebeten. De vaderliefde deed den godsdienst haat zwijgen en de geus trok met zijnen zoon naar St-Hubert. De dag-en weekbladen van dien tijd hebben dat lang besproken, en over een jaar of acht schreef Anatole de Ségur daarvan in eene fransche In 'tjaar 1877 ontving de E. H. Deken van St-Hubert een vlugschrift uit Engeland, om hem eene relikwie te vragen van St-Huibrecht en uitstel voor eenen engelschen priester, een Dominikaan, die razend was en op zijn bed gebonden lag. De E. H. Deken zond de relikwie en verleende uitstel. De priester werd met de relikwie gezegend de aanval len van razernij hielden op en hij was wederom vol leven en gezondheid. Eenige d-Agen nadien zag de E. H. Deken den Engelschen Domi nikaan raai en gezond te St-Hubert aankomen en hoorde er met genoegen de geschiedenis van zijne wonderbare genezing. De Pater ontving er de snede, deed zijne novene en vertrok vol hemelsche vreug de. Dat voorbeeld is merkweerdig, omdat er nooit iemand door de geneeskunde gezond werd, eens dat de verschrikkelijke ziekte, de razernij, uitge broken is en zich verklaard heeft. Eere weze gedaan aan M. Pasteur, den beroem den man, die zijne ontdekking ten dienste stelde van het lijdende menschdom. Maar wij zullen daarom den grooten weldoener St-Huibrecht niet vergeten, die sedert meer dan 11 eeuwen zooveel zieken genas Wij willen de grootheid van 's menschen macht en kennis niet misachten, noch het overgroote nut van Pasteur's uitvinding betwisten. Wij willen ook geen éénen ongelukkige den weg afsluiten naar Parijs maar willen toch aan ons geloovig volk herinneren, hoe wonderlijk God te werke gaat met zijne heiligen, hoe machtig hunne voorspraak is bij Hem, en hoe de almogende God toch altijd Meester is boven meester. D. W. V. VRAAGT OVERAL HET LEHVENSBIER der gunstig gekende Ufouicerij ft-att* Drutcé, A A Ij ST. Zondagnist. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Ghysselinckx, in de Molenstraat. Diefstal. Twee meisjes, 16 en 18 jaar oud, hebben woensdag avond in den winkel van Lode- wijk Eemans, Molendries, verscheidene wollen doeken en een stuk flanel gestolen. De twee dief eggen werden donderdag morgend aangehouden. De eene werd door hare ouders afgehaald de an dere werd door den vrederechter veroordeeld om tot hare meerderjarigheid in een verbeteringsge sticht te verblij ven Laudloopci*. Donderdag morgend werd ze kere N..., leurder, oud 25 jaren, hollander van ge boorte, aangehouden voor landlooperij en bedrei gingen tegen de personen aan welke hij zijne wa ren aanbood en die weigerden van hem te koopen. Hij werd 's avonds door de policie buiten de gren zen der stad geleid met verbod nog te Aalst te ko- Doe zooals ik, zegde mij gisteren een negen- tigjarige. Leef gematig, eerbiedig de gezondheids leer, vermijd de overdaad en de onvoorzichtigheid, en bovenal, draag zorg u van tijd tot tijd het lichaam te zuiveren met de antislij machtige Walthérypil. Zoo zult ge verzekerd rijn oud te worden en U ten allen tijd wel te bevinden. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. Donderdag avond is aan de barze waar mede men te Rousbrugge de menschen over de Leie zet, eene ramp voorgevallen die bij mira kel, mag men zeggen, geene menschenlevens heeft gekost. Op deze plaats is de rivier 30 meters breed en 5 diep. Het was 7 ure des 's avonds en juist had de fabriek van M. Dalle stil gelegd. De werkers, die Wervick bewonen, trokken met den over zetten, welke aan eene gespannen ketting be vestigd is, de rivier over. Ondanks de bemerkingen van den overzetter, stapten er 37 menschen, 34 vrouwen en 3 mans in het vaartuig. De eigenaar des boots weigerde van Wal te trekken, maar de vrouwen deden het voor hem, en vatteden den gevaarlijken tocht aan. Hetgeen voorzien werd, gebeurde. Als de schuit omtrent te midden der Leie was keerde zij om langs den eenen kant, de keten brak en daar lagen de 37 personen in het water. Ja, het mag een mirakel heeten dat daar nie mand den dood vond, en hoe dat gegaan is zal niemand ooit kunnen uitleggen. De zinkenden klampten zich aan de boot die gelukkiglijk niet zonk en ondertusschen kwa men de douaniers van den naastbijgelegen post toegeloopen en staken lange persen uit waaraan zich de ongelukkigen vastklampten. Drij vrouwen bleven op het laatst vermist, maar zij hadden zich aan den boord vastgehou den en werden insgelijks gered door eenen dou- aan die in 't water sprong. Allen konden te voet huiswaarts keeren, en hier komt de spreuk te pas Einde goed, alles goed. ©verhoelare. In de kerk hebben MM. De Potter en Broeckaert, schrijvers der geschiedenis van de gemeenten onzer provincie, in hunne opzoe king geholpen door den pastoor der parochie, eene schilderij ondekt van G. De Crayer, die in de XVII eeuw vele tafereelen schilderde voor kerken van Vlaanderen. Deze schilderij verbeeldtSint Anna, de Maagd Maria met het kindeken Jesusde kleine St-Jan en het-lam (Jesus en St-Janneken zooals een oud vlaamsch liedje zegt.) De schilderij was vroeger van het gewoon model der kerktafereelen, maar op het einde der vorige eeuw of in het begin der XIX moet er rechts een hoek afgesneden zijn, om ze voor eene soort van houten pyramiede, die zich op het altaar bevindt, te kunnen plaatsen. Sedert verscheidene jaren was de schilderij verborgen achter een groot O. L. Vrouwenbeeld. Deze De Craeyer was te Overboelare niet geheel onbekend, maar men dacht dat de schilderij niet veel weerd was, en te oud om gunstig uitgestald te worden. Het doek zal echter eene goede herstelling behoeven. llainme. Maandag is op het gehucht Zogge eene vier woonst afgebrandtoehooronde aan M. J. Moortgat en bewoond door F. Claus, J. Moonen, L. Van Lyssebetten en B. Verlee. Nevele. In een messengevecht dat zondag nacht tusschen eenige jongelingen plaats had, be kwam zekere Haenebacke, wonende Vaarkant, ee ne vreeselijke snede in de hand. te verkrygen op onze Bureelen In 't Misverstand, herberg, kluchtspel in een be drijf, doorP. Van Nuffel. 1,00 Robrecht van Eyne, historisch drama, een voor spel en 3 bedrijven, door K. L. Van Voorden- hove. 1,50 Een Jonge Held, tooneelspel door J. De Waege- naere. 1,50 Leven van M. Karei Woeste, door P. Van Nuf fel. 0,25 Boudewijn van Gent, drama in 3 bedrijven, door K. L. Van Voordenhove. 1,50 Vlaanderen voor en tijdens het Fransch schrik bewind, door Sevens. 2,00 Geloof en Liefde, ridderroman, door P. Van Nuffel. 1,00 Leerboek van Kerkzang, door A. Van Wassen- hove. 1,00 De Zinnelooze van Oultre, door D. Annees- sens. 1,00 Leven van Dirk Martens, door Petrus Van Nuf fel. 0,25 Maria's Lusthof, door Alt. Van Loo. 0,75 Gedichten voor 't Vlaamsche Volk, door P. Van Nuffel. 0,50 Psaumes de l'office de défunts, par A. Van Was- senhove. 0,75 Leven van den H. Rochus. 0,15 Dirka, geschiedkundig verhaal, door P. Van Nuffel. 2,00 Luibrechts had in den Congo geweest. Spiegels kwam hem tegen, en zei hem Alia, Luibrechts, gij hebt veel gehoord en gezien, vertel mij ne keer iets van uwe reis. Ik heb eens eenen nacht in een leeuwenhoi geslapen, begon Luibrechts. En zaten er leeuwen in Neen, zei Luibrechts, ik had z'cr eerst uitgeko- terd, ik was benauwd dat ik van hen vlooien zou gekregen hebben. Geboortep Mannelijk 23; Vrouwelijk 17 40. Huwelijken L. Boin, bed. met A. D'Outreligne, z.b. A. De Windt, notaris, met M. Michiels, z.b. A. Gysens, tw. met M. De Wolf, z.b. F. Dierick, tw. met L. Strick, br. G. Van Hauwe, vleeschh. met H. De Neve, z.b. P. Van den Steen, schoen maker, met M. De Paepe, tw. L. Gallée, foor- kr. met A. Meersman, br. E. Neukermans, ta bak b. metM. Van Essche, tw. J. De Ridder, polisseur, met D. De Saedeleer, tw. B. May- art, tabakb. met M. Baeyens, z.b. P. De Bondt, landb. met M. Buyle, landb. Overlijdens. J. De Bruyne, m. Ghysbrecht, z.b. 58 j. Visch- raarkt. E. Schoon, w1' De Haeck, z.b. 82 j. Le- opoldstr. G. Van der Meirsch, m. De Petter, tw. 49 j. St-Job. M. Heek, w0 Samuël, z.b. 70 j. Hertshage. 1 kinderen onder de 7 jaren. v/ii. genezen 1S van haredoof- heid en gedommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somrae van 25,000 franken gege ven, opdat alle doove menschen die geene midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Longcott, Gunnersbury, London, W. TE KOOP eene groote hoeveelheid zeer schoone kanada- pooten, staande nevens 't fabriek der heeren Borreman C°, Tragel. Zich te bevragen bij M. De Coen-Moyersoen. TV» Ifeliroil Magazij u en Zolderingen, Mout- straat, (bij de Vaart). Zich te bevr. bij de Jufvrouwen Seps, Nijverheidstraat. ■c-*rv> rf-s-M-n-... -,nnM1 h, Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 irank, een aan 100 en een aan 75 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold- straat. Het is inderdaad wonderbaar te bestaligen lioo de kinderen in vleesch en krachten toenemen met Scott's Emulsie, wanneer geen enkele andere behandeling hen len goede komt. Hoevelo kinderen ziet men, die zwak blijven ondanks de verkleefde zorgen der moeder of der voedster! Altijd moet de oorzaak dezer verzwakking gezocht worden in eene onvolmaakte verwerking in het bloed der spijzen, en, in dit geval, is beste remedie Scott's Emulsie, bevattend de zoo voedzame traan, in eenen welsmakendei: vorm, gemakkelijk tn verteren, verbonden nn 1 de hypophosphieten di de beenderen versterken den eetlust opwekken, de hersenen ophouden het zenuwstelsel nieuwe krachten geven. Scott's Emulsie heelt eene zoo gesuikerde smaak, dat de kinderen hem als lekkernij inne men, wat zeer gemak kelijk is. Scott's Emulsie over wint alle neiging tot eene verzwakte gezondheid, en schenkt den kinderen kracht," vleesch- en leefbaarheid. Beschouwt het hier nevenstaande portret en leest den volgenden brief. Gourdon (Lot), Frankrijk, 3 April 1897. Mijnheer, mijn kind van 17 maanden wasbleek pn zwak, weigerde alle voedsel en was in eenen staat van zwakte die ons zeer b kommerde. Op het aanraden van den geneesheer deed ik het kind uwe Scott's Emuls.e nemen en deze bereiding had eenen wondervolleu uitslag. Dank zij deze remedie geniet mijn kind thans eene bloeiende gezondheid die iedereen verwonder.. Het hoert vroegtijdig kunnen loepen en de tand s kwamen spoedig uil; het is krachtig en flink, en dat alles zijn wij verschuldigd aan uwe weldoende Scott's EmuUie, die het kind zuó gaarne nam, dat het er no" eiken dag om vraagt.. Het is een werk van menschlie^ vendheid uwe bereiding te doen kennen, gij zijt. Mijn heer, dc Voorzienigheid der Kleinen. Aanvaardt mijnen vurigsten dank. (Geteekend), j. Auricoste, onderwijzer. Scott's Emulsie is te vinden in alle" goede apotheken. Algemeen dépótCh. Delacre en O, Apothekers, Brussel. llogcv A3 Lt.fikvST;; MEESTER SCHALIENDEKKER EN WITTER Hoogstraat, 52, Aalst. 3 GRANDS PRIX a

De Volksstem | 1899 | | pagina 3