#nv De kouriers van den buiten. GEMENGELD NIEUWS. DE OORLOG. FS k Bureel Kapellestraat, 13, Aalst. BERICHT. Dc Volkssteun Evenredige V ertegen woordiging VRAAGSKENS VOOR LIEFHEBBERS. IVieuwerkerken.- <Maal) ,W|J,leclf;Q Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moetenden dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 5° JAARGANG. NUMMER 255. Aalst, den 25 November van het jaar 0. H. 1899. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3® bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4® bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Onze nieuwe inschrijvers, welke een abonnement voor bet jaar 1900 nemen, zullen te beginnen van den dag hunner inschrij ving tot einde December 1899, kosteloos ontvangen. Proefnummers worden op aauvraag ge zonden. (Slot.) Daar zijn ook nog katholieken die volgender wijze redeneeren 't Is onbetwistbaar dat de katholieke partij verliest in het land, het katholiek element ver mindert, verzwakt, met het oude stelsel moeten wij noodzakelijk eens onder liggen, en die tijd is niet verre van hier. En dan, zeggen ze, moeten wij onder liggen, dan zullen wij de katholieken hooren kermen en klagen dat wij de E. V. niet hebben. Wij antwoorden in drij punten i° Het katholiek element verzwakt in 't land. Dat loochenen wij ten stelligste. Wij zullen daar niet lang over redeneeren, en wij zenden onze te gensprekers naar de uitslagen der laatste gemeen- tekiezingen. Die uitslagen zijn zeer voldoende en zeer geruststellend. Hebben wij hier en daar verloren, wij hebben ook hier en daar belangrij ke overwinningen gedaan. Wie kan dat looche nen En ware het nog zoo ware de katholieke partij wezenlijk aan 't vervallen, ware dat eene reden om de E. V. voor te staan Wij meenen Neen 1 Immers wij staan geern 't volgende punt toe 2° De katholieken zullen toch eens ten onde- re geraken. Dat is waar. Dat is onvermijdelijk. Dat is noodzakelijk. Welke partij kan blijven aan 't hoofd zijn Als men aan 't hoofd is kweekt men zich noodzakelijk vijanden. Daarbij, wij hebben hier af te rekenen met de onstandvastig heid van 's menschen gedacht. Maar, eens onder liggen, wat is dat Wij vragen hetwat is dat Dat geeft nieuwen moed Men grijpt de wapens opnieuw vast, men strijdt krachtdadiger dan te voren, men overwint. Is dat eene reden om de E. V. voor te staan? Nog eens, meenen wij neen, duizendmaal neen 1 Zelfs zeggen wij Liever tien jaar onder liggen, dan voor eeuwig met de E. V. Immers 3° Veronderstelt dat wij onder liggen. Onder het oude stelsel is dat niets. Met de E. V. is dat de dood, en de dood zonder verrijzenis. Strijden is niet meer mogelijk, ten minste toch, strijden met hoop van te zegepralen. Al degene die een weinig met kieszaken bekend zijn, die van bij ee- nen kiesstrijd bijgewoond hebben, aldiegene we ten wat moeite het kost om ééne enkele stem te verplaatsen, om éénen enkelen kiezer om te kee- ren. En met de E. V. mag men 3, 4 duizend stemmen keeren, men zal daardoor nog geenen enkelen zetel veroveren voor de kamer. Een eer- biedweerdige ouderling, grijs geworden in den strijd voor de katholieke zaak, riep dezer dagen nog uit in de Kamer Onder 't oude stelsel bleef ons ten minste de hoop van den strijd over M. Tack Sons le système majoritaireil nous restail au tnoins Vespoir de la lutleEn nu gaat men ons die hoop ontnemen 1 strijden zullen wij moeten doen, 't is waar. Het kwaad maakt van zelf zijnen weg, maar voor het goede moet er gestreden worden. Strijden zullen wij, om het weinige goed dat ons gebleven is te behouden strijden zullen wij, maar niet meer met hoop op overwinning Maar hoe is het dan mogelijk dat de katholie ken zulk eene wet kunnen voorstaan Twee zaken zijn aan te stippen i° Er zetelen te veel katholieken in de ka mers die dien naam onweerdig zijn. Waarom lan ger zwijgen De katholieken hebben te lichtzin nig geweest in het aanstellen hunner kandidaten. Dat alle onze katholieke gekozenen het goed meenden met de katholieke zaak, nooit zouden wij verkocht zijn zooals nu; 20 de ongelukkige rol die Bien Public in. geheel die zaak gespeeld heeft. Bien Public is Bien Public niet meer van over 30 jaren. En toch heelt hij voor sommigen nog altijd hetzelf de aanzien, hetzelfde ontzag. Bien Public heeft zich laten misleiden door het welzijn der 1 enkele Stad Gent, en het Algemeen Welzijnwaar hij thans onweerdig den naam van draagt, heeft j hij achteloos op 't achterplan gesteld. En de mis leide Bien Public heeft er zoovele anderen op het dwaalspoor gebracht 't Berouw zal komen,,., maar na de zonde. En dan zal Bien Public schrijven Wij zijn niet verantwoordelijk Met een ander stel sel zou het niet beter gegaan zijn 1 Dat is laffe taal Hewel, wij zeggen Onder elk ander stelsel zou het beter gegaan zijn, en wij durven er de verantwoordelijkheid van nemen. De Boeren hebben wedrom twee gepantserde trfeinen vernield. Weet ge wat voor treinen dat zijn Dat zijn treinen die in eene ijzere karrekas j zitten, verschillige voeten dik, en waar er van j binnen een kompleet oorlogsmaterieel inzit met eene brigade soldaten. Die treinen zijn niet lan ger als de kaffémeulekens die bij ons den j dienst doen op sommige kleine lijnen van den ijzeren weg, maar versterkt gelijk een oorlog- j schip. Ware het anders, de Boeren met hun grof j geschut schoten ze van op de linje van Dender- j monde op de linje van Erpe-Meire. 1 Van welke bloem houdt ieder het meest 2 Welke potten worden 't minst gezocht? 3 Welke oogen zijn maar goed om uit te steken 4 Welke bogen duren het langste (De antwoorden voor de naaste week.J De Italiaansche Kamer is verleden week geopend in bijzijn van koning? Umberto en familie. Nijggestoeft in zijne troonrede op den toestand van Italië. On gelukkige man, en weten dat er streken zijn in Italië waar ge met klaren dag mee uw zakken moet vol revolvers loopen om van de baanstroo- pers niet aangerand te worden. Er is daar ar moede in dat land, dat er de miserie mee heur ellebogen bloot loopt, maar de koning gebaart dat hij van Romen komt. Een koets vol goud, een kar vol steen, Zijn voor de dood al even een. Er zijn in Chiua twee fransche officiers ver moord die zich te ver geriskeerd hadden, alleen gegaan aan den overkant van eene rievier wier den zij door de chineezen aangevallen en ver inoord. De diplomatie staat van weerskanten mee heur papieren. Die Jules Guerin die daar zoolang met zijn confraters in zijn fort Chabrol opgesloten gezeten heeft te Parijs, is ne vieze pandoer. Hij riep nu voor het oppergerechtshof Daar men tegen mij de doodstraf zal eischen, vraag ik dat de voorzitter den beul zou roepen om mij onmiddellijk terecht testellen, 't Aalst, in de Molenstraat, is nu ook een fort Chabrol... De sosjiteit bestaat uit 20' strijdbare mannen, met Guérin aan 't hoofd... Wachtwoord Kom binnen. Als Pie Donsj over veertien dagen te Den- dermonde zat op 't banksken van verdriet om den vrederechter van Aalst verweten te hebben, oei, onze Petrus was nu zoo koes, zoo koeskes hij en had niets gedaan, da braaf poezeminneken, ge zoudt hem een tasken melk gegeven hebben die versch uit den neur kwam. De eerste bel- gische ambulancie voor den oorlog der Boers is den 22 November aan boord van den duitschen stoomboot Kanzier uit Amsterdam vertrokken. Deze ambulancie bestaat uit 10 geneesheeren en 30 ambulanciers, mannen en vrouwen. Het paard is gekend voor zijne gehoorzaamheid, en zijne getrouwigheid, en zijnen moed. De dichter Ten Kate zingt alzoo Daar huppelt het ras welk een moed I welk een [kracht 't Roept briesschend een ruiter, om, fier op zijn [vracht, Te spotten met klippen en kloven Straks voert het, recht in tegen kogel en lans, Den held ter victorie, en deelt in zijn krans Och! wat zijn wij, menschen, toch beschaafd 1 Wij stichten en vinden uit, wij denken en oordee- len. Wij zijn de koningen der schepping. Dit lied zingt de menschheid heele dagen, ter harer eigen eer en glorie. Maar, zij zwijgt over hare onvolmaaktheden, over harer gebreken en hare misdaden. Als gij eene geschikte plaats wilt treffen, om op uwe menschelijkheid en grootheid te roemen, o menscb, ga dan op een slagveld, en verkondig daar uwe deugden. Geen enkel blad op eenen boom, geen zandkor rel, of zij roepen u dat gij liegt Daar heeft zich uwe dierlijkheid lucht gegeven. Gij hebt gemoord, gij samenleving, met de toe stemming van alles wat hier recht en macht heet, 't recht van de macht wordt door gansch de wereld aangenomen en verheerlijkt. Zonen werden uit 11 oeders armen gerukt, mil joenen zonen. In noord en zuid, overal dezelfde tafereelen van wanhoop, want moeders harte klopt onder alle luchtgesteltenissen even warm. Miljoen en moeders dus, weenden om hunnen zoon, en kregen bij zijn vertrek dezen steek in den boezem, waaraan bijna allen sterven eerste slachtoffers van den roemoogst. Och geloof niet wat men vertelt over hetgeen de moeders hunne kinders die ten oorlog gaan, aanbevelen. Zij zeggen niet Wees moedig, maar wees voorzichtig zij zeggen nietred de vlag, maar red uw leven Neen, neen, de moeder die haar kind van haar hart gestolen wordt, rukt zelve haar hart niet uit. Zij staat haar moederschap niet af, om eene furie te worden en daarom dient God geprezen, daar de oorlog, tot hiertoe de moeder nog niet moedig maakte. Ook de soldaat, de held, weent als niemand hem ziet, en beeft als hij 't kanon hoort bulderen dit brutaal kanon, jagend op zijn leven, gereed om alles te doen eindigen, en mede te dragen in de vergankelijkheid der rookwolk van éen donderen den knal. Zijne moeder, zijn lief, ja, zijne jonge vrouw en stoeiende kinderen zijne plannen, zijne idealen, zijne hoop op roem, fortuin, geluk Alles beeft, alles vloekt dus het laf geweld. Wie wil hetWie is de oorzaak dezer slachting, van deze wereld vol angst, van deze onmenschelijke martelingen naar ziel en lichaam Wie doet er deze duizenden, uren lang, op het doodsveld tusschen de lijken kruipen, roepen water water en sterven gelijk de grootste onmensch der wereld nog geenen hond sterven laat?.... Wie doet er 's nachts de moeders hunne zonen voor hunno leger stede verschijnen, zoo vreeselijk doorkorven, zoo afschuwelij k gewond, dat zij hun eigen kind niet meer aanschouwen durven, en bang zijn voor hun ne akeligheid, afkeerig voor zijn terugstootend leed, omdat zij, eilaas! op geheel zijn lichaam geene plaatsvinden, waai* zij hem zoenen kunnen. Wie den oorlog wilde Een man! Een enkel tegen zooveel miljoenen. Als het pleit was beslist, de laatste der gesneuvelden begraven te midden het gehuil der smart, bij 't doodsbed dezer twee volkeren terwijl overwinnaar en overwonne- ling, even luid weenden over den bloedigen uitslag terwijl de moeders wanhopig en ontroost baar, zich in stilte doodjammerden, en allen, allen zworen hem voor God aan te klagen, als moorde naar van hen en hunne kinderen terwijl dat alles gebeurde, dronk hij champagne op den uitslag en liet hij zich kronen als een held Hij, hij had het gedaan, en eischte thans beloo ning. Hij vervalschte den brief, dien zijn vorst naar den koning van het ander land zond hij loog, verspeelde zijne eerlijkheid, om deze botsing te zien plaats grijpen om de lauweren te mesten, die thans zijnen schedel, waaronder een zoo af schuwelijk plan gesmeed werd, waarop thans zulken vloek rust, zooveel brandenden haat samen trok, dat zijn krans verzengen zou, was hij geen vrucht ter helle. Wie deed het Wie Vroeger was het Bis- mark thans is het een ander diplomaat, morgen zal 't een nieuw groot mau wezen De oorlog was immer 'twerk van één togen allen. Tegen al de moeders, vaders, zusters,, broeders, geliefden, gaden, kinderstegen alles wat kan gevoelen en beminnen tegen alles wat weenend zich in den zegewagen spant, en dommer dan het vee, door zijne wielen zich het hart laat verpletteren. Nietwaar, de mensch is beschaafd, hij redeneert, oordeelt, en is de koning der natuur aan oaze lezers met genoegen mede dat den heer L. Callebaut, stoker, komt benoemd te worden tot lid der Hooge Jury bij de wereldtentoonstelling ran Parijs, in 1900. Dit jaar bekwam hij op de provinciale Tentoon stelling van Gent de hoogste belooning. Wij bieden M. L. Callebaut onze beste gelukwenscheu aan 1 Verdwijnt de boer voor goed van den akker Dan worden hond en jager wakker. 't Lawijt is nu in de schuur. Wij hooren op veel plaatsen met lof spreken van de melkerijen 't Hofstade, Schoonaarde, Borsbeek, Lede. De tabak gaat goed zijnen prijs, zeggen ze langs Geersbergen. De tabak komt oorspronkelijk uit Amerika, de tarwe uit Azië, de rogge uit Siberië de wortel uit Frankrijk, de koffie uit Arabiëen Antillen. Te Ilillcgem hebben de donchisten met de kiezing een goei klopping gekregen, en daarvoor hebben zij al de ruiten van 't klooster uitgesmeten. Het donchistendom wordt godde loos. Te IVieuwerkerken heeft dezelfde soort met eenen steen in de kapel geworpen langs den kant van het Allerheiligste, en t'Aalst zijn er veel donchisten die de kerk verlaten. De gi raffen slaan op, er is laatst een koppel verkocht voor 2500 franks. Dat is goed nieuws toe, men schen, verkoopt allemaal uwe giraffen. Te Hcrzele zijn er onbekende dieven ingebroken bij den ontvanger der belastingen en den brou wer Dooreman. De schurken hebben er goed ge- eten en gedronken, maar niets kunnen meedra gen. Volgens de sterrekijkers moest er nen bij zonderen sterreregen plaats hebben van dui- zende sterren, een echt vuurwerk, zeiden ze maar de sterrekijkers hebben er nu ne keer ne vens gekeken, er en zijn maar een 40 tal sterren zienlijk gevallen. Waarbij zou'tkomen? Wie zal 't zeggen, misschien opgeslegen gelijk de ko len. Te LodclisiMiirt, in 't walenkwartier, zijn er vier menschen van nen hond ge beten en gestorven van razer nij. 'tls daarom dat wij in ons gazet geheel d'historie 'Man»- -gegeven hebben over St.-Hu- tWwbert en verschillige menschen hebben ons al bedankt. De grootste gazet van de Boers die uitkomt te Pretoria, de hoofdstad heet De Volksstem. Het laatste proces van Dreyfus te RcnneN heeft gekost 20,848 fr. en zeven centiemen. Ge ziet dat er advokaten tusschen geloopen hebben.

De Volksstem | 1899 | | pagina 1