Loopende Nieuws. ONZE JONGENS VAN 1798 Vorstelijke liefhebberij. Vragen en antwoorden. Oorlog en Avonturen. Van alles wat. Er zullen slechts weinige menscken zijn die niet de eene of de andere liefhebberij hebben. Deze zal het zeker aanbelangen te weten dat ook koningen en koninginnen hieraan meedoen. Zoo deed koningin Victoria, in hare jonge ja ren, niets liever dan met bijzonder gemaakte ge reedschappen de bloembedden bewerken. Zij heeft echter ook nog andere luimen, waaronder hare groote voorliefde behoort voor honden en ponneys. Eveneens is zij dol op vogels. Hare verklaarde gunstelingen zijn de goudvinken. De prinses van Walls is algemeen bekend voor eene groote liefhebster van echte kanten. De waar de harer verzameliag, waarin prachtige stukken voorkomen, wordt op 50,000 pond sterling ge schat. Eene zeer moderne verzamelaarster is de hertogin van York, die er eene even belangrijke als waardevolle verzameling geillustreerde post kaarten op na houdt en nog steeds ieverig bezig is deze uit te breiden. De hertog van Edimburg is een hartstochtelijke postzegelverzamelaar. Zijne verzameling wordt voor eene der kostbaarste van de wereld gehouden. Zijne dochter, de kroonprinses van Rumenië, vindt er genoegen in, om de van hare grootmoeder, de overleden keizerin van Rusland, geerfde hoogst eigenaardige verzameling reukwaterfleschjes steeds te vergrootenvoor veie jaren werd de waarde reeds op 100,000 roebels geschat. Een nog zeldzamere voorliefde moet de koningin van Italië er op na houden. Behalve haar zeer be grijpelijk behagen in paarlen is koningin Margare- tha zeer gesteld op oude hand- en voetkleeding die uitsluitend door vorsten is gedragen. Hare zeer aanzienlijke verzameling bevat twee pantoffels van wit satijn en eenen waaier van Ma ria Stuart, een paar schoenen die koningin Anna van Engeland en een schoen die keizerin Josephine van Frankrijk gedragen heeft. Koning Humbert deelt slechts de voorliefde van zijne gemalin wat betreft kostbare steeneu. Overigens vindt hij het grootste genoegen in het hauteeren van den kokslepel. Hij is dan ook een meester in de edele kookkunst. De koningin van Griekenland brengt een groot deel van haren tijd door met kunstnaaldwerk. Men zegt, dat zij de beste naaister is onder de Europeesche vorstin nen. De lievelingsbezigheid van de koninginweduwe van Portugal bestaat in het schieten op flesschen in zee uit een der hoogste vensters van haar slot in Galdas. Tot besluit zij hier nog vermeld dat de kei zerin van Japan eene buitengewone vaardigheid be zit op de Ivoto een Japansch instrument dat veel heeft van de cithar. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Ofoutcet'ij Fran» öfiiieë, AALST*. Welke nieuwe leering zoekt men hier en el ders in te planten Dat men goede katholiek zijn kan in het bij zonder, alhoewel men in 't openbaar leven de katholieke kerk misacht Is dat mogelijk Geenszins, want de Paus en de bisschoppen zijn van God aangesteld om de geloovigen te be stieren, en hun woord misachten is zooveel als God zelf misachten die hen tot het bewaren van het geloof heeft aangesteld. Is het nu den eersten keer dat men die valsehe leering uitbrengt Neen. Wie heeft er dat stelsel de eerste uitgebracht en gevolgd Lamennais, nen afgevallen priester, wiens lee ring door Paus Gregorius XVI veroordeeld is in de Encycliek Mirari vos. Was Lamennais slecht van in het begin Neen, hij kweet eerst goed zijne plichten, had DOOR PATTYN, 4l Ik zag deze laatsten de trappen haastig oploo- pcn, onder liet laag gewelf verdwijnen om weldra weer op de voorpui te verschijnen zwaaiend met de hoeden. Gaat ge om uwe soldij niet riep Nolden Paridaens, een der onzen mij toe in 't voorbijgaan, ze deelen geld uit op het stadhuis. Terzelvertijd toonde hij mij eene handsvol rijks daalders welke hij zooeven voor zijn paart gekre gen had. Ik oordeelde het beloop van vaders wissel vol doende om in mijne kleine noodwendigheden te voorzien de kwartiermeester kon dus gerust miju aandeel aan de meer behoeftigen bezetten. In den nacht was er een heele wagen geld uit Holland toegekomen voor de achterstallige soldij en, zoo ik vernam. Een weinig verder nam onze geleider eerbiedig zijne muts af. Ik keek om en zag niets bijzonders. Wat had dit groeten te beduiden Ziet ge dat huis vroeg Schoofs. Hij wees op eene nederige burgerswoning, welks uiterlijk niets merkweerdigs vertoonde. Daar heeft nog vele goede vrienden die hem verlaten hebben als hij zich voor de geestelijke overheid niet wilde geven. Wat beweerde hij in zijne leerstelsels Dat men in politiek aan de bisschoppen of aan den Paus geene gehoorzaamheid schuldig is. Hoe is Lamennais gestorven Hij heeft de afkeuring van den Paus en de bis schoppen misprezen, de H. Kerk verlaten, en is gestorven zonder de H. Sacramenten. Maaudag werd in Enge land een schip met 4500 ton koleu, 2000 ton oorlogsmaterieel, verscheide ne honderde ton reisgoed, 83 officiers eu 2810 soldaten alle maal naar het oorlogsveld van Zuid-Afrika. Het engelsch ministerie heeft bevolen dat er oogenblikkelijk 450 kauons van een nieuw model zouden gemaakt worden voor de bagatelle vau 250.000 per stuk. De totale som zal dus op ruim honderd miljoen uitko men. Volgens de inlichtingen die men over die moordtuigen heeft, zullen zij de schrikkeiijkste zijn die tot beden gemaakt werden. Zij zijn 41 voet lang, de kanonkogels vliegen eruit met eene snel heid van 23Ö7 voeten per second. Men zegt dat een vau die kanous geplaatst op eene der hoogten van Dover (Engeland) een kogel al over de zee tot op de fransche kust zoo kunnen zenden. Deu afge- strafteu Daeus is in Holland uitgefloten en geschuifeld, d' hollanders zeggen elk meester in zijn huis, wie zal hun ongelijk geven zij hebben achter hem geworpen met al wat ze onder d' han den kregen (eu dat geweld keuren wij af) eu geen woord, geen suipperingsken van geheel die historie in zijn gazet, en Pië die zoo goed kan vertellen, neen, geen woordeken, de donchisten mogen het niet weten. De engelschen gaan beginnen met 40.000 man tegen de Boeren te zenden. Pië vraagt of het einde van wereld wordt, of den Antikrist al in werking is We gelooven het vastelijk, en hebben hem, geloof ik, al gezien. Vier honderd hollandsche vrijwilligers zijn te Marseille ingescheept om hunne broeders van Transvaal te gaan ondersteunen. Den 7 Novem ber is de stad Kimbcrley geheel den dag gebom bardeerd. Vele houwitsers onploften niet. De kanons der Boers schieten op eenen gemiddelden afstand van 8000 yards. De Boers maken zich meester van al het vee dat zij naar den Oranje- Vrijstaat zenden. Het totaal der troepen die door Engeland naar Zuid-Afrika zullen gezonden worden beloopt, met de engelsche troepen die zich reeds in Natal en de Kaapkolonie bevinden, tot 120,000 manschappen. Nog nooit is er zulk een aanzienlijk leger den Oceaan overgetrokken. Vrijdag liep in eens de droeve mare dat de gene raal Jloubci't zou dood zijn, de rechten arm van de Boers. Zou 't waar zijn En in Spanje, dat land heeft al gesukkeld, zijn er nog altijd hier en daar nesten, opstand, menassen van oproer wegens de nieuwe belastingen. Een gepantserde trein van d' engelschmans is wederom door de Boers aangerand. Het maksimkanon dat in den eersten wagon stond, kon maar 3 schoten lossen, daar het met den derden slag door de kanons der Boers vernield werd. De pantserplaten van den trein dragen sporen van de kogels en de lokomo- tief werd erg beschadigd. Men zegt dat 22 engelsche soldaten door de Boeren gevangen genomen zijn. D' engelsmans vreezen voor hunne peerden 't schijnt dat er in Zuid-Afrika eene koorts de peerden aanrand in de regenseizoenen waarvan er 70 ten honderd stervea als zij nieuw in het land aangebracht worden. Generaal Jonbcrt is frisck en gezond. Alia, dat is wel. Op dit oogcnblik, op hetwelk zooveel lieden aangedaan zijn van verkoudheden, ontsteking, beklemdheid en maagpijnen, is het goed aan onze Lezers te berinneren dat de pastil Walthéry een aangenaam en radikaal geneesmiddel is tegen deze kwalen. Dépots te AalstMM. Oallebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. eens een groote heilige gewoond, namelijk Jan Berckmans. Toen nam ik ook eerbiediglijk mijn boedjen af. Die naam klonk mij niet vreemd in de ooren. Pa ter Simoen, mijne oude leermeester, had ons den engelachtigen Jan Berckmans samen met Aloysius van Gonzaga meermalen tot voorbeeld aangewezen voor de jeugd. De bakkers hadden het bijzonder druk. Eelen deed al de baksels aanslaan 't was voor het lieve vaderland ze moesten het zich maar getroosten. Die braaf vecht mag wel eten. Vóór alle bakkerij en hielden wagens stil met tarwemeel dat men in allerhaast afloste. Yan zoohaast kapitein Ileyvaert, die voor een raam zijn pijpje smoorde, ons gewaar werd kwam hij met uitstekende handen naar mij toe. Wel, Wilhem, riep hij mij, wat ben ik blijde u terug te zien wij begonnen reeds ongerust te worden. Hij zei dit uit de volle overtuiging zijns harten zulks sprak duidelijk uit zijn gullen, helderen blik toe. Van mijnen kant wilde ik weten of de onzen er nog wel allen waren. Uitgenomen Karei Baerens, zei hij. Die is te Veerle aan de bajonet geregen terwijl wij de paro chiale kerk tegen eenen aanval van Fransche ka- rabiniers verdedigden... Eene schoone dood voor eenen soldaat van 't geloof, voegde hij er bij ma- Ongepast. Donderdag avond werd in het Maison du Peuple te Brussel eene meeting gehou den ten gunste van Transvaal. MM. Paul Janson, pastoor Daens en Anseele voerden het woord. Deze twee laatsten hebben het goed geoordeeld van de gelegenheid gebruik te maken om hunne waar aan den man te brengen Anseele heeft het socialism aanbevolen, en de afgestrafte priester Daens heeft het programma der groene demokraten verdedigd en M. Woeste aangevallen. Dat was toch voor het allerminst ongepast. Maar dat is nu eens eene tweede natuur geworden bij dien man. Het rood-grocn verbond. Op de meeting donderdag avoud in het Maison du Peupïe te Brus sel gehouden, zegde de afgestrafte priester Daens Al de geloovige en ongeloovige demokraten moe ten zich vereenigen tegen degenen die van den godsdienst gebruik maken om het volk in de ellen de en de verstompenheid te houden. n Wie bedoelt M. Daens daarmee Bedoelt hij den Paus, de bisschoppen en de priesters die geen Daensen willen worden 't Ware goed dat eens te weten De afgestrafte priester verklaarde verder dat al de demokraten samen moeten gaan om de hervor mingen te veroveren, over dewelke zij het eens zijn. En citoyen Vandervelde zegde daarop Wan neer wij eenigen tijd zullen samen gegaan zijn, zullen wij elkander zoo zeer beminnen, dat wij ons niet meer zullen willen verlaten. Wij gelooven dat dit reeds van nu af het geval is en dat rooden en groenen twee handen op eenen buik zijn. Het Nieuws van den dag. De werklieden-pensioenen. - De extra parlementaire kommissie der werklieden-pensioen en heeft nogmaals eene vergadering gehouden. Zij heeft het onderzoek voortgezet van het stelsel op te leggen aan de werklieden, die in een nijverheids gesticht van den staat werkzaam zijn, zooals aan den ijzerenweg, koolmijnen, buurtspoorwegen. Zij heeft zich ook bezig gehouden met het nemen der voorloopige maatregels ten opzichte der werk lieden, die de jaren bereikt hebben om op pensioen gesteld te worden, of dio op het punt zijn dien ouderdom te bereiken. Opschorting der zondagrust. Om meer der spoed bij te zetten aan het vervoer der koopwaren, heeft het bestuur der staatspoorwegen, voorloopig en tot nader beveltoelating gegeven om den zondag al de koopwarentreins te laten rijden. Laat ons hopen dat die maatregel niet al te lang in voege zal blijven. De zondagrust immers kan niet genoeg geerbiedigd worden. Goede raad. Die veel appels liggen heeft en ze wilt bevrijden tegen het rotten, moet die leggen waar iedereen er gemakkelijk aan kan. Wielrijders. Niet alleen in België gaan de snelvoetwielrijders hunnen gang, maar ook nog in andere landen, zijn er liefhebbers van dien vluggen dienst. De uitvoer van velos, beliep dit jaar voor de maand October 1555.000 fr. en voor de 10 eerste maanden het rond sommeken van 2.773.377 fr. Daartegen is de invoer veel minder dan vroegere jaren. Goede nijverheid, voorwaar, voor ons België en vooral schoone opbrengst. Winiergezwellen »an de handen. Men doet ze verdwijnen op de volgende wijze. In eene pint water leg eene handvol lauwrierbladeren laat dit een kwaartier koken bewaar het aftreksel in eene welgestopte flesch, en wasch er de handen mee iederen avond en iederen morgend. ai li Malbroek. Duren is eene schoone stad. Neelen. Staat het u niet aan, scheur ze er uit Delboth. Nen zaligen 1 Ze doen hier anders niet meer als wan nen. Gloire-de-Dijon. Schuifelt hij al? Van Asso. Alzoo toch geenen eenen keer komen Sim-Sim. 't Is maar eene maand meer en 'k heb er nog drij Vr. uit Holland. Neen Hij heeft nog altijd zijn kleed aan nier van lijkrede bij. Vervolgens keerde hij zich naar Jan Bral toe Wat u betreft, zei hij vriendelijk, mij dunkt dat het op een buitenkansjen afgeloopen is. Alleen zijn we nog een beetje bleekskes, hé Straks komt dokter Janssens langs hier. Intusschen waren al de Boschloonaars die ons zagen mij en Bral de hand komen drukken. Als ik hun zei hoe ik eenen brief ontvangen had, werden ze allen benieuwd om wat nieuws van hunnen te huis te vernemen. Brave jongens, hen ook verteerde het heimwee in 't verdoken doch ze wilden het niet hebben. Ik las hun den brief vóór. Wanneer zij hoorden dat moeder voor mij keersen brande en bad, zag ik er een stuk, vier, vijf beschaamd het hoofd omwen den, alsof hun de oogen staken. Zeker dachten zij aan hunne zusters en moeders, die hetzelfde voor hen deden. En als ik nu ga peinzen dat we alsdan den 12 November waren, en de groote slag morgen moest geleverd worden, dan beschouw ik vaders brief als het laatste vaarwel van 't geboorteoord aan den helft der onzen verscheidene die naar de le zing luisterden zouden nooit meer hooren spreken van hunne ouders, vrienden, zusters, broeders, van alles wat hun duurbaar was op aarde. Er kwam eene strooming in de menigte rondom ons. Aller oogen keken in de richting van de Al lerheiligenpoort, waar een gejuich en gejubbel op- Aan iedereen den iierte- telijken goeden dag en voorspoed in zijn za ken. 't ls de vriend schap die het meest te lijden heeft op de wereld. Doet goed binst dat gij den tijd hebt, zegde deri Apostel, het oordeel nadert dat aan ie dereen zal bekend maken wie gij van binnen waart. Och, de tijd zelf brengt op den duur veel dingen uit eu de neigingen van ons hert. Als Pie Donsj in 1892 zijne campagne begon tegen de katholieken van Aalst, was hel, zegde hij, omdat de katholie ken aan den stroom van ft socialismus niet konden weerstaan. En wij riepen 't is valsch, 't is ver raad I en ziet nu in 99 staat den afgestraften pries ter, ver van de socialisten te bevechten te be vechten, arm aan arm met de socialisten op de zelfde lijst tegen de katholieken Daens en Ansee le zijn met malkander als eigen rechtsweer, en de Vooruit van de socialisten, schrijft: Priester Daens, met of zonder soutane komt bij ons Gij werkt voor ons en ge zijt reeds van de onze Ziet gij het? de tijd brengt alles uit, en doet zien wie wij zijn. De triomf van de leugen is van korten duur, en brengt schande bij. Eugcland heeft verboden van kolen uit het land te zenden al dat zij hebben moet dienen voor dien wreeden oorlog. Van over drij dagen hebben vier engelsche oor logschepen 5000 nieuwe manschappen in Zuid- Afrika afgestort. Te Sintc Lievens-llauteiu en is er nog van menschelijk gedenken zooveel volk geweest op de jaarmerkt. Den heiligen Livinus is den apostel van het land van Aalst geweest. In het jaar 1857 hebben er groote feesten te St-Lievens- Hautem en te Essche plaats gehad ter gelegenheid van den twaalf honderdjarigen jubilé van den H. Livinus. Ai de bijzonderste steden en parochies van ft land van Aalst en Geerardsbergen en Gent gingen er naartoe, elk met zijnen stoet. De stoet van Aalst was samengesteld als volgtEen mu ziekkorps, de koormaatschappij van het collegie dor Paters Jezuieten, de standaard van den H. Aloysius van Gonzanga, patroon der jeugd, gedra gen en omringd door studenten van het collegie in koorkinderen gekleegd, het beeld van den H. Alo ysius gedregen door dezelfde, veertien groepen maagdekens en kinderen dragende de vaandels, wapenschilden en standbeelden der veertien broe derschappen in de dekenale kerk van Aalst opge richt. Deze waren gevolgd door eene luisterrijke groep met vaandels, bloemen, standaards, enz., ter eere van den H. Antonius van Padua, wiens beeld den stoet van Aalst sloot. In Kuslaud is bijna gansch de stad Ksimouutow afgebrand. Acht meu- schen zijn in do vlammen gebleven. In Uoptn- gal heeft een doktoor de pest opgedaan met de menschen te verzorgen in 't hospitaal. Hij had zich eerst laten enten tegen die wreede ziekte, en meende geheel en gansch vrij te zijn. De koning is hem gaan bezoeken met zijnen ordonnancie men zegt dat de doktoor toch al buiten gevaar is. Te Audcrlccht heeft de policie d'hand gelegd op ne kerel die langs den spoorweg den draad van den telegraf aan 't stelen was. ovember wordt genoemd de slachtmaand den 22 Sinte Ce cilia, patrones der koorzangers en muziekanten. Als 't muziek vau de donchisten van de zomer naar Nieuwcrkcrkcn gegaan is, speelden zij zoo armtierig valsch, dat onder weg al de vo gels hunne eieren laten liggen hebben. Den 25 feestdag van de H. Catharina, maagd en martela- resse, een der grootste geleerde van haren tijd. Zij is de patronesse van de kathedraal van Utrecht en wordt aanroepen tegen vele kwalen. En zoo gaan wij stillekens den winter in. In Holland, als de zon nu schijnt zeggen ze zonnige dagen, koude nachten, staan den landman nu te wachten. Na sint Gal blijven de koeien op stal. Wat zullen wij nog al hooren 't is d'historie van de dieven die daar te Zout-Leenw geschabernakt steeg, dat van rij tot rij weerkaatste en hoe langer hoe meer in kracht toenam. «Van Gansen is daar de troepen uit de Opper-Kempen komen aan Een beetje later zagen wij generaal Eelen met zij nen staf Meulemans, Cocks, Corbeels, Stolmann en pastoor Deprez allen te peerde, klappend en lachend in de vreugdigste stemming, post vatten vóór de poort. Een donderend klaroengeschal deed de oude vestingen weergalmen. Dapperer, beter in gerichte troepen dan die van van Gansen heb ik nietgeziengedurende den boerenkrijg. Velen onder hen droegen nog de sporen van den hevigen slag welken zij den vorigen dag te Meerhout op gene raal Chabert gewonnen hadden. Verbeeld ualte- maal lange, beenderige kerels, echte typen van 't Kempische ras, met blauwe, staalkoude oogen die van ontembare wilskracht spreken en vuisten als knoesten, mannen welke de veldarbeid door wind en regen tegen alles bad verhardAchteraan kwam van Gansen die er mij een welgezette burgerheer uitzag, lond en rood van wezen, met een frissche gelaatstint onder de welbezorgde witte pruik.Nooit hadt gein dit fijne heerschap eenen aanvoerder van rebellen geraden in tegenstelling met generaal Ee len, die even ruw van manieren als hij goed van har te was. Do twee leiders stapten van hun peerd. Ee len viel aan den hals van den overwinnaar van Meer hout, tranen vloeiden uit menig oog en gedurende eenige oogenblikken was het een geschreeuw van Wordt voortgeut).

De Volksstem | 1899 | | pagina 2