BOEKWERKEN Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. en Tooneelstukjes, Ik ken een Lied. Vliegende Nieuws. ONZE JONGENS VAN 1798 Onze vragen en antwoorden. Gemengeld Nieuws. Bericht onciergeteekende prosper ver- Veemarkten. te verkrijgen op onze Bureelen, Kapel- lestraat, Aalst, aan de vaste prijzen De Zinnelooze van Oultre, door D. Anueessens. 1,00 Leven van Dirk Martens, door Pe trus Van Nuffel. 0,25 Maria's Lusthof, d. Alt. VanLooO,75 Gedichten voor 't Vlaamsche Volk, door eenige VI. Jongelingen 0,50 Psaumes de Poffice.de délunts, par A Van Wassenhove. 0,75 Leven van den H. Rochus. 0,15 Dirka, geschiedkundig verhaal, door P. Van Nuffel. 2,00 Boudewijn van Gent, drama in 3 bed. door K. L. Van Voordenhove. 1,50 Vlaanderen voor en tijdens het Fr. schrikbewind, door Sevens. 2,00 Geloof en Liefde, ridderroman, d. P. Van Nuffel. 1,00 Leerboek van Kerkzang, door A. Van Wassenhove. 1,00 In 't Misverstand, herberg, kluchtsp. in 1 bedr. door P. Van Nuffel. 1,00 Robrecht van Eyue, historisch drama een voorspel en 3 bedrijven, door K. L. Van Voordenhove. 1,50 Een Jonge Held, tooneelspel door J. De W aegenaere1,50 Leven van M. Karei Woeste, door P. Van Nuffel. 0,25 1 Ik ken een lied, dat 't hart bekoort, Een lied vol melodij Ik heb het reeds als kind gehoord Die tijd is lang voorbij. Mijn moeder zong het bij de wieg Van haren eersten zoon Het klonk zoo lief in haren mond, Zoo heimlijk zacht en schoon. O moederzorg, o moederlied Mijn hart vergeet u niet. 2 Ik ken een lied, dat 't hart bekoort, Een lied vol melodij Ik heb het in mijn jeugd gehoord Die tijd is lang voorbij. Zij zong het ook, de blonde maagd, Die eens mijn liefde won 't Was in het veld, laDgs groen en loof, Bij lentelucht en zon. O jeugd en liefde, o rozenblaan Hoe snel verwelkt, vergaan 3 Ik ken een lied van zoete min, Een lied vol melodij Men zong het in mijn huisgezin Die tijd is lang voorbij I Nu zingt het niemand, niemand meer Den ouden armen man Geen vrouw kust mij de tranen af, Die 'k niet weerhouden kan Geen kind zingt 't liedje van voorheên.. 'k Ben oud en gansch alleen. G. Antheunis. Wij mogen onze ge achte lezers verzeke ren, dat het er za terdag 25 November waarlijk puik was. Bij toeval te Meerbeke zijnde, hebben wij de gelegenheid gehad, het Cecilia- feest te mogen bijwonen van de zang maatschappij DeVlaamscheStrijders.» Om 9 uren was er eene solemneele mis, in dewelke de bovengenoemde maatschappij de mis heeft gezongen van den welgekenden compositeur Mr Houssiau van Hal. Wij moeten beken nen, dat, als toehoorders uit liefhebbe rij, wij grootelij ks verbaasd waren over zulke meesterlijke uitvoering, onder de directie van den talentvollen bestuurder Mr Petrus De Cooraan. Maar daarmee was het niet alles onder de Offerande hebben M1 Mr Frans Hemerijkx, zanger (solist), Albert Ver- peilen, (Violonist) Anneessens, organist (1® prijs van het conservatorium van Gent.) eene (Ecce panis) uitgevoerd. De lof daarover beschrijven is ons gansch onmógelijk, daar wij geene uitdrukkingen genoeg kunnen vinden die waardig zijn, hunne schoone kunst uitvoering te loven; 't was echt puik. Na een aangenaam uitstapje gedaan te hebben bij eenige hunner leden, was hun een smakelijk avondmaal aangebo den, waaraan 88 leden deelnamen na zich allen het buikje wel deugd gedaan te hebben, heeft er tot verrassing voor de cereleden een prachtig concert plaats gehad na hetwelk allen verheugd en te vreden huiswaarts gekeerd zijn. Alla, bravo, Vlaamsche Strijders Wij hopen in het toekomend jaar het feest nog talrijker te mogen zien vieren Moed, Vlijt/Eeudracht, Zelfopoffering zijn schoone deugden PARLOIR.Malbroek. Durft ge, ge krijgt fan deurwaarder. Phenenna. Naamlooze brieven worden niet opgenomen. Ik zal ne kür kommen oeiren. De/botk. Is 't vlas al uitge- zwingeld?Van Asso. JJijnsdag bij den Ouden. Neelen. Wie graag eens een reisje naar Brus sel wou doen, die moet er zich stekskens mee dragen. Vr. uit Holland. Als hij uitgespeeld heeftzullen wij u per telegram verwittigen. .v van alle landen, zelfs de meest lv\ gewone, voor priesterlijke roe- pingen van arme kinderen. Kostbare godsdienstige gedenkenissen in ver- wisseling gegeven, fell aan be! V;aap inlich- r WERK VAR BETHLEHEM xVtfLx Montxen-Moresnet (Luik), x5?feuX. of aan J uffer Blanequaer i &0/* te Cortenbergh (Brabant). X w BRUSSEL. D'ander week, daarvoor moet ge toch al uwe scholen in roebladoerderij uitgedaan hebben in een groot magazijn nen heer komt er binnen om er een schoon beste kostum te koo- pen... Hij paste de ondervest en de frak, keek eens goed in den spiegel, als er hem op 't zelfde oogenblik ne vent die daar binnenkwam eeuen grooten slag op zijn hoofd toebracht en te viervoet buitensprong. De heer met zijn beste frak aan er achter, zooveel als hij loopen kon. Maar na eeni- gen tijd, hij kwam niet meer weer, geheel 't ma gazijn op de been, doch geen frak meer te zien.... 't Waren twee complisen, maar waar zoeken z'het? Over drij dagen is nen anderen ingenieur in 't stelen te Brussel aangehouden. Hij moest nog verscheidene condannaties uitdoen en om de poli tie te bedriegen had hij op den naam van iemand van zijne familie doen afkondigen in eene gazet dat hij dood was. Gaat daar meê op. SCHAARBEEK. Sedert eenigen tijd werden hier kasseisteenen gestolen, 't Schijnt dat ze nu te Ternath en te Denderleeuw in beslag genomen z. MECHELEN. Donderdag kwam er in volle vlucht in den donkeren zonder licht ne veloman afgereden hij reed tegen eenen boom, dat zijn machien heel uiteen was en zijnen linkerarm en schouder gebroken waren. NINOVE. D'ander week is hier uit eenen meersch eene koe gestolen SANTIAGO. Het nieuws komt toe dat de dui kelaars 19 duizend dollars in Spaansch goud heb ben gevonden in het oorlogschip Alrairante Aqu- endo, dat aldaar in de baai gezonken ligt sedert den slag die daar verleden jaar tusschen Spanje en Amerika geleverd word. SINT GILLES. Terwijl ne smid een peerd aan 't beslaan was, kreeg hij van het dier zulken geweldigen stamp op de borst, dat men hem naar 't gasthuis moest overbrengen. Kwest of hij nog leeft. BOOM. Bij den onderwijzer zijn dieven inge broken langs het venster, alles beueen doorsnuf felt en cirka of daaromtrent een affairen van 150 frank meegepakt. BRANDEN.--In Engeland is de koniuklijke schouwburg van Newcastle afgebrand en te Parijs in de kelders van de St Jozefskerk is er ook brand ontstaan, 't Is dezelfde kerk die de anarchisten over eenige maanden willen afbreken hebben. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende itc-inttrrt-ij Hrutcé, AALST. NINOVE. In den nacht tusschen dinsdag en woensdag werd alhier, uit eene weide eene koei ge stolen. Uit ingewonnen inlichtingen bleek dat de dieven met de koei naar Brussel getrokken waren om ze donderdag op. de markt te verkoopen. De policie heeft de slachthuizen van den brusselschen omtrek bezocht, doch vruchteloos. ZELE. Woensdag namiddag is een begin van brand ontstaan op liet hof van M. C. De Mete, fa- briekant, op de wijk Kauter. Het vuur kon geluk kig spoedig gebluschc worden de schade is niet groot. De genaamde H. Willox, 53 jaar oud, knecht bij M. Caesens, fabrikant, kwam maandag middag met twee jonge peerden van den hof der fabriek gereden, toen eensklaps de dieren op hol gingen. Willox viel en werd een eind ver voortgesleept, tot hij onder de wielen geraakte. De ongelukkige werd in deernisweerdigen toestand opgenomen en in een naburig huis gedragen, waar hij weldra den geest gaf. Hij laat eene weduwe met 7 kinderen achter. SOTTEGEM.Woensdag nacht heeft men bij den spoorwegbediende A. Van Marck gansch zijn werkloon van viertien, eene som van 44 fr gesto- leu uit de kleerkas. Wij groeten iedereen op d'oude christelijke en vlaamsche ma nier, niemand verstootende, maar als broeders ondereen. De onge lukkigste hebben meest recht op onze achting en liefde Veracht nooit menschen arm of rijk Voor 't oog van God is elk gelijk. Wat dient er meer gezeid? zou vader Cats zeg gen. Iemand vroeg ons d'ander week. Hoe is 't Goed. Met den oorlog Goed Met 't weer Goed. Ja, alles goed, en 't is volgens sommigen toch de slechtste en droefste wereld die er ooit geweest is. Wij lezen in den Rosary van En geland dat de register van het klooster der Do minicanen te Londen alleen boven de 80,000 le den telt van het broederschap van den Rozen krans. Tijdens de jachtpartij van verleden dijnsdag te Windsor in Engeland heeft de keizer van Duitschland, Wilhelm II 178 fezanten, 1 patrijs en 378 konijnen geschoten. Van 's keizershand of laveiershand, Zijt gij dood, gelijk van welk lood 't Is van rnatant, ge zijt in 't piereland. Het leger en de vloot van Italië kosten dage» lij ks aan het land een miljoen franks. De leu gens en 't bedrog blijven altijd dezelfde. Over eenige jaren schreef Petrus Daens Meent Vooruit van Gent misschien dat de werklieden zot worden Watten, niets als het algemeen stemrecht, dat moeten wij hebben 11 Eh I Voor uit is 't daarvan dat de menschen zullen eten, van uw algemeen stemrecht Ehwel, men schen, wat zien wij vandaag Dezelfde menheer Petrus die dan met Vooruit lachte, zingt nu't zelfde lieken De werklieden moeten eerst en vooral het algemeen stemrecht hebben, daar ligt de salvatie Och menheer Petrus, wij zeggen het al lang, 't volk heeft u alzoo gedooptgroene socialistzegt gij ons nu ne keer op welke ma nier dat het algemeen stemrecht den buik vult, hoeveel boterhammen de werkmensch dan zal min moeten eten, en hoeveel in eene week hij daarmee zal meer winnen Uit Pretoria wordt er getelegrafeerd dat sedert het begin van den oorlog er go Boeren gedood en 200 gekwetst werden. Een zeker getal van deze laatste zijn genezen en hebben de wapens opgenomen. Zijne Heiligheid Leo XIII heeft de bulle voor den jubilé van het toekomende jaar de wereld door doen zenden en zal in al de kerken afgele zen worden. Zou Petrus uit 't Land van Aelst niet laten weten dat het een valsche bulle is, en dat de Paus ziek is De keizer van Duitsch land heeft binst zijn verblijf in Engeland, drij engelsche soldaten onderzocht van hoofd tot teen. Hij moest tot zelfs weten hoeveel knoppen er aan hunnen tenu stonden. Wat zullen wij zeg gen 't Is elk in zijnen stiel. VERHAAL UIT DEN BOERENKRIJG, 42 door den Eerwaarden Heer Pattyn, priester. Antwoorden op de vragen der verledene week 1. Van de bloem des levens. 2. De grolpotten. 3. De eksteroogen. 4. De ellebogen. 4 splenternieuwe vraagskens 1Wie heeft geen mond en zegt nochtans Je waar heid 2. Wie gaat er zeerder dan den tijd 3. Welk dier heeft twee steerten? Welke ka mers worden niet verhuurd HRISTUSMAAND, zoo wordt December genoemd... Wat zeggen de spreuken Meester Lieven, als 't wij goed onthouden hebben, zegde over deze maand December zacht en dikwijls regen, Geeft weinig hoop op rijken zegen. Kerstmis zacht en nat Leegt zolder en vat. Den 1 is het Sinte Eloi, patroon van de sme- ders hij werd geboren omtrent het jaar 588. Zijn vader heette Euchericus en zijne moeder Terrigia; om rede van zijne groote genegenheid voor kunst werken, liet zijn vader hem het goud- en zilver smeden leeren bij den meester der Munt van Lino ges, Albon genaamd. Hij werd later bisschop en preekte nog t'Antwerpen, te Gent en omstreken. Woensdag 6,Sl Niklaas, de nobe le Baas, zeggen ze tot Gent. Wij hooren dat er op slag komt in den tabak en dat er in Zuid-Afrika met de complimenten van den Engelsch- man wedrom om trent 4000 muile zels aangekomen zijn met 3 trans portschepen D'ander week on ze kozijn Dorus ontmoet; hij vrees de voor 't weer hij had presompse, zouden ze te Hofstade zeggen hij was geparapluied en gebrild en huiverachtig. Kozijn Dorus, als ge kou krijgt, zegt eenige keeren rap achtereen Mijn neef sneed zeven scheeve sneden brood, en a la minute krijgt ge warm. 't Ercmbodegeiii gaat het alzoo 14 dagen voor de kiezing, erg, opienig, patroeilach- tig tot op de kiezing 14 dagen nadien, alles ge daan en vergeten, er wordt niemeer van gespro ken, aan den Dender trekken ze weer de brug op, aan 't Kapelleken gaan ze weerom lezen, en iede reen klapt weer op zijn Erembodegemsch. Keizer Karei zijnen tafeldiender was altijd eenen van Erembodegem. D'ander week is de duitsche stoomboot Ollinda in zee afgebrand, maar al de passagiers zijn kunnen gered worden. Jaak den Ezzel, neen, Jaak de Ripper begint wederom van hem te doen spreken. - Spreekt dat waar is, eet dat gaar is, drinkt dat klaar is, laat dat zwaar is. Het oordeel der gciieeslieeren. Het beste geneesmiddel tegen den hoest, de verkoud heden, bronchieten, maagpijnen, enz., is de Wal- thérypastil, die zoo aangenaam van smaak is en slechts éen frank de groote doos kost. Dépots te AalstMM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. htjlst, grondeigenaar te Nieuwer- kerken, verklaart noch schulden, noch kwijtbrie ven te herkennen door zijne echtgenoote, Dame Leontine De Schaepdryvergemaakt of afgeleverd. Nieuwerkerken, 17 November 1899. P.-JL Verhuist. ANTWERPEN. Alle woensdagen. 112 ossen prijs per kilo 0,S5 9,75 0,65 118 koeien 0,00 0,00 0,00 j 28 veerzen 0,82 0,72 0,62 027 stieren 0,75 0,65 0,55 17 kalveren 1,05 0 95 0,85 GENT. Alle vrijdagen. Getal te koop gestelde hoornbeesten: 000 Melkkoeien 029; groote ossen 5; jonge ossen 099; vaarzen 110; vette koeien 147stieren 058 magere beesten 145; schapen 92; lammeren 00 kalveren 122; varkens 360; loopers 40; viggens 517. De goede stalbeesten golden gemiddeld van 1,15 tot 1,35. De grasbeesten 00,0 tot 0,00. De varkens van 70 tot 100 kilos en daarenboven Dvend gewogen, van 0,70 tot 0,80. Leve de jongens dat men het de heele stad door hooren kon. Om drij uren werd er appél getrommeld vóór het stadhuis, zoodat iedereen er heen liep en zijn vaandel weervond. Eelen, in uniformjas van opperbevelhebber, meteen groo ten witten sluier om het middellijf en de kruisvaan in de hand, beklom een verhoog op de markt en riep u Diestenaars, wees zoo eenvoudig niet te gelooven dat de vijand ors zoo maar- A ons vlaamsch gemak eene stad zal la ten bezitten, welke enkel bij verrassing in onze haffdëiï is ge vallen. Morgen komt hij terug met vertiendubbelde krachten. Iuwoners van Diest, toont wie ge zijt en werkt met ons mede tot verdediging uwer stad. Uit uw midden moet de sprankel opgaan, die ook de koude onverschilligheid der groote steden ontdooie en ze met den buiten in een en denzelfden geestdrift doe ontvlammen. Ik verklaar de stad in staat van belegering dat ieder van u aan de krijgsoverheid voortaan gehoorzame als aan de eenige wettige, tot welzijn van vrijheid, kerk en vader land. Eelen had eene stem als eene klok, doch aaudoenlijker nog sprak de toestand zelfdie proclamatie klonk ons in de ooren als het eerste geratel van den donder in de verte, voorbode van een schroomelijk onweer. Wat was die kleine Eelen toch een handig, geniaal ventje 1 Wel mocht men zich de vraag stellen waar hij, de zoon van een plattelandsdokter, alle die krijgskennis had opgedaan. In één, twee, drij waren de schikkingen genomen, elk kreeg zijn peil en van den kleinsten tot den grootsten ging iedereen, sol daten en burgers, aan 't werk, om de oude vestingswallen in staat van beleg te stellen. In den morgen had Eelen de wallen in oogenschouw geno men als een loopend vuurtje ging de maar uit onder 't volk dat men bomvrije blokhuizen rechts en links van de poorten noodig had. Scherpenheuvel, waarvan men de met koperen bollen versierde koepel in de verte zag blikkeren, kreeg eenen wachtpost, alsook de Allerheiligen berg uit welks hoogte men de heele stad bebeerschte. De burgers brachten spaden, schup- pen, houweelen en kruiwagens aan, alles wat maar eenigzins tot het opwerpen van aardewerken en het delven van loop grachten dienen kon op de wallen plaatste men korven vol aarde met het dubbel doel onze soldaten in het schieten te be schutten en de kogels van den vijand af te weren. Van Gansen bewaakte de Antwerpsche poort, de maunen van Lier, Me- chelen, Willebroeck en Leuven hadden post gevat aan die van Allerheiligen. Kapitein Heyvaert met de zijnen en een paar honderd boeren uit Aerschot en Herenthals stond aan den wa terkant, genaamd het groote Spuy, eu beheerschte den weg naar Haelen. Die baan vormde slechts eene lange rij van wagens en boom ezels, beladen met in der haast afgezaagde eikenstammen om er de blokhuizen uit te maken. Blokhuizen zijn drijhoekige schilwachtbuizekes, gevormd uit boomstammen op hun ge heel, die kruiselings over elkaar liggen en met aarde bedekt zijn. Zulks houdt beter stand dan een steenen gewelfsel, het mag er bommen op regenen, zonder dat iets er onder verroert, 't Is net alsof ik nog het geschreeuw der boeren hoor, die de boomen aanbrengen, het geklap der zweepen, het hinniken der peerden, in een woord, ai het geraas der hevigste bedrij vigheid, terwijl kapitein Heyvaert zijne mannen gedurig aan wakkert om spoed te maken met den aarden muur welken wij aan 't graven waren, gelijklijnig met den loop van Jen Demer. Dokter Janssens trok juist voorbij. Wij zagen een kaalhoof dig, schraal manneke, met eenen ronden bril op en eene lede ren tesch onder den arm. Zeker trof hem, lijk het mij reeds getroffen had, de koortsachtige gloei in de oogen van Jan Bral, die braaf aan mijne zijde het houweel hanteerde, want hij riep hem uit den put en zei Wat doet ge hier, kerel. Uwe plaats is niet in de werken maar in bed. Gauw, kom mede met mij. n Jan liet het zich geen tweemaal zeggen en trok mede. De gansche burgerij stak moedig de hand toe. Zelfs werkten die brave lieden aan de versterking der wallen met meer geestdrift dan ze gewoon waren aan den dag te leggen bij het binnenhalen van den oogst. Er waren enkele uitzonderingen nogtans doch wee hen, ze hadden een aardigen prik kunnen oploopen Zoo herinner ik mij dat wij eene lading onlangs gevelde boomstammen op den koer van 't Begijnhof gaan halen wa ren. Een twintigtal burgers volgden, behulpzaam zorgend aan Men omdraai der straten waar de schichtige zwaai der boome zels het den voorbijganger bijzonder gevaarlijk maakt. Vóór ik weet niet meer welk een groot heerenhuis met rijk ver sierden gevel stonden een dikke heer, van een voornaam ui terlijk, en een jong dametje te klappen. Die dikke daar, zei een onzer helpers, met zijn aange zicht vol puisten, is mijnheer de ontvanger Tortelboom, een heviger jacobijn dan Robespier en Marat samen. 't Moest wel zijn, want hij keek ons aan uit de hoogte met eenen blik zoo vol verachting, alsof wij 't uitveegsel der stad geweest waren. Ja, hij dreef de onbeschoftheid zelfs zoover, dat hij ons openlijk bespotten dorst. Stommerikken, hoorden wij hem luidop brommen in het Fransch, dat smeedt met eigene handen de banden vast van wangeloof en slavernij. Doch in den staat van opgewondenheid waarin zij verkeer den hadden de jongens minder lust dan ooit zich te laten uit jouwen. Hij zet zooveel noten op zijnen zang vandaag, zei ie mand. Laat ons hem doodslaan, echoden vier of vijf stemmen. Mei twintig tegelijk sprongen ze den puisterigen man op 't lijf, wiens jas kraakte op alle de naden van de schuddering. Gratie, mijnheeren, gratie kermde hij in eens aschgrauw geworden van schrik. Doch, hoe meer hij om genade riep, hoe dapperder de jongens toesloegen. Een hunner hief zijn breek ijzer reeds in de hoogte ongetwijfeld zou de man er niet le vend van tusschen gekomen zijn ware, gelukkig voor hem, pastoor Duprez niet juist langs daar voorbij gegaan. Er werd een goeden eind in den nacht door gewerkt bij het licht van brandende piktoortsen. Bij de Schoof s, waar ik volgens afspraak op logement kwam, waren ze bezig met het noodigste geriefstoelen, tafels, tot de bedden toe, naar den kelder te verhuizen. En daar ik, in mijne nuchterheid van jongen rekruut, de voorzorg overdre-

De Volksstem | 1899 | | pagina 2