Parlement ia ie Lange Ridderstraat. CHRISTOFLE Prijs-courant van eenige koopwaren. SCHILDER DE CRAEYEil BRUXELLES Een mensch die uiteengaat. HET KAPELLEKEN VAN DE WERF. Groote Marmerblok. Burgerlijke Stand, Aalst. Aan de dooven.- GENEZING EENER HUIDZIEKTE COUVERTS 0RF E VRERIE 31 MÉDAILLES D OR 5 DIPL.'D'HONNEUR CHRISTOFLE surchaque pièce DÉPOT CENTRAL Rué Jean 2 Weh el ijksch e Markten Hopmarkt. ven vond, berispte mij een oude gebuur die meêhielp, hij had destijds de campanje der Oostenrijkers tegen Pruisen meêgemaakt. Ha, ge vindt het belachelijk-, beste jongen. Wacht maar reiskes. Ge zult wel anders spreken als ge de bommen en gra naten boven de huizen zult hooren gonzen. (Wordt voortgezet.) Tonia. Wat goed weder alle dagen, hein Siska Is er geen nieuws, vriendschap Siska. Geen nieuws b.-ed nieuws, Tonia. Maar wat ik weet, dat op Nieuwjaaravond de Patronage van St.-Jozef zulke prachtige feest gaat geven. Het schijnt dat het iets bijzonder zal zijn, onder opzicht van schoon muziek, van schoon tooneel, van schoone turnoefeningen, magnitieke posen plastiek. Alia, alles dat ge pcizeu kunt. Het zal in Aalst nog nooit gezien geweest zijn. Tonia. 't Is toch wonder, Siska, van die mannen van de Patronage. Hoe dat ze niet moei worden, zie, dat versta ik niet. Het is nog maar 14 dagen geleden dat ze alweer zulk schoon feestje hebben gegeven, als ze hunne prijzen van Binche ingehaald hebben. Siska. Hebt ge ze dan zien marcheeren rond de stad met hun muziek en hunne schoone prijzen Hoe flink dat die mannen allemaal gaan en die kleine patotterkens, zo marcheeren op stap gelijk oude militairen, en de overwinnaars van Binche, met hunne geweeren, dat was kadée, hein?... Tonia Tonia. Iedereen heeft er over gesproken, Siska. Siska. Zie, Tonia, onze menheer Hector, die was bij Nelen Clercq, en Nelen, die militair geweest is bij de parti sans die zegde recht afAlzoo kennen de Carabiniers nie marcheeren, en nochtans dat zijn de beste soldaten van ge heel het leger van den armée beige. Tonia. Mor, hoe hebben ze dat toch allemaal op dien korten tijd kunnen leeren Voor hen op dien tijd alzoo te dres- seereu, moet ge een karakteer hebben afzonder, gelijk M. André. Niemand verstaat er hem uit. Siska. Zwijg mij over M. André, want mensch lief, de pareille bestaat er in geheel den Belgik niet meer... Ieder een staat stom over den iever over het geduld en de zelfopoffe ring dat die jonge heer aan den dag legt. Ge moet effenaf een overtuigd katholiek vlaamsch stalen hart hebben om zulks te kunnen doen. Tonia. Waar zijn Siska Maar of zijne turners hem geern zien, dat moet ik u niet zeggen. Zie als ge de jongens uit onze gebuurte, die bij de turners zijn, als ge de die hoort klappen het is altijd van M. André. Ze zouden hem door een vuur dragen. De liefde en het exstiem dat zo voor hem heb ben is onbeschrijfelijk. Siska. En of het verdiend is, Tonia. Het is wel dat hij nogne goede medehelper heelt, dat is M. Lowie. Anders het waar om bij te vallen. Tonia. M. Lowie mag er zijn. Het is nog eene die het hart op de ware plaats draagt. Siska. Ja, ja, en het schijnt dat ge er zult hooren van spreken op de feest van 31 December aanstaande. Tonia. Ongelukkiglijk, Siska, zal de zaal van de Patro nage weer al drij maal te klein zijn. Dat wilt er toch ziju op dat Schaerbeek Siska. Het is wonder, Tonia. Ze kunnen nooit met het volk daar geenen weg. De suisse heeft mij verteld, had de fa briek van caoutchouc al in gang geweest, M. de onderpas toor zoude doen muren maken hebben van caoutchouc, omdat ze dan zouden kunnen uitrekken voor het volk te plaatsen. Tonia. 't Is krieus, Siska. Mor, a propos, van de suisse, heb ik niet gehoord dat zijne boerderij verprospereert is Siska. Ja, Tonia, hij had nogal gerapte patatten van dees jaar en hij kon die niet verkoopen en daarvoor heeft hij hem een schoon viggen ge kocht vc.or 17 franken, en zijne Staaf zegt dat het zulk slim beestje is. Hij kan beter zijn fransch als miju vader, zegt hij. Als ik er bij ga in 't stalleken, nevens de geit, dan begint het seffens in het fransch te tellen: Un I Un I NeufNeuf Tonia. Staaf kan er op 't fabriek niet van zwijgen hij zegde gisteren nog als ons varken alzoo blijft eten, zal het binnen een jaar of drij de zwaarste beest zijn van geheel onze boerderij Siska. Het zou wonder zijn 1... Tonia, maar met al dat praten,zou ik nog mijne commissien vergeten... Tonia ik moet voorts gaan... Zie dat ge op tijd voor de kaarten zorgt voor het Concert van Nieuwjaaravond, want het zal aan het oppas sen gelegen zijn. Tonia. Zijt gerust, Siska, en tot de naaste week als het God belieft. Heerschzucht Er is overal in overvloed, voorna melijk bij onze hedeudaagsche volksfoppers, die beweren, uit loutere liefde voor het volk en voor het land, alles op wiel- kens te doen draaien... Geldzucht De merkt overstroomt van koopwa ren. De gladzakken loopen malkander den grond van onder de voeten en vragen de hoogste prijzen eer, faam, princie pen, geweten, ja zelfs godsdienst, ze stellen alles ten pand. Kwakzalverij Verkoopt allerbest onder alle vor men en op alle wijzen namelijk voordeelig voor alle slach van volksbedriegers en slechte gazetschrijvers. Lichtgeloovigheid Zeer gevraagd door al de sta- tiestiekmakers, schamateurs en leugenaars. Kwistzucht Onder den prijs van factuur, zooda- nis is zij gemeen zij is bijzonderlijk in overvloed in de her- sepan van zekere verdwaalde volksopvoeders, die wel spaar zaamheid in plaats van zedeleer, en twist in plaats van een dracht in 't volk willen brengen. Ikzucht Op alle merkten, waar de zaken gehan deld worden door ketters, ongeloovigen, vrijdenkers, volks bedervers en afgevallen christenen. Overdaad Zeer gemeen en aan kleinen prijs, in alle soorten van kroegen en kaberdoezen. Afgunst Grooten uitverkoop in 't groot en in 't klein aan verminderden prijs. Rechzinnigheid En is van de mode niet meer... Sedert lang op ui oude merkt Zedigheid Zoo duur als zeldzaam, er is weinig ter merkt en die er nog is is meestendeels vervalscht, en dient slechts tot dekmantel van d'hoo- veerdij. Rechtveerdigheid Uitver kocht. Zelfopoffering In over vloed, overal waar men zich doordringt met den geest van de ware katholieke religie, maar daar alleen. Eerlijkheid en deftigheid: Zeer veel in de kleeren, maar in 't hert koopwaren zonder aftrok en aan vaste prijzen. Waarheid Er is weinig ech te en zuivere op onze merkten te vin den, zoodanig wordt ze door sommige ettefretters bewimpeld, vervalscht en verdraaid uiteengelegd. Om ze puur en zuiver te hebben moet men alleenlijk naar zijne overheid luisteren, en dan is ze duurzaam en kostelijk. Geluk Zeer gezocht, maai zeer zeldzaam, alleenlijk te vinden in de goede, brave, ware christene huis gezinnen. 't Ware te wenschen was er wat meer u Jaakriep een knecht in eene afspanning tegen eenen anderen, men belt. op 27, loop gauw 1 die oude heer, die over eene halve uur ingekomeu is en zonder avondmaal zegde slapen te gaan, heeft misschien iets Jaak haast zich, klopt en treedt op het bevel binnen. De heer zat aan de tafel en eindigde het lezen van eenen brief. Wilt gij mij slapen leggen, vroeg hij aan den jongen. Met veel genegenheid, mijnheer, antwoordde deze, eenen drinkpenning verwachten de. Nu dan, kom hier, hernam de grijzaard. Zoo haast hij zijne frak had uitge schoten, nam de heer zijnen linken arm van zijn lijf en deed hem op de tafel leggen daarna gebood hij zijne leerzen en broek uit te trekken, wierp zijn recht been tegen de grond en ging op de sponde van zijn bed zitten. Nu hief hij zijn hair met zijne twee ooren van zijnen kop, trok zijnen baard 1 met zijne kin, zijnen bril met zijnen neus van het aangezicht, nam zijne'tan den uit zijnen mond en een oog uit zijn hoofd. De jongen zag niet verder, liep de trappen af met de dood op de leden, 1 uitroepende hij is niet meer dan stuk ken en brokken, en viel in onmacht i voor de deur der keuken neder. De andere dienstboden die deze woor- den gehoord hadden, dachten dat de oude nun eene zelfmoord had begaan niemand vau hen had den moed om te gaan zien. De eene liep uaar den dok- toor, de andere naar de politie, een derde naar den pastoor, welke alle ge lijk op de kamer komende, eenen ouden frauschen officier met eenen arm, een been, eene oog, zonder haar, zonder ooren, zonder neus, zonder kin, zonder tanuen in het bed vonden ronken. Verleden Zondag vierde men op plechtige wijze de herstelling van de kapel van O. L. V. ten Druiven. Om 2 uren namiddag werd het Mirakuleus Beeld van uit de hoofdkerk naar de prachtige herstelde bidplaats gebracht. Voorop ging de Koninklijke Harmonie, het geestelijk der stad, en groepen in 't witgekleede maagdekens. Achter aan kwam den Heer Burgemeester met ver scheidene gemeenteraadsleden en een overgrooten toeloop van geburen, die lataarns en flambeeuwen droegen. Toen O. L. Vrouw in hare bidplaats werd gesteld, was het oogenblik waarlijk hartroerend... Meer dan 200 personen moesten buiten blijven. Al de geburen katholieken en liberalen hadden hun huis bevlagd, behalve M. Petrus Daens, die 's zaterdags wel zijn vlag uitgesto ken had voor de stemming der E. V., maar 's anderdags, 's Zondags ze introk voor de feestviering van O. L. V. ten Druiven, waar hij naaste gebuur van is Hoe moet men dergelijke handelwijze bestempelen, van eenen man die zich uitgeeft als christenen, wonende onder de schaduwe van d' eerste bidplaats der stad, ~weigerd te vieren voor een geeste lijke plechtigheid die erin plaats grijpt Wij vernemen dat de mis van 7 uren, tijdens de octaaf door eenen grooten toeloop van volk bijgewoont wordt alle dagen is de bidplaats te klein. Maandag 11 December, aanstaande om 9 uren, groote gezongene Mis eu Sermoon. De naaste week geven wij een schoon artikelde geschiedenis van 't kapelle ken der Werf, dat wij uit plaatsgebrek moeten verschuiven. De Soldaten der klasse 1897. De heer minister van oorlog heeft laten weten dat de militianen der klasse van 1897, infanterie, zullen onder de wapens blijven gedurende een vijftiental dagen meer dan de vorige jaren, ten einde den dienst te verlichten van de soldateu der klasse 1898 gedurende het voorbereidend onderricht der rekruten. Het gevolg vau dien maatregel zal zijn dat de duur der terugroeping voor het 3de ook zooveel dagen zal vermin derd zijn. Zoo is er toch geen verlies bij Uit de marmergroeven van Rance heeft men eenen blok marmer losgemaakt van 7 m. 6 m. -f 5m. wegende meer dan 80,000 kilos. Deze blok heeft eene overgroote weerde, daar men in deze groeven de schoonste marmersoort van België vindt. In de XVII* eeuw werd deze soort veel in Frankrijk gebruikt en in het paleis van Versailles bestaan er talrijke schouwen van. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekeude Mi routeer ij M'rntts Mirutcé, AAJL8T. Een der meesterstukken van dezen beroemden schilder behoort toe aan de St. Martenskerk van Aalst. Deze schilderij komt pas gekuischt te wor den en staat thans te bewonderen, achter het hoog koor, m de Kapel van O. L. Vrouw, in bovenge melde kerk. De kleuren ziju nog zoo frisch als kwamen ze versch van 't palet des meesters En ze zijn 250jaren oud Vroeger hong dit tafereel aan het hoofdaltaar der Karmelietenkerk, doch met de verdwijning van dit klooster werd de schil derij in St. Martenskerk opgehangen nevens een der reuzenwerken van Rubens, waar ze nu nog da gelijks zichtbaar is. De volgende gemeenten bezitten tatereelen van De Craeyer Baerleghem. Christus zijn Kruis dragende. (1650). Borsbeke. De H. Antonius. Eecke. De H. Maagd en het Kindje Jesus, vereerd door den H. Amandus en den H. Macha- rius. Calcken. De aanbidding der Wijzen. De Cliuge. De Verrijzenis van de H. Maagd. (Ook toegeschreven aan Van Cleef.) Cruybeke. De Verrijzenis. Haesdonck. De marteldood van St. Sebasti- aan. (1654.) Lovendeghem. St. Martinus. (Met medehulp vau Van den Heuvel. Meldert. De Verrijzenis. Melsele. De H. Elisabeth van Hongarië. Nevele. De marteldood van het Thebaausch Legioen Okegcm. St. Dominions den Rozenkrans uit de handen van de H. Maagd en het Kindje Jesus onvangende. Olsene. De vereering der H. Drijvuhligheid. Oostakker. De doop van Siegebert, zoon van Dagobert, Koning van Frankrijk. O verboel are. Dell. Maagd, IJ. Anna, Jesus en St. Jan. Schellebelle. De Aanbidding der Wijzen. Waesmuuster. Christus aan het Kruis gena- geld. Watervliet. De Verrijzenis. Deze lijst hebben wij genomen uit de geschiede nis der Vlaamsche gemeenten door De Potter en Broeckaort. Men heeft het verlangen uitgedrukt al de tafereelen van Do Craeyer te verzamelen en er, in 1900, eene algemeeue openbare tentoonstel ling van te geven. Deze lijst is echter niet volledig, vermits De Potter en Broeckaert hunne zoo nuttige opzoekin gen nog niet hebben geëindigd er outbreekt nog een deel van het arrondissement Aalst en gansch het arrondissement Dendermonde. Geen twijfel, of daar ook zijn De Craeyers te ontdekken. Eeggen wij nog dat er van dezen Meester schil derijen zijn te Dendermonde, Geesbergen, Gent, Ninove en ook in een gr >ot getal kerken van Bra bant. Men vond er zelfs in West-Vlaanderen en in kerken van Antwerpen. Al de schilderijen onzer St. Martenskerk worden gekuischt en hersteld. Zijn tot heden reeds gereed om terug op hun plaats te haugen De marteldood der H. Catharina, door P. J. Thys De H. Domi- nicus van De Craeyer De marteldood van St. Se- bastiaan en Christus te midden der leeraars... De buitengewone groote schilderij van het hoogaltaar: St. Martinus een doode verwekkende, wordt insge lijks gekuischt. Al de tafereelen moeten in de kerk zelf hersteld worden, onder toezicht der Commissie van Monumenten. Geboorten Mannelijk 14; Vrouwelijk 08 22. Huwelijken. J. Honhon, z.b. met C. Van Mieghem, z.b. Overlijclem. F. De Wolf, m. D'Haese, briefdr. 29 j, Koolstr. M. Graenhals, w0 Van Droogenbroeck, z.b. 87 j. Withuisstr. V. Van Hecke, we De Wi.me, z.b. 84 j. Koolstr. J. Van den Bromt, m. Blanc- kaert, landb. 69 j. Lindenstr. 4 kind .-ren onder de 7 jaar. Zon<lagmst. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Van Caelenberg, in de Leopoldstraat. Uit Parijs. Verzoek ons nog acht doozen van uwe bloedzuiverende Walthérypillen te zen den. Wij vinden ze uitmuntend tegen het mees- tendeel der onsteldheden, hoofdpijn, slechte spijs- verteering, verstoppingen, enz. De Overste van het St-Jacobushospitaal. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer; De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken, Eene rijke dame, welke genezen is van hare doof heid en gedommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somme van 25,000 franken gege ven, opdat alle doove raenschen die geene midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Longcott, Gunnersbury, London, W. De'korsten en huiduitslag die wij zoo dikwijls bij kinderen bestatigen,ook wel bij volwassenen, vinden gewoonlijk hunne oorzaak in eene verar ming van het bloed. Ofschoon er in het bloed niet het minste spoor ▼an scrofulus, noch eene kiem van ziekte moge bestaan, is het nochthans zeker, dat bij bloed- arme menschen huiduitslag kan voorkomen. Deze natuurwet is de zelfde voor personen van allen ouderdom. Wij halen hier den brief aan van eene dame, die ons het portret zendt van het kind van eene harer bloedverwanten zij vertelt ons hoe dit kind werd genezen door Scott's Emulsie, deze wondervolle bereiding die het bloed verrijkt, gezond vleesch vormt en de levenskracht in het organismus verspreidt. Scott's Emulsie bevat traan, volmaakt ver koelend, en hypophos- phieten van kalk en soda, algemeen aanbe- volene remedies. Scott's Emulsie, verhoogt hunne doelmatigheid door ze bijzonderlijk aan te passen lot de behan- Hcnrictte GI11LLOT deling der verzwakte stelsels. Scott's Emulsie is S zoet en gesuikerd van I smaak, en wordt zoo gemakkelijk door de verteringsurganen opge nomen dat hij niet de minste inspanning vergt, zelfs niet van de organen van een verzwakt kind. In haren brief betuigt Mej. GuilloL dat zij Scott's Emulsie in de hoogste achting houdt. Curciat-Dongalon (Ain), Frankrijk, 29 April 1897. Mijnheer, ik heb het genoegen U den goeden uitslag te doen kennen, bekomen met uwe Scott's Emulsie bij een kind mijner familie, dat veel huiduitslag had, dewelke op de oogen gevallen was, wai iruan hut kind voortdurend pijn had. De kleine nam zeer wel deze bereiding; na net gebruik van enkele flesschen was de huiduitslag verdwenen, evenals het oogzeer; thans is zij zeer wel te pas. Door dezen gelukkigen uitslag aangemoedigd, verzoek ik U mij een flescn te laten geworden voor een kind, dat ook veel aan huiduitslag lijdt. Ik zal U den uitslag doen kennen. Gij mooglvan mijn schrijven gebruik maken, indien U zulks kan nuttig zijn. Aanvaardt, Mijnheer, de verzekering mijner oprechte achting. Augustine Guillot, Vroedvrouw. 3 GRANDS PRIX AALST, 25 Nov. 1899. Tarwe fr. Masteluiu Rogge Garst Haver, per 100 kilos Spelt Aardappelen roodede 100 k. Vardappeleu geele nieuwe Boter de 3 kilos Liers de 25 Vlas, per 3 kil. Viggenen, per stuk fr. Ajuin, 100 kilos. volg. kw. 000 balen uieuw gewas, 1* KWALITEIT, 0 Baleu 3 7,00 a 17,00 00,00 k 00,00 15,00 a 15,50 00,— a 00,00 17,00 a 18,00 00,00 a 0,00 0,00 a 0,00 4,50 a 5,00 7,74 a 8,98 3,33 a 3,51 0,00 a 0,00 20,00 a 25,00 00,00 a 00,00 fr. 000 a 000 42 a 000 frs. BOTERMARKT. Zaterdag werden 635 klon en boter ter markt gebracht, wegende te sa- non ongeveer 5100 kilcs Antwerpen. Alle dij nadagen. Prijzen der bloem. Tarwebloem inland. IN" 21 00 a 21 00 Tarwebloem inl. N' 00 t2,00 a 22*00.' Roggebloem ïnlandscho 26,09 a 00,00. Ninove. Alle dijnsdagen. Tarwe 100kil. IC,00 a 16,50 Rogge 13.00 a 13 50 Haver 16,50 a <7,00 Aardappelen 5,00 a 5 50 Boter de kilo 2,74 a 3,00 Biers de 25 0,00 a 0,00 Geeraardsbergen. Alle maandagen. Tarwe 100kil 19,— 'a 19,00 Masteluin 18,00 a 18,00 Rogge 15,00 a 15,00 Haver 19,00 a 19 09 Boonen 17,00 a 17,00 Aardappelen 5,00 a 5 00 Koolzaad hee. 00,00 a 00,00 Boter de kil. 2.53 a 2*81 Eiers per 25 3,00 a 3,50 Ruw vlas 1 kilo 0,91 a 0 00 Lijnzaad 24,— a 24, Sottegem. Alle dijnsdagen. Tarwe 100 k. 16,00 a 16,00 Masteluin 15,00 Rogge 14,50 a la,50 Haver 18,00 Boter de kilo 2.80 a 0.00 Eiers do 25 2,50 Biggen 00,00 a 00,00 Dendermonde.Alle maandagen. Lijnolie 50.50 Bruine koolzaadolie Gez. koolzaadolie 57,00 lui. lijnkoeken Koolzaadkoeken 11,50 Raapkoeken Raapkoeken J amba Oj.oO Ra visonkoeken Assche. Alle dijnsdagen. Tarwe 100 kil. 16,00 a 16,23 Rogge 13,00 Haver 16,00 a 16.50 Aardappelen 0,0o Boter de kilo 2,34 a 2,70— Eiers per 25 2,00 Viggen 't stuk 22,OU a 24,tekenen id. 2,00 Konijnen id,. 1,50 a 3,00 Hesp per kil. 0,00 Hop 50 kil. 000,00 a 000,00 a 00,— a 18,00 a 2,50 51,00 19.00 00,00 09,25 a 14,00 a 0,00 a 2.50 a 2,50 a 0,00

De Volksstem | 1899 | | pagina 3