Nederbrakel. ■deele der Maatschap- Wichelen. - Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. De Wolf en de Mensch. BOEKWERKEN en Tooneelslukjes, VAN ALLES WAT. Stadsnieuws. Veemarkten. ONZE JONGENS VAN 1798 Zondag aanstaande Groote Tooneelver tooning, in de zaal der Bewaarschool, door de Fanfaren- maatschappij De om 3 1/2 uren zeer et bekroond Clemenskring stipt. Opvoermg van drama Asouras, door Lodewijk Schelt- jens de handeling heeft plaats in de jaren 1200; het is een zeer aangrijpend stuk twee kluchtliederen, tweespraak met zang en ten slotte het kluchtspel In 't Misverstand, door Fetrus Van Nuf feliets om zich kreupel te lachen. Prijzen der plaatsen 2,00, 1,00 en 0,50 centiemen. De vertooning zal ein digen vóór het vertrek der laatste trei nen. Al wie kan, Zondag naar Wiche len 't zal de moeite weerd zijn. De vos sprak eens met den wolf over de sterkte van den mensch. u Geen dier, zeide hij, kan hem wederstaan, en zij moeten list gebruiken om zich uit zijne handen te redden. Dat ik maar eenen tegen kwam, ik zou hem eens aanran den. Daar kan ik u in helpen, hernam de vos, kom morgen vroeg met mij dan zal ik er u eenen wijzen. De wolf zette zich vroeg te been en de vos ging met hem op de weg staan waar de jager alle dagen voorbij kwam. Eerst kwam er een oude uitgediende soldaat. Is dat een mensch vroeg de wolf. Neen, antwoordde de vos, dat is er een geweest. Daarna kwam er een kleine j ongen die naar de school ging. Is dat er een? vroeg de wolf. Neen, antwoord de de vos, maar dat kan er een wor den. Eindelijk kwam de jager met zijnen tweeloop op den rug en zijn jachtmes aan de zijde. Daar nu, pas op, daar komt de mensch nu, dien moet gij aan randen wat mij aangaat, ik ga mij stil- lekens in mijn hol terug steken. De wolf liep op den mensch aan. De jager, zoo hij hem zag, sprak het is jammer dat ik geenen kogel geladen heb. Hij legde aan en schoot den wolf het schroot in het gezicht. Deze trok eene geweldige leelijke smoel, doch liet zich niet verschrikken en liep voort. Dan gaf hem de jager de tweede lading. De wolf verkropte zijne smert en rukte den jager op het lijf. Nu trok deze zijn jachtmes uit eu gaf hem links en rechts deugdelijke steken, dat hij over weg en over veld, bloedend en huilend, tot den vos terugliep Hewelbroeder wolf, zegde de vos, hoe zijt gij met den mensch uitgeme ten. Ach, antwoordde de wolf, ik had mij de sterkte van den mensch zoo niet voorgesteld. Eerst nam hij eenen stok van zijne schouders en blies er in, dan vloog er mij iets in het gezicht dat mij schromelijk ketelde, hij blies nog eene tweede maal, alsdan vloog er als hagel en bliksem om mijnen neus, en zoo ik hem gansch genaderd was, trok hij eene blinkende ribbe uit zijn lijf daarmede heeft hij zoo geweldig op mij neergeslagen, dat ik er bijna dood bleef onder liggen. Ziet gij nu wel, hernam de vos, wat praalhans gij zijt, gij onderneemt dingen waar gij het einde niet van ken- det. n RAADSELKEN. BULS. de burgemeester van Brussel, geeft zijn ontslag verschillende gazetten van Brus sel weenen hierover heete tranen en beweeren dat Brussel zijnen naam zal kwijt geraken en de helft niet meer blijven zal als 't nu is, als er M. Buis van doortrekt. Andere houden het te gendeel staan. Bewijs met eene zichtbare proef dat de eerste gelijk hebben. te verkrijgen op onze Bureelen, Kapel- lestraat, Aalst, aan de vaste prijzen De Zinnelooze van Oultre, door D. Anneessens. 1,00 Leven van Dirk Martens, door Pe trus Van Nuffel. 0,25 Maria's Lusthof, d. All. VanLooO,75 Gedichten voor 't Vlaamsche Volk, door eenige VI. Jongelingen 0,50 Psaumes de l'office de défunts, par A Van Wassenhove. 0,75 Leven van den H. Rochus. 0,15 Dirka, geschiedkundig verhaal, door P. Van Nuffel. 2,00 Boudewijn van Gent, drama in 3 bed. door K. L. Van Voordenhove. 1,50 Vlaanderen voor en tijdens het Fr. schrikbewind, door Sevens. 2,00 Geloof en Liefde, ridderroman, d. P. Van Nuffel. 1,00 Leerboek van Kerkzang, door A. Van Wassenhove. 1,00 In 't Misverstand, herberg, kluchtsp. in 1 bedr. doorP. Van Nuffel. 1,00 Robrecht van Eyne, historisch drama een voorspel en 3 bedrijven, door K. L. Van Voordenhove. 1,50 Een Jonge Held, tooneelspel door J. De Waegenaere. 1,50 Leven van M. Karei Woeste, door P. Van Nuffel. 0,25 van alle landen, zelfs de meeat gewone, voor prleaterlljke roe- pingen van arme kinderen. XWaA\ Kostbare godsdienstige f 0 gedenkenissen in ver- x wisseling gegeven, gels aan het fy/% Vraagt lnlich- WERK VAN BETHLEHEM f>Os. MonUen-Horeinet (Luik), of aan offer Bla nequaert \y% te Corteniergh (Brabant). BRUSSEL. Een briefdrager, die afdruksels had vernietigd om ze niet te moeten ronddragen, is door de rechtbank voorwaardelijk veroordeeld tot 1 maand gevangenis. En zijn plaats kwijt, van eigen, eh j o. In de maand mei laatstleden waren twee jonge bedienden van Francfort gevlucht met eene som van 10.000 mark. De bestolen kooplieden loofden eene premie van 500 mark uit voor de ontdekking der dieven. Deze werden eenige dagen later in een hotel van Brussel aangehouden en nog het grootste deel der gestolen som werd in hun bezit gevonden. De keizerlijke procureur van Francfort zond de premie van 500 mark op voor de brusselsche policic, doch tot nu toe is het geld niet toegeko men. Een onderzoek is ingesteld om te weten waar het ergens ouder weg verdwaald geraakt is. Dat is ook fijn. SINT GILLIS. -Een miliciaan van 1874, in gelijfd bij de Jefkens, en die gedeserteerd was, keerde Zondag morgend bij zijne familie weer, na verscheidene jaren in Argentina verbleven te heb ben. Een uur na zijnen terugkeer werd hij reeds door de pakkemans ontdekt en in de viool gestopt. SINT NIKOLAAS. Op de foor alhier staan de Montagues Russes. Zekere Stevens beging zon dag de onvoorzichtigheid van in het wagonneken recht te staan j hij verloor het evenwicht en het wagonneken liep hem over het lijf. Stevens kloeg hevig over inwendige pijnen en werd gelijk nen Lazarus naar 't hospitaal gedragen. Zondag avond is in eene danszaal der Park straat eene petrollamp ontploft en het vuur deelde zich aan de zoldering mee. De verschrikte dansers sloegen de vensters aan stukken en sprongen bui ten verscheidene onder hen werden erg gekwetst. Het gedrang was verschrikkelijk, want meer dan 250 personen bevonden zich in do zaal. Gelukkig kon de brand spoedig uitgedoofd worden. Het rhnuiatisuiiis, de flerecijn on alle kwa len veroorzaakt door de slijmen en de gal, zijn op weinig tijds genezen door de antislij machtige Wal- therypil. Nooit geen mislukking. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. FRANKRIJK. Kapitein Dreyfus is uit Car- pentras naar Savooie vertrokken, waar hij in een eigendom van den Jood Reinach gaat verblijven. OPWIJCK. Het parket van Brussel is zater dag morgend alhier afgestapt om een onderzoek te doen over twee hranden die dezer dagen uitgebro ken waren. Ten 8 uren brandden de stal en de schuur van den landbouwer V... af en een kwar tier later de hoeve van M. D... LEUVEN. Vrijdagavond, rond vijf uren, brachten een honderdtal studenten eene huldebe- tooging aan M. den Professor Mabille.Aan het huis van dezen laatste werden zij door een dertigtal les- beeren, met schuppen en rieken gewapend, aan gerand. Maar onze studentjes sloegen er op gelijk den duivel op Geeraard. Eenige aanranders wer den in 't droog gezet en twee studenten moesten in de wacht verzorgd worden. Verder in den nacht hoorde men nog revolverschoten lossen. PETEGEM-BIJ-DEINZE. Zondag is alhier de negenjarige Charlet, in de afgrijselijkste pijnen overleden ten gevolge van genever te drinken. De knaap had de geneverflesch zijner ouders ontdekt en ze geledigd. Oei, wat wreed nieuws WETTEREN. Vrijdag morgend heeft men bemerkt dat dieven ingebroken waren in de woning van M. Vander Auwermeulen, notaris. De filoes hebben eene blaffetuur opengebroken en eene ruit uitgesneden langs de opening zijn zij in het salon gedrongen. Wij weten nog niet wat zij hebben me degenomen. NAMEN. Zondag avond heeft men hier een schitterenden Iuchtsteen gezien, die zich van het noord-oosten naar het westen bewoog. LUIK. Men heeft in de statie Haut-Pré, in eenen trein komende van Brussel-Noord, een kind van 2 a 3 jaar oud, verlaten gevonden. Het kind was in gezelschap gezien van eenen man, die van den trein gestapt is aan de statie van Ans. De beschrijving van dezen persoon is in het bezit der policie. ST-JOOST-TEN-NOODE. Donderdagavond keerde een koopman uit de Brabantstraat huis waarts, toen opeens eene juffer hem rond den hals vloog, roepende Ach I mijn lieve Frans De koopman, die inderdaad Frans heet, was eerst ont hutst, doch daar hij de juffer niet kende deed hij haar opmerken dat er meer Fransen in de wereld zijn. De juffer ging beschaamd met de handen voor het gelaat, loopen. Toen de koopman thuis kwam bevond hij dat zijne dasspeld, zijn gouden uurwerk en zijn geldbeugel verdwenen waren Ai, ai, ai 1 Ge vindt toch filinnen VORST. De bestuurlijke en rechterlijke on derzoeken over de spoorwegramp van Vorst zijn gesloten. Het parket besluit tot de in beschuldi ging stelling van M.M. Paturiaux, machinist Charlier, stoker, en Lewillon, treinoverste, die zullen te verantwoorden hebben voor het veronge lukken van personen en het toebrengen van ver wondingen, door onvoorzichtigheid veroorzaakt. Het getal gedoode reizigers beloopt tot 24, dit van de erg gekwetste reizigers, tot 154 en dit van de gekneusden tot 59. Totaal 237 slachtoffers. Vol gens art. 422 van het strafwetboek zijn de betich ten strafbaar met 6 n 'nL- tot ar gevangen m«t eene boet van ICK 'ut, -<i i ut, Misbruik van gestookte dranken. De uitbreiding dezer plaag is hedendaags verschrikke lijk. In 1891 bestonden in ons land 178.124 herbergen, die alcool verkochten. In 1898 beloopt hun getal het cijfer van 191.824, zonder veel andere te rekenen die zonder patent jenever verkoopen en zoo, niet officiéél bekend staan. De stokerijen brengen jaarlijks 61.022.168 fr. aan den Staat op. In 1850 bestonden er maar 53.000 herbergen. Goede maatregel. Het beheer der ijzeren wegen komt eenen goeden maatregel te nemen ten voordeele der arbeidersklas. In geval van bijzondere omstandigheden, zooals plaatselijke feesten, werkverlet, ziekten of sterge- vallen van een familielid, zullen de statieoversten aan de geabonneerde werklieden mogen de toela- ting geven van gebruik temaken van hunne kaarten op andere dagen dan die welke er op vermeld staan Hetzelfde zal plaats hebben als, ten gevolge van on voorziende omstandigheden, de werkman ver plicht is naar huis te keeren voor het einde der week. Tegen het uitvallen van het haar. Neemt 2 a 3 kastanjesoudoet ze van de bruine schel, snijdt ze in kleine stukjes als het versche zijn, (de gedroogde kunnen fijn gewreven worden) en doet ze in eene flesch met echten brandewijn. Na de flesch wel gestopt te hebben, zet gij ze een paar dagen in eene warme plaats en met den in houd ervan wascht gij u alle avonden het hoofd. Om geene verkoudheid op te doen, moet het hoofd goed gedekt worden tot het droog is. Razernij in België. Er is geen land waar de gevallen van razernij zoo menigvuldig zijn dan in ons België. In 1897 bestatigde men 118 gevallen en in 1898 waren er 203. Dit Jaar nogmaals heb ben zich talrijke gevallen voorgedaan. Men spreekt van de taxen op de honden te vergrooten en op straf van boet, de verplichting van de honden te muilbanden, in te brengen. De complimenten aan Snel. Gemeente-bedienden.In eene vergadering van afgeveerdigden uit verschillige provinciën, heeft men besloten eene pensioenkas te stichten voor do gemeente-bedienden. Het vastellen der pensioenen voor die bedienden en der lijfrenten ten voordeele hunner weduwen en kinderen zijn in onderzoek. Zondagrnst. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. De Valckeneer op de Esplanade. Opgehangen. Zondag namiddag heeft men den genaamden Trogh, Charles-Louis, geboren te Aalst den 4 October 1856, weduwenaar van Vau der Eist Rosalia en van Verbestel Maria Catberi- na, fabriekwerker, wonende te Aalst, Scherre- straat, 66, aan de leuning van zijnen trap opge hangen gevonden. Hij bad eerst geheel den huis raad, potten, kassen, spiegel, lamp, enz. in stuk ken geslagen. De ongelukkige was vader van vier kinderen. VRAAGT OVERAL HET LEUVBNSBIER der gunstig gekende Brouwerij Frans JBruwé, t l JLSV. tnnfareiiiiiaatschappij De Jlongc Aalstenaars. Ter gelegenheid van het Sinte- Ceciliafeest heeft deze maatschappij een telegram van genegenheid jegens de Boeren aan Dr Leydts gezonden, en ten voordeele van de weduwen en weezen van Transvaal de som van 16 frank rond- gehaald. Deze som werd eveneens aan den trans- vaalschen gezant gezonden. Bijstand. Winnende nummers pij van Onderlingen 142 1230 2121 4204 174 1233 2148 4268 186 1276 2153 4281 261 1352 2450 4342 267 1378 2555 4350 273 1408 2567 4364 282 1507 3622 4467 321 1516 3638 4506 329 1806 3700 4620 404 1874 3821 4646 463 1894 3833 4769 480 1958 3894 4883 538 1969 3897 4893 749 1999 3930 4979 769 2021 4002 4997 777 2053 4023 960 2067 4071 1055 2099 4159 ANTWERPEN. Alle woensdagen. 0,86 0,00 0,82 0,75 1,08 prijs per kilo 0,76 0,00 0,72 0,65 0 98 0,66 0,00 0,62 0,55 0,88 4 ossen 8 koeien 4 veerzen 3 stieren 181 kalveren GENT. Alle vrijdagen. Getal te koop gestelde hoornbeesten: 000 Melkkoeien 029; groote ossen 5; jonge ossen 099; vaarzen 110; vette koeien 147stieren 058 magere beesten 145; schapen 92; lammeren 00 kalveren 122; varkens 360; loopers 40; viggens 517. De goede stalbeesten golden gemiddeld van 1,15 tot 1,35. De grasbeeaten 00,0 tot 0,00. De varkens van 70 tot 100 kilos en daarenboven levend gewogen, van 0,70 tot 0,80. VERHAAL UIT DEN BOERENKRIJG, 43 door den Eerwaarden Heer Pattyn, priester. Moeder Schoofs, eene vijf en tachtigjarige vrouw, had men in den namiddag per koets naar eene naburige pachthoef ver voerd men dacht, en niet zonder reden, dat de ellende eener belegering noodlottig wezen kon voor hare hooge jaren. Al het oud ijzer was afgehaald geweest, zei Joseph mij nog, verroeste nagels, afgedankte kachelpotten, buizen. Zelfs dié gegoten plaatijzers welke men alsdan van achter in de haard steden aan den muur hechte en waaronder er zulke prachtige, kunstvolle stukken te vinden waren, werden met hamers ka pot geslagen. Schoofs betreurde aldus het verlies van een oud familiestuk, den parabel voorstellende van den Pnblikein en den Phariseer. Nu aan zijne daden en nietaau zijne woorden zal de mensch afmeten of hij waarlijk zijn land en zijne vrij heid lief heeftOok werd er bevel gegeven dat men overal, iu ieder huis, groote bakken water moest gereed houden in ge valle van brand. Alle deze verordeningen waren niet geschikt, dat kunt ge licht nagaan, om de Diestenaars op hun gemak te stellen. Mij jaagde het op in koortsachtige benieuwdheid voor den dag van morgen. Op mijn slaapkamerke gekomen onder de pannen, wilde ik juist mijne broek uitspelen, toen een ver gekletter, nu eens dof dan weer harder, mij pal deed staan met de handen aan den broekband. Ik schoof het raamken open. Ginds boven de vestingwallen, zwart op zwart, danste eene roode streep. Het geratel in de verte scheen te naderen. Ge weet, de kruitdamp is rood en dat komt hier uit voort, dat de geweren telkens worden afgeschoten, wat de rookwolk al onderen verlicht. Men zou gezegd hebben dat het brandde doch ik begreep alras dat er hier gevochten werd. De heele stad was in rep en roer. Uit vele ramen staken hoofden even benieuwd als ik, de honden blaften heel in de verte. Terwijl ik in den donkeren aldus uitkeek, stak Joseph Schoofs zoetjes de deur op een spleetjen open en zei Wiihem, de Franschen zijn teruggekeerd ze bestormen den Allerheiligenberg. Hij vroeg of ik wilde meegaan naar de vesting. Oprecht, ik sliep waar ik stond, zoo dood vermoeid was ik. Die van den voorpost moesten het maar goedvinden indien VVilhem Hoeven hen hunne zaakjes zonder hem lieten effen klinken. Een mensch is geen lastdier hoe goed ook de wil weze, ijzer breekt men met geene handen. Niet zoohaast had ik mij in de bedalkoof uitgestrekt of ik sliep als een steen, on danks geratel eu geraas daar buiten. Tegen zessen werd ik uit mijn bed geroffeld. Gauw een stuk brood uit de vuist genoten en vooruit naar de vesting I Kapi tein Heyvaert was er reeds met zijne mannen, om de nacht wacht af te lossen. Hoe ijzend koud die morgen do vorst beet u in neus en wangen als met naaldenpunten Ondanks hunne dikke mantels, schapenvellen wanten en de sjerpen, die ze boven hunne hoeden over de ooren gebonden hadden, vertoonden de wachten paarsch on blauw gestriemde aangezichten. Arme jongens, zij hadden tien uren aan één stuk huiten staan schilderen I Deze die ons 't paswoord over zette, een bejaarde boer reeds, had den baard vol ijspriemkes hangen. Toen hij zag met welke nieuwsgierigheid ik hem aankeek zei hij mij al lachend onder 't weggaan Ja, ja, vriendje, zij die bang zijn van eene valling mogen gerust een ander stiel- ken kiezen. De vuren op de wallen rookten nog. Ik liep een beetje rond om mij de voeten te verwarmen. Ginds aan den oostkant klaarde de dag bloedrood uit, iets wat staande weer vóórspel de. Langzaam als een floers trok do ochtendnevel op. De blik ontvademde eene ruime vlakte, gansch wit van de rijp waar de zon eenige gulden strepen over streek. De landstreek is hier wel heuvelachtiger dan bij ons, met hoogten en laagten, waarin pachthoeven achter groepkes'hoo ge boomen verholen liggen. In den zomer moet zulks een lie felijk zicht opleveren nu echter was alles doodsch enkaal. Heel achteraan, boven eene moerassige vlakte, trok eene vlucht wintervogels krassend en schreeuwend door de lucht voorbij, 't Was akelig. Toen ik mij omdraaide werd ik eene bijzonderheid gewaar, welke mij den dag te voren ontsnapt was, terwijl wij aan de plaats genaamd de groote Spuy aan 't delven waren namelijk dat aldaar de Demer uit zijne bed ding was gestroomd, de lage gronden in de ronde onder water zettend. Intusschen was het klaarlichte dag geworden. Aan de wacht bij de poort teruggekomen, zag ik boven op een blokhuis Ee- len met een vijftal officieren op den uitkijk staan. Aan den voet van de wallen, in de straat, wachtten hunne peerden. Eelen moest iets vernomen hebben, hij haalde haastig eenen verrekijker uit den zak, keek rond, zei eenige woorden tot de officieren, bij dewelke kapitein Heyvaert nu genaderd was en daalde vervolgens zoo gauw mogelijk de vestingwallen af. Een oogenblik later renden de peerden, te vierklauw in alle richtin gen der stad heen. Heyvaert wenkte mij naar boven op het blokhuis. In de verte, den kant uit naar Scherpenheuvel, Sichem Hauwaert, begon iets onbepaalds te wemelen, alsof de grond in gisting kwam Ziet ge die blauwe strepen daar, zei de kapitein mij Elk zoo eene streep is een regimeat. Er zijn er tien; dat maakt twintig duizend Franschen. En zulks heet ik nog maar een klein begin. Te Parijs worden ze bang, de mannen van het Directorie schijnen te begrijpen hoe de opstand der Brigands heel anders nog te beduiden heeft dan een strooien vuurke zooals zij de beweging tot hiertoe spotsgewijze noemden. Van Parijs naar Belgiën is de weg overdekt met soldaten. Er ko men vliegende colonnen uit Rijsel, Douaai, Valencijn. Een re giment jagers te peerd is op weg uit Mainz in Duitschland. De Hoezaren van Chamborant zijn insgelijks verwacht. Zoodat wij binnen eenige uren, besloot hij al lachend zijnen uitleg, de eer zullen smaken omsingeld en omsloten te zijn door yijfl tig duizendtnannen tegelijk. 01 zijn lachen uit ter harten gemeend was, weet ik niet mij echter boezemde een dergelijk vooruitzicht heel wat an ders dan vreugde in. Middelerwijl op alle de hoeken der straten riepen de trom mels de mannen te wapen, zoo ook de trompetters. De klok ken mengden hun ijselijk getamp aan 't wapenrumoer. Overal uit alle richtingen kwamen benden jongens te voorschijn in opgetogenheid, hoog de kruisbanieren en vanen, velen al zin-

De Volksstem | 1899 | | pagina 2