Aalst. ;NT lit 20 Milü' ran»"** "S»1 ,ede De verloren zoon. Het Kapelleken der Werf. J. R. Kerkelijk Nieuws. Latere berichten. Burgerlijke SI and. AaOst. AUGUST DE YYLDKK, Aan de dooven.- BEENDEREN en de SPIEREN fVekelijksche Markten Hopmarkt. geud, trokken zij de wallen op. Posten werden uitgezet, pa tronen, kruit en schroot uitgedeeld, amunitiewagens aange bracht. Er was zelfs een soldaten wij veke meegekomen zeker eene eerbiedweerdige relikwie uit. den tijd der Oostenrijkers, die door den vroegeren strijdlust nog eens aangegrepen was. Ik zie ze nog, achter 't blokhuis staan, met haren korten, ronden rok als een hoepel, den strooien hoed met breede wol len linten tegen de koude onder de kin vastgeknoopt en haar tonneken aan een lederen riemken op den rug. In allen ge valle, 't was een heerlijk gedacht geweestin zulk een weerke doet een slok brandewijn alles behalven kwaad aan 't hart. Terwijl ieder van ons in de grootste verwarring post vatte, op de wallen, achter de wissen manden vol aarde, de blok huizen en paalwerken met schietgaten voorzien, werd er links en rechts geroepen maakt plaats, rijen open We schoven ijlings op twee lijnen, en in de leemte, pijlsnel, reed Van Gan- sen als in een vizioen voorbij. Hoe dat duivelsch ventje met zijn peerd op de wallen was geraakt, weet God. Hij zei niets de blik echter welken hij ons toewierp, daarbij den degen naar den vijand zwaaiend, sprak luider dan de schoonste rede. Zij ne verschijning wekte eenen sleep van luidruchtige toe juichingen op zijnen doortocht achterna. (Wordt voortgezet.) Een meester had twee honden, Snel en Schoon heid. De meester had zijne beesten lief en sleet met hen gelukkig dagen. -Vlies ging zoo wel, toen Snel op zekeren dag in zijn hondeuooreu luisterde naar den duivel der- ontevredenheid en aan Schoonheid zei Zie, gij doet dat ge wilt, maar ik ben dat hier beu van dat water en dat brood en die paraplusaus, ik hen de gaten uit. En dien dag was er droefheid in bet huis en bloedtranen werden er gestortII Eu dagen lang, van 's morgens vroeg, ging men van op de hoogte zien of Snel nog niet terug kwam. Maar Snel was zeker al ver, want vrienden en kennissen trok ken ook de schouders op, en telkens kwam de meester mis troostig binnen, en er was op dien dag wederom droefheid in het huis en bloedtranen werden er gestoit.... Snel liep nu al drij maand de wijde wereld rond, en d.icht met spijt aan 't vaderlijk huis, want daar, kreeg men niet anders als water en brood, men had het toch altijd zeker, en op straat,... 't gebéurde ook al dat hij niets en had Hij zette zich dan op de baan, en kwam eindelijk, met honger, maar wijs geworden, 't Aelst op het Esplanadeplein aan. Daar liep hij (als ge toch voor het geluk geboren rijt) onverwachts op eenen vriend van zijn meester op weg met eenen brief naar de post. Hij sieeg van geluk met zijnen steert dat er van alle kanten d' haren uitvlogen. Ik ben ekkik Snel, mijnheer, zei hij zonder wachten I Watten, gij Snel, 't en kan niet zijn. Ais 't ekkik u zeg, da'k Snel ben Alia, toetoe, Snel was ne anderen vent als gij. Zie, menheer, zweren en mag ik niet, maar Alia, kom binnen, ik zal u ne keer probeeren.. De heer liet zich achterover in eenen zetel vallen met de voeten op eenen stoel gelijk Snel's meester uit lamzakken- plicht altijd deed. En zie, hij zat nauwlijks neer, of Snel sprong op den schoot en deed vervolgens al zijne oude toeren. Geen twijfel, 't was Snel I... In éénen vlucht naar de statie Snel uitgekomen 't Aelst, ongelooflijk en toch waar, kom er om. En dien dag was er weer geluk in huis en vreugdetranen werden er gestort's Anderendaags was de meester daar om Snel met den eersten trein en vertelde 't onderwegen aan de vrienden overal. En 't was groote tafel dien dag, maar Schoon heid grolde binnen 's monds en zag dat alles met j aioerscheid af. Maar de meester die met zijnen Snel zijne vroolijkheid had weergevonden, zei Luister ne keer, Schoonheid, en hangt hier vandaag om Gods wille het flauwbescheed üiet uit, maak liever plezier met ons, wij zullen vandaag van geen water en brood spreken, 't moet hier kermis zijn, wantik was mijnen bravium kwijt, en nu heb ik hem weergevonden. Eu dien dag was er weer geluk in huis en vreugdetranen werden er gestort De VII6 eeuw was voor Vlaanderen en Brabant de dage raad van het christen Geloof. Omtrent de jaren 285, volgens vele oude schrijvers, had de H. Piatus, apostel van Doornik, het Evangelie aan de in woners van de streek van Aalst verkondigd. Drij eeuwen en half daarna (628) kwam de groote Amandus naar Aalst en bekeerde velen onzer voorvaderen. Aalst was alsdan nog een klein dorp of vlek, verloren tusschen de bosschen en de moerassenzijne ingezetenen waren boos en onbe schaafd, verkleefd aan de afschuwelijkste afgoderij en over geleverd aan alle slach van ondeugden het waren, zoo als hunne geburen van 't modderige Vlaanderen, een gevaar lijk ras van dieven en moordenaars. Amandus, daar hij verder op moest om zijne apostolische tochten voort te zet ten, had tusschen Schelde en Dender geene duurzame christenheid gesticht. Livinus, een lerlandsche bisschop, kwam. Hij doorliep streek, bezocht de dorpen en de kasteelen, overal het woord Gods predikende, mirakelen strooiënde op zijnen weg, won te Aalst menige heidenen aan de christene Kerk, en wierd te Essche wreed door de Hauthemenaren vermoord (657). Wij komen tot het jaar 681. Alleen de Heiligen-geschied- schrijvers geven ons eenige inlichtingen nopens de gebeur tenissen dier vervlogene tijden. Zij spreken ons onder ande re van eenen springvloed en geweldige overstrooming in de Dendervallei. Onnoodig te herhalen hetgeen iedereen weet, dat de Rivier in eens zwellende, over hare boorden spoelde en alles, in de dolle vaart van hare stroomende wateren dreigde te verdelgendat de Aalstenaars in dien hangen nood, hunne toevlucht namen tot Maria die zij hadden lee- ren kennen en aanroepen dat op eens op de klotsende ba ren een tros druivenranken kwam aangedreven, en op dien tros een beeld van de H. Maagd dat zij met eerbied het Mariabeeld opnamen en dat de wateren naar hun bed terug weken. Aalst was gered door O. L. Vrouw De H. Aman dus, die dan in zijn klooster van Elnon van zijne vermoei nissen uitrustte, den heilzamen indruk vernemende dien de troostende ge beurtenis op de gemoederen Hji r vroegere bekeerlingen had gemaakt, niettegenstaande zijne hooge jaren hij was 86 jaar oud kwam afge- sneld. De Aalstenaren ontvingen hem met vreugde, en als een gedenkteeken hunner kinderlijke erkentenis, kozen zij de schoonste eiken uit in het woud en timmerden Maria ter eere een ka pelleken op den oever van de Rivier, daar waar het beeld der reddende Maagd kwamaangestrand. Men noem de de kleine bidplaats het Kapelleken van O. L. Vrouw ten Druiven of het Kapelleken der Werf, naam dien het nog heeft behouden. Het is het eerste kerkje van Aalst, oorsprong der latere parochiekerk, die eertijds aan O. L. Vrouw was toege wijd, en later St-Martenskerk wierd. In den beginne der IX eeuw vielen de woeste Noordmannen in ons land, alles verdelgende en vermoordende. De Burg van Aalst ontsnapte aan hun ne woede niet, en het houten kapel leken, met zijn strooien dak (in dien tijd immers bouwde men hier anders niet) wierd geplunderd en afgebrand. Volgens de overlevering redde men het mirakuleus beeld. Hoe en wanneer het heiligdom we der wierd uit zijne puinen opgericht leert ons de geschiedenis niet, wij we ten toch zeker dat er eene nieuwe steenen kapel wierd gebouwd in 1363. De gedenksteen in gotische letteren in den muur van den Koor gemetst, ge tuigt het onsDie kapel ten jare 1782 afgebroken, wierd vervangen door de ze die thans op de Werf nog bezocht wordt. Gelijk over 1200 jaren is het kapel leken van L. Vrouw ten Druiven nog het huio van betrouwen en troost der oude voorvaderen gebleven zoo als voorheen dragen de Aalstenaren eenen grooten eerbied in hun hert voor Maria's heiligdom, en in eiken nood, 't zij in oorlog, 't zij in water vloed, 't zij in ziekte, was O. L. Vr. van de Werf de toevlucht van ieder een en even als het duurbare zee manskerkje aan het strand, zag het kapelleken steeds schippers en pijn- ders voor Maria's gezegend beeld 11e- derknielen, om van haar eene gunsti ge vaart af te smeekeri, om ex-void's voor hare gebenedijde voeten te han gen en offeranden op haren autaar neer te leggen. Doch alles vervuilt, zooals alles door den tijd, den tempus edax rerum, wordt verslonden. Dank aan het edel moedig en godvruchtig gedacht van den heer proviseur der kapel, is dit jaar het kerkje binnen er. buiten liefe lijk hersteld volgens het plan van den heerstadsbouwkundige Jul. Goethals. De buitenmuren zijn afgeschrabt en in het nieuw gestoken eene sacristij en een traptoreken zijn er bijgevoegd. Van binnen is het ten uiterste fraai geworden De platte vont is boogvor- mig opgetrokken, en de oude verval leneramen zijn vervangen door vier sierlijk geschilderde vensters, stijl Louis XV. Zij stelen voor de H. Mar- garetha, den H. Rochus, den H. Jo annes Nepomucenus en de H. Apollo- nia allen heiligen wier reliquieën in de kapel berusten en daar door de ge- loovigen vereerd worden, zij zijn ge schonken de i° door den wijk Het Neerhof, de 20 door het Broederschap van den H. Rochus, de andere zijn giften van de Confrérie van O. L. Vrouw-ten-Druiven en de inwoners der Molenstraat. Wij hadden gehoopt den H. Aman dus, als eersten stichter der kapel en apostel van Aalst, in de geliefde bid plaats verheerlijkt te zien worden. Immers de apostel van Vlaanderen, Amandus, de bloedgetuige Livinus, de abt Ursmaar, die weinige jaren na het oprichten der kapel (690) de bekee- ring der Aalstenaars kwam voltrek ken en die het eerste klooster van de stad buiten de Kattestraatpoort sticht te, drie verdienstelijke mannen, gees telijke vaderen der katholieke bevol king, welke bij het licht van het ware Geloof, den weg naar de beschaving en den tijdelijken vooruitgang hebben gewezen, zijn thans in de stad verge ten. In den muur langs de linkerzijde is eene koperen plaat gevestigd op de welke men leest Memoir© de Messire Jacques de Campo Kieffelt, doyen des très-illu- stres chanoines du vénérable cha- pitre de S* Jean de Latran a Rome, seigneur abbé de la ville et jurisdic- tion de Clirac, lequel a honoré eet église avec les trés vénérables corps des SS. Martyrs Eugène et Julien, l'an 1665. Priez pour le repos éternel de son ame. De twee reliquiekassen bevattende de overblijfsels van deze twee heilige Martelaars Eugenius en Julianus zul len kortelings terug ter vereering van de geloovigen uitgesteld worden. Vollen Aflaat in do kerk der Arme Claren-Coletinen. Vrijdag 8 Decem ber, Feestdag van de Onbevlekte Ont vangenis der Allerheiligste Maagd Ma ria. De diensten zullen geschieden als volgtom 51/2 ure de eerste Mis met uitstelling van Allerheiligste Sacrament tot na het lof. Om 8 uren de Hoogmis, 's Namiddags om 3 uren het lof. Alles tot meerdere eer en glorie van Maria Onbevlekt Ontvangen onder dezen titel deze kerk en klooster toegewijd, Priesterlijke benoemingen. De E. H. De Winter pastoor van Grootenberge, is benoemd tot pastoor van het begijnhof van 0. L. Vrouw te Gent. Gepasseer -, de maan dag gaf on ze Moedige Turnmaatschappij Steun geeft Moed in de zaal van den Ka tholieken Werkmanskring een puik feest. Zelden zag men een zoo talrijk publiek aan onze moedi- Turnersschaar den blijk geven hunner belang stelling en verkleefdheid. Maar ook die genegen heid onzer katholieke bevolking verdient Steun geeft Moed in ruime mate, en daarvan het laatste feest weêr een klinkend bewijs Al de nummers van het programma werden onverbeterlijk uit gevoerd, doch wat het prachtigste en heerlijk ste was, dat men misschien ooit in België te zien kreèg, was onbetwistbaar de Samendans 1 M. Vervvayen, bestuurder, haalt waarlijk eer van zijn werk en heeft de loftuitingen en bravo's van zijne toehoorders dubbel en dik verdiend Eere zij hem Plaatsgebrek laat ons niet toe over dit feest verder uit te weiden, doch 't zal voor eene naas te gelegenheid zijn. Het orkest, die het vast niet gemakkelijk heeft gehad, dien avond, kweet zich opperbest van zij ne taak. Onze beste gelukwenschen aan M. K. De Mette, bestuurder, en al zijne ieverige muzi kanten, steeds op de bres wanneer het de opluis tering onzer feesten geldt Wij wenschen Steun geeft Moed goeden voor uitgang en de beste Eendracht 1 Bak fixe. Tan 11. l>B*esscu, pa^toor-dckcii te Bre da.Met de antislij machtige Walthérypil ge nees ik meer zieken dan een geneesheer. Het is een uitmuntend geneesmiddel dat ik nooit zal na laten aan te raden. Dépots te AalstM.M. Callebaut., De Valcke- necr, De Waele, Gbysselinckx en in alle apotheken. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIEK der gunstig gekende Brouwerij B<'b'uhh nratcé, AALST. Onze koning Leopold II heeft aau den oversten van het missiehuis van Scheut bij Brussel eenen kelk en twee ampullen doen overhandigen, door prinses Clementina, zijne dochter geschonken voor de mission narissen van den Congo. De stoom boot Leopold ville is over twee dagen ten 10 uren 's avonds te Antwerpen van den Congo niettegen staande den dikken smoor, toegekomen. Er waren 70 passagiers aan boord, zij waren onderwege veel engelsche transportschepen tegengekomen die op weg waren naar Transvaal. Menschen, do ge hoorzaamheid aan de overheid moet altijd eene van onze grootste deugden blijven, de Zaligmaker was aan zijnen hemelschen Vader gehoorzaam tot de dood. Wij lezen in het H. Schrift dat de onge hoorzame en hooveerdige engelen uit den hemel gedreven zijn en gestort in den afgrond der hel. En wat zien wij op de aarde Priester Lamenais was mis in zijne boeken, en wordt om zijne schrif ten van den Paus veroordeeld. De hooveerdigheid stookt hem op tot ongehoorzaamheid. Hij begint te schrijven in revolutionnaire gazetten togen Paus Gregorius XVI en tegen de bisschoppen, verlaat de H. Kerk en weigert de HH. Sakramenten en zoo is hij gestorven De 17 December zal de de missie van den burgemeester Buis in 't staatsblad komen Hij wierd genoemd den 17 December 1881 In 't zicht van Blankenberge is er ne stoomboot gezonken. De boot was ieverst geschonden geraakt en liet water binnen komen. Seffens zijn de red dingsbooten in zee gelaten, en met 't kalm water is iedereen aan kant gekomen. Aan doktoors en advokaten, moet men niets verzwegen laten. PA.RLOIR. Malbroeck. Genezen is ple zierig, hein Mr Theophiel. Ze megen a stoe- ven zeië. Van Asso. Zooveel luxe niet meer in d'enveloppen Van buiten geel en van binnen groenHalte, saë-vous I Pbenenna. De bak kers vieren sinte Deegindentroggeknedenbroodinden- ovengebakkenmetboteropus. Delbotk. Anderen vie ren sinte Judocus en Lucia, op 13 dezer. Ne zali gen. Gendarm. De patroon bestaat nog niet, maar daar zit al eenen in den oven. Toch zekke- nen braven jongen, zeggen ze. Neelen. Ge gaat zeker langs de binnenwegen tegenwoordig Geboorten Mannelijk 13; Vrouwelijk 10 23. Huwelijken. G. Van Goethem, voerm. met J. De Schijver, tw, G. De Smedt, landb. met T. Callebaut, br. L. De Wolf, schrijnw. met M. De Nil, br. C. Jansegers, bob. met S. De Wit, dagl. Overlijdens. J. Hendrickx, wr Adam, landb. 49 j. Moorselb. M. Verbeken, vr. Van der Eist, z. b. 34 j. Brabandstr. A. Thienpont, vr. Van Cauwen- bergh, z. b. 47 j. Kalfstr. E. Steleman, m. j Michiels, hand. 40 j. Boterm. J. Van Hauwer- meiren, landb. 62 j. Moorselb. 3 kinderen onder de 7 jaar, Groote Markt, 16, Aalst, Agent der Assurantie De Vereenigde Belgische Eigenaars tegen brandgevaar en ongevallen der The Securitas Gompa ny, tegen dief tevan La Garantie Beigetegen het breken van vensterglazen en serren der Maatschappij Stutgart, op het leven. heid en gedommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somme van 25,000 frauken gege ven, opdat alle doove menschen die geene midde len hebben, zich de, Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Longcott, Gunnebsbury, London, W. .«aacamaEacgru itim« iji— imMFMimwwustnKa De kindertjes hebben een yoedsel noodig, dat medehelpt tot de ontwikkeling der been deren en terzelfder tijd tot de vorming van gezond vleesch. Scott's Emulsie vereenigt deze twee hoedanigheden en is tevens een versterker der zenuwen en van het zenuw stelsel. Wanneer gij nadenkt over de groote doelmatigheid van de traan - vereenigd met de hypophosphieten van kalk en socla, zult gij algauwdevoordee- len erkennen verbon den aan het gebruik van Scott's Emulsie; deze voedzame spijs is -^terzelfder tijd aange naam van smaak, gemakkelijk te verte- ren, op te nemen en in André tiun d het bloed te verwer ken. Veel doelmatiger dan welkdanige andere bereiding met traan, wordt, door den aange- namen smaak, het gebruik gemakkelijk. De moeders spreken met den hoogsten lof van Scott's Emulsie, bewijs daarvan ligt In den volgenden brief. Bmlbigny (Loire), Frankrijk, 25 Maart 18OT. Mijnheer, ik heb uwe Scott's Emulsie gebruikt voor mijn jongetje, 20 maanden oud. Het was ziekelijk, leed aan zwakte der beenderen, en de geheesheeren hadden de bi-phospbate van kalk aangeraden. Wij lieten er hem nemen, maar zoo danig stak dit geneesmiddel hem tegen, dat hij het dikwijls nitbraskte, en dat men Scott's Emnlsio voorschreef. Het kind nam uwe bereiding met genoegen, en de uitslag was wonderbaar; thans hebben wij de vreugde ona kind vrolijk, sterk en welstellend te zien, en wij hebben ook niet moor de vroegere vrees voor zijne gezondheid. (Geteekend) Mevr. Giraud, onderwijzeres. Scott's Emulsie is te vinden in alle goede apotheken. Algemeen depöt Gh. Delacre en G'*, Apothekers, Brussel. Eenlg bijzonder vcroorlonM middel. Voor inlichtingen, z cli ie bev-ap n bij Él SUSTE RS van LIEFDE, 105, Rue St-Doroinlque, Parijs. fiUINET, ApoUIccr-Chimist, 1, Poss.tge S.tuinler, Parijs. Algemeen Depot: ch. delacrtj, Bruxelles. IN ALLE APOTEKEN. VluÉ'.chrJt Frineo. Depot bij M. De Valkeneer, Esplanade. AALST, 2 Dec. 1899. Tarwe fr. 17,50 a 17,00 Masteluin 16,50 a 00,00 Rogge 00,00 a 00,50 Garst 00,— a 00,00 Haver, per 100 kilos 17,00 a 18.00 Spelt 00,00 0,00 Aardappelen roodedelOOk. 0,00 h 0,00 Aardappelen geele nieuwe 5,00 a 5,25 Boter de 3 kilos 7,20 a 8,18 Liers de 25 3,24 a 3,42 Vlas, per 3 kil. 0,00 a 0,00 Viggenen, per stuk fr. 20,00 a 25,00 Ajuin, 100 kilos, volg. kw. 80.00 a 00,00 000 balen nieuw gewas, 1® KWALITEIT, fr. 000 a-000 0 Bilen 42 a OOO.frs. BOTERMARKT. Zaterdag werden 627 klon en boter ter markt gebracht, wegend ,.r- sa aien ongeveer 5030 k i L s Antwerpen. Alle dijnsdagen. Prijzen der bloem. Tarwebloem inland. N* 21,00 a 21,00. 22,00 a 22,00. Tarwebloem inl. N' 00 Roggebloem inlandsche 26,00 a 00,ö0. Ninove. Alle dijnsdagen. Tarwe 100 kil. IC,00 a 16,50 Rogge 14,00 a 15,50 Haver 17,Ou a 17,50 Aardappelen 5,00 a 5,50 Boter de kilo 2,50 a 3,00 Eiers de 25 3,00 a 3,20 Geeraardsbergen. Alle maandagen. Tarwe 100 kil 19,— a 19,00 Masteluin IS".00 a 18,00 Rogge 15,00 a 15,00 Have.' 19,00 a 19,0) Boonen 17,00 a 17,00 Aardappelen 5,00 a 5,00 Koolzaad hec. 00,00 a 00,00 Boter do kil. 2.53 a 2^81 Eiers per 25 3,00 a 3,50 Ruw vlas 1 kilo 0,91 a 0^00 Lijnzaad 24,—a 24, Sottegera. Alle dijnsdagen. Tarwe 100 k. 16,00 a 17,00 Masteluin 15,00 a 00, Rogge 13.50 a l-i.OOHaver 17,00 a IS.'OO Boter de kilo 2,80 a 0,00Eiers de 25 2,50 a 2 50 Biggen 00,00 a 00,00 Dendermonde.Alle maandagen. Lijnolie 50.50 Bruine koolzaadolie Gez. koolzaadolie 57,00 Inl. lijnkoeken Koolzaadkoeken 11,50 Raapkoeken Raapkoeken Jamba 00,00 Ravisonkoeken 51,00 19,00 00,00 09,25 Assche. Alle dijnsdagen. Tarwe 100 kil. 16,00 a 16,25 Rogge 14,00 a 15.00 Haver 16,00 a 17,50Aardappelen o.Oo a 0,00 Boter de kilo 2,34 a 2.70Kier per 25 2.00 a 2.50 Viggen 't stuk 22,00 a 24,00 ■.verenen id. l'.uü a 2^50 Konijnen id. 2,00 a 3,00 Hesp per kil. 0,00 a 0,00 Hop 50 kil. 45,00 a 000,00

De Volksstem | 1899 | | pagina 3