BOEKWERKEN en Tooneelslukjes, Brief uit Frankrijk. Raatlselken Buis. Sneeuwliedje. werk var '«4 ,meen Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. ONZE JONGENS VAN 1798 Stadsnieuws. Veemarkten. te verkrijgen op onze Bureelen, Kapel- lestraat, Aalst, aan de vaste prijzen De Zinnelooze van Oultre, door D. Anneessens. 1,00 Leven van Dirk Martens, door Pe trus Van Nuffel. 0,25 Maria's Lusthof, d. Alt. VanLooO,75 Gedichten voor 't Vlaamsche Volk, door eenige VI. Jongelingen 0,50 Psaumes de l'ofïice de délunts, par A Van Wassenhove. 0,75 Leven van den H. Rochus. 0,15 Dirka, geschiedkundig verhaal, door P. Van Nuffel. 2,00 Boudewijn van Gent, drama in 3 bed. door K. L. Van Voordenhove. 1,50 Vlaanderen voor en tijdens het Fr. schrikbewind, door Sevens. 2,00 Geloof en Liefde, ridderroman, d. P. Van Nuffel. 1,00 Leerboek van Kerkzang, door A. Van Wassenhove. 1,00 In 't Misverstand, herberg, kluchtsp. in 1 bedr. door P. Van Nuffel. 1,00 Robrecht van Eyne, historisch drama een voorspel en 3 bedrijven, door K. L. Van Voordenhove. 1,50 Een Jonge Held, tooneelspel door J. De Waegenaere150 Leven van M. Karei Woeste, door P. Van Nuffel. 0,25 Dammartin, den io December 1899. Mijnheer den Opsteller Ik heb de eer U deze woorden toe te sturen. Ik heb aan M. Dhet volgende briefje geschreven Mijnheer, ge lijk of dat ik sedert een jaar uw gazet gelezen heb en ook van uw gedacht niet ben, kom ik u te bedanken om ze van den dag van heden niet meer voort te zenden, aangezien ik geen socialist of geen daensist en ben. Ik roep, ja, Vie van Woeste en teeken op dit adres De Keyzer Henri. Mijnheer den Opsteller, gelief de goedheid te hebben van eene Volks stem te zenden, in dewelke ik den prijs zal zien voor een jaar en dan zal ik u seffens het geld afsturen. Hopende de gazet Zondag te ont vangen, noem ik mij een getrouw ka tholiek. Hensi De Keyzer chez M. Leroy, a la Gare de Dam martin, Seine et Marne, France. Berijmde Oplossing. De Bruslaar roept, 0 wee! o wee Wij zijn ons Bulsken kwijt,. Ja hij vertrekt ver over zee Gansch Brussel is vol spijt. Vier deelen gaan uit BrUsSeLmee, Nog in de maand December. Geluk op reis en goede zee, Tot zevenden September Blanke vlokjes, fijn en zacht, Doe uw duizend-duizendtallen Spoedig vallen.... De aard' heeft u al lang gewacht. Dek haar dik en warmpjes toe, Dat ze eens van haar last en lusten Uit moog' rusten.... Och 1 ze was zoo bitter moê. Had ze niet het heele jaar Onder zorg voor bloem en vruchten Zitten zuchten, Of het nimmer rusttijd waar'? Eindlijk viel het arme schaap Tusscheu al 't verdorde loover Achterover.... Eu in diepen, vasten slaap. Ligt ze daar nu bloot en kaal, Als de winter met zijn vlagen Aan komt jagen, Dan bevriest zij heelemaal. Daarom, vlokjes, fijn en zacht, Dek haar, tot ze moog ontwaken, Met uw laken, Dek haar met uw warme vacht. Als het dan weêr voorjaar is, Springt zij uit uw donzen veeren I11 de kleêren, Even flink cn even frisch. ■>,,..1 Malbroeck. Zijn de Jrcll IOiI schofferdijneu al uit gehaald Del both. Ligt de vaart al sterk? Gloire-de-Dijon. Leeft ge nog, hein Complementen aau den bakker en aan den geudarm. Neelen. De complementen vanM. Emile.Sneeuw- balleken. Cigares Van den Peereboom, Champagne.... Charles Woeste.... etc. Maar wacht u, zulle Vr. uit Hol land. Geweldig maar onze brave men- schen bidden veel voor zijne bekeering. Wintermugge. Wanneer komt ge nog eens van uwen plafond Moeten de brandspruiten er u komen afjagen, dan hebben we wel te wachten. van alle landen, zelfs de meest gewone, voor priesterlijke roe- pingen van arme kinderen. Kostbare godsdienstige gedenkenissen in ver- Mwtse- wisseling gegeven. w Vraagt inlicb- BETHLEHEM -■ fio&/ Hontten-Moresnet (Luik), *Or, x of aan Juffer Blancquaert te Gortenbergh (Brabant). BËK LUtLIX. «BS» KaSaüM Laarne. Vrijdag had in de gemeente LaÜïrne de jaarlijksche revue plaats voor de soldaten m bepaald verlof toe deze - gemeente en tot de gemeente Calcken behoorende. De jongelingen dezer beide gemeenten komen niet te best overeen, zoodat er bij kermissen, mi- liciel itelingen of revue, waar zij elkander ontmoe ten, dikwijls krakeelen en vechtpartijen plaats hebben. Dit was vrijdag het geval te Laarne, en twee gen darmen der brigade van Wetteren, welke aldaar opgeëischt waren om de orde te handhaven, moes ten tusschenkomen. Deze dreven de Laarnaren, die de hevigste waren, achteruit. Doch hierbij moet een dezer laatsten op niet al te zachte wijze zijn aangeraakt, daar hij dadelijk zijn mes trok en met gansch de bende, die zich ook met messen wapen de, de gendarmen te lijf ging. Een der gendarmen bekwam een messteek, de andere werd overmand en ontwapend. Ondertusschen kwamen broeders, moeders en zusters van de milicianen met messen, vorken, rieken enz. gewapend, de jongelingen ter hulp. De gendarmen zich gansch overrompeld en in staat van wettige verdediging bevindende, spron gen eenige stappen achteruit, het geladen geweer op de menigte gericht, en verklaarden te zullen schieten zoo nog iemand vooruit durfde en de menigte zich niet verwijderde. Onmiddellijk wierp zij zich nog dreigender op de gendarmeneen dezer laatsten vuurde eu een man, zekere P., sedert twee maanden pompier te Gent, plofte neer, de kogel was hem dwars door het lijf gevlogen en werd eenige minuten later door den E. H. Onderpastoor opgenomen. De vastberadenheid der mannen van de wet ziende, stoof de samenscholing eindelijk uiteen en waren de gendarmen onzet. De getroffene overleed twee uren nadien. Daarna waren de gendarmen verplicht zich op de behoedzaamste wijze, gansch verdoken, uit de gemeente te verwijderen, om de woede van de Laarnaren, die hen gewapend opzochten, te ont- CHARLEROI. Oei, dat is wreed, een slacht offer van zijnen plichtZondag nacht, in de rue neuve, een policieagent, die op ronde was, dood gevallen hij was bezweken aan eenen bloedop- drang, veroorzaakt door de koude. PUTTE, dat ligt in de provincie Antwerpen, of wij zijn mis. De gebroeders Goossens van Rij - menam waren naar de jaarmarkt van Putte ge weest.'s Avonds kregen zij twist met jongelingen dezer gemeente en daarna vechten gelijk beren. Constant Goossens, 31 jaar oud, ontving twee mes steken in het gelaat en twee in den rug een uur nadien was hij een lijk. Zijn broeder werd insge lijks erg gekwetst. 't Parket zoekt de daders op, ze zijn tot heden nog niet gekend. KNESSELARE. Zaterdag is er brand ont staan in een stalleken van Freer Verniëst, Lijster- hoek. Dank aan de welwillende hulp der toegeloo- pen geburen kon de brand spoedig gebluscht w. Dc schele hoofdpijn en alle andere galach tige .uitwerkselszijn altijd radikaal genezen door de Walthérypil, mits het gebruik ervan eenigen tij d.wordfi volgehouden. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. Moerbekc. 'Het nederlandsch gerecht gaat ieverig voort met het onderzoek van den afschuwe- lijken vrouwenmoord. Er zijn weer een 5tal getui gen van Koewacht naar Middelburg geweest om voor den onderzoeksrechter te verschijnen. Het onderzoek betreft nog steeds het vervoer der afge- kante lichaamsdeelen per kruiwagen. Aan den ei genaar der woning, waarin de moord waarschijn lijk heeft plaats gehad, is verzocht het huis nog eenigen tijd in denzelfden toestand te laten. Ook heeft men onderzoek gedaan naar den pa troon bij wien Misseghers vroeger het slachten ge leerd heeft. De verdachte zelf zegt, dat hij dien naam heeft vergeten. Thans is ontdekt dat de be doelde patroon te Brussel moet wonen. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende iiroutce»%ij Fran# Mïruwé, AALST. ZWIJNDRECHT. Zondag zijn dieven gedron gen in de woning van M. Van Santbergen, op den Scheldedijk, terwijl de bewoners naar de kerk wa ren zij hebben uit een koffer eene som van 250 fr.gouden juweelen en andere voorwerpen van weerde gestolen. DENDERBELLE. Dinsdag avond, rond 11 ure, is de woning van Fr. Merckx, gelegen op den Meerschkant, de prooi der vlammen geworden. Buiten het vee is er niets kunnen gered worden. Er bestaat verzekering. De oorzaak der ramp is onbekend. W1EZE. Zondagnacht werd M. Putteman, koopman in kalveren, door zes bandieten aange rand en eene som van 80 frank afgenomen. BRUSSEL. Het dochterke van de echtgenoo- ten Luypaert, wonende in de Vesaliusstraat, was woensdag aan 't kousen breien, toen haar broeder, die uit de school kwam, den stoel omliep waarop zij zat. Het meisje viel en een der breinaalden drong haar diep in het rechter oog, dat onvermij delijk verloren is. Het slachtoffer werd naar 't St- Jansgasthuis overgebracht. De geneesheeren vree zen dat de hersens geraakt zijn. Als er 't kwaad meê gemoeid is... ST-JOOST-TEN-NOODE. Een boer vond over eenige dagen in de Noordstatie, een geldbeu gel met 140 frank in goud. Hij ging met een ande ren boer in eene herberg der Brabandstraat gëu- zen-lambic drinken op de vondst. Een reiziger duidde hem aan een policieagent aan. De boer moest den geldbeugel aan den kommissaris der statie afgeven. Men vond spoedig de eigenares, de jonge hertogin d'Aren berg. Deze laatste gaf 50 fr. voor den eerlijken vinder deze som werd niet aan den boer, maar aan den agent gegeven 1 MALDEGEM. Weeral dat vechten met mes sen 1 Woensdag was het hier inschrijving voor de jongelingen die moeten deelnemen aan de loting. Sommigen waren nog al bij drank, ja, 'k zegt. Er kwam ruzie in een herbergsken der Boomgaard straat eerst malkander insnabben en brullen en schreeuwen gelijk stekelbaggen, daarna dé messen trekken en steken eu kerven en eindelijk verschei dene vechters moeten opnemen en gelijk Lazarus sen moeten naar huis dragen.... Een dronkaard is een onredelijk schepsel en komt in rang achter het zwijn en den Renoceros. MELLE. In den nacht van woensdag tot don derdag zijn er rond de 700 kilos kolen gestolen ze lagen in nen meersch en behoorden toe aan steen bakker Quivrain. Kwest zitten de dieven er zich niet reeds lekker aan te wermen ERPE. Vrijdag avond heeft men bij de wed. Van Moortel, herbergierster, bij middel van braak en beklimming, eene gouden halsketting, drie gouden ringen, een paar gouden oorringen en eene som van 70 tot 75 frank gestolen. Geheel de ge heime policie van Erpe is op de been. WILT GIJ schoono, zuivergedrukte viziet- kaartjes Wendt u tot de drukkerij van 't Stem- meken, waar er deze week 100,000 zijn toegeko men. g'Hebt er 100, fijn bristol, voor nen geheelen ganschen frank men kan er naar wachten. SINT-GILLES. Dinsdag ontmoetten twee agenten een man, met een oud geweer op de schou der, die riep Ik vertrek naar Transvaal, waar ik tegen d'Engelschen ga vechten. Het gouverne ment heeft mij gelast een leger aan te werven, waarvan ik tot opperbevelhebber benoemd ben. Mijne brigade 30,000 mannen sterk, wacht mij te Rotterdam, waar de schepen, door Transvaal gezonden, ons moeten komen halen 1 De agenten zagen spoedig dat ze met 'nen zotten genei aal te doen hadden. Onder voorwendsel van 't brevet te halen, door president Kruger gezonden, kon men den ongelukkige op 't drooge brengen. BRUSSEL. Er gaat daar zoo iets om. Don derdag een heer uit de rue de Brabant gaat naar huis, als opeens eene chicgekleede mamazei hem om den hals vloog en hem met veel fransche com plimenten 'n half dozijn smakskes gaf. Ai, nu en zag uffra maar dat ze abuus was en ze riep iets van pardon. Maar als de heer thuis kwam, zag hij dat zijn uurwerk, borstspeld en zelfs zijnen porte- monné aan de wangskens van de mamazei waren blijven hangen. Hij lachte zoo groen als nen donsj. VERHAAL UIT DEN BOERENKRIJG, 44 door den Eerwaarden Heer Pattyn, priester. Zondagrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Rombaut, in de Lange Zoutstraat. Vervrozen. Zaterdag morgend heeft men op de Moorselbaan te Aelst-Mijlbeek, het vervro zen lijk gevonden van Kamiel Everaert, 37 jaar oud, vellenbewerker, wonende op gemelde baan, n. 77. Het lijk werd naar het doodenhuis overge bracht. Diefstal. De policie heeft de daders ontdekt van den duivendiefstal, te Aalst-Schaarbeek ge pleegd ten nadeele van M. Buygaert, Lindestraat. Het zijn twee kerels van 16 en 17 jaar oud. Zij hadden lien der gestolen duiven aan een herber gier van de Geeraardsbergschestraat verkocht. Toen de policie in dit huis kwam om een onder zoek te doen, verklaarde de herbergierster dat er nooit duiven in haar huis geweest waren. De dui ven, met afgekapten kop, werden evenwel in den kelder ontdekt. Er is proces-verbaal tegen de vrouw opgemaakt. Brief van W. Galand, landmeter te Lyon. Zend mij nog drij doozen Walthéry-pastillen tegen den hoest en de maagpijn. Ik bevind er mij zeer wel bij, ook mijne vrouw. Telkenmale wij er van genomen hebben, was eene enkele doos genoeg om ons te genezen. Gelief er ook een doos anti- slijmachtige Walthéry-pillen bij te voegen. Dépots te AalstM.M. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinckx en in alle apotheken. ANTWERPEN. Alle woensdagen. 4 ossen prijs per kilo 0,86 0,7ö 0,66 8 koeien 0,00 0,00 0,00 4 veerzen n 0,82 0,72 0,62 3 stieren 0,75 0,65 0,55 181 kalveren 1,08 0 08 0,88 GENT. Alle vrijdagen. Getal te koop gestelde hoornbeesten: 000 Melkkoeien 029; groote ossen 5; jonge ossen 099; vaarzen 110; vette koeien 147stieren 058 magere beesten 145; schapen 92; lammeren 00 kalveren 122; varkens 360; loopers 40; viggens 517. De goede stalbeesten golden gemiddeld van 1,15 tot 1,35. De grasbeesten 00,0 tot 0,00. De varkens van 70 tot 100 kilos en daarenboven lavend gewogen, van 0,70 tot 0,80. Joseph Schoofs, die oogen had lijk eene valk, stond nevens mij. Hij volgde alle de bewegingen van den vijand en zei mij Ze krioelen, ze rukken vooruit als een nest boschmieren op vlucht. De wegen zijn er zwart van. Inderdaad, wij zagen ze weldra hunne batterijen op de heu veltoppen opslaan. Wij meenden nu niet beter of die vooruitrukkende massa menschen zou alras in 't bereik onzer geweren komen. Doch, ja wel, zoo dom waren ze niet. Op den afstand van een klein kanonschot bleven ze zoetjes steken. O die schurken, zij be zaten kanonnen en wij niet, en zij wisten dat, terwijl wij met gevouwen armen er naar keken, zij de stad in brand konden schieten. Kapitein Heyvaert stikte van woede. Die van den Allerheiligenberg openden het vuur. Zij hadden te laag gemikt de eerste bom raffelde eene voor in het gras aau de wallen. Het donderde opnieuw ditmaal was het schot raak geweest. De kogel sloeg een stuk van een dak weg in de Kerkstiaat. Wij hoorden de lieden huilden en kermend, met de armen in de lucht en hangende haren, alsof hun huis in brand stond, onder de bomvrije vestingwerken vluchten. En zoo ging het den heelen morgen door. Het werd noen en wij hadden nog geen enkel schot gelost. De beschieting der stad moest slechts tegen den avond voor goed beginnen nu wilden de Franschen enkel hunne stukken beproeven, zeker om ons vrees aan te jagen met den voorsmaak van hetgene er ons te wachten stond in geval van niet overgave. Ge kunt u moeielijk inbeelden hoe ontzenuwend dergelijke gedwongene werkeloosheid ten langen laatste op 't gemoed gaat werken. Laat ons ze tegeiroet gaan,... laat ons eenen uitval wa gen,... valleü wij ze lijf om kraag aan, begon men langs alle kanten te morren. De officieren moesten er eenigen met hunne pistool bedrei gen anders waren zij in hunne opgewonheid van de wallen in 't veld gesprongen om storm te loopen op den vijand. Tegen de poort stond een wagenhuis waar eene groote ka chel in gegoten ijzer brandde. Van tijd tot tijd liepen wij daar heen een slokje nemen uit razernij. Het was er zoo vol als een ei. Het sneeuwwater, dat men bij het binnenkomen van de voeten schudde, dampte weldra op, de kielen ontdooiden in de warmte, de pijpen walmden tegen de banken op alle die geuren en reuken maakten de enge kantine alles behalve vriendelijk. Gauw slokte men zijn borreltje naar binnen en weer de wallen op om aanstonds uit verveling terug naar be neden te loopen. God, wat heb ik brandewijn geslikt dien morgen doch zonder dit weer- en weggeloopen, dit gaan zit ten, drinken, pijpjes smooren, waren we zot geworden van verveling. Wij verloren betrekkelijk weinig volk, daar de vijand het bijzonder op de stad gemunt had. Ook stelde Eelen patroelje- benden aan. dertig man sterk, die gedurig de straten in en uit liepen om in geval van brand, de burgers een handje te hel pen. Doch er was weinig gevaar overal hadden zij kuipen water gereed bij den eersten sprankel werd de brand ge dempt. Tegen den avond verscheen een parlementair met twee trompetters, op den weg van Scherpelheuvel, 't is te zeggen een gezantschap van den vijand om met ons te onderhandelen. Op den afstand van een geweerschot staken zij een wit vlag- getjen omhoog en de trompetters begonnen te blazen, waarop ze te vierklauw weer naar hun kamp reden en de man met het witte vaantjen alleen zijnen weg naar de poort voortzette. Luitenant Cockx, die de wacht had, ontving hem aan de poort en leide hem, nadat hij behoorlijk geblinddoekt was geweest tot aan het stadhuis. Wat er aldaar tusschen den Franschen gezant en den krijgsraad gesmokkeld werd, lekte niet uit. Al leen vertelde men dat, als wanneer de eerste van overgave sprak, Eelen hem zuur lachend ten antwoord had gegeven dat hij zulks zou doen zoohaast de bommen zijn haar in brand staken. Eens nogtans hebben wij gemeend dat het op een treffen kwam. Ik en Schoofs lagen op den uitkijk achter de korven, plat op onzen buik, en namen van daar zonder bet minste ge vaar de landstreek op. Er waren versche troepen bijgekomen in het Fransche kamp, peerdevolk. Wij zagen de officicieren over en weder rennen, orders gevende aan de troepen die in goede orde de naburige hoeven binnen trokken. Eenige zelfs kwamen als op verkenning zoo dicht de vooruitgeschove aarde werken dat wij hun regiment onderscheidden.'t Waren jagers te peerde de lange mantels fladderen achter hen deed ze aan overgroote vleermuizen gelijken. Onze jongens legden op hen aan, doch floep 1 ras als de wind draaiden de lichte peerde kens op hunne hielen om en waren de groene jagers reeds 't gat uit. Ai met eens klopt Joseph mij op den schouder. Kijk eens daar, zegt hij, in dien hollen weg. Ik word eene wemeling gewaar als eene zwarte slangenlijn voortskronkelend tusschen twee hooge barmen, waartegen nu en dan een blinkend punt opflikkert. Ik wil wedden dat het boeren zijn die ons mondbehoeften brengen, waarschuwt Schoofs. Inderdaad, op de achterhoede blikkerde iets wit als de zei len van een wij te wagen. Stumperds, ze kozen goed hun oogen- blik. Ik wilde naar de wacht heen den kapitein verwittigen dat men de poort zou gereed openhouden doch heel het leger stond reeds rechtovereind op de wallen niettegenstaande het vermaan der schildwachten die van post tot post het orde woord overzetten geeft acht op de bommen 1 Nu zagen wij heel duidelijk de blauwe kielen, zeissens, bajonetten en wagens. Als de vijand dit alles nu ook niet in de gaten kreeg Ongelukkig de holle weg zakte langzaam in eene lichte daling van 't terrein naar eene breede vlakte over. Daar eerst zouden de poppen aan 't dansen gaan want de jon gens konden onmogelijk die vrij breede ruimte door zonder in 't oog der Franschen te vallen. En wat doen ze mij Eens den hollen weg uit zetten zij het op een loopen, maar een loopen als vliegen, in de hoop dat zij het de kanonnen van den vijand te rap zullen zijn, van op de wallen hooren wij de koetsiers de peerden afzweepen dat het klapte. Brave jongens, kom 1 Ze waren slechts nog eenige honderde stappen van de wal len af. Ons hart klopte geweldig. Ik boog mij voorover eu zag dat de stadspoort wagenwijd gereed openstond. Ware het met

De Volksstem | 1899 | | pagina 2