M overwinning fler Bom te CHRISTOFLE isieiKaarien BBUXELLESl Allerhande Nieuws, KrnnnTTV Moorse!'t manhaftig Moorsel Raadselken. Wichelen.- Stormberg. Burgerlijke Mand. Aalst. aan 1 frank het honderd. i - 0RFE VRERIE 31 MÉDAILLES DOR 5 DIPLID'HONNEUR Exigerlenom surchaque pièce DEPÓT CENTRAL Rue S-«Jean.2 EEN BELANGWEKKENDE BRIEF Jr fVekelijksche Markten. de oogen om doen geweest onze blikken alleen hadden die heldhaftige medehelpers naar binnen gekeken Maar spoed u dan, haast u wat, riepen honderd stem men tegelijk. Doch ginder, in de vertê gaat een flikkering op, gevolgd door een zoo hevig kannonnengebrul dat de vesting davert en wij instinctmatig de oogen toenijpen. Ai mij, wanneer ik ze weer opendeed lag de weide bezaaid met lijken Gerust mag ik zeggen dat ik dien hoop jonge boeren door 't schroot heb zien wegmaaien, alsof't een zeissen was geweestze vielen lijk de kegelen in een tafelkegelspel. Zij die eene seconde te voren nog liepen als hazen, lagen uitgestrekt met huu aange zicht plat tegen den grond, beweegloos. Eenige deden nog hun best om weer op te staan, doch vielen stuiptrekkend met een zwaren zucht naar beneden. Terzeivertijd kwam een scadron jagers te peerd aange stormd. Ik zag opnieuw die vreeselijke, lange sabels in de lucht rondzwaaien, die bij onze eerste aanbotsing met de Franschen te Waelhem mij reeds eenen zoo diepen indruk de den. Er zou dus niet één van die jongens overblijven De aarde dreunde ik zelf werd er bang van alsof ik er bij was geweest. Maar laat er ons dan op losgaan begonnen wij langs al le kanten de kapiteins te smeeken, bijna dreigend. (Wordt voortgezet.) blijft de goedkeuring van de gemeentekiczing Zou M. den Burgemeester daarover niet kunnen inlichten 't olk van Moorsel heeft eenen afkeer van al de politieke trukken van het wit partijbestuur... Een vreemdeling (die maar pas 5 of 6 jaar de gemeente bewoont) tot hoofdonderwijzer willen benoe men, instede van een deftigen en bekwamen inboorlingdie sinds 18 jaren te Moorsel in 't onderwijs is, en er d'algemeene achting genietEen secretaris, alom gekend voor zijne gedienstigheid en regelmatigheid, in 't uitoefenen van zijn ambt opschorsen en willen broodrooven voor'n BAGATELLE Deze twee feiten, en meer andere nog, die het onpartijdig bestuur bij zijn afsterven daarstelt en waarover het recht schapen volk van Moorsel die mannen in 't hart voor altijd zullen veroordeelen, kenschetst genoegzaam het liberaal- daensistisch bestuur, dat opkwam onder 't schijnheilig schild van Eerlijkheid en Deftigheid en verdwijnen zal tot algeraeene vreugde van Moorsel's katholiek volk. Llllhiwhte was gardten of ge- LillllJI ctllla vangenbew-1 ird- in't prison van Leuven, en och ile iel op zekeren dag zag hij er zijnen vriend Spiegels binnenbrengen om er voor 6 maandekens te logeeren.Doch 'tscheen dat Spiegels daar niet veel in wist, want hij zat van 's morgeus tot 's avens in zijn celleken te schuifelen. Dat eeuwig geschuifel begon Lui- brechts eindelijk geweldig tegen te steken en trok naar 't celleken van den gevangene en riep Kamaraad Spiegels, 'k zou toch ophouden van schuifelen, jongen; fleus hoort het den direkteur, en hij ware kapabel van u op straat te smijten. Twee broedertjes, elk met hun zus tertje aan de hand, vonden een vin- kennestjc, roofden het en deelden de eieren. Elk bekwam twee eieren en er bleven nog twee eieren in het nest. Hoeveel eieren had het vinkje (Oplossing de naaste week). Groot tooneelfeest door den Bond lilCUk 1 IJl cUlLI.- ZAL GAAN, in de ruime con certzaal der katholieke school, op Zondag 24 Decemb. 1899, om 4 uren namiddag. Prijzen der plaatsen 2,00, 1 fr. en 50 centiemen. De naaste week geven wij het programma. Iaden omtrek van Arundel hadden schermutselingen op verren afstand plaats. De Engelschen trokken naar Sannahsdam, de Boeren trok ken terug in de richting van Taaiboschlaagte. De laatste berichten bevestigen de geruchten dat de Boeren zich verschanst hebben te Stormenberg. Zij zijn er in grooten getalle. Hunne stelling wordt als sterk beschouwd. Generaal Gatacre, 2000 man en twee batterijen, rukte daarop met gelorceerden marsch gemaakt naar Stormberg, waar de Boeren een sterke stelling bezet hielden. De Boeren openden het vuur pas op 't oogenblik dat de troepen aan den voet van hunne stelling gekomen waren. Om vier ure in den morgend begon een heet artilleriege vecht, dat duurde tot zeven ure. Toen trokken de Engelschen terug en begaven zij zich naar Molteno. De Boerenpositie was oniuneembaar en de engelsche infan terie kon ze niet aanvallen. Generaal Gatacrc seint zijne nederlaag. Het ministerie van oorlog deelt het volgende telegram van Forestier Walker Kaapstad, 10 december. Het volgende telegram is dezen morgend ontvangen van generaal Gatacre Ik laat met diepe droefheid weten dat ik eene ernstige neerlaag heb geleden voor Stormberg. Ik werd door mijne wegwijzers bedrogen over de positie der vijanden en ik bevond mij op een onbruik terrein. Mijne verliezen zijn: Officieren gewond 9, vermist 9 Manschappen gedood 2, gewond 17, vermist 569. Nadere inlichtingen over het gevecht. Londen, 11 december. Times correspondent te Molteno zegt dat zondag mor gend, bij het krieken van den dag, generaal Gatacre getracht heeft de positie der Boeren te Stormberg in te nemen. De wegwijzers hadden ons echter in dwaling gebracht, en onze troepen werden verrast toen zij nog in marschkolom stonden. Na een vermoeienden marsch rukten onze troepen in goede orde af. Twee bataljons gedroegen zich schitterend. Ik vrees dat onze verliezen groot zijn. Eon kanon werd achter gelaten Al de bladen bevatten verslagen over het gevecht bij Stormberg. Zij zeggen dat generaal Gatacre werd ingelicht, dat de Boe ren maar 2500 man sterk waren en dat hunne positie voor eene verrassing bijzonder gelegen was, op twee mijlen van Stormberg. De engelsche kolon werd onverziens verrast door een ver schrikkelijk geweervuur en moest vluchten op een kopje links. Maar daar werden zij bestookt door vijandelijke artillerie. Gatacre zocht nu, eene halve mijl verder eene betere positie en het gevecht ging algemeen worden, toen in het Noorden een sterk Boerencommando kwam opdagen. Twee regimenten werden er tegen uitgezonden, maar het vreeselijk mitrailleuscvuur der Boeren deed de Engelschen terugdeinzen. De slag was verloren en de aftocht op Molteno werd bevolen. Volgens de laatste berichten had generaal Catacre 4000 man bij zich. De mannen van Wichelen mogen er zich meê moei en, waarlijk Zelfs in groote steden zal men zelden too- neelvertooningen bijwonen, die zóo talentvol uitge voerd worden. Wichelen telt goedge- oefende acteurs; dat heeft de Cle- menskring Zondag 11. weer eens ge toond. Eene zaai opgepropt van volk, volk van uren in het ronde, van Moorsel, Berlaere, Lede, Cherscamp, Schelle- belle, enz; aan 't hoofd de Geestelijk heid, met den heer Burgemeester en Schepen. Het treurspel Asouras, een moeilijk, maar hoogst aangrijpend en verdienstelijk drama, werd meester lijk vertolkt. O, hoe is er geweend met den kleinen Raphaël, graaf en martelaar, die nog zoo bitterjong en toch zoo wel-zijnen rol vertolkte De andere spelers, en bijzonderlijk Huig de Schoenlapper, Ulric, Libertinus, Asouras, waren op de hoogte hunner taak en hebben eenen onvergetelijken indruk op het publiek nagelaten. Doch wat gezegd van 't blijspel In het Misverstand, herberg?... 't Werd reeds elders, en ja, twintig, dertig maal opgevoerd, doch Wichelen is primus Nergens werd het tot heden beter, natuurlijker vertolkt... Wat schilderachtige kleeding,... hoe waar de tooneelschikking,... die ouderwet- sche herberg,... dit smeulend vuur in den haard... En gelachen, menschen, daar is gelachen, dat de tranen op den grond bolden, dat men niets meer ver stond en dat den heer Burgemeester tot de spelers moest roepen Jongens scheidt er om Gods wil van uitH is nu al welstraks gebeuren er hier malheu ren Wel, wel, daar was leute!... Zander Verzijp en Leander Kabaré, ge moogt het pluimpje op uwen hoed steken, uwe weêrga zou men t'Aalst met 'n lantaarn moeten zoeken, en dat wil ook wat zeggen Freer Aftrek ker en M. Pintvriend, ze waren onbe taalbaar in hunne rollen de gendar men Étagère en Steertbier, twee Jan Breydels van gestalte, werden niet weinig voor het zotje gehouden met hun fameus rapport. 't Wichels volk heeft den Clemens- kring verzocht... geene stukken meer op te voeren gelijk 't Misverstand... 's Anderdaags heeft men te Wichelen niets anders moeten doen dan knop pen aanzetten, die van de broekban den gesprongen waren. r—o— Wij hebben dien Zondag onzen a- vond te Wichelen doorgebracht: braaf en gedienstig volk, mannen als reu zen, sterk en breed gebouwd vrou wen, blozende van gezondheid kin deren met een putteken in elk wangs- ke en oogen lijk sterrekens. We wer den er gulhartig ende blij ontvangen wij dronken er in de Volksherbergen met de vrienden een lekker glas bier binst de vertooning was ons plaats vóór ons het tooneelrechts den E. H. Onderpastoor, eene gezellige en vroolijke ziel, oud-leerling van onzen Z. E. H. Deken, M. den Doktor, enz; links eene pachtersdochter, M. den Burgemeester, M. de Pastoor, enz.; en achter ons den zoon van baron van der Noot, van Moorsel, die nog in den Congo geweest is, en honderden toe schouwers... Doch alle medalie heeft hare keerzijde, want wij misten onzen trein en moesten met den nacht te voet huiswaarts keeren te voet door kouter en meersch, langs wegel en dreef, dóór Lede, langs den histori- schen steenweg van GentDe 5 hui zen gepasseerd, De Schaapstal, 't Roklijf, aan 't Kasteel der Verdoeme nis, waar de sluwe Hen drik van Heverboomover 100 jaren zijne perten speelde, blijven eene poos staan, den donkeren ge- heimzinnigen dreef insta- ren, daar, in de stilte van den nacht droomen aan onzen vriend wijlen Van der Gucht, die de geschiedenis van 't Kasteel schreef, aan de personen die hij daarbinnen handelen deed, en, ein delijk, langs de Nieuwstraatpoort ons beddeken bereikt, moêen afgemat, ja, maar toch gelukkig en tevreden van met Wichelen kennis gemaakt te heb ben. 'n Kermis is wel 'n geeseling weerd. A. V. D. December De win ter houdt deuren en vensters toe, hij is daar, de vriezeman, die bloemekens op de vensters tee kont, die over 't water blaast en met zijuen versteven adem 't water stijfdoet staan. Inde kautscho- leu waar men bloeme kens en kantjes maakt, zingen ze nu het win terliedeken Doet hem maar aan den wollen rok De kou begint al fel te nijpen, Haast zult gij naar den vuurpot grijpen Weldra hoort gij de wiuterklok. Ik zie daar al de sneeuwwolk hangen Ons broerkens leggen net en strik, Zij zullen haast gaan musschen vangen Wel vijftig schier met eenen kuip. Nog altijd dien droeven oorlog in Zuid-Afrika. Dijnsdag in de depecheuzaal van het ministerie van oorlog te Londen, eene lijst van dooden en ge kwetsten wordt aangeplakt en honderde personen verdrongen zich om er kennis van te nemen. Een officier, die zich op de eerste rij bevond, stelde voor de lijst luidop te lezen. Nauwelijks was hij bezig of zijne stem verzwakte, niettemin ging hij tot het einde voort. Men vernam dan dat tusschen de eerste namen deze was van zijnen zoon, met de melding u erg gekwetst, Op de Pnilippijnsche eilanden is er ook nog altijd geene definitieve vre de, meer dan 20,000 Amerikanen zijn nu, dat het regenseizoen gedaan is, tegen de opstandeliugen opgetrokken. Om in Holland per velo te rijden zonder seffens drie tot vier champetters achter u te hebben, nen hoop garde-chassen mee botten tot aan hunnen buik, en veldwachters mee lange kie len, daarom en moogt ge op uwen velo geenen minuut uit uwen boek kijken om al de veloregle- menten te onderhouden. Te Amersfort, te Breuke- len, enz.kmoet de veloman trompetten telkens dat hij een gerij vooorbijsuelt. Te Ruremond en te Naarden, moet meu gedurig bellen zonder ophou den gelijk waar. Te Barneveld, enz. moet hij roe pen als hij een gerij nadert, te Dubbeldam en te St-Oedeurode en nog elders is het verboden eene bel aan den velo te hebben, te Langbroek moeten al de velomannen een schuifelken hebben. Te Mcyel moeten ze inhouden als zij beesten tegen komen. Te Schellinkhove moeten zij stilstaan en bij hunnen velo wachten. Te Valburg moeten zij op 25 meters afstand blijven van de peerden, te Baar- dereel mogeu zij nooit een peerd vooruitrijden, te Veere moeten ze voor peerdeu blijven stil staan eu hunnen velo verbergen om 't peerd niet te doen verschrikken, enz., enz. Men hoort veel van subiete dooden te Geut drij, en tot Andenaar- dc eenen heer en zijnen knecht op eenige weken tijd. Te Aclst op St-Barbara bestaat er een re glement onder de schiplossers en vaartwerkers dat al wie op dien dag, hunnen patroondag, eenen vloek uitspreekt, aan de boet is. Iedereen blijft stil staan t'Aelst voor 't kapelleken van de Werf, zoo schoon hersteld, schoone vensters, én 't oude Lieve Vrouwken dat de Aelstenaars zoo geerii zien. Groote stoet geweest over veertien dagen met onze Lieve Vrouw omringd van maagdekens en geeste lijken. Al de huizen waren bevlagd in de gebuurte, uitgenomen het huis van menheer Daens die er nevens woont. Voor Onze Lieve Vrouw en steken die nieuwe christenen niet uit, maar moest An- seele naar Aelst, 0 dat ware wat anders... Het donchismus wordt goddeloos. Te Mechelen is het schip Josephine tegen eene brug gevaren, het dek werd letterlijk afgevaagd, masten en alles vlogen 't water in. Gelukkiglijk waren er geen an dere ongelukken. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij fran» Br uwé, AALST. Geboorten Mannelijk 06; Vrouwelijk 14 20. Huwelijken. A. Triest, tw. met M. Berghman, tw. D. De Waele, mandenm. met T. Heirbrand, berbergierst. F. De Bruyne, tw. met D. Schockaert, tw. P. De Wolf, tw. met T. Van den Bossche, tw. C. Troch, wr Verbestel, tw. 43 j. Scherrestr. P. Tas, br. 24 j. Gentschestr, M. Callebaut, landbouwster, 74 j. Kleistr. J. Van Gyseghem, w" De Coster, z.b. 80 jLeopoldstr. 7 kinderen onder de 7 jaar. Bericht. Naarvolgecs beslissing door den Gemeenteraad genomen in Zitting van 1 Decem ber laatst zullen, te rekenen van 1 Januari 1900 degenen dewelke bun huwelijk willen doen ge schieden op oenen anderen dag als do gewone hiertoe bepaalde dag, eene som van vijftig franken moeten stoi ten ten voordeele van het Bureel van Weldadigheid, en degenen dewelke huu huwelijk willen doen plaats hebben na 10 1/2 uren eene som van 100 franken insgelijks ten voordeele van het Weldadigheidsbureel. Aan Ho rinnuon - Eene rijke dame, welke Hall UB UUUVBII. genezen is van hare doof heid en gedommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somme van 25,000 franken gege ven, opdat alle doove menschen die geene midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aau den Insti- tpi Lqngooxi, n Gvmhbssbobt, London, W. 3 GRANDS PRIX jjjiiilflIMBWMMMMMMMMMM"'M*'1'1 1 111 Er zijn duizende menschen d e het groot gewicht niet weten te schatten der voeding van de vrouw bij 't naderen der bevalling. In volgenden brief door eene moeder ge schreven, wordt eene proef neming van bijzondere waarde voor alle vrouwen bekend gemaakt, en die in aanmerking zou moeten genomen worden, zelfs voor loor de mannen, want iiel geldt hier niet enkel het leven der boorlingen, maar ook een gezondheids toestand der moede;-. Wij bevestigen de echtoeid van dezen brief, en wij verwijzen u tot de verlangde bekrachtiging. Parijs, 28 April 1897. Mijnheer. In de hnop dienstig te zijn aan de personen die dezen brief zullen lezen, ben ik gelukkig u den uitslag te doen kennen, bekomen doop uwe Scott's Emulsie. In oktober 1805 schreef mij de genee;-beei verlos kundige, dien ik moest raadplegen, de Seolt's Emulsie voor, om mij te verkloeken en tevens bet kind dat ik droeg. Mijne zwangerheid ging door zonder do min:-:te onpasselijkheid, en op 't einde van Maart I8!iii hm iel ik van een wichtje, bewonderingswaardig van liebaan: bouw. Verrukt over de gelukkige gevolgen uwer toebereiding, bleef ik er gedurende ganseh den duur der vn ding gebruik van maken, en ik moet u verklaren, dal de melk in zulkdanige hoeveelheid was, dat ik gemakkelijk zonder de minste moeite twee kinderen bad kinne n voeden. Heden bezit mijn kind, 13 maanden oud, reed; 15 schoone tandjes, dat het doorstak zondei bet mimic leed, ik kom het te spenen en sinds acht dagen reeds, neemt het de Scott's Emulsie waarvan het overigen- zeer snoeperig is. De bekomen uilslag is zekers te danken aan uwe toebereiding, want vriendinnen die hem, op mijne raadgevingen gebruikt hebben, zijn er ook uiterst tevreden over. Ik stuur u met groot genoegen de liebtteekening van mijnen kleinen op, en ik bied U, Mijnbeer, de uitdruk king mijner bijzondere gevoelens te willen aanvaarden. (Geteekend), MwDumoulin,35, Rue Montholon,Paris. De Scott's Emulsie kan men in alle goede apotheken vinden. Algemeen dépÓt.Gh.Delacre enCl«, Apothekers, Brussel. AALST, 9 Dec. Tarwe Masteluin Rogge Garst Haver, per 100 kilos Spelt Aardappelen rootle de 100 k. Aardappelen geele nieuwe Hoter de 3 kilos Kiers de 25 Vlas, per 3 kil. Viggenen, per stuk Ajuin, 100 kilos, volg. kw. 1899. fr. 17,50 a 17,00 16,50 a 00,00 00,00 00,50 00,— a 00,00 17,00 a 18,00 00,00 i 0,00 0,00 a 0,00 5,00 a 5,25 7,20 a 8,18 3,24 k 3,42 0,00 a 0,00 fr. 20,00 a 25,00 80,00 a 00,00 Hopmarkt. 000 balen nieuw gewas, le KWALITEIT, fr. 000 k 000 0 Baleu 42 a 000 frs. BOTERMARKT. Zaterdag werden 627 klon en boter ter markt gebracht, wegende te sa- nen ongeveer 5030 kilt s Antwerpen. Alle dijnsdagen. Pr(jzen der bloem. Tarwebloem inland. N' 0 21,00 a 21,00 Tarwebloem inl. N' 00 22,00 a 22,00. Roggebloem inlandsche 26,09 a 00,00. Ninove. Alle dijnsdagen. Tarwe 100 kilIC,00 a 16,50 Rogge 14.00 a 15,50 Haver 17,00 a <7,50 Aardappelen 5,00 a 5,50 Boter de kilo 2,50 a 3,00 Eiers de 25 3,00 a 3,20 Geeraardsbergen. Alle maandagen. Tarwe 100 kil 19,— a 19,00 Masteluin 18.00 a 18,00 Rogge 15,00 a 15,00 Haver 19,00 a 19,09 Boonen 17,00 a 17,00Aardappelen 5,00 a 5,00 Koolzaad hec. 00,00 a 00,00 Boter de kil. 2,53 a 2,SI Eiers per 25 3,00 a 3,50 Ruw vlas 1 kilo 0,91 a 0,00 Lijnzaad 24,a 24, Sottegem. Alle dijnsdagen Tarwe 100 k. 16,00 a 17,00 Masteluin 15,00 a 00, Rogge 13,50 a 14,00 Haver 17,00 a 18.00 Boter de kilo 2.80 a 0,00 Eiers de 25 2,50 a 2,50 Biggen 00,00 a 00,00 Dendermonde. Alle maandagen. Lijnolie 50.50 Bruine koolzaadolie 51,00 Gez. koolzaadolie 57,00 Inl. lijnkoeken 19,00 Koolzaadkoekeu 11,50 Raapkoeken 00,00 Raapkoeken Jamba 00,00 Ravisonkoeken 09,25 Assche. Alle dijnsdagen. I'arwelOOkil. 16,00 a 16,25 Rogge 14,00 a 15,00 Haver 16,00 a 17.50Aardappelen C,0o a 0,00 Boter de kilo 2,34 a 2,70Eiers per 25 2.00 a 2.50 Viggen 't stuk 22,00 a 24,00 Aiekenen id. 2,00 a 2,50 i Konijnenid. 2,00 a 3,00 Hesp per kil. 0,00 a 0,00 Hop 50 kil. 45,00 a 000,00 v "i pi

De Volksstem | 1899 | | pagina 3