VALLING, BRONCHIET BOEKWERKEN en Tooneelstukjes Nederbrakel Attcntion.et; Grafschrift van ccn paard, Itliumalick. Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Veemarkten. ONZE JOAGENS VAN 1798 te verkrijgen op onze Bureelen, Kapel lestraat, Aalst, aan de vaste prijzen De Zinnelooze van Oultre, door D Anneessens. 1,00 Leven van Dirk Martens, door Pe trus Van Nuffel. 0,25 Maria's Lusthof, d. Alt. VanLoo0,75 Gedichten voor 't Vlaamsche Volk, door eenige VI. Jongelingen 0,50 Psaumes de Foffice de délunts, par A Van Wassenhove. 0,75 Leven van den H. Rochus. 0,15 Dirka, geschiedkundig verhaal, door P. Van Nuffel. 2,00 Boudewijn van Gent, drama in 3 bed door K. L. Van Voordenhove. 1,50 Vlaanderen voor en tijdens het Fr, schrikbewind, door Sevens. 2,00 Geloof en Liefde, ridderroman, P. Van Nuffel. 1,00 Leerboek van Kerkzang, door A. Van Wassenhove. 1,00 In 't Misverstand, herberg, kluchtsp, in 1 bedr. doorP. Van Nuffel. 1,00 Robrecht van Eyne, historisch drama een voorspel en 3 bedrijven, door K L. Van Voordenhove. 1,50 Een Jonge Held, tooneelspel door J De Waegenaere. 1,50 Leven van M. Karei Woeste, door P. Van Nuffel. 0,25 niet geg rezen die Zondag ne keer nen aangenamen avondstond wil doorbrengen, bij trekke naar Brakel I... De katholieke tooneel- bond 't Zal Gaan geeft er een prachtig toon-en muzikaal feest 1° Les perles. polka voor piston, door Je fanfaren De Eendracht 2° Mr De Kuypere tooneelspel in een bedrijf, door Aug Hendrickx 3° Huis te huren terstond operette in twee bedrijven door J. De Waegeneer en ten 4° verscheidene kluchtliederendoor MM. DeFreneen H. Versmissen. Ge ziet, een program meken, zoo lachend als eene teel rookende patatjes I De prijzen zijn 2.00 I.00 en 50 centiemen. Kaarten te be komen bij de 't Zalders en aan den ingang der zaal. Men begint om 4 uren namiddag, 't Kau heel gemakkelijk ge beuren dat wij Zondag naar Brakel trekken hoe zit het met den ijzeren- weg?... Wacht, wij zullen eens den guide voor den dag halen.... PRIESTERLIJKE BENOEMIN GEN. De Z. E. H. Kanunnik Goe- thals is benoemd tot bisschoppelijke boekkeurder. Zijn benoemd tot onder pastoors op St Joseph, te Gent, de E. H. Voortman in de kerk van het H. Hart, te St Amandsberg, de E. H. Behiels, gewez. mission, in Congo Bij het klimmen sla mij niet, Bij het dalen jaag mij niet, In den stal vergeet mij niet, Hooi en graan misgun mij niet, Weiger mij 't frisch water niet, Spaar mij spons en borstel niet. Ontneem mij 't drooge stroobed niet Heb ik het warm, verkoel mij niet, Ruk mij aan de teugels niet, Zijt gij kwaad, beul mij toch niet, Plaag mij met den opschik niet En bedekt mijn oogen niet. PARLOIR.Malbroek. Als 't alzoo voortgaat met vriezen, doe uw slapkou sen en uw ouderbroek aan. Delboth. Nu roeit gij zeker de beentjes vooruit op de rootputten van d'Heistraat Neelen. Een paar nieuwe klonten staan gereed. Heks uit Holland Wij hebben nog liever eene koe met de muilplaag als.Van Asso. Wonder baar Hadden de Boers éénen gelijk gij de EngeJschen waren nog êer kapot! Van de gelijke zulle ook nen Zaligen. De vriend van Snels meester, afwe zig 1 't Gelooft verzwatt. De geneesheer. Mijn beste heer, 'k heb u slechts eenen raad te geven leg op het gedeelte waar ge pijn hebt een pak Thermogene. Dit is duizend maal beter dan al de drogerijen en al de pleisters. Aarzel niet. van alle landen, relfi de meest fewone, voor priesterlijke roe- s/öX. pingen van arme kinderen. Kostbare godsdienstige gedenkenissen in ver- post** gels aan bet - WERK VAN b/(f6 BETHLEHEM Z^Oc.,- Montien-Moresnet (Luik), of aan Juffer Blancquaen \y% te Cortenbergh (Brabant). wisseling gegeven. Vraagt inlich tingen of send NAZARETH. - De genaamde Marie Dossche, wonende wijk Beirhof, ging donderdag aardappel- groezen uit eene mijt trekken. Daar kantelde de mijt om en viel op de vrouw. Zij was reeds dood als men er haar van onder haalde perijkeleus versmacht. Zoo hangt ne mensch zijn leven altijd aan een zijden draadje, 't Is zoo op te passen. ST-MARTENS-LEERNE. Zondag vermaak ten zich de kinderen der Familie C. Van Speibroek met schaatsenrijden en met ijsstoelen op de rivier de Leie. De tweede zoon, Achiel, 21 jaar oud, zakte met zijnen ijsstoel, waaraan zijn hond ge spannen was, door het ijs en verdween in de diepte. De ongelukkige kwam nog tweemaal boven men wierp hem eene reddingsboei toe, doch hij was reeds zoozeer door de koude versteven dat hij haar niet vastgrijpen kon. De hond, die het langst tegen de dood worstelde, huilde schrikkelijk. Het lijk van Achiel werd eene nur later opgevischt. De droefheid der ongelukkige ouders is hartver scheurend. OOSTAKKER. De 14jarige Camiel Eeck- hout, die vrijdag namiddag zoo ongelukkig door een geweerschot getroffen werd, is in het hospitaal overleden Aan onze Lezer». Indiengij lijdt aan de maag, beklemdheid,bronchieten of keelpijn, wendt u tot de uitmuntende hoeststillende Walthérypas- til en gij zult verrast staan van zoo rap genezen te zijn met een zoo goedkoop middel. (1 fr). Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. MELLE.De gendarmen zijn zaterdag naar hier gekomen om een onderzoek in te stellen naar geheime stokerij. Het schijnt dat men reeds lang vermoedens had. De eigenaar der geheime stokerij is aangehouden en naar het gevang te Gent over gebracht. ST.-AMANDSBERG. In den nacht van zon- dag tot maandag zijn dieven binnengedrongen in den eigendom van M. Feyerick, te Westfeld, en hebben er den zink van het dak geroofd. De die ven, die niet gekend zijn moeten zich gekwetst hebben, want men heeft veel bloedsporen gevon den. BEVEREN-WAAS. Zondag nacht braken twee zwartgemaakte manspersonen in de woning van den blokmaker Joris Douwen de vrouw, die alleen thuis was, werd door do schelmen bij de keel gegrepen zij viel van schrik in onmacht. De dieven stolen eene som van 140 frank uit eene kas, die op de slaapkamer stond. - De schuur der familie De Decker is dinsdag avond afgebrand met gansch den inhoud, hooi, strooi, landbouwgerief, enz. Er is voor 2,000 fr. schade, door verzekering gedekt. LEDEBERG. Donderdag avond is in St-Gre- goriusgesticht alhier, een begin van brand ont staan aan het bekleedsel waarmede men den gaz- meter had omwonden, om hem tegen vervriezing te vrijwaren het omwindsel van drolgoed stond op enkele oogeublikken in licht laaie vlammen, wel ke de souduur deden smelten en eene groote ont- ontsnapping van gaz veroorzaakten. Gelijk men wel denken kan, vatte de gaz insgelijks vuur en vertoonde eene vurige kolom. Gelukkig waren de eerw. heeron professors van het gesticht spoedig ter plaats, en, geholpen door eenige voorbijgaande werklieden van het arsenaal, was de vlam in weinige oogeublikken uitgedoofd. De schade beloopt omtrent driehonderd frank. HILLEGEM. 't Zelfde geval als t'Aalst over 14 dagen Woensdag morgend vond men hier het lijk van Jan Coppenshij lag vervrozen in eenen grachtde ongelukkige was 56 jaar oud. VRAAGT OVERAL HET LEUVEWSBIBR der gunstig gekende Ilroutrerij f'i-nni lirutcé, AAJLST. DENTERGHEMAd. Van den Abeele, werk man alhier, heeft in een gevecht 13 messteken be komen. De dader is gekend. W YNKEL-ST-KRUISDonderdag namiddag ging het peerd van M. D.., op hol. Dank aan de koelbloedigheid van M. Pieter De Bruecker, bak ker en winkelier, op bet dorp, werden groote on gelukken voorkomen. Bravo, Pier 1 Er moet voor u een splenternieuwe madolje afkomen 1 LOKEREN. Op bet pachthof der kinderen D'Heer, op de wijk Baksleer, is vrijdag een zwin- gelkot met in den inhoud afgebrand. Ze zeggen den inhoud, maar wat het was, weten wij niet, zelle. STEKENEDonderdag morgend is er brand ontstaan in de schuur van den landbouwer August Symoens. Het gebouw werd met gansch den oogst en een zwingelmolen vernield een rund en een varken zijn in de vlammen omgekomen. Er bestaat slechts gedeeltelijke verzekering. ZBLE. De zoogenaamde Groot Duivel die verleden jaar voor diefstal tot 18 maanden ge vangenis veroordeeld werd, is eindelijk te Dender- monde aangehouden ENGELAND De honden, in de engelsche hoofstad afgericht om geldinzamelingen te doen, hebben tot nu toe reeds 60.000 fr. vergaard voor de slachtoffers van den oorlog. SCHAARBEEK. Zaterdag avond kwam D* DeVos per rijtuig langs de Paviljoenplaats gereden; zijne knecht zag de kabel niet gehecht aan een inopbouwzijnde huis opgericht. Het peerd kon onder de kabel door, doch de koetsier werd van den bok gerukt en werd op de straatsteenen den schedel gekloven. MECHELEN. Maandag nacht hebben een aantai schuimers vier groote ruiten uitgeworpen in het klooster der zusters Redemptoristinnen, (ge zegd roode nonnen) in de Bleekstraat. Dat is reeds de derde maal op veertien dagen tijd dat dit sckui- merswerk daar plaats heeft. FRANKRIJK. De wereldlijke onderwijzer Baron, van Lyon, is voor drie moorden en twee moordpogingen, door het assisenhof tot levenslan gen dwangarbeid veroordeeld. De liberalen en socialistische bladen verzwijgen die veroordeeling. Kecrjaren. De vrouwen van een zekeren ou derdom moeten zich van tijd tot tijd het lichaam zuiveren met de Walthérypil, indien zij zich willen behouden voor ongevallen en gevaren Dépots te Aalst MM. Callebaut, DeValcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken. SINT NIKOLAAS. Zondag morgend, rond 8 uren, trokken 3 knapen, van 11 tot 12 jaren, uit deftige families onzer stad, naar de statie en gin gen op reis naar Brussel. Daar zij thuis gazetten gelezen hadden over den oorlog van Transvaal, hadden zij medelijden gekregen met de heldhafti ge Boeren en maakten elkander op, om de Boeren te gaan helpen. Een hunner, het zoontje van M. S. had hun een artikel in eene gazet getoond waarin een Dr van Brussel manschappen aanwierf, zelfs knapen om bij de ambulancen te dienen in Transvaalzij na men hunnen spaarpot mee welke alles bijeengelegd 14 fr. bedroeg, met 't nummer der gazet en on- derwege vroegen zij nog eenen kamaraad van hun ne school of hij mee ging naar Transvaal om hij de ambulancen te dienen alvorens op den trein te gaan. Nu wareu zij vertrokken. Omtrent 10 uren vroeg hun professor uit het St Jozefsgesticht, die hun miste in zijne klas, inlich tingen aan hunne medescholieren over hunne af wezigheid. Eene stem verhief zich onder de leer lingen Zij zijn naar Transvaal Het was deze scholier dien zij hadden willen meelokken. De professor nam inlichtingen en ging oogenblikke- lijk den Bestuurder verwittigen. Deze zond een bode naar de ouders om hen hiervan kennis te ge ven. Do ouders waren in de grootste onrust, liepen bij elkander, hielden raad en gingen naar het po- liciebureel om M. Cruyssaert, policie-commissaris te verzoeken hunne kinderen te doen opsporen. Deze deed aanstonds inlichtingen nemen naar de statie om te vragen of er drie jongens reiskaarten gevraagd hadden en vertrokken waren. Het antwoord van den beambte was dat hij hun drie kaarten voor Brussel afgeleverd had. Hierop telefoneerde de commissaris van op het stadhuis naar het oppercommissai iaat van Brussel, gaf sig nalement en ai de noodige inlichtingen op. De hoofdcommissaris aldaar lichtte zijne agen ten in en telefoneerde met de bureelen van de wij ken der stad en voorsteden. Zondag kwam er geen antwoord maandag ten 10 uren 's voormiddags kwam de tijding per tele graaf dat zij in de voorstad St Gillis, bij Brussel, op het policiebureel ter beschikking hunner ou ders, zaten te wachten. Onnoodig de vreugde der ouders te beschrijven. Wat hadden zij te Brussel gedaan Zij hadden het huis van den dokter, werver voor Transvaal opgezocht en niet gevonden. Na lang zoeken waren zij in de voorstad St-Gillis geraakt zij hadden eten gekocht, maar, daar stond den cirk Russe, die hun aantrok. Zij namen een kaartje en woonden de vertooning bij Doch toen het peerdenspel uit was, kwam de moeilijkheid voor om logist te vinden de clowns van den cirk hadden vuren ontstoken en zij vroe gen zich te mogen warmen, dit werd hun toege staan. Een policieagent, die op zoek naar hun was en door zijn bureel was ingelicht, kwam binnen, nam hen meè, wist dat het treffelijke kinderen wa ren en liet hun den nacht in het bureel overbren gen. Maandag namiddag vertrokken de drie vaders naar St-Gillis, bij Brussel, om hunne zonen te ha len. Men kan denken hoe verheugd de moeders waren bij het wederzien hunner kinderen. Zij wa ren hun te gemoet gegaan. De onderneming dezer jonge knapen was Zon dag en maandag het voorwerp aller gesprekken in St-Nikolaas. Zij wilden hunnen dapperen inboor ling, generaal Van Remortel, navolgen, die, 15 ja ren oud, het pensionaat van Melle ontvluchtte, zich te Parijs engageerde in het leger van Napoleon I, heldendaden verrichtte en eindelijk een der voor vechters werd onzer belgische onafhankelijkheid. BRUSSEL. De vrouw W., Bloemistenstraat, te Brussel, had donderdag avond hare twee kinde ren, 5 en 3 jaren oud, alleen gelaten. De kinderen naderden te dicht bij de stoof, en toen de vrouw thuis kwam, was het oudste kind driekwaart ver brand. Het jongste had insgelijks zware brandwon den aan de handen bekomen. Het eerste kind heeft zijne wonden niet overleefd. ANTWERPEN. Alle woensdagen. 4 ossen prijs per kilo 0,S6 0,7o 0,66 8 koeien r 0,00 0,00 0,00 4 veerzen 0,82 0,72 0,62 3 stieren 0,75 0,65 0,55 181 kalveren 1,08 0.38 0,88 GENT. Alle vrijdagen. Getal te koop gestelde hoornbeesten: 000 Melkkoeien 029; groote ossen 5; jonge ossen 099; vaarzen 110; vette koeien 147; stieren 058 magere beesten 145; schapen 92; lammeren 00; kalveren 122; varkens 360; loopers 40; viggens 517. De goede stalbeesten golden gemiddeld van 1,15 tot 1,35. De grasbeesten 00,0 tot 0,00. De varkens van 70 tot 100 kilos en daarenboven evend gewogen, van 0,70 tot 0,80. VERHAAL UIT DEN BOERENKRIJG, 45 door den Eerwaarden Heer Pattyn, priester. Doch zij, met eene zelfbeheersching, in hunne nuchterheid van nieuwbakken oversten, welke ik later bewonderd heb. Zij hadden gelijk. Waren wij in de vlakte neergedaald, de kogels hadden ons weggehageld even als die arme drommels daar beneden. Wij mochten zelfs geen gebruik maken van onze geweeren, uit vrees in de verwarring op ons eigen volk te schieten. Ik heb een jongen boer nevens mij, weenend van wanhoop, zijnen degen op den rechterknie zien breken, alsof het eene wissen lat geweest ware, schreeuwende neem, waartoe dient mij een wapen Als de storm holden de jagers door de vluchtelingen heen De lange sabels vielen neer links en rechts, in een bliksemeu- den omzwaai, Toen ze weer naar omhoog gingeD druipten zij van bloed. Niet één van ons stiet eenen kreet uit, afschuw en razernij verlamden onze tongen. Wat ik alsdan heb bijgewond zal, hoe oud ik ook word, mij eeuwig in 't geheugen blijven. Ziende dat alles met hun uit was>_ werden de overige boeren als razende dieren. Vormt carré riep een hunner met opgeheven degen. Allen Hepen zich romdom hem scharen zij zouden vooraleer te sterven hunne dood en die der broeders wreken. Met gevelde bajonet wachtten zij den tweeden aanval der jagers af, die rechts om keert makend opnieuw naar 't carré kwamen aangezet. Toen werd het een echt bloedbad, een warklomp van menschenge- daanten, brullend, kervend, stekend. Hoerah, hoerah schreeuwden de Franschen, waarop de boeren even verwilderd antwoordden leve de jongens Depeerden klauterden tegen die levende massa op, de degens flikkerden op en neer, ter wijl de bajonetten al onder in duchtige steken de ingewanden uit de buiken der dieren hakten. Geen enkele der onzen bleef er over maar toen de Frausche overste den aftocht bevool lag menige ruiter tusschen de lijken der boeren te spartelen'. En ginder verre, als een sprekend trofée dier bloedige victo rie, wapperde het in brand gestoken zeil van den wijtewagen in den wind. Slechts met den avond begonnen de Franschen voor goed op ons te schieten. Naar wij vernamen van spioenen, waren er verscheidene nieuwe colonnen zich in den namiddag bij Jar- don en Chobert komen aansluiten, enkel uit Sint-Truiden reeds rond de vier duizend man, zoodat in dien nacht de stad Diest ten allen kante door eene levende ketting van ijzer en brons werd omsingeld. Sedert een paar uren had de vijand het vuur gestaakt en ik dacht't zal uit zijn voor vandaag met obitsen en bommen de Franschen hebben ons reeds genoeg geduiveld, zij zullen ons de nachtrust niet misjonnen. Op het vooruit geschoven werk, tegen de'citadel, waar ik de wacht hield, hoorde men niets anders meer dan 't geschreeuw der wachten van post tot post schildwachten geeft acht I en in de verte het geblaf van eenen hond. t' Waa pikdonker geworden, alle luiken waren dicht, de stad scheen als uitge storven, tenzij in 't stadhuis waarvan alle de ramen als bij klaren dage verlicht waren, om reden dat de krijgsraad aldaar bestendig zetelde. O dat akelig geblat in de doosche stilte van dien schromelijken, wat heeft het mij langen tijd in mijne droomen achtervolgd De torenklok sloeg negen uren. Eene mannengedaante met een stoklanteern vol keersroet schommelend aan 't einde eener lat, kwam naar mij toe. Wiedaar, 't paswoord riep ik de bajonet vellend. Toe zwijg, ik kom u aflossen, kerel. Toen herkende ik Gust Hermie aan zijne stem. Wij moesten beide lachen. Joseph Sciioofs had kapitein Heyvaert daar pas een aardig woord in 't oor geblazen van een hartversterkend maal dat ons te zijnent wachtte. Ge kunt denken hoe wij wa tertanden naar een weinig warm voedsel. Ik loop dus de vesting af, wanneer plotselings de duisternis achter mij opklaart in eene roode flikkering. Ik draai het hoofd om een gloeiende kogel trekt de lucht door, heel hoog en heel langzaam als een luchtverschijnsel. Bijna onmiddellijk daarop volgt eene tweede flikkering links, eene derde rechts telkens gepaard met gesnor der houwitsers in de lucht, zoodat huizen, daken, wallen, straten een oogenbliksken in licht- laaien gloed staan en gij heel duidelijk den toren onderschei- den kunt op den zwarten achtergrond. Gezwiud loop ik de wallen af. Het is dus uit met ons, alles is verloren. Geen enkel steen zal blijven recht staan. Zulkdanig waren de gedachten onder 't loopen niemand kan zich inbeelden, zoo hij het niet gezien en ondervonden heeft, welken inlrnk het zicht dier flikkeringen in den nacht op u maken. In de straat bots ik op kapitein Heyvaert die juist eene patroelje opleidde van een tiental mannen. Ha, zijt ge daar, Wilhem, roept hij mij toe, dat past juist, kom maar gauw mede, we loopen de burgers voor brand hoeden. Van warm eten kon er natuurlijk geen spraak meer zijn, alhoewel mijne maag letterlijk rammelde van den honger. Uit alle hoogten tegelijk werd de stad door de Franschen beschoten. De huizen daverden afsof alles te samen ging in storten. Wij liepen door dik en dun, op gevaar na hier eene pan, daar eenen splinter van een gebarsten obits, stukken glas, ja, heele schouwen op den rug te krijgen. Nu en dan hoorden wij roepen brand, brand 1 We snelden toe oude moederkes,vreedzame burgers, wiens dak afgesls geu was, hingen door hunne ramen en schreeuwden zich de keel uit. Als 't al uit kwam, was er geen ander schade dan een lek kalk van den mnur weg of wat pannen van het dak. Wat mij het meest verwonderde, was dat de Franschen wel eene kleine halve uur van ons af schoten, en wij flikkeringen net zoo goed zagen als hadden wij nevens 't kanon gestaan. Ik herrinner mij nog hoe wij vóór de citadel de blinkende straat steenen, de uithangborden langs de gevels en tot den schildwacht toe onbeweeglijk in zijn huisje zeer duidelijk ouderscheidden. IX. Hoe wij voer de overmacht wijken moesten. Vóór mijn bed gekomen in Schoofs huis kroop ik heel ge kleed onder de sargiën. Ge kunt wel denken hoe de ellende dezer laatste dagen, in dit gure jaargetijde, haar merk op gansch onzen persoon had gedrukt. We leken aan wandelende geraamten, met neuzen die vooruitstaken als snavels, holle

De Volksstem | 1899 | | pagina 2