KooplaMelsmlitlM ra Aelst. Visietkaarten Van alles -wat. Allerhande Nieuws.- Wintermijmering. Luibrcchts SNIPPERS.- Stadsnieuws. Patronage II. Jozef. [ets over de Boeren. Burgerlijke Stand, Aalst. Men vraagt 5'ïiZST" "z^K- Aan de dooven.- Eeae rijke dTe' w,eEe aan I frank het honderd. oemezimo Bloedannoeda SMÖtJTIlJS'K?1 Wehelijhsche Markten. Hopmarkt. wangen en zwarte, diepstaande oogen vol water van de flauw te. Ge hadt de knappen, frisschen Frans Heyvaert van vroeger eenen cent gegeven uit compassie, zoo schooierig maakten hem zijn ongekamde baard, verschoten kiel en smerige muts. Een aanhoudend geknetter, waarvan de ramen rinkinkten, deed mij de oogen opentrekken. Zeker waren de jongens van in den vroegen morgen reeds met den vijand handgemeen geraakt. Boven de wallen trok de dageraad zijn eerste bleeke streep door. Doch ik gaf mij niet eens de moeite door het raam te kijken. Ach, wat beleeft een mensch soms schrikke lijke oogenblikken van eindeloozen walg en weemoed Gezeten op den kant van mijn bed, zou ik wel gaan weenen zijn, hadde ik gedurven ik gaf om niets meer, noch om mijn te huis, noch om vrijheid, noch om vaderland honger en vermoeienis verdoofden alle andere stem, zelfs die van zelfbe houd. Waarom was ik gistereu niet gesneuveld met de anderen Gelukkig kwam een stevig ontbijt alles weer opzijn effen brengen. Joseph, de goede jongen, oordeelend naar zijn eigen zeiven, had voor versch brood, koffie en hesp gezorgd en tevens ook kapitein Heyvaert uitgenoodigdDe blozende kachel ver spreidde door de zaal een weldoende warmte, waar eene doode zou bij bekomen zijn. God 1 wat hebben wij alsdan geëten of liever verslonden, lijk delvers I Tast maar toe, jongens,.... haalt maar uw hartjen op,... de Hemel weet wanneer ge nog eens de occasie krijgt, moe digde kapitein Heyvaert zijn eigen zeiven aan. (Wordt voortgezet.) Verwarming der treins.Op den ijzerenweg van Brus sel naar Antwerpen zijn proeven genomen met een nieuw stelsel, dienende om de treins bij middel van stoom te ver warmen Naklank. Zooals men weet heeft de vredeskonferencie van den Haag, den Paus uitgesloten alsook nog twee andere volkeren Transvaal en Oranje-Vrij staat. Zij vreesde immers dat Engeland, dat oppermachtige Engeland zooals men dacht, niet op gelijken voet zou willen behandeld worden met de Boeren van Transvaal en Oranje-Vrij staat, die zij aanzag voor onbeschaafde volkeren. Nu Engeland ondergaat reeds de straf van zijne verwaandheid en onrechtveerdige veroveringszucht de Boeren die het dacht in hunne eigene hoofdsteden te gaan verpletteren, doen de engelsche legerscharen de eene neder laag na de andere ondergaan, de eene al verschrikkelijker dan de andere. Zij zegenpralen langs alle kanten en hunne ver liezen zijn onbeduidend in vergelijking met die hunner vijanden. Verplaatsingen. De heer minister van spoorwegen, den moeilijken toestand inziende der ondergeschikte spoorweg beambten die, door de noodwendigheid van den dienst, tot verandering van woonplaats verplicht zijn, heeft een goed besluit genomen voortaan zal de vergoeding uit dien hoofde aan den belanghebbende in 't toekomende, uitbetaald worden 3 voor hun vertrek. De postdicn st voor Nieuwjaardag is geregeld. De zondag- dienst zal dien dag niet toegepast worden dan voor de uitdee- lingen van s' morgends. Het bandje «Niet bestellen op zondag» zal dien dag niet in aanmerking komen. PAX VREDE Dat is 't woord geweest van de Engelen, als zij in den nacht van Christus' Geboorte zongen over Bethlehemsdal. Wij wenschen aan al onze Lezers die zoete Vrede. Maar d'engelen zongen eerst Gloria in excelsis Geeft Jfe; eerst glorie aan God, zoekt niet uwe eigene glorie, de voldoening van uwen hoogmoed, of anders komt ge nooit tot de Vrede. Die werkt voor zijne hooveerdigheid, tot het lesschen van zijne wraakzucht leeft gedurig in onrust, maakt zich alle dagen nieuwe vijanden wie heeft er t'Aalst tweedracht gezaaid, de Vrede gestoord Iemand die zei IK schepene, ik burgemeester, ik representant. Heeft hij Vrede gevonden Neen, want nu roept hij er bij Priesters, Bis schop en Paus onder mij Dien vreeselijken oorlog van Zuid-Afrika De Boers vechten gelijk leeuwen maar ze zijn godsdienstig 's Zondaags is 't Reposez armes, z'en vechten niet. Welk voorbeeld voor Europa ln ITALIË zijn er twee reizigerstreinen in eenen tunnel opeengebotst4 perso nen werden gedood en 11 erg gekwetst. In RUSLAND, waar 't zoo koud is, ge zoudt zeggen hoe is 't mogelijk, daar is eene kazerne afgebrand te Samarasch. Ongelukkiglijk acht soldaten dood. ENGELAND gaat weeral nieuw renfort zenden naar AFRIKA, ze spreken van 't 7° dragoaders, het 8* huzaren en het 17e lanciers.... Van waar zal 't volk blijven komen d'Ou Milords zeggen van dien oorlog en trekken aan hunne bakkebaarden 't is bernik, in 't Engels, Foesjel al de tableaux van 't Ministerie van Oorlog wegen af van het krijt, van de plans en cetera, doch de Boerkes lachen met al die geleerdheid ze toonen ne vijfden en dat 't in eenen m af war., de Boerkens waren al lang uit. Twee gebroers Van de Caveye, die t'Etterbeek en t'Anderlecht een' g eime stokerij hadden, zijn veroordeeld tot een jaar gevang en cot 30 duizend frank boet. Een wildstrooper van A sTENE, beschuldigd van moordpoging op twee jachtwach ters, is veroordeeld tot 15 jaren dwangarbeid. d'Ander ek op den Montagne de la Cour te BRUSSEL is er een le vend peerd doodgevallen. &- - d'Ander week, t'ANT WER EN, er komt een schip toe uit Amerika. Ne vriend stond aan de dokken zijnen vriend af te wachten, die met dat schip toe kwam... Hij ziet hem, springt door 't volk, en... op 't laatste van de compositie,'t en was hij niet. Meenen en missen be ginnen met dezelfde letter, gissen en missen rijmt op elkan der denken en dwalen begint ook met dezelfde letter, dwa len en falen maken ook een rijm Geen wonder dan, dat meenen, denken, gissen, Het meest van tijd doen dwalen, falen, missen. Nu spreken d'Engelschen, na die wreede klopping van Redvers Bulier, het PETJE-PRUIS van Engeland, van het le ger nog te verzwaren tot 120 duizend man. De Boers zeggen Laat ze maar komen 1 Goed begin, geeft moed en zin, en goed begonnen, is half gewonnen, 't Schijnt dat de Boers na den slag van douder lag waarin d'engelschen zooveel vol en kanons kwijt geraakten, dat de Boers daarachter in hun kamp 't lieken gezon gen hebben van de SOCISSEN. In den slag van Gras Pan waren er zeventig ten honderd officiers en sergeanten on der de doodeu van den kant van Enge land Te FARIJS is er ne rijken bedelaar op zijn kamerken doodgevon- den, gestorven van kou en vuiligheid. Ik houd van eene propere tafel, zei eene boerin, en z'haalde den stalbessem om er de tafel mee af te vagen. Maandag morgend en speelde de vrieze- man maar de kleine vriesklarinet niet meer, 't was dolce, piano. Maar ze zeg gen dat al de noten die zij speelt voor Kerstdag, geenen afslag geven. Wij zullen 't afwachten. D 'ander week met de eerste vriesdagen was 't halte voor d' electrieke trams van Gent, z'en konnen niet rijden, 's Ande rendaags om het te beletten, zijn er trams geheel den nacht blijven overen weer rijden. Den oorlog kost aan Engeland vijf en dertig miljoen en half per dag. Mijnheer Petrus, asta- blieft, één woordeken gij hebt altijd geschreven op 't eerste woord van af keuring van den bisschop, leggen wij stilwat zegde den bisschop zondag te Gent in den antisocialistischen bond ER zijn mannen, zegde hij, die de pauselijk encycliek verdraaien naar hunnen zin en goesting, zij loopen naar den afgrond. Het is aan ons, bisschop pen, dat het ambt toegekend is het pauselijk woord uit te leggen en niet aan hen. 't Is dan zijne hoogweerdig- heid zelf die zegt dat gij met de ency cliek de menschen bedriegt en misleidt, en 't is daarom, onder andere redens, dat de paus uwen broeder het affront aangedaan heeft, hem niet te willen zien of hoeren wanneer hij hem naar Romen riep, maar hem voor de vierschaar zond van eenen SPAANSCHEN CAPUCIEN. Nu laten ze uit den oorlog we ten dat de soldaten, om min schrik te hebben, hunne pijp ontsteken voor den slag, 't schijnt dat tabac moed geeft, onversaagdheid. De Boers, van hollands ras, zijn erge rookers. Een witte spree ligt overal gespreid op werelds akker geen mensch en is, men zeggen zou, geen levend herte wakker. Het vogelvolk, verlegen en verlaten, in de takken des peerebooms te piepen hangt, daar niets en is te pakken. 't Is even stille en stom alhier, aldaar en ondertusschen en hoore ik maar het kreunen meer en 't kriepen van de musscheu. Guido Gezelle. was schoolmeester, peinst ne keer.. Op zekeren dag dat hij klas deed, zat klein Spiegelken gedurig te spelen en te babbelen. Op den langen duur begon Meester Luibrechts hem kwaad bloed te maken en hij riep Ek, lompe ezel, dat ge zijtge zijt niet meer weerdig bij deftige menschen te zitten kom, zet u hier nevens mij. veel of in Duitschland had men weer de zweep en de tuchtroede als straf herin gevoerd. De socialisten hebben er in de Rijksdag tegengestemd. Maar toch zal in Duitschland altijd het grondbegin blijven bestaan: Die Preusische frauen, die esei, und die nussenbaaume mussen prugelhaben. O, Madame Trekmoesj was met haar zoontje op den arm naar den dierentuin geweest. Toen zij thuis kwam, zegde ze begeesterd: Man lief, nu heeft ons Cha- rel-Lowieken voor den eersten keer ge sproken en toch zoo duidelijk 't En is zeker toch geenen waar Toetoet. Ik stond met Charel-Lo- wieken voor de apenkooi, op eens ziet hij die groote aap en riep bonjour, papa bonjour, papa Hooren, zien en zwijgen, dat is plan. Men zegt soms zoo al iets dat men be ter gezwegen hadt. <f| De hersens van dichter Guido Ge zelle zullen te Leuven bewaard blijven. Hoogleeraar Hugo Verriest, die dezel ve uit den schedel genomen en gewo gen heeft, verklaart dat zij boven de 2000 grammen wegen, terwijl 't gemid deld gewicht maar 1400 grammen is. Binnen eenige dagen zal 't 34 ja ren zijn dat onzen Vorst den troon be klom. Op eenige maanden na, is zijne regeering reeds zoo lang geweest als die van wijlen zijnen doorl. Vader. Het is al goed wat dat hjj doet, Dien men bemint; Het is al kwaad, van dien men haat, Wat hij begint, 9 De ramp van Vorst zal aan den Staat de som van 6 millioen kosten. Q> Een beenhouwer van Brugge heeft voor de aanbesteding van tvleesch der Gestichten den prijs van 74 centie men den kilo ingediend. En een brou wer wil 't bier leveren voor 3-85 den hectoliter. Is er bij die mannen eene vijs los Volgens de Engelsche gazetten, zijnjde Boers vau zins, zoo zij Cecil Rhodes kunnen vangen, hem in eene muit op te sluiten en ten toon te zetten als een wild dier. Nu, die bloedhond zou het wa rempel goed verdienen dat hij elk gerust laat. Plaatsen Zoiidagrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. De Waele,*in de Kerkstraat. Maandag (Kerstdag) die van M. Meganck, in de Leopoldstraat. Vermakelijk Avondfeest te geven door de Tooneelafdeeling Langs om beter op Zondag 31 December 1899, inde zaal der Patronage, om 4 1/2 uren stipt. Fanfaren en Turners doen meê aan 2,00, 1,00 en 0,50 centiemen. Wat zal er te zien en te hooren zijn 1° De Turnmarsch van Binche 2° Een stukje zonder naam en d'historie van klein Duimken 3° Men vraagt een koetsier, splinternieuw klein operaken 4° Voorzitter gekozen I Volkshistorie in 3 be drijven 5° Marmeren groepen. M. Jef Cammaert gelast zich met piano en har monium. 't Feest zal gedaan zijn om 8 uren. Er valt op te passen voor eene goede zitplaats Elk zegge het voort. Belangrijke Vergadering;. Dijnsdag, 2' Kerstdag, zal eene belangrijke vergadering gehou den worden, ter estaminet Den ouden Biekorf, bij M. Alfons Van den Eynde, aan de Groote Kerk, ten einde eene maatschappij te stichten der am bachtslieden en leerlingen der Academie van Schoo- ne Kunsten dezer stad, onder kenspreuk Kunst en Wetenschap. Het doel en het nut dezer Maatschappij zal in deze bijeenkomst handtastelijk uiteengezet wor den, en wij sporen alle kunstminnende Aalstenaars aan in groot getal op te komen. De vergadering be gint om 2 1/2 uren namiddag. Daar en is geen muziek in het leger der Boeren. Alle beweging, hetzij aanval, hetzij aftocht, ge> schiedt iu stilte, en hetgeen de aandacht boeit van den strijder, het is de juistheid van zijn geschot, en de krijgskundige berekeningen. De Boereu trekken op naar den slag zonder orde, dit geelt hem een verward uitzicht, maar deze doenswijze is hun na tuurlijk en levert hun den besten uitslag. Hun aftocht gelijkt altijd aan eene nederlaag, daar ieder strijder zoo rap mogelijk zijne veiligheid zoekt te verzekeren, maar den kop verliezen dat kennen zij niet. Zij loopen uiteen, maar zoo haast zij eene schuilplaats gevonden hebben herne men zij den strijd alsof er niets gebeurd en ware. Hebben zij geen krijgsmuziek in den gewonen zin van het woord, het muziek speelt nogtans eene rol in hunnen strijd. lederen avond vooraleer zij zich in hunne dekens draaien, iederen morgen bij het ontwaken, iederen keer zij ten slag trekken, als de omstandigheden het toelaten, gansch het leger, met ontdekten hoofde, zingt het krijgslied Oud honderd iedere noot duurt zes tijden, het gezang is vol uitdrukking, kracht en overtuiging, en het is grootsch en indrukwekkend om hooren. De bijzonderste sterkte van het Boersche leger ligt in de behendigheid en de strijdkundige kennis sen van iederen soldaat. Sedert jaren was den inval der Engelschen voorzien en bereidde men den weerstand. Hunne behendigheid in het schieten is niet verminderd. In den veldslag te Majuba-hlll, de kogel die den generaal Georges Colley trof aan het hoofd, was geschoten van eenen afstand van 1,400 yards. Sedert twee j aren, de Boeren hebben het geweer Manlicher aangenomen. De kogel van dit geweer doorklieft de ruimte met eene rappigheid van 2000 voeten per seconde. In geval dat de Engelschen Natal doortrekkende in den Transvaal en in den vrijen staat van Oranje zouden dringen, zij zouden eerst moeten door de bergen trekken naar Drakensburg de eenige belan- rijke bergketen van Zuid-Afrika. Daar vindt men bergtoppen van 11.000 voeten hoogte. Het is een verschrikkelijke weg om reden van de rotsen en de afgronden die er te vinden zijn. Daar zouden de Engelschen hnn kanons niet kunnen meevoeren en hunne legerbenden zouden bijna kunnen vernietigd zijn door eenige honderde Boeren. In de veronderstelling nog dat zij kunnen bin nendringen in de vlakten of velds van do 2 repu blieken, daar zullen zij te strijden hebben tegen den hongersnood en de dorst. Men kan daar hon derd mijlen verre reizen zonder eenen druppel water te vinden. De Boer kent zijne streke, de vorm van grond toont hem waar hij water kan vinden, hij delft eenige voeten en vindt water om zijne koffie te maken, De Boer drinkt vier maal daags kofijje, vleesch in de zonne gedroogd, en eene soort van turksche tarwe, dat is geheel zijn voed sel, als hij, voor maanden ter jacht gaat. De Engelschen zullen nog te strijden hebben tegen het vuur. De uitgestrekte weiden van Z. Afrika ziju verbrand door de zonne, en het gers dat er groeit kan gemakkelijk in brande gestoken worden. Voegt daarbij de ziekten waardoor de Engelsohe soldaten die aan dit klimaat niet gewend zijn, zul len aangetast worden. Indien de oorlog 6 maanden aansleept, het Engelsch leger zal maar de helft zijner strijdbare mannen meer tellen. Duurt de oorlog een jaar er zal geen Engelsch leger meer bestaan. FAILLIET VAN DER SPEETEN KAREL, handelaar te Okegem. Op donderdag 28 December 1899, om 10 uren voormiddag, in de Verhoorzaal der Koophandels rechtbank, vergadering der schuldeischers, om de curator te hooren in zijn verslag en de gefailleerde in zijne voorstellen tot concordaat. De Griffier, EDM. SCHEERLINCKX. Geboorten Mannelijk 14; Vrouwelijk 10 24. Huwelijken. K. Tallier, policieagent, met C. Luycx, z.b. F. Bonnaerens, tw. met A. Van den Bossche, z.b. Overlijdens. A. Steenhaut, m. Van de Velde, meesterg. 52 j. Schoolstr. S. Vermoesen, tw. 20 j. Lindestr. M. Vonck, w" De Reu, z.b. 81 j. St-Jobstr. C, Everaert, vellenpl. 37 j. Moorselb. S. Van de Vondel, vr. Schockaert, z.b. 31 j. Vaartstr. L. Triest, m. Gryseels, kuiper, 71 j. Hertshage. J. Geyst, vr. De Haeck, z.b. 43 j. Moutstraat. 6 kinderen onder de 7 jaar. o lij uaj vragen ten Bureele dezer. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Trans Br uwé, AALST. genezen is van hare doof heid en gedommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somme van 25,000 franken gege ven, opdat alle doove meDschen die geene midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragea aan den Insti tuut Longcott, Gunnebsbuby, London, W. VOLLEDIGE W0/ Eenlg bijzonder veroorloofd middel. Voor inlichtingen, i <-h te bevragen bij 46ZUSTERS van LIEFDE, 105, Rue St-Dorainlque,Parlfi, GUINET, Apotekrr-Chiraist, 1Passage Sr.ulnier, Parijs. Algemeen Depotoh. Bruxeiiea. IN ALLE apoteken. Vluischrifl Frinco. Depot bij M. De Valkeneer, Esplanade. AALST, 17 Dec. 1899. Tarwe fr. 00,00 a 00,00 Masteluin 00,00 a 00,00 Rogge 14,00 a 00,00 Garst 00,— k 00,00 Haver, per 100 kilos 17,00 k 19,00 Spelt 00,00 X 0,00 Aardappelen roodedelOOk. 0,00 a 0,00 Aardappelen geele nieuwe 5,00 k 5,25 Boter de 3 kilos 7,29 a 8,55 Eiers de 25 3,51 a 3,60 Vlas, per 3 kil. 3,00 a 4,00 Viggenen, per stuk fr. 22,00 a 28,00 Ajuin, 100 kilos, volg. kw. 80,00 a 00,00 000 balen nieuw gewas, 1" KWALITEIT, fr. 000 k 000 0 Balen 00 a 000 frs. BOTERMARKT. Zaterdag werden 525 klon en boter ter markt gebracht, wegende te sa- Tien ongeveer 4250 kilos Antwerpen. Alle dijnsdagen. Prijzen der bloem. Tarwebloem inland. M-0 20,50 a 20 50 Tarwebloem inl. N- 00 Ï1.50 a 21,50. Roggebloem mlandsehe 26,03 a 00,00. Ninove. Alle dijnsdagen. Tarwe 100kil. 1C.00 a 16,50 Rogge 14,00 a 15,50 Haver 17,00 a 17,50 aardappelen 5,00 a 5,50 Boter de kilo i,50 a 3,00 Biers de 25 3,00 a 3,20 Öeeraardsbergen. Alle maandagen. Tarwe 100 kil 19,—a 19,00Masteluin 17.00 a 17,00 Rogge 15.00 a 15,00 Haver 19,00 a 19 03 Boonen 17,00 a 17,00aardappelen 5,00 a 5 00 Koolzaad heo. 00,00 a 00,00 Boter de kil. 2.60 a 2 81 Eiers per 25 3,00 a 3,50 Ruw vlas 1 kilo 0,92 a o'oO Lijnzaad 23,— a 23, Sottegem. Alle dinsdagen. Tarwe 100 k. 16,00 a 17,00 Masteluin 15,00 a 00,— Rogge 13,50 a 14,00Haver 17,00 a 18 00 Boter de kilo 2,80 a 0,00 Eiers de 25 2,50 a 2'50 Biggen 00,00 a 00,00 Dendermonde.Alle maandagen. Lgnolié 50.00 Bruine koolzaadolie 5150 Gez. koolzaadolie 58.00 Inl. lijnkoeken 19,50 Koolzaadkoeken 11,50 Raapkoeken 00,00 Raapkoeken Jamba 00,00 Ravisonkoekcn 09,25 Assche. Alle dijnsdagen. Tarwe 100 kil. 16.00 a 16,25 Rogge 14,00 a 15.00 Haver 16,00 a 17,50Aardappelen 0,0.) a i 00 Boter de kilo 2,34a 2,70— id oor 25 2.00 a 2 50 Viggen 't stuk 22,00 a 24,00 Kiekcncn id. 2.00 a 2,50 Kongnenid. 2,o0 a 3,00 Hesp per kil. 0,00 a 0,00 Hop 50 kil. 45,00 a 000,00

De Volksstem | 1899 | | pagina 3