MOBILISATIE VALLING, BRONCHIET vu*' VAN HET LEGEIÏ Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Weyelddeelen. BOEKWERKEN en Tooneelstukjes, Parloir.- ?EtLB0™: Hoe ftaat Binnen en Buitenland. Rhuiiiatiek. het leuvensbier OPTELLING OER PAAROEN EN RIJTUIGEN M.-L. GHEERAERDTS. ONZE JONGENS VAN 1798 Veemarkten. te verkrijgen op onze Bureelen, Kapel- lestraat, Aalst, aan de vaste prijzen De Zinnelooze van Oultre, door D. Anneessens. 1,00 Leven van Dirk Martens, door Pe trus Van Nuffel. 0,25 Maria's Lusthof, d. Alt. VanLoo0,75 Gedichten voor 't Vlaamsche Volk, door eenige VI. Jongelingen 0,50 Psaumes de l'office de délunts, par A Van Wassenhove. 0,75 Leven van den H. Rochus. 0,15 Dirka, geschiedkundig verhaal, door P. Van Nuffel. 2,00 Boude wijn van Gent, drama in 3 bed. door K. L. Van Voordenhove. 1,50 Vlaanderen voor en tijdens het Fr. schrikbewind, door Sevens. 2,00 Geloof en Liefde, ridderroman, d. P. Van Nuffel. 1,00 Leerboek van Kerkzang, door A. Van Wassenhove. 1,00 In 't Misverstand, herberg, kluchtsp. in 1 bedr. doorP. Van Nuffel. 1,00 Robrecht van Eyne, historisch drama een voorspel en 3 bedrijven, door K. L. Van Voordenhove. 1,50 Een Jonge Held, tooneelspel door J. De Waegenaere150 Leven van M. Karei Woeste, door P. Van Nuffel. 0,25 net met de rootput- ten Malbroek Twee onderbroe ken is beter als eene. Van Asso Snel's meesters vriend blijft onver schillighij is den bravium kwijt. g'Haalt er eere van all right. Be dankt en van de gelijken. 't Jaar 1900 I 't Komt aardig voren, ne mensch wil nog altijd achtien zet ten maar azoo bolt ge nevens de stek. Te Londen hebben d'engelsch- mans nen troep honden gedresseerd die geldinzamelingen doen voor de slachtoffers van den oorlog. Zij heb ben al 60 duizend frank rondgehaald. Wat zou Snel van die stiel peizen De nieuwe nuncius van den Paus te Brussel, Mgr Granito di Belmonte, is in zijne bediening getreden. Men spreekt er van als van een diep ge leerd en welsprekend man. 't Is nieuwjaar. De studenten zijn in va- cantie hunne ouders gaan complimen teeren, meteen wezen gelijk nen pê- chenboom die in zijn bloemen staat, en de professors zeggen bene men tis. De rekening is opgemaakt in den oorlog tusschen Spanje en Ame rika heeft Spanje 45 duizend soldaten achtergelaten, 7 per honderd doodge schoten of verdronken en d'andere dood van ziekten en gebrek. Wanneer het onheil is geschied Dan baat geween of klagen niet. Kozijn Dorus, een zalig nieuwjaar, in 't kort komen wij onzen nieuw jaarsbrief aflezen, hij begint alzoo Weer een jaarkring is gesloten En geslingerd in het ruim. Als een marbel heengeschoten Door den vluggen kinderduim. Te Geut, de lucht was eene helle van vuur en vlammen, de pompiers liepen door de straten met de spuiten zoo rap als de baarne vrouw, er was brand in de Gantoise, in de drogerij, over de 3 duizend menschen werken op dat fabriek, met acht lansen water kon men het vuur beperken, de men schen zullen kunnen voortwerken, de drogerij alleen is afgebrand. Tegen Palermo zijn verscheidene huizen en hotels onder eene instorting van rotsen verpletterd. Er zijn twaalf doo- den, en voor twee miljoen schade. 't Laatste woord over den slag van Colenso en is nog niet gezegd nu telegrafeeren ze dat er behalve de dooden nog 916 manschappen ge kwetsten vermist zijn. De geneesheer. Mijn beste heer, 'k heb u slechts eenen raad te geven leg op het gedeelte waar ge pijn hebt een pak Thermogene. Dit is duizend maal beter dan al de drogerijen en' al de pleisters. Aarzel niet. van alle landen, zelfs de meert gewone, voor priesterlijke roe pingen van arme kinderen. Kostbare godsdienstige a\ gedenkenissen in ver- wisseling g fels aan het '4/tI, WERK VAN '<fe BETHLEHEM V Po Vontzen-Moresnet (Luik), of aan Juffer Blancquaert te Cortenbergh (Brabant) Vraa^ inlich tingen of HAMME. Een heer kwam te Hamme met zijn rijtuig bij eenen apotheker waar hij gewoon was een zeker geneesmiddel te halen. De apotheker was binnen en hij riep ik zie mijn geneesfleschken daar staan en nam het meê. In zijn rijtuig gestapt, nam hij een slok van het fleschken en reed een eind wegs voort. Doch voe lende dat het verkeerde medecijnen waren, reed hij terug en zegde aan den apotheker ik heb met der haast een verkeerd middel gepakt. De apotheker zegde gij zijt dood waar gij staat, indien gij niet gauw een tegenvergif neemt. Terwijl de apotheker een tegenvergif zocht, viel de heer dood in de apotheek. Hij had nitro-benzien geno men. Dit heeft te Hamme algemeene verslagenheid verwekt. VRAAGT OVERAL der gunstig gekende Brouwerij Frans Br uwé, AALST. ANTWERPEN. - Dat komt van spelen. Een beenhouwer van Borgerhout had, met de teerlin gen spelend, eenen anderen persoon eene aanzien lijke som geld afgewonnen. Hij werd bij het naar huis gaan, door dezen laatste opgevolgd, aange rand, afgeranseld en van het geld beroofd. De beenhouwer diende eene klacht in tegen zijnen aanrander, die nu voor slagen zal vervolgd worden maar de oeenhouwer zal ook vervolgd worden voor waagspel. ZWOLLE.Eene vrouw, die zich s'avonds bedronken had, werd gedurende den nacht ver stijfd. De geburen die haar hoorden klagen, dron gen hare kamer binnen en ontboden eenen genees heer. Niettegenstaande de haar toegediende hulp bhes ze kort daarna den laatsten adem uit, KNESSELAERE. Verleden Maandag voerde Hendrik Martlé bijgenaamd Reus de Graeve var kens met zijn tweeweelig rijtuig toen op eens een der wielen afdraaide. De voerman uit werd zijn rijtuig geslingerd. Hij had inwendige pijnen. Dit ongeval had plaats op den Urselschen steenweg, nabij het Dorp. Hij is naar zijne woning overgebracht. MEENEN. In den nacht tusschen zondag en maandag zijn dieven in het kantoor van Adolf Van der Meersche-Langae, bankier, Groote Markt, ge drongen en hebben uit het kofferfort 5000 frank in goud, 7000 frank in vijffrankenstukken en 2500 frank in verschilligende munt gestolen, alsook voor 7 tot 8000 frank stadsloten en andere beurswoer- den. Een persoon is aangehouden op wien zware vermoedens wegen. Br lef van M. Galand, landmeter te Lyon. Zend mij nog 3 doozen Walthérypastillen tegen den hoesten de maagpijn. Ik en mijne vrouw be vinden er zich zeer wel bij. Iedere maal dat wij er van genomen hebben, was eene enkele doos genoeg om ons te genezen. Gelief er ook eene doos slijm- verdrijvende Walthérypillen bij to voegen. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysseliuck, en in alle apotheken. BRUSSEL. Sinds eenige dagen verbleef een agent der veiligheidspolicie van Parijs te Brussel om zekeren Leopold G". op te zoeken, beticht ten nadeele van een parijzer wijnkoopman eene som van 10,000 frank gestolen te hebben. Hij werd in zijne opzoekingen geholpen door agenten der rech terlijke policie. Zaterdag morgend hebben zij G... aangehouden in een huis der Augustijnenstraat. G... had nog de 10.000 frank ongeschonden in zijn bezit. LOKEREN. Een begin van brand is ontstaan (^0 den zolder der woning van Aug. Sacré, landbou wer, Molenberg, wijk Roosen, 100 kilos gezwingeld vlas, een bed en dekens werden de prooi der vlammen. Alles is verzekerd. BRUGGE. Maandag avond begaf zich de E.H. kanunnik Van de Putte, professor iu 't bisschop pelijk seminarie van Brugge, naar het lof in de kathedraal. Op de Poterierei gleed hij op den ijzel uit, viel en brak het linkerscheenbeen. ITALIË. ln den nacht tusschen dinsdag en woensdag werd de engelsche kerk van St-Jau-Bap tist, te Rome, door een schrikkelijken brand in asch gelegd. De pogingen der pompiers en der soldaten bleven vruchceloos en al de gewijde voor werpen, de schilderijen, het kofferfort en het orgel werden vernield. De schade door de verzekering gedekt, overtreft de 150.000 frank. De verwarm- buizen schijnen de ramp veroorzaakt te hebben. In de kerk moest woensdag morgend eene plechtig heid plaats hebben voor de gesneuvelden van den Zuid-Afrikaauschen oorlog. KORTRIJK. De E. H. Leroeye, bestuurder van het H. Geestgesticht, te Kortrijk, is op den ijzel uitgeschoven en brak een been en een schouder. STBENDORP. De genaamde Windey Aloys, werkman, is dood gevonden op eenen brandenden steenoven te Steendorp, waar hij was gaan op sla pen. Windey was eenige dagen te voren uit het ge vang van Dendermonde gekomen, waar hij eene straf van zes weken had ondergaan, voor mishan delingen op zijne vrouw. Hij was 36 jaar oud en laat eene weduwe met zeven kinderen in groote ar moede achter. BRUSSEL. Den 21 Juli 1899 ontdekte men in de vaart van Charleroi het lijk van zekeren Jan D.} 15 jaar oud, bediende bij zijnen oom, een ho telhouder van den omtrek der Noordstatie. Eerst geloofde men aan een ongeluk, doch weldra begon men van eene misdaad te spreken weldra bleek de volle waarheid. Die andere jongelingen, waar- tusschen zekere Jan V., 17 jaar oud, wonendein de Pierenstraat, zouden met Jan D., gaan zwem men zijn. Toen de vier jongens in badkostuum wa ren, zegde Jan V., tot zijne twee makkers dat hij D., eene poets ging spelen. Hij vroeg D., of hij wilde leeren zwemmen. Hij deed hem op zijnen rug zitten en liet hem los in 't midden der vaart, zeggendè Zwem nu maar Op dit oogenblik kreeg V., de kramp en kon den ongelukkigen D., niet redden. Verschrikt vroeg V., aan zijne vrien den niets te zeggen van wat er voorgevallen was. Dinsdag werd V., door de boetstraffelijke récht- bank voorwaardelijk tot 5 maanden gevang veroor deeld. RUSLAND. Met kerstmis is een sneeuwstorm boven het distrikt van den Oural losgebroken. Verscheidene boeren wierden onder den sneeuw begraven. De wind wierp verscheidene hutten om en de personen die er zich in bevonden, werden onder de puinen verstikt. Tot hiertoe heeft men honderd lijken gevonden. OOSTENDE. Zondag morgend sprong eene jonge gehuwde vrouw, in de statie alhier, voor een expresstrein. Zij werd door de lokomotief omge worpen en viel in het midden van de spoorbaan, Toen de trein voorbij was bevond men dat de vrouw slechts in bezwijming lag en geeue wonden bekomen had. BEVEREN-bij-AUDENAERDE. Vrijdag ging zekere V., van Oycke, dronken zijnde alhier op de riggels van den stoomtram liggen hij werd door een tram verrast en de beenen afgereden. Zijn toestand is wanhopend. STE-M ARIA-LOM BEEK. Het parket is zon dag en maandag naar hier gekomen om een onder zoek in te stellen over eene geheimzinnig drama dat hier heeft plaats gehad. Zekere Denis Verhey- den is in den nacht van 17 tot 18 december aangevallen geweest door een persoon, die hem een steek in den nek toebracht, waarschijnlijk bij mid del van een priem. Het slachtoffer is zaterdag gestorven. De vermoedelijke dader is aangehouden. Een oml geneesheer zegde ons gisteren, dat, naar zijne meening, de slijm verdrijvende Walthéry- pil, waarvan men hedendaags zooveel spreekt, niet enkel de beste en de zuiverste der purgeermiddels is, maar ook eene souvereine remedie tegen de meeste ongesteldheden. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken. WETTEREN. Vrijdag is de vrouw van M. Van Lancker, wonende Hoogstraat, te Wetteren, zoo ongelukkig iu haren kelder gevallen, dat zij maandag avond, zonder terug tot bezinning te zijn gekomen, aan de gevolgen overleden is. Stad Aelst. bestanz.de ia deze Hind. Be Burgemeester der stad Aelst In uitroeiing van het artikel 130 van het Ko ninklijk Besluit van 31 December 1899 en inge volge den briel van den beer Bevelhebber van bet Distrikt militair van Dendermonde, in dato 22 de zer maand, brengt ter kennis zijner onderboorigen, dat de Commissie, gelast met de optelling der Paarden en Rijtuigen bestaande in deze stad, bare werkingen zal beginnen den Maandag 15, Dijns- dag 16, Woensdag 17 en Zaterdag 20 voor de stad Aelst, den Donderdag 18 en Vrijdag 19 voor bet gehucht Mijlbeek, en den Maandag 22 en Dijns- dag 23 Januari 1900 voor de gehuchten Schaar beek en St- Job en desnoods de volgende dagen, telkens ten 8 uren 's morgens. Men wordt verzocht zijne PAARDEN en RIJ TUIGEN ten huize te houden, de dagen bepaald voor de optelling. De burgers worden terzelfdertijd verwittigd dat het onderzoek eu de rangschikking der Paarden en Rijtuigen alleenlijk in algemeen belang geschie den en dat deze formaliteiten geene beperking stellen aan de rechten der eigenaars of aan de transactiën die de Paarden en Rijtuigen kunnen ondergaan. Aldus afgekondigd en aangeplakt te Aelst, den 28 December 1899. DE BURGEMEESTER, VERHAAL HIT DEN BOERENKRIJG, 46 dooi- dcu Eerwaarden Heer Pattyu, priester. ANTWERPEN. Alle woensdagen. 67 ossen prijs per kilo 0,S8 82 koeien 0,00 0,84 0,75 1,08 18 veerzen 21 stieren 19 kalveren 0,78 0,00 0,74 0,65 0.98 0,68 0,00 0,64 0,55 0,88 GENT. Alle vrijdagen. Getal te koop gestelde hoornbeesten: 000 Melkkoeien 000; groote ossen 2; jonge ossen 101; vaarzen 116; vette koeien 120; stieren 051 magere beesten 11; schapen 115; lammeren 00 kalveren 124; varkens 391; loopers 00; viggens 279. De goede stalbeesten golden gemiddeld van 1,20 tot 1,35. De grasbeesten 00,0 tot 0,00. De varkens van 70 tot 100 kilos en daarenboven levend gewogen, van 0,70 tot 0,80. En telkens beet hij geduchte happen van zijn brood. Joseph had er zelf deugd van ons aldus te zien eten. Kijk, te midden van de ellende dezer dagen was dat nog een van mij a beste oogenblikken 1 Ze zeggen dat de kemels, eer dat ze de reis door de onmeetbare zandwoestijn aanpakkeD, provisie opdoen in hunne maag voor veertien dagen etens te gelijk dien mor gend geleken wij aan kemels. Verder zei ons de kapitein, altijd doorpeuzelend, hoe de jongens van Moll in den vroegen morgend de Hasseltsche Poort waren uitgetrokken tegen de vóórposten van Jardon, met. het ongelukkig gevolg dat de vijand ze alras de stad weer had ingedreven, t School weinig of de Franschen geraakten met de onzen op de vlucht de poort ook binnen. Dat kwam van zonder orders op eigene hand te werken 1 In een leger is de tucht alles. - Nogtans, voegde hij er aanstonds bij, 't gedacht der jon gens was goed. Zij wilden eenige stukken grof geschut verove ren. Zoolang wij geeue kanonnen hebben gelijken wij eenen kerkuül met lamme arms. Hij knipoogde ondeugend, terwijl hij de kruimels van de tafel samen scharrelde en die naar binnen gooide. Nu, zij die lust tot vechten voelen zullen vandaag hunne volle bekomste krijgen... Meer mag ik er u niet van zeggen. Met middernacht hield het bommen regenen op. Brand hebben wij eigenlijk niet gehad de kuipen water deden goe den dienst. Maar ge hadt de straten eens moeten zien 's mor gens in de vale ochtendschemering 't Was om er bij te wee- nen, alsof de engel der verdelging in den nacht langs hier wa re voorbijgetrokken met zijn vlammend zwaard. Vele huizen gaapten iu breede scheuren den rouw van dien akeligen nacht uit. En geen mensch te bespeuren, de vrees had Jan en alle man in de kelders gejaagd of naar de bomvrije kazematten. Gansch bekomen en opgeknapt stonden wij van tafel op. Wat eene beet hartversterkend voedsel toch vermag I Ik die over één uur griende als een kind, voelde mij nu duizend man sterk. Vóór het hospitaal loste men een wagen gekwetsten af, waarschijnlijk die van de Hasseltsche Poort. Op het dak stak de witte vaan uit tot een teeken aan de Fransche artilleristen dat zij ten minsten dat huis zouden sparen. Het gedacht rees ijlings bij mij op eens reiskes een bezoek te brengen aan Jan Bral. Ik vond hem merkelijk beter, alhoewel nog bleek, de hoest had opgehouden. Vandaag mag hij uitgaan, zei dokter Janssens den zie ken aamoedigend op den schouder kloppend. Tel wijl ik daar zat en praatte met baas Jan, nieuwsgierig de hagelblanke bedgordijntjes tegen den muur der ruime zie kenzaal opnemend, klom een bellengeklingel uit den trapgang ons tegen. Wat is dat vroeg ik. Een van de onzen die sterven gaat, antwoordde Jan, de berechting is daar. Inderdaad, een priester gansch in 't wit, in wien ik aan stonds pastoor Deprez herkende, verscheen op den traptred voorafgegaan door eene ziekezuster met bel en waslicht. Hij droeg den kelk in zijne handen de lange witte vleugelen van de hoofdkap der non fladderden achter haar als twee schach ten. Op eens was het zoo stil geworden als in eenen tempel. We knielden, Jan en ik, en het vizioen verdween achter een van die beddèkes, waarvan de maagdelijke reinheid mij reeds zoo diep getroffen had. 't Is een jongen uit Aerschot, fluisterde Jan mij in het oor, eergisteren is zijne zuster hier aaugekomeu eu nu kau ze de stad niet meer uit. De priester schoof weer het gordijntje van kant eu een bleek vrouwenhoofd stak door de spleet. Peius eens wat voor een koppel oogen ik openzette, toen ik in dit bleek gelaat ons braaf Betjen herkende. Het was dus voor haren Frans dat ik straks buiten mijnen eigenen wete mijn Wees gegroetjen had gebeden. Ach wat ben ik treurig verblijd geweest aan die brave lieden in dit smartvol oogenblik hun goed onthaal te kunnen vergelden. En 't was iets zielroerends, iets dat diep in 't harte greep, te zien, hier in die rustige, hooggewelfde zaal, terwijl vijf stappen verder do oorlog raasde en tierde hoe ons troostend woord dit zieltjen hielp losmaken van zijné stoffelijke kluisters. 't Was een moedige die Frans. Sterven doet mij niets, zei hij ons in een treurig glimke van de brekende oogen, maar zóó sterven 1 Hij had gedroomd van eene glorievolle dood op 't slagveld, bij 't schetteren der klaroenen en 't gedommel der kanonnen' met de plooien van zijn vaandel voor baarkleed, en nu stierf hij als een oud wijf iu de rust van een hospitaalsbed, tusschen eene non en een dokter. Was dat niet vernederend? Bah, vergoelijkte Betje dat poogde te glimlachen te mid den van haar leed, die vernedering zij uw laatste offer aan den Heer in wiens oogen het inzicht alles is. De stervende vouwde de handen dicht. Ja, al lijk God wil, zuchtte hij nauwelijks hoorbaar. En in een lichten adem vloog zijne ziel den Hemel in. Met dat alles was de morgend bijna voorbij. Langzamer hand kwam er meer leven op de straat. Nu de bui over was dorsten de burgers eerst zoetjes aan uitpiepen, dan eu.ien stap buiten wagen, om eindelijk in groepkes te gaan staan. Na tuurlijk vormde de geledene schade vau dieu nacht en de doorstane angst het hoofdonderwerp aller gesprekken. Benden kinderen doorkruisten de stad op zoek naar splinters. Maar wat het moest mijne aandacht trof, was toen ik zag hoede jongens, elk in zijn korps en op stap, met trommel en vaan uit alle richtingen naar de markt samentrokken. Zeker was er iets op handen. Ik zou oogenblikkelijk mijne kompanjie opzoeken aan de hoofdwacht. Daar vernam ik hoe op klokslag twaalf het leger der patri otten een gezamenlijken uitval moest wageu langs de vier poorten tegelijk. Kapitein Heyvaert was reeds op weg met zij ne kompanjie wilde ik het op een loopken zetten ik kon hem nog inhalen. Doch eerst eens de wallen beklommen en een vluchtig kijkje op de vlakte genomen. De mist was opgetrokken. Een enkele oogslag was voldoen de om u aanstonds Eelens plan van een algemeenen uitval te doen begrijpen en goedkeuren. In den nacht waren de Fran schen op vijftig passen afstand van de vestingwerken gena derd, verscholen achter aardewerken en barmen die zij iu der

De Volksstem | 1899 | | pagina 2