CHRISTOFLE Nieuws uit de Stad Aalst. SBRUXELLESg Visietkaartsn 5 dipl:d'honneur 31 MÉDAILLES D OR Van alles wat. Hutsepot met Korenten. Lutbrcclits STERFGEVAL. KAREL GUIDON DRUWÉ, Burgerlijke Stand, Aalst. Aan rjp Hnnvpn - Eene riJke dame> w?lk® aan 1 frank het honderd. COUVERTS 0RFÉ VRERÏE Exigerlenom CHRISTOFLE surchaquepièce DÉPOT CENTRAL Rue S-Jean 2 Wekelijksche Markten. Hopmarkt. haast opgeworpen hadden. Men zag heel goed hunne schild wachten in den grijsblauwen kapotjas gehuld, over en weder wandelen. De loop van hun geweer stak boven den barm uit. Van daar konden zij alle oogenblikken op een donkeren nacht ongemerkt de loopgrachten doordringen en de uitvalspoorten inbeuken. Zoo wij later in den dag hoorden, was Opperbevelhebber Colaudin persoon op 't terrein aangekomen, binst den nacht, aan het hoofd van 23° en 240 jagers te peerde en eene heele nieuwe batterij veertigponders. Het was hij die, zoohaast hij toekwam, de grachten had doen delven en de aarden borstwe ringen opwerpen, zoodat de ijzeren kring rond de stad hoe langer hoe knellender werd. Generaal Jardon bezette de hoog ten van waar men de Allerheiligenpoort en die van Hasselt beschieten kon. Colaud nam de wacht over de Leuvensche poort op zich, terwijl Chabert de restende uitgangen versper de. God 1 wat was er daar volk van alle wapenen en unifor men, rijen bajonetten, scadrons peerdevolk, helmen, roode en blauwe mantels, lansen, ammunitiewagens. Men ijsde als men denken ging hoe men dit ieder oogenblik op zijnen nek kon krijgen Van hetgene er op dien heugelijken dag langs verscheidene andere kanten der stad gebeurd is kan ik niet meeklappen. Onze kompanjie had zich bij de jongens van Moll, Westerloo en Meerhout geschaard, onder 't bevel vau kapitein van Gan- sen. We zouden den Allerheiligenberg bestormen. Vooraleer dat wij de markt verlieten, reed van Gansen te peerd vóór onze colonne heen, en zei met zijne zware stem, dat iedereen het hoorde Jongens, aan u de eer de eerste kanonnen van den vij - and te veroveren, brengen wij er slechts een dozijn mede, het land is aan ons 1... Deze eenvoudige woorden werkten op ons als een glas war me wijn de mutsen gingen in de lucht en wij riepen eenpa- riglijk Reken op ons... dat zullen wij (Wordt voortgezet.) Reiskaarten. Het spoorwegbestuur zou besloten heb ben dat, binnen kort, de uitdeeling van reiskaarten zal op houden vijf minuten vóór het vertrek der treius ten einde zoo veel mogelijk de regelmatigheid van den dienst te verzekeren. Die maatregel doet ons hopen dat de treins binnen kort op uur zullen toekomen en dan op tijd ook zullen vertrekken. Hoe eerder, hoe liever. Stemrecht. De hooge overheid heeft beslist dat een burger die den ouderdom, vereischt voor het stemrecht, be reikt tusschen den dag der kiezing en dien der herstemming moet toegelaten worden om aan deze kiezing deel te nemen. Voor de reizigers. Het reglement betreffende het vervoer van reizigers en reisgoed in het binnenland komt eene belangrijke wijziging te ondergaan. Voortaan, als een reiziger zijne reis onderbreekt en naar zijne bestemming voortgaat, zonder gebruik te maken van den ijzeren weg, zal hem het bedrag teruggegeven worden van het verschil tusschen de helft van den prijs van het heen- en weerkaartje waarvan hij voorzien is en de helft van den prijs van het heen- en weerkaartje tusschen het vertrekpunt en dat waar de reiziger verplicht is zijne reis per ijzerenweg te onderbreken. De droukenschap. Een wijs mau verliest door de dronkenschap deze drie zaken 1° De heerschappij van zijne gedachten 2° den toom van zijne tong 3° de aanzienlijkheid van zijne jaren. Een dronkaard verkwist zijn lichaam, tijd en goederen, terwijl hij zijne achting aan de wereld opoffert. Hij koopt voor zijn geld zotheid, ongezondheid, armoede, schan de. Looucn. De loonen van minimum tot maximum zijn nu ook door deu heer minister van spoorwegen aangenomen, voor de ambachtslieden van deji trekdieust, den dienst van het ma terieel en dien van wegen en werken. Die loonen bestaan nu voor elk bedrijf. Die tijding zal met genoegen ontvangen wor den. Overlast van werk verplichtte ons, de uitgave van ons blad, voor de stad, eenen dag te verschuiven. De naaste week geven wij het portret van een der grootste Volksvrienden van Aalst. Kunst en Wetenschap. Deze nieuwe maatschap pij werd op 2en Kerstdag bepaaldelijk gesticht. Meer dan 60 leden lieten zich inschrijven van al de omliggende paro chiën ontving men bijtredingen van wege leerlingen der Teekenschool. M. Leo Corten, lid der Commissie onzer Teekenschool, heeft zeer wel het nut van dezen nieuwen Bond doen uitschijnen en M. Ysaby, leeraar van Schilder kunst in onze Academie, wakkerde op meesterlijke wijze de aanwezigen aan tot moed in de schoone Kunsten en vol harding in de studie. Eene tweede algemeene Vergadering gaat belegd worden. Wij wakkeren alle kunsminnende vrienden aan, zich als lid van Kunst en Wetenschap te laten inlijven. Nieuwjaaravond. 't Vermakelijk Avondfeest der St-Jozefsparochie, jommer, halt, zelle, jongens, dat zal nog nooit te zien geweest zijn, zelle Die er niet zal geweest zijn, zal 't zich eeuwig en drij dagen beklagen, ge zult het zien... Men begint om half 5 heel stipt (Schaarbeeksche mode)... Prijzen aan 2.00, 1.00 en 50 centiemen... 5 too- neelstukken zullen opgevoerd en 5 muziekstukken gespeeld worden Jefken houdt de pianoe en harmoenïom... Alia, daar moet elk gaan naar kijken, jong en oud, rijk en arm. M. Kamiel Van Sinay, hoofdonderwijzer in de jon gensschool der Moorselschebaan, is Opzichter onzer Stads scholen benoemd, in vervanging van M.J.Reniers, die zijn eervol ontslag neemt. Wij wenschen M. Van Siaay, een trouwe Vriend der Volksstem uit ganscher harte geluk in zijne nieuwe be diening en aan M. J. Reyniers een langen en genotvollen rusttijd. De Kerstboom in onzen Werkinanskriug. Zou men wr 1 ooit zooveel volk in onzen Kring j /o- zien hebben als op Kerstmis 't Zal zelden gebeurd zijn, dat is zeker. Meer dan 1300 schoone prijzen wer den onder onze brave werklieden ver- lot warme, deugdelijke kleeding- stukken, nuttigen huisraad 1300 stukken En nog waren er te kort! O, wat zoete voldoening moeten de liefdadige schenkers niet gevoeld heb ben, wanneer zij onze leden zoo te vreden en opgeruimd om hunne prij zen zagen trekken. Aan onze mildda dige Katholieke bevolking, in den naam onzer Arbeidende Klas, dank, duizendmaal dank! God zal 't hun loonen 1 De mannen van 't fort Chabrol van Aalst en van Hofstadc hebben nu water genoeg met den dooi, maar ze drinken liever bier. Wie kan 't gebe teren? Te Durban zijn er vier treinen toegekomen opgepropt met mannen die op 't slagveld aan mal heuren gekomen waren, kwetsuren, breuken aan armen en beenen. Drij gasten die tabak aan d'holland- sche grens gesmokkeld hadden, zijn veroordeeld tot 4 maanden gevang en 132 frank boet. Zondag, wat gaat er van 't weer geworden, smokkel, smoor, klischklasch van regen, dooi. De boeren sjoerden van onder hun wenkbrauwen omhoog, en zein 't is te vroeg om te dooien, er zal nog vriezelement komen, en moeget op den dooi herbeginnen, 't zal op zijn engelsch zijn. Eene vrouw van Gaaushorcn, in Brabant, die bij eenen notaris 17 duizend frank verlo ren had, is van vreugde zinneloos ge worden, toen men haar vertelde dat die notaris die op de vlucht was, aan gehouden was. Eene nieuwe sccte van protestanten, of hoe moet men dat noemen Chaleken, den bijzon deren correspondent van De Werk man, die rond gaat met de Daensga- zetten, kreeg overiest woorden over de donchisterij op de jaarmerkt van sinte-Lievens-Hautem en hij riep den bisschop den bisschop weete gij hoe dammen wij den dienen noe men den bisschop van de vette verkens Dat zijn de nieuwe christenen die de katholieken verwijten van de leering Christi te vervalschen -Te Stcc- ucbriiggc, ne schipper op zijn schip zijn, uitrijzen, op het ijs stuiken van de vaart, en zijnen schedel gebroken, de dood was oogenblikkelijk. De dood maakt haar van alles een wapen, is 't warm, het zijn de zonnestralen, is 't koud, 't is 't ijs. Het beroepshof van Luik heeft d'ander week ne ke rel voor zijnen 68e keer veroordeeld. Generaal Clery heeft ook met zij ne soldaterij en 8 kanons de Tugula willen overste ken, maar de Boeren schoten 20 ossen dood die aan de ka nons gespannen waren, en den engelschman moest achteruit. Er zijn geen schutters in de wereld gelijk de Boeren, generaal Wanschope liet hem zien, wierd dood geschoten, en men bevond dat hij te samen door het ge weer van 18 Boeren getroffen geweest was. Volgens den telegraaf, is er eene overeenkomst geweest om nen dag of twee de wapens van wederskanten neer te leggen, zeker om hun den tijd. te geven van hun broek nog eens op te trekken, maar dan gaan er de boe ren weer op af, zeggen ze, om d'en- gelsche de slippen van hun frak te schieten. Te Znlte zijn de stallin gen afgebrand waar de koerspeerden staan van den graaf de Ribeaucour. Te Parijs zoün z'een reglement wil len inbrengen waarbij het verboden zou zijn van op straat nog te speeke- len of andere vuilnissen te werpen, omdat op die wijze veel ziekten voort gezet worden. Den ouden minister van oorlog Brassine is dood. R. I. P. Hij ontving als een vrome christene de laatste H. Sacramenten. Maan dag en dijnsdag, op de Kerstdagen, 't was slibber en glad, veel menschen gevallen, wij hooren van malheuren hier en daar. De boerkes vreezen voor 't koren, moest het nu te nijg gaan vriezen. De vrede heeft zulk een klein huizeken noodig om in te wo nen, en daar is zoo weinig geld noo dig om dat huizeken te meubelen. Mgr Bethune heeft Maandag zijn ju- bilé van 50 jaar priester te Brugge gevierd. De katholieke dagblad schrijvers openenen nog eens eene in schrijving voor den Paus die zoovele kerken en scholen te stichten en te ondersteunen heeft. Hooren, zien en zwijgen, dat is plan. Men zegt soms zoo al iets dat men beter gezwegen hadt. De ramp van Vorst zal aan den Staat de som van <5 millioen kos ten. Luibrechts kreeg van Spiegels 'nen dikken brief, waarvoor hij veel port moest betalen en waarin niets te lezen stond dan Ik leef nog. Luibrechts zond hem terstond een ongefrankeerd kistje, waarin een steen lag van zestien pond, met deze woor den Vriend Spiegels, toen ik ver nam dat gij nog leefdet is mij dezen steen van het hert gevallen. Zaterdag 23 December der verledene week is in onze stad godvruchtig in den Heer ontslapen de achtbare heer echtgenoot van Mevrouw Coleta Geerts. Hij was geboren te Ninove den 13 September 1828. Om zijn minzaam en zacht karakter, om zijnen voor- beeldigen levenswandel, en zijne gerechtigheid was hij algemeen geacht en bemind. Dat de goede God zijne ziel genadig zij I Zijne diepbeproefde Gade, Kinderen en Familie ontvangen hier de betuiging van onze innige deelneming in hun gevoelig verlies. De begrafenis, welke Woensdag 11. plaats had, was allerplechtigst. Buiten talrijke vrienden en kennissen, zagen wij het Kerkfabriek der St.-Jo- zefskerk, verscheidene gemeenteraadsleden der stad, officieren en andere notabiliteiten. Ten Sterf- huize werd de volgende lijkrede uitgesproken Mijnheer en, Het zij mij toegelaten in mijne hoedanigheid van Secretaris der Kerkfabriek van den II. Jozef, en in naam van al de leden, eene laatste hulde te bren gen aan onzen diepbetreurden vriend, Mijnheer Charles Druwé, te vroegtijdig aan de liefde zijner familie en aan onze genegenheid ontrukt. Mijnheer Charles Druwé was een voorbeeldige vader, een onberispelijke burger en een ieverig lid der Kerkfabriek van den H. Jozef. Als vader, heeft hij wonderwel begrepen welk groot en heilig werk het stichten eeuer familie is. Bezield met den geest van God, overtuigde chris ten, heeft hij zijne familie opgericht op de grond slagen van geloof en godsdienst. Vereenigd met zij ne duurbare echtgenote door eenen baud' van on verbreekbare liefde, deelde hij met haar het gezag door God geschonken. Man van geloof en deugd zaamheid, zal hij zijne kinderen in het licht der waarheid en in de christelijke deugden doen op voeden. Bij zijne vaderlijke lessen en vermanin gen, zal bij het voorbeeld voegen. Hoe meer zijne bezigheden het hem zullen toelaten, hoe meer tijd hij aan den openbaren dienst van God zal beste den. Ook zullen zijne kinderen opstaan om zijnen lof te verkondigen eu zijne vaderlijke lessen en voorbeelden zullen gedurig iu hun geheugen blij ven. Als burger, was Mijnheer Charles Druwé onbe rispelijk in zijne wegen. Vastgekleefd aan gedach ten van orde en recht, heeft hij voor de goede zaak gestreden. Minzaam en goedhertig van ka rakter, was zijn omgang met zijnen eveumenseh al tijd bestempeld met de grootste beleefdheid en liefde. Oplettend voor do rechten van een ander, vermeed hij met de grootste zorg al wat eenigzins zijnen evenmeusch kon kwetsen. Met eenen schran- deren geest en eene groote wilskracht bezield, heeft hij de nijverheid in de stad van Aalst ontwik keld en zoo aan honderden werklieden het dago- lijksch bestaan verschaft. In hem vonden zij eenen tweeden vader met goedheid wierden zij van hem behandeld en wel overtuigd dat benevens het brood des lichaams, ook aan den werkman het brood der waarheid en der christene deugden moet gebroken worden, had hij gezorgd dat, alle weken, een priester te midden van hen zou komen om ze te onderwijzen, om ze op te beuren, om hun leids en raadsman te zijn, bijzonderlijk in de stonden van verdriet of twijfel. Alles in zijne fabriek was ge/ schikt om het geloof en de goede zeden zijn/r werklieden te bewaren. Het beeld van den godge lijken Verlosser en van zijne heilige Moeder waren er op de eereplaats, en tusschen het handengewe- mel en het gedruisch der machienen hoorde men dikwijls het Onze Vader klinken. Als lid der Kerkfabriek van den H. Jozef, heeft Mijnheer Charles Druwé met iever gewerkt aan den luister vau Gods huis. Door zijne bezigheden is hij gedwongen geweest, eenigen tijd, van ons ver wijderd te leven. Maar nauwelijks alhier weder, heeft hij zijne plaats hernomen en meer dan ooit was hij met de belangen der St.-Jozefskerk be kommerd. Reeds had de onverbiddelijke kwaal welke hem zou ten grave slepen, hem aangetast als hij nog de vergaderingen van den Kerkraad bij woonde. Door zijne groote kennis van zaken was hij een kostbaar raadsman die in netelige toestan den altijd licht en middel bijbracht. Bij zijnen ie ver en werkzaamheid voegde hij eene oprechte en rechtzinnige minzaamheid jegens zijne medeleden der Kerkfabriek. Beste Vriend Charles, uwe levensbaan is schoon geweest en stichtend groot zijn uwe verdiensten. Gij hebt veel gezaaid, gij zult veel maaien. En daarom, alhoewel uw afscheid ons pijnlijk valt, toch hebben wij den troost met zekerheid te mogen denken dat de Heer u reeds de kroon van glorie heeft toegereikt. Gij dachtot hier op aarde, eenige jaren van welverdiende rust te genieten te raidden uwer familie en vrienden. Maar de Heer had eene betere rust voor u in deu schoot vau zijne goedheid en bermhertigheid. Wij zeggen u dan niet vaarwel maar tot welhaast, tot weder ziens 1 Zondagrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Renneboog, in de Nieuwstraat, Maandag (Nieuwjaar) die van M. Callebaut, op de Botermarkt. VRAAGT OVERAL HET LEUVEJSTSBIER der gunstig gekeude JUfonwei'ij Frwii iJi'utcé, AALST. Geboorten Mannelijk 15; Vrouwelijk 05 20. Huwelijken. J. Haeck, tabakb. met. C. Van der Haegen, z.b. Overlijdens A. De Reu, pluimm. 20 j. St-Jobstr. M. Die- rick, w° Speeckaert, z.b. 79 j. Veldstr. -- J. Van Assche, wr De Clippel, b. 75 j. Leopoldstr. F. Wauters, w° Van den Bossche, z.b. 76 j. Leo poldstr. D. Smet, m. Maesschalck, tapiss. 79 j. Zonnestr. S. Cardon, vr. Coppeus, herb. 62 j. Gentschest.w. M. Crysman, laudb. 83 j. Oude Dendermondschensteenw. A. De Brul, w1' Ghy- sels, z.b. 81 j. Leopoldstr. M. Hoffmans, w° D'Outrelignez.b. 91 j. Kerkstr. 35 kinderen ouder de 7 jaar. 1717IVF ÏTI7I7I) biedt kosteloos aan, aan allen die Ju Ij!1 ItJjJuII aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst-, maag- en blaaszieklen, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer VINCENT place, Victor Hugo,8 te Grenoble, die koslelloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlich tingen opsturen zal. Hfpil vi'QQO't eeu leerjongen voor de pas- O tijbakkerij. Zich te be vragen ten Bareele dezer. Hall Uc UUUVBII. genezen is van bare doof heid en gedommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somme van 25,000 franken gege ven, opdat alle doove menschen die geene midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Lonöcott, Gunnebsbuby, London, W. 3 GRANDS PRIX. AALST, 23 Dec. 1899. Tarwe Masteluin Garst Haver, per 100 kilos Spelt Aardappelen roode de 100 k. Aardappelen geele nieuwe Boter de 3 kilos Fiers de 25 Vlas, per 3 kil. Viggenen, per stuk fr. Ajuin, 100 kilos, volg. kw. 17,50 a 00,00 00,00 a 00,00 14,00 a 00,00 00,— a 00,00 17,50 a 00,00 00,00 i 0,00 0,00 k 0,00 5,00 a 5,25 7,21 a 8,64 3,60 a 3,60 3,60 a 4,50 18,00 a 22,00 00,00 k 00,00 000 balen nieuw gewas, 1- KWALITEIT, fr. 000 k 000 0 Balen 00 k 000 frs. BOTERMARKT. Zaterdag werden 656 klon ken boter ter markt gebracht, wegende te sa men ongeveer 5240 kilos Antwerpen. Alle dijnsdagen. Prijzen der bloem. Tarwebloem inland. N* 0 20,50 a 20,50. Tarwebloem inl. N' 00 21,50 a 21,50. Roggebloem inlandsche 26,03 a 00,00. Ninove. Alle dijnsdagen. Tarwe 100kil. IC,00 a 16,50 Rogge 14,00 a 15,50 Haver 17,00 a <7,50 Aardappelen 5,00 a 5,50 Boter de kilo 2,50 a 3,00 Eiers de 25 3,00 a 3,20 Geeraardsbergen. Alle maandagen. Tarwe 100 kil 19,a 19,00 Masteluin 17.00 a 17,00 Rogge 15,00 a 15,00 Haver 19,00 a 19,03 Boo nen 17,00 a 17,00Aardappelen 5,00 a 5,00 Koolzaad hec. 00,00 a 00,00 Boter de kil. 2,69 a 2,81 Eiers per 25 3,00 a 3,50 Ruw vlas 1 kilo 0,92 a 0,00 Lijnzaad 23,a 23,- Sottegem. Alle dijnsdagen. Tarwe 100 k. 16,00 a 17,00 Masteluin 15,00 a 00, Rogge 13,50 a 14,00 Haver 17,00 a 18,00 Boter de kilo 2,80 a 0,00Eiers de 25 2,50 a 2,50 00,00 a 00,00 Dendermonde.Alle maandagen. Lijnolie 50.00 Bruine koolzaadolie 51,50 Gez. koolzaadolie 58.00 Inl. lijnkoeken 19,50 Koolzaadkoeken 11,50 Raapkoeken 00,00 Raapkoeken Jaraba 00,00 Ravisonkoeken 09,25 Assche. Alle dijnsdagen. Tarwe 100 kil. 16,00 a 16,25 Rogge 14,00 a 15,00 Haver 16,00 a 17,50 Aardappelen 0,0o a 0,00 Boter de kilo 2,34 a 2,70Eiers per 25 2.OU a 2.50 Viggen 't stuk 22,00 a 24,00 iviekenenid. 2,00 a 2,50 Konijnen id. 2,00 a 3,00 Hesp per kil. 0,00 a 0,00 Hop 50 kil. 45,00 a 000,00

De Volksstem | 1899 | | pagina 3