VALLING, 11R0NCHIET HIER EN DAAR. Kluiuiatick. Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Een groote slaper. LIIBUECHTS ONZE JONGENS VAN 1798 Veemarkten. De geneesheer. Mijn beste heer, 'k heb u slechts eenen raad te geven leg op het gedeelte waar ge pijn hebt een pak Thermogene. Dit is duizend maal beter dan al de drogerijen en al de pleisters. Aarzel niet. Buffon, Fransche natuurkundige, was een groote slaper. Om zijne vadsigheid te overwinnen had hij zijn kamerknecht last gege ven hem dagelijks te zes uren te wek ken. Den volgenden dag op klokslag van zes uren stond de knecht aan zijn bed. Mijnheer, het is tijd om op te staan. Ik sta niet op, zeg ik u. Gij zult opstaan. Ik zal niet. De knecht verliet de kamer, en kwam welhaast terug met eenen em mer ijskoud water. Mijnheer, sta op of ik giet. Ik jaag u weg, indien gij durft gieten. Het woord was niet uit zijnen mond, of hij lag in een ijskoud bad te spartelen. De knecht ijlde de kamer uit, en hoorde de verwenschingen niet, die zijn meester hem achterna wierp. Hij'werd niet weggezonden en la ter getuigde Buffon Aan de stand vastigheid van dien braven jongen heb ik verscheidene bundels van mij ne werken te danken. Over eenige dagen, "'t weer kwam van Blaasveld, wind en waai, 't schuifelde in de ooren van de to rens, 't zal mis ge weest zijn op zee. Hier en daar stak de wind eene schoü on der zijnen arm en was ermeêweg, en loopt g'er achter, hij smijt de stukken naar uwen kop. Geen bijzonder nieuws van den oorlog, ex pect, zegt den engelschman, laat ons nog een zierken wachten. d'Engel- schen loopen zoo kwaad als donchis- ten. Nijd, gramschap, haat, baart niets dan kwaad. De gazetten schrijven van ne zekeren doktoor Metchnikoff, dat hij zou ne serum uitgevonden hebben, met denwelken hij de gebre ken van den ouderdom zou bestrij den en het leven van den mensch ver leng Zou 't willen zien, zei de bhrEene oude bedelares heeft te iét-ouwel in eenen winkel van de 7 Laat, vier koepons zijde gesto len Zij t ge arm als Job, een eerlijk hert Verzacht uw lot, verdrijft uw smert. 't Schijnt dat 't ministerie van oor log in Engeland belangrijke telegram men achterhoudt, generaals French, Gatacre en Methuen zouden in nesten zitten, omsingeld van Boeren, en laat 't land ne keer in opstand komen de oude mylords zitten te Londcu op de kaarten van den Afrik te studeeren en te sjoeren mee brillen ne voet dik, maar de Boeren bedompen de gelazen, z'en zien er niet klaar in. De ko ning heeft in het paleis van Brussel eenen diner van 70 groote personna- fies gegeven ter eere van Mgr Granito i Belmonte, den nieuwen pauselij ken nuncius. De eer moet bewezen worden aan die ze toekomt. DENDERLEEUW. Zaterdag morgend ge beurde een erg voorval in den trein die ten 6 ure 22 van Brussel naar Kortrijk vertrekt. Twee ge broeders zaten met zes andere reizigers in een wagon van 3® klas. Een der gebroeders liet het schuifraam af. De andere reizigers verzochten hem, daar het waaide en regende, het raam te sluiten. Hij gehoorzaamde. Eenige oogenblikken later liet zijn broeder het raaui met geweld af. De kerel sprong voor alle antwoord op den man toe en wilde hem verwurgen. De broeder van den woestaard kwam tusschen en poogde dezen laatste tot bedaren te brengen.. Hij ging zitten, doch opeens sprong hij terug recht, trok zijn mes en poogde de andere reizigers te steken hij werd door zijn broeder ontwapend. Deze laatste bekwam eene bloedende wonde aan de hand. De twee gebroeders werden in de statie van Denderleeuw, verzocht af te stappen de eene werd verpleegd' en tegen den andere werd er proces-verbaal opgesteld. In den nacht tusschen maandag en dinsdag gebeurde er een ijselijk tooneel op 't gehucht Leeuwbrug, op de baan naar Aalst. Twee dron kaards waren aan 't vechten toen een kloeke boer, Louis DePuys, bijgenaamd de kraai, voorbijkwam en de vechters wilde scheiden. De twee kerels sprongen op den jongen man toe en wierpen hem tegen den grondZij trokken vervolgens ieder een mes en doorkerfden het slachtoffer. De dronkaards namen daarop de vlucht. Eene uur later werd De Puys door eenige boeren badend in zijn bloed ge vonden. De ongelukkige werd naar een naburige herberg overgebracht en de eerste zorgen toegediend. De gendarmen hebben de daders aangehouden in eene herberg waar zij bezig waren zich nog meer te bedrinken. Men wanhoopt De Puys te redden. De wetsdoktoor, die met het parket ter plaats geko men is, heeft bevonden dat het slachtoffer zes en dertig steken bekomen had. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende MtroutceriJ Frans Shrmcé, AAÏÏjST. BRUSSEL. Vrijdag werd er uit de Noordsta tie eene ongewone verzending naar Antwerpen gedaan. Eene bank van Brussel heeft aan eene Antwerpsche bank eene som van 3 miljoen, in vijffrankstukken, verzonden. De som was bevat in 260 zakken, iedere zak vertegenwoordigde eene weerde van 11,500 fr. de som woog ongeveer 15,000 kilos.Op de wagens met de vijffrankstukken h id men etiketten geplakt met het woordOesters De soldaat Pieter Van den Abeele, van het regiment van den trein, in garnizoen te Brussel, verliet in 1882 zijn korps en trok naar Frankrijk. In 1887 huwde hij met een meisjs van Aubandon. Na 15 jaren huwelijk bleef hij weduwnaar met drie kinderen, 14, 9 en 6 jaar oud. Van den Abeele kwam naar België terug en werd te Bouillon als deserteur aangehouden. De ongelukkige is nu tot 2 jaar korrektie veroordeeld. Hij weet niet wat er van zijne kinderen geworden is, die hij te Bouillon heeft moeten achter laten. BELLEM. Woensdag avond, rond 6 ure, wa ren drie personen gekomen in de herberg van Fr. Vereecken, aan de Brug. Zij begonnen met eenen teerling te werpen om te zien wie het gelag zou be talen. De genaamde Eduard Raveel, 58 jaar oud, bukte zich om den teerling op te rapen, doch viel voorover tegen den toog en verroerde zich niet meer. Men nam hem op en zette hem op eenen stoel, alwaar hij weinige oogenblikken nadien den Luibrechts was cor respondent van eene groote gazet en zond het volgende nieuws op Aalst. Gisteren avond, rond 6 uren, verbrandde in de Bo- termelkstraat een ar me kleermaker, va der van vijf minderjarige kinderen ten gevolge van het slecht gebruiken van een strijkijzer.... den collé van eene frak. van alles landen, rei fa de meeat gewone, voor priesterlijke roe pingen van arme kinderen. Kostbare godsdienstige gedenkenissen in ver- |tl>un het %0/r. tmgen of WERK VAR nnd BETHLEHEM f>Os. Montsen-More.net (Luik), 1 - of san JuiTer Blancqusert 'X te Cortenbergh (Brabant). - Bij de aankomst van den doktoor, in allerhaast geroepen, kon deze slechts de dood vaststellen. Men heeft den ongelukkige op eene ladder naar zijne woning, in de nabijheid overgebracht. De man was van iedereen geacht en bemind. Hij laat eene weduwe met vijf kinderen achter. Van M. E. Gardien, leeraar te Rijsel. Ik leed sinds twee maanden aan eenen hoest, die mij dag noch nacht rust liet. Dank aan de hoeststillen- de pastil van D* Walthéry, was ik op twee dagen genezen. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. ITALIË. De koning heeft ter gelegenheid van nieuwjaar kwijtschelding verleend voor alle misdrijven. ST-JOOST-TEN-NOODE. Maandag nacht, rond 3 ure, kwam zekere Goffiniez, koffiehuisbe- diende, wonende in de Poststraat, dronken thuis en mishandelde zijne vrouw zoo brutaal dat zij bij eeue buurvrouw moest vluchten. Goffiniez sloeg vervolgens zijne meubels in stukken en wierp ze door het venster. Geburen gingen hun beklag bij de policie maken. Toen de agenten op de kamer kwamen, sprong Goffiniez door 't venster de straat op en bleef schier op den slag dood. Hij was 30 jaar oud en vader van twee kinderen. VILVOORDE. Ken miliciaan van 1896, sol daat bij het detachement van het 11" linie, in garnizoen te Vilvoorde, heeft zich zondag middag gezellmoord met zich een revolverschot in het hoofd te lossen. Men denkt dat liefdeverdriet de oorzaak dier wanhopige daad is. Vooraleer zijn noodlottig voornémen ten uitvoer te brengen, was de ongelukkige al zijne kameraden de hand gaan drukken. NINOVE. Donderdag avond, rond 10 ure, kwamen Jan Verpeylen, zoon van den onderwijzer van Moerbeke, en Van der Poorten, zoon van een 47 landbouwer derzelfde gemeente, van Ninove. Op halfweg, nabij de herberg A la Concordewerden zij door twee kerels aangerand. Van der Foorten werd met een stok geslagen, doch gelukte erin de vlucht te nemen. Zijn gezel werd deerlijk mishandeld de aanranders brachten den ongelukkige hielstampen toe in het gelaat. De bandieten zouden hun slacht offer afgemaakt hebben ware Van der Poorten, die een makker tegengekomen was, niet terug ge keerd. De aanranders namen de vlucht. Verpeylen was erg aan het hoofd gekwetst door de nagels der schoenen van de bandieten. De ongelukkige werd naar zijne woning overgebracht. De geneesheeren die hem verzorgen, vreczen voor zijn leven. Het parket van Audenaarde is vrijdag morgend ter plaats gekomen. Men verwacht de aanhouding der daders. FRANKRIJK. De zaak van de plundering der St-Josephskerk te Parijs, is zaterdag avond afgeloopen. Vier der beschuldigden werden vrijge sproken. De anderen werden veroordeeld, Delhaim tot 5 jaar opsluiting Louis Martin tot 2 jaar Joubert en Fontana elk t it 1 jaar, Moine, Mordo, en Wertheimer elk tot 15 maanden. Terwijl het hof over het vonnis beraadslaagde, had Fontana heimelijk den sabel van een republie- keinscheu wacht uit de scheede getrokken en poogde er zich mee te steken dan kreeg hij een zenuwaanval en men moest hem wegbrengen. Del haim riep tot de wachten Lafaards die gij zijt 1 Ik heb 13 jaar in de studies gewerkt om zoo ver te komen. Hij poogde zich ook meester te maken van den sabel van een wacht. Vier mannen kon den hem slechts met moeite bedwingen en weg brengen. De gezwoornen hebben eene genadevraag ten gunste van al de veroordeelden onderteekend. Dc Geneeskundige Commissie van Pa rijs komt te verkonden dat de scheelhoofdpijn en andere ongesteldheden, door de gal en de slijmen veroorzaakt, altijd zeker genezen worden door de slijmverdrijvende Walthérypil, indien het gebruik ervan eenigen tijd volgehouden wordt. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken. PUERS. Een brutale diefstal is hier gepleegd ten huize van M. Gustin, ontvanger der belastin gen. Kwaaddoeners hebben de sluitblinden en vervolgens de vensterruiten verbrijzeld en, in het bureel gekomen, stolen zij uit een lessenaar 6 tot 700 fr., de ontvangst van den dag. Vervolgens drongen zij in de slaapkamer van M. Gustin en stolen er 7 tot 8000 fr., persoonlijk to^ioorende aan den ontvanger en eene hoeveel heid juweelen, te zamen rond de 5000 fr. weerde. Noch M. Gustin, noch zijne vrouw hadden iets gehoord. Denzelfden nacht drongen ook dieven binnen bij M. den notaris Verhelen, burgemeester maar hier hebben zij hun werk moeten staken, daar M. Verhelen juist thuis kwam, toen de dieven poog den zijne brandkas open te breken. Zij konden de vlucht nemen. VEREENIGDE STATEN. In eene school te Quinei was eene bende kinderen aan 't spelen rond een kerstboom, toen de kleeren van een hunner in brand geraakten. Weldra waren een twintigtal kinderen door de vlammen omringd, en de toege snelde personen konden er slechts negen redden. Elf der ongelukkigen werden verkoold. ELSEGHEM. Maandag avond keerde een fa briekwerker, zekere Debrie, 26 jaar oud, langs den spoorweg huiswaarts. Hij werd door den express Brussel-Kortrijk verrast en het hoofd afgereden. Het lijk werd ijselijk verminkt. ELSENE. Woensdag avond, rond 8 ure, steeg er in de Venetiestraat eene groote rookwolk ach ter de huizen op. De pompiers, per telefoon ver wittigd, kwamen toegeloopen en bevondendat een inwoner twee strooizakken op zijnen koer aan 't verbranden was 1 Ruim duizend nieuwsgierigen verdrongen zich in de straat 1 ST-QUINTENS-LENNICK. Men zal zich her inneren dat onlangs te St-Quintens-Lennick de gendarm Timmerman door een geweerschot gedood werd, toen hij een deserteur wilde aanhouden. Woensdag morgend bevool de raadskamer de aan houding van V.., die den gendarm doodgeschoten' heeft, en van acht andere boeren, die geholpen hadden den deserteur te verlossen. De negen betichten zullen voor het assisenhof terecht staan. VERHAAL UIT DEN BOERENKRIJG, door den Eerwaarden Heer Pattyn, priester. ANTWERPEN. Alle woensdagen. 94 ossen 118 koeien 25 veerzen 31 stieren 6 kalveren prijs per kilo 0,86 0,00 0,82 0,75 1,08 0,76 0,00 0,72 0,65 0.98 0,66 0,00 0,62 0,55 0,88 GENT. Alle vrijdagen. Getal te koop gestelde hoornbeesten: 000 Melkkoeien 012; groote ossen 5; jonge ossen 093; vaarzen 165; vette koeien 120; stieren 070 magere beesten 35; schapen 046; lammeren 00 kalveren 096; varkens 314; loopers 00; viggens 443De goede stalbeesten golden gemiddeld van 1,20 tot 1,45. De grasbeesten 00,0 tot 0,00. L varkens van 70 tot lOO kilos en daarenboven levend gewogen, van 0,70 tot 0,80. 't Was een plechtige oogenblik wanneer Gwyde Deprez, die als algemeene almoesenier fungeerde, van uit een venster op de markt de vaandels zegende. Hoevele van die arme drom mels die daar knielden, in de plotselingsche stilte van dien zegen, hebben zonder het te weten op dit oogenblik hun laat ste gebed opgezegd. Met vaandels en trommen trókken wij de poort door, daarna de vestingwerken en bevonden ons weldra in de vlakte. In de verte flikkerde de koepel op van Scherpen- heuvel, 't deed mij deugd aan 't hart te denken dat Deze die daar woonde, op onzen kant streed in den Hemel. De Boschloonaars maakten toevallig deel van de achter hoede iets wat ik juist wel niet gezocht had, maar mij toch ook niet vies deed kijken. Een mensch blijft toch altijd mensch, niet waar? Laat ons zorgen, waarschuwde Frans Heyvaert zijn troep- ke, dat wij zooveel mogelijk altijd samen blijven. Wij stapten een eindje wegs langs eene lichte helling, gansch kaal, want de vijand had hoornen, heggen en struiken gesloopt uit vrees van nachtverraad op eenige boogscheuten van de wallen gebood Van Gansen Halt En oogenblikkelijk daarna Vormt carré n Wij splitsten ous in drij afgezonderde bataljons, j Intusschen waren de Fransche ruiters, die bij zwermen i langs de helling dwarrelden ijlings samen getrokken, in de volle vlucht, achter eene kapel op het toppunt van den berg. Aldus ontblootten zij eene lange rij van bronzen monden op ééne lijn gerangschikt. Wij zagen de kanonniers, met aange stokenelont, gereed om aan te vuren, recht overeind staan bij huune stukkeD, onbeweeglijk als steenen beelden. Zelfs vernam ik heel duidelijk toen het op eens stil w.erd de kom- mandos der oversten laadt... zet aan... kruit op de pan Ik mag u verzekeren dat die lange ijzeren gevaarten, opge propt met doodspuwend schroot, alles behalven een vriende lijk vertoon maakten. Doch drij dagen oorlog hadden ons reeds verstaald. Wat mij betreft, ik gevoelde niets meer van die eigenaardige piju in het middellijf, alsof ik geraadbraakt werd, welke mij den eersten keer had aangegrepen op het slagveld. Met gevelde bajonetten, vooruit begon Van Gansen. Met gevelde bajonetten, vooruitherhaalden onze offi ciers van rij tot rij. We vlogen als leeuwen. Nauwelijks waren wij eenige stap pen hooger of daar vloog een echte kogelenhagel door onze ge lederen, hunne stukken stonden van den eersten keer in het goede mikpunt. Ge kunt daaruit afleiden wat voor eene vree- selijke slachting het schroot in onze rangen aanrichtte. Aan mijne rechterzijde gaat een doffe zucht op: ach, mijn God Ik werp een vluchtigen oogslag langs dien kant. Deze die aan mijne rechterzijde liep, een frissche, blonde telg uit de Kem- pische heide, een knaap nog, was ineengezakt als een baalzak, getroffen midden in de borst. We stonden in een zwaren damp. Er kwam eene lichte aar zeling ia onze rangen ik zag dit niet, maar voelde het. Doch oogenblikkelijk klonk opnieuw de stem van den kapitein Gelederen sluit u eu vooruit 1 We namen alweer den stormpas aan. Onmogelijk is het mij u het gevoelen vau afgrijzen terug te geven dat mij grijnzend op de tanden bijten deed, telkens dat onze voeten, stronke- lend in den damp onder 't loopen, tegen iets molligs stootten en wij als een licht gekreun vernamen. Het was het lichaam van een stervenden kamaraad, dat wij aldus vertrapten. Eene tweede losbranding der kanonnen vloog ditmaal boven onze hoofden. Halt n We stonden pal. 't Was hoog tijd. De damp, steeg open wat zagen wij De jagers te peerde die te vierklauw de helling kwamen afgereden. Dit maakte een ontzettend gedruisch als van woelende wateren die eenen dijk doorspoelen in den nacht. Wij gaven vuur uit alle gelederen tegelijk, met dit ge volg dat ontelbare ruiters uit den zadel tuimelden en het overige van 't scadron, op een derde geslonken, brieschend als wolven brigands, brigands achter de kapel terug trok ken. En wij vooruit, alweer als de storm de reuk van 't bus kruit, 't gegil der stervenden, het oorverscheurend gedonder der gelederenvuren maakten mij geel van toorn. Ik was geen mensch meer, maar een wild beest, dat aan niets anders denkt dan bijten en klauwen. Ik, de zachtgeaarde, die liever dan een vliegske te vertrappeu eenen omweg hadde gedaan, ik wenschte nu het heele Fransche leger in eenen hap aan mijne bajonet te mogen rijgen. Frans Heyvaert riep mij toe onder 't loopen 1 Houd u kloek, Wilhem, 't gaat goed tot hiertoe. Hij lachte nooit heb ik iets zoo afschuwelijks gezien als dien lach van voldane wraaklust op dat wezen. Eu vooraleér de kanonniers den tijd gevonden hadden de wisschers weer uit de stukken te trekken, bereikten wij de lijn der kanonnen. Toen werd het een vreeselijke warboel van afzonderlijke gevechten, lijf om lijf, man tegen man. Hier goldt geen schieten meer, 't was met de kolven der geweren om doen, met den punt der degens, met de hefboomen der ka nonnen, met stampen, stooten, met de vuisten. Eene echte furie, een vizioen der hel. Later heb ik er dikwijls staan op nadenken hoe de oorlog de beste zaken verbeest. Gij hadt eens die vertrokkene gezichten moeten zien, die uitpuilende oogen van woede en wraaklust, die grijnslach welke de monden opensplitse in eenen helschen lach tot aan de ooren Gij hadt die moordkreten moeten hooren, het sla dood dat van weerskanten met even veel overtuiging werd uitgebruld En nochtans we waren in den bloei onzer jaren, als alles in het hart naar liefde smacht en genegenheid, bijna kinderen, wanneer de eerste bloesem van 't leven tot zelfs aan de lee- lijkaards nog de bevalligheid der jeugd schenktMijn God, mijn God, waarom hadden die gevloekte Zuiderwalen ons niet in rust gelaten, waarom ons aldus uit onzen aard gejaagd Wij moesten de kanonnen hebben, kost wat kost, In 't heet ste van 't gevecht nu hoor ik roepen Geen genade, allen er aan lk zie een jongen boer die vecht als een leeuw. Dacht die kérel bij geval dat wij alreeds de bazen waren Hij heeft met een duchtigen steek van de bajonet eenen Franschen kaporaal aan het hout van zijn stuk vastgespijkerd dat het bloed hem r it der 7 xst. Doch terzelfdertijd krijgt hij eenen slag

De Volksstem | 1900 | | pagina 2