oik* ^§1 Nederbrakel. Urukker-lllit^eiJfr 3an tian ttuffel, j&apeUestraat, 13, te Slalst /f Voorwacht van 't Nieuws. ffMK Een Sigarenstatistiek. ,P. Kerkelijk Nieuws. Tegen valsche leeringen. De mannen uit 't fort Vliegende Nieuws Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, j 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden J te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- 1 den inde scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle j tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be- stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. JAARGANG, j— NUMMER 2 Aalst, den Januari Van het jaar 0. H. 1900. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij - dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3° bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4* bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity, Rue de la Madeleine, Brus-sel. De geabonneerden hebben het recht een tnaal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Aan alle menschen, ne vriendelij ken goeden dag, op zijn negentien honderd, al onze wenschen voor eenieders voorspoed, zonder nijd of jaloezie, wij moeten elk zijne rede kunnen aanhooren zonder gram schap of afkeer en dan oordeelen in alle rechtveerdigheid, God alleen kan niet missen. Twee advokaten pleten te gen elkander. Toen de eene gedaan had, mompelde de voorzitter der rechtbank Hij heeft gelijk. Toen de tweede gedaan had, mompelde hij weer Hij heeft ge lijk. Maar, menheer de voorzitter, zei een der bijzittende rechters, zij kunnen alle twee toch geen gelijk hebben Gij hebt ook gelijk, antwoordde de voorzitter. De Boeren loeren en sjoeren naar de Engelschmans gelijk nen uil door een ankergat. Sedert Kerstdag beschieten zij van 's mor gens tot 's avonds de stad Ladysmith waar generaal White met tien duizend man vastgenageld zit. En 's nachts er en mag zich geenen haas keeren in zijn leger, of ze staan recht en lossen duizende geweerschoten. Op Nieuwjaar hebben zij geheel den nacht Ladysmith beschoten en 't en was mee geenen peperkoek. Woensdag nacht drongen stoute dieven langs het dak in de zolderkamers van het huis 21 Schapenstraat op St-Jans-Moleiibeek en stolen er 20 centiemen. Veel lawijt maar weinig fortuin, zei Luibrechts, en hij danstte op nen hoop mosselschelpen. In Oosten rijk werden d'ander week eene boerin en hare dochter, in het veld nabij Wasco, door eene bende wolven aangevallen en verslonden. In den omtrek van Tiflis in Rusland zijn tien dorpen door eene aardbeving geteisterd geworden Ruim de helft der huizen werden vernield. 600 personen zijn dood. De gouverneur is op de plaats der ramp geweest. Ambulancies en tenten worden naar de beproefde dorpen gezonden. Men verwacht alle minuten 't nieuws van ne grooten slag in den Afrik. De koningin van Engeland, Vic toria, nen end in de tachentig, heeft aan generaal Buller op Nieuwjaar de volgende depêche gezonden Ik wensch u allen een schitterend en gelukkig nieuwjaar. Dat God u ze- gene. Maar mochten mij ons gedacht zeggen, wij zouden aan hare majesteit zeggen Majesteit Victoria, wij geloo- ven't goed dat Ued. den oorlog niet gezocht hebt, maar wel eenige flamakkers en smouzen van uw rijk. Maar laat de Boerkes hun land en hun hoeve, en schuifelt op uwe troepen dat ze weer naar huis komen, en er zal vrede zijn en ruste. Elk is koning in zijn woning. Uwe mylords spre ken nog altijd van nieuwe troepen, maar die den boog te vele spant, krijgt de stukken in de hand, en zachtjes gaan en verre zien, is het werk van wijze liên. En te Sint Ni klaas, gekend voor zijne groote merkt en zijnen peper koek, daar gingen op Nieuwjaar drij gewezen straatvagers oudveroordeelden, als stadsbedienden bij de burgers veel geluk en zegen wenschen, en zijn aangehouden voor aftrug- gelarij.Te Vielsalm, verscheidene jachthon den van menheer Gas ton de Sincey, gaven sedert eenige dagen tee- kens van razernij. De veearts werd rekwi- reerd en verklaarde dat er niets kon gedaan worden om de honden te genezen. Menheer de Sincey heeft zijne 80 jachthonden laten afmaken uit vrees dat de razend herken de dieren nog andere honden zouden gebeten hebben. 't Geen komt van liegen Dat zal vervliegen Maar hoe het gaat De waarheid staat. Over de geheele wereld veerden per jaar gerookt 12,000 milliarcjj sigaren, 'tzij gemiddeld 8 voor elkên bewo ner der Oude en nieuwe] Wereld, vrouwen en kinderen meegerekend. Berekend naar een gewicht -«van 6 en 7 gram, wegen al die cigaifen te sa linen 63,572 ton. Om ze allen te ver voeren, zou een trein van meer dan vijf duizend wagons, getrokken door zestig van dé sterkste lokomotieven, noodig zijn. Legde men allé sigaren, die per jaar worden opgerookt, in kistjes van 50 en stapelde men de ze op elkander, dan zou men 2543 backen of pi laren verkrijgen, elk zoo hoog als 0e Mont- Blanc. En alle sigaren m de lengte achtèr elkan der gelegd, zouden eene ketting vormen, tien maal zoo lang als de afstand van de aarjde tot de maan. Maakt men van die 12 milliard één reuzensi- gaar, dan zou ze 310 meters lang en 44 meters in omtrek worden. De prijs ervan zou öhgeveer 1 milliard zijn, en om ze op te rooken, zou een man achter elkander eeuwen noodig hebben I De beschaafde volkeren der wereld besteden "pér jaar 6,850,000, fr. aan sigaren per uur gaat er aldus meer dan 80,000 fr. en per seconde bijna 80 fr. in rook op! Warit elke kwart-seconde wor den er 95 cigaren opgerookt. autaar te plaatsen voor eeuwig en altijd zal de Gilde der Slachters aangeteekend staan, als hebbende dit lang en gewenscht werk, het afkappen der St. Martinuskerk, de eerste ge weest of het voorbeeld of aangemoedigd, ook zal het nageslacht de namen eerbiedigen der Com missie, de Heeren B. Clinckaert, L. Spanoghe en J. Quintyn. '',-y - -,f In Italië, dat droef land, sedert dat de Paus, de stadhou der Christi, daar ontroofd van zijn rijk, gevangen zit in het Vatikaan, in dat Italië bestaat er eene bende dieven en moordeneers die men Mafiosi noemt. Er is daar een schrik kelijk proces op handen wegens eene moord tot hiertoe in 't donker gebleven. Er worden groote mannen, uit de kamers en cetera achter de grendels gezet, allen franmassons mee Crispi aan 't hoofd die naar 't schijnt, ook met zijnen hiel tusschen de deur zit. 't Is wreed zei Van der Eed. In de cirk Sosman is er een begin van brand ontstaan die geluk kiglij k nog op tijd kon uitgedoofd worden.'Die cirk staat voor de moment t'Hasselt. De boerinnekes die mee eiers op de merkt staan, hebben een wezen gelijk eene volle maan, twintig en tot een en twintig centiemen voor een eit- jen. 'tls duur zei Tist Sarduur. Sterfgeval. Cp 1 Januari is te Steenhuy- se-Wijnhuyse, voorzien van de H. Rechten, overleden de E. H. Pessemier, pastoor aldaar sedert 1882. Hij was geboren te Audenaerde den 18 Juli 1835. De overledene had vroeger het priesterlijk ambt uitgeoefend als coadjutor te Voorde en te Steenhuyse-Wijnhuyse, als onderpastoor te Ne derbrakel. Waar de E. H. De Pessemier is doorgegaan, daar heeft hij edelmoedig zijne groote gaven be steed aan Gods glorie en de zaligheid der zielen hij heeft gansch zijn leven geschermd voor 't katholiek onderwijs en alles wat Godsdienst of volkswelvaren aangaatden armen heeft hij kos teloos een toevluchtshuis gegeven, voor ziekte en den ouden dagtot de versiering der kerk heeft hij mildig bijgedragen den behoeftige heeft hij nooit ij del weggezonden. Hij was de vriend van eiken priester, een vader voor zijn volk. God loone zijnen trouwen dienaar Kerk van St.-lHartinn», Aalst. Zondag 14 Januari wordt den Feestdag ge vierd van den H. Maurus. Van wegens de Gilde der kleermakers, ten 10 ure solemnele Mis groot orkest, ie klas. Maandag 15 Januari, om 9 ure de mis voor de overledene leden der Gilde. Maandag 15 Januari zal de Gilde der Vleesch- houwers en Slachters, den Feestdag vieren van den H. Antonius, abt, patroon der Gilde. Om 10 ure allerplechtigste Mis groot orkest, ie klas. Dijnsdag 16 Januari, ten 8 ure, de Mis voor de overledene leden der Gilde. Eenieder brengt hulde aan de Heeren der Com missie van de Gilde van St. Antonius voor de eersten te zijn, om de hand aan 't werk te slaan voor de vernieuwing onzer St. Martinuskerk. Zij hebben hunne spaarpenningen besteedt om het witsel der pilaren en de bogen hunner kapel te laten afkappen. Alhoewel hunnen Autaar, opgeëten van de meeumels, en op het invallen staat, hebben zij willen een staal geven hoe de kerk moet komen. Intusschentijd zullen zij voortsparen voor een nieuwen Autaar, om wederom de eersten te zijn, om als den tijd eens zal gekomen zijn, dat de kerk met tusschenkomst van het gouvernement, eens zal vernieuwd worden, eenen nieuwen Men meldt ons De heer Pierre Ver- haegen, Provinciaal Raadslid en advokaat bij het beroepshof te Gent heeft in deze gemeente evenals in de andere ge meenten van het kanton reeds verscheidene zit tingen gehouden van kostelooze raadgeving aan alle personen die zich tot hem wenden. Tot hiertoe was zulks echter niet genoeg be kend op voorhand en dus konden er slechts wei nigen het voordeel van genieten. De naaste zitdag zal zijn op Woensdag 17 Ja nuari aanstaande, 's voormiddags, bij M. P. Car- neval, In de Gouden Sleutels. Al wie den heer Verhaegen verlangt te spreken begeve zich daar, waar men alle noodige inlich tingen kosteloos zal ontvangen. Zondag 11. was men aan het kaartspelen bij M. L. B. Een twist ontstond onder de spelers en een twintigjarig door de furie van een twaalfjarig jongentje zoodanig ontsteld liet zich geduchtig afrossen onder het gelach der toeschouwers. Hij kwam er nog gelukkig met eenige builen van af Proficiat Ontvanger Zondag acht dagen verleden was er een werk- mansfeest te Gent en Z. H. de Bisschop was er aanwezig. Hij deed aan de werklieden eene aan spraak waaruit wij het volgende overdrukken Het was kwestie van den wereldbrief van den Paus, Rerum novarum Gij weet het, mijne vrienden, er zijn er, die de groote leering, bevat in de vermaarde Ency- kliek over den toestand der werklieden, naar hunnen eigen zin verwringen die hoogmoedig of baatzuchtig, zonder eenig gezag voor de over heid waaruit zij sproot, uit dit eerbiedweerdig ge denkstuk van wijsheid, van recht en van vrede, slechts eenige onvolmaakte deelen afscheuren, welke zij naar hunnen eigen zin verdraaien, om door uitzinnige beloften de werklieden te mislei den, niet naar billijke en vreedzame verbetering van het lot der werklieden maar naar oneenig- heid, naar mistrouwen, naar afgunst en strijd tusschen de klassen, naar teleurstelling, naar ramp. Die menschen, mijne heeren, die zich dik wijls als christenen uitgeven, pogen te beweren dat de werkmanskwestie voornamelijk eene poli tieke kwestie is, waarmede de kerkelijke over- zich niet te bemoeien heeft. Weihoe Waarom dan verschuilen zij zich achter de Encycliek van den Paus Maar neen, rechtveerdigheid en broederlijke liefde, de twee grondslagen der kwestie, zijn christene deugden, zij behooren tot de christene zedeleer, erunet deze heeft de goddelijke Zalig maker zelf de overheid zijner Kerk gelast. Zoo verstaat het de H. Vader. En 't is daar om dat hij zijne groote Encycliek heeft uitgege ven en 't is daarom dat hij en deze die hij in zijne plaats gesteld heeft met hem, alleen ge machtigd zijn er den zin van te bepalen. Gewichtige woorden die nogmaals gericht zijn tegen de verwaande geesten, de groene demokra- ten, die valschelijk en zonder eenig gezag de leering van den Paus willen uitleggen. De hoogmoed was het begin van alle ketterij Gazette van Kortriik, Chabrol van Hofstade en van Aalst hebben protest aangeteekend tegen de condannatie van hunnen hoofdman Guerin van Parijs die door het zwans tribunaal van 't fransch senaat tot tien jaar vestingstraf veroordeeld is. Zij hebben hem een tonneken Calle- baut en een tonneken Druwé gezonden als rouwbeklag. Guerin heeft seffens zijn nieuwjaarskaart]en gezonden en zijn spijt uitgedrukt dat geen hij vlaam- schen kent, anders kwam hij, schrijft hij,in 't ronde van de Keizer 't Hof- stade wonen, scherlings op Aelst en Hofstade. Vandaag Zondag? Groote en vermake lijke tooneelvertooning in de Concorde bij M. J. B. Spitaels. Ongetwijfeld zal er veel volk zijn want het is de gekende Katholieke tooneelmaatschappij 't Zal Gaan van Nederbrakel die het concert geeft. De opbrengst is ten voordeele der liefdadige instellingen van Everbeke. Een genadige nieuwsjaarsmaand zacht, een betje mikmak van smoor, regen en soms een tieterken zonne. Op kalsei hier en daar goed, uitgeno men voor de verhuiswagens die in interdict zijn voor de gesloten barreel- en, maar in veel ongekalseide wegen, 't is een vervaarnesse van zulke wege- nesse, zeggen ze langs sommige stre ken, 't is eenen deeg van fijngesped- derdentrot van de malsche doorgestra- mijnde moor. Kardinaal Vaughan heeft bevolen dat Zondag 14 Januari in al de katholieke kerken van Enge land plechtige gebeden zullen gelezen worden voor de gesneuvelde soldaten, waaronder zich talrijke katholieke Ierlanders bevinden. Citoyen Van der Velde, ne miljonnair socialist maar die met zijnen leegen tijd dagelijks 't werkvolk beklaagd, met zes of zeven engelsche sloten op zijnen portemené als er te geven valt, gelijk allemaal die nieuwe vrienden van den werkman, awel Van der Velde is een plezierreis ken gaan doen naar het eiland Corsica voor zes weken. Waarom dat geld niet liever aan de arme menschen, geven, hij kon er twintig ten minste gelukkig mee maken. Twee krawieteleers van dieven, elk mee ne zak op hunnen dievenrugge, wierden d' ander week door twee champetters in burgersklee- ren aangehouden te Brussel. Hunne dievezakken staken vol zink die zij van het dak van 't museum der Re- genciestraat gedeuterd hadden. Zij alzoo honderd kilos zink bijeen en gingen juist ne winkel in van oud me taal om hunne marchandise te vercha- gelen. Generaal Joubert heeft zondag een preek gehouden in het kamp der Boeren voor Ladysmith. 't Is raai, zei Pië De Wael. 't Ant werpen bij baron de Terwagne werd een brief besteld, waarin gezegd werd, dat hij 's avonds aan het standbeeld van Leopold, tien duizend frank moest gaan neerleggen, en dan weggaan zon der omzien, zoo niet zou er hem een wreed ongeluk overkomen, 't Is ne viezen tijd, zei klodden Marijt. De groote mekanieke pannenfabriek Pe- russon te St-Julien in Vrankrijk waar 400 werklieden hun brood verdienen is afgebrand, en in Rusland dezelfde ramp te Sebastepol in de werkhuizen van 't ministerie van zeewezen. De schade loopt tot een half miljoen roe bels. Er is goede reden te gelooven, dat vele bekwame Belgische en Nede- lansche artilleristen van April 1896 af, regelmatig in troepjes in Transvaal zijn ingevoerd, tot aan den vooravond van den oorlog toe. Zij kregen 600 gulden gereed geld bij hun vertrek en evenveel bij hunne aankomst aldaar»

De Volksstem | 1900 | | pagina 1