A Scheurmakers. Voor de Landbouwers! I JPnikker-Witgeoer 3an Uan Ituffcl, futpeUcstrimt, 13, te Aaltst. Voorwacht van 't Nieuws. M. Baron Bethune en het loon der Staatswerklieden. Eene papieren plaaster. Parloir.- Deluo™- N'ctden gSSVYVj AbQnnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- i komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- j den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle j tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be- stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden, i DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 6® JAARGANG. NUMMER 263. Aalst, den 20 Januari van het jaar O. H. 1900. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tus3chen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4*bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicité, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Aan al onze lezers de goede continuatie in't jaar 1900, d' emulatie in 't goed, en de salvatie op 't einde. Het leven is de strijd voor het goede. De Heer, Christus heeft niet gezegd Rtel u aan mijn rechterhand, gij alleen die arm zijt, of gij al leen die rijk zijt, maar gij de gezegenden mijns Vaders, 't is te neggen, gij allen, bedelaars en koningen, grooten en kleinen Ue gestreden hebt voor het goede en daarom zegt de heilige ader, paus Leo XIII die voor het goede strijden, mogen ïenen haat prediken tusschen armen en rijken, geenen strijd •eren tusschen de hooge standen en den minderen man, maar ailes vereenigen in denzelfden band der liefde, wel wetende dat wij allen kinderen zijn van denzelfden God die in de he melen is.Te Manilla, zeggen ze, op de philippijnsche eilanden, zou de pest uitgebroken zijn. De wind van revolutie en opstand en is daar ook nog niet gevallen. D' ander week wierd er daar slag geleverd tusschen Amerika met den gene raal Ottis en een philippijnsch bataljon. Dit laatste liet 65 dooden achter en 40 gekwetsten en den amerikaan 24 gekwet sten en 5 dooden. Fost hoe autem judicium, achter de dood volgt het oordeel. Zaterdag en Zondag, 't schijnt dat de winter achter nen nieuwen vrieze man getelefoneerd heeft, hij probeerde, stillekens en zachtekens maar zijn vriespoer is een betjen nat. D' ander week, de brusseleers lachtten dat hunne broekzakken tot op hunne hielen schokten den haan van 't donchistekot meende dat hij moest komen deel nemen aan 't protest dat geteekend wierd tegen den oorlog in Afrika Och Heere, hij wiens longen en néusgafen niets en blazen als haat, nijd, afgunst en oorlog, die ruzie zou stoken de wereld door, ware het in zijne donchistemacht hij gaat naar Brussel den oorlog van Engeland afkeuren, hij van wien zijne hoog- weerdigheid zegt hij zaait twist en tweedrachthij waarover ie Paus weent en zegthij preekt den oorlog tusschen de tanden der maatschappij Meê azoo ne afgestraften held om len oorlog te stillen, en eene mande zonder gat, om water in te pompen drij goei kruinoten voor vijf eens. Men heeft te Mariakerke, twee menschengeraamten opgedolven. De twee lijken lagen boven elkander en waren omringd met eene zware keten die twee maal rond den hals was gedraaid. Te Brugge zijn er in de laatste dagen verschillige priesters op straat aangerand in den donker. De daders zijn allemaal gemeen raspaille dat bij de christen volkspartij van Brugge sedert nen tijd ingelijfd is. Eene razende kat heeft een jong meisken van Antwerpen gebeten dat seffens naar het ge sticht Pasteur te Rijssel vertrokken is. Pasteur 'nen beroemde dokteur van Vrankrijk is over drij of vier jaar gestorven, hij is den uivinder van een geneesmiddel tegen razernij, hij was ne groote katholiek en menschenvriend. Te üloorsel zijn de menschen ten uitersten kontent van 't nieuw bestuur. Mijn heer Daens zingt eene litanie alle weken, een soort van requiem over d'ou maljonnige wet die in 't graf ligt, ad perpe- tuam, voor altijd. Wat zullen wij zeggen de kosters doen niemand verrijzen. Zij zijn geene scheurmakers O neen Wij zijn de scheurmakers De daensisten zijn de echte strijders voor 't Geloof en de olkszaak Ze zijn door den Paus aangesteld als geleiders der emocratie. Degene die hen niet volgen zijn verkocht aan e Rijken. En 't is van konkelefoes en alleenheersching I Zooverre durft De Werkman de onbeschaamdheid drijven at hij over eene week of dry schreef De Werkman is de ncycliek Zeg liever, manneken De Werkman is Daens zijn kliek Watte dan Maar, Petrus Daens, gij die 't volk zulke domheden durft •geven, hebt ge wel zeker de Encycliek gelezen Alles wel gezien, denken wij Neen En 't is daarom dat ge er zelf ne maakt in den Werkman. Eerst en vooral, aan wie is de Encycliek gestuurd geweest Aan u, Petrus Daens Waarschijnlijk wel, aangezien uwe Werkman de Ency- ek is? 'tGaatu ongelukkiglijk tegen, Pië, dat Zijne Heiligheid o XIH zelf het adres op zijnen wereldbrief gezet heeft. Als Ju de moeite wilt doen dat adres eens te lezen, zult ge er sluitelijk dit vinden Aan de Geestelijke opperhoofden der H. Kerk. Zijt gij een Geestelijk opperhoofd der H. Kerk, M. Peïtris En aan wien komt het toe het woord van den Paus uit te leggen Aan u zeker ook Of zijn het misschien de Bisschoppen, de Prie sters door hen «^«gesteld? 't Zijn toch heel zeker de Priesters niet door hen a/gesteld, noch de wereldlijken. Zulke uitleg van 's Pauzen woord ware alleen lijk eene menschelijke opinie of goeddunken. En waarom heeft Z. II. Leo XIII de Encycliek geschreven Wat heeft Hij gewild Eene beweging te zien ontstaan tot lotsverbete ring der nederige standen, en tot het bestrijden van het socialismus, onder de leiding der Bis schoppen. Werkt ge zoo hevig voor de lotsverbetering der nederige standen Ge klapt er voor, ge schrijft er voor, ge verkoopt dat geschrift en wint er geld mee, ge stelt er Pen ningen voor in Daens-penning, Strijd-penning, Turn-club-penning. Maar, wat doet ge Waar zijn uwe werken Ophitsen en mistevreden maken. Iemand miskontent maken, is dat zijn lot ver beteren, gelijk de Paus het vraagt? Bestrijdt uwe Werkman het socialismus, Pie De Werkman schrijft dat samenspannen met do socialisten een loffelijk en deugdzaam werk is, en de Encycliek noemt het socialismus een^yerderfe- lijk leerstelsel. Wordt uwe Werkman opgesteld onder de leiding van de Bisschoppen Bisschoppen van België hebben uwen Werkman tot drij maal gedoemd Moeten wij u die brieven nog eens onder den neus wrijven De Werkman is de Encycliek Wel Sinte Marinteka toch Maar, M. Peïtris, als ge toch zoo wel handelt volgens den Paus, waarom wordt ge dan niet gede coreerd van den Paus Gij weet, niet waar, dat M. Eylenbosch van Gent, opsteller van Het Volkj doorZ. II. Leo XIII onlangs met het Eerekruis is vereerd geworden Waarom dat Eerekruis voor u niet, gij die de Encycliek zelf zijt De Paus zal weeral eens mis geweest zijn De Paus mis, de Kardinalen mis, de opaansche Capucien mis, de Bisschoppen mis, de Pastoors mis, de onderpastoors mis, de brave christene menschen mis, allemaal mis Eén alléén is niet mis I Eén alléén heeft gelijk M. Petrus Daens. Alia toetoe, Pië. En zijt ne keer nie onnoozel bedrag van 't loon in de streek, zooals den mi- nister van spoorwegen aanbevolen werd. Wij willen onze geachte Lezers doen opmer ken, dat het Reglement der Kamer het niet toe laat op staanden voet eene bespreking over die antwoorden te.openen, doch wij vernemen en het zal al onze brave staatswerklieden verheugen dat den heer Bethune de zaak onzer arbeiders opnieuw zal opwerpen en verdedigen in de aan staande bespreking der begrooting van ijzeren wegen. Hij zou namelijk voornemens zijn, te vragen dat het minimum voor de piocheurs en bareel- wachters onzer streek zou zijn van 2,40 fr. om trapsgewijze te stijgen tot 3,20 fr. volgens de ja ren dienst. Ook de toestand der oude werklieden van Henegouw-Vlaanderen zou hij grondig be spreken. Wij zeggen hier den heer Bethune, namens het persooneel van den IJzeren weg, hartelijk dank voor zijne krachtdadige verdediging hunner be langen zijne toegenegenheid en bekommernis voor hunnen toestand zal de erkentelijkheid, die zij voor hunnen wakkeren volksvertegenwoordi ger gevoelen, nog versterken. In Kamerzitting van 16 Januari 11. heeft de heer Minister Liebaert geantwoord op de onder vragingvan onzen beminden Volksvertegenwoor diger Leo Bethune over het loon der staatswerk lieden, gedaan in zitting van 23 December 1899. Betrekkelijk de afhoudingen op het loon der oude werklieden der maatschappij Henegouw- Vlaanderen, door den Staat overgenomen, is het antwoord het volgende De dagloonen zijn dezelfde voor de arbeiders van Sottegem en omstreken allen, hetzij ze al of niet vroeger behoorden tot maatschappij- en welker lijnen werden overgenomen, zijn aan dezelfde regelen van bevordering onder- worpen en het achtbaar lid moet onnauwkeu- rig. zijn ingelicht geworden, als men hem heeft bevestigd dat sommige dagloonen voor een derde versGhillèh. Betreffende het loon der werklieden aan we gen en werken te Geeraardsbergen, Viane, Moer- beke, enz.heeft de heer Minister het volgende antwoord gegeven Het loon wordt bepaald volgens 't gemiddeld Hadden wij M. Petrus Daens niet, de wereld verging binnen de 24 uren. Over eenige jaren lachte hij met Vooruit, en schreef De socialisten willen 't Werkvolk paaien met 't Algemeen Stemrecht, maar die Vooruit volgt en leest en heeft daarmêe geen brooiken van tien eens in zijnen zak En Daens had gelijk. Maar nu, dat hij zijn kazak gekeerd heeft en dat zijn broek, gelé en zijne muts in de roö miene staan, nu zegt hij 't zelfde lieken Hebt gij 8 of 10 kinderen, vraagt 't Algemeen Stemrecht Wint ge te weinig, vraagt 't Al- gemeen Stemrecht 1 Hebt gij pijn in uwen buik, vraagt het Algemeen Stemrecht Daar- mêe moet alles beteren Over eenige jaren schreef Daens Ware ik in de plaats va 't Gouvernement, ik zou het stemrecht een betje uitbreiden, en voorders van de rest kort spel mêe maken, waren ze niet kontent. Maar vandaag zijn de kaarten gekeerd. Het gouvernement heeft het kiezerskorps tien keer en verdubbelddoch M. P. Daens heeft sedert gedroomd dat hij in de Kamers moet zitten met behulp van liberalen en socialisten, en daar om moeten zij het Algemeen Stemrecht hebben Waarom Om vaderlijke besturen te hebben roept hij. Och, Mijnheer, in Frankrijk is 't Algemeen Stemrecht. En is er een ongelukkiger land in de wereld?.... De Paus zelf heeft schrik van 't Algemeen Stemrecht... Vaderlijke besturen Och, Mijnheer Daens, de wil van den baas blijft altijd boven de wetten van 't land als de baas niet meêwilt, de wetten doen nieverst de daghu ren opslaan.... En gij, Mijnheer Petrus, *gij zelf, die zoolang baas en meester zijt, die zoo vaderlijk kondet besturen als het u beliefde, die zoo lange jaren 30 duizend frank zuivere winst hebt opgestreken, uit den zak van 't werkvolk, met gazetten en winkel, waar is uw vaderlijk bestuur Gij laat uwen ouden werkman Gnstaaf Petit, die geheel Aalst kent, oud en versleten, aan de lijkdeur der St. Martenskerk staan en er eene aalmoes krijgen van de liefdadige kaholieken, die gij verwijt De werkman moet van zijnen loon iets kunnen vergaren, voor den ouden dag, zegt gij. Inderdaad, gij hebt gelijk dat zou moeteu zijn. Maar waarom hebt gij van al uwe honderden duizenden franken den sukke laar Petit zoo weinig medegedeeld, dat hij, die nooit een verkwister was, en gekend staat als een braaf en voorbeeldig man, nu de liefdadig heid moet inroepen Wat peist ge, Mijnheer, als ge u\yei} QUden arbeider daar aan het Kerkportaal ziet staan Verwijt uw geweten u dan niets?.... Durft ge dien ouden man in de oogen zien En indien het Algemeen Stemrecht nu later opkwam, wat zou Petit dan meer hebben Niets dan een handsvol woorden, die den buik niet vullen. In Frankrijk woont onder het Alge meen Stemrecht het ongelukkigste volk der wereld meer dan den helft der kiezers begeven zich op de kiezing alleens naar de stembus niet, en gij zelf, M. Petrus Daens, en gelooft geen enkel woord van al die vaderlijke be sturen die het Algemeen Stemrecht zou moeten doen opkomen. Gij, de eerste, zult, met het Algemeen Slem- recht, gelijk vroeger, vaderlijk de klui ten blijven opstrijken en uwen ouden werkman Petit, blijven met den bedel zak uitgaan. dooi zijn de schaver dijnen gekomen op 59 centiemen 't stuk. De complementen van Gijse- ghem. Van asso. Wat nieuws in de streek Wanneer komt ge wen- schen Zuid-Amerika. 't Zijn foef- fen zulle; ge zoudt gij somwijlen... Pennemes. Besten dank voor uwe hertroerende wenschen r^~ Malbroek. Zijn de visieten al gedaan M. L. De Sadeleer, heeft, in de Ka merzitting van 16 11., namens de Ka tholieke Volksvertegenwoordigers van ons arrondissement tot den heer Mi nister van Landbouw de volgende woorden gericht In het zittingsjaar i8g7-i898werd er een wetsvoorstel ter tafel neerge legd door de Heeren de Brocqueville en medeonderteekenaars, betrekkelijk de beteugeling van het bedrog dat in het vervaardigen van boter wordt ge pleegd door middel van margarine. Dit vraagstuk staat sedert ten minste tien jaar aan de dagorde van deze Ka mer. Elk zittingsjaar hebben verschil lende leden, onder welke ik zelf, het bedrog aangeklaagd en krachtdadige maatregelen geeischt om er een eind aan te maken. Onze landbouw heeft een groot be lang in deze zaak de verkoop van boter is een der bijzonderste hulp bronnen voor onze landbouwers en haar prijs mag niet op onrechtvaardi ge wijze worden verlaagd. Ik voeg er bij dat de Regeering tot het grondbe ginsel van het voorstel reeds is toege treden. In Februari 1899 heeft zij een aantal amendementen neergelegd en laten drukken. De middenafdeeling heeft het ontwerp met aandacht en zorg bestudeerd en de heer de Merede is zoo welwillend geweest het ambt van verslaggever te aanvaarden. Mijne ordemotie heeft voor doel de aandacht der Kamer en der Regeering te vestigen op de noodzakelijkheid die er bestaat om spoedig de quaestie op te lossen. Ik ben er van overtuigd dat de acht bare verslaggever en de Regeering hunne beste krachten zullen 'inspan nen om ons in staat te stellen dat wets voorstel in het loopende zittingsjaar te behandelen, dadelijk na de begroo ting van landbouw. Op deze knappe ordemotie heeft den heer minister van der Bruggen het volgende geantwoord Die zaak is van het hoogste ge wicht en ik voeg mijnen wensch bij dien van den heer De Sadeleer, op at er eene oplossing aangegeven worde. Doch telkenmale zij bestudeerd werd werd men gewaar welke moeilijkhe den zij oplevert. Niettemin zou ik niets beters vragen dan dat er nog in den loop van dezen zittij d een einde aan kwam.

De Volksstem | 1900 | | pagina 1