VALLING^BRONCHIET Kliuinatick. Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. ONZE JONGENS VAN 1798 Allerhande Nieuws. Binnen en Buitenland. wlitn^S: Veemarkten. VERHAAL UIT DEN BOERENKRIJG, De geneesheer. Mijn beste heer, 'k heb u slechts eenen raad te gevet) leg op het gedeelte waar ge pijn hebt een pak Thermogene. Dit is duizend maal beter dan al de drogerijen en al de pleisters. Aarzel niet. Wij hebben over ee "nige dagen Chalen ge zien, Chalen vau Hof- stoiom van 't weer te klappen moet ge Chalen hebben, hij loopt wel met twintig bellometers in zijne kop. Chalen, kei noe- vel Zou 't voortvrie- zen, of regenen of wat heeft het in de zinnen? Regenen pronken dat 't weer doet, ik heb de regeklok van Leê gehoord, en de die en mankeert nog maar raai. .daar hoe is 't met den oorlog na dè vraagt Chalen, schuppen de Boeren azoo nog altijd op d'engelscbmans hun scheenen? Joos, Chalen, dat z'al zoo blauw zien als die wolk die ginder over Herdersem hangt. Och zwijgt van Herdersem, zei Chalen, want daar woont van tegen woordig nenbnctat, de valschheid groeit daar bij sommigen gelijk de tingelen. En te Gijsegcta, Chalen, hoe is t daar Menheer de Pastoor, al uen heer van ne zekeren ouderdom, is ewa ziek, zeggen ze, maar ik en ga maar raai naar Gijsegem, da stekt azoo nog een betjen mee Hofstoi, al ze leven ge weest. Chalen, 't spijt mij, nu moet ik naar huis, tot later, ik kom nog werom als 't God zal believen. Dagge meugt wel t'huis komen, zei Chalen, God be ware u. Manlio Garibaldi de jongste zoon van den gekenden Garibaldi, is te Bordighera overleden terwijl dat er te Herzele bezig was met een huis af te branden waar dat er voor drij duizend 'ank schade is. Och lieere Domi- 12 paters Assomptionnisten uit 1uk rijk worden daar voor de jus ti geciteerd, och in Frankrijk is jus titiu armen en beenen kwijt en heui hoofd draait, 12 paters geciteerd zeggen om zondeftoelating een genoot- hap van meer dan 20 leden ingericht t( hebben. In Spanje te Barcelona ifgen er 10 duizend menschen ziek vau de griep. Te Gent, nen bewa ker van het gerechtshof, hij was den eersten dag maar in dienst en hij snapt nen dief die in de gerechtszaal den por- temené gelangen had van eene vrouw. Wie eene leugen heett gezegd moet er dikwijls zeven andere liegen om de eerste te bedekken, en de achtste leu gen brengt soms de zeven eerste aan den dag. Bij den Rus begint het jaar don 13 Januari. Een russisch spreekwoord zegt Een platte beurs met hoogen moed, is iets dat ieder la chen doet. Op de foor van Valeucic is er brand ontstaan in eene cirk. Het vuur liep over naar de menagerie van den dierentemmer die juist zijne ver tooning gaf. De menigte liep verschrikt weg, er wierd gezegd dat er twee leeu wen'ontsnapt waren. De policieagenten en de gendarmen vervolgden de twee leeuwen met revolverschoten. Den tem mer gelukte erin zich van eenen der leeuwen meester te maken, en sloot hem in zijne kooi op, de tweede klom op een dak, doch bij middel eener leeu win kon de temmer er hem afhalen en terug binnen brengen. Maar ondertus- schen was toch geheel de menagerie af gebrand. Dien droeven oorlog 1 waar gaat dat eindigen, sedert het begin der vijandelijkheden heeft Engeland met 80 transportschepen 73,870 manschappen in Afrika ontscheept. Het engelsch le ger telt op dit oogenblik ginder 3977 officiers en 103,811 soldaten. Een nieuw schip, Hortensia is den 10 Januari uit New-York naar Afrika met een voer hooi vertrokken van 25 duizend bussels, 't Schijnt dat het hooi uit Canada kwam. De veldmaarschalk Roberts die aan den Tugula aangekomen is, heeft nu al 3:.' duizend man meor onder zijn bevel en 72 stukken geschut, dan den generaal Buller. Maar de Boeren van den anderen kant van Tugula vroeten, werken, duivelen, krabben, steken, delven dag en nacht en zweren bij hun nen grooten strooien hoed al waren er nog zoo veel, ze moeten er allemaal aan. HERZELE. De persoon die hier verleden week aangehouden is voor den brand in zijn huis, is zekere Joseph Van Waevenberghe. In staat van dronkenschap had hij eerst in zijne woning alles kort en klein geslagen. De geburen hebben den brand gcbluscht, doch er was reeds veel schade aaugericht. RONSSE. Verleden week werd M. Ch. L. Depoortere, wonende in do 6e wijk, in zijn eigen huis aangerand door zekeren Der... die hem zon der de minste uitdaging, een hevigen messteek in den schouder toebracht. De gekwetste is ter ver pleging naar het gasthuis gebracht zijn toestand is heden voldoende. BELCELE. Dinsdag is er bij den landbouwer Brack, wijk Moorselboek,- brand ontstaan. Er is veel schade eenige karren, de beirbak en al de boerenhalm is de prooi der vlammen geworden. In het huis heeft men het vuur kunnen blusschen. Schelmen hebben de vlucht genomen mot een deel van den huisraad. HERENTHALS. Zondag wilde, op de spoor baan Herenthals-Ooleu, het lOjarig kind van een bareelwachter den bareel toeschuiven het kreeg den draaier zoo geweldig op het hoofd dat het voor hoofdbeen gebroken werd. VRAAGT OVERAL HET LBTJ'VEISrSBXBï?, der gunstig gekende l r«>ts Di'ttiet'. 1I LS 'K'. ZWITSERLAND. Luccheni, de moordenaar van keizerin Elisabeth vau Oostenrijk, zal binnen kort zijne cel verlaten en het gewoon regiem der andere gevangenen volgea. Het is zijn goed gedrag in het gevang dat hem doze verzachting van straf heeft doen bekomen. ST-NIKOLAAS. Dinsdag avond is de ge naamde L. Thoen, gareelmaker, Thetnscbe, aange rand^ tusschen den paalsteen en 't hof van Nonne- mans. De aanranders vroegen eerst naar eene sjik tabak, sloegen hem daarua achterover en ontna men den ongelukkigen workman 8,50 frank en twee groote hespen daarna gingen zij op de vlucht met een peerd dat van Temscke kwam. Bij den landbouwer Scbelfaut heeft men eene som van 200 fr. uit een koffer gestolen. van Waasten door eeue geraaktheid werd getrof fen, is Zaterdag overleden. Hij was de vader van den burgemeester der gemeente. THUIN. Een zonderling geval heeft zich don derdag voorgedaan in eene klas der staatsmiddel bare school. Een leerling, zekere D..., van Erquelinnes, die zijne lés moest opzeggen, wendde vergeefsche pogingen aan om een woord uit te brengen. Twee bijgeroepen geneesheeren konden enkel bestatigen dat de knaap plotseling stom ge worden was. Zijne ouders zijn hem komen terug halen. Aan onze lezers. Indien gij lijdt aan hoest, aan bronchieten of maagpijn, neemt uwen toe vlucht tot do uitmuntende slijmverdrijvende Walt- hérypil, en gij zult verrast zijn, zoo gauw gered en genezen te zijn met een zoo goedkoop mid del. Prijs 1 fr. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken. VERHAAL UIT DEN BOERENKRIJG, 49 door den Eerwaarden Heer IMtlyn, priester. van alle landen, relfs de meert gewone, voor priesterlijke roe- pingen van arme kinderen. Kostbare godsdienstige V* j»\ gedenkenissen in ver- «els aan het J* n o( WERK VAN a/(fe zend BETHLEHEM Montaen-Moresnet (Luik), of aan Juffer Blancquaert te Cortenbergh (Brabant). GENT. Een bediende der statie van het Land van Waas, Camiel De Rycke, wonende Biestraat, beeft het groot lot gewonnen der trekking van de stad Antwerpen (100,000 fr.) Hij heeft ook nog eenen prijs van 150 ff. gewonnen. SLEYDINGE. De raadskamer der rechtbank van Gent heeft het aanhoudingsbevel ten laste der veertien werkliedeu, die op bsvel vac Let pariet gevangen genomen werden, bekrachtigd. HAESDONCK. Een schrikkelijke brand is woensdag avond rond 8 1/2 ure uitgeborsten bij M. Fr. De Ben, landbouwer en koopman in fruit. De ouders riepen in allerhaast hunne kinderen op wél ke allen aan hun geroep beantwoorden en men was van gedacht dat ieder beneden was gekomen aangezien de kinderen op den zolder sliepen. Intusschen waren de geburen talrijk opgekomen en hielpen aan het blusschen voor de tegenstaan de gebouwen. Als de brand nu meest was uitge woed en alles aaa't instorten was, heeft men tot overmaat van ongeluk 't verkoold lijk gevonden van de Ujarigé dochter van den ongelukkigen Dp Ben, De beenen waren verkoold alsook de armen. Zij moet bij het opstaan om te willen vluchten, door den rook verstikt en in oenen hoop graan zijn terechtgekomen. Het lijk der ongelukkige is naar het hospice van Haesdonck gebracht. Verwoudcrlijfc. Ik was ziek, nutte niets meer, ik leed aan hoofdpijn, maagpijn en bijzon derlijk aan verstopping. Niets baatte mij, maar dank aan de bloedzuiverende Walthérypil was alles op eenige dagen vergeten. René Tbillet, négociant te Roubaix. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. FRANKRIJK. Eugeen Rorique-Degraeve heeft een proces ingespannen tegen ITntrmsigeant, voor een artikel dat hij eerroovend acht en dat in het nummer van 15 October van dit blad versche nen is hij vraagt 10,000 fr. schadevergoeding. De zaak zal op 24 Januari voor Je boetstraffelijke rechtbank van Parijs opgeroepen worden. ANTWERPEN. Donderdag namiddag werd er in de stad een druksel verkocht dat door de leurders aangekondigd werd met het geroep Leest het testament van de koningin van Enge land, de keizerin der gauwdieven 1 De burge meester, verwittigd, heeft de druksels door de po litie in beslag doen nemen zij bevatten grove en domme beleedigingen aan het adres van koningin Victoria. EQUIHEM. De vischsloep n° 2479 jfesus Flagelle, is vergaan, negen personen zijn ver dronken. De ramp had plaats nabij de kust, in het bijwe zen van veel volk'. Een priester, de eerw. h. Vaillant, nauwelijks genezen van eene hevige influenza, sprong moedig in de zee en gelukte erin drie personen te redden. De verdronkenen laten samen 17 kinderen achter. Al de aanwezigen prijzen ten zeerste het gedrag van den moedigen pastoor. WAASTEN. De kapitein der pompiers van Comines, die tijdens den brand der gendarmerie Van den oorlog geen vast of zeker nieuws. Buller zou volgens zekere berichten voor den tweeden keer op zijne knoessels geschupt ge weest zijn. In het geheel heeft Engeland al 8428 manschappen verloren. De voorzitter van onze belgische kamer M. Beernaert is door kei zer Wilhelm in gehoor ontvangen. Te Brus sel op de groote merkt, al de groote roekedekoes waren bijeen; in de herberg Au Sac wierden een zeker getal prijsduiven verkocht die samen 7228 fr. opbrachten. De duurste is verkocht 552 frank. - Hoeveel hoofdzonden zijn er Zeven. Goed. Welke is de eerste De hooveerdigheid, en met reden, d' engelen, die verhevene geesten vielen door de hooveerdigheid. Wie is de zuster van de hooveerdigheid De ongehoorzaamheid. Luistert ge zult het verstaan Wie was Lamen- nais Een katholieke priester die boeken uitgaf en sprak in 't publiek, maar die te ver ging, die niet wilde luisteren naar de vermaningen van zijnen bisschop. Wat is er van gebeurd Hij wierd door den paus Gregorius XVI gecondan- neerd de hoovaardighefd belette hem zich ten onderen te geven, hij wilde geleerder en deugd zamer zijn als de heilige Kerk zelf, hij wilde niet gehoorzamen en stierf zonder de HH. Sacramen ten te willen ontvangen. Wie is de plaatsvervan ger van Christus op de aarde De Paus van Romen. Die wilt wijzer zijn en prijken boven den paus, moet afvallen en ongelukkig worden. Napoleon zelf met al zijne legers Jiccfc liet ondervonden in de campagne van Rusland, en welke christen zegt niet Ik zou toch niet geerne sterven gelijk La- mennais. Te Romen is prins Altieri, bevelhebber der edel- 'wacht van den paus, overleden, en de tursche overheid weigert aan de arme- niaansche bisschoppen of priesters een pasport af te leveren om gedurende het heilig jaar naar Romen te gaan. Engeland heeft onze bel gische ambulance voor de Boeren moeten losla ten of het zat scheef. Verschillige diplomaten hebben zwart op wit gezet, en d' engelsche moesten zeggen, fiat, excuseert, passeert, onge- geneert. 't Weer is gelijk de donchisten daags na de kiezing, greefachtig, rensch, baldadig mee regen en wind. Die wint, lacht zei Uilenspiegel en hij had ne knop gevonden. Luccheni, de moordenaar van keizerin Elisabeth van Oosten rijk, zal binnen kort zijne cel verlaten en het gewoon regiem der andere gevangenen volgen. Het is zijn goed gedrag in het gevang dat hem deze verzachting van straf heeft doen bekomen. Och hoe komt men op 't schavot 't zijn de slechte gazetten, de romans, de clubs, de meetin gen die 't hoofd en 't hert bederven, en als gij berg af rijdt, dat gij zeer beneen zijt. D' ander week hield de policie van Brussel nen kajevan tegen uit de Marollen, zat, en vrouw en kinderen willen slaan, zijn huisgerief verdestreweeren en op straat smijten. En als alles dan gedaan is, is 't dan beter wat zeggen de scherven, koopt ander, maar geld hebben Nen dronkaard trekt op ne mensch gelijk nen olifant op een schaverdijn. En terwijl de verwarring, 't gebrul, 't geratel der naderende geweerschoten, de plof van hen die in 't water vielen van stond tot stond toenamen, in een woord, terwijl dit tooneel verlicht door den gloed der toortsen zoo afgrijselijk werd dat er niets ergers kon gebeuren... daar hoort men op eens een donder slag, de brug met allen die er op waren stuikt in honderde ongelukkigen storten in den afgrond in een ontzettend nood- gegil en verdwijnen, verminkt, verpletterd, geradbraakt door de balken en steenen welke op hen neervallen. De brug was onder het gewicht bezweken. Op het hooren van 't gekraak barstten die van den over kant in een luid gehuil los, een kreet die tot diep in de stad gehoord werd we zijn verraden... verraden n En zij die reeds in veiligheid op den dijk stonden, zij moesten dit alles in 't wanhopig bewustzijn hunner onmacht afzien. Aan red ding viel er niet meer te denken: de nacht was te donker. En daarenboven, ginds aan de Iierenthalsche pooit roffelden de Franscho trommels reeds 't appél naar buiten. Het werd hoog tijd voor ons eigen behoud te zorgen. God weet over wat al tooneelen van wanhoop en schrik de duisternis haar floers trok in dien schromelijken nacht. Toen heb ik Frans Heyvaert, de man wiens moed ik tot hiertoe geen enkele seconde had zien falen en van wien een enkele oogslag voldoende was om ons allen weer op te knap pen toen we wankelen gingen, toen heb ik hem met een doffen zucht den degen weêr in de schede hooren steken, zeggende heel zacht a 't Is uit, Wilhem, laat ons een acte van berouw verwek ken n Ik wou hem tegenspreken, hij lei mij de hand op den schou der en hernam Luister Onderons, aan den voet van den dijk, begon een geplas en geplons van klotsende wateren, 't Waren de jongens die ver doolden in de overstroomde weiden en drabbige oevers van de Zwarte Beek. Wij zagen ze niet, doch nu en dan sneed een schrille schreeuw op, oogenblikkelijk gevolgd door een dol ge- plof, als van een lichaam dat onder 't water duikelt. Alweer een der onzen die de dood vond in de talrijke grachten en kui len van de weide. Hoor zei kapitein Heyvaert. En dit woord in zijnen mond luidde als wat willen wij ons verder wagen, laat ons hier de dood afwachten l Toen was ik zoo gelukkig hem te mogen zeggen Herinnert gij u niet, kapitein, hoe wij eenige dagen gele den, zijnde op verkenning langs dezen kant der stad, een klein dij kj en ontdekten dat de onder water staande weidein gansch hare lengte dwarst, n Waar is dat Hier tegen we zullen zoeken, Ha goedga gij voren En weer opgeruimd trok hij den degen uit, en met eene stem die klonk in den nacht lijk eene klok. Jongeus, riep hij, volgt mij doch voorzichtig, geene overhaasting Na eene wijl tastens had ik den barm gevonden, van dezen welke de boeren 's najaars aanleggen in de lage gronden. Ik toonde den weg de anderen volgden één voor één en stapke voor stapke. Nog altijd achter ons vernamen wij 't geplas der dolende jongens in de wateren doch nu er hoop op redding was voor ons, gaven wij daar min acht op. In zulke gevallen kunnen de menschen, zelfs de beste, aan hun eigen zeiven waarnemen hoe egoïsmus en instinct van zelfbehoud alle an dere gevoelens de baas zijn. X. VRAAGT OVERAL HET LETJVBISrSBIEHi der gunstig gekende Brouwerij Frans OruujÉ, AALST. ANTWERPEN. Alle woensdagen. 116 ossen prijs per kilo 0,S6 0,76 0,66 140 koeien 0,00 0,00 0,00 31 veerzen n 0,52 0,72 0,62 52 stieren 0,75 0,65 0,55 16 kalveren 1.10 1 00 0,90 GENT. Alle vrijdagen. Getal te koop gestelde hoornbeesten: 000 Melkkoeien 025; groote ossen 3; jonge ossen 113 vaarzen 129; vette koeien 154stieren 084 magere beesten 95; schapen 060; lammeren 05; kalveren070; varkens 271; loopers 70; viggens 436, De goede stalbeesten golden gemiddeld van 1 20 tot 1,35. De grasbeesten 00,0 tot 0,00. De' varkens van 70 tot 100 kilos en daarenboven levend gewogen, van 0,78 tot 0,82. Hoe akelig toen ons leven werd. Den 19den rustten wij te Gheel bij de burgers die ons gul hartig onthaalden op brood, versch spek en brandewijn. Verbeeld u mijne verwondering toen ik den tweeden avond, op mijne ronde door het dorp, in een krotje van een huizeke, tusschen de bolronde wezens van den eigenaar met vrouw en kinderen, het bleeke hoofd van Jan Bral zag afsteken. Hoe bliksems zijt ge hier geraakt riep ik hem toe. Ik dacht aan de ontelbare vermoeienissen van de vlucht uit Diest. Hij keek mij treurig lachend aan. 't Is God die 't gewild heeft, was zijn antwoord. Een troep boeren uit Gheel die boter en zakken tarwe meel vervoerden hadden hem uit medelijden in den wagen op genomen. Arme jongen 1 Het zonderling vuur in zijne oogen waar schuwde ons dat hij het niet lang meer trekken zou. Hij was de eenigste niet, helaas Op tien van de onzen telde men er drij met arm of hoofd in een linnen band omwonden, bleek, neerslachtig, halfdood. Velen hadden de koorts, voorbode van den typhus, inwendig rilden zij van de koude en wanneer men zijne hand op de hunne legde voelde men die gloeien. Wat mijn persoontje betreft, goddank, tot hiertoe schenen honger, regen en verdriet op mijn kloek gestel te willen afbotten. En nogtans niet één maakte van de gastvrijheid der burgers misbruik om zich van den dienst te ontslagen zoolang de beenen hen maar eenigzins dragen konden, sleepten zij zich voort. Ik heb er gezien, als zij volstrekt geen weg meer konden, die zich zoo lang als ze waren al schreiend op den besneeuwden grond gingen leggen. De winter van 1798 was een van de fel ste dieik ooit beleefd heb. Ze riepen op hunne moeder, op hun dorp als kleine kinderen. Mijn hart brak en nogtans er was geen troosten aan. De dood was er bij. Soms waren wij gedwongen, uit vrees dat de Franschen ons zouden achterha len, de lijken onbegraven op den sneeuw te laten. Kapitein Heyvaert zei in der haast een gebed on wij weer verder op 't Is maar best dat de ouders hunne lieve kinderen, de zonen van hun hart, aldus niet zagen bezwijken het levendigste ge loof, de vurigste vaderlandsliefde zou bij een dergelijk schouw spel te kort halen. Taai ras, de Vlaamsche boeren Alhoewel verpletterd en verslagen wierven wij alle dagen nieuwe rekruten aan De Op- per-Kempcn gaven tot hunnen laatsten man. Er kwamen er uit Edegkem, Lier, Willebroeck, Mechelen, tot van Temsche zelfs. Zou het dan waar zijn wat ik eens gelezen heb, dat voor een

De Volksstem | 1900 | | pagina 2