Salles Je Mts SL-MicM in 20 Koninklijke Maatschappij 't Land van Riem. Herdersem. co^ceTS Stadsnieuws. Burgerlijke Stand, Aalst. Bericht aan de Wielrijders Succursale et garde-meubles oehezhb Aan de dooven.- EBne rijk0 dar- w,elkfe Wekelijhschc Markten. edel hart het ongeluk de heilige zaken nog meer heiligt? Overal vertelde men ons de schandelijkste daden van de Franschen. O die schurken, hoe laf aldus hunnen wrok tegen ons op weerlooze vrouwen en boeren te koelen Lang nog in de kempische hutten zal het de oude, tandelooze moedertjes heugen wat hun met die halve wilden wedervoer, toen zij nog blonde lokken, frissche wangen en blinkende oogen hadden. Den ll8t6n was het een mooie, heldere dag. Tegen den avond trokken wij een brugskeu over nabij een klein dorp. Iemand uit den hoop zei dat het Veerle was en de rivier de Nethe heete. Van op dat brugsken zag men in de vlakte de blanke huisjes rond de nederige dorpskerk, lijk eene kudde schapen rond hunnen herder. Eenige stappen verder begon de torenklok op eens brand te kleppen, waaruit Kapitein Heyvaert te recht besloot, dat de Franschen niet ver van hier konden zijn. Links draaide een molen met de houten, vermolmde gaan derij er rond eene zandachtige, brcede straat dwarste hem van het molenhuis af en de stalling. Rechts was een bosch van jong kaphout. Wij trokken het bosch in uit voorzichtig heid, toen een ontzettend angstgeschreeuw ons pal deed staan.' Meteen vloog eene jonge vrouw huilend, de afhangende haren in de war, de deur van den huize uit, een kind op den arm. Twee dronken soldaten, met een bullebaks gezicht, achter volgden ze. Op den dorpel verscheen eene bejaarde vrouw, de moeder, dit schouwspel nastarend. Geene pen kan den trek van afschuw en angst beschrijven welke het gerimpeld wezen dier oude vrouw verwrong, terwijl ze in sprakelooze wanhoop de armen ten hemel hief. Terzeivertijd zagen wij verscheidene soldaten zakken uit den molen naar beneden dragen, anderen maakten de koeien en de runders uit de stallen los, anderen nog omringden een dikken man met eene witte kazak aan, waarschijnlijk den mulder, dien zij sloegen dat zijne oogen uitpuilden om hem te dwingen zijn verborgen geld te toonen. Dit alles kon twee seconden geduurd hebben. 't Zijn Fransche stroopers, zei kapitein Heyvaert. De hartverscheurende schreeuwen der j onge vrouw, welke de schurken eindelijk onder een afdak hadden beet genomen, vervulden de lucht. Iemand deed bemerken hoe de Franschen slechts een hands vol waren en wij met ons veertig. Laat ons ze te lijve gaan, n gebood kapitein Heyvaert verontweerdigd. Hij stelde ons op twee lijnen, en toen Vooruit, met de bajonet (Wordt voortgezet.) Een bloempje, bijna eigen aan 't nederig vergeet mij nietje, door zijne eenvoudige schoon heid, maar tevens flakkerend als de edelste diamant door zijne verhevene-grootheid, praalde in 't weelderig park der Tooneel- kunst. Ons zoo gunstig gekend als hoogge prezen tooiieelgezelschap 't Land van Riem wist het Zondag 11. van zijnen tee- deren stengel te plukken, om het aan den roemrijken krans te vlechten, welke reeds het hoofd dier kunstenaars omsin geld, om het in de glanzende kroon te plaatsen waar Rijk geworden thans prijkt met zooveel glans als den wonder- schoonen Iwein van Aelst den kunstigen Goudboer den nooit volprezen Vincentius de Paula Rijk geworden trouwe schets dier tooneelen welke men ongelukkiglijk zoo menigvuldig in onze vlaamsche dorpen aantreft. Haat door hoogmoed teweeggebracht en aangevuurd, drijvende maar al te dikwijls tot het uiterste. Vooraleer eene korte beschrijving van het drama te geven, meenen wij de tolk te wezen van het publiek daar aanwezig Hoe aangekleefd ons Katholiek volk aan 't Land van Riem is, bewijst de onverduldigheid waarmede het naar deze ver tooning trachtte, en ook de talrijke opkomst der deftigste fa- miliën onzer stad. Rijk geworden beschrijven zooals het vertolkt werd, meenen wij in onze macht niet te zijn wagen wij echter dit pereltje zoo glansrijk mogelijk weder te geven. Wij bevinden ons in een dorp gelegen langs de Leie, in West-Vlaanderen Leidorp zooals de schrijver het noemt, was voorheen onderworpen geweest aan eene schrikkelijke over strooming van bovengemelde rivier. Bruis, zoo kundig ver tolkt door M. Jos. Quintijn, was ten dien tijde knecht op de hoeve van Pachter Appers (M. Ed. Van Hauwe), maakte van die droeve omstandigheid gebruik om het koffertje waarin Appers zijn geld verborgen hield te rooven. Op die wijze za gen wij Appers, zijnen ondergang aan de overstrooming toe schrijvende, genoodzaakt zijne hoeve te verlaten, om er plaats te maken voor Bruis, den op eens Rijk geworden, hoogmoedi- gen boer. Bij het opgaan des doeks, bevinden wij ons op de hoeve, bij Bruis op het oogenblik dat de vlasoogst is binnen- gedaan, de werklieden zijn aan het avondmalen in de neven kamer, terwijl de Boer van zijne dochter Helena (Jufv. Van den Berg) afscheid neemt om burgemeester Platsier (M. Van Ertveide Richard) een bezoek te brengen om met hem over het aanstaande huwelijk van Helena met M. Fritz Platsier (M. Gegoire) zoon des burgemeesters te handelen. Pas is de Boer verdwenen, of wij zien Jan (M. L. Teirlinck), de plompe boerenknecht, de eetzaal verlaten, zoo dik geëten als eene ton, gevolgd door al de oogstwerkers, welke onder het zingen van een lied door Germaan eenen goeden pot ledigen, door Helena ten besten gegeven. Te midden dier vreugdevolle boe- renrij, bemerken wij er een frisch en jeugdigen boer welken bij Helena eene bijzondere aandacht schijnt te verwekken, 't is den on vergeet baren Neel Appers op zoo'n meesterlijke wij ze door M. C. De Kegel weergegeven. Breedvoeriger loftui- gingen bij dezen naam plaatsen schijnen ons overbodig: wie der gewone toeschouwers herinnert zich niet meer den levens- lustigen De Courcelles uit Vincentius de Paula Alhoewel het prachtig riddertooisel vervangen is door de nederige lompen der boerenfrak is het wel dat zelfde vuur, die zelfde matigheid, die zelfde natuurlijkheid, welke onzen geest geboeid houden. En Free (Voorzitter Arijs), den zachtmoedigen, goedaardigen Free, waarvan men de waardigheid heeft leeren kennen toen Jan met hem op en neer flikkerde, diezelfde waardigheid wilt hij thans doen gelden in de afwezigheid van den boer mer het kommaudo over het werkvolk te voeren, en ze schuw te ma ken van d'oude bedelaarster Griet. De boeren, hoewel ook te gen de goesting, voeren het orde van Free uit en begeven zich morrend naar hunne slaapstee. Wie der tegeu- woordigen, zou ooit in den boertige-1 Free het edel figuur dat eens den Abt Vincentius du Paula ver beelde, herkend hebben En nochtans het was zoo. Allen zijn dus ter ruste. Helena zit droomend aan Neel te denken, terwijl deze die vergeten had haar goeden nacht te wenschen, aan het hek ver schijnt. Die woorden van eerbied en liefde terugge ven welke daar gewisseld werden kunnen we niet, onze tranen welden op bij dit prachtig tooneel en menigeen zat te snikken van aandoening, toen eensklaps dit liefderijk tooneel gestoord werd door Griet, de too verheks (Mev. Fret). Griet alleen, die vroeger in nauwer betrekkingen was met Bruis, kent het geheim van het koffertje. Haar hart gloeit van wraak, en 't is het huis van Bruis vervloeken de dat zij wederom het tooneel verlaat. Beide j on- gelieden staan versteld aan den grond genageld, omdat zij er niets van begrijpen, doch Neel troost Helena, kust haar, wilt haar verlaten, doch wordt verrast door Bruis, die alles gezien en gehoord heeft. Neel wordt de hoeve opgezegd en op brutale wijze weggejaagd terwijl Helena voor haar vader op de knieen zinkend, hem bekend dat zij Neel liefheeft. Het tweede bedrijf stelt ons Free voor, terugko mende van de markt. Daar hebben wij hem in zij nen vollen luister. Doch de man is onderwege wat blijven hangen, waarover hij door Bruis berispt wordt. Maar oogenblikkelijk volgt de wettige re den. Hij is getuigen geweest der vrome daad van Neel Appers, die een paard op hol zijnde, het op gevaar van zijn leven tegenhield. Middelerwijl kondigt Jan het bezoek van Burgemeester Platsier aan die samen met Bruis en Free een oogslag gaan werpen op de landerijen en stallen der hoeve. In- tusschen is Frits zijn hartje komen aanbieden aan Helena die zelfs in tegenwoordigheid des Burge meesters, ondanks al de pogingen door haren va der aangewend, categoriek Frits afwijst, tot groo- te voldoening van Free, die den verontwaardigden Burgemeester en zijn zoon een eindje uitgeleide doet. Daarna zien wij Bruis ten toppunt van woe de, zijne dochter mishandelen om haar te dwingen Frits te huwen, hij wilt haar met eene spade het hoofd klieven, als Griet met haren scherpen lach als ontzenuwd aau Helena de tijd laat te vluchten. Daar staan ze tegenover elkander, degene die zich vroeger zoo beminden. De vloek rust van weerskanten op hunne lippen, en Griet zinneloos van haat, slingert de laagste verwijten naar Bruis hoofd, die bij haar vertrek ten gronde zinkt met de woorden O, vermaledijding! In het derde bedrijf bevinden wij ons bij Appers. Neel zit mijmerend aan het venster, zijn vader tracht hem te troosten, toen eensklaps Free het hutje binnentreed men leest op zijn wezen dat hij eene zending te volbrengen heeft die hem moeilijk va]t. Inderdaad, Bruis zou een onderhoud met Neel verlangen en deze laatste weigert vlakaf naar de hoeve te gaan maar wil Bruis hem te huis ko men spreken, dat kan hij. Free, diep ontsteld over dit voorval, trekt mis moedig met dit pijnlijk nieuws naar de hoeve. Ap pers zelf, hoe groot ook zijne vijandschap is met Bruis, heeft spijt dat ziju zoon zulks geweigerd heeft. Ylan daar valt als een bliksem iemand het huis binnen, 'tls de Veldwachter (M. Karei Ja cobs), met de co-co-complimenten van den burge meester mot het diploma en het eerekruis van le klas welk hij fier is op de borst van Neel te mogen hechten. De boeren insgelijks komen Neel profici at wenschen. Zij hebben zich na de Hoogmis ver gaderd om te samen daarheen te trekken. Aan hun hoofd staat Jan, wien het opgelegd is de rede voering af te geven en den bloemtuil op te dragen. Hij stelt voor dat aangezien de Burgemeester Plat sier aan zijne plichten te kort komt Neel in de aanstaande kiezing in zijne plaats te stellen. Dit is de wensch van heel het dorp. Neel, diepbewogen, kan moeilijk de woorden vinden om hierop te ant woorden en sluit met ze allen uit te noodigen hem te volgen naar eene herberg in de gebuurte waar er eene algemeene vergasting plaats heeft. Dan heerscht er een oogenblik stilte op het too neel en wij zien Bruis veranderd door de knaging vervolgt, hier henen dwalen. De akelige overstroo ming spreidt zich voor zijne oogen, altijd klimmen de wateren, hij alleen vluchtend met Appers' geld. IJselijk Waar is zijne dochter? Weg Waarhe nen Hij weet het niet. O kon hij ze zien, vóór hem, die zijne dochter terug brengt is gansch zijne fortuin. Maar d'oude Griet, bij wie Helena ver zorgd wordt, volgt hem van dichtbijHoudt gij uw woord n klinkt de holle stem. En Bruis, af gemat, knikt bevestigend. Maar d'oude Griet eischt meer de intresten van dit geld moeten er bij we zen. Appers zal zijne fortuin terug hebben en Neel zult gij uwe dochter geven. En Bruis, geslagen door het noodlot, knikt altoos ja, ja. Welnu, dan zult gij ze zien volg mij. Juist op dit oogenblik komt Helena, als voortgedreven door eene boven natuurlijke macht, naar het huis van Neel. Zij valt aan de voeten haars vaders, die, blijde haar terug te zien, alles vergeeft. Intusschen komt Neel met zijnen vader terug van d'herberg., Helena vliegt in de armen van Neel Bruis schenkt hem de hand zijner dochter, en ver zoekt Appers weerom de plaats op de hoeve in te nemen. Dit alles is dank te wijten aan Griet, die nu, dat zij toch ééne goede daad in haar leven ver richt heeft, gerust kan sterven. Lof spreken van d' Occasie maakt den dief achten wij hier niet noodig dit wierd reeds ge daan wanneer het hier de eerste maal werd opge voerd. De namen der beide artisten die het uit voerden MejVan den Berg en M. Gust. Pape zijn genoegzaam om te begrijpeu dat alles wel van stapel liep. Hulde ook aan de schoone sympho- nie, die het feest opluisterde. Hier nog maals valt de eer op M. Gust. Pape, die geene moeite spaart om telkens iets prachtigs voort te brengen. Wat bij zonder opgemerkt werd, was het stuk je En sourdinne waarover met veel lof is gesproken. Eere dus nogmaals aan allen die we dijverden om het feest te doen lukken. Eere aan allen 111 XXX. geven door de leden der Katholieke Zangmaatschappij De Vrienden kring», op Zondag 4 en Maandag 5 Februari 1900, om 3 1/2 uren stipt 's namiddags, in de groote zaal van het Klooster. Programma De Zege praal der Kerk, drama in 3 bedrijven; Mijnheer Bitterman, alleenspraak en Belofte maakt Schuld, blijspel in 1 be drijf. Prijzen der plaatsen Voor- behoudene 2 eerste 1 tweede 0,50. I LJ'UuL' Luisterrijk Avond- llOISldUL. feest met Lichtge vende zichten, op Zondag 11 Februa ri 1900, om 4 1/2 uren 's namiddags. Eerste plaats 2 fr.; tweede 1 fr. Huwelijk. Dijnsdag 16 Januari is te Brussel iu den echt getreden M. Henri Boone, ondervoorzitter onzer Ka tholieke Jonge Wacht, met MejJeanne De Jaer. Wij bieden het jonge echtpaar onze beste gelukwenscnen aan 1 Diefstal. Donderdag avond heb ben dieven ten nadeele van M. Arthur De Gheert, mulder, Watermolen, Moor- selbaan, eenen kruiwagen en twee zak ken steenkolen gestolen. Ons Stadsbestuur had, over eenige dagen het, Es planadeplein doen beplan ten met jonge boompjes, iets wat in den zomer, de ze openbare plaats een lieflijk uitzicht geven zal. Onbekende schurken hebben in den nacht van Zon dag op Maandag de toppen van ver scheidene dier boompjes afgekapt... Al hoewel, zooals wij zegden, de daders van die schoeliestreek onbekend zijn, denke men niet dat die uitgesteken werd door straatloopers of fabriek volk. O, neen I... Wij raden de politie aan in een ander spoor te zoeken 't ware te wenschen dat die ridders van den blauwsel, die zoo zeer üe verfraaiing der stad beminnen, bij den kraag ge pakt werden en duchtig gestraft. Het volgende plakkaat werd maan dag op de muren der stad aangeplakt Het College van Burgemeester en Schepenen der Stad Aelst, maakt be kend aan eenieder dat groote en be^ langrijke belooningen gegeven worden aan dezen dewelke inlichtingen zullen verschaffen om de daders of medewer kers te doen kennen van vernielingen of beschadigingen aan gebouwen, hoo rnen of voorwerpen wezende den eigen dom van de Stad. Iedere burger wordt aanzocht te wa ken over de voorwerpen dewelke, de Stad ten dienste stelt van eenieder en wordt uitgenoodigd de politieambte naars in de uitvoering van hunne plich ten bij te staan. Ongeminderd de schadevergoedingen vallen streuge straften op degenen de welke voorwerpen tot openbaar nut of versiering bestemd, vernielen of bescha digen. Aelst, den 15 Januari 1900. De Burgemeester en Schepenen, M.-L. Gheebaerdts. De Secretaris, Oscar Reyntens. Kleine loonen.Pie Daens kermt en klaagt putten in d'eerde over de kleine loonen die t'Aalst op de fabrie ken betaald worden 't is in 't Land van Aalst en De Werkman d'eenjeri- miade op d'ander.. Als M. Petrus rechtzinnig wilt zijn, zal hij aan zijne Lezers ook het volgen de nieuwsje meêdeelen Het gebeurde verleden week op de fabriek van MM. Geerinck, De Naeyer, dat een huisvader kwam klagen over het gering loon van zijnen zoon, die slechts 8fr. had afgegeven. De bestuur der deed den man op zijn bureel ko men, sloeg het betaalboek open, waar in de vader met verbazing bestatigen moest, dat zijn zoon 18,00 fr. was be taald geweest. Dit achterhouden van loon geschiedt op groote schaalhet feit, hierboven vermeldt, is algemeen aan te stippen. Deze fabriek heeft eenen maatregel ingevoerd, die de andere nijverheidsge stichten dienden te volgen, voor het handhaven hunner goede faam. Alle weken stuurt de fabriek, met den post, eene kaart naar den man, waarop het loon vermeld staat dat zijne vrouw komt te trekken zoo aan de vrouw, Riet het loon van haren man insgelij ks aan de ouders, met het loon van zoon of dochter. Deze kaart luidt alsvolgt USINES GEERINCK et DE NAEYER Société Anonyme. Alost. M Wij hebben de eer U te laten weten dat uwe deze week de som van fr. als loon heeft ontvangen. Aanvaard onze beste groetenissen. Het Bestuur. Geboorten Mannelijk 13; Vrouwelijk 09 22. Huwelijken. C. DeGreve, wever, met M. Moreels, tw. A. Buyle, verwer, met S. Van Driessche, z.b.P. Goppeus, schnjnw. met C. Van Vaerenbergh, z.b. F. De Meersman, metser, met M. Ardans, z.b. N. Beeckman, schoenm. met M. Van den Broeck, tw. J. Steenhaut, wever, met F. Vlas- schaert, tw. A. Wesemael, gasb. met M. Van der Eist, tw, A. Marckx, landb. met R. Bocque, landbouwst. E. Mecheliuck, broodb. met Bockstael, tw. F. Van den Wyngaert, spoor- wegb. met A. Van Malderen, z.b. L. Bonte, landm. met F. Bonne, z.b. Overlijdens. P. Van der Eist, m. De Groote, voerra. 51 j. Zoutstraatp. J. Van Driesch, w1' De Wit landb. 86 j. Lindestr. V. Brauwers, z.b. 65 j. Keiz.Pl. B. Dullaers, vr. Scheerlincux, z.b. 60j.Keiz. PI. L. Vlaminck, m. Van Boven, tw. 60 j. Le- deb. L. Quintyn, wr Van de Velde, landb. 84 j. Zoutstr.p. A. Van Nieuwenborgh, m. De Coo- man, roudl. 56 j. Erembodegemst. C. Arents, vr. C'oppens, herb. 55 j. Keiz. PI. C. Martens, z.b. 80 j. Begijnhof. 5 kinderen onder de 7 jaar. Daar het nieuw reglement iedere wielrijder verplicht, zich te voorzien van eene REM (frein), roep ik awe aandacht op een soort van frein, ten mijnent verkrijgbaar aan slechts 4,50 fr. Dezelfde is onzichtbaar, kan op ieder systeem van machien geplaatst worden en voldoet aan alle vereischten der Wet. L. Van Havcr-Dc Wilde, mécanicien, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. Man v«"»orrt oeQ leerjongen voor de pas- n tijbakkerij. Zich te be vragen ten Bureele dezer. 112, Boulevard Anspaeh BRUXELLES Grand choix de meubles neufs et d'occasi- on. Vente a flammable. Ventes publiques tous les raardis, mercredis et Vendredis, a 2 heures. Expedition cu Province 5(1, rue des OtaHrcux. voLLEDWB Eenlg bijzonder veroorloofd middel. élIDBTERS Tan LIEFDE.1C5,Ru? St. Dominiqne,PariJ«, GUINET, Apotekrr-Cliimist, 1, Passago Saulnier. Parijs. Algemeen Depot ch. dslage^, B-mxciies. IN alle apotekcn. Vlugr.chr.f: Fr-fni.»} •*AAAAAAAAAAAA^W.V..VAV^M«IA« Depot bij M. De Valkeneer, Esplanade. mwwww.i. genezen is vau haredoof heid en gedommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somrne vau 25,000 franken gege ven, opdat alle doove raenscheu die geene midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Longcott, n Gunneksbury, London, W. AALST, 13 Jan. 1900. Tarwe fr. 00,00 a 00,00 Masteluin 00,00 a 00,00 Rogge 13,00 a 00,00 Garst 00,— a 00,00 Haver, per 100 kilos 18,00 a 00,00 'Spelt 00,00 a 0^00 Aardappelen roodedelOOk. 0,00 a 0,00 Aardappelen geele nieuwe 4,50 a 5,00 Boter de 3 kilos 7,65 k 8,64 Eiers de 25 3,00 a 3,50 Vlas, per 3 kil. 2,70 a 3,60 Viggenen, per stuk fr. 18,00 a 27,00 Ajuin, 100 kilos. volg. kw. 00,00 a 00,00 Hopmarkt. 000 balen nieuw gewas, fr. 000 k 000 1° KWALITEIT, 0 Balen 00 a 000 frs. BOTERMARKT. Zaterdag werden 631 klon ken boter ter markt gebracht, wegende te sa- Tien ongeveer 5050 kih s Antwerpen. Alle dijnsdagen. Prijzen der bloem. Tarwebloem inland. N'0 20,50 a 20,50 Tarwebloem inl. N* 00 21,50 a 21,50^ Roggebloem inlandsche 26,00 a 00, (JO. Ninove. Alle dijnsdagen. Tarwe 100 kil00,00 a 00,00 Rogge 00,00 a 00,00 Haver 00,00 a 00,00 Aardappelen 5,00 a 5,25 Boter de kilo 2,70 a 2,90 Eiers de 25 3,00 a 3,20 GeeraardsbergenAlle maandagen. Tarwe 100 kil 19,— a 19,00 Masteluin 17.00 a 17,00 Rogge 15,00 a 15,00 Haver 19,00 a 19,03 Boonen 17.00 a 17,00—Aardappelen 5,00 a 5,'oó Koolzaad hec. 00,00 a 00,00 Boter de kil. 2,66 a 2',77 Eiers per 25 4,00 a 4,00 Ruw vlas 1 kilo 0,93 a 0 00 Lijnzaad 23,a 23, Sottegem. Alle dijnsdagen. Tarwe 100 k. 17,00 a 17.00 Masteluin 15,00 a 00 Rogge 13,50 a 14,00 Haver 19,00 a 19,00 Boter de kilo 2,50 a 0,00Eiers de 25 2 75 a 2 75 Biggen 00,00 a 00,00 Dendermonde. Alle maandagen. Lijnoliê 53.00 Bruine koolzaadolie 54.50 Ge:'., koolzaadolie 59,oO Inl. lijnkoeken 19,5c Koolzaadkoeken 11.50 =- Raapkoeken 00.00 Raapkoeken Jamba 00,00 Ravisonkoeken 09,50 Assche. Alle dijnsdagen. Tarwe 100 kil. 16.00 a 16,00 Rogge 00,00 a 00.00 Haver 17,00a 17,50— Aardappelen 0,öo a 5,00 Boter de kilo 2,70 a 2,90— Eiers per 25 2.00 a 2.75 Viggen 't stuk 18,00 a 22,00 Ziekenen id. 2.0U a 3,50 Konijnen id. 2,00 a 3,00 Hesp per kil. 0,00 a 0,00 Bop 50 kil. 45,00 a 000,00

De Volksstem | 1900 | | pagina 3